Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2011., 12:25   #1
Question Bonitetne agencije

Može li mi netko malo objasniti kako funkcioniraju - Moody's, Standard and Poor's i Fitch?
Tko je njih osnovao i tko ih financira (kako se financiraju)?

Sve više se spominje kako te agencije jako doprinose produbljivanju krize u EU i Americi. Nisu li baš oni skinuli kreditni rejting Americi baš nakon izglasavanja da se USA može dodatno zadužiti kako ne bi doživjeli bankrot? Čak je Amerika upozorila da je u izvješču jedne od agencija neka pogreška od puno milijardi dolara, što su ovi i priznali ali nisu ponovno podigli rejting. I sada se Amerika zadužuje po večim kamatama, a uskoro i EU vjerojatno.
Tko ostvaruje profit točno na tome? Jel iste one banke koje Amerika sanira novcem poreznih obveznika?

Molim za malo pojašnjenja tko su te agencije, kome odgovaraju i tko ih financira?
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 12:29   #2
Hm, danas je očito problem u kreditnim rejting kućama i tržištu, a ne u političkim elitama ( narodu koji ih je izabrao ) koje su napucale dugove na današnje razine.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 13:26   #3
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Molim za malo pojašnjenja tko su te agencije, kome odgovaraju i tko ih financira?
Privatna poduzeca koja nude usluge analiziranja i ocjenjivanja boniteta za investitore koji zele uloziti u dionice ili duznicke instrumente. Prodaju usluge dakle financiraju se kao i sva privatna poduzeca i odgovaraju jednako kao i sva privatna poduzeca.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:11   #4
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Može li mi netko malo objasniti kako funkcioniraju - Moody's, Standard and Poor's i Fitch?
Tko je njih osnovao i tko ih financira (kako se financiraju)?

Sve više se spominje kako te agencije jako doprinose produbljivanju krize u EU i Americi. Nisu li baš oni skinuli kreditni rejting Americi baš nakon izglasavanja da se USA može dodatno zadužiti kako ne bi doživjeli bankrot? Čak je Amerika upozorila da je u izvješču jedne od agencija neka pogreška od puno milijardi dolara, što su ovi i priznali ali nisu ponovno podigli rejting. I sada se Amerika zadužuje po večim kamatama, a uskoro i EU vjerojatno.
Tko ostvaruje profit točno na tome? Jel iste one banke koje Amerika sanira novcem poreznih obveznika?

Molim za malo pojašnjenja tko su te agencije, kome odgovaraju i tko ih financira?
Odgovaraju trzistu. Kad vise nece trebat njihove usluge, nece ni postojat. Bilo kakav pokusaj vlasti da ih ogranice ili kontroliraju je blesav, jer upravo vlasti one i ocjenjuju. Bilo je nekih kao pokusaja, EU ce osnovati svoju agenciju. Kao da ja banci govorim kakva je moja kreditna sposobnost.
__________________
Triput mjeri, jedanput rezi.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:16   #5
Preporučujem pogledati ovaj film... http://www.imdb.com/title/tt1645089/
Vrlo lijepo objašnjenje je prikazano kako su bonitetne agencije u sprezi sa ostalim financijskim institucijama u Americi dovele do krize i to upravo kroz proizvode koje su one same ocijenile sa AAA a bile su obično smeće. Pa ti vjeruj bonitetnim kućama. Uostalom jedan njihov predstavnik, na suđenju kaže da oni daju samo svoje mišljenje i da to i nije mjerilo kvalitete ako su oni nekome dali AAA rejting makar se pod tim prodavalo smeće tako da me sniženje tih rejtinga uopće ne brine, jer oni uopće ne odgovaraju za eventualnu točnost tih rejtinga ili eventualne posljedice koje mogu prouzročiti.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:25   #6
Kao prvo, trebaš biti lud da se oslanjaš na mišljenje korumpiranih američkih privatnih kompanija. A to raznorazni "školovani" analitičari i rade. Pazi, americi su dali AAA, a sada kada je na rubu raspada ima AA+
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:37   #7
Slazem se sa sugarray postom..pogledat taj film, ti jebivjetri ne odgovaraju nikome , a kad ih se pritisne dizu ruke i kazu da oni samo daju svoje misljenje.
Locirati, procesuirati i likvidirati.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:55   #8
Ocjena boniteta i je misljenje.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 09:35   #9
A koje banke uvažavaju i postupaju po njihovom mišljenju - smiju li banke ignorirati njihov rejting ili moraju po njemu postupati? Postoji li baš neka banka koja mora određivati kamate po njihovim ocjenama?

Na što se točno odnosi to povečanje kamata kod zaduživanja - na kredite koje uzimaju države ili na te obveznice koje izdaje država (ako to nije ista stvar - ne kužim se u to)?
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 09:47   #10
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Slazem se sa sugarray postom..pogledat taj film, ti jebivjetri ne odgovaraju nikome , a kad ih se pritisne dizu ruke i kazu da oni samo daju svoje misljenje.
Locirati, procesuirati i likvidirati.
Pa naravno da daju misljenje. Kad ih nitko nece slusati, nece ni postojati. Kome bi i trebali odgovarati? Kao da kazes kladionici da je odgovorna zato sto je neki klub izgubio iako je koeficjent bio manji od suprotnog tima.
__________________
Triput mjeri, jedanput rezi.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 16:13   #11
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
A koje banke uvažavaju i postupaju po njihovom mišljenju - smiju li banke ignorirati njihov rejting ili moraju po njemu postupati? Postoji li baš neka banka koja mora određivati kamate po njihovim ocjenama?

Na što se točno odnosi to povečanje kamata kod zaduživanja - na kredite koje uzimaju države ili na te obveznice koje izdaje država (ako to nije ista stvar - ne kužim se u to)?
Banke znaci moraju ponderirati svoju aktivu ovisno o rizicnosti imovine koju drze i u USA im je to dozvoljeno po procjenama bonitetnih kuca koje spadaju u NRSRO. Dakle te ocjene se koriste u nekim zakonodavnim propisima koji reguliraju rad banaka i ostalih financijskih institucija s druge strane velik dio sto se tice investitora je odraz slobodne volje mislim ako S&P kaze da je nesto trash a ti im zelis posuditi novac po 1% kamate ili uloziti tvoja stvar. Odraz je povecanja rizika i troskova povezanih s tvojim losijim kreditnim rejtingom jer kad ti padne kreditni rejting to kod institucionalnih investitora znaci da sada oni za ono sto su ti posudili moraju raditi rezerviranja dobiti za moguce pokrice gubitaka koje mogu imati od ulaganja u tvoju drzavu.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 19:56   #12
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
A koje banke uvažavaju i postupaju po njihovom mišljenju - smiju li banke ignorirati njihov rejting ili moraju po njemu postupati? Postoji li baš neka banka koja mora određivati kamate po njihovim ocjenama?

Na što se točno odnosi to povečanje kamata kod zaduživanja - na kredite koje uzimaju države ili na te obveznice koje izdaje država (ako to nije ista stvar - ne kužim se u to)?
Uh uh.

Da bi ti se razjasnilo prvo je potrebno objasniti par elementarnih stvari. Dakle što je bonitet, naravno u financijskom smislu? Dakle to je procjena mogućnosti budućeg vraćanja nekog kredita odnosno zaduženja. Dakle ako ja želim npr dobiti kredit od banke, ista prvo procjenjuje moju kreditnu sposobnost tj moj bonitet. Ukoliko procjeni da ću biti u mogućnost vratiti u potpunosti kredit uvećan za kamatu odobriti će mi kredit, u suprotnom neće.

E sad isto tako svaka država u međunarodnom financijskom tržištu se tretira kao potencijalni primaoc nekog zaduživanja bilo u procesu pribavljanja dodatnih novčanih sredstava bilo u smislu ulaganja nekih investicija u zamlju od strane nekih potencijalnih investitora.

I prema tome svaka država uživa određeni rejting tj bonitet koji dobiva na temelju procjene jedne od tih agencija. Ima ih više i nemaju sve identičnu skalu ocjenjivanja ali su vrlo slične.

Dakle konkretno na tvoje pitanje, nitko ne mora provoditi nikakvo povećanje kamatne stope na temelju tog dobivenog rejtinga ne mora ga uopće niti gledati. Ali svatko normalan ipak hoće.

Evo lajički krajnje pojednostavljeno (na kreditu koji prima država) ja sam npr. neka međunarodna institiucija, a ti si Hrvatska. Tebi treba lova, želiš 1 mil eura, ja kažem ok evo dati ću ti uz kamatnu stopu 5% ukoliko imaš dobar bonitet. No međutim ja onda vidim da je tvoj bonitet BBB-, dakle nije tako sjajan pa ti kažem hm ok i dalje ću ti dati tih 1 mil eura ali pošto imaš loš rejtnig to je veći rizik za mene, dobiti ćeš ih uz kamatnu stopu 6%.

Dakle mene aspolutno nitko nije forsao na ništa, a kamoli da je se odlučim na veću kamatnu stopu. Ja sam se mogao postaviti i na način, hm ok rejtnig ti je bbb- ali nema veze ja vjerujem u tebe i dalje ću ti dati po kamatnoj stopi 5%. Ali to nitko normalan naravno neće napraviti.

Evo primjer na državnoj obveznici (pitao si se da li je to isto, apsolutno nije) i dalje ti si Hrvatska, ja sam potencijalni kupac obveznice. Tebi trebaju dodatna sredstva i odlučiš se na izdavanje obveznice po kamatnoj stopi od 5 %. NO međutim tvoj rejtnig je bbb- i ja ne želim kupovati tvoju obveznicu jer je preveliki rizik to za mene. Tada ti kažeš ok izdati ću onda obveznice po kamatnoj stopi 6% i onda ja razmislim i kažem ok, tvoja obveznica ja i dalje rizična ali ajde ta rizičnost je kompenzirana većom kamatnom stopom ipak ću je kupiti po toj stopi.

Eto. Dakle, ovo je ponavljam, apsourdno pojednostavljen primjer samo da ti dočaram što zapravo predstavlja taj rejting tj mišljenje tih agencija i kako on utječe na evenutalno povećanje kamata pri zaduživanju.
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 20:56   #13
U teoriji je to tak, da.
Ja cu odmah replicirati kako je to kad se izade iz hermeticki zatvorenog ureda takve jedne agencije u stvarni svijet: u tim agencijama rade ljudi koji ne znaju uvijek sve, pa cesto i pod necijim utjecajima i iz nekih interesa daju..netocne ocjene.Zapravo ne cesto nego stalno, samo ej problem kod otkrivanja takvih netocnih ocjena sto se one mogu otkriti prakticki samo na jedan nacin a to je da neki subjekt defoltira, a to se ipak ne dogada tako cesto.
However, dogadalo se 2008e i bas te godine je bilo zanimljivo kako su sve kreditne agencije davale tripleA rejting americkim firmama i bankama , a one propale ko kule od karata.
Kad se napalo te agencije da kak su mogle , rekle su da je to samo njihovo misljenje, da nisu znali oni nit su krivi,.
Kakva je crna uloga onda tih agencija osim pumpanja visih kamata za one koji se zaduzuju???faking paraziti koji sjede, surfaju ko i ja i vi, procitaju tu i tamo neko izvjesce ili usporede BDP/dobit neke firme u odnosu na proslost i onda joj bubnu rating koji im se sprdne.
A svijet gleda u njihova izvjesca ko u Boga , jooj sad ce , sad ce S&P objaviti prognoze rasta, promjeniti kreditni rejting drzava EU , buuu. Hocu reci da su njihove "procjene" slicne ko i kvartovski sveznadar koji svakih par tjedana ima dojavu na siguran par.Sigurnije ti se kladit svojom glavom nego njega slusat.
Poslije kad krahira nesto cemu su oni davali visok rejting , naravno peru se ruke , nismo mogli znati, i zapravo svo svjetlo se prebacuje na to kak su mnogi i prije znali da ce ta firma propasti da su imali lose vodstvo , kak je to bilo neminovno bla bla .. Pa koji k onda radi ta agencija?I corava kokos moze cijelo popodne kljucat zrna , najela bu ih se dosta , malo bu ih i fulala al ima pokraj ih jos dosta.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 21:40   #14
Malo previse karikiras.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 11:50   #15
Slažem se da te agenicije i bankovni činovnici u odijelima pojma nemaju što se događa. Ovi na višem nivou znaju, ali su opet lutke političke klase.
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 13:18   #16
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Kakva je crna uloga onda tih agencija osim pumpanja visih kamata za one koji se zaduzuju???
A što si ti mislio, kako investiranje ide? Ti investiraš tamo gdje ti neka agencija kaže i poslije se kupaš u lovi ni kopao ni orao? Stvar je svakog pojedinog investitora hoće li poslušati savjete tih istih agencija ili ne.

Ipak, postoje određene institucije koje imaju zakonsku obavezu slušati što bonitetne agencije govore. Imaš jedan pokušaj da pogodiš tko ih je prisilio na to.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 08:55   #17
kao i pokusaj smanjenja kreditnog rejtinga SADa na AAA-, na sto je smjenjeno vodstvo, a kreditni rejting SADa je promnptno vracen na AAAAA+++++++?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 22:16   #18
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Hm, danas je očito problem u kreditnim rejting kućama i tržištu, a ne u političkim elitama ( narodu koji ih je izabrao ) koje su napucale dugove na današnje razine.
Pa naravno da je problem (i) u rejting agencijama jer ili ne znaju ili ne zele (radi odredjenih interesa) dobro radit svoj posao. Sta mislis, zasto su Grckoj tolko dugo drzale visok rejting i time samo povecavale problem?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 22:34   #19
Zar nisu Grci krivotvorili izvješća?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 22:49   #20
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
A koje banke uvažavaju i postupaju po njihovom mišljenju - smiju li banke ignorirati njihov rejting ili moraju po njemu postupati? Postoji li baš neka banka koja mora određivati kamate po njihovim ocjenama?

Na što se točno odnosi to povečanje kamata kod zaduživanja - na kredite koje uzimaju države ili na te obveznice koje izdaje država (ako to nije ista stvar - ne kužim se u to)?
Neki penzioni fondovi imaju u svojim statutima provizije da za pojedine produkte mogu drzati instrumente sa odredjenim rejtingom. Banke, investitori isto inace imaju risk managere koji sigurno uzimaju u obzir credit rejting. Ovo sa mortgage-backed-securities je bila svinjarija svakako medjutim u vecini slucajeva odrade ok job.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.