Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2009., 08:55   #1
Zašto ostajemo u lošim brakovima?

U dobru i zlu... razmišljamo li o tome u trenutku svećanog obećanja vjernosti i ljubavi "dok nas smrt ne rastavi"? Na koje vrste zla smo spremni? Samo one koje uzrokuju okolina i viša sila, ili smo spremni prihvatiti i zlo koje nam nanesu sami bračni partneri? E, tu dolazim do same biti ove teme.... dobro, nakon 5, 10 ili više godina shvatili ste da nemate više snage boriti se i da se vaš partner nikada neće promijeniti. Ali ipak ostajete u braku nadajući se čudu ili pak čekajući da smognete snage za tako težak korak. Što vas sprečava? Djeca? Financijska nesigurnost? Vjera? Tradicionalna okolina? neodlučnost? Ljubav za koju mislite da još uvijek postoji?
Da ne duljim, iznesite svoja mišljenja i iskustva...
O.N.P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 09:13   #2
Quote:
O.N.P. kaže: Pogledaj post
U dobru i zlu... razmišljamo li o tome u trenutku svećanog obećanja vjernosti i ljubavi "dok nas smrt ne rastavi"? Na koje vrste zla smo spremni? Samo one koje uzrokuju okolina i viša sila, ili smo spremni prihvatiti i zlo koje nam nanesu sami bračni partneri? E, tu dolazim do same biti ove teme.... dobro, nakon 5, 10 ili više godina shvatili ste da nemate više snage boriti se i da se vaš partner nikada neće promijeniti. Ali ipak ostajete u braku nadajući se čudu ili pak čekajući da smognete snage za tako težak korak. Što vas sprečava? Djeca? Financijska nesigurnost? Vjera? Tradicionalna okolina? neodlučnost? Ljubav za koju mislite da još uvijek postoji?
Da ne duljim, iznesite svoja mišljenja i iskustva...
vecinom se radi o svemu sto si iznio/la

pretvorili smo se u drustvo uzivanja i sex. slobode tako da cim ti negdje ne pase, razvod i ajmo dalje. Za to su prventsveno krive zene, ali i muskarci koji su dopustili da dodje do toga. Strplenja malo tko ima. Zalosno je da danas toliki ljudi idu u brak a neznaju sto je to, nekako nagonski idu u brak i misle da je to carobno ljepilo koje ce ih drzati zajedno. Trebalo bi prije braka poloziti ispit. Nekakav test kompatibilnosti, predanosti, zrelosti. To bi po mome puno pomoglo.
Nezgodno ti je to sto ako jedan partner zeli ostati u braku i postuje "u dobru i u zlu", a drugi ne zeli, taj jadnik ili gad nemoze tu puno napraviti. Dakle, brak po mome misljenju definitivno treba nekakvu prilagodbu za danasnje uvjete. I obavezno predbracni ugovori i nikakva pol/pol podjela imovine jer ispada nepravedno.

I mene muce ista pitanja i mislim da sam nasao srodnu dusu
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:30   #3
Quote:
pretvorili smo se u drustvo uzivanja i sex. slobode tako da cim ti negdje ne pase, razvod i ajmo dalje. Za to su prventsveno krive zene, ali i muskarci koji su dopustili da dodje do toga.
Slažemo se, izgleda, u jednome a to je da se danas brakovi olako raskidaju.
Ali ne razumijem zašto kažeš da su prvenstveno krive žene? Kakvo je tvoje iskustvo, pa si tako razočaran u ženski rod?

Ja, kao žena, ne smatram se krivom zbog postupaka mog supruga, niti bih se smatrala krivom i da sam se razvela. Vagala sam, a i sad važem sve ZA i PROTIV. Čittam na forumu - žena kaže da joj je brak monoton, muž joj ne posvećuje dovoljno pažnje, nisu zaljubljeni kao na početku (a inače nikakvih ozbiljnijih problema u braku nemaju)... i onda masu odgovora - Rastavi se, što će ti idiot, bitno je da si ti sretna, djeci će biti bolje bez njega...
Jesmo li mi koje smo ostale u braku i nakon prevare, bezbroj laži, uvreda i da ne nabrajam čega sve ne, u očima ostalih zaista glupače koje se ne znaju izboriti za sebe?
O.N.P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:34   #4
Quote:
O.N.P. kaže: Pogledaj post
Slažemo se, izgleda, u jednome a to je da se danas brakovi olako raskidaju.
Ali ne razumijem zašto kažeš da su prvenstveno krive žene? Kakvo je tvoje iskustvo, pa si tako razočaran u ženski rod?

Ja, kao žena, ne smatram se krivom zbog postupaka mog supruga, niti bih se smatrala krivom i da sam se razvela. Vagala sam, a i sad važem sve ZA i PROTIV. Čittam na forumu - žena kaže da joj je brak monoton, muž joj ne posvećuje dovoljno pažnje, nisu zaljubljeni kao na početku (a inače nikakvih ozbiljnijih problema u braku nemaju)... i onda masu odgovora - Rastavi se, što će ti idiot, bitno je da si ti sretna, djeci će biti bolje bez njega...
Jesmo li mi koje smo ostale u braku i nakon prevare, bezbroj laži, uvreda i da ne nabrajam čega sve ne, u očima ostalih zaista glupače koje se ne znaju izboriti za sebe?
Vi ste slabici....
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:51   #5
Sve sto cu ti sad napisati nema smisla i zvucat ce ti glupo ako ne vjerujes u Boga. Bog je svima nama sef, htjeli to ili ne. Danasnje drustvo bjezi od Boga jer je seksanje i uzivancija puno privlacnije od predanosti i davanja samog sebe za neki plemeniti cilj. A ima li plemenitijeg cilja od podizanja djece? Nema. Ustanova za podizanje djece je brak.

Bog je prvo napravio muskarca, ucio se na njemu. Nakon toga je napravio zenu. Napravio ju je savrsenom, sposobnom najvece stvari od svih, ljubavi. Ljubav majka prenosi na djecu, djeca na svoju djecu, itd.. Otac je tu da hrani obitelj i cuva je. Zastarjelo? Mislim da ne, ili ako preferiras/prihvacas ovo sto se danas dogadja, go ahead! Moji roditelji su imali svakavih problema, od novaca, alkohola, no ostali su zajedno. Mozda bi se i oni razdvojili da zive u ovim sadasnjim vremenima kad ima svega pa se lako moze ispocetka. No ispocetka kud? U novu vezu sa svojim starim kuferima?

Volio bih da ti mogu ikako pomoci, no i meni su rijeci bile uzalud dok nisam probao i uvjerio se. Ja sam pruzio svjoj zeni sve sto sam mogao, sto sam naucen da bi muz trebao biti zeni. Ali sam je iznevjerio kad mi je rekla da voli drugog. Osjetio sam se suvisan i pustio je da ide. Olakotno je bilo to sto je bila psihicki stradala od svojeg alko oca i nije se htjela ljeciti. Tavki ljudi su tvrdoglavi i ne cjene se. Trebao sam se boriti. Sada sam sam i neznam kojim bi putem dalje. Bojim se novih veza, nemam povjerenja u ljude, krscanin sam i bojim se Boga. Imam djete koje ce me jednog dana pitati svasta i kojem cu biti uzor.

Ovo ti je jednostavno trend. Na tebi je da odlucis. Bilo bi mi drago da uspijete, ali morali bi oboje isplakati par litara suza i krenuti ispocetka. Zaboravite na najgore stvari koje razdvajaju ljude: ponos, zamjerke, novac, mrznju, nasilje, iskoristavanje, slabosti. Jedina slabost koji si smijete dozvoliti ste vi sami. I djete treba oba roditelja za dobar razvoj, bilo da su roditelji u braku ili rastavljeni.

Interesantno je kako svi imamo iste skole. Ajde, barem dok ima skola znamo da Bog nije digao ruke od nas. Mislim da bi interesantnija tema bila: Zasto ulazimo u brak ako znamo da ce biti lose?

Zadnje uređivanje bosonogi : 13.02.2009. at 13:20. Reason: dorada
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:52   #6
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Vi ste slabici....
Svatko ima pravo na svoje misljenje. Sretno i tebi s tvojim problemima prijatelju!
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 13:44   #7
Quote:
bosonogi kaže: Pogledaj post
Sve sto cu ti sad napisati nema smisla i zvucat ce ti glupo ako ne vjerujes u Boga. Bog je svima nama sef, htjeli to ili ne. Danasnje drustvo bjezi od Boga jer je seksanje i uzivancija puno privlacnije od predanosti i davanja samog sebe za neki plemeniti cilj. A ima li plemenitijeg cilja od podizanja djece? Nema. Ustanova za podizanje djece je brak.

Bog je prvo napravio muskarca, ucio se na njemu. Nakon toga je napravio zenu. Napravio ju je savrsenom, sposobnom najvece stvari od svih, ljubavi. Ljubav majka prenosi na djecu, djeca na svoju djecu, itd.. Otac je tu da hrani obitelj i cuva je. Zastarjelo? Mislim da ne, ili ako preferiras/prihvacas ovo sto se danas dogadja, go ahead! Moji roditelji su imali svakavih problema, od novaca, alkohola, no ostali su zajedno. Mozda bi se i oni razdvojili da zive u ovim sadasnjim vremenima kad ima svega pa se lako moze ispocetka. No ispocetka kud? U novu vezu sa svojim starim kuferima?

Volio bih da ti mogu ikako pomoci, no i meni su rijeci bile uzalud dok nisam probao i uvjerio se. Ja sam pruzio svjoj zeni sve sto sam mogao, sto sam naucen da bi muz trebao biti zeni. Ali sam je iznevjerio kad mi je rekla da voli drugog. Osjetio sam se suvisan i pustio je da ide. Olakotno je bilo to sto je bila psihicki stradala od svojeg alko oca i nije se htjela ljeciti. Tavki ljudi su tvrdoglavi i ne cjene se. Trebao sam se boriti. Sada sam sam i neznam kojim bi putem dalje. Bojim se novih veza, nemam povjerenja u ljude, krscanin sam i bojim se Boga. Imam djete koje ce me jednog dana pitati svasta i kojem cu biti uzor.

Ovo ti je jednostavno trend. Na tebi je da odlucis. Bilo bi mi drago da uspijete, ali morali bi oboje isplakati par litara suza i krenuti ispocetka. Zaboravite na najgore stvari koje razdvajaju ljude: ponos, zamjerke, novac, mrznju, nasilje, iskoristavanje, slabosti. Jedina slabost koji si smijete dozvoliti ste vi sami. I djete treba oba roditelja za dobar razvoj, bilo da su roditelji u braku ili rastavljeni.

Interesantno je kako svi imamo iste skole. Ajde, barem dok ima skola znamo da Bog nije digao ruke od nas. Mislim da bi interesantnija tema bila: Zasto ulazimo u brak ako znamo da ce biti lose?

Vjerujem u Boga i sve što si rekao ima smisla. I hvala ti na odgovoru, jer sam već počela misliti da sam jedina budala na svijetu koja se bori za svoj brak.
Kad bih se i rastala, to ne bi bilo radi trenda, već onda kad zaista više ne bih imala ni mrvu nade u bolje sutra. Može me netko sažaljevati kad bih ispričala sve kroz što sam prošla, ali ja vjerujem da me je Bog poštedio mnogo gorih križeva i problema u životu. Neću lagati da mi je Bog i vjera bio jedan od najvažnijih razloga zašto sam ostala u braku, ali itekako osjećam da me on vodi i upravlja mojim postupcima.
.... Nastavim li ovako, prelazim na Religiju...

A što se naziva teme "Zašto ulazimo u brak ako znamo da će biti loše?", meni osobno ne bi bila interesantna, jer kad sam ulazila u brak nisam dovoljno poznavala ni sebe, a kamoli svog partnera, da bih moglaznati hoće li biti dobro ili loše. Bez obzira što smo nepromišljeno uletjeli u brak, mislim da pred Bogom imam odgovornost dati sve od sebe da on uspije.
O.N.P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 14:07   #8
Quote:
O.N.P. kaže: Pogledaj post
A što se naziva teme "Zašto ulazimo u brak ako znamo da će biti loše?", meni osobno ne bi bila interesantna, jer kad sam ulazila u brak nisam dovoljno poznavala ni sebe, a kamoli svog partnera, da bih moglaznati hoće li biti dobro ili loše. Bez obzira što smo nepromišljeno uletjeli u brak, mislim da pred Bogom imam odgovornost dati sve od sebe da on uspije.
Istu gresku sam napravio i ja. Ja sam upoznao osobu i znao sam da ce mi biti tesko, no mislio sam da ce se to u braku sve popraviti. Rezultat: svaka imalo teza situacija se pretvarala u katastrofu, ljubomore, maltretiranja, samo je islo na gore. Ne zelim te svojim savjetima usmjeravati na neku vrsu samoubilackog puta. Ako ne postoji medjusobno postovanje, tesko ces spasiti brak. Jer nije dovoljno da se jedna strana trudi. Obje strane se moraju truditi, inace ti od toga ili nebude nis ili budete punili bolnice sa razno raznim kronicnim dijagnozama. Samo te savjetujem da nemoj odustajati zbog gluposti, djetinjarija, pohote. Ali ako je posrijedi nasilje, maltretiranje i narusavanje zdravlja, nevjera onda je teze donjeti odluku.
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 15:29   #9
S obzirom na to kakav brak danas imamo, mogu reći da smo ga uspjeli spasiti. Daleko od toga da je idealan, ali sve smo veće probleme riješili. Ne, nisam na nikakvom samoubilačkom putu, samo sam zbog trenutnog nezadovoljstva samom sobom ponovno počela prežvakavati neke stare probleme, od čega nema nikakve koristi, ali to u mene unosi još veći nemir.
Pitam se da li je bilo ispravno spasiti brak, bih li bila zadovoljnija da sam ga ostavila, da li se on zaista promijenio ili se samo zavaravam....
O.N.P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 15:38   #10
Quote:
O.N.P. kaže: Pogledaj post
Pitam se da li je bilo ispravno spasiti brak, bih li bila zadovoljnija da sam ga ostavila, da li se on zaista promijenio ili se samo zavaravam....
To moras komunicirati s njim, a ne se pitati. A sto te najvise smeta u braku? Probaj dokuciti zasto se stvari dogadjaju. Nemoj gledati samo posljedice, trazi uzroke.
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 17:40   #11
uglavnom se ostaje zbog djece. bar ja jesam. dok voda nije došla do grla.

kad više nije bilo bitno što i kako, onda sam digla sidro. financijski je teže, al' mir i sloboda nemaju cijenu. nisam požalila koliko god teških dana bilo. kao da ti je kamen s leđa pao. ogroman kamen koji te samo vukao prema dnu.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 23:13   #12
Poštivanje i povjerenje su temelj braka.Ako toga nema,nema braka ni ljubavi.Ako se ljudi vrijeđaju a k tome ako još dođe do toga da "muškarac" digne ruku na ženu........što više reći?!svatko tko drži do sebe okrenuti će se i otići. Osim onih žena koje nemaju gdje pa ih možemo i razumjetii a ne osuditi. Ljudi,treba misliti na djecu da žive u miru. Bolje i sa jednim roditeljem ali vrijednim!!POZDRAV-))
đorđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 11:37   #13
Evo nešto iz jedne zgodne knjige, zove se LJUBAV TRAJE TRI GODINE
Ne shvaćajte ju doslovno ali malo zabave ne škodi.
"LJUBAV JE UNAPRIJED IZGUBLJENA BITKA. NA POČETKU JE SVE DIVNO. ČAK I VI. NE MOŽETE DOĆI SEBI OD ČUDA KOLIKO STE ZALJUBLJENI.
ŽENITE SE ŠTO JE BRŽE MOGUĆE - ŠTO IMATE RAZMIŠLJATI KADA STE SRETNI?
DRUGE GODINE STVARI SE POČNU MIJENJATI. POSTALI STE NJEŽNI. RAZUMIJETE SVOJU ŽENU ČIM ZAUSTI. LJUBAV VODITE SVE RIJEĐE I VJERUJETE KAKO TO NIJE NIŠTA STRAŠNO. OBUZDAVATE SE DA NE GLEDATE SVJEŽE GOSPOĐICE ŠTO OBASJAVAJU ULICE
TREĆE GODINE VIŠE SE NE OBUZDAVATE DA NE GLEDATE SVJEŽE GOSPOĐICE ŠTO OBASJAVAJU ULICE. SA ŽENOM VIŠE NE RAZGOVARATE. USKORO DOĐE TRENUTAK KAD SVOJU SUPRUGU NE MOŽETE PODNIJETI VIŠE NI SEKUNDE, BUDUĆI DA STE SE ZALJUBILI U DRUGU.
PRVE GODINE KAŽEŠ: AKO ME OSTAVIŠ UBIT ĆU SE!
DRUGE GODINE KAŽEŠ: AKO ME OSTAVIŠ, PATIT ĆU, ALI ĆU SE OPORAVITI
TREĆE GODINE KAŽEŠ: AKO ME OSTAVIŠ, OTVARAM ŠAMPANJAC!
ZAŠTO NA RASTAVAMA NEMA NIKOGA?
NA MOM SU VJENČANJU SVI PRIJATELJI BILI UZ MENE. NA DAN RASTAVE NEVJEROJATNO SAM SAM. NEMA NI SVJEDOKA, NEMA NI OBITELJI, NI NACVRCANIH FRENDOVA DA ME TAPŠU PO LEĐIMA. I CVIJEĆA NI VJENACA. VOLIO BIH DA MI SE NEŠTO BACA, AKO NE VEĆ RIŽA, ŠTO JA ZNAM, TRULE RAJČICE NA PRIMJER.
S 20 GODINA SAM MISLIO DA SVE ZNAM O ŽIVOTU. S 30 SAM NAUČIO DA NE ZNAM NIŠTA. UPRAVO SAM PROVEO DESET GODINA UČEĆI SVE ONO ŠTO ĆU UBUDUĆE MORATI ZABORAVITI..."

Ne znam da li sam vas nasmijala, rastužila ali meni je ovo bilo kao rastavljenoj mami pomalo istinito i smiješno
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 12:06   #14
Quote:
Ne znam da li sam vas nasmijala, rastužila ali meni je ovo bilo kao rastavljenoj mami pomalo istinito i smiješno
Evo i meni kao nerastavljenoj je pomalo smiješno, pogotovo ideja o trulim rajčicama...Kad bi se u stvarnosti sve odvijalo kao u toj priči, pa trajalo to tri ili X godina, onda bi barem znali na čemu smo. Što kad se u prve tri godine prođe ono najgore što se jednom braku može dogoditi, a onda sve nekako dođe na svoje, sve naizgled štima, ali nema zadovoljstva...
I onda važem u svojoj glavi. U trenutku mi se čini da imam tisuću razloga za rastavu. I onda već u sljedećem mislim kako nisam normalna i da od muhe pravim slona.
O.N.P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 12:23   #15
To je zivot. Nemas tu sto filozofirati. Svi znamo kako to ide s godinama:, djeca, posao, zdravlje, penzija, grobljem. Rjetki su koji uspiju cijeli zivot ostati zaljubljeni i sretni zajedno. Ja iskreno nisam nikog takvog vidio. Takvi su ili ludi ili su oni jedini normalni, a mi drugi ludi.

SAMOJEDICA, post ti je zakon. Svaku subotu kad vidim povorku svadbenih automobila, pomislim si "koje budale ", al opet treba djece, drustvo mora funkcionirat i sl. pa dok traje, nek traje. Cudno da se muski nis ne javljaju na ovu temu
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 12:26   #16

Jer u danasnje vrime nema dobri brakova!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 12:38   #17
Jedna stvar mi je pala na pamet: dal unutarnje nezadovoljstvo samim sobom pokusavamo utaziti povecanim zahtjevima od partnera. Jer nerealno je od partnera ocekivati stalni priljev srece, samopouzdanja, optimizma. Covjek bi trebao biti emocionalno samostalan, a partnera imati za ono sto nemoze dobiti sam: ev. financijsku pomoc, pomoc u slucaju bolesti, zaj. odgajanje djeteta, dom, fizicka pripomoc, njeznost ,
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 13:08   #18
Quote:
Jedna stvar mi je pala na pamet: dal unutarnje nezadovoljstvo samim sobom pokusavamo utaziti povecanim zahtjevima od partnera. Jer nerealno je od partnera ocekivati stalni priljev srece, samopouzdanja, optimizma.
Čitaš mi misli, bolje rečeno - pogađaš točno ono što ja sama nikako da shvatim...
O.N.P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:20   #19
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Jer u danasnje vrime nema dobri brakova!

Varas se, mozda ne na otoku.....ali ima.
misko80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:21   #20
Quote:
bosonogi kaže: Pogledaj post
Jedna stvar mi je pala na pamet: dal unutarnje nezadovoljstvo samim sobom pokusavamo utaziti povecanim zahtjevima od partnera. Jer nerealno je od partnera ocekivati stalni priljev srece, samopouzdanja, optimizma. Covjek bi trebao biti emocionalno samostalan, a partnera imati za ono sto nemoze dobiti sam: ev. financijsku pomoc, pomoc u slucaju bolesti, zaj. odgajanje djeteta, dom, fizicka pripomoc, njeznost ,
Ovo je po meni, apsolutno točno. I uzrok raspada mojeg braka. Moj ex i ja dijametralno suprotno smo gledali na brak; on ga je vidio kao polupraznu čašu, a ja kao polupunu. On je i dalje nesretan i nezadovoljan, opet mu je čaša poluprazna, dapače, puno praznija nego što je bila...
xleona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.