Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2014., 09:35   #1
Otvaranje firme prvi/drugi put

Pomoć pliz

Situacija je sljedeća: Osoba A (iz obitelji), zovimo je Milka, zaposlena je na X mjestu, a ima i svoju firmu koja se bavi sličnom djelatnošću kao i X mjesto. Šef joj je rekao da mora prebaciti firmu na nekog drugog ili je zatvoriti.
Milka je tad pitala muža i mene bi li mogla prebaciti firmu na njegovo ime.

E sad, jesmo mi obitelj i sve je to super, ali ni on ni ja ništa ne znamo o tome. Postoji li nešto što će on biti obvezan raditi ako firma bude pisala na njega, tipa obnavljati neke članarine, dokumentaciju svake godine itd? Hoće li to utjecati na naš porez ili posao? Inače smo oboje zaposleni nekoj trećoj firmi, mislim da nije bitno za priču.

Također, što ako mi odlučimo za 2-3 godine otvoriti svoju firmu (što je definitivno moguće)? Hoće li ova firma onda predstavljati problem? Postoje li neki poticaji ili beneficije za one koji prvi put otvaraju firmu koje onda nećemo moći dobiti?

Nemamo pojma kakve su reperkusije tog čina, a Milka nam ništa nije spomenula. Kad smo je pitali rekla je da isto ne zna

Help, može li netko tutleku zdravoseljački pojasniti utječe li ti na nas nekako ili ne? Da pristanemo u ime obiteljskih odnosa ter osjećaja ili da bježimo koliko nas noge nose?

Fala
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 09:59   #2
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
Inače smo oboje zaposleni nekoj trećoj firmi, mislim da nije bitno za priču.
Ovo je itekako bitno - jer nećete morati plaćati doprinose i isplaćivati si plaće u vlastitoj firmi, s obzirom da je to već osigurano kod drugog poslodavca.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 10:15   #3
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Ovo je itekako bitno - jer nećete morati plaćati doprinose i isplaćivati si plaće u vlastitoj firmi, s obzirom da je to već osigurano kod drugog poslodavca.
Dobro da si mi rekao

A mislim ne bi ni mogli, to neće biti naša firma nikako osim na papiru. Ona će i dalje sve to voditi (makar mislim da se tu radi o minornoj zaradi), samo bi trebalo kao "pisati" na muža.

Ne znam, silno sam nepovjerljiva prema tim forama "daj da ja negdje u službenim dokumentima napišem da si ti vlasnik nečeg s čim nemaš veze i o čemu nemaš pojma". Mislim da je očito koliko nemamo pojma može se preko nas dvoje vodit bordel i opet ne bi znali

Dakle ček, da ne radimo i nemamo doprinose negdje drugdje, tipa- da muž dobije otkaz u bilo kojem trenu, pošto bi firma "pisala" na njega morao bi si iz te firme uplaćivati plaće i doprinose? Čak i ako firma jako malo zarađuje?
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 10:56   #4
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Ovo je itekako bitno - jer nećete morati plaćati doprinose i isplaćivati si plaće u vlastitoj firmi, s obzirom da je to već osigurano kod drugog poslodavca.
Brkate pojmove vlasnik firme i direktor firme, doprinosi se plaćaju za direktora a ne vlasnika.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 11:25   #5
Ok, ali logicno bi bilo pretpostaviti da vlasnik firme ipak mora neke stvari svake godine radit- tipa plaćati porez.
Istina, logika mi nije najjača strana, ali pretpostavljam da se onda svi asseti firme računaju kao njegovi, jel. Onda znači to može utjecati i na neke druge stvari? Nije li bilo ono da se plaćao vrtić po imovinskom stanju, na primjer?
Muči me i dalje šansa da mi kasnije otvorimo nešto svoje (jer bi htjeli,jednom) pa da ovo bude komplikacija? itd.
Osjećam se zbilja blesavo Tražila sam nešto po netu ali tamo stoje većinski savjeti za otvaranje firme prvi put, ne za ovakve slučajeve, a mi nismo nikad ni poreznu prijavu ispunjavali, dođavola. Radimo u istoj firmi od kraja (za neke i sredine) faksa i nismo se s takvim stvarima nikad susretali. Nemamo ni kredit, kamoli firmu, domet nam je razumjet American Express karticu
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 11:45   #6
To je prilično kompleksna situacija ali ja bih se u startu zapitao zašto on mora prebaciti firmu na nekoga jer moglo bi se desiti da on vuče konce a vi nahebete. Plaćanje vrtića je najmanji problem.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 11:58   #7
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To je prilično kompleksna situacija ali ja bih se u startu zapitao zašto on mora prebaciti firmu na nekoga jer moglo bi se desiti da on vuče konce a vi nahebete. Plaćanje vrtića je najmanji problem.
Teta Milka reče da mora prebacit firmu na njega jer je zaposlena u sličnoj firmi, a u ugovoru o radu joj piše da ne smije paralelno biti zaposlena u konkurentskoj firmi. Ni biti vlasnik, naravno.
To joj je prijašnji šef znao ali nije fermao. Sad ima novog šefa, stari je otišao, i ovaj novi hoće da ona zatvori firmu ili prebaci na nekog drugog. Konflikt interesa. Tako je nama objašnjeno
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 12:44   #8
pa objašnjeno je, krši ugovora o radu,jer se bavi istom djelatnošću kao i u firmi gdje radi
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 14:05   #9
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa objašnjeno je, krši ugovora o radu,jer se bavi istom djelatnošću kao i u firmi gdje radi
Jednostavno ne razumijem kako je biti vlasnik neke tvrtke koja se bavi istom djelatnoscu sukob interesa ako radis kako spada za drugu firmu. Po meni je centar sve covjek i njegov rad, a firma je samo sredstvo legalne naplate tog rada. Barem u kontekstu u kojem je ovdje spomenuta.

Dapace - znam neke ljude koji preko firme dobivaju placu umjesto da im se isplacuje na tekuci, pa sami sredjuju knjige. Pase i poslodavcu jer mu je lakse knjigovodstvo i covjeku jer ne mora placat doprinose na cijeli iznos nego dio koliko mu treba. Pase i jednim i drugima.

Enivejs - dosta filozofije, sugerirao bi da pokusa objasniti novom sefu da to sto ona pise za vlasnika firme nije relevantno.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 15:10   #10
Jest, to je sukob interesa. Suprug je morao naći drugi posao (nevezan uz djelatnost firme u kojoj je radio) i dati otkaz da bi otvorio svoje. Brkate pojmove - imovina firme nije vaša imovina, firma je pravna osoba, vi fizička. Vlasnik firme ne mora raditi u firmi, pa onda niti plaćati poreze. Međutim firma mora imati direktora, i ako taj nije drugdje zaposlen, njemu se moraju plaćati doprinosi. Čudi me da suprug nije upoznat s poslovanjem firme, ako ona nosi dobit najbezbolnije bi bilo prebaciti ju na njega. Imate ovdje besplatno obrazovanje za poduzetnike samo ne znam imate li vremena čekati http://www.raza.hr/Programi-potpore/Start-up-akademija.

http://www.raza.hr/Poduzetnicka-eduk...inari-u-najavi

http://www.raza.hr/Poduzetnicka-eduk...osnovni-modul6
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 18:25   #11
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
Da pristanemo u ime obiteljskih odnosa ter osjećaja ili da bježimo koliko nas noge nose?
Pa našetat će ti se muž po bankama radi potpisivanja ovog-onog (gdje treba žig + potpis), pa idi na poštu podigni ovo-ono ako ostane obavijest, pa hzzo itd. Može utjecati i na porez ako pređeš ovaj-onaj prag i zavisi kako se kome isplaćuje plaća iliti dobit. Poticaja za 2-3 godine ionako neće biti za isplatiti. Pa onda će ti muž biti na listi srama ako ne isplati što treba radnicima i poreznoj, može i kazneno odgovarati, to što je on fiktivno direktor to nema veze. Znaći sigurno će vam to oduzeti vremena i živaca, nije da se jednom potpišeš na jednom mjestu pa zaboraviš a uvijek ćeš čitati sve prije nego što potpišeš pa od tih silnih znamenki nećeš moći spavati. A ti ne zaboravi da živiš u Hrvatskoj gdje ne možeš pratiti zakone koliko promjena ima i u svakom trenutku si sigurno u nekom prekršaju a da ni ne znaš i možeš završiti na prekršajnim i drugim sudovima. Nije da nekoga plašim.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 18:55   #12
Pogrešno sam shvatila da ona hoće prepisati firmu na svog muža, pa mi nije bilo jasno da on nema pojma o poslovanju. Jedino u tom slučaju bih pristala. Ni za kog drugog i ni pod kojim drugim okolnostima. Ne bih ni mužu da ne znam od ranije poslovanje, nemam ovlasti i nemam pojma o poslu, kao i da mu imam razloga ne vjerovati. U našem poslu, ja se više bavim plaćanjima i suradnjom s knjigovodstvom nego on.
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 18:55   #13
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
Dakle ček, da ne radimo i nemamo doprinose negdje drugdje, tipa- da muž dobije otkaz u bilo kojem trenu, pošto bi firma "pisala" na njega morao bi si iz te firme uplaćivati plaće i doprinose? Čak i ako firma jako malo zarađuje?
Nema veze koliko zarađuje. Direktor firme mora biti u radnom odnosu.
Ako dobije otkaz negdje, mora se zaposliti kod nekoga, ili u firmi u kojoj je direktor.

Zadnje uređivanje City : 19.12.2014. at 19:01.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 19:58   #14
Ja ne bi nikad pristala na to. Npr. Zakon o trgovačkim društvima definira ovo:

(2) Članovi društva s ograničenom odgovornošću, dioničari dioničkoga društva i komanditori u komanditnom društvu ne odgovaraju za obveze društva izuzev kada je to određeno ovim Zakonom.

ali odmah sljedeći stavak propisuje ovo:

(3) Onaj tko zloupotrebljava okolnost da kao član trgovačkoga društva ne odgovara za obveze društva ne može se pozvati na to da po zakonu ne odgovara za te obveze.

Tako da na vama već prema tome ostaje određeni rizik u slučaju ikakvih zlouporaba (svjesnih ili nesvjesnih).

I ako ćete kasnije možda osnivati svoju firmu, koliko se ja sjećam, morala sam nešto potpisati prilikom osnivanja kod bilježnika da "nisam vlasnik nekog drugog trgovačkog društva koje ima dugovanja prema državi..." Ne sjećam se točno kako je to glasilo i na što se točno odnosilo, ali znam da je bilo za vlasništvo u drugoj firmi i njena moguća dugovanja. A nije to baš jednostavno potpisati bez ikakve brige ako si nominalno vlasnik firme o čijem poslovanju ustvari nemaš pojma.

Dodatno, ako npr. dobijete otkaz (nadam se da se to neće dogoditi ), ne možete dobiti naknadu na burzi jer ste vlasnici firme. Sad to zvuči bezazleno, ali ako vas zadesi takva situacija, to bi vam mogao biti ogroman problem.

Uglavnom, ima dosta sitnica s kojima možete imati problem jer takve stvari treba shvatiti ozbiljno, a ne više ko prije "ma ti ćeš biti samo vlasnik na papiru". To me podsjeća na situacije kad su se ranije svi svima potpisivali kao jamci za kredit, a sad grcaju u problemima radi toga.

Uglavnom, moj savjet je da ne pristanete na to.
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 13:00   #15
Hvala vam svima na odgovorima

Puno ste nam pomogli.

Milka je ok teta, i zbilja JAKO blizak rod, ne bih elaborirala koliko za svaki slučaj ali jako smo bliski, i definitivno nije osoba koja bi nas namjerno zajebala, u to smo sto posto sigurni. No isto tako, ne bih dala ruku u vatru da će sve uvijek biti a-ok što se tiče poslovanja, ona je pametna žena ali desile su joj se već neke poslovno diskutabilne odluke.

Takoder, ovo što ste napisali za burzu dosta je dobar razlog za ne ulaženje u to, svašta se može dogoditi. Uskoro idemo na porodiljni (prvo ja pa on) a svi znamo kako ljudi "slučajno" dobiju otkaz ravno poslije porodiljnog u Hrvatskoj...

Prenijet ću mu sve i hvala vam puno još jednom. Ako se tko još čega sjeti, samo pišite
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 15:46   #16
Ma ja čak nisam ni išla na opciju da bi vas ona namjerno zeznula, ali u poslovanju se jako često napravi nenamjerna greška koja može imati svakakve posljedice. Stvarno se teško snaći u svim našim propisima, tako da je rijetko tko 100% siguran da je napravio sve kako treba, koliko god se trudio poštovat propise.

Koliko sam shvatila ona bi na vas prenijela vlasništvo, ali pretpostavljam i da bi nekog d vas postavila kao upravu, tj. direktora? Ili ne? Ako je pitanje sukoba interesa s njenim sadašnjim poslom, onda pretpostavljam da ne smije biti ni u upravi tj. biti direktor. U tom slučaju vaša odgovornost postaje i veća jer uprava vodi poslove društva na vlastitu odgovornost. Jednostavnije, direktor sve potpisuje za firmu. Čak postoji i institut probojnosti pravne osobe u poreznom zakonodavstvu po kojem možete odgovarati vlastitom imovinom npr. ako porezna utvrdi izbjegvanje plaćanja poreza. Tako da ima tu dosta potencijalnih, nenamjernih problema koji vam se jednog dana mogu obiti o glavu pa dobro razmislite.

A ovo s burzom je nažalost jako realna situacija u današnje vrijeme i znam nekoliko osoba koje su se šokirale kad su završile na burzi i kad su im rekli da ne mogu dobiti naknadnu jer imaju na sebe registiranu firmu ili obrt. U tim slučajevima se radilo o njihovim firmama koje su registrirali prije par godina, nikad ih nisu zatvorili i kao u "mirovanju su" pa su u zaboravili na njih, tako da možeš povući paralelu sa svojom situacijom.

Pitala si i za moguće poteškoće s poticajima ako bi vi otvarali svoju firmu. Kod poticaja za samozapošljavanje preko HZZO-a, kod jednog od njih je, na primjer, navedeno ovo:

osobe koje su ranije imale registrirani obrt, trgovačko društvo ili slobodnu djelatnost, koja je naknadno zatvorena moraju moraju dostaviti dokaz da su podmirile sve obveze na ime obavljanja gospodarske djelatnosti

Dakle, teret i dugovanja ove firme mogli bi vam predstavljati prepreku za neke od tih poticaja.
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 01:48   #17
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Jednostavno ne razumijem kako je biti vlasnik neke tvrtke koja se bavi istom djelatnoscu sukob interesa ako radis kako spada za drugu firmu. Po meni je centar sve covjek i njegov rad, a firma je samo sredstvo legalne naplate tog rada. Barem u kontekstu u kojem je ovdje spomenuta.

Dapace - znam neke ljude koji preko firme dobivaju placu umjesto da im se isplacuje na tekuci, pa sami sredjuju knjige. Pase i poslodavcu jer mu je lakse knjigovodstvo i covjeku jer ne mora placat doprinose na cijeli iznos nego dio koliko mu treba. Pase i jednim i drugima.

Enivejs - dosta filozofije, sugerirao bi da pokusa objasniti novom sefu da to sto ona pise za vlasnika firme nije relevantno.

I.
Zakon o radu

13. ZABRANA NATJECANJA RADNIKA S POSLODAVCEM
Zakonska zabrana natjecanja

Članak 101.

(1) Radnik ne smije bez odobrenja poslodavca, za svoj ili tuđi račun, sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana natjecanja).

(2) Ako radnik postupi protivno zabrani iz stavka 1. ovoga članka, poslodavac može od radnika tražiti naknadu pretrpljene štete ili može tražiti da se sklopljeni posao smatra sklopljenim za njegov račun, odnosno da mu radnik preda zaradu ostvarenu iz takvoga posla ili da na njega prenese potraživanje zarade iz takvoga posla.

(3) Pravo poslodavca iz stavka 2. ovoga članka prestaje u roku tri mjeseca od dana kada je poslodavac saznao za sklapanje posla, odnosno pet godina od dana sklapanja posla.

(4) Ako je u vrijeme zasnivanja radnog odnosa poslodavac znao da se radnik bavi obavljanjem određenih poslova, a nije od njega zahtijevao da se prestane time baviti, smatra se da je radniku dao odobrenje za bavljenje takvim poslovima.

(5) Poslodavac može odobrenje iz stavka 1., odnosno stavka 4. ovoga članka opozvati, poštujući pri tome propisani ili ugovoreni rok za otkaz ugovora o radu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.