Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2019., 13:37   #101
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Sam Broz u „Zborniku sjećanja“ iz 1977. godine piše : „Zajedno sa 70 drugova odbio sam stupiti u Dobrovoljački korpus. Rukovodstvo tog korpusa koje je radilo po instrukcijama srpske vlade, taj korpus su tretirali kao oruđe velikosrpske politike. Odbili smo da je položimo srpskom kralju.“

na-zakletvu-srpskom-kralju-josip-broz-i-alojzije-stepinac-odgovaraju-potpuno-suprotno
J.B.T je polozio zakletvu sa istim tekstom, Franz Josefu i AU Monarhiji.Naravno, i Alojzije je to isto odradio kao oficir, i AU Monarhiji, i Kraljevini SHS.On se pojavio u Solunu, kada je nova drzava vec bila proklamirana, i sluzio je kao potporucnik u Vranju, Gnjilanu, i Pristini do sredine 1919 kada je bio demobiliziran ,u cinu rezervnog porucnika (od cega je kasnije trazio, i dobio razrijesenje)

Broza je 1917, i 1918 godine bolila kita za bilo kakvu politiku.Nije se ni bavio komunizmom u to vreme.Poslije su nastala ta sluzbena izmisljanja o njegovoj visokoj politickoj svjesti.Bio je u ratu, ostao je ziv, i nije mu bilo ni na kraj pameti da ucestvuje u toj klaonici
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 17:42   #102
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Umro je 14.01.1922.U periodu 1917-1921 (kada je otisao u penziju) bio je nacelnik ureda za ordene



Izvor: "Narodna enciklopedija Srpsko-Hrvatsko-Slovenacka" izd.1925 godine, drugi svezak
Vrlo odan čovjek koji je bio na koncu razočaran zbog afere s pukovnikom Apisom.
Iako je bio lojalan monarhist mislim da je u sebi bio ogorčen na postupanje Aleksandra Karađorđevića koji je upravljao oficirskom konspirativnom organizacijom Bela Ruka koja bila posve ilegalna organizacija.
Mislim da je drugačije zamišljao Srbiju poslije rata, štoviše nakon stvaranja južnoslavenske države.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 17:53   #103
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Pa gdje piše da se upucao?

Meni je privukao pažnju podatak da je 1916. bio u Rusiji u vezi osnivanja Srpskog dobrovoljačkog korpusa, to je ona jedinica oko koje je bilo puno problema i spominjali smo je par puta ovdje na forumu, jer se vodila politička borba između Srbije i Jugoslavenskog odbora tko će imati kontrolu nad jedinicama sastavljenim od južnih slavena, koji su bili kao vojnici Austro-Ugarske u zarobljeništvu u Rusiji. Srpski oficiri pokazivali su prezir i surovost prema ovim dobrovoljcima i jedinica je pridružena srpskoj vojsci, pa je došlo do pobune i puno mrtvih. Josip Broz je odbio prijaviti se kao dobrovoljac za tu jedinicu, razlozi nisu jasni - možda samo zato, jer je još bio slab od rana i bolesti.
Podatak sam pronašao u Apisu.
Prije par mjeseci sam pročitao ovu knjigu. Odlična knjiga koja je sjajno upotpunila kućnu biblioteku.

U njoj autor navodi cijeli proces oko pukovnika Apisa i događanja nakon njegovog smaknuća.
Upravo postoji jedno poglavlje koje je fokusirano na mnoge oficire koji nisu odobravali optužbu protiv Apisa, ali nisu htjeli protiv prijestolonasljednika tada.
Jedan od šutljivih, ali nimalo manje ogorčenih oficira bio je i g.Sturm, koji je u jednom pismu naglasio da ne može živjeti kako kukavica, očito se grizući od savijesti. Upucao se revolverom.

McKenzie navodi očite argumente jer je knjiga doista sjajna i ima konstrukciju istraživačkog novinarstva i ništa nije prepušteno slučaju.
Eh, sad..Nemam zapis na kojoj se to stranici spominje, ali svakako je negdje pri kraju stranica knjige.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 17:58   #104
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Vrlo odan čovjek koji je bio na koncu razočaran zbog afere s pukovnikom Apisom.
Iako je bio lojalan monarhist mislim da je u sebi bio ogorčen na postupanje Aleksandra Karađorđevića koji je upravljao oficirskom konspirativnom organizacijom Bela Ruka koja bila posve ilegalna organizacija.
Mislim da je drugačije zamišljao Srbiju poslije rata, štoviše nakon stvaranja južnoslavenske države.
1916 godine,Pasic, kao Premijer srpske vlade, je poceo pregovore sa AU, o prestanku neprijateljstava, i izlasku Srbije iz rata.S obzirom da je jedna od tocaka Ultimatuma koji je AU poslala Srbije, 1914 podrazumijevala AU istragu ubistva Vojvode F.Ferdinanda, trebalo je likvidirati Apisa, i njegovu organizaciju, Crna ruka, sto je i napravljeno, u dobro reziranom sudskom procesu.Sturm je bio profesionalni vojnik, a ne politicar.Njegovo postavljanje na jednu ceremonijalnu ulogu 1917 godine (koju je mogao vrsiti i potporucnik) mozda ima vise veze sa njegovom lojalnoscu prema Petru I Karadjordjevicu.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2019., 18:38   #105
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
1916 godine,Pasic, kao Premijer srpske vlade, je poceo pregovore sa AU, o prestanku neprijateljstava, i izlasku Srbije iz rata.S obzirom da je jedna od tocaka Ultimatuma koji je AU poslala Srbije, 1914 podrazumijevala AU istragu ubistva Vojvode F.Ferdinanda, trebalo je likvidirati Apisa, i njegovu organizaciju, Crna ruka, sto je i napravljeno, u dobro reziranom sudskom procesu.Sturm je bio profesionalni vojnik, a ne politicar.Njegovo postavljanje na jednu ceremonijalnu ulogu 1917 godine (koju je mogao vrsiti i potporucnik) mozda ima vise veze sa njegovom lojalnoscu prema Petru I Karadjordjevicu.
Svakako možda..

Apis je bio žrtveni janjac da se udovolji i Beču i Londonu i Parizu i Berlinu i na koncu Moskvi, da utaže očaj i bijedu zbog jednog lika koji ih je odveo sve zajedno u propast.
Možda je Apis bio teret budućoj vladi..
Možda je Apis bio prevelika prijetnja Aleksandru, koji nije imao karizmu i autoritet za razliku od njega ?!
Možda je i Apis prije svih kovao plan o svrgavanju Aleksandra u korist njegova brata Đorđa ?

Ne znamo.
Ali, jedno je sigurno..
Laž, mutikašenje, pretvornost, laž, ulagivanje..Sve je to nagrizlo Balkan i uništilo perspektivu racionalne i napredne zemlje.
Sve je utabano na primitivizam koji se uzgaja poput ljupkih maćuhica..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2019., 09:47   #106
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
1916 godine,Pasic, kao Premijer srpske vlade, je poceo pregovore sa AU, o prestanku neprijateljstava, i izlasku Srbije iz rata.S obzirom da je jedna od tocaka Ultimatuma koji je AU poslala Srbije, 1914 podrazumijevala AU istragu ubistva Vojvode F.Ferdinanda, trebalo je likvidirati Apisa, i njegovu organizaciju, Crna ruka, sto je i napravljeno, u dobro reziranom sudskom procesu.
Nema šanse da bi Nikola Pašić i regent Aleksandar radili nešto kontra Francuske i carske Rusije. Ovo im je bila dobra prilika da se elegantno obračunaju sa starim opasnim dugogodšnjim suparnicima, crnorukcima.

Danas je godišnjica smrti Gavrila Principa, magazin.hrt.hr/28-travnja-1918-umro-gavrilo-princip
Ovo što pišu: "Franjo Ferdinand nije slučajno odabran za metu atentata. Njegova politika zagovaranja trijalizma Austrije, Ugarske i Hrvatske, oko koje bi se okupile Slovenija i Bosna i Hercegovina, remetila je velikosrpske težnje za tim dijelovima Austro-Ugarske." ne stoji, jugoslavenski nacionalisti i anarhisti iz Mlade Bosne pucali bi u bilo kojeg viđenijeg Habsburga koji bi se pojavio u Sarajevu. Okolnosti su bile da se pojavio FF.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 23:43   #107
Aleksandar je bio egotriper i megaloman..On je sam sebe gledao kao nasljednog cara u Rusiji..On se htio izgurati na prijestolje Romanovih.

Svetozar Pribičević spominje ga u svojoj knjizi kao naprasitog, drskog, egomanijaklanog, umišljenog i nadasve korumpiranog vladara.
Pa, on je porodio agresivnu emigraciju..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.