Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2006., 08:13   #41
Quote:
zgubydan kaže:
Pa to je bar lako. Ponudi im se više novca. Kolko ja vidim, oni koji zapošljavaju često ne znaju prepoznati kvalitetu, procjenjivati rezultate, nego su im svi isti. Zbog toga često šarlatani i bleferi dobiju bolje uvijete.
imam iskustva u građevini i mogu ti reći da u pitanju uopće nije plaća ili više novca... stvar je da jednostavno u građevini domaći ljudi ne žele raditi... mi imamo konstanto otvoren natječaj preko Zavoda za zapošljavanje, preko Plavog oglasnika i praktično je nemoguće naći kvalitetnog i samostalnog majstora... došli smo do te faze da više ne pitamo kako kvalitetno netko radi već da uopće hoće raditi... imam trenutno zaposlenih 80 radnika, a da ih imam još 100, imao bih ih sutra gdje zaposliti...
a plaće su btw od 4000 kn za radnika, do 7000 za majstora...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 08:15   #42
Quote:
Nevera kaže:
MA stara fraza je KO HOCE RADITI TAJ CE I RADIT ,a ovisno o svojim sposobnostima i znanju trebao bi biti adekvatno i nagradjen za svoj rad.Iz iskustva znam da samostalnog majstora (zantliju) ,je gotovo nemoguce naci.A ,hm mladji koji bi mozda mogli napraviti kakvu prekvalifikaciju ili jednostavno izuciti zanat ,sanjaju o dobicima na kladionicama i prodaji neke nekretnine koje bi trebali nasljediti.Nemislim da su bas svi isti ali vecina kolo vodi.
potpisujem... imali smo u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje program prekvalifikacije radnika za deficitarna zanimanja u građevini... od toliko nezaposlenih na burzi javilo se njih par...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 08:41   #43
Quote:
dk_ kaže:
a plaće su btw od 4000 kn za radnika, do 7000 za majstora...
citirati ću samo kraj tvog posta jer mi ovakav zaključak sugerira kako misliš da je plaća od 7000 kn neka vrhunska plaća za majstore.

kako se zna da graditeljstvo prilično stagnira zimi daj reci da li taj majstor ima 7000 kn i preko zime kad doma leži ili...?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 09:00   #44
ljudi nigdje vise nece radit, bolje im je sjedit u office makar i za manju placu nego se znojit

mi isto imamo problema s radnikom, mjesecima smo trazili samo jednog, neki se jave na oglas i onda kad vide da se actually mora radit -odustanu..
a placa je visa od prosjecne
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 09:45   #45
Quote:
brzi kaže:
citirati ću samo kraj tvog posta jer mi ovakav zaključak sugerira kako misliš da je plaća od 7000 kn neka vrhunska plaća za majstore.

kako se zna da graditeljstvo prilično stagnira zimi daj reci da li taj majstor ima 7000 kn i preko zime kad doma leži ili...?
mi smo ozbiljna firma koja radi non stop, a ne fušeri koji rade na crno pa zimi nemaju što raditi... da, mislim da je 7000 kn čist ok za plaću majstoru... neki kod mene izađu i 10000 kn, da ne misliš da je to maksimum...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 09:55   #46
Quote:
brzi kaže:
citirati ću samo kraj tvog posta jer mi ovakav zaključak sugerira kako misliš da je plaća od 7000 kn neka vrhunska plaća za majstore.
Ako je u pitanju mjesečna plaća (ne sezonska, nego uz prijavu i cijele godine), onda bi to trebala biti vrlo pristojna plaća. Pa to je 1000 kuna više nego VSS viši savjetnik u državnoj upravi i više nego docent dr.sc. na fakultetu...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 10:04   #47
Quote:
judita kaže:
kak mislis mjesto na faksu? predavat? ja nisam za to

i sto je to usput? kakav posao?
Da, na faksu. Kako je radno vrijeme fleksibilno i dosta hmm, rastezljivo, nađe se neki dodatni poslić od par sati na obližnjem veleučilištu, onda se rade ankete za novine, pišu analize društvenih i političkih istraživanja, ako si psiholog možeš i honorarno raditi u nekoj firmi kada prima radnike...

Quote:
judita kaže:
ja inace radim kao counsellor, ali moja sestra kaze da taj posao uopce ni ne postoji u hr...
Pa opiši ga...

Quote:
judita kaže:
gdje si ti?
Tamo gdje ima najviše para. U informatici. Nisam baš u struci, ali dobro plaćaju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 10:34   #48
meni je ova situacija smiješna

100.000 mladih želi otići van iz hrvatske, nema se posla, a ovdje bi se uvozilo ljude. Podsjeća me na jednog čovjeka koji se cijelo vrijeme žalio da nema posla. A ono u novinama nešto bilo kako se ljudi ne javljaju za gradnju autoceste i slično, ja mu pokažem članak i prekosutra ode on raditi.

I da ljudi neće više raditi fizičke poslove, svi bi u ured. ja sam mala iznimka, dojadili su mi kompjuteri zbog diplomskog i www.kupujemhrvatsko.com te sada da još radim nešto sa strane na računalu, izludio bih. ZAto sada radim u skladištu imam duplo manju plaću i zdrav razum.
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 10:42   #49
Quote:
dk_ kaže:
imam iskustva u građevini i mogu ti reći da u pitanju uopće nije plaća ili više novca... stvar je da jednostavno u građevini domaći ljudi ne žele raditi... mi imamo konstanto otvoren natječaj preko Zavoda za zapošljavanje, preko Plavog oglasnika i praktično je nemoguće naći kvalitetnog i samostalnog majstora... došli smo do te faze da više ne pitamo kako kvalitetno netko radi već da uopće hoće raditi... imam trenutno zaposlenih 80 radnika, a da ih imam još 100, imao bih ih sutra gdje zaposliti...
a plaće su btw od 4000 kn za radnika, do 7000 za majstora...
To je zato jer se poslovi u građevini ne dobivaju na uređenom tržištu na osnovi kvalitete, nego veza i korupcije. Ne postoji efikasan sustav naplate penala za loše obavljen posao niti reputacije za dobar. Ne postoji slobodan pristup tržištu građenja, bez povezanosti s lokalnim moćnicima od planiranja na dalje, nego privilegirani i povezani špekulanti u lancu gradnje beru ogromne profite, a podizvođačima otpadaju mrvice s kojima ne mogu pošteno platiti radnike iako je krajnja cijena nekretnina velika. Zato se građevinskim firmama ne isplati upošljavati kvalitetne majstore, a ljudima se ne isplati ulagati u vlastito usavršavanje, nego svoj posao više doživljavaju kao prolazan, dok gazda ne nabavi nekog jeftinijeg Rumunja ili Kosovara, koji je spreman raditi u lošijim uvjetima i za manju lovu.

Tko je vidio kako oni jadnici usred ljeta u Zagrebu asfaltiraju na +40 (najvrući dan u godini), samo zato jer je Bandić poželio skratiti rokove, zna o čemu govorim. Tko bi normalan htio tako narušavati svoje zdravlje za lovu s kojom ne možeš platiti stan i imati obitelj, nego stanovati u kontejneru s krevetima na kat i imati život na stand-by par mjeseci do povratka u zemlju nižih životnih troškova? Takve "stanove za radnike" upravo grade strane ulagači u hotele po Jadranu i to je novi "baseline" stanovanja radničke klase koji se formira iza dimne zavjese rušenja na Viru. Istovremeno se medijski priprema teren da tobože fali radnika i da je potreban uvoz.
Koji je gazda spreman investirati u npr. popravak motora kamiona koji zbog neodržavanja riga oblake dima i truje radnike na gradilištu, ako
zakon efikasno ne štiti radnike od trovanja malo po malo?
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:00   #50
[QUOTE=dk_]
[QUOTE=Vojky]

samo ću vas obojicu vratiti na post pod rednim brojem 8...

znači u redu je da deficitarni stručnjak u IT industriji nakon 3-4 godine ima cenera a zidar koji je također stručnjak bi se trebao zadovoljiti sa 7

a neki izađu i 10.000

meni je kristalno jasno da se situaciju koju je zgubydan opisao najlakše riješi tako da se potplati radnike ali bi neki minimum lijepog ponašanja zahtijevao da se zbog toga ne sere po istima
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:08   #51
Quote:
Vojky kaže:
Da, na faksu. Kako je radno vrijeme fleksibilno i dosta hmm, rastezljivo, nađe se neki dodatni poslić od par sati na obližnjem veleučilištu, onda se rade ankete za novine, pišu analize društvenih i političkih istraživanja, ako si psiholog možeš i honorarno raditi u nekoj firmi kada prima radnike...
pa ne mozes radit tak samo po zelji na universitetu,moras imat iskustvo valjda
anyway ja nisam tip lecturer-a


Pa opiši ga...

-pa trenutno radim kao counsellor za ljude s mentalnom bolescu i one koje brinu za njih, nasa organizacija ima i workshop za te ljude
znaci nesto kao psiholog samo to je vise klinicki
radimo po client-centered therapy koja je na zapadu vise za "svakodnevne" probleme nego za teske mentalne bolesti
mislim da bi u to ulazilo counselling za djecu, bracne probleme, abuse...

mislim da mi je najgore sto vise nisam sigurna u hrvatski jezik ni ne znam ni pisati akademski na hrvatskom a ni izrazavat se, na mom forumu sam bas htjela pisati u vezi tih stvari sto radimo na universitetu i vidim ne mogu, tak da to ispada vise neprofesionalno
tako si sama zvucim, a mogu mislit kak bi drugima


Quote:
Vojky kaže:
Tamo gdje ima najviše para. U informatici. Nisam baš u struci, ali dobro plaćaju.
oprosti mislila sam u kojoj drzavi
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:17   #52
Quote:
judita kaže:
pa trenutno radim kao counsellor za ljude s mentalnom bolescu i one koje brinu za njih, nasa organizacija ima i workshop za te ljude
znaci nesto kao psiholog samo to je vise klinicki
radimo po client-centered therapy koja je na zapadu vise za "svakodnevne" probleme nego za teske mentalne bolesti
mislim da bi u to ulazilo counselling za djecu, bracne probleme, abuse...
To bi bilo nešto kao socijalni radnik...vidi malo ovdje:
http://www.erf.hr

Quote:
mislim da mi je najgore sto vise nisam sigurna u hrvatski jezik ni ne znam ni pisati akademski na hrvatskom a ni izrazavat se
Ni ja
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:18   #53
DK je potpuno u pravu, a ovo laprdanje s radom po zimi to možeš nekom drugom prodavat, naravno da ima faza poslova koji se mogu i po zimi raditi, baš bi me zanimalo dali bi bio toliko za rad po zimi da ti fasaderi fasadu navlače po zimi? A što se tiče plača da vas podsjetim u tržišnoj smo ekonomiji zakon ponude i potražnje. Zgubidan vidi se da nemaš pojma o građevini pa ne govori gluposti. Dva puta spomenete mito i korupcija i sve ispada loše. Asfaltiranje na +40, nažalost neko mora i to jer se neće ceste same od sebe asfaltirati, cijene da su velike, nisu jer da znaš koliko jedan stroj košta i koliko košta održavanje i sve ostale nebi takve gluposti pisao, a da ne velim da si za kupnju tog istog stroja stavio svoju familiju i djecu pod hipoteku. Znate najlakše je pisati kako drugi zarađuju izrabljuju..... pa ja sve tu koji misle da su tako pametni nek fino odu u banku uzmu stroj na kredit, nađu radnike, i nek poćnu raditi, nikome neće niti pasti na pamet da su cijene radova visoke ili da radnici imaju malu plaću. A prvog u mjesecu dolazi rata kredita, PDV, plaća, mirovinsko, socijalno koje niko ne pita imate li vi novaca ili ne.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:49   #54
Quote:
dk_ kaže:
mi smo ozbiljna firma koja radi non stop, a ne fušeri koji rade na crno pa zimi nemaju što raditi... da, mislim da je 7000 kn čist ok za plaću majstoru... neki kod mene izađu i 10000 kn, da ne misliš da je to maksimum...
Ako je to placa cijele godine, I ZA 8 h RADA, onda je to super placa... Ali bojim se da je u 7000 uracunat rad od jutra do povecerja....
Imam prilicno iskustva s gradevinskim firmama. Radio sam u jednoj veelikoj firmi koja je radila cestu ZG-ST... Kod nas je ispljuvana, a mogu tvrditi da ni u jednoj nasoj firmi radnici nisu imali ni priblizne uvjete za rad. Mogao si izracunati placu u kunu... I radnika nikad nije manjkalo... Zapravo, ljudi su se otimali za posao. Zasto? Sve preko 8h bilo je placeno +50%, rad nedjeljom +100%, za praznik +100% i slobodan dan .... Naravno da je tu i tamo uletio neki zajebant, ali bi najcesce dobio pedalu nakon mjesec dana.
Eto, to je firma iz najtrulijeg kapitalizma...
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:53   #55
nije bas kao socijalni radnik, ovdje socijalni radnik ne radi counselling
vise je individualno kao psiholog, ako znas sto mislim
imas klienta i s njim radis, slusas ga, observe, i pratis program koji napravis za njeg...zavisno koju terapiju radis

socijalni radnici su vise on the job, i oni vise rade kao dio tima, oni su produktivni

a mi smo ti oni koji kao lijece nekog a nikad ne izljece
salim se...

to je bila sala na racun napretka u vezi teskih mentalnih bolesti
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 13:39   #56
Quote:
Maxxy kaže:
Ali bojim se da je u 7000 uracunat rad od jutra do povecerja....
ma neeeeee, pa ti izgleda nikada nisi vidio gradilište, na kojem se to gradilištu radi od izlaska do zalaska sunca....

ja ujutro krenem na posao a ekipa s obližnjeg gradilišta na gablec, kužiš stoku neradničku dan započinju pauzom....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 17:25   #57
Quote:
BUFFET kaže:
DK je potpuno u pravu, a ovo laprdanje s radom po zimi to možeš nekom drugom prodavat, naravno da ima faza poslova koji se mogu i po zimi raditi, baš bi me zanimalo dali bi bio toliko za rad po zimi da ti fasaderi fasadu navlače po zimi? A što se tiče plača da vas podsjetim u tržišnoj smo ekonomiji zakon ponude i potražnje. Zgubidan vidi se da nemaš pojma o građevini pa ne govori gluposti.
Ne znam da li ovo o radu zimi ide mene ili nekog drugog ali da ti odgovorim da mi radimo sve do -5, dok veliki dio zimskog perioda radimo po obali...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 17:27   #58
Quote:
Maxxy kaže:
Ako je to placa cijele godine, I ZA 8 h RADA, onda je to super placa... Ali bojim se da je u 7000 uracunat rad od jutra do povecerja....
Imam prilicno iskustva s gradevinskim firmama. Radio sam u jednoj veelikoj firmi koja je radila cestu ZG-ST... Kod nas je ispljuvana, a mogu tvrditi da ni u jednoj nasoj firmi radnici nisu imali ni priblizne uvjete za rad. Mogao si izracunati placu u kunu... I radnika nikad nije manjkalo... Zapravo, ljudi su se otimali za posao. Zasto? Sve preko 8h bilo je placeno +50%, rad nedjeljom +100%, za praznik +100% i slobodan dan .... Naravno da je tu i tamo uletio neki zajebant, ali bi najcesce dobio pedalu nakon mjesec dana.
Eto, to je firma iz najtrulijeg kapitalizma...
radno vrijeme je 9 sati dnevno, subota skraćeno, nedjeljom nikad... prošla su vremena izrabljivanja radnika... sad radnik ako mu nešto ne paše odmah ide u drugu firmu... kod nas je fluktuacija zaposlenika minimalna pa volim zaključiti da im je ok kod nas... i nije sve do plaće, puno je i do drugih stvari...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 18:53   #59
Osobno nisam za uvoz radne snage sa obzirom kolika je nezaposlenost kod nas .Samo neznam kao primamiti nase ljude da rade .Gradjevina i brodogradnja (mislim na radnike u škveru) izuzetno teski poslovi ali su i placeni i preko 100% od drzavnog prosijeka. A ta dilema sa radnim vremenom eh,pa kada su rokovi pri kraju ili se kasni normalno da se treba zapeti i odraditi i prekovremeno jer se najvjerovatnije negdije prije i zabusavalo.SAm sam sitni obrtnik i bas nemam neko tocno radno vrijeme ako mislis plivati u ovom sistemu moras samo raditi ili eh (muljati ako znas).
ex Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 08:41   #60
Quote:
dk_ kaže:
radno vrijeme je 9 sati dnevno, subota skraćeno, nedjeljom nikad
jel` bi znao netko izračunati osnovnu plaću za cca 51-52 radna sata tjedno?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.