Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2013., 12:13   #1
Angry Zaposlenje iliti nezaposlenje

Znači stvarno nisam našao mjesto kamo da stvavim ovaj "slučaj" koji se dogodio.

Priča je slijedeća. Izašao sam iz srednje kao mladi obrazovani s 4 godine dobre srednje škole i krenuo u potrazi za kruhom, nekim novcima, samostalnosti, itd. Nakon bezuspješne potrage za poslom otvorila mi se prilika da radim preko javnih radova koje nudi hzz. Reko ovo je super! Treba probati jer posao je posao, ustalom trebao sam se zaposliti u nekoj tvrtci u koja odlična za mlade ljude. Naravno raspitao se "moj" poslodavac (budući, ali nikada) koje uvjete mora zadovoljiti da se ja zaposlim kod njega i jedini uvjet je bio da budem 3mj na birou. Ono odlično nikada bolje i lakše zaposlenje ne možete zamišljati. Prošla i ta 3 mj i poslata je prijavnica za zaposlenje bla bla. Najviše me smetalo čekanje odgovora 3 tjedna, no ajde i to je ok. Naravno došao je odgovor odgovor je bio negativan..šok, jer zapravo preko toga se treba sigurno treba dobiti posao, ono koji k...c i ispada da je njima potreban nekakav certifikat da bi to mogli raditi. Zaposliti mlade ljude.

Ajde dobro nije greda, ipak sam ja mlad i pronaći ću valjda nekakav posao, ali meni kao da nešto nije dalo mira. Samo me mučio taj certifikat i krenuo sam u potragu za tim. Nakon višesatnog čačkanja po internetu, po stranicama hzza nisam našao ništa. Nikakav certifikat, ok čudno je tu nešto. Idem nazvati info telefon od hzza možda mi oni mogu pomoći pojasniti to jer zanima me. I saznao sam istinu da gospođa/gospođica koja radi za info telefonom nema pojma o čemu je riječ i kakvi certifikati bla bla . I evo sada sjedim u nevjerici i ne znajuči koji potez da povučem pa ovim putem pitam: da li je netko od vas imao slučno iskustvo kao i ja? Zanima me koji je to certifikat? Šta on kaže? Nekakav primjerak toga na da vidim svojim očima? molio bi odgovor, jer želim saznati istinu ma kakva god ona bila. Hvala
__________________
Trenerka, Kožnjak i Konjak
20kuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 20:09   #2
Quote:
20kuna kaže: Pogledaj post
Znači stvarno nisam našao mjesto kamo da stvavim ovaj "slučaj" koji se dogodio.

Priča je slijedeća. Izašao sam iz srednje kao mladi obrazovani s 4 godine dobre srednje škole i krenuo u potrazi za kruhom, nekim novcima, samostalnosti, itd. Nakon bezuspješne potrage za poslom otvorila mi se prilika da radim preko javnih radova koje nudi hzz. Reko ovo je super! Treba probati jer posao je posao, ustalom trebao sam se zaposliti u nekoj tvrtci u koja odlična za mlade ljude. Naravno raspitao se "moj" poslodavac (budući, ali nikada) koje uvjete mora zadovoljiti da se ja zaposlim kod njega i jedini uvjet je bio da budem 3mj na birou. Ono odlično nikada bolje i lakše zaposlenje ne možete zamišljati. Prošla i ta 3 mj i poslata je prijavnica za zaposlenje bla bla. Najviše me smetalo čekanje odgovora 3 tjedna, no ajde i to je ok. Naravno došao je odgovor odgovor je bio negativan..šok, jer zapravo preko toga se treba sigurno treba dobiti posao, ono koji k...c i ispada da je njima potreban nekakav certifikat da bi to mogli raditi. Zaposliti mlade ljude.

Ajde dobro nije greda, ipak sam ja mlad i pronaći ću valjda nekakav posao, ali meni kao da nešto nije dalo mira. Samo me mučio taj certifikat i krenuo sam u potragu za tim. Nakon višesatnog čačkanja po internetu, po stranicama hzza nisam našao ništa. Nikakav certifikat, ok čudno je tu nešto. Idem nazvati info telefon od hzza možda mi oni mogu pomoći pojasniti to jer zanima me. I saznao sam istinu da gospođa/gospođica koja radi za info telefonom nema pojma o čemu je riječ i kakvi certifikati bla bla . I evo sada sjedim u nevjerici i ne znajuči koji potez da povučem pa ovim putem pitam: da li je netko od vas imao slučno iskustvo kao i ja? Zanima me koji je to certifikat? Šta on kaže? Nekakav primjerak toga na da vidim svojim očima? molio bi odgovor, jer želim saznati istinu ma kakva god ona bila. Hvala
Koliko znam nikakav certifikat ne treba, možda je taj "tvoj" poslodavac dužan državi poreze, doprinose ili nešto slično pa ne može ostvariti poticaje i rekao ti je netočnu informaciju,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 13:07   #3
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Koliko znam nikakav certifikat ne treba, možda je taj "tvoj" poslodavac dužan državi poreze, doprinose ili nešto slično pa ne može ostvariti poticaje i rekao ti je netočnu informaciju,
koliko ja znam, a i uvjeren sam da nije dužan ništa državi jer se financira preko eu fondova i nema problema s tim glupostima.
__________________
Trenerka, Kožnjak i Konjak
20kuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 16:48   #4
Možda se javi netko tko će ti dati neki konkretan odgovor, ali to su sve uglavnom dobri stari politički spinovi pojedinih ministarstava (Vlade) usmjereni ka prikupljanju pol. bodova i ne znam šta se uopće bakćeš time... Kao šta je bilo sa pastirima, rad za 1600kn, prekvalifikacijama, ovime šta ti navodiš o oslobađanju poslodavca od doprinosa i tome slično...
Secret is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 05:52   #5
mi smo prije 3 tj podnjeli zahtjev za dodatnim kadrom uz poticaje hzz-a. Za to nije potreban nikakav certifikat. Sa 1.3. cemo zaposliti dvije osobe prijavljene na hzz-u. Vjerojatno tvoj nesudjeni poslodavac ili nije platio doprinose ili se sjetio da mu ipak dodatna radna snaga nije potrebna.
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 13:48   #6
Zaboravljamo da HZZ ne sufinancira sva zapošljavanja. Konkretno, u mojoj županiji se ne sufinancira zapošljavanje kozmetičara s četverogodišnjom školom već samo s trogodišnjom. Također ne sufinancira SSS ekonomiste već samo VSS.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 08:01   #7
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Zaboravljamo da HZZ ne sufinancira sva zapošljavanja. Konkretno, u mojoj županiji se ne sufinancira zapošljavanje kozmetičara s četverogodišnjom školom već samo s trogodišnjom. Također ne sufinancira SSS ekonomiste već samo VSS.
Ovo su samo posljedice loše monetarne i privatizacijske politike koja se na ovim prostorima odvija 20-ak godina.

Robovi se i dalje ne bune. Radije se druže po kavama i pričaju kako nisu uspjeli? Zasada još imaju za kavu ali ne žele vijet da dolazi vrijeme kad više neće biti ni za to.

Posljedice su svima jasne. Nema posla, ovo malo što ima izmišljaju brda i doline ako nisi "tatin sin/kćerka", državne firme su u dokazano nezakonite 98% privatizacije otišle u ruke ljudi koji su prije toga bili nitko i ništa, gubitnici po rođenju.

Narodna banka daje visoku kamatu i pogoduje stranim bankama da kamatare ovu državu. Ova "stabilizacija" tečaja donosi propast stotina tisuća radnih mjesta, a kod nas se takva politika odvija još od 1994. godine.

Preko stranih korporacija (banke, trgovinski lanci,...) novac se samo iznosi van. Vrlo malo ga ostaje.

Iz tog sljedi da je novac u opticaju isključivo dobiven iz kredita, a ne iz novostvorene vrijednosti. Narodna banka ne stvara primarnu emisiju i mi, mjesto zaduživanja na domaćem tržištu po niskoj kamati, zadužujemo se na vanjskom po visokoj kamti.

Dakle, novac je dug! Takvom politikom dolazimo do inozemne prezaduženosti i samo je pitanje vremena kada će usljediti kolaps.

Kome u prilog ide takva politika? Manjini bogatih bankara, korporacijskih menađera i političara, jednom riječju zvanih - ELITA.

Rješenja uzroka problema:

1. Isključivanje iz EU jer EU je "super-država" koja nameće svoja pravila i prema određenim državama članicama se odnosi kao nekad Britanija prema kolonijama, baca državu u dugove i zatim porobi resurse (vidi Španjolska, Grčka, Slovenija, Portugal, ... itd).
2. Vraćanje monetarnog suvereniteta narodnoj banci kako bi se počela štampat emisija domaćeg novca srazmjerno vrijednostima prirofnih i ljudskih resursa (zlatni standard je ukinut od vijetnamskog rata tako da novac ne treba imati podlogu u zlatu).
3. Poništenje nezakonite privatizacije.

Kako se to provodi? Dizanjem svijesti većine koji poznaju posljedice ali ne i uzroke problema.

Kada se jednom riješi uzrok tada nema ni posljedica. Kada čovjeku koji ima slomljenu nogu daješ tablete protiv bolova tada mu lječiš posljedicu, ali uzrok rješiš tek kad mu namjestiš nogu, jer u suprotnom će se nakon prestanka djelovanja tablete posljedice i dalje osjećati.
Zeus3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 14:37   #8
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Zaboravljamo da HZZ ne sufinancira sva zapošljavanja. Konkretno, u mojoj županiji se ne sufinancira zapošljavanje kozmetičara s četverogodišnjom školom već samo s trogodišnjom. Također ne sufinancira SSS ekonomiste već samo VSS.
sličan slučaj i kod mene znači VSS. mislim kao da mi sa SSS ne postojimo, no ajde i to je ok brate. očigledno dolazimo iz iste županije
__________________
Trenerka, Kožnjak i Konjak
20kuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 03:08   #9
Quote:
Zeus3 kaže: Pogledaj post
Ovo su samo posljedice loše monetarne i privatizacijske politike koja se na ovim prostorima odvija 20-ak godina.

Robovi se i dalje ne bune. Radije se druže po kavama i pričaju kako nisu uspjeli? Zasada još imaju za kavu ali ne žele vijet da dolazi vrijeme kad više neće biti ni za to.

Posljedice su svima jasne. Nema posla, ovo malo što ima izmišljaju brda i doline ako nisi "tatin sin/kćerka", državne firme su u dokazano nezakonite 98% privatizacije otišle u ruke ljudi koji su prije toga bili nitko i ništa, gubitnici po rođenju.

Narodna banka daje visoku kamatu i pogoduje stranim bankama da kamatare ovu državu. Ova "stabilizacija" tečaja donosi propast stotina tisuća radnih mjesta, a kod nas se takva politika odvija još od 1994. godine.

Preko stranih korporacija (banke, trgovinski lanci,...) novac se samo iznosi van. Vrlo malo ga ostaje.

Iz tog sljedi da je novac u opticaju isključivo dobiven iz kredita, a ne iz novostvorene vrijednosti. Narodna banka ne stvara primarnu emisiju i mi, mjesto zaduživanja na domaćem tržištu po niskoj kamati, zadužujemo se na vanjskom po visokoj kamti.

Dakle, novac je dug! Takvom politikom dolazimo do inozemne prezaduženosti i samo je pitanje vremena kada će usljediti kolaps.

Kome u prilog ide takva politika? Manjini bogatih bankara, korporacijskih menađera i političara, jednom riječju zvanih - ELITA.

Rješenja uzroka problema:

1. Isključivanje iz EU jer EU je "super-država" koja nameće svoja pravila i prema određenim državama članicama se odnosi kao nekad Britanija prema kolonijama, baca državu u dugove i zatim porobi resurse (vidi Španjolska, Grčka, Slovenija, Portugal, ... itd).
2. Vraćanje monetarnog suvereniteta narodnoj banci kako bi se počela štampat emisija domaćeg novca srazmjerno vrijednostima prirofnih i ljudskih resursa (zlatni standard je ukinut od vijetnamskog rata tako da novac ne treba imati podlogu u zlatu).
3. Poništenje nezakonite privatizacije.

Kako se to provodi? Dizanjem svijesti većine koji poznaju posljedice ali ne i uzroke problema.

Kada se jednom riješi uzrok tada nema ni posljedica. Kada čovjeku koji ima slomljenu nogu daješ tablete protiv bolova tada mu lječiš posljedicu, ali uzrok rješiš tek kad mu namjestiš nogu, jer u suprotnom će se nakon prestanka djelovanja tablete posljedice i dalje osjećati.
Dobrim dijelom se slažem, ali s nekim dijelovima se uopće ne slažem. Nadrobio si puno totalnih gluposti. Ili si nadobudan student ekonomije, ili si stariji ali bez razumijevanja ekonomije iako vjerujem da se smatraš stručnjakom. Bez uvrede, uopće mi nije namjera vrijeđati, nego nisam znao kako da se drugačije izrazim.

Najveća glupost u tvom postu je dio s HNB-m i monetarnom politikom. Ako si student, onda o Anti Markoviću znaš iz priča i tekstova, ako si dosta stariji onda bi ti morao biti poznat, kao i ono što je uzrokovao u svojoj vladavini.

A kada bi se tečaj kn/eur prestao kontrolirati Neću objašnjavat što bi se tad dogodilo jer onaj tko to ne razumije ne može samnom uopće razglabati o ekonomiji.

S većinom ostalog se slažem, od privatizacije, preko robova i EU. To je točno.

Što se glavne teme tiće, nemoj uopće žaliti što nisi dobio taj posao. Još si mlad, nauči dok si mlad da se trebaš pobrinuti sam za sebe, a ne čekati na "obečani" posao koji si vidio kako je prošao. Druga stvar, nauči se cijeniti.
Jel misliš da si kreten? Manje vrijedan? Samo zato što si se kasnije rodio pa si danas još mlad. Pa samim time nemaš još radnog iskustva? Ja ne mislim.
Nemoj se dati zaje*avati i raditi za nekog kao rob za minimalac zato jer si mlad i to ti je prvi posao pa niti ne može bolje!
Zbog takvog razmišljanja većine ljudi i jesu ovako male plaće u RH, i cijela gospodarska situacija jer ti robovi nemaju što trošiti da bi digli gospodarstvo (nakon što plate režije i mrvicu hrane). Robovlasnici (čitaj poslodavci), čast iznimkama, izrabljuju ljude koji se ne znaju cijenit, imaju jeftinu radnu snagu, zarađuju ogromne novce i novac izvlače iz firme bez plaćanja poreza na dobro poznate načine.
Tu dolazimo do onog što se vidi svaki dan. Ili si bijeda, ili si pun love u RH. Srednjeg sloja nema. Puni love su ovi koji izrabljuju, a bijeda su oni koji se daju izrabljivat. Trpi i država jer bogati izbjegavaju porez pa ugnjetava male ljude i otima im iz usta. Uz to, država je katastrofalno vođena.


Ako si prosječno inteligentan i zdrav, nemoj da ti padne napamet raditi za 3000-4000kn. Radije sjedi doma i razmišljaj što ćeš samostalno raditi i pojavit će se nešto. Ako ne uspiješ od prve, pokušaj drugi, treći, petnaesti put. Nešto će krenut.

Ova umotvorina za 1600kn može pasti napamet samo nekome na koga su vrlo vjerojatno utjecali iz HUP-a. To me ne čudi, ali me čudi svatko tko je završio fakultet (dakle nije glup) da pristaje raditi za 1600kn mjesečno. Ma kupi nešto na ebayu i prodaj na njuškalu i zaradit ćeš više! Šeći ispred dućana 8 sati dnevno i gledaj u pod, skupit ćeš više sitniša od tih 1600kn.
To je sramota i uvreda za čovjeka. A onaj tko to prihvati šteti normalnima koji sebe cijene jer ruši cijenu njihovog rada i poslodavac ih neće uzeti za 6000-7000kn kada školovani ljudi pristaju raditi za 1600kn.

Nakon ulaska u EU će biti još gore. Nas ne primaju da nam naprave uslugu, nego da nas izmuzu koliko ide, i onda kad se zadužimo do maksimuma bez mogućnosti vraćanja da nam otmu imovinu.

Ako si zanatlija započni nešto svoje i radi za sebe. Shvati što je tvoja prednost i naglasi je da se istakneš nad konkurencijom. Ako si ekonomista onda si trebao naučiti nešto o biznisu i trebao bi imati ideje. Koje god da si struke bolja ti je perspektiva ako radiš za sebe nego ako se pokoriš i budeš nečiji rob.

Ja imam i faks i staža, ali mi je dojadilo raditi za druge. Ja mogu biti budan u ovo doba jer ujutro ne moram nikome polagati račune. Ne moram se brijat u autu u vožnji da ne bih došao neobrijan na posao ako sam spavao 10 minuta duže. To nema cijene! Nitko me ne gazi, nitko mi ne govori što moram danas napraviti niti me pita zašto sam zakasnio. Imao sam dobru plaću, a sada imam još bolju i nemam šefa. Ništa mi nije palo s neba niti mi je neki "rođo" sredio išta.

Nedaj se tlačit. Budi sretan da nisi dobio to "zaposlenje". Kreni dalje, smisli nešto samostalno. Vjeruj mi, u ovoj državi si sam protiv svih.
Bizdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 07:23   #10
Ja kad vidim mladog covjeka koji jos radni tjedan nije u zivotu odradio kako treba a vec tjera pravde odmah mi padne na pamet - jos jedan borac za ljudska prava i sindikalist.

Prika, vjerovao iili ne, sad si lomis cijeli zivot. Navike koje steknes u prvim koracima pratit ce te uvijek.
Stoga, ne trosi sekunde na istjerivanje takvih gluposti nego trazi dalje.
forumhrusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 09:01   #11
Quote:
forumhrusername kaže: Pogledaj post
Ja kad vidim mladog covjeka koji jos radni tjedan nije u zivotu odradio kako treba a vec tjera pravde odmah mi padne na pamet - jos jedan borac za ljudska prava i sindikalist.

Prika, vjerovao iili ne, sad si lomis cijeli zivot. Navike koje steknes u prvim koracima pratit ce te uvijek.
Stoga, ne trosi sekunde na istjerivanje takvih gluposti nego trazi dalje.
Čovjek ima pravo na odgovor, a ti sa svojim stavom i "navikama" odi popuši svom gazdi hercegovcu.
rekir71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.