Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2013., 18:10   #1
Arktik i Grenland u žrvnju geopolitike

Geopolitički položaj Grenlanda i Arktika postaje sve važniji.Na Grenlandu već postoje rudnici minerala koji su pod koncesijom.Eksploatacija podmorja je također primamljiva zbog ozbiljnih procjena o super velikim zalihama nafte i plina.

Rusi su već u pripremi osnivanja dvije specijalne brigade koje će biti zadužene za arktičku zonu,a kada se zna da će za cca.10 godina ruska ratna mornarica dobiti 50 novih plovila,stvar postaje još ozbiljnija.

Amerikanci će sa Aljaske tretirati svoj dio,Kanađani će zajedno sa Englezima kroz prostranstva Yukona tjerati sve dalje do Grenlanda,Europljani će preko Islanda i Norveške hvatati parcele,i sve to možda uzalud jer Arktik će se ubrzo privatizirati.

Ako već na Grenlandu postoji eksploatacija minerala i dalje se širi,to će više biti za velike privatne tvrtke koje će crpiti rudna bogatstva Grenlandskog teritorija koji se sve više godine povećava,odnosno brzina otapanja ledenog pokrivača iznenađuje.
http://i49.tinypic.com/9knua8.png
Arktik,Grenland i arktički pojas

Slijedi li nova utrka za profit na krajnjem sjeveru?
Dolazi li vrijeme geopolitičkog konflikta zbog mjerenja granica i ulaska u tuđe teritorijalne vode?
Amiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 18:43   #2
Amerika i Kanada imaju spor oko granica.
S lijeve strane Rusija granici s Norveskom i oni su se dogovorili u vezi granica.
Tu problema nema.
S desne strane Rusije je Amerika , Aljaska, Rusija i Amerika imaju spor oko granice.
Ruske granice prema Sjevernom Polu nisu odredjene i Rusija je podnila zahtijev departmentu za mora pri u UN da se uz pomoc nadleznih institucija definira granica.
Amerika nije potpisala sporazum o morima ( ? ).
Norveska ima problem s Danskom ili obrnuto.
Rusko Primorje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 11:41   #3
Grenland je Danska. Osim ako se ne osamostale.
Nemoguće je spriječiti parceliranje Arktika, to je već praktički gotova stvar, samo se nadam da se isto neće dogoditi i s Antartikom. Do 2050. je koliko toliko sigurna.

Malo alternativne povijesti
Kad je otkrivena Zemlja Franje Josipa, da je tadašnji car imao imalo vizije mogao je staviti novootkrivenu zemlju pod krunu AU. Sad bi, uz malo povijesne sreće ona bila dio Hrvatske (jer smo bili jedina pomorska država članica AU). No najvjerojatnije bi je poslije WWI anektirali Talijani ili opet Rusi
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:42   #4
Koji apsurd čovjeka-čeka da se otopi led da bi imao resurse,a to će ga potopiti!
Rusija će svakao jurnuti na taj plijen jer preko toga želi povratiti prestiž bivše super sile,a nadajmo se da će najmanje uništiti eko-pojas što je njima slično.
Mislim da je Grenland u fazi promjema i da će veliki priljev novca od koncesionara za eksploataciju ruda zadržati danski suverenitet osim ako se Inuiti koje zovemo Eskimima ne zainate i ostvare punu samostalnost.
Uz velike vreće s novcima,dolaze i veliki problemi oko političkih odnosa Danske i Grenlanda koji su do sada ograničeni preko osobe dansko monarha.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 23:35   #5
Vidiš, vidiš...nije ti luda ova zadnja...
Mogla bi Danska biti nova Libija. Grendlandsko proljeće preko Fejsbuka i Tvitera, eskimi sa transparentima na engleskom i željom da se i njima omogući sloboda i demokracija....

Ili bi mogla Danska biti novi Irak pa se slučajno u Kopenhagenu otkrije neki WMD ili slične baba-roga skraćenice....
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 15:55   #6
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Vidiš, vidiš...nije ti luda ova zadnja...
Mogla bi Danska biti nova Libija. Grendlandsko proljeće preko Fejsbuka i Tvitera, eskimi sa transparentima na engleskom i željom da se i njima omogući sloboda i demokracija....

Ili bi mogla Danska biti novi Irak pa se slučajno u Kopenhagenu otkrije neki WMD ili slične baba-roga skraćenice....
Tja..vidjet Eskima sa puškom kako ganja Dance preko ledenjaka,može biti dobra karikatura..u svakom slučaju razumijem tvoj humor.A tko zna što će biti 2020 godine,svašta valjda.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 17:34   #7
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Vidiš, vidiš...nije ti luda ova zadnja...
Mogla bi Danska biti nova Libija. Grendlandsko proljeće preko Fejsbuka i Tvitera, eskimi sa transparentima na engleskom i željom da se i njima omogući sloboda i demokracija....

Ili bi mogla Danska biti novi Irak pa se slučajno u Kopenhagenu otkrije neki WMD ili slične baba-roga skraćenice....

Grenland ide prema neovisnosti, Danski suverenitet je još samo formalan. Inuiti žele svoju državu.
Moja procjena je da će se kasnije pridružiti Kanadi, tamo je najbrojnija inuitska zajednica, a morat će pod kišobran neke velike države. Iz EU Grenland je već izašao, dakle ostaje im Kanada ili SAD.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 18:37   #8
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Grenland ide prema neovisnosti, Danski suverenitet je još samo formalan. Inuiti žele svoju državu.
Moja procjena je da će se kasnije pridružiti Kanadi, tamo je najbrojnija inuitska zajednica, a morat će pod kišobran neke velike države. Iz EU Grenland je već izašao, dakle ostaje im Kanada ili SAD.
Jok. Prije će se Nunavut i Grenland spojiti, u nekakvu federaciju. Mislim da Inuiti znaju što se dogodilo američkim Indijancima. Bijelcima ne vjerovati ni u kom slučaju!
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 02:26   #9
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Grenland ide prema neovisnosti, Danski suverenitet je još samo formalan. Inuiti žele svoju državu.
Moja procjena je da će se kasnije pridružiti Kanadi, tamo je najbrojnija inuitska zajednica, a morat će pod kišobran neke velike države. Iz EU Grenland je već izašao, dakle ostaje im Kanada ili SAD.
a s kojom lovom se misle financirati?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 09:44   #10
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Koji apsurd čovjeka-čeka da se otopi led da bi imao resurse,a to će ga potopiti!
Rusija će svakao jurnuti na taj plijen jer preko toga želi povratiti prestiž bivše super sile,a nadajmo se da će najmanje uništiti eko-pojas što je njima slično.
Mislim da je Grenland u fazi promjema i da će veliki priljev novca od koncesionara za eksploataciju ruda zadržati danski suverenitet osim ako se Inuiti koje zovemo Eskimima ne zainate i ostvare punu samostalnost.
Uz velike vreće s novcima,dolaze i veliki problemi oko političkih odnosa Danske i Grenlanda koji su do sada ograničeni preko osobe dansko monarha.
sami stanovnici grenlanda priznaju da bez danske pomoći nebi bili samoodrživi, tako da će neovisnost pričekati još neko vrijeme
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 16:41   #11
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a s kojom lovom se misle financirati?


Financirati će se rudnicima i naftnim i plinskim bušotinama. Pretpostavlja se da bi to područje moglo imati ogromna rudna bogatstva. Ja mislim da bi im potvrda takvih nalazišta otežala neovisnost, ne olakšala. 90% rijetkih elemenata je u Kini, i velike sile, prvenstveno SAD i EU, bi htjele zbog toga kontrolirati Grenland, ako bi se otkrila značajna nalazišta rare earth elemenata.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 20:59   #12
Grenland je jedan od najstarijih dijelova zemljine kore te je po definiciji superbogat rijetkim i vrijednim mineralima.

Dakle kao što rekosmo prije....moglo bi se uskoro u Danskoj pronaći WMD-a ili na Grenlandu nekih nezadovoljnih "mirnih i nenaoružanih prosvjednika"...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 23:16   #13
Ameri su htjeli kupiti Grenland od Danske negdje iza kraja drugog svjetskog rata međutim Danci su ih odjebali i hvala Bogu da jesu.
Jedino glupi Rusi popušili Aljasku za šaku dolara
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 09:26   #14
problem je u tome što je za iskorištavanje prirodnih bogatstava potrebna određena tehnologija i ne baš mala ulaganja, a grenland trenuto za to nije samostalno sposoban.
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:24   #15
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
problem je u tome što je za iskorištavanje prirodnih bogatstava potrebna određena tehnologija i ne baš mala ulaganja, a grenland trenuto za to nije samostalno sposoban.
Valjda je sposoban naplatiti koncesiju ili ući u javno-privatno partnerstvo.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:51   #16
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Valjda je sposoban naplatiti koncesiju ili ući u javno-privatno partnerstvo.
gledao sam u dokumentarcu na HRT4, gdje jedna njihova politička predstavnica kaže da su i dalje ovisni o danskoj pomoći i da još uvijek nebi mogli potpuno sami...

možda kroz 30-50god. i stanu na svoje noge..
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 22:40   #17
Kao da ne bi mogli tu crkavicu primat i od Amerikanaca ili Kanađana samo da im daju povoljne koncesije na rudnike. Amerikancima milijarde, a native Grendlandians socijalna pomoć...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 11:07   #18
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
sami stanovnici grenlanda priznaju da bez danske pomoći nebi bili samoodrživi, tako da će neovisnost pričekati još neko vrijeme
Možda bi bilo pošteno da dopunim ime Grenlanda koje uvriježeno koristimo mi bijelci.Dolje su tri naziva,a Kalaallit Nunaat bi bilo pošteno spomenuti jer se ipak radi o domorodačkom jeziku Inuita,koji kao autohtoni narod polaže puno i ekskluzivno pravo na tu zemlju.
Kalaallit Nunaat
Grønland
Kalalit Nunat

Dakle slažem se da će Izvršno vijeće Kalaallit Nunaata biti primorano ostati u političkoj svezi sa Danskom,preko osobe suverena u kopenhaškom dvorcu,ali po meni to ne bi trebalo trajati predugo.
Koliko mi je poznato,referendum o samostalnosti je vrlo prisutan među stanovnicima,ljudi su visokosvijesni da još nije pravo vrijeme za to,ali gorljiva želja da sami upravljaju svojom zemljom doći će možda do 2020 godine.
Kolika je danska pomoć,nije mi poznato,i kako to može biti uopće pomoć ako će Danci naplatiti svoje usluge preko stranih investicija kad tad?
To je svojevrsno ulaganje,i stvaranje prostora za buduća ulaganja.Danska Kruna će biti uklonjena,ali Danaca će uvijek biti.
Sami Inuiti tvrde da moraju pod hitno poduzeti obnovu nacionalnog preporoda i podučiti mnoge mlade starosjedilačkom jeziku,jer su danski jezik i kultura značajno prisutni.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 15:15   #19
Za Grenland stvari stoje tako...a što je s Nunavutom u Kanadi? Misle li oni o samostalnosti? Jedino što znam je da imaju neki svoj parlamentić unutar kanadskog ustrojstvenog sustava.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 14:28   #20
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
bio je i o tome dokum. na HTV4 nedavno! jad i bijeda
Kakv jad i bijeda?!O čemu ti pričaš?!Malo je stanovnika,pa ti se čini.
Tamo Švicarski kopaju i formiraju rudarska okna,a sutra će netko od Hrvata ići tamo na bauštelu.Nije to jad.Oni nešto stvaraju.
Kolaboracionist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.