Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2017., 17:48   #1781
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nazovi referenta u poreznoj i pitaj. Moguće da ti se podaci s pdv obrasca za koju lipu ne slažu sa ZP ili PDV-S obrascem.
Zvala sam i četvrtak i petak ali se nitko ne javlja ni na centrali u St.U biti samo sam poslala pdv obrazac jer nemam obvezu slati druge. Imate li možda ideju ili jeste li imali sličnu situaciju jer ne razimijem sto se dogadja

Hvala vam na odgovoru!
pkarla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 21:18   #1782
pozz.
se može kroz e-poreznu prijaviti dijete na poreznu karticu? ili se to još uvijek rješava pješke? hvala...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 09:41   #1783
Pitanjac? Trebala bih odjaviti korištenje sustava e-porezna na dvije firme, jedna je otišla u stečaj, druga je prodana, zahtjev se još podnosi u papirnatom obliku u tri primjerka ili?
Treba li se za firmu koja je prodana javiti referentu, jer vidim da kupac nije ništa prijavio u poreznu osim što je provedena promjena naziva firme?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:17   #1784
Autorski ugovor iz inozemstva

Nakon tjedan dana muke, uspio sam riješiti jedan problem s eporeznom, pa ga ostavljam ovdje za sve buduće supatnike:

Surađivao sam s jednom manjom firmom iz Austrije, te smo se dogovorili da im naplatim novce preko autorskog ugovora. Prema zakonu, nakon uplate iz inozemstva, ja sam zadužen za plaćanje poreza i doprinosa i dostavu sve popratne porezne papirologije. Otegotna okolnost u mom slučaju što sam u Zagrebu, a moje prebivalište i nadležna porezna ispostava je u Osijeku, pa sam bio osuđen na komunikaciju s Poreznom preko telefona i pošte. Srećom, imam račun na eGrađaninu što će svakako olakšati stvar, zar ne?

Nakon što primiš honorar iz inozemstva, trebaš se unutar 8 dana upisati u Registar Poreznih Obveznika. U RPO obrascu treba samo staviti kvačicu pokraj "Inozemni Dohodak", i upisati državu i datum pod "Drugi dohodak". Problem je što na ePoreznoj RPO obrazac ima bug - kada ispunim ta polja i pošaljem, pdf koji je poslan nema ispunjena ta polja. Nakon 3 neuspješna pokušaja slanja, na kraju sam RPO poslao poštom.

U roku od 30 dana trebaš podmiriti doprinose i porez na dohodak. To nije toliko teško, nađeš brojeve računa i poziv na broj na internetu, iznosi za uplatu se izračunaju preko online kalkulatora.

15-og u mjesecu trebaš nadležnoj poreznoj ispostavi podnijeti JOPPD obrazac u kojem su tablice s iznosima koje si uplatio. Poučen prethodnim iskustvom, poslao sam JOPPD obrazac poštom u Osijek, da bi mi oni sutradan javili kako zaprimljeni obrazac nije moguće unijeti jer je "Podnositelj izvješća obveznik podnošenja obrazaca putem ePorezna". Znači ako koristim ePoreznu ne mogu predati obrazac direktno u Poreznu? Pokušao sam zatim ispuniti JOPPD obrazac preko ePorezne, ali mi nije bilo dopušteno jer nemam digitalni certifikat potreban da bi predao JOPPD. Digitalni certifikat se preuzima na Fini, plaća se 500 kuna godišnje, i ne radi na Appleovim računalima.

Sada, ne želim otkazati ePoreznu jer mi je korisna da vidim svoje obveze i dugovanja. Ali defitivno ne želim plaćati digitalni certifikat zbog 3 JOPPD obrasca koja ću predati godišnje.

Nakon par dana neuspješnih pokušaja da stupim u kontakt s nekim iz porezne tko mi može pomoći, danas sam pronašao rješenje. Fina može predati JOPPD obrazac za tebe, samo treba otići u bilo koju poslovnicu, dati im obrazac i platiti 20 kuna. Nisam još isprobao, ali nadam se da me ne čeka još neugodnih iznenađenja nakon toga.
anrakee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 00:10   #1785
Imam problem s online obnovom certifikata, pratim upute, na mojcert.fina.hr upišem PIN, prvi put se ništa ne dogodi, drugi put dobijem grešku "Prijava nije uspjela" i dalje ne ide. Probao sam sve browsere (IE, Edge, Chrome, Firefox, Opera) na više računala, uključujući i virtualku na kojoj sam sve instalirao od nule prema dostupnim uputama. Što sam preskočio?

Inače se ne bavim ovime, netko me zamolio za pomoć jer se kao "kužim", do sad sam uvijek nešto uspio, ali sad više zbilja nemam ideja. Za sada je jedni trag koji sam uočio to što nekoliko zahtjeva prema SignErgy desktop aplikaciji ne uspijeva i na kraju u developer konzoli dobijem ispis o grešci status 6, ali bez neke dokumentacije, koju ne mogu pronaći, mi to ništa ne znači.

Hvala!
nj0fra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:39   #1786
Quote:
nj0fra kaže: Pogledaj post
Imam problem s online obnovom certifikata, pratim upute, na mojcert.fina.hr upišem PIN, prvi put se ništa ne dogodi, drugi put dobijem grešku "Prijava nije uspjela" i dalje ne ide. Probao sam sve browsere (IE, Edge, Chrome, Firefox, Opera) na više računala, uključujući i virtualku na kojoj sam sve instalirao od nule prema dostupnim uputama. Što sam preskočio?

Inače se ne bavim ovime, netko me zamolio za pomoć jer se kao "kužim", do sad sam uvijek nešto uspio, ali sad više zbilja nemam ideja. Za sada je jedni trag koji sam uočio to što nekoliko zahtjeva prema SignErgy desktop aplikaciji ne uspijeva i na kraju u developer konzoli dobijem ispis o grešci status 6, ali bez neke dokumentacije, koju ne mogu pronaći, mi to ništa ne znači.

Hvala!
provjeri do kada je trebalo obnoviti certifikat....ako je prošao rok onda se online ne može obnoviti nego se treba otići u FINU
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 12:57   #1787
Nije istekao, vrijedi još 3 tjedna
nj0fra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:21   #1788
Da li se netko susreo sa ovim problemom, danas je bio neki veliki update na Win10 i sad ne mogu otvoriti e-servise, npr. E-porezna:



Certifikati su u redu koliko mogu vidjeti, uređaj je USB stick sa karticom od FINA-e, Gemalto.
Reinstalacija fina paketa nije pomogla, neke ideje?

Hvala!
Exy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:27   #1789
Quote:
Exy kaže: Pogledaj post
Da li se netko susreo sa ovim problemom, danas je bio neki veliki update na Win10 i sad ne mogu otvoriti e-servise, npr. E-porezna:



Certifikati su u redu koliko mogu vidjeti, uređaj je USB stick sa karticom od FINA-e, Gemalto.
Reinstalacija fina paketa nije pomogla, neke ideje?

Hvala!
Ištekaj usb i skini novu programsku podršku za GEMAILTO usb stick.Restartaj kompjuter i spoji stick i pokušaj se ulogirati na e-poreznu.Stari program ID PRIME CLIENT nisam deinstalirala.Ostavila sam ga za svaki slučaj radi drivera.
Meni je to riješilo problem.
http://www.fina.hr/default.aspx?sec=1706
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:02   #1790
Povrat PDV-a

Zna li netko gdje je, ako je igdje, propisan postupak za povrat preplaćenog PDV-a?
Svaki referent radi po svome. Nekome mail sa knjigom URA i IRA nekome još i pismeni zahtjev s nalogom, nekome registratori na uvid.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:26   #1791
Nije propisano zakonom. Možda nekim internim pravilnikom.
Najviše ovisi o procjeni referenta.
Mi imamo stalno povrat pdv-a (svaki mjesec) i ništa ne moramo nositi u poreznu, niti pisati naloge. Eventualno skeniram ono što me traže i to je to.
Al vide preko ZP obrazaca da su nam uglavnom isporuke u EU, pa vjerovatno zato.

Vjerovatno je drugačije za one koji stalno imaju obavezu za uplatu, pa onda odjednom veliki povrat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 08:45   #1792
Hvala Darsey. Ma dojadilo mi da svatko vodi svoju politiku. Čak nam se desilo da dva referenta koja sjede u istoj sobi različito postupaju.
Lijepo sve označiš u obrascu, pošaljemo mailom knjige URA i IRA. Ali ovi koji nas traže pisani zahtjev i NALOG
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 13:17   #1793
pozdrav,dal mi možda ovdje netko može pomoći...

Naime kad pokušavam potpisati prijavu na emirovinsko javlja mi slijedeću poruku:

Došlo je do greške prilikom dohvata informacija o kriptografskim uređajima

Dakle uopće ne može pronaći uređaj (koristim Gemalto USB od Fine)

Prije mjesec dana sam radila zadnju prijavu i sve je bilo u redu s potpisivanjem, i od onda nisu rađene nikakve promjene na računalu osim ažuriranja jave tako da ne razumijem što bi moglo biti...hvala unaprijed ako je netko imao ovakav problem.
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:05   #1794
Pozdrav imam pitanje sad sam tek skužila da sam za 4 mjesec poslala krivo pdv da li moram slati ispravak pdv obrasca ili jednostavno sad kad cu slati za 12 mjesec pdv umanjim za taj iznos koji sam u 4 mjesecu krivo poslala proknjižen mi je račun dva puta.Puno hvala
CLUBNN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:53   #1795
nadam da je ovo dobro mjesto za moje pitanje...

prijavljena sam u jednoj firmi na 2h i sad bih trebala poceti raditi u drugoj firmi iduceg ponedjeljka... i prva me treba odjaviti. druga firma trazi da me odjave sa srijedom kako bi mogli pripremiti svu dokumentaciju itd., a prva firma kaze da me zeli imati prijavljenu do petka. jel se moze na mirovinskom u srijedu napraviti odjava s datumom od petka? da li bi to trebalo onda biti ok i za firmu u kojoj pocinjem raditi u pon? (btw. koji bi datum trebao uopce biti za odjavu ako ne bih htjela imati pauzu između odjave i prijave ni jedan dan s obzirom na vikend između petka i ponedjeljka?)

firma u kojoj sad radim 10 sati tjedno uz mene ima samo jednog zaposlenog i nema e-mirovinsko, direktor će vjerojatno mene poslati da sama obavim odjavu... samo cu ispuniti obrazac iz NN i to je to? treba li ugovor o radu (da se vidi da je istekao) ili nesto drugo?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:08   #1796
Quote:
CLUBNN kaže: Pogledaj post
Pozdrav imam pitanje sad sam tek skužila da sam za 4 mjesec poslala krivo pdv da li moram slati ispravak pdv obrasca ili jednostavno sad kad cu slati za 12 mjesec pdv umanjim za taj iznos koji sam u 4 mjesecu krivo poslala proknjižen mi je račun dva puta.Puno hvala
Ako se radi o tuzemnom računu(a pretpostavljam da se upravo o tome radi) , onda ispravi sad u 12 mjesecu . To zakon i pravilnik o pdv-u dopuštaju i nisi u nikakvom prekršaju.

A ako se radi o računu stjecanja ili isporuke iz EU, izvozu ili uvozu, onda ispravi obrazac za travanj. Čisto da , kad porezna uspoređuje pdv obrazac s ostalim (ZP, PDVS , intrastat), ne moraš pisati objašnjenja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:37   #1797
Quote:
Exy kaže: Pogledaj post
Da li se netko susreo sa ovim problemom, danas je bio neki veliki update na Win10 i sad ne mogu otvoriti e-servise, npr. E-porezna:



Certifikati su u redu koliko mogu vidjeti, uređaj je USB stick sa karticom od FINA-e, Gemalto.
Reinstalacija fina paketa nije pomogla, neke ideje?

Hvala!
Sugavu finu i poreznu triba sravnit sa zemljom. Banka radi (pbz) medjutim ePoreznu nece da otvori. Win10 svi "apdejti" su instalirani. Cak san reinstalira software i opet nista.

EDIT
AKo neko ima link za Chrome podrsku bio bih zahvalan. Ne mogu nista nac osim ekstenzije iz ChromeStore.
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)
Kurculja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 14:09   #1798
Vidim opciju predavanja DOH obrasca putem e porezne.

Da li je to sad obavezno tim putem ili i dalje treba papirnato ?

obrt u pitanju
posl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 20:10   #1799
Quote:
vanilla sky kaže: Pogledaj post
pozdrav,dal mi možda ovdje netko može pomoći...

Naime kad pokušavam potpisati prijavu na emirovinsko javlja mi slijedeću poruku:

Došlo je do greške prilikom dohvata informacija o kriptografskim uređajima

Dakle uopće ne može pronaći uređaj (koristim Gemalto USB od Fine)

Prije mjesec dana sam radila zadnju prijavu i sve je bilo u redu s potpisivanjem, i od onda nisu rađene nikakve promjene na računalu osim ažuriranja jave tako da ne razumijem što bi moglo biti...hvala unaprijed ako je netko imao ovakav problem.
Jeste probali koristiti Chrome pretraživać?
On mi je do sada bio super!
Sam "lovi" sve podatke sa stika i nema zezanja sa javom.
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:05   #1800
Quote:
Astrid & Co. kaže: Pogledaj post
Jeste probali koristiti Chrome pretraživać?
On mi je do sada bio super!
Sam "lovi" sve podatke sa stika i nema zezanja sa javom.
Nek ti se nađe, mada sam siguran da ti je to poznato

Poštovane forumašice i forumaši


Kako oblikovati potpise na Forumu.hr?

1. duljina potpisa je maksimalno:
- jedan red većim fontom (size=3)
- dva reda (broje se i proredi) normalnim fontom (size=2) ili
- tri reda malim fontom (size=1).

2. citiranje posta pomoću funkcije quote u potpisu nije dozvoljeno; citat oblikujte po sistemu "citat (c) autor".

3. potpis se ne smije koristiti u reklamne svrhe, niti za iznošenje osobnih podataka; ukoliko u potpisu želite imati link na blog.hr ili neku stranicu na Forumu.hr ili monitor.hr, oblikujte ga kao Klikni na link a ne kao http://www.mojlink.hr* .



Za one koji ne znaju kako oblikovati link

Da biste dobili Klikni na link, trebate napisati:

PHP Code:
Klikni na link

(Ne obraćajte pažnju na boje, to je sistem malo pošarenio kod.)
Princip je uvijek isti, po želji se mijenja samo url adresa (http://....) i vidljivi tekst linka (Klikni....).
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.