Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2009., 14:18   #1001
APSOLUTNI POČETNIK PITA

Isprika što upadam ovvako van svake teme ali može li mi netko pojasniti što se događa kada netko kod pravne osobe _FIRME DOO proknjiži UrE kao redovne URE pa onda iste još i ručno temeljnicom ( u prilogu blagajničkog izvještaja ) , duplo ... mislim pri tome na porez i pretporez ..(odnosno kako je bolje uopće knjižiti ure koje su prilog blagajničkom )

APSOLUTNI POČETNIK

uNAPRIJED HVALA
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 15:41   #1002
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
...
Draga jasmina, nisam prvi put naišla na ljude kao što si ti.
Ako ti ne želiš nekome pomoći to je sasvim u redu, ali molim te, budi toliko ljubazna pa ne sabotiraj druge koji to žele.

Ja sam svoju situaciju već objasnila na ovoj temi (i to tebi jer nije prvi put da napadaš nekoga o kome ne znaš ništa): link. Moja situacija je takva kakva je, mučim se i trudim, i zasigurno ne namjeravam od svega odustati zbog jedne jasmine koja ne zna shvatiti da ima ljudi u puno težoj situaciji nego što je, možda, ona i da se ti isti ljudi moraju snalaziti na razne načine. I tim istim ljudima pomoć puno znači i znaju je cijeniti. Zato te molim da ubuduće ne donosiš zaključke napamet, poput ovog:


Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Nije joj se dalo niti prelistati malo
Cijelo vrijeme čitam ovu temu i ovaj podforum uz ostale načine na koji se snalazim. Nadam se da ću jednog dana moći priuštiti knjigovođu, za sad je, eto, tako kako je.
Inače, već sam i prije rekla, predivno je što radi Dubravka, dante, lili i ostali.

A tebe, Jasmina, molim da ako ti se ne sviđaju moji ili bilo čiji postovi (ovo je, uostalom, javni forum kako ti je netko već i napomenuo) da ih jednostavno preskočiš i sve u redu.

Hvala Dubravki na odgovoru.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 22:49   #1003
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Isprika što upadam ovvako van svake teme ali može li mi netko pojasniti što se događa kada netko kod pravne osobe _FIRME DOO proknjiži UrE kao redovne URE pa onda iste još i ručno temeljnicom ( u prilogu blagajničkog izvještaja ) , duplo ... mislim pri tome na porez i pretporez ..(odnosno kako je bolje uopće knjižiti ure koje su prilog blagajničkom )

APSOLUTNI POČETNIK

uNAPRIJED HVALA
NE UVODIŠ PONOVO URE, VEĆ ZATVARAŠ DOBAVLJAČA TEMELJNICOM
D - 2200
P - 1020
deatea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 00:26   #1004
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Draga jasmina, nisam prvi put naišla na ljude kao što si ti.
Ako ti ne želiš nekome pomoći to je sasvim u redu, ali molim te, budi toliko ljubazna pa ne sabotiraj druge koji to žele.
Ajde pročitaj moj post još jednom i odgovori mi koga ja to sabotiram i KOME ne želim pomoći.

Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Ja sam svoju situaciju već objasnila na ovoj temi (i to tebi jer nije prvi put da napadaš nekoga o kome ne znaš ništa): link. Moja situacija je takva kakva je, mučim se i trudim, i zasigurno ne namjeravam od svega odustati zbog jedne jasmine koja ne zna shvatiti da ima ljudi u puno težoj situaciji nego što je, možda, ona i da se ti isti ljudi moraju snalaziti na razne načine. I tim istim ljudima pomoć puno znači i znaju je cijeniti. Zato te molim da ubuduće ne donosiš zaključke napamet, poput ovog:




Cijelo vrijeme čitam ovu temu i ovaj podforum uz ostale načine na koji se snalazim. Nadam se da ću jednog dana moći priuštiti knjigovođu, za sad je, eto, tako kako je.
Inače, već sam i prije rekla, predivno je što radi Dubravka, dante, lili i ostali.

A tebe, Jasmina, molim da ako ti se ne sviđaju moji ili bilo čiji postovi (ovo je, uostalom, javni forum kako ti je netko već i napomenuo) da ih jednostavno preskočiš i sve u redu.

Hvala Dubravki na odgovoru.
Tvoju situaciju potpuno razumijem, ali ti 5 dana prije statističkog želiš odgovor na pitanje koje si trebala proučiti čim si otvorila firmu. A ako ne onda barem kad ti je prvi put ušla roba na skladište. Nemam osobno ama baš ništa protiv tebe nego globalno protiv onih koji misle da se sve promjene mogu proknjižiti preko noći.

A odgovor si dobila, znači sabotaža mi baš i nije uspjela.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 07:31   #1005
Dogodi se veeelika greška,koju moraš ispraviti.
Sve što je duplo storniraj na temeljnici,izvuci novi PDV obrazac i odnesi na Poreznu kao ispravak.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 11:51   #1006
Neke od savjeta koje se mogu dobiti od iskusnih knjigovođa, da ne hvalim opet Dubravku i druge , ne možeš dobiti od nekih drugih knjigovođa, tako da odgovor - odi i pitaj svog knjigovođu ponekad nije i najsretnije rješenje...
Srećom u računovodstvu se gotovo svaka greška može ispraviti ...

Imajmo na umu samo da nema glupih pitanja. već samo glupih odgovora
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 12:41   #1007
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Isprika što upadam ovvako van svake teme ali može li mi netko pojasniti što se događa kada netko kod pravne osobe _FIRME DOO proknjiži UrE kao redovne URE pa onda iste još i ručno temeljnicom ( u prilogu blagajničkog izvještaja ) , duplo ... mislim pri tome na porez i pretporez ..(odnosno kako je bolje uopće knjižiti ure koje su prilog blagajničkom )

APSOLUTNI POČETNIK

uNAPRIJED HVALA
Imaš proknjižen duplo pretporez, znači da je pretporez dva puta korišten, ako ti dođe kontrola s oprštenjem najeb.... si.

Sve ulazne fakture koje imaš proknjižene duplo storniraj i kao što je Dubravka rekla novi PDV obrazac na poreznu.
A ubuduće, ako želiš, može se knjižiti i ovako: Ulazni račun proknjižiš kao Uru i odmah ju zatvoriš da je plaćena gotovinom i staviš na obvezu prema zaposleniku. Po blagajni zatvaraš obvezu prema zaposleniku.
Znači 140-D, 4-D, 220-P, i onda 220-D i potražno obvezu prema zaposlenom. Po blagajni zatvaraš dugovno obvezu zaposlenom i naravno 1020 blagajna.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 04:11   #1008
[QUOTE=Dubravka20;23048443]
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Koliko dugo smije novac od prodaje robe stajati u blagajni prije nego se položi na ž.r.?

Nema neke određene zakonske odredbe,ja nastojim da cure i deči predaju jednom tjedno jer nije veliki promet,a kod većih maloprodajnih mjesta bi se dnevni utržak trebao i polagati dnevno,zato se tako i zove,zato i postoje noćni trezori.
Evo, probudio sam se, pa da odmah kažem da se ne slažem?!? Lovu možeš držati SAMO dok dosegne onaj blagajnički maksimum, čija visina je definirana odlukom, AKO se nije što promijenilo!! Prema tome, imam odluku da je blag. maks. prodavaonice 10.000 kn, čim dosegne ili prijeđe, taj isti dan lova ide u noćni trezor!

Čestitam imenjakinjo još jednom na volji, ali kad sve stigneš?? I MOLIM svih da je prestanu hvaliti, što je previše, previše je!! Rađe joj pošaljite tortu.

A ima nešto i u razmišljanju da su neki ljudi blizu ludosti, jer misle da je ovo sve neka zafrkancija i "lako ćemo". Nisam iz struke i znam koliko truda mi je trebalo dok sam utuvio u glavu ono najjednostavnije DUPLO knjigovodstvo, te koliko sam puta otvorio onu "bibliju" "Računovodstvo poduzetnika". Činjenica je da mi je danas čudno kad netko ne razumije one osnovne stvari, pa to je tako lako i jednostavno!?! Jest, nakon 15 godina...

Ali, daleko su čudnija neka pitanja koja su već ranije obrađena, čak smo potrošili i par stranica na kontrestanje, izgleda da je to teško naći (pa zato postoje tražilice) i još više PROČITATI diskusiju iz koje se vide i različiti stavovi i nekakvo konačno rješenje. Ne sumnjam da (čak) i Dubravka provri kada vidi peti put isto pitanje! Zato, svim koji se pridružuju: potražite najprije jeli to pitanje već prežvakano!

I još nešto, a samo kao primjer: dali je vizitka i... promidžba ili... koji konto... Ama pobogu, pa ne budalite oko toga!! Svakako ide na četvorku i tisni onda u grafičke usluge, koji će to normalan čovjek pobiti i koji će to ludi inspektor utvrditi kao pogrešku?!? U informatici i elektronici ja imam takvih zavrnutih usluga i artikala, da cijela porezna uprava nebi znala ni o čemu se radi, ni jeli to rezervni ili pogonski, ili neznamkoji dio, a još manje što je to npr "setiranje visokofrekventne kartice"!! Gdje bi onda knjižili "setiranje..."?? Da, kad bi uopće znali čemu služi kartica!! Zaključak: Ljudi, NE komplicirajte si život glupostima, tisni to tamo gdje ti se čini da ide, nije to teški prekršaj ako je moglo i negdje drugo. (P.S. može setirana kartica čak i u potrošni materijal, inače služi za beskontaktno otvaranje neke brave i sl. jednom ili više puta!)
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 18.10.2009. at 04:35.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 03:11   #1009
I, kako bi se definirala razlika knjigovođe i poduzetnika?? Uz ostalo i ovako: onaj drugi (očito) nema ni vikenda ni sveca, a kako je očito - oni prvi se odmaraju preko vikenda!! E da mi je znati kako je to kad zaključaš posao u ladicu i ne nosiš ga doma svaki dan, 365 dana u godini...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 07:31   #1010
Pa gdje si imenjače,prijatelju već sam mislila što se događa da te nema.
Ono sa tortom ti je odlična ideja,kako znaš da obožavam kolače?
Nego da te malko ispravim,nema ti već dugo blagajničkog maximuma,jedino ak se nešto nije promijenilo pa neka me netko ispravi.
Pa javi se ponekad
pozz
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 11:43   #1011
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
I, kako bi se definirala razlika knjigovođe i poduzetnika?? Uz ostalo i ovako: onaj drugi (očito) nema ni vikenda ni sveca, a kako je očito - oni prvi se odmaraju preko vikenda!! E da mi je znati kako je to kad zaključaš posao u ladicu i ne nosiš ga doma svaki dan, 365 dana u godini...

I mene isto.

I još kad ti firma instalira program na tvoj kućni kompjuter da se možeš spajati u bilo koje doba dana i noći (čitaj, kad se njima sprdne i nazovu te) na server kako se ne bi zaostajalo s poslom pa knjižiš i od kuće i radiš analize.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 22:37   #1012
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
I mene isto.

I još kad ti firma instalira program na tvoj kućni kompjuter da se možeš spajati u bilo koje doba dana i noći (čitaj, kad se njima sprdne i nazovu te) na server kako se ne bi zaostajalo s poslom pa knjižiš i od kuće i radiš analize.
Vidis, meni ovo nije bio bed.

U prosloj firmi sam sama trazila da mi se omoguci rad od doma.
Nece posla biti nista manje ako ces bjezati od njega, mozes si jedino olaksati i sto bolje se organizirati, a za to je rad od doma super.

Tako sam si ja nekako gledala kad su me posao previse pricepio.
Vratit ce se to meni sve jednom... sigurna sam!
LaTiTeA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 06:26   #1013
Quote:
LaTiTeA kaže: Pogledaj post
Ma super ti je vraga!! jadan je svatko tko ga donese doma, adio mir, adio familja, vazda je vražji poso u kući i za objedom i za večerom, mrzim ga!!

Gdja Dubravka, poštovana imenjakinjo, malo sam uživao u kasnom ljetu, a i pripremao "ranč" za zimu, usput uživajući što su mi udrili nekakve dodatke na osnovicu, pa imam 2.300 kn mirovine - više od supruge i mogu je sad zezat da sam zaslužniji i pametniji! Usput računam koliko mi zajedno možemo preživjeti sa tolikim prihodima, ali gadna neka računica, pa će mi trebati tvoja pomoć negdje od 25 do kraja mjeseca. Mislim za izračun... Ali, sav posao i dalje je isti, kakvo mirovanje, miran sam ko i ti... A i statistika je ok, "samo" 13.000 minusa. Uz pad prometa od preko 40%. Bože pomozi...

Oprostite na upadici, samo vi nastavite po temama...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 14:35   #1014
Quote:
LaTiTeA kaže: Pogledaj post
Vidis, meni ovo nije bio bed.

U prosloj firmi sam sama trazila da mi se omoguci rad od doma.
Nece posla biti nista manje ako ces bjezati od njega, mozes si jedino olaksati i sto bolje se organizirati, a za to je rad od doma super.

Tako sam si ja nekako gledala kad su me posao previse pricepio.
Vratit ce se to meni sve jednom... sigurna sam!
Nisu ni mene prisili na to puškom ili neznam čime, ali se počelo pljuvati po knjigovođama kak imaju slobodne vikende i idu s mirom doma zaključanih ladica.

Ponekad mi paše, ponekad ne. Ali bi rado išla kući svaki dan s mirom ne vukući fascikle i registratore i planirala vikende.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 06:09   #1015
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Okani se vraga dok ti je na vrijeme, spasi dušu i obitelj, izvali se i digni sve 4 u zrak preko vikenda i ne šljivi napade i pljuckanja. Ja takvima samo zavidim, ljudi normalno rade 40 sati tjedno, pa večina zaposlenih čeka vikend da skupi snagu za dalje... A manijaci nalik meni, koji se igraju poduzetnika, svakako su dovoljno nepametni da ponesu posao doma, vežu se i linkaju na PC u uredu, prodavaonici i... adio mirni živote moj. E da mi je onda bila današnja pamet...!! Zvrrrr, zvrrrr, pa valjda bi barba Luka i mene negdje smjestio.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 06:27   #1016
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
...ljudi normalno rade 40 sati tjedno...
... za (vrlo) vjerojatno osjetno manju placu ...

Sve sto sam do sada napravila i sve cega sam se do sada odrekla mi se isplatilo.

Jest da je bilo i tesko i suza od muke i jada, ali isplatilo se.
Ne zalim ni najmanje... a bome nastavljam i dalje jednakim tempom.

Danas je to izbor - ili obitelj i obiteljski zivot sa skromnijim prihodima ili posao i karijera s vecim priodima.
Ne moze oboje, ocito.
Ili jako, jako tesko.

I da, s duznim postovanjem.... ne volim ljude koji kukaju nad onim sto su si sami izabrali.

Ok, ajmo sad dalje o racunovodstvu i knjizenjima...
LaTiTeA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:42   #1017
problemčić

znam da su i moja pitanja ovdje sačuvajbože...al moj psolodavac ima ideje sačuvajbože...stoga isprika unaprijed na glupim pitanjima..

dakle, radi se o firmi - d.o.o.
zaposlili smo osobu koja će za vrijeme Svih svetih ( 3 tjedna) prodavati na štandu suho i svileno cvijeće...
i sad moj direktor kaže da se ja pobrinem da sve štima...a pojma nemam o prodaji na štandovima..

pa ja ću sad reći svoje mišljenje kako bi to možda trebalo proknjižiti, ako sam ukrivu molim dobru dušu da me ispravi...

račun od dobavljača - kupovna cijena materijala na 3000 ( mislim da na trojku jer će mala dio tog cvijeća prodavati a od dijela izrađivati aranžmane )

blagajnički izvještaj u koji će upisivati dnevne pologe i na temelju kojih ću onda ja izraditi neku rekapitulaciju prometa, kako bih mogla izbiti pdv ...i knjižiti prihode

e sad ...budući da je to maloprodaja u d.o.o. trebam li ja raditi kalkulacije za svaku od tih roba..pretpostavljam da da

i na temelju čega ću rasknjižiti prodanu robu...moja pretpostavka da u toj rekapitulaciji prometa koju ću izraditi ubacim i trošak kupovne cijene robe...

znači, ja moram tu malu tražiti, da mi ispiše blagajnički izvještaj da vidim dnevni utržak, a na čemu da mi preda podatak o kupovnoj cijeni te robe....
i još nešto...mora li ona imati ispisane sve račune ( one iz blokića R1) za prodanu robu kao prilog blagajničkom...
ma katastrofa..niš ne kužim

mala i direktor su dogovorili biznis onak..tipa ti buš to prodavala, cvijeće za tolko kuna, aranžmane za tolko kuna i bok...a ja sjedi i plači sada...

na internetu i rrif-u ne mrem niš naći jer sve što piše o štandovima odnosi se na obrtnike...

pomoć? pliz
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:50   #1018
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Okani se vraga dok ti je na vrijeme, spasi dušu i obitelj, izvali se i digni sve 4 u zrak preko vikenda i ne šljivi napade i pljuckanja. Ja takvima samo zavidim, ljudi normalno rade 40 sati tjedno, pa večina zaposlenih čeka vikend da skupi snagu za dalje... A manijaci nalik meni, koji se igraju poduzetnika, svakako su dovoljno nepametni da ponesu posao doma, vežu se i linkaju na PC u uredu, prodavaonici i... adio mirni živote moj. E da mi je onda bila današnja pamet...!! Zvrrrr, zvrrrr, pa valjda bi barba Luka i mene negdje smjestio.
U današnje vrijeme jako, jako teško. 40 sati tjedno možda u nekim državnim institucijama
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:52   #1019
Quote:
popocatepeti kaže: Pogledaj post
znam da su i moja pitanja ovdje sačuvajbože...al moj psolodavac ima ideje sačuvajbože...stoga isprika unaprijed na glupim pitanjima..

dakle, radi se o firmi - d.o.o.
zaposlili smo osobu koja će za vrijeme Svih svetih ( 3 tjedna) prodavati na štandu suho i svileno cvijeće...
i sad moj direktor kaže da se ja pobrinem da sve štima...a pojma nemam o prodaji na štandovima..

......

pomoć? pliz
Nisi rekla da li taj d.o.o. ima maloprodaju i od prije.

Evo kako bi ja. Taj štand ti je kao jedna maloprodajna trgovina. (Zamisli si da ima zidove i vrata). I onda sve po pravilima trgovine......
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:12   #1020
to sam se i bojala....

firma ima maloprodaju od prije i regiostrirana je za trgovinu...

ježim se ...
popocatepeti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.