Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2012., 13:48   #21
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Prilikom zauzimanja Tibeta Kineska armija nije naišla na gotovo nikakav otpor, radi se o području večem od npr Francuske. Zapravo dočekani su kao osloboditelji, uistinu kineska narodna armija je oslobodila Tibetance od vjekovnog služanjastva. Tibet je vrlo oskudno područje, na tom istom Tibetu u odnosu na broj ukupnog stanovništva postojao je zaista enormno veliki broj redovnika koji pod milim bogom ništa nisu radili. Zato su ovi koji nisu bili redovnici morali enormno teško fiziči radito po čitave dane da se one vucibatine mogu po čitav dan moliti, piti čaj i sl....
Kineska armija nije naišla na gotovo nikakav otpor, jer Tibet jedva da je imao vojsku, a i bila je slabo naoružana.
Ali inače se slažem, jedina dobra stvar koju su Kinezi napravili je to ukidanje feudalnog sustava, ali to nije argument protiv neovisnosti. Misliš da bi Tibećani vratili taj sustav?

Quote:
a Tibetanci se bune????

Zašto bi to činili kad im je u NR Kini mnogo bolje nego pd vlašću Lama????

I mislim ono, bune se?
Ti si jako upućen, čini se...
Da, ono, bune se.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tibetan...nce_since_1950

Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Ne, nego kao vecina. Skoro svi na Tibetu su Kinezi osim par turista.
To nije istina, http://en.wikipedia.org/wiki/Tibet_A...n#Demographics
Brojka na Wikipediji je uzeta iz kineskog popisa stanovništva iz 2010.

Quote:
Pa, cuj, dajes zanimljive ideje Kinezima Znaci da oni dodju na Tibet i pobiju tih par milijuna Tibecama, mogu na miru imati Tibet, jer vise nema tko traziti ta podrucja.
Da, ali to ne znači da bi to trebali napraviti. Samo kažem da ako se tako nešto kojim nesretnim slučajem dogodi, Tibet je Kineski...
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 16:45   #22
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Kineska armija nije naišla na gotovo nikakav otpor, jer Tibet jedva da je imao vojsku, a i bila je slabo naoružana.
Ako nema vojsku, onda to ide kao argument protiv nezavisnosti. Niti Hrvatska nije imala vojsku 1991. pa se svejedno organizirao otpor.

Preporucam pogledati onaj link na prethodnoj stranici jer daje zanimljive odgovore na neka pitanja. Kao sto je pitanje zasto nije postojao otpor. Zato jer je pucanstvo preferiralo kinesku vlast. To je jako bitni dio.

Quote:
Ali inače se slažem, jedina dobra stvar koju su Kinezi napravili je to ukidanje feudalnog sustava, ali to nije argument protiv neovisnosti. Misliš da bi Tibećani vratili taj sustav?
Nije to jedina dobra stvar; omalovazavas kineski doprinos. A to da li bi Tibecani vratili taj sustav je sasvim moguce. Ako su Libijci mogli vratiti Libiju u doba srednjeg vijeka, zasto to ne bi mogli napraviti i Tibetanci?

Quote:
Ti si jako upućen, čini se...
Da, ono, bune se.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tibetan...nce_since_1950
Naravno da se bune, svi na svijetu se bune, stalno, protiv necega. Tibetanci su se zadnji put bunili prije 50 godina, pod orkestracijom CIAe.

To da se netko buni ne znaci da druga osoba nesto lose radi. Idealan vladar nije onaj protiv kojega se nitko ne buni, to je Sanader. Idealan vladar je onaj koji radi tako dobro da stalno nekome staje na zulj.

Evo pise i na Wikipediji, koja je pod utjecajem Amerikanaca, da je netko prosirio glasine kako ce Kinezi uhititi Dalai Lamu i na to se diglo mnostvo i stvorilo kaos. A mogu triput pogadjati kome je bilo u interesu siriti lazne glasine. Treba gledati takve stvari, a ne samo da li se netko buni.

Ukupno gledajuci Tibetanci se ne bune. To je naprost tako. A i da se bune, sto sad, i Libijci su se pobunili jer se nekima vise svidja Somalija i srednji vijek.

Quote:
To nije istina, http://en.wikipedia.org/wiki/Tibet_A...n#Demographics
Brojka na Wikipediji je uzeta iz kineskog popisa stanovništva iz 2010.
Sto nije istina? Na Tibetu su Kinezi. A to da svi Kinezi nisu ih Han plemena nije nista novo. Niti su svi Hrvati iz plemena Tuge i Buge, nego su neki iz plemena Klukasa i Lobela.

Ti nikako da izadjes iz tog mindframea da su drzava i narod jedno te isto. Ja vec po deseti put tvrdim da to nema veze s vezom, da granice drzave nisu iste kao i granice naseljenja nekog naroda, u pravilu nikad.

Quote:
Da, ali to ne znači da bi to trebali napraviti. Samo kažem da ako se tako nešto kojim nesretnim slučajem dogodi, Tibet je Kineski...
Ne znaci. Tibet je kineski danas. I nitko nema pravo da ga trazi. A tko ima silu neka pokusa ako je frajer.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 12:14   #23
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Ako nema vojsku, onda to ide kao argument protiv nezavisnosti. Niti Hrvatska nije imala vojsku 1991. pa se svejedno organizirao otpor.
Krivo si shvatio. Tibet je imao vojsku, ali slabo naoružanu. Nemaš argument.

Quote:
Nije to jedina dobra stvar; omalovazavas kineski doprinos. A to da li bi Tibecani vratili taj sustav je sasvim moguce. Ako su Libijci mogli vratiti Libiju u doba srednjeg vijeka, zasto to ne bi mogli napraviti i Tibetanci?
Jedan od razloga bi bio taj što bi se u Tibet vratio Dalaj-lama koji bi imao vlast. Ne bi bilo krvavog kaosa i bezvlašća kao u Libiji.

Quote:
Naravno da se bune, svi na svijetu se bune, stalno, protiv necega. Tibetanci su se zadnji put bunili prije 50 godina, pod orkestracijom CIAe.
OK, ne čitaš dobro. Evo ti malo novije pobune:
http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Tibetan_unrest

Quote:
Sto nije istina? Na Tibetu su Kinezi. A to da svi Kinezi nisu ih Han plemena nije nista novo. Niti su svi Hrvati iz plemena Tuge i Buge, nego su neki iz plemena Klukasa i Lobela.
Tibećani su narod za sebe, nisu Kinezi! Tvojom logikom Srbi, Hrvati, Makedonci i Slovenci su jedan narod, jelda?

Quote:
Ne znaci. Tibet je kineski danas. I nitko nema pravo da ga trazi. A tko ima silu neka pokusa ako je frajer.
Nitko nema silu, ali postoje udruge građana bez gotovo ikakve moći koje se bore za slobodu Tibeta...
To što je Tibet kineski danas, ne znači da će Tibet biti kineski za 100 godina
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 12:54   #24
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Ako nema vojsku, onda to ide kao argument protiv nezavisnosti. Niti Hrvatska nije imala vojsku 1991. pa se svejedno organizirao otpor.

Preporucam pogledati onaj link na prethodnoj stranici jer daje zanimljive odgovore na neka pitanja. Kao sto je pitanje zasto nije postojao otpor. Zato jer je pucanstvo preferiralo kinesku vlast. To je jako bitni dio.



Nije to jedina dobra stvar; omalovazavas kineski doprinos. A to da li bi Tibecani vratili taj sustav je sasvim moguce. Ako su Libijci mogli vratiti Libiju u doba srednjeg vijeka, zasto to ne bi mogli napraviti i Tibetanci?



Naravno da se bune, svi na svijetu se bune, stalno, protiv necega. Tibetanci su se zadnji put bunili prije 50 godina, pod orkestracijom CIAe.

To da se netko buni ne znaci da druga osoba nesto lose radi. Idealan vladar nije onaj protiv kojega se nitko ne buni, to je Sanader. Idealan vladar je onaj koji radi tako dobro da stalno nekome staje na zulj.

Evo pise i na Wikipediji, koja je pod utjecajem Amerikanaca, da je netko prosirio glasine kako ce Kinezi uhititi Dalai Lamu i na to se diglo mnostvo i stvorilo kaos. A mogu triput pogadjati kome je bilo u interesu siriti lazne glasine. Treba gledati takve stvari, a ne samo da li se netko buni.

Ukupno gledajuci Tibetanci se ne bune. To je naprost tako. A i da se bune, sto sad, i Libijci su se pobunili jer se nekima vise svidja Somalija i srednji vijek.



Sto nije istina? Na Tibetu su Kinezi. A to da svi Kinezi nisu ih Han plemena nije nista novo. Niti su svi Hrvati iz plemena Tuge i Buge, nego su neki iz plemena Klukasa i Lobela.

Ti nikako da izadjes iz tog mindframea da su drzava i narod jedno te isto. Ja vec po deseti put tvrdim da to nema veze s vezom, da granice drzave nisu iste kao i granice naseljenja nekog naroda, u pravilu nikad.



Ne znaci. Tibet je kineski danas. I nitko nema pravo da ga trazi. A tko ima silu neka pokusa ako je frajer.
Kakav je to kineski doprinos Tibetu? Rušenje kulturnih spomenika? Vojna okupacija? Komunizam?
Kinezi su učinili Tibetu isto ono što su Ameri učinili američkim Indijancima.
MislilacX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 13:53   #25
Kad Ameri planiraju uvesti demokraciju na Tibetu i otrgnuti ih od Kineza?
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 14:25   #26
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Krivo si shvatio. Tibet je imao vojsku, ali slabo naoružanu. Nemaš argument.
Ali gdje je ta vojska bila? Koliki je broj vojnika sudjelovao na hrvatskoj i srpskoj strani u Oluji, a koji je broj Tibetanaca i Kineza sudjelovao u Chamdo bitki? Veci broj Bad Blue Boysa se nadje po benzinskim crpkama u okrsaju sa drugim navijacima. A da ne pricam o 200 poginulih.

Quote:
Jedan od razloga bi bio taj što bi se u Tibet vratio Dalaj-lama koji bi imao vlast. Ne bi bilo krvavog kaosa i bezvlašća kao u Libiji.
To je stvar osobnog izbora. Da netko meni da izbor da je Hrvatska dio Amerike i da njome upravlja Bill Gates, ili da je Hrvatska samostalna i njen vladar je Bozanic, u svakom slucaju bi preferirao Gatesa.

Quote:
OK, ne čitaš dobro. Evo ti malo novije pobune:
http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Tibetan_unrest
To su divljacki pohodi huligana po ulicama, napadi na neduzne prolaznike. Cisto po definiciji, to su teroristicki napadi, u kojima stradavaju (umiru) civili.

Kad sam pricao o pobuni mislio sam da je jasno na sto se to odnosi. Na gerilsko ratovanje ili izravan sukob, partizane. Ono sto se dogadjalo u Africi prilikom oslobadjanja od kolonijalnih sila. Ono sto se obicno dogadja nakon sto strana sila osvoji domaci teren. Ono sto je Tito radio u drugom svjetskom ratu, ono sto su Afganistanci i Vijetnamci radili kasnije. Bit cu posten pa reci da se ne bi Tibetancima bilo lako boriti protiv Kineza niti da imaju vise volje, ali samo konstatiram cinjenicu da otpora naprosto nema.

Ti divljaci su taj put ubili hrpu prolaznika, a da nije bilo Kineza i muslimana klali bi se medjusobno; odsjecali ruke, izdubljivali oci, porobljavali, masovno silovali, otimali djecu, i sto sve nisu radili prije dolaska Kineza.

Cim vise citam o tom Tibetu i Tibetancima vise si mislim da bi bilo bolje da Kinezi etnicki ociste taj prostor, i da vidis prosperiteta.

Quote:
Tibećani su narod za sebe, nisu Kinezi!
Naravno da su Kinezi, nego sto su, Indijci? Sigurno nemaju putovnicu na kojoj im pise da su iz drzave Tibet.

Quote:
Nitko nema silu, ali postoje udruge građana bez gotovo ikakve moći koje se bore za slobodu Tibeta...
Je, a postoji i udruga gradjana koja se bori protiv toga. Ta udruga gradjana se zove Kina. I ima milijardu clanova.


Quote:
MislilacX kaže: Pogledaj post
Kakav je to kineski doprinos Tibetu? Rušenje kulturnih spomenika? Vojna okupacija? Komunizam?
Kinezi su učinili Tibetu isto ono što su Ameri učinili američkim Indijancima.
Jel to sa nekog websitea koji se bavi teorijama zavjere, jer se ovo ne moze procitati ni na CNNu? Znam da nije iz filmova jer Kinezi ne snimaju kaubojske.


Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Kad Ameri planiraju uvesti demokraciju na Tibetu i otrgnuti ih od Kineza?
Teokraciju. Stalno planiraju, ali ne ide ih bas. Zapelo je negdje. Vjerojatno tamo nakon sto uvedu demokraciju u Siriju, saha na vlast u Iran, maknu Chaveza.. ako ce im stati u raspored. Samo ce im sfalit opet para. Morat ce posuditi novce od Kineza da mogu financirati operacije u Tibetu.

Zadnje uređivanje A stranger : 04.07.2012. at 14:30.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 14:47   #27
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Ali gdje je ta vojska bila? Koliki je broj vojnika sudjelovao na hrvatskoj i srpskoj strani u Oluji, a koji je broj Tibetanaca i Kineza sudjelovao u Chamdo bitki? Veci broj Bad Blue Boysa se nadje po benzinskim crpkama u okrsaju sa drugim navijacima. A da ne pricam o 200 poginulih.
Vojska je bila na frontu tih par dana koliko je postojao. Zaboravljaš da Tibet danas nema više od tri milijuna stanovnika, a da je Kina već onda imala par stotina milijuna stanovnika i proprcionalno tome Tibet je imao sto puta manju vojsku.

Quote:
To je stvar osobnog izbora. Da netko meni da izbor da je Hrvatska dio Amerike i da njome upravlja Bill Gates, ili da je Hrvatska samostalna i njen vladar je Bozanic, u svakom slucaju bi preferirao Gatesa.
Ja ne želim nikakve vladare, ni strane, ni domaće.

Quote:
To su divljacki pohodi huligana po ulicama, napadi na neduzne prolaznike. Cisto po definiciji, to su teroristicki napadi, u kojima stradavaju (umiru) civili.
Ako za tebe veliki prosvjedi svakih par godina kojima se traži neovisnost Tibeta nisu dovoljan znak otpora, nemam što više reći.

Quote:
Kad sam pricao o pobuni mislio sam da je jasno na sto se to odnosi. Na gerilsko ratovanje ili izravan sukob, partizane. Ono sto se dogadjalo u Africi prilikom oslobadjanja od kolonijalnih sila. Ono sto se obicno dogadja nakon sto strana sila osvoji domaci teren. Ono sto je Tito radio u drugom svjetskom ratu, ono sto su Afganistanci i Vijetnamci radili kasnije. Bit cu posten pa reci da se ne bi Tibetancima bilo lako boriti protiv Kineza niti da imaju vise volje, ali samo konstatiram cinjenicu da otpora naprosto nema.
Gerilski rat na tako rijetko naseljenom području, protiv mnogoljudnijeg i puno bolje naoružanog protivnika je ravan samoubojstvu. Nisu ludi ići raditi takve stvari.

Quote:
Naravno da su Kinezi, nego sto su, Indijci? Sigurno nemaju putovnicu na kojoj im pise da su iz drzave Tibet.
Čini mi se da imaš problema s razlikovanjem državljanstva i nacionalnosti.

Quote:
Je, a postoji i udruga gradjana koja se bori protiv toga. Ta udruga gradjana se zove Kina. I ima milijardu clanova.
A ti si sto posto siguran da je Kina homogena po tom pitanju? (To ti znači da svi misle isto, odnosno da nema ljudi koji se protive okupaciji)
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 14:52   #28
Kina je prevelika sila da bi se nezavisnost Tibeta mogla isposlovati bez nekog ozbiljnijeg rata, tako da mislim da će Tibetanci još dugo biti pod okriljem Kine.

Mislim da je olakšavajuća okolnost to što ovo ipak nije Kina iz vremena Mao-ce-tunga, kao da su i Kinezi shvatili da preko promovišući TIbet mogu samo dobiti...
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 17:02   #29
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Vojska je bila na frontu tih par dana koliko je postojao. Zaboravljaš da Tibet danas nema više od tri milijuna stanovnika, a da je Kina već onda imala par stotina milijuna stanovnika i proprcionalno tome Tibet je imao sto puta manju vojsku.
Ajde da ovo maknemo sa nivoa apstrakcije. Kazes, tri milijuna stanovnika. I koliko je brojila vojska?

Quote:
Ako za tebe veliki prosvjedi svakih par godina kojima se traži neovisnost Tibeta nisu dovoljan znak otpora, nemam što više reći.
Naravno da nisu, svi koji mogu prosvjeduju, i to radi bilo cega. Prosvjeduje se radi smanjenja placa, ukidanja beneficija, nezadovoljstva sto neciji miljenik nije pobijedio na demokratskim izborima. Prosvjeduje se nekad iz dobrih razloga nekad iz losih.

Prosvjeduje se i protiv EUa pa to ne znaci da sve drzave u kojima postoji prosvjed trebaju izaci iz EUa. To je otprilike logika koju koristis.

Evo, prosvjeduju i u Siriji pa bi sad trebalo sto, odmah smaknuti vlast?

Dok god ima onih koji imaju nesto za dobiti promjenom vlasti ili drustvenog ustroja, do tada ce biti i prosvjeda. Nema to veze sa Kinom i Tibetom, to je naprosto realnost svijeta. Da nema Kineza prosvjedovala bi ona ili ova sekta i klali se medjusobno.

Quote:
Gerilski rat na tako rijetko naseljenom području, protiv mnogoljudnijeg i puno bolje naoružanog protivnika je ravan samoubojstvu. Nisu ludi ići raditi takve stvari.
Znaci nema otpora.

Povijest je puna onih koji su se borili protiv mnogoljudnijeg i bolje naoruzanog protivnika. To je radila i Hrvatska. Radila je to i Amerika u ratu za nezavisnost a nije bas da je prostor bio jako naseljen u ono doba.

Svaki gerilski rat se i vodi upravo zato jer se boris protiv nadmocnijeg neprijatelja.

Quote:
Čini mi se da imaš problema s razlikovanjem državljanstva i nacionalnosti.
Ma nemam nego sam htio upravo to tebi objasniti. Da je Kinez naprosto drzavljanstvo pa su Tibecani Kinezi. A Kinezi su i Han i Ujguri i tko sve ne, citava horda manjina. No dobro idemo dalje.

Quote:
A ti si sto posto siguran da je Kina homogena po tom pitanju? (To ti znači da svi misle isto, odnosno da nema ljudi koji se protive okupaciji)
Nema homogenosti, naravno. Ali clanstvo je tu, i vodstvo je tu, pa vodstvo radi sto smatra da je najbolje inace se nikad ne bi nista napravilo jer svi imaju razlicite zelje. To je tocno. Pa niti ja nisam protiv nezavisnosti Tibeta samo po sebi, nego smatram da je u danasnjim okolnostima bolje da je Tibet dio Kine, i da naprosto nema argumenata za suprotno.

A to da svaki narod treba imati svoju drzavu realno nije odrziv; inace nek Amerika da Indijancima drzavu i to svakom plemenu svoju, nek Hrvati daju Ciganima i Zagorcima, Spanjolci Kataloncima i Baskima, Rusi Cecenima i kome sve ne, Turci i ostali Kurdima. Nek Bosanci daju dio Bosne Hrvatima i dio Srbima, jer su se ocito prosirili velikobosanskom (i tada velikoturskom) agresijom na etnicke prostore drugih. Neka Francuzi daju Bretoncima i Korzikancima.

Da li bi takva feudalizacija svijeta bila dobra ili ne mozemo raspravljati, ali umjetni i nedosljedni nacin tvorbe takvih drzavnih granica nije izvediv u stvarnosti.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 18:35   #30
Quote:
Jel to sa nekog websitea koji se bavi teorijama zavjere, jer se ovo ne moze procitati ni na CNNu? Znam da nije iz filmova jer Kinezi ne snimaju kaubojske.
O čemu ti? Zar je teorija zavjere da je Tibet vojno okupirala kineska vojska i srušila njihove samostane i uništila njihov način života?

Quote:
Cim vise citam o tom Tibetu i Tibetancima vise si mislim da bi bilo bolje da Kinezi etnicki ociste taj prostor, i da vidis prosperiteta.
MislilacX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 20:17   #31
Quote:
MislilacX kaže: Pogledaj post
O čemu ti? Zar je teorija zavjere da je Tibet vojno okupirala kineska vojska i srušila njihove samostane i uništila njihov način života?

Napisao si da je jednako onome sto su Amerikanci napravili Indijancima, a tako nesto sigurno nisi prepisao sa CNNa.


A to da je srusila njihov nacin zivota, sto sad, 99% Hrvata rusi moj nacin zivota i ne znam sto bi se sad iz toga zakljucilo, da ja imam pravo biti nezavisna drzava, da 99% tih Hrvata ne smije raditi nista sto meni ne odgovara, sto li? Svi krse svaciji nacin zivota, dobrodosao na planet Zemlju. I Tibetanci su krsili pravo nacina zivota kako drugih tako i medju sobom.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 20:34   #32
Quote:
Napisao si da je jednako onome sto su Amerikanci napravili Indijancima, a tako nesto sigurno nisi prepisao sa CNNa.
To je moje osobno mišljenje, ne prepisujem ni od CNN-a ni od bilo koga drugoga.

Quote:
A to da je srusila njihov nacin zivota, sto sad, 99% Hrvata rusi moj nacin zivota i ne znam sto bi se sad iz toga zakljucilo, da ja imam pravo biti nezavisna drzava, da 99% tih Hrvata ne smije raditi nista sto meni ne odgovara, sto li? Svi krse svaciji nacin zivota, dobrodosao na planet Zemlju. I Tibetanci su krsili pravo nacina zivota kako drugih tako i medju sobom.
I što bi sad sve ovo skupa trebalo značiti...svatko ima pravo na svoj način života, ili bi barem tako trebalo biti...99 % Hrvata nije došlo u tvoju kuću s oružjem i natjeralo te da živiš po njihovom...
MislilacX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 04:25   #33
Tibetanci su narod sa drugim jezikom i tradicijom, u odnosu na Kineze. Neka budu svoji, neovisni od Amerike, i Kine. Što je uopće tako bitno u tim planinama da ih Kinezi drže grčevito? Plin? Nafta? Ruda?
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 11:30   #34
Quote:
Kojiro Izawa kaže: Pogledaj post
Tibetanci su narod sa drugim jezikom i tradicijom, u odnosu na Kineze.
Gle, i ja imam tradiciju razlicitu od one Hrvata, jezik kojim u prosjeku pricam se naveliko razlikuje od hrvatskog (pogotovo sluzbenog). Sto bi to sad znacilo, da mogu osnovati grad-drzavu?


To da svaki narod i pleme mora imati svoju drzavu, u etnickim granicama, pa do u vjecnost, je nesto o cemu nekoliko ljudi prica ali cak i oni se saplicu u implikacije toga kad tako nesto treba provoditi u stvarnosti. Samo se spominje Tibet, a nigdje se ne spominje 5000+ ostalih drzava koje bi nastalo sutra kad bi se doslovno primjenjivao sistem jedno pleme jedna drzava.

I stovise, da se taj sustav primjenjivao kroz povijest, dan danas bi jos svi bili na drvecu i tuckali orahe. To je ono sto u stvarnosti proizlazi iz stava jedno pleme - jedan teritorij - jedna drzava - pa do u vjecnost. I to je ono sto pobornici teze "jedno pleme jedna drzava" uporno odbijaju gledati. Oni vide Tibet i vide Kinu, i to im se ne svidja u jednoj recenici, pa onda izmisle anti-kinesku tezu, tezu koja se odnosi na samo taj jedan slucaj. Jer da se ta teza odnosi na cijeli svijet i primjenjuje dosljedno, cijeli svijet bi kolabirao i urusio se, ili stagnirao na razini prapovijesnih klanova i to sa arijevskom politikom cistih rasa.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 14:38   #35
Tibetanci su narod, i imaju pravo na samoodređenje. Nacionalne države su temelj današnjeg svijeta.
Teza o Kinezima kao dobrim upravljačima Tibetom nije točna. Kinezi su izrazito loši upravljači, teško da je moguće zamislit gore od njih za religiozni narod poput tibetanskog, nekakva totalitarna komunističko - kapitalistička hibridna tvorevina koja zatire svaku kulturu i religiju, čupa djecu iz trbuha trudnih žena, tjera ljude da rade po 30 sati u tvornicama, dok ne budu toliko očajni da se bace kroz prozor.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 14:40   #36
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Gle, i ja imam tradiciju razlicitu od one Hrvata, jezik kojim u prosjeku pricam se naveliko razlikuje od hrvatskog (pogotovo sluzbenog). Sto bi to sad znacilo, da mogu osnovati grad-drzavu?


To da svaki narod i pleme mora imati svoju drzavu, u etnickim granicama, pa do u vjecnost, je nesto o cemu nekoliko ljudi prica ali cak i oni se saplicu u implikacije toga kad tako nesto treba provoditi u stvarnosti. Samo se spominje Tibet, a nigdje se ne spominje 5000+ ostalih drzava koje bi nastalo sutra kad bi se doslovno primjenjivao sistem jedno pleme jedna drzava.

I stovise, da se taj sustav primjenjivao kroz povijest, dan danas bi jos svi bili na drvecu i tuckali orahe. To je ono sto u stvarnosti proizlazi iz stava jedno pleme - jedan teritorij - jedna drzava - pa do u vjecnost. I to je ono sto pobornici teze "jedno pleme jedna drzava" uporno odbijaju gledati. Oni vide Tibet i vide Kinu, i to im se ne svidja u jednoj recenici, pa onda izmisle anti-kinesku tezu, tezu koja se odnosi na samo taj jedan slucaj. Jer da se ta teza odnosi na cijeli svijet i primjenjuje dosljedno, cijeli svijet bi kolabirao i urusio se, ili stagnirao na razini prapovijesnih klanova i to sa arijevskom politikom cistih rasa.
Postoji pravo naroda na samoodređenje, i na stvaranje države, ako taj narod još nema svoje države. Na to imaju pravo Kurdi, Tibetanci, Baski, Škoti... I mi smo imali to pravo i iskoristili smo ga.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 16:03   #37
Quote:
Kojiro Izawa kaže: Pogledaj post
Postoji pravo naroda na samoodređenje, i na stvaranje države, ako taj narod još nema svoje države. Na to imaju pravo Kurdi, Tibetanci, Baski, Škoti... I mi smo imali to pravo i iskoristili smo ga.
Nista ne citas sto sam napisao.

Ne postoji pravo naroda na samoodredjenje, niti su to pravo Hrvati iskoristili. Kad su to pravo Hrvati zeljeli koristiti lijepo im je medjunarodna zajednica rekla da tako nesto ne postoji, i da bi po njima Hrvati trebali biti u zajednickoj drzavi kao i do tada. Hrvati su vojno ostvarili danasnje granice, a ne nikakvim pravom naroda na samoodredjenje koje ne postoji (covjece, kao da razgovaram sa Mongolom koji nije upoznat sa onome sto se desavalo 1991. i nadalje). Da takvo nesto postoji onda bi sudskim putem vec i Kurdi i Tibetanci i Indijanci dosli do svoje drzave. Ali ne postoji niti jedan jedini takav povijesni slucaj kojeg se ja mogu sjetiti.


Ja nemam nista protiv fantazija, mogu biti zanimljive, ali postoji podforum za science fiction, prilicno sam siguran da je tu negdje. Znaci, ako netko tvrdi da su Hrvati danas samostalni jer su ih spasili leteci medvjedici, to je OK, na podforumu gdje je fan fiction za crtane filmove. Ali nije OK na podforumu koji je namijenjen stvarnom Svijetu.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 16:42   #38
Sumnjam u apsolutnu nezavisnost Tibeta,kojeg gorljivo podržavam.Vjerujum dakle da će službeni Peking,sa promjenom određenog"utabanog"mišljenja u rukovodstvu kineske komunističke partije u odnosu na Tibet,povući određen poteze koji će osigurati etapno postizanje apsolutne autonomije.
Možda je poželjno misliti da će dobiti status kakav ima Hong-Kong ili Macao,ali buduća ozbiljna kineska politika,koji želi imati rasterećene unutarnje odnose,mora povesti računa da jedino politička i kulturna autonomija Tibet,pa i Ujgurima predstavlja stabilnu Kinu,i u globalu ne narušava strateški položaj azijske supersile.
Tibet može biti i potpuno demilitariziran i ne predstavljati opasnost nikome.To je prva etapa.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 17:43   #39
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Nista ne citas sto sam napisao.

Ne postoji pravo naroda na samoodredjenje, niti su to pravo Hrvati iskoristili. Kad su to pravo Hrvati zeljeli koristiti lijepo im je medjunarodna zajednica rekla da tako nesto ne postoji, i da bi po njima Hrvati trebali biti u zajednickoj drzavi kao i do tada. Hrvati su vojno ostvarili danasnje granice, a ne nikakvim pravom naroda na samoodredjenje koje ne postoji (covjece, kao da razgovaram sa Mongolom koji nije upoznat sa onome sto se desavalo 1991. i nadalje). Da takvo nesto postoji onda bi sudskim putem vec i Kurdi i Tibetanci i Indijanci dosli do svoje drzave. Ali ne postoji niti jedan jedini takav povijesni slucaj kojeg se ja mogu sjetiti.


Ja nemam nista protiv fantazija, mogu biti zanimljive, ali postoji podforum za science fiction, prilicno sam siguran da je tu negdje. Znaci, ako netko tvrdi da su Hrvati danas samostalni jer su ih spasili leteci medvjedici, to je OK, na podforumu gdje je fan fiction za crtane filmove. Ali nije OK na podforumu koji je namijenjen stvarnom Svijetu.

Naravno da to pravo postoji, a JNA ga je pokušala osporiti vojnim putem, isto kao što Kina vojnim putem osporava pravo Tibetanaca na samoodređenje. I oni koji to pravo krše, priznaju da to pravo postoji kao načelo.
Kina danas možda je dovoljno jaka da silom krši to pravo, ali sutra ne mora biti, možda izbije građanski rat i Kina postane slaba, te Tibetanci opet postanu neovisni.
Kako ne volim Kinu, želim da postane slaba i razjedinjena. Ima mnogo država u svijetu koje žele isto, i vjerojatno će i aktivno raditi na tome, a Tibetanci im mogu odlično poslužiti.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 18:07   #40
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Nista ne citas sto sam napisao.

Ne postoji pravo naroda na samoodredjenje, niti su to pravo Hrvati iskoristili. Kad su to pravo Hrvati zeljeli koristiti lijepo im je medjunarodna zajednica rekla da tako nesto ne postoji, i da bi po njima Hrvati trebali biti u zajednickoj drzavi kao i do tada. Hrvati su vojno ostvarili danasnje granice, a ne nikakvim pravom naroda na samoodredjenje koje ne postoji (covjece, kao da razgovaram sa Mongolom koji nije upoznat sa onome sto se desavalo 1991. i nadalje). Da takvo nesto postoji onda bi sudskim putem vec i Kurdi i Tibetanci i Indijanci dosli do svoje drzave. Ali ne postoji niti jedan jedini takav povijesni slucaj kojeg se ja mogu sjetiti.


Ja nemam nista protiv fantazija, mogu biti zanimljive, ali postoji podforum za science fiction, prilicno sam siguran da je tu negdje. Znaci, ako netko tvrdi da su Hrvati danas samostalni jer su ih spasili leteci medvjedici, to je OK, na podforumu gdje je fan fiction za crtane filmove. Ali nije OK na podforumu koji je namijenjen stvarnom Svijetu.
Badinterova komisija je potvrdila postojanje tog prava za Hrvate. A RSK je dobila odbijenicu u tom pogledu, jer Srbi već imaju svoju matičnu državu. Pravo na samoodređenje postoji kao načelo, i priznajem ga svim onim narodnostima koje svoju državu već nemaju.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.