Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2012., 15:32   #7161
Quote:
mimozaaa kaže: Pogledaj post
Nakon 5 godina dobijes neograniceni boravak a cini mi se nakon 7 godina imas pravo da zatrazis drzavljanstvo.
hvala, a kad zatrazim drzavljanstvo, kakav je postupak onda? moram nesto polagati ili? u Hr se polaze povijest, a u Njemackoj?
Sandra1100 is offline  
Old 17.11.2012., 15:44   #7162
Quote:
mikserpumpa kaže: Pogledaj post
d dan svima ja sam novi na ovome forumu i jedan od onih što želi otići raditi i živjeti u Njemačku! da ne dužim puno trenutno radim kako vozač mikserpumpe za beton i takav posao si tražim u njemačkoj !dugo vremena pratim tamo oglase i dosta se traži ljudi za ovaj posao !poslao sam par zamolbi većinom su mi odgovorili a jedna firma iz okoline munchena me čak zove i na razgovor!!! pa me zanima mišljenje gospodina ACTROSA jel mi se on čini najozbiljniji i dosta upućen u to !!veliki poz svima a posebno gosp.actrosu
Pošto vozači nisu na listi deficitarnih zanimanja....ništa od toga!

Quote:
mimozaaa kaže: Pogledaj post
Nakon 5 godina dobijes neograniceni boravak a cini mi se nakon 7 godina imas pravo da zatrazis drzavljanstvo.
Uvjeti za stjecanje njemačkog državljanstva su neograničeni boravak ....za što je potrebno 60 mjeseci plaćanja doprinosa iz dohodka....a Einbuergerung nakon 8 godina!!!

Za državljanstvo treba otpust ( potvrda da će biti otpušten iz hrvatskog) iz hrvatskog državljanstva i polaže "Einbuergerungtest" te provjera znanja njemačkog jezika!

Ne vidim razlog za uzimanje državljanstva....ja sam do sada dobro prolazio i sa AUFENTHALTSBERECHTIGUNG koja je nestala s NIEDERLASSUNG ERLAUBNIS....i izjedančavala prava stranaca s Njemcima osim prava glasanja za parlamentarne izbore ....ulaskom u EU dobija se čak i pravo tog glasovanja i ako ne praviš monade po kaznenim zakonima nitko te ne može protjerat a možeš napuštat i dolazit na rad i boravak kad ti se god zamisliš!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 17.11.2012., 15:56   #7163
[QUOTE=Actros1841;42258814]Pošto vozači nisu na listi deficitarnih zanimanja....ništa od toga!



Uvjeti za stjecanje njemačkog državljanstva su neograničeni boravak ....za što je potrebno 60 mjeseci plaćanja doprinosa iz dohodka....a Einbuergerung nakon 8 godina!!!


placanje doprinosa iz dohotka placam ja ili mi se to "odbija" od place?
kako uopce to gore sve funkcionira, sta mi placa poslodavac a sta ja moram placati ( mirovinsko, zdravstveno...) ?
Sandra1100 is offline  
Old 17.11.2012., 16:01   #7164
da i ja sam čuo da vozači nisu deficitni! ali u mom slučaju nisi samo vozač nego si ustavri više strojar tj. operater na pumpi za beton neznam koliko su vam poznati ti kamioni!!i dali možda znate koliko se kreću plaće u tim poslovima ! hvala vam na odgovoru!!
mikserpumpa is offline  
Old 17.11.2012., 16:13   #7165
Quote:
mikserpumpa kaže: Pogledaj post
da i ja sam čuo da vozači nisu deficitni! ali u mom slučaju nisi samo vozač nego si ustavri više strojar tj. operater na pumpi za beton neznam koliko su vam poznati ti kamioni!!i dali možda znate koliko se kreću plaće u tim poslovima ! hvala vam na odgovoru!!

nemojmo se sad zavaravat....vozač miksera ili pumpe nije zanimanje austronauta!

Tu nema ničega što se vozaču nebi moglo u 5-10 sati edukacije ( uvođenja u posao) prenijeti od znanja!

Da i jeste tako kako kažeš, opet bi spadalo u zanimanje građevinske struke a njih na burzi trenutno ima mali milijun! Dapače možda bi ovdje morao još polagat posebni ispit za rukovanje pumpom ...isto kao i recimo ADR ili auto kran!

To je isto ko kad voziš cisternu s kakao maslacem ....trebap znat da moraš upalit grijanje cisterne i to je to..i namjestit temp po specifikaciji!

Beton se ionako miksa prvo prema specifikaciji u betonari a vozač samo treba pazit da ne ugasi mikser i da ima dovoljno vode ..i da ne zaboravi ispraznit i oprat mikser na kraju dana!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 17.11.2012., 16:31   #7166
ok ok ma nekažem ja da sam astronaut to su upravu za mikser ali ja sam se javio konkretno za posao pumpiste za koji imam ovdje položen kurs ali to je sad nebitno da dalje neraspravljamo mene čisto zanima kako se kreću plaće u tim zanimanjima! i nekuzim zašto me zovu na razgovor u njemačku kad sam im rekao da trenutno živim i radi u HR I DA NEMAM VIZU ZA RAD U NJEMAČKOJ!! sad mi je to jako čudno a ti kažeš da nema šanse dobiti vizu za to zanimanje jer nije deficitno što i ja sam tako razmišljam zašto da mi odobre vizu za posao koji nije deficitan!
mikserpumpa is offline  
Old 17.11.2012., 20:10   #7167
pozdrav svima,

evo samo da se malo nadovezem na temu plave karte, bar nesto iz "prve ruke":
kako sam ja vec dozvolu boravka dobio, raspitivao sam se za zenu..
mislili smo traziti vizu za spajanje obitelji, ali su nas savjetovali da oboje uzmemo plavu kartu jer tada imamo nekoliko prednosti:

- ona moze dobiti i traziti posao ne ovisno o meni, tj. prije sa vizom za spajanje obitelji ne bi mogla raditi, nego traziti vizu za sebe (a to ipak moze dobiti ako ima puno radno vrijeme). tako da svi oni koji misle raditi honorarno - plava karta je bolja opcija, osim sto ti opet izbiju iz džepa 100+€

- brze se dobije dozvola trajnog boravka, nakon 22 mjeseca ako dobro baratas jezikom

da ne bi puno pricao, imam i ja pitanje:

sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti?
meni je logicno da ne mozemo, ali nigdje ne mogu pronaci info.
znam konkretno da kolege s posla, npr. spanjolci mogu slobodno.
znam da necemo imati isti tretman kao oni, ali svejedno ne vidim logiku.

i isto tako sam cuo da cemo moci prenijeti popust osiguranja za auta iz RH kada udjemo u EU.....ne znam koliko je to tocno.
noldo is offline  
Old 18.11.2012., 02:15   #7168
Quote:
noldo kaže: Pogledaj post

sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti?
meni je logicno da ne mozemo, ali nigdje ne mogu pronaci info.
znam konkretno da kolege s posla, npr. spanjolci mogu slobodno.
znam da necemo imati isti tretman kao oni, ali svejedno ne vidim logiku.
ne vjerujem da oni legalno mogu voziti ta auta u njemackoj duze vrime.
Ako imas boravak u njemackoj i placas ovdje porez to se odnosi tako i na Auto.
Ako si privremeno na odredeno vrime 3,6 ili maximalno 12 mjeseci u njemackoj po nekim uvjetima mozes voziti Auto sa stranim registracijama.
inace voznja auta sa stranim registracijama je tajenje poreza i cim ti je Auto vise od 3 mjeseca (moguce vrime posjeta) u njemackoj tu je ono protuzakonito!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 18.11.2012., 02:56   #7169
Quote:
mateja3232 kaže: Pogledaj post
Da li mi moze netko reci kako funkcionira srednja skola u Njemackoj??

Naime, moj tata je dobio papire u Njemackoj. Mama i brat planiraju nagodinu kad bratu zavrsi godina otici tamo.

Sad nas zanima kako to funkcionira. On je poceo srednju za kuhara i to ga zanima pa ako nas netko moze uputiti (tek za Bozic icu gore pa tako da imamo makar kakve informacije kako to ide)

Hvala unaprijed
Srednje skola za zanat ti nema u njemackoj.

njemacko skolstvo ti je pretezno vako

1-4 razred GRUNDSCHULE osnovna skola. sva dica skupa ne razlikuje se osim evo reatdirana ili zaostala djeca koja idu u posebne skole.
(5-6 razred samo ponekad i u nekim krajinama su vrime orijentacija, znaci postoji razred u kojem su sva dica skupa skoro cilo vrime samo se u glavnim predmetima ima A,B i C kursove koje ovisu o tome kako je dite u tom predmetu dobro.

inace ide vako
imas od 5. (odonos 7 u tim gori navedenim krajevima)
tri mogucnosti
HAUPTSCHULE to znaci da se skolujes do kraja 9, razreda i to je najlaksa skola ako nju zavrsis na trzistu neces imati velike mogucnosti kasnije i mozes birati samo nize poslove.
REALSCHULE to ti je do kraja 10. razreda i nesto teze i vec moze birati nesto bolje poslove kasnije a i praviti sa jos 2 godine FACHOBERSCHULE jednui strucnu maturu skojoj mozes sutdirati ali samo na FACHHOCHSCHULE a na ne UNIVERSITÄT. Realschule se inace zavrsava sa testom MITTLERE REIFE (ka neka mala matura)
zadnja ti je GYNASIUM zavrsajes nakon 12. ili 13. razreda (tu se trenutno nesto preokrece i vraca i nitko vise ne zna kako i sta i gdje) i to zavrsavas sa ABITUR i to je MAtura s tim ovisno o ocjenama mozes sve studirati.

Srednje skole ka u HR u njemackoj nema. Mislim na to da imas kemisku ili Ugostitlejsku itd.
Ako u njemackoj zavrsisi skolu ides na izucavanje AUSBILDUNG.
To ti traje u skoro svim slucajevima 3 godine (neke iznimke su 2 ili 4 godine) i nakon toga si tako receno izucio svoj zanat.
U slucaju kuhara ti je 3 godine.
razlika je u tome da radis pretezno i da ides samo neko vrime u skolu. Mislim u slucaju kuhara da radis 2-3 tjedna pa ides tjedan dana u skolu i od prvog dana primas placu koja je manja ali ipak primas. Ako si dobar u skoli mozes to izucavanje skratiti za pola godine.
Evo ovo su ti prosjecna primanja za to.

Alte Bundesländerstare pokrajine zapadna njemacka)

1. Ausbildungsjahr: 542 €
2. Ausbildungsjahr: 619 €
3. Ausbildungsjahr: 697 €

Neue Bundesländernove pokrajine istocna njemacka)

1. Ausbildungsjahr: 417 €
2. Ausbildungsjahr: 502 €
3. Ausbildungsjahr: 577 €

Evo posto je ovdje drugaciji sistem skolovanja imati ti brat valja (ovisno o tome u kojem je on razredu) vise mogucnosti ka prvo nastaviti skolu, u tom slucaju bi mu radi jezika preporucila da ponovi godinu. Te ka drugo kreniti u to izucavanje, ako se malo potrudi sa jezikom za kuhare trenutno nije toliko tesko naci mjesto za izucavanje jer ipak je posao koji radi radnog vrimena nije bas atraktivan. Ako se odluci na taj ausbildung mora traziti Hotel ili Restoran koji cemu zato dati mjesto i u tom slucaju ce mu njemacki isto pomoci.

Moje osobono misljenje je da svakako pokusa nastaviti ici u skolu, naravno da ce biti tesko jer mislim da i u HR srednja za kuhare nije najzahtevnija. Znaci on bi trebao biti u prvom srednje odnosno u 9. godini skolovanja.
ja bi mu preporucila osobno da zavrsi tu godinu te da se prebaci u njemackoj u skolu i da pokusa kreniti ovdje u 9. razred Realschule. Te da cim zavrsi godinu ide u njemacku i krene na tecaj njemackog u Volkshochschule i ili da vec sada u HR ide na tecaj, naravno da ce izgubiti tako ljeto i praznike ali radi se o buducnosti i daljenem putu. Ako bude dovoljno dobar u Realschule moze nastaviti i praviti Strucnu ili pravu maturu ako ne i sa ton mittlere Reife ce lako naci mjesto za Ausbildung ka kuhar.
Ako mu nikakvo ne ide skola mozda cemu tih 9. godina skole priznati kao HAUPTSCHULE ali bez da si savrsijo ijednu skolu i u njemackoj si nitko i nista.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 18.11.2012., 11:11   #7170
Quote:
noldo kaže: Pogledaj post
- brze se dobije dozvola trajnog boravka, nakon 22 mjeseca ako dobro baratas jezikom
Hm, da je to tako nebi dao "ruku u vatru"!


Quote:
noldo kaže: Pogledaj post
sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti?
Možeš, ali ne za stalno! Već isto kao i turistički boravak, što znači nakon 90 dana si u kršenju zakona ( isto kao i strane tablice u Hrvatskoj ako nemaš boravak u inozemstvu) i to "Steuerhinterziehung" ( po naški UTAJA POREZA) te slijedi kazna i naplata poreza u dvostrukom iznosu...a i oduzimanje vozila!
Quote:
noldo kaže: Pogledaj post
meni je logicno da ne mozemo, ali nigdje ne mogu pronaci info.
znam konkretno da kolege s posla, npr. spanjolci mogu slobodno.
znam da necemo imati isti tretman kao oni, ali svejedno ne vidim logiku.
Ovi španjolsci se vjerojatno ŠVERCAJU, ili su sezonci ( za njih ima izuzetaka jer nisu cijele godine u D)

Dosta Poljaka, Rumunja itd se igra sa zakonom, i voze tablice svoje domovine mada imaju boravak u Njemačkoj SVE DOK SE NE NAĐE JEDAN POLICJOT koji na to malo strožije gleda i zna ....onda je "nismo znali" što ovdje ne spašava od kazne!


Quote:
noldo kaže: Pogledaj post
i isto tako sam cuo da cemo moci prenijeti popust osiguranja za auta iz RH kada udjemo u EU.....ne znam koliko je to tocno.
Kod nekih osiguranja je to već i sada bilo moguće!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 18.11.2012., 12:15   #7171
Actros di se može provjeriti lista deficitarnih zanimanja u Njemačkoj?
__________________
.
quadzilla is offline  
Old 18.11.2012., 14:30   #7172
Quote:
noldo kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

evo samo da se malo nadovezem na temu plave karte, bar nesto iz "prve ruke":
kako sam ja vec dozvolu boravka dobio, raspitivao sam se za zenu..
mislili smo traziti vizu za spajanje obitelji, ali su nas savjetovali da oboje uzmemo plavu kartu jer tada imamo nekoliko prednosti:

- ona moze dobiti i traziti posao ne ovisno o meni, tj. prije sa vizom za spajanje obitelji ne bi mogla raditi, nego traziti vizu za sebe (a to ipak moze dobiti ako ima puno radno vrijeme). tako da svi oni koji misle raditi honorarno - plava karta je bolja opcija, osim sto ti opet izbiju iz džepa 100+€

- brze se dobije dozvola trajnog boravka, nakon 22 mjeseca ako dobro baratas jezikom

da ne bi puno pricao, imam i ja pitanje:

sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti?
meni je logicno da ne mozemo, ali nigdje ne mogu pronaci info.
znam konkretno da kolege s posla, npr. spanjolci mogu slobodno.
znam da necemo imati isti tretman kao oni, ali svejedno ne vidim logiku.

i isto tako sam cuo da cemo moci prenijeti popust osiguranja za auta iz RH kada udjemo u EU.....ne znam koliko je to tocno.




a gdje se izdaje ta plava karta i kome,,,koji su uvjeti ????
kookan is offline  
Old 18.11.2012., 14:49   #7173
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Actros di se može provjeriti lista deficitarnih zanimanja u Njemačkoj?
Quote:
kookan kaže: Pogledaj post
a gdje se izdaje ta plava karta i kome,,,koji su uvjeti ????
http://www.gesetze-im-internet.de/beschv/
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 19.11.2012., 10:07   #7174
http://www.gesetze-im-internet.de/beschv/


Bas si ti to nama lijepo objasnio,a sad napisi na hrvatskom ako te nije mrsko onako ukratko,,nesto oko te plave karte.ako sam ja dobro shvatio,treba ici u ured za strance sa ugovorom o radu na onih xy tisuca eura, priznatom diplomom u njemackoj,,,,,a prema tome svemu, to dodje na isto ko i prije ako nadjes poslodavca koji ce te zaposliti i praviti radni ugovor.Znaci plava karta onda ni netreba kad sve to imas.A sad samo da te pitam, sta je sa metalskom strukom u pokrajini BW;;recimo jedan tokar,,ima li tu kakve sanse,,,naime citam mnogo oglasa ,trazeni su,,ali nema sanse da neko pravi ugovor o radu na onu svotu od xy tisuca eura,jer zna se zasto,,treba placati i porez i socijalno na taj iznos.Komplicirano, a jednostavno ako se takav poslodavac nadje.
Lijep pozdrav iz Waldshuta.

Zadnje uređivanje kookan : 19.11.2012. at 10:26.
kookan is offline  
Old 19.11.2012., 11:33   #7175
kookan, pa to je brutto iznos koji piše u ugovoru (u njemu je i cijena svega što poslodavac za tebe plaća!)

Inače, zna li tko koja je razlika između dipl. i Uni "neko zanimanje"... Vidim da dipl.imaju niže prosječne plaće... da to nije slučajno po bolonji dipl.prve 2-3 god., a Uni kad završiš cijeli studij?
anjabooklover is offline  
Old 19.11.2012., 15:56   #7176
Quote:
kookan kaže: Pogledaj post

Bas si ti to nama lijepo objasnio,a sad napisi na hrvatskom ako te nije mrsko onako ukratko,,
O plavoj karti je pisano bar 4 puta i opet sve iz početka stvarno nema smisla! Po meni je plava karta iaonako promašen slučaj! Ona služi da se iz još ne EU članica zaposli akademski kadar po DUMPING PLAĆAMA i tako sruši i ostalima plaća!

Quote:
kookan kaže: Pogledaj post
A sad samo da te pitam, sta je sa metalskom strukom u pokrajini BW;;recimo jedan tokar,,ima li tu kakve sanse,,,naime citam mnogo oglasa ,trazeni su,,ali nema sanse da neko pravi ugovor o radu na onu svotu od xy tisuca eura,jer zna se zasto,,treba placati i porez i socijalno na taj iznos.Komplicirano, a jednostavno ako se takav poslodavac nadje.
Lijep pozdrav iz Waldshuta.
A zašto bi netko zapošljavao Hrvate s kojima se mora da prostiš na izrazu HEBAT oko upravnih službi i još ga skupo platiti kad može dobit Poljaka ili Čeha iste struke za manje love?

Quote:
anjabooklover kaže: Pogledaj post
kookan, pa to je brutto iznos koji piše u ugovoru (u njemu je i cijena svega što poslodavac za tebe plaća!)
E nije u njemu sve što poslodavac plaća..to je BRUTTO ZAPOSLENIKA! Na taj brutto poslodavac još plaća svoj dio!!!!


I ko što rekoh svakih par stranica opet ista pitanja razglabanja o plavoj karti diplomama i sve jovo na novo! I onda se pita zašto zamire diskusija itd....pa ide polako "na jetra" odgovarat na već višestruko odgovoreno ...neznam jel ljudi neznaju čitat ili neznaju interpretirat napisano?
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 19.11.2012., 16:01   #7177
Dragi svi!

Otiđoh nedavno u Njemačku gdje pokušavam srediti neki posao...Trenutno imam pravo ostati ovdje 3 mjeseca. Naime, moj problem je u tome što više ne znam tko je ovdje lud - ja ili ljudi koje sam kontaktirala u svezi glede vize. Nisam jedna od onih koji misle da će dobiti radnu vizu i riješiti pitanje egzistencije tek tako lako...Međutim, saznala sam da postoji i viza za gostujuće radnike (odobrava se na 18 mj. u najboljem slučaju). I tako sam ja zvala u ZAV u Bonnu (gdje bi kao poslodavac trebao poslati ugovor koji oni moraju odobriti da bi ga ja na kraju predala skupa sa zahtjevom za vizu u ambasadi u Zg-u) i tamo mi rekoše da oni nemaju ništa s tim...Pa me zanima sljedeće - da li postoji neka osoba na ovom forumu koja zna postupak oko viza (što znači da ga je PROŠLA u neko skorije vrijeme)?! Više ne znam kome da se obratim jer ispada da nitko ne zna ništa.
Hvala unaprijed!
KikiKokosh is offline  
Old 19.11.2012., 18:28   #7178
3 GOSTUJUĆI RADNICI

potpuno ispunjen upitnik [pdf, 91,97k] - ugovor o radu za gostujuće radnike, potvrđen od Središnjeg ureda za posredovanje u međunarodnom i stručnom zapošljavanju (ZAV), u originalu i kopiji
- 1 biometrijska fotografija
- putovnica
- pristojba u iznosu od 60 eura plaća se u kunama
Podnošenje zahtjeva za vizu: samo uz prethodnu rezervaciju
https://service2.diplo.de/rktermin/e...ationCode=zagr



Dakle kad sve to procitas ,,,stvarno hebe lud zbunjenoga
kookan is offline  
Old 19.11.2012., 18:48   #7179
evo za gostujuce radnike,iz prve ruke,

1. Der Antragsteller sollte nicht älter als 40 Jahre sein das ist nicht mehr der Fall, aber hier kann man was umgehen.(nije istina,ipak se nije moglo nista zaobici,i zahtjev nije mogao biti urucen)
Nachstehende Auflistungen sind unbedingt nötig!
2. Sie müssen einen schriftlichen Nachweis über mindestens dreijähriger Berufserfahrung . Dieser schriftliche Nachweis muss in beglaubigter deutscher Übersetzung vorgelegt werden.
3. Sie müssen einen Lebenslauf in deutscher Sprache mit Angaben über Ihre Ausbildung und über Ihre berufliche Kenntnisse und
Erfahrung vorlegen.
4.Wenn möglich sollten Sie ein Arbeitszeugnis von früheren Arbeitgeber mit beglaubigter deutscher Übersetzung vorlegen.
5.Oder ein polizeiliches Führungszeugnis.
6.Sie müssen einen Sprachtestbogen eines anerkannten Dolmetschers oder Sprachschule zum Nachweis der Deutschkenntnisse vorlegen.
7. 2 Fotos neueren Datums.

Wenn Sie von Punkt 2. Bis 7. Alles vorgelegt haben kann ich als Arbeitgeber bei unserer Bundesagentur für Arbeit
Zentrale Auslands-und Fachvermittlung in Bonn sofort eine Zulassung zum Gastarbeitnehmerverfahren erwirken und Sie können weiter 18 Monate hier Arbeiten und auch sofort Einreisen Sie brauchen dann nicht noch wochenlang warten den diese Papiere werden alle in Deutschland fertiggemacht. Aber bitte beachten das Sie vorher die unter Punkt 2. Bis 7. Aufgeführten Unterlagen
Stvarno mi se ne da sad prevoditi,al ako bude trebalo prevest cu ti u inbox.
kole_bambini is offline  
Old 19.11.2012., 20:48   #7180
Quote:
sunčica123 kaže: Pogledaj post
Danas sam ponovno zvala veleposlanstvo i nikakve nove informacije, zena mi je odrzala predavanje da se strpim i da cekam i da to sto procedura traje dulje nego su mi prvo rekli nije njen problem... Pitala sam u firmi da ponvno zovu ured za strance, ali sam bas sva beznadna oko ove situacije... Da li netko ima ikakav savjet? Stvarno sam ocajna....

Evo prije 4 dana sam dobila informaciju od firme da me viza ceka, oni su nazvali veleposlanstvo i ugovorili mi termin da pokupim vizu. Moji su papiri rijeseni tamo cekali 2 tjedna bez da me itko obavijestio. Na moja pitanja u uredu za vize mi nitko nije rekao da su dokumenti tamo, a da firma nije zvala u veleposlanstvo na visim razinama i vrsila pritisak tko zna da li bi i sada jos imala vizu. Zakljucak je, upozoriti firmu uvijek na ovakve stvari i pritisnuti njih da vrse pritisak na ured za strance i veleposlanstvo!! Nadam se da ce moje poruke bar nekome bit korisne ako se nadje u istoj situaciji, iako se nadam da se to nece dogadjati
sunčica123 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.