Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2017., 18:08   #3961
Quote:
lkrivicic kaže: Pogledaj post
Dali mi netko moze objasnit postupak evidentiranja računa za predujam(građevinski radovi)? Radi se o obrtniku dohodasu u sustavu PDV-a. Predujam je plaćen u 10.mj. a radovi će biti obavljeni u studenom. Dali se navedeni račun za predujam knjizi sa datumom placanja, te dali se s tim datumom mora iskazati obveza za PDV? Dali se pretporez priznaje tek kod izdavanja računa tj kod zavrsetka radova?
Kada je racun s prijenosom porezne obveze ide u PDV u mjesecu kad je izdan i obveza i predporez, a svi drugi kad su placeni.
Tako i predujam. Kad zavrse posao dobiti ces racun za obavljenu uslugu i storno predujma, pa ces u PDV staviti eventualnu razliku.

Quote:
Chloe kaže: Pogledaj post
u banci su mi rekli da si mogu isplaćivati plaću iz svog obrta... kao, fiktivno, jer ja nemam plaću u obrtu... kako bih bila kreditno sposobna i mogla dobiti kreditnu karticu. jel zna itko išta o tome?
To neke banke rade da odobre minus ili karticu. Dogovori se iznos koji moras mjesecno prebaciti na tekuci i to je to. Odobre ti karticu ili minus, pa peglaj.
To nazivaju placa iako se kod obrtnika to nikako ne bi moglo smatrati placom. Cisto da pojednostave su uveli taj izraz i nacin da mogu dodatno zaraditi od kamata, naknada i sl.

Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Molim savjet, naime dobili smo opomenu za neplaćene račune iz 2014. godine oko 4500,00 kn, mi smo imali potraživanja prema istoj firmi u približno istom iznosu, no međutim nisu nam ih željeli priznati, odnosno nisu ih htjeli knjižiti iako su radovi stvarno izvedeni i naravno pokušali smo ih kompenzirati ali nismo uspjeli jer dotični nije htio potpisati. Sada se promijenio direktor i prijete nam ovrhom, mogu li naplatiti račune stare 3,5 godine i što nam je najpametnije činiti?
Moze se provesti jednostrana kompenzacija
Odgovorite im svojim racunom, pa ako se ne dogovorite na sud.

Quote:
majalii kaže: Pogledaj post
To zivotno osiguranje direktora je oblik jamstva za kredit, zivotno ne moze ici u korist direktora ili nasljednika, vec jedino u korist banke , kao jamstvo za kredit pravnoj osobi.
Ima li jos netko misljenje u vezi ovog?
Hvala!
Uobicajeno osiguranje za kredit. Vazno jd da direktor nema koristi od toga. Ukoliko bi imao obracunati izuzimanje.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 21:24   #3962
Uobicajeno osiguranje za kredit. Vazno jd da direktor nema koristi od toga. Ukoliko bi imao obracunati izuzimanje.[/QUOTE]

Zahvaljujem na odgovoru,
Direktor nema koristi od osiguranja pa cu knjiziti osiguranje na trosak osiguranja..
Hvala!
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 09:34   #3963
Pozdravcek Ovako, klijentice imaju poslovni prostor u svojoj kući i u "najmu" su, jel

Kupile su peć za grijanje prvenstveno da bi grijale poslovni prostor, no ta peć će grijati i dio stambenog prostora. Mogu li peć kupiti na firmu i upisati kao imovinu firme, ili ipak ne?
Lil_san is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 08:45   #3964
Smile

Jedna totalna početnica moli za pomoć.Nekog tko ima iskustva sa knjigovodstvom u maloprodaji,market,gdje je hrpa artikala sa različitim maržama i sve 3 stope pdv-a,plus još prolazna stavka za povratnu naknadu
Od nove godine preuzimam knjigovodstvo za svoju firmicu,još sam na vježbicama.
Zapela sam na razduživanju,tj.trošku prodane robe.
Primjenjujem formulu K6680 podijeljeno sa K6630 i to pomnožim sa 100.OK?
Dalje bih množila 6630 sa dobivenim postotkom,ALI-to bi bilo ok da mi je sva roba u tom K6630.Nego ja imam i 6631 i 6632...Moram odvojiti porezne razrede,tako je roba zadužena,po prodajnoj cijeni..
Nadam se da me razumijete
Drago mi je ako je vama ovo glupo,to bi značilo da je lako,samo da skužim
Kako da sad primijenim u tome sva konta 663.. ?
odel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 18:28   #3965
Knjiženje sitnog inventara

Quote:
odel kaže: Pogledaj post
Jedna totalna početnica moli za pomoć.Nekog tko ima iskustva sa knjigovodstvom u maloprodaji,market,gdje je hrpa artikala sa različitim maržama i sve 3 stope pdv-a,plus još prolazna stavka za povratnu naknadu
Od nove godine preuzimam knjigovodstvo za svoju firmicu,još sam na vježbicama.
Zapela sam na razduživanju,tj.trošku prodane robe.
Primjenjujem formulu K6680 podijeljeno sa K6630 i to pomnožim sa 100.OK?
Dalje bih množila 6630 sa dobivenim postotkom,ALI-to bi bilo ok da mi je sva roba u tom K6630.Nego ja imam i 6631 i 6632...Moram odvojiti porezne razrede,tako je roba zadužena,po prodajnoj cijeni..
Nadam se da me razumijete
Drago mi je ako je vama ovo glupo,to bi značilo da je lako,samo da skužim
Kako da sad primijenim u tome sva konta 663.. ?
Pozdrav,
Jel može netko pomoći oko knjiženja sitnog inventara. Imam račun za mikrovalnu pećnicu na iznos od 699,00 kuna. Molim Vas za pomoć oko knjiženja.
Lily35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:48   #3966
Molim pomoć! Tvrtka je dobila od burze poticaje za samozapošljavanje od 35.000 kn pa me zanima da li sam dobro proknjižila?
stavila sam na 292 cijeli iznos i onda kada je dio iz troškovnika kupljen prebacim taj dio sredstva na prihode?
da li vi knjižite i ugovor kroz temeljnicu?
hvala
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:35   #3967
Quote:
gigilala kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Tvrtka je dobila od burze poticaje za samozapošljavanje od 35.000 kn pa me zanima da li sam dobro proknjižila?
stavila sam na 292 cijeli iznos i onda kada je dio iz troškovnika kupljen prebacim taj dio sredstva na prihode?
da li vi knjižite i ugovor kroz temeljnicu?
hvala
Ok je to. Nije potrebna temeljnica,glavno da vodiš kako treba financijski,a da li ćeš kroz temeljnicu ili drito kroz npr.uru, obračun plaće i slično , to nije toliko bitno.
Ja ne knjižim cijeli ugovor kroz temeljnicu nego kad sjedne na žiro stavim na dvojku,a temeljnicom samo onda na kraju razdoblja prebacim na sedmicu dio koji je potrošen od tih sredstava.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:06   #3968
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ok je to. Nije potrebna temeljnica,glavno da vodiš kako treba financijski,a da li ćeš kroz temeljnicu ili drito kroz npr.uru, obračun plaće i slično , to nije toliko bitno.
Ja ne knjižim cijeli ugovor kroz temeljnicu nego kad sjedne na žiro stavim na dvojku,a temeljnicom samo onda na kraju razdoblja prebacim na sedmicu dio koji je potrošen od tih sredstava.
Hvala ti! Još jedno pitanje što se tiče uvrštavanja tih prihoda u račun dobiti i gubitka? Da li ih stavljamo u ostale prihode ili kako? Skroz mi je ovo novo, pa hvala na pomoći.
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 16:24   #3969
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ok je to. Nije potrebna temeljnica,glavno da vodiš kako treba financijski,a da li ćeš kroz temeljnicu ili drito kroz npr.uru, obračun plaće i slično , to nije toliko bitno.
Ja ne knjižim cijeli ugovor kroz temeljnicu nego kad sjedne na žiro stavim na dvojku,a temeljnicom samo onda na kraju razdoblja prebacim na sedmicu dio [/B][/B][/B]koji je potrošen od tih sredstava.


Ja sam stavila sve odmah na sedmicu jer je nabavljeno i više opreme nego je taj poticaj pošto je vlasnik dao i dio svojih novaca. Jesam li pogriješila?!
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:15   #3970
Quote:
jmima kaže: Pogledaj post
[/U]

Ja sam stavila sve odmah na sedmicu jer je nabavljeno i više opreme nego je taj poticaj pošto je vlasnik dao i dio svojih novaca. Jesam li pogriješila?!
Ako je sve potrošeno onda je normalno staviti sve u prihode.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:21   #3971
Quote:
gigilala kaže: Pogledaj post
Hvala ti! Još jedno pitanje što se tiče uvrštavanja tih prihoda u račun dobiti i gubitka? Da li ih stavljamo u ostale prihode ili kako? Skroz mi je ovo novo, pa hvala na pomoći.
Meni to vuče na prihod od ostalih dugotrajnih ulaganja.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:27   #3972
otpis robe zbog proteka roka trajanja

Ugostiteljstvo. Istek roka nekih pića, a imamo ih na skladištu. Obračunam PDV na nabavnu cijenu i prikažem u obrascu za taj mjesec. Dio pića se i povlači iz prodaje pa me zanima da li i taj dio jednako obračunavam i knjižim.
zalihe 310
obveza PDV 25%
troškovi otpisa


Hvala
EMA21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:01   #3973
Pitanje-OTPREMNINE radniku (otkaz radi teh.viška).

Naime otpremnina nije isplaćena jer poduzeće nema novaca , i po dogovoru s radnikom isplaćivati će se tokom nekoliko godina.

Šta ja moram radniku dati, obrazac NO1, i kako to knjižim? JOPPD netrebam slati jer nije isplaćena- a u trošak firme ide tek nakon isplate?


Hvala!
*Atena* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:15   #3974
Quote:
*Atena* kaže: Pogledaj post
Pitanje-OTPREMNINE radniku (otkaz radi teh.viška).

Naime otpremnina nije isplaćena jer poduzeće nema novaca , i po dogovoru s radnikom isplaćivati će se tokom nekoliko godina.

Šta ja moram radniku dati, obrazac NO1, i kako to knjižim? JOPPD netrebam slati jer nije isplaćena- a u trošak firme ide tek nakon isplate?


Hvala!
možeš stavit na rezerviranja za otpremnine....ima u RRIFu 11/2017 članak o tome, pogledaj si kako su oni to pojasnili
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:28   #3975
Molim pomoć.....direktor kupi gume za privatni auto, donese R1 račun na d.o.o.......znam da se ne smije ali.......koje su varijante najpovoljnije da se to proknjižiti....što s pretporezom.....??
Hvala
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:47   #3976
Problem je ovakav...
Dobili smo racun za dobavu i ugradnju stakla sa prijenosom porezne obveze...sve je to ok ali mi to necemo prefakturirati kupcu jer je ta dobava i ugradnja stakla za naseg kupca kojemu smo mi slucajno prilikom nekih radova ostetili to staklo. Znaci trosak ce biti na nama. Kako knjiziti? kako prikazati pdv? ko ga na kraju uopce placa?
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:53   #3977
Pozdrav, molim pomoc, nitko mi ne odgovara tamo na temi, možda ću ovdje imati više sreće:
imam djelatnika dopunski rad kod drugog poslodavca, i premasila sam kvotu dozvoljenih sati 180 godisnje kod evidencije i obracuna za 40 sati, (ali sve je podmireno).
Ja sam covjeku upisivala svaki tjedan po 8 sati zadnjih 6. mjeseci i presisala.... Sto sad da radim?
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:46   #3978
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
možeš stavit na rezerviranja za otpremnine....ima u RRIFu 11/2017 članak o tome, pogledaj si kako su oni to pojasnili
Evo pročitala sam, ali pošto će se otpremnina isplaćivati kroz duži period od godine dana ona neide u trošak dok se ne isplati. E sad ja sam malo smotana pa neznam kako to proknjižiti, zadužiti zaposlenika za otpremninu?

Zvala RRIF, ipak ide u rashod. Prije 7 dana kad sam ih zvala su rekli da neide

Zadnje uređivanje *Atena* : 22.01.2018. at 11:58.
*Atena* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:51   #3979
Quote:
*Atena* kaže: Pogledaj post
Evo pročitala sam, ali pošto će se otpremnina isplaćivati kroz duži period od godine dana ona neide u trošak dok se ne isplati. E sad ja sam malo smotana pa neznam kako to proknjižiti, zadužiti zaposlenika za otpremninu?

Zvala RRIF, ipak ide u rashod. Prije 7 dana kad sam ih zvala su rekli da neide
Možda je stvar u datumu otkaza????
Otkaz u 2o17.godini knjižiš 4.../2....,obveza
Otkaz u 2018.godini knjižiš 4.../9...., rezerviranja

E sad ako će se isplaćivati kroz više godina ?????
Ispada da su porezno priznati rashodi za rezerviranja samo iznosi otpremnina koje će biti isplaćene u 2018
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:44   #3980
Pozdrav,
imam račun za ugradnju video kamera na kuću u kojoj su zajedno i poslovni prostor i stambeni prostor (isti vlasnik i poduzeća i kuće).
Kako knjižiti, kao trošak razdoblja ili ulaganje u tuđu imovinu, jer će korist od tog imati pola, pola..
I nisam sigurna sigurna da bas razumijem sve u vezi pdv-a koji se kasnije mora naplatiti vlasniku kuće, pa ako ima tko vremena da pojasni to famozno ulaganje bila bih zahvalna...
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.