Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2016., 07:54   #2501
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Što je otac naveo u oporuci?
Otac je naveo oporukom da ga nasljeđuje sin, moj brat.
Brat i sestra su dali nasljedničke izjave u kojoj priznaju majci pravo na bračnu stečevinu na cjelokupnoj imovini.
Koliko ja kužim, nigdje se decidirano nije napisalo što je to bračna stečevina ili se podrazumjeva automatski po pola od svega.
To me malo zbunjuje, molim da mi netko objasni tu igru riječima...
Javni bilježnik je donio riješenje Današnje ročište je dovršeno, a ovaj predmet će se, temeljem Članka 244. stavak 2.
ZN-a, u svezi članka222. stavaka2. točka 2. ZN-a, vratiti Općinskom sudu u Zadru na daljnji postupak.
Zapisnik je pročitan a nakon toga stranke izjavljuju da ne prigovaraju njegovu sadržaju.

Dakle pokreće se parnica od njihove strane jer ne priznaju moje pravo na nužni dio.
Ponavljam, kod javnog bilježnika nigdje se ne definira što mi smatramo bračnom stečevinom
ili sam se ja zeznula kad sam u svojoj nasljedničkoj izjavi navela da majci priznajem pola imovine kao bračnu stečevinu jer je javna bilježnica rekla da se parcela i obiteljska kuća gledaju kao cjelina.
Meni u biti nije važno da li moj nužni dio iznosi 1/16 ili 1/8. Bitno mi je da me ne mogu tek tako izbaciti iz nasljedstva prisilnom isplatom, negiranjem moga prava na nužni dio i sl.
Važno mi je uknjižiti se kao suvlasnik, da oni ne mogu raspolagati imanjem.
Znam da postoji proces razvrgnuća suvlasničke zajednice ali to je dugotrajan i skup proces i nisam baš sigurna da će se majka sa mirovinom i brat koji ne radi upuštati u takvu parnicu.
Što vi mislite?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 00:17   #2502
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Ja sam ovjerila svoju nasljedničku izjavu kod drugog javnog bilježnika da majci ne osporavam da se pola imovine izdvoji iz ostavinske mase s osnova bračne stečevine. Ali nisam specificirala koju imovinu smatram bračnom stečevinom. Da li će sud procjenjivati što je bračna stečevina ili će automatski uzeti moju izjavu kao pola svega: pola parcele, pola kuće, pola grobnice, pola sredstava na računu?
Sud će to definirati, ali onda moraš sudu dati do znanja da zemljište nije dio bračne stečevine.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 13:04   #2503
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Sud će to definirati, ali onda moraš sudu dati do znanja da zemljište nije dio bračne stečevine.
Od srca ti hvala..

Off topis: ovi na legalis pravnom forumu daju toliko nesuvisle odgovore
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 18:42   #2504
Pa dobro, osim ako neki laik ne prosipa pamet, tamo ti mahom odgovaraju pravnici, a nekima baš ne ide to prevođenje na laički
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:51   #2505
Nasljeđivanje invalidske mirovine

Ovako umrloj osobi je sada u 11. mj. došlo rješenje HZMO kojoj je zbog bolesti 100% nastao potpuni gubitak radne sposobnosti, te joj se od 3. mj. 2015 priznaje invalidska mirovina (50 god. života, mirovinski staž s invalidskim ukupno 14 god. 6 mj.). Kako je preminula u 2 mj. 2016 "isplata ove mirovine pripada nasljednicima temeljem propisa o nasljeđivanju"

Međutim kako nije imala nikakvih nekretnina na sebi nije bilo nikakvog ostavinskog postupka. Kako bi se sad mirovina trebala nasljediti?

Malo sam gledao i prema ovome iz HZMO bi udovac imao pravo na obiteljsku mirovinu (54 god., nekih 17 god. staža, nezaposlen trenutno, ali će vjv uskoro dobiti posao)? Postoji još dvoje punoljetne djece koja koliko sam shvatio prema linku nemaju pravo na mirovinu, niti bi išta osporavalo.

Dali se sad mora pokretati neka ostavinska ili je potrebno pokrenuti samo ovaj neki zahtjev što se spominje u linku

Quote:
OSTVARIVANJE PRAVA
Član obitelji ima pravo na obiteljsku mirovinu od dana kada su ispunjeni uvjeti propisani za stjecanje prava na mirovinu ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana ispunjenja uvjeta. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka roka od šest mjeseci od dana ispunjenja uvjeta, član obitelji ima pravo na obiteljsku mirovinu od prvoga dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.
Iznimno, u slučaju smrti korisnika mirovine pravo na obiteljsku mirovinu može se steći najranije od prvoga dana sljedećeg mjeseca od mjeseca u kojem je korisnik mirovine umro.
Unaprijed zahvaljujem. BTW ako neko misli da ima prikladnija tema za ovo neka slobodno premjesti
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 00:27   #2506
Morate napraviti ostavinski postupak da bi dobili rješenje o nasljeđivanju. S tim nasljednik ide u mirovinsko i predaje rješenje.
Bez toga ništa.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 00:45   #2507
Dali se on u ovakom slučaju automatski pokreće ili se mora podnijeti zahtjev?

Postoji li neki rok do kojeg se mora podnijeti nakon smrti ostavitelja?
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 18:48   #2508
Nema rok, a obično se pokreće nakon smrti ostavitelja
Moraš ti sam pokrenuti, odnosno tko je nasljednik.
Ne znam koja je veličina mjesta u kojoj je živio pokojnik, ali npr u Zagrebu odeš u općinu kojoj je pokojnik pripadao, k matičaru i veliš da želiš pokrenuti ostavinski postupak.
I sve dalje će ti on reći....
Navest ćeš mu nasljednike, on to upiše i za nekih cca mjesec dana dobivaš poziv od JB-a (ovo isto govorim za Zg)
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 11:14   #2509
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Otac je naveo oporukom da ga nasljeđuje sin, moj brat.
Brat i sestra su dali nasljedničke izjave u kojoj priznaju majci pravo na bračnu stečevinu na cjelokupnoj imovini.
Koliko ja kužim, nigdje se decidirano nije napisalo što je to bračna stečevina ili se podrazumjeva automatski po pola od svega.
To me malo zbunjuje, molim da mi netko objasni tu igru riječima...
Javni bilježnik je donio riješenje Današnje ročište je dovršeno, a ovaj predmet će se, temeljem Članka 244. stavak 2.
ZN-a, u svezi članka222. stavaka2. točka 2. ZN-a, vratiti Općinskom sudu u Zadru na daljnji postupak.
Zapisnik je pročitan a nakon toga stranke izjavljuju da ne prigovaraju njegovu sadržaju.

Dakle pokreće se parnica od njihove strane jer ne priznaju moje pravo na nužni dio.
Ponavljam, kod javnog bilježnika nigdje se ne definira što mi smatramo bračnom stečevinom
ili sam se ja zeznula kad sam u svojoj nasljedničkoj izjavi navela da majci priznajem pola imovine kao bračnu stečevinu jer je javna bilježnica rekla da se parcela i obiteljska kuća gledaju kao cjelina.
Meni u biti nije važno da li moj nužni dio iznosi 1/16 ili 1/8. Bitno mi je da me ne mogu tek tako izbaciti iz nasljedstva prisilnom isplatom, negiranjem moga prava na nužni dio i sl.
Važno mi je uknjižiti se kao suvlasnik, da oni ne mogu raspolagati imanjem.
Znam da postoji proces razvrgnuća suvlasničke zajednice ali to je dugotrajan i skup proces i nisam baš sigurna da će se majka sa mirovinom i brat koji ne radi upuštati u takvu parnicu.
Što vi mislite?
Nije bas najjasnije.
Koliko sam razumeo, naslednika je 3, majka i njena deca, brat i sestra, vi ste ta sestra.
Otac je sve ostavio vasem bratu.
Ali i majka je naslednik kao i vi, sta je s njom?

Priznali ste joj bracnu tekovinu, u redu, to je pola, ako ste se oboje slozili, ona je vlasnik polovine imovine koja se vodila na oca i to je to.

Drugu polovinu onda testamentom nasledjuje brat, ali i vi i majka imate pravo na obaranje testamenta jer je povredjen vas nuzni deo.

Zato ste i upuceni na parnicu koju svakako dobijate. Ne pokrecu oni parnicu, nego vi, ako se ne slazete s testamentom, morate u parnici ostvariti pravo na nuzni deo.

Ako ne pokrenete parnicu, onda bratu ostaje sve.

Inace, bracna tekovina je pola, idealna polovina svega.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 10:20   #2510
Kratko i jasno

Nisam citao temu...sorry ako je vec razglabano, ali imam samo jedno pitanje:

Ako moja supruga naslijedi stan od svog oca. Da li ja imam pravo na polovicu prilikom razvoda ili nedaj Boze nesretnog slucaja?

Zahvaljujem na odg.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 12:43   #2511
Nasao sam da nemam pravo jer to nije bracna stecevina. Pa ako je tako netreba odgovor, ako nije bas tako - raspisite se Hvala
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 22:06   #2512
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Nasao sam da nemam pravo jer to nije bracna stecevina. Pa ako je tako netreba odgovor, ako nije bas tako - raspisite se Hvala
Prilikom razvoda ne, ali prilikom nasljeđivanja da (Nedaj Bože nesretan slučaj).
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 23:55   #2513
Hm, jesi li siguran? Mogu li roditelji njegove supruge (recimo da nemaju djece) tražiti da se to izvede iz bračne stečevine, s obzirom da spomenuti stan i nije bračna stečevina?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 20:16   #2514
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Hm, jesi li siguran? Mogu li roditelji njegove supruge (recimo da nemaju djece) tražiti da se to izvede iz bračne stečevine, s obzirom da spomenuti stan i nije bračna stečevina?
Ostavina i bračna stečevina nije jedno te isto. Kod nasljeđivanja nasljeđuješ cjelokupnu imovinu ostavitelja.
Znači muž i žena imaju vlastitu imovinu i bračnu stečevinu i nemaju potomaka. Muž umre. Žena nasljeđuje dakle njegovu vlastitu imovinu i pola bračne stečevine, jer po definiciji bračne stečevine pola je već njeno. Odnosno cjelokupnu imovinu, bez obzira od kuda potiče.

Bračna stečevina kod nasljeđivanja može iskrsnuti kao problem recimo u slučaju kada imamo majku, očuha i kćer. Umre majka, i sad očuh može tražiti da se utvrdi da je dio ostavine zapravo bračna stečevina koji dio onda u polovici ne ulazi u nasljedstvo.

A također ovo što ti spominješ, nije niti logično obzirom roditelji njegove žene nisu isti nasljedni red kao muž. Odnosno muž je prvi nasljedni red, tako da oni neće biti niti pozvani na nasljedstvo.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 22:07   #2515
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Ostavina i bračna stečevina nije jedno te isto. Kod nasljeđivanja nasljeđuješ cjelokupnu imovinu ostavitelja.
Znači muž i žena imaju vlastitu imovinu i bračnu stečevinu i nemaju potomaka. Muž umre. Žena nasljeđuje dakle njegovu vlastitu imovinu i pola bračne stečevine, jer po definiciji bračne stečevine pola je već njeno. Odnosno cjelokupnu imovinu, bez obzira od kuda potiče.

Bračna stečevina kod nasljeđivanja može iskrsnuti kao problem recimo u slučaju kada imamo majku, očuha i kćer. Umre majka, i sad očuh može tražiti da se utvrdi da je dio ostavine zapravo bračna stečevina koji dio onda u polovici ne ulazi u nasljedstvo.

A također ovo što ti spominješ, nije niti logično obzirom roditelji njegove žene nisu isti nasljedni red kao muž. Odnosno muž je prvi nasljedni red, tako da oni neće biti niti pozvani na nasljedstvo.
Govorim o situaciji gdje muž nije stekao ništa, jer su lijenčine, nemaju ni dan radnog staža, spavaju do 14h popodne, leže u krevetu po cijele dane, a ako on uspije užicati nešto love od svojih roditelja potroše je po kafićima. Svi žive u kući koju su mukotrpnim radom sagradili njegovi roditelji na zemljištu djeda i pradjeda. Sin pritom nije sudjelovao niti s jednom lipom jer u životu nije zaradio niti jednu lipu. Ali igrom slučaja, npr. prilikom nasljeđivanja djeda ili bake, dogovoreno je da se kuća prepiše na sina jedinca jer ionako nema nitko drugi kome bi mogla pripasti.

Sin se oženi nakon nekoliko godina, a žena se posvađa s njegovim roditeljima i želi da ih on izbaci iz njihove kuće s obzirom da je na papiru njegova. To njemu ne pada na pamet jer su to ipak njegovi roditelji. On nastrada u prometnoj nesreći, ta kuća, zemljište i sva ostala imovina njegovih roditelja i djedova pripada isključivo njoj, ona ih može izbaciti na cestu iz kuće koju su oni izgradili i tu dovesti novog muža/ljubavnika ili je prodati i lovu potrošiti na izlaske i odjeću.

To mi nema smisla. Nek njoj pripadne ono što je muž stekao za vrijeme braka, ali nema logike da joj pripadne muževa djedovina samo zato što su njegovi roditelji igrom slučaja tu imovinu prepisali na njega. Tj. po tom ispada da se imovinu ne treba prepisivati za života.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 23:56   #2516
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Znači muž i žena imaju vlastitu imovinu i bračnu stečevinu i nemaju potomaka. Muž umre. Žena nasljeđuje dakle njegovu vlastitu imovinu i pola bračne stečevine, jer po definiciji bračne stečevine pola je već njeno. Odnosno cjelokupnu imovinu, bez obzira od kuda potiče.
Mala ispravka - ukoliko nije ostavio potomke, žena i roditelji (ako su živi) dijele imovinu.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
To mi nema smisla. Nek njoj pripadne ono što je muž stekao za vrijeme braka, ali nema logike da joj pripadne muževa djedovina samo zato što su njegovi roditelji igrom slučaja tu imovinu prepisali na njega. Tj. po tom ispada da se imovinu ne treba prepisivati za života.
Naravno da ne treba. Ako je sin jedinac, onda će to i tako naslijediti iza roditelja.
Osim toga, kod nasljeđivanja baka i djeda roditelji se moraju odreći nasljedstva, da bi onda ju naslijedio sin. Čemu sve to?

I to što tebi nema logike, ne znači da to pravno nije tako
No zato to ljudi ne trebaju shvaćati olako i moraju biti svjesni posljedica koje mogu nastati iz njihovih poteza.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 00:05   #2517
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Mala ispravka - ukoliko nije ostavio potomke, žena i roditelji (ako su živi) dijele imovinu.



.
Roditelji mogu tražiti samo nužni dio i to jedino ako nemaju prihoda za život. Ravnopravno sa ženom sigurno ne dijele. Sepeam je dobro napisao.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 01:07   #2518
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Mala ispravka - ukoliko nije ostavio potomke, žena i roditelji (ako su živi) dijele imovinu.



Naravno da ne treba. Ako je sin jedinac, onda će to i tako naslijediti iza roditelja.
Osim toga, kod nasljeđivanja baka i djeda roditelji se moraju odreći nasljedstva, da bi onda ju naslijedio sin. Čemu sve to?

I to što tebi nema logike, ne znači da to pravno nije tako
No zato to ljudi ne trebaju shvaćati olako i moraju biti svjesni posljedica koje mogu nastati iz njihovih poteza.
Često nailazim na situacije gdje bi netko ulagao ili bolje iskoristio imovinu, ali ne može jer nije njegova. Npr. svekar ti ima kuću na hvaru koja se raspada, pitanje je dana kad će se urušiti krov. Ali s penzijom je ne može obnoviti. Ima dva sina, jedan ne radi i nema za kruh, drugi je tvoj suprug koji razmišlja dignuti kredit i srediti kuću bar toliko da se krov ne uruši. Tebi se ne živi na kruhu i vodi zbog kredita za kuću koja nije vaša, a drugi brat ne bi ulagao u nju niti da ima što. Mnogo je takvih i sličnih situacija, roditelji ne žele dijelit imovinu za života da se nikom ne zamjere (ili smatraju da time nekog drže u šaci), pa imovina propada.

Ili, npr. imamo majku, očuha i sina. Očuh ima stan koji je poklonio posinku, a on je otišao živjeti s majkom u stan koji je majka već ranije prepisala na sina. Ako se sinu nešto dogodi, vlasnik te imovine postaje njegova supruga, što znači da ako nije u dobrim odnosima s (bivšim) svekrom i svekrvom, može ih izbaciti na ulicu iz stanova koje su oni stekli radeći cijeli život i u kojima su živjeli veći dio svog života. Osoba koja s tim tako reći nema veze, jer je u braku par mjeseci.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 23:35   #2519
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Roditelji mogu tražiti samo nužni dio i to jedino ako nemaju prihoda za život. Ravnopravno sa ženom sigurno ne dijele. Sepeam je dobro napisao.
Tako je. Moja greška, nisam bila dovoljno precizna.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Često nailazim na situacije gdje bi netko ulagao ili bolje iskoristio imovinu, ali ne može jer nije njegova. Npr. svekar ti ima kuću na hvaru koja se raspada, pitanje je dana kad će se urušiti krov. Ali s penzijom je ne može obnoviti. Ima dva sina, jedan ne radi i nema za kruh, drugi je tvoj suprug koji razmišlja dignuti kredit i srediti kuću bar toliko da se krov ne uruši. Tebi se ne živi na kruhu i vodi zbog kredita za kuću koja nije vaša, a drugi brat ne bi ulagao u nju niti da ima što. Mnogo je takvih i sličnih situacija, roditelji ne žele dijelit imovinu za života da se nikom ne zamjere (ili smatraju da time nekog drže u šaci), pa imovina propada.

Ili, npr. imamo majku, očuha i sina. Očuh ima stan koji je poklonio posinku, a on je otišao živjeti s majkom u stan koji je majka već ranije prepisala na sina. Ako se sinu nešto dogodi, vlasnik te imovine postaje njegova supruga, što znači da ako nije u dobrim odnosima s (bivšim) svekrom i svekrvom, može ih izbaciti na ulicu iz stanova koje su oni stekli radeći cijeli život i u kojima su živjeli veći dio svog života. Osoba koja s tim tako reći nema veze, jer je u braku par mjeseci.
Sve se može papirnato urediti, pa tako i ulaganje, a što se tiče prepisivanja za života, da ponovim - stvarno ne vidim zašto. Pogotovo kada ti je to jedina nekretnina.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 23:58   #2520
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Roditelji mogu tražiti samo nužni dio i to jedino ako nemaju prihoda za život. Ravnopravno sa ženom sigurno ne dijele. Sepeam je dobro napisao.
Čak ni to jer ne bi po zakonskom redu nasljeđivanja bili pozvani na nasljedstvo. Nužni dio dolazi u obzir samo ukoliko je ostavitelj za života raspolagao svojom imovinom za slučaj smrti. Dakle ukoliko je sastavio oporuku, ili ukoliko je izvršio darovanja nekom od nasljednika istog nasljednog reda tako da je drugom nasljedniku istog nasljednog reda povrijeđen nužni dio da nije bilo tih raspolaganja-+.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:42.