Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2009., 10:49   #1381
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post

I zato, naruči još danas!

P.S. Sadržaj kompleta je opisan na http://www.lasikathome.com/howitworks.htm
Tommy, svaka čast!
stvarno je sve ovo doista ludo i nevjerovatno..ali, odluka je donesena..
sutra 06.03.2009 u 12:30 sam ja u svjetlosti, radit će osobno dr. gabrić po oku 8.000,00 kn..( obiteljski popust, bila kćer i sve ok..!), novac mi uopće nije bitan, važno mi je da sve bude u redu..

P.S. ne mogu ja znati baš sve i u sve biti upućen, ( nisam stručnjak za oči, ne znam čak niti dobro engleski jezik..), platit ću, pa nek svi budemo sretni..
pozdrav tebi..
sherry69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 14:01   #1382
Quote:
sherry69 kaže: Pogledaj post
Tommy, svaka čast!
stvarno je sve ovo doista ludo i nevjerovatno..ali, odluka je donesena..
sutra 06.03.2009 u 12:30 sam ja u svjetlosti, radit će osobno dr. gabrić po oku 8.000,00 kn..( obiteljski popust, bila kćer i sve ok..!), novac mi uopće nije bitan, važno mi je da sve bude u redu..

P.S. ne mogu ja znati baš sve i u sve biti upućen, ( nisam stručnjak za oči, ne znam čak niti dobro engleski jezik..), platit ću, pa nek svi budemo sretni..
pozdrav tebi..
Neznam da li je tvoja odluka donesena nakon potpunog informiranja?
Ako se uopće želiš informirat o prirodi zahvata,imaš sve na ovom topicu i to klinička istraživanja,statistike,iskustva,itd.?
Ukratko mali podsjetnik na rizike:
1.Nezarastajući lasik flap(NIJE RIZIK,UVIJEK JE NEZARASTAJUĆ)
2.suho oko
3.poseban rizik post Lasik ljudi kod kasnije operacije očne mrene
4.noćni vid i vizualni defekti u slabijim osvjetljenjima(Gash)
5.Vid na blizinu i rizik od prekorekcije (pretpostavljam da imaš preko 40godina)
6.Osjetljivost očiju na bolesti i mehanička naprezanja i sklonost razvoju očnih bolesti(ectasia)
7.Iregularni astigmatizam koji može povlačit ghosting(duhovi),pad kontrasta,duple slike
8.Floateri i opaciteti
9.Odvajanje mrežnice od pozadine oka
10.Kasnije loša tolerancija na kontaktne leće zbog suhoće oka i izmjenjenog oblika rožnice.
11.Nemogućnost da nakon operacije sa ijednim naočalima dobiješ oštrinu kao prije operacije sa svojim najboljim mogućim naočalama
12.Podepitalizacija
13.Dlk Upala

Neću detaljnije pisat pojašnjenje svih točaka pošto je o njima dovoljno pisano na prethodnim staranicama topica,tu su navedena i iskustva,statistike i važne značajke i razlozi,ali ako te zanima čitat češ.Spominje se i manje rizična Prk metoda koja neradi taj nezarastajući poKlopac od kojeg dolazi većina rizika.
Komplikacije su učestale,postoje nezavisna klinička istraživanja (NISU IH RADILE KLINIKE) koja pokazuju vrlo visok postotak nekih od navedenih komplikacija,unatoč tome oko 90posto operiranih je ipak zadovoljno operacijom,mnogi na ovom forumu koji su opisivali jake simptome Gasha(defekti izvora svjetlosti po lošem osvjetljenju) svejedno kažu da nežale za operacijom i da bi je ako treba opet napravili,što govori da su komplikacije često kod nekih mala žrtva za rješavanje naočala ili kontaktnih leća.

Zadnje uređivanje Jolac : 05.03.2009. at 14:14.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:02   #1383
Quote:
sherry69 kaže: Pogledaj post
Tommy, svaka čast!
stvarno je sve ovo doista ludo i nevjerovatno..ali, odluka je donesena..
sutra 06.03.2009 u 12:30 sam ja u svjetlosti, radit će osobno dr. gabrić po oku 8.000,00 kn..( obiteljski popust, bila kćer i sve ok..!), novac mi uopće nije bitan, važno mi je da sve bude u redu..

P.S. ne mogu ja znati baš sve i u sve biti upućen, ( nisam stručnjak za oči, ne znam čak niti dobro engleski jezik..), platit ću, pa nek svi budemo sretni..
pozdrav tebi..
Hm, lasik@home je zapravo ironično-crnohumorni štos, koji ismijava, na žalost, vrlo rašireno mišljenje o visokoj sigurnosti LASIK-a. Stvar je ovdje dovedena do apsurda u stilu - ako je LASIK tako siguran, zašto ga ne bismo radili doma? Toliko o tome.

Izbor Svjetlosti je u pogledu kvalitete laserske platforme najbolja opcija u RH. No, izabrana metoda (LASIK) nosi na žalost još previše skrivenih varijabli koje ne ovise o laseru, već o nepredvidljivim faktorima. Na sreću većina pacijenata prođe OK, ali pitanje je da li je pacijent zaista svjestan i upoznat s rizicima, i kako će se (i može li se) nositi s lošim razvojem događaja? Je li materijalno osiguran? Što ako više neće biti radno sposoban? Samo razvoj kroničnih suhih očiju je dovoljan za invalidnost, a kamoli ako je i vid oštećen tj. nekorektibilan naočalama poslije neuspjele operacije.

To su rizici koji su stvarni, zato i ima toliko puno foruma i web stranica koji upozoravaju na crnu statistiku LASIK-a. Da, bilo je i slučajeva samoubojstava poslije LASIK-a, na forumima sam pronašao ljude koji tvrde da su se u životu lakše nosili s karcinomom (prošli su i radio i kemoterapije) nego što se nose s (doživotnim) posljedicama neuspjelog LASIK-a. To naglašavam radi postizanja svijesti o ozbiljnosti posljedica. Operacija je kratka, ali posljedice su doživotne.

Kako god, želim ti uspješnu operaciju i brz oporavak, statistički gledano, šanse su veće da ispadne dobro nego loše. Ali - što ako ispadne loše? Je li trebalo preuzimati rizik? Ili se ipak trebalo držati naočala i/ili kontaktnih leća?

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 00:16   #1384
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post

Kako god, želim ti uspješnu operaciju i brz oporavak, statistički gledano, šanse su veće da ispadne dobro nego loše. Ali - što ako ispadne loše? Je li trebalo preuzimati rizik? Ili se ipak trebalo držati naočala i/ili kontaktnih leća?

Sretno!

..ovo je kap koja je prelila čašu! http://www.youtube.com/watch?v=XL01H...eature=related ..sve odgađam do daljnjeg.. hvala puno svima!

gledat ću i dalje kroz moje naočale i nek sve ide u mp3!!
sherry69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 10:54   #1385
Quote:
sherry69 kaže: Pogledaj post
.
gledat ću i dalje kroz moje naočale i nek sve ide u mp3!!
nisi u stanju pojmiti šta znači mp3, dok ne kreneš na silne operacije "popravljanja" ujebanog oka. ne znaš šta više boli
- to što taman otplatiš jedan kredit pa odmah moraš uzet drugi za sljedeću operaciju,
- to što se prema tebi doktori odnose kao prema stoci koja ih maltretira svojim zvocanjem i dosađivanjem (najradije bi da odeš i krepaš, da prihvatiš da ti oko nije u redu i ko te jebe, živi slijep, samo zaboga ne dosađuj im, odjebi) samo što ti u lice ne kaže - ja sam doktor i to je normalno da ja ujebem,a ti si niko i ništa naspram mene i nemaš pravo da se buniš. da se mene pita ne bi imao pravo ni da postojiš. e otprilike tako nekakav osjećaj.
- to što znaš da ti je svakom operacijom oko sve ožiljkastije i kratkotrajnije i da si veći invalid i da ćeš imati još operacija again and again...

šuti i uživaj u tome da imaš zdravo oko nemaš pojma koliko si sretna.
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:11   #1386
ou maj gad koje horror price

ja sam ionako uvijek bio paranoican oko takvih operacija ("laserom petljati po oku? jel vi sigurno znate sto radite?" ), ali da ima toliko mogucih nuspojava nisam ni zamisljao.

Drzim se ja svojih naocala
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:12   #1387
@nex pa nije toliko strašno lasersko petljanje po oku, strašniji je onaj dio koji naucis tek kad bas detaljno proucis proceduru zahvata, znaci rezanje površine oka sa onim nozicem.

@sherry69- koliko imaš godina? Jesi li mlad pa razmisljas o lasiku 25 i dalje, ili 50-eta? Jer ako si tak vec 40-50 cemu se izlagati riziku? Kao da je problem nostai cvike jos 20tak godina na ovoj zemlji
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:32   #1388
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
@nex pa nije toliko strašno lasersko petljanje po oku, strašniji je onaj dio koji naucis tek kad bas detaljno proucis proceduru zahvata, znaci rezanje površine oka sa onim nozicem.
nije strašno ni jedno ni drugo jer se ne govori o "strašnosti" same operativne procedure, već o strahotama posljedica na oku po kojem je petljano na bilo koji strašan ili ne-strašan način. i to dugoročnim posljedicama, onim koje se mogu javiti nakon par godina i koje svakom godinom postaju sve strašnije i strašnije. a najstrašnije je to što se o njima malo ili nikako govori javno

ne dirajte u oko osim ako baš ne morate. a svi ti zahvati s ciljem skidanja dioptrije (ne katarakte ili nekog drugog stvarnog oboljenja) - spadaju pod grupu "ne morati, nije nužno". najtopliji, najbenigniji savjet.
__________________
.

Zadnje uređivanje cap_insanio : 08.03.2009. at 15:38.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 17:03   #1389
Vidim da i nakon godine dana neposjećivanja ovog topica se i dalje vrte jedno te isti "križari"....

Ako nekoga zanima - godina dana nakon lasika kod dr Šarića (dioptrija -8 i -9) vidim ko sokol.
Nema floatera, očna pozadina se redovito kontrolira (na doktorovo inzistiranje - ja bi zaboravila na to), noćni vid savršen... sve pet!
__________________
Mjesto za sjest i odmorit
Nolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:08   #1390
Nolina

Ti nisi imala uopće te floatere niti prije operacije? Meni je dioptrija puno manja, oko -2,50 pa ipak imam već dugo te floatere, čak im se malo i povećao broj u zadnje vrijeme i naravno ne planiram na nikakvu lasersku operaciju skidanja dioptrije.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 16:42   #1391
Upravo sam vidjela na net-u da će visumed uskoro imati novu tehnologiju - VISX i IntraLase.
Ja već dugo razmišljam o korekciji vida, i sad sam definitivno odlučila da idem...
s obzirom da otprije znam da je dr. šarić definitivno najbolji kirurg kod nas (bile su mi neke frendice kod njega na zahvatu i oduševljene su), idem u visumed...vjerujem da je to sve skupa dobitna kombinacija....a vidim da su i tommy i jolac pozitivni kaj se tiče ovakve tehnologije (barem mi se tako čini)
crvenajabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 12:41   #1392
http://www.net.hr/vijesti/radna/page...9/0027006.html
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:33   #1393
It is difficult to prove that PRK is better than Lasik or visa versa but the proponents of a technique hone their skills in it and become advocates of it. I personally like PRK over Lasik for the following reasons:
1. Spares tissue/ less risk of ectasia
2. Eliminates risk of striae/microstriae and fine flap irregularities
3. Cuts less nerves/ less dry eye
4. No risk of epithelial ingrowth
5. Eliminates risk of flap dislocation down the road
6. No risk of DLK or fluid collecting in the interface
7. Studies on cadaver eyes that had Lasik done while alive show fluid in the interface on all eyes. One concern is fluid collecting there later on while alive if cataract surgery, retina surgery or glaucoma surgery is needed (or if inflammation, uveitis, other diseases affect the eye) as the space is there and fluid tends to collect in potential spaces when there is inflammation or edema.
8. Risk of flap complications during surgery eliminated
9. Less frightening to the patient during surgery (no suction ring, no mechanical contraptions etc.)
10. Easier to enhance (just do PRK again)...some of us hate relifting flaps because of increased epithelial ingrowth risk.
11. Quality of vision in my experience in the long run is better with PRK.


The downside of PRK is longer time to heal and obtain best quality of vision. Some people feel there may also be a slightly higher infection rate during the healing period but if you watch patients closely during this time it is my belief that this risk is very low. My practice offers Lasik and PRK to slam dunk Lasik candidates but tends to push PRK on those patients and offers only PRK to everyone else who might have a slightly higher risk with Lasik than PRK (thinner corneas, steeper/flatter K's, dry eyes etc.)

http://asklasikdocs.com/forums/showthread.php?t=377

Well, I had my one month follow-up with my doctor today. Looks like my left eye is blurry because it's undercorrected by about a diopter. He used the phoropter to correct my visual acuity in the eye to 20/20... it said -1.25. He's now talking about doing an enhancement three or four months from now and lasing off another 10 microns or so. A few questions:

(1) What can cause an undercorrection? I double checked everything and it looks like the laser did exactly what it was asked to do. Ablated about 93 microns in a custom treatment.

(2) I’ve read that the risk of corneal haze significantly increases with each additional surface ablation. What would you do to prevent this possible complication? MMC treatment?

With much disappointment I ask these questions.

----

Zašto je sad ovaj justin napravio taj custom epi-lasik, da li tu dolazi do flapa ili cega vec?

Zadnje uređivanje MarioX2 : 11.03.2009. at 13:42.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 00:20   #1394
Quote:
crvenajabuka kaže: Pogledaj post
Upravo sam vidjela na net-u da će visumed uskoro imati novu tehnologiju - VISX i IntraLase.
Ja već dugo razmišljam o korekciji vida, i sad sam definitivno odlučila da idem...
s obzirom da otprije znam da je dr. šarić definitivno najbolji kirurg kod nas (bile su mi neke frendice kod njega na zahvatu i oduševljene su), idem u visumed...vjerujem da je to sve skupa dobitna kombinacija....a vidim da su i tommy i jolac pozitivni kaj se tiče ovakve tehnologije (barem mi se tako čini)
Svakako da je Intralase uvjerljivo bolji od tehnologije mehaničkih noževa i to po svim kriterijima i u smislu sigurnosti i boljih rezultata.
http://www.schustereyecenter.com/files/pdf_80.pdf

Ova usporedba jasno pokazuje veliku prednost na strani intralasika i to kroz razliku u kvaliteti vida po svim kriterijima,debljini flapa,a time i čvrstoći rožnice,a kako je prije navedeno oči su manje suhe,a flap se 5puta bolje pridržava za podlogu,puno je manji rizik od strija na poklopcu,dlk upale,podepitalizacije,deformiranog flapa,ectasie.Podtlak koji se koristi za izradu flapa je manji,ali njegovo trajanje je dulje,koliko je opasno njegovo djelovanje po staklovinu i očnu pozadninu u odnosu na mehanički mikrokeratom neznam,ali znam da razina opasnosti i posljedice podtlaka po oko nejde po formuli:tlak*vrijeme njegovog trajanja ,vrijeme trajanja ima veze,ali ne na način da se jednostavno pomnoži sa vrijednosti podtlaka,jer oči su pod djelovanjem atmosferskog tlaka doživotno i ako se tu ide množit sa vremenom dobila bi se ogromna brojka puno veća od recimo nekog visokog zamišljenog tlaka koji bi pomnožen sa svojim djelovanjem od djelića sekunde uzrokovao teške posljedice po staklovinu,mislim da je po svim kriterijima laserski mikrokeratom bolji od mehaničkog ,osim možda u kriteriju opasnosti tog podtlaka,pošto nisam našao istraživanje,ali lako moguće da je i tu bolji.

Ipak mislim da ta metoda nije nešto što nudi najoptimalnije rezultate za kratkovidnost sa mogućim manjim astigmatizmom.
Evo istraživanje usporedba Prk vs Intralase:
http://www.amo-ilasik.com/pdf/slade-...%20Meeting.pdf
Međutim ovo nije odgovor usporedbe u smislu najbolja površinska metoda nasuprot najboljem mogućem lasiku,jedino što ovo istraživanje pouzdano pokazuje je znatno brži i bezbolniji oporavak kod Intralasika,a bolja čvrstoća i debljina rožnice kod Prka,mana je što se nisu provela istraživanja nakon 12mjeseci,jer mnoge Prk oči doživljavaju još znatne promjene u kvaliteti vida u razdoblju iza 6mjeseci od operacije dok kod Lasika to nije slučaj.
Drugi razlog nepouzdanosti je što nema osvrt na vrstu i visinu predoperativne refraktivne greške(visoka/srednja niska kratkovidnost,dalekovidnost,astigmatizam) nego su svi željni operacije trpani pod isto,a zna se da lasik nosi prednost kod velikog astigmatizma i dalekovidnosti.
Treći razlog nepouzdanosti je što nije transepitalni Prk,već klasični Prk sa alkoholom.
Četvrti razlog nepouzdanosti što kod Prka vjerojatno nije korišten Mmc za veće dioptrije ,pa je možda koje Prk oko završilo sa ožiljkom.

Unatoč svim tim hendikepima na strani Prka na stranici 27 prikazano je kako već nakon 6mjeseci pacijenti opisuju u većem broju bolji vid na Prk očima,međutim na stranici 18 su brojke obrnute(moguća pogreška),ipak vjerojatnija je točnost stranice 27 pošto je tu osvrt na manje varijabli(nema neutralnih).Ovu anketu vidio sam ranije isječeno priloženu kod nekih promovatora Intralasika,gdje opisuju tu metodu superiorniju od Prka,međutim postoji osvrt samo na 3mjesečno razmatranje,iz čega je očito da promovator intralasika vadi anketu iz konteksta.Više godina nakon pojave intralasika mnogi stručnjaci tvrde da najbolja moguća lasik metoda nemože dat kvalitetu vida kao najbolja moguća površinska metoda i da intralasik ima prednost samo privremeno,a da sa vremenom površinske metode daju bolji vid,to vremensko razdoblje trebalo bi iznosit 12mjeseci nakon operacije i neko razmatranje 3 ili 6mjeseci nakon operacije nije pravi pokazatelj.
Ipak taman da i podtlak kod intralasika nije opasan za staklovinu ili mrežnicu(u što sumljam) uz sve prednosti i mane jedne i druge metode opet mislim da je za kratkovidnost sa manjim astigmatizmom isplatljiviji Prk od Intralasika,jer jedina prednost Intralasika je brži i bezbolniji oporavak,ali ostaju lošije oči nakon što prođe taj period oporavka.

Zadnje uređivanje Jolac : 12.03.2009. at 00:55.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 01:07   #1395
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
It is difficult to prove that PRK is better than Lasik or visa versa but the proponents of a technique hone their skills in it and become advocates of it. I personally like PRK over Lasik for the following reasons:
1. Spares tissue/ less risk of ectasia
2. Eliminates risk of striae/microstriae and fine flap irregularities
3. Cuts less nerves/ less dry eye
4. No risk of epithelial ingrowth
5. Eliminates risk of flap dislocation down the road
6. No risk of DLK or fluid collecting in the interface
7. Studies on cadaver eyes that had Lasik done while alive show fluid in the interface on all eyes. One concern is fluid collecting there later on while alive if cataract surgery, retina surgery or glaucoma surgery is needed (or if inflammation, uveitis, other diseases affect the eye) as the space is there and fluid tends to collect in potential spaces when there is inflammation or edema.
8. Risk of flap complications during surgery eliminated
9. Less frightening to the patient during surgery (no suction ring, no mechanical contraptions etc.)
10. Easier to enhance (just do PRK again)...some of us hate relifting flaps because of increased epithelial ingrowth risk.
11. Quality of vision in my experience in the long run is better with PRK.


The downside of PRK is longer time to heal and obtain best quality of vision. Some people feel there may also be a slightly higher infection rate during the healing period but if you watch patients closely during this time it is my belief that this risk is very low. My practice offers Lasik and PRK to slam dunk Lasik candidates but tends to push PRK on those patients and offers only PRK to everyone else who might have a slightly higher risk with Lasik than PRK (thinner corneas, steeper/flatter K's, dry eyes etc.)

http://asklasikdocs.com/forums/showthread.php?t=377

Well, I had my one month follow-up with my doctor today. Looks like my left eye is blurry because it's undercorrected by about a diopter. He used the phoropter to correct my visual acuity in the eye to 20/20... it said -1.25. He's now talking about doing an enhancement three or four months from now and lasing off another 10 microns or so. A few questions:

(1) What can cause an undercorrection? I double checked everything and it looks like the laser did exactly what it was asked to do. Ablated about 93 microns in a custom treatment.

(2) I’ve read that the risk of corneal haze significantly increases with each additional surface ablation. What would you do to prevent this possible complication? MMC treatment?

With much disappointment I ask these questions.

----

Zašto je sad ovaj justin napravio taj custom epi-lasik, da li tu dolazi do flapa ili cega vec?
nedolazi do stromalnog flapa,epi lasik spada u površinske metode ,jedino slično sa lasikom je korištenje podtlaka u svrhu formiranja epitelnog flapa,epitel za razliku od strome ima potpuno svojstvo obnavljanja(kao kožica na stromi koja iznova naraste čak i kod potpunog uklanjanja),znači neostaje nikakav trajni flap,ali upitno je koliko je podtlak pri epilasiku opasan po staklovinu i mrežnicu,da li je iste veličine i trajanja kao kod običnog lasika?Možda Tommy zna?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 16:08   #1396
Nasa je odobrila samo intraLasik za svoje astronaute ,ali razlog nije u superiornosti vida pred površinskim metodama ,jer istraživanja to nedokazuju,već kako je ranije pisano površinske metode uklanjaju Bowmanovu membranu,sloj koji leži između strome i epitela,taj sloj nema svojstvo obnavljanja i sudjeluje u blokiranju nekih sunčevih Uv-zraka,međutim sama zemljina atmosfera blokira neke Uv zrake(očna leća također),tako da Prk oči na zemlji nisu posebno podložne štetnostima sunčevih zraka,ali to nemora vrijedit za svemirske uvjete,gdje nema štita atmosfere.
Navedena stopa komplikacija od oko 1% je jednostavno potpuna laž,da neponavljam nezavisna klinička istraživanja(koja nisu radile Lasik klinike) pokazuju vrlo visok postotak raznoraznih komplikacija,navedeno u ranijim postovima topica.Ipak Intralasik oči možda su otpornije na svemirska zračenja,ali su zbog ipak nepotpuno zaraslog flapa osjetljivije na mehaničke udarce i očne bolesti.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 22:00   #1397
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Nasa je odobrila samo intraLasik za svoje astronaute ,ali razlog nije u superiornosti vida pred površinskim metodama ,jer istraživanja to nedokazuju,već kako je ranije pisano površinske metode uklanjaju Bowmanovu membranu,sloj koji leži između strome i epitela,taj sloj nema svojstvo obnavljanja i sudjeluje u blokiranju nekih sunčevih Uv-zraka,međutim sama zemljina atmosfera blokira neke Uv zrake(očna leća također),tako da Prk oči na zemlji nisu posebno podložne štetnostima sunčevih zraka,ali to nemora vrijedit za svemirske uvjete,gdje nema štita atmosfere.
Navedena stopa komplikacija od oko 1% je jednostavno potpuna laž,da neponavljam nezavisna klinička istraživanja(koja nisu radile Lasik klinike) pokazuju vrlo visok postotak raznoraznih komplikacija,navedeno u ranijim postovima topica.Ipak Intralasik oči možda su otpornije na svemirska zračenja,ali su zbog ipak nepotpuno zaraslog flapa osjetljivije na mehaničke udarce i očne bolesti.
http://nasajobs.nasa.gov/astronauts/content/faq.htm
Ipak kako je navedeno na stranici NASE od 2007 dozvoljene su prije vršene procedure Prk i Lasik za primanje novih astronauta,što znači da vjerojatno ni nema štetnosti na Prk oči zbog nedostatka Bowmanove membrane,ipak za već primljene astronaute jedino je Intralasik odobren,vjerojatno je razlog u kratkom vremenu oporavka,jer Prk oči bi morale makar 3mjeseca bit na bolovanju kod takvog posla,a klasičan Lasik je nepotrebno prerizičan.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:34   #1398
Ja sam odlučila i idem, već imam termin za pregled.
Naravno da postoje rizici.....kao i bezbroj zadovoljnih pacijenata...

Ej Jolac, daj samo molim te odvajaj negacije, na to sam jako osjetljiva....
crvenajabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 20:36   #1399
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
nedolazi do stromalnog flapa,epi lasik spada u površinske metode ,jedino slično sa lasikom je korištenje podtlaka u svrhu formiranja epitelnog flapa,epitel za razliku od strome ima potpuno svojstvo obnavljanja(kao kožica na stromi koja iznova naraste čak i kod potpunog uklanjanja),znači neostaje nikakav trajni flap,ali upitno je koliko je podtlak pri epilasiku opasan po staklovinu i mrežnicu,da li je iste veličine i trajanja kao kod običnog lasika?Možda Tommy zna?

U vezi epi-LASIK-a i djelovanja na staklovinu:

http://www.usaeyes.org/ask-lasik-exp...=asc&&start=15

Naveo sam link na jedno svjedočanstvo, pa citiram:

I noticed the floaters as soon as my vision cleared up, about three weeks after Epi-LASIK. I went in and found that I'd had new retinal holes / tears.
...
I am certain that having Epi-LASIK does something that can create floaters (stirs them up, sharper vision allows you to see them more clearly, corneal change causes bigger shadows, actual creation of new material in the vitreous, etc.)
...
I finally got one tech at the doc's office to admit that this happens all the time.

I am so angry about this. Not only should the floater / retinal issues be part of disclosure forms, but also part of pre-screening. I am certain that the docs can indentify candidates who are more pre-disposed to having these issues, but at $2-$5k a pop they choose not to.


To je u postu napisao neki "peliot" iz Los Angelesa, 12. studenog 2008. Nemam razloga misliti da čovjek izmišlja, pa prihvaćam mogućnost da i epi-LASIK-ov tzv. "epi-keratom" svojim usisnim prstenom dovoljno istraumatizira oko da može stvoriti napukline u staklovini i floatere, pa čak i ozljede mrežnice.

I naravno, epi-keratom ima još jednu moguću nezgodnu komplikaciju - može se dogoditi da zareže dublje od debljine epitela, dakle u stromu koja se ne obnavlja pa ostavi tamo ureze koji će doživotnu kvariti sliku na tom oku.

Pogledajte npr. jednu sasvim običnu kliničku studiju usporedbe LASEK-a i epi-LASIK-a na 25 pacijenata:

http://www.ophthalmologyweb.com/Jour...d=23&jid=18148

Twenty-five patients with myopia received epi-LASIK in one eye and LASEK in the other.
...
CONCLUSIONS
Epi-LASIK and LASEK offer effective correction of myopia with comparable results at 1 year.


Zaključak je OK, ali su spomenuli i incident:

The grade of haze and mean grey scale value in confocal microscopy were similar in epi-LASIK and LASEK-treated eyes at all postoperative periods. One eye treated with epi-LASIK suffered a minor stromal cut.

Podebljani tekst znači da su na jednom oku epi-keratomom napravili nepovratnu štetu - zarezali su ne samo epitel, već i stromu. Taj pacijent na to oko više ne vidi "najbolje", uvjeravam vas. Riječ je o jednom od 25 pacijenata, i to uključenom u kliničku studiju, kad se doktori posebno trude da što bolje obave posao.

Pouka? Izbjegavati mehaničke mikrokeratome i epi-keratome.

To nas dovodi do PRK i LASIK-a s laserskim mikrokeratomom, tj. intralase/intralasik tehnologije kao najsigurnijih metoda.

Ali - je li intralase zaista baš tako siguran? Sigurniji od mehaničkog LASIK-a je apsolutno, tu nema diskusije. No je li potpuno siguran?

Pročitajte slijedeće:

http://www.asklasikdocs.com/forums/showthread.php?t=128

Gore navedeni tekst ću prokomentirati u nekom drugom post-u, za sada ga od srca preporučam svima koji misle iskušati intralase, a služe se engleskim jezikom.

Uglavnom, zbog dobrih razloga smatram da je transepitelni PRK na laseru sa što širom optičkom zonom još uvijek najsigurnija metoda laserske korekcije vida, uz upotrebu MMC-a za jače (=dublje) korekcije. Uostalom, i kirurg koji je citiran nekoliko postova iznad preferira površinske metode ispred bilo koje vrste LASIK-a, i dao je za to odlične argumente. I naravno - oko po oko!

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 02:30   #1400
Dala sam si truda i pročitala manje-više sve postove. Već dulje vrijeme razmišljam o laseru, ali priznajem da sam u nedoumici. Nemam neku preveliku dioptriju, ali mi problem stvara astigmatizam (na jednom oku) koji je veći od dioptrije i ne pomaže niti mekana torična leća. Tvrde leće sam probala i nikako mi ne odgovaraju. Nekako mi se čini da su sa manjom dioptrijom i manje mogućnosti za komplikacije, a s druge strane-da li se isplati taj rizik za malu dioptriju i astigmatizam. Nikako mi se ne sviđa ideja o nezarastajućem poklopcu i što bi ga sve u budućnosti moglo podići/oštetiti/otkinuti... Možda bi ipak pričekala ove novije generacije lasera i novija istraživanja.
I malo oftopic ali moram se osvrnuti na Tommy-a. Užasno mi je žao što je operacija loše prošla i vidim da si godinama (barem prema ovom topicu) jako fokusiran na oči i istraživanjima na tu temu (što je svakako i razumljivo!). Međutim, zanima me da li si prihvatio sadašnje stanje kakvo je i da li si s nekim porazovarao o tome (možda psiholog?)? Ili ti je to na neki način vezano uz struku? I da li si pronašao neko prihvatljivo rješenje za nastalu štetu (nova operacija?)? U svakom slučaju, možda ne bi bilo loše da se malo fokusiraš na neke druge stvari i možda će oporavak (psihički) biti brži! To sve pišem u najboljoj namjeri i zahvaljujem ti na svim postovima jer su me upravo oni naučili puno toga i naveli me na još detaljniju analizu da li mi se laser isplati ili ne (barem za sada). U svakom slučaju, nisam spremna na floaterse, ghostove i slično jer bi to za mene značilo da operacija nije uspješna (bez obzira na skidanje dpt i cyl) i ne znam kako bi se s tim nosila!
Pozdrav svima i želim vam savršen vid, dobar oporavak onima u post-lasiku/PRK-u i puno pameti onima koji se još dvoume!
tyn@zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.