Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2016., 17:42   #1021
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Za to koliko se iz bruto iznosa izdvaja za zdravstveno niti jedno osiguranje neće pokriti troškove složenijih medicinskih zahvata. Ne zanosi se.
Ma nemoj?
Kako si došao do tog zaključka?
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 17:49   #1022
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
i onda se postavlja pitanje zašto bi ovaj prvi trebao imati pravo na nešto što ovaj drugi zarađuje ako on sam za to ne želi raditi?
Možda zato što nismo zvijeri nego civilizirani ljudi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 17:59   #1023
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Možda zato što nismo zvijeri nego civilizirani ljudi
to nije nikakav odgovor.
možeš li ti davati meni pola svoje plaće naprimjer, pa da ja ne moram radit ništa zato jer nismo zvijeri nego ljudi?
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:07   #1024
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
to nije nikakav odgovor.
što ti nije jasno?
Kada netko umire od izliječive bolesti, samo zvijer mu ne želi pomoći i ostaviti ga da crkne kao šugavi pas. Tebi je to prihvatljivo? Ja sam odgojen drugačije.

Quote:
možeš li ti davati meni pola svoje plaće naprimjer, pa da ja ne moram radit ništa zato jer nismo zvijeri nego ljudi?
Dam ti za Rial paštu i dam ti sapun.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:12   #1025
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
što ti nije jasno?
Kada netko umire od izliječive bolesti, samo zvijer mu ne želi pomoći i ostaviti ga da crkne kao šugavi pas. Tebi je to prihvatljivo? Ja sam odgojen drugačije.



Dam ti za Rial paštu i dam ti sapun.
ne bi ga pustio da crkne, dao bi mu nekakvu minimalnu zdravstvenu uslugu, ali sigurno ne onakvu kakvu ima onaj tko radi... isto kao što ti meni nebi dao pola plaće nego rial paštu i sapun.
dakle, vraćamo se na ono prvo što sam rekao: dvije klase zdravstva - viša za ljude koji rade i niža za one koji ne rade.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:14   #1026
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Oooo satniče, od sada si stariji vodnik prve klase. Naravno da svi plaćamo ali ne direktno.
Slažemo se, plaćamo kroz nos, ne samo zdravstvo već ogroman, rastrošan, neodgovoran, korumpiran aparat koji s njime upravlja i koji propisuje čak i privatnicima kakve cijene smiju nuditi. Bez ogromnog troška tog aparata, ti i otali socijalisti mislite da bi valjda bilo skuplje a?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:17   #1027
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
satnik, reci jasno i nedvosmisleno: trebaju li siromašni i nezaposleni imati zdravstveno osiguranje?
Ako to žele, naravno. Neka minimalna skrb je poželjna, ne treba te valjda država natjerati na solidarnost kad si već, kao većina ljevičara, tako darežljiv i velikodušan?

Ali eto, imamo i siromaštva i manjak radnih mjesta, zahvaljujući ostavštini socijalizma ostala nam je slijepa vjera u državu i njezine sposobnosti trošiti tuđi novac pažljivije od njegovih vlasnika. i gle čuda imamo previše siromašnih i nezaposlenih, sposobni se sele a račune za državnu rastrošnost će plaćati djeca. Valjalo bi osloboditi tržište i dozvoliti konkurenciju, ograničiti štetnost državnog utjecaja, oslobiti ljude nebulozne birokracije i poreznog fašizma. Najbolji lijek protiv siromaštva i nezaposlenosti je dokazano liberalizacija ekonomske razmjene, Hrvatska je izuzetno neslobodna država i zato smo tu di jesmo.

Aj ti srebrni, reci jasno i nedvosmisleno, možemo duže bez zdravstva nego bez hrane, ti kao veliki humanist i zagovaratelj državnog monopola nad primarnim ljudskim potrebama, zašto ne bismo dali proizvodnju i dostavu hrane u državi na upravljanje? Treba nam i odjeća, zašto ne bismo porezom opskrbili to ljudima? Treba nam i internet, da i to predamo birokratima na milost?

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
što ti nije jasno?
Kada netko umire od izliječive bolesti, samo zvijer mu ne želi pomoći i ostaviti ga da crkne kao šugavi pas. Tebi je to prihvatljivo? Ja sam odgojen drugačije.

Dam ti za Rial paštu i dam ti sapun.
To se zove solidarnost i dio je ljudske prirode, ja ne znam nikog tko ne bi pomogao čovjeku u nevolji, ti?. Nije solidarno ako puškom u glavu otimaš imovinu, ma koliko velikodušne tvoje namjere za otetu imovinu bile. Prisilna solidarnost nije solidarnost.

Zadnje uređivanje satnik : 30.03.2016. at 18:37.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:33   #1028
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Bilo kakva pretraga ili medicinski postupak koštaju upravo onoliko koliko pružatelj usluge smatra da realno može naplatiti.
Vrijednost je subjektivna, to vrijedi za svaku uslugu i proizvod. No zato je tu konkurencija.
Quote:
Transplatacija srca može koštati od 10,000 kn pa sve do 500,000 dolara. U javnom zdravstvu medicinsko osoblje ima redovita mjesečna primanja tako da se ne naplaćuje po operativnom zahvatu.
I vidimo kako funkcionira ignoriranje tržišnih zakona, pa čekaj 2 godine za pregled, 4 sata u čekaoni, donesi pršut i rakiju doktoru da podmažeš malo ta redovna mjesečna primanja.
Quote:
Izuzev struje jedino što košta je pohlepa liječnika koji izvodi operaciju. Kako je u našem sustavu pitanje novca riješeno kolektivnim ugovorima, tako je i potpuno opravdano tvrditi da si javno zdravstvo možemo priuštiti.
Odlično je riješeno, sve pršti od efikasnosti i ekonomičnosti u javnom zdravstvu. Samo 3 milijarde deficita godišnje, sića za tvoju djecu koji će to morat vraćat jelda?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:33   #1029
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
ne bi ga pustio da crkne, dao bi mu nekakvu minimalnu zdravstvenu uslugu, ali sigurno ne onakvu kakvu ima onaj tko radi...
Podržavao bi nelojalnu konkurenciju ovome koji radi, samo da bi Ti imao jeftinije proizvode i/ili usluge? Koja pohlepa!
Ako crkne (stečaj s likvidacijom), ovaj koji radi će moći dobiti tržišnu cijenu svoga rada. Nerad ima važnu tržišnu funkciju, kao kad npr proizvođač automobila zaustavi proizvodnu traku na tjedan dana.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:39   #1030
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Podržavao bi nelojalnu konkurenciju ovome koji radi, samo da bi Ti imao jeftinije proizvode i/ili usluge? Koja pohlepa!
Ako crkne (stečaj s likvidacijom), ovaj koji radi će moći dobiti tržišnu cijenu svoga rada. Nerad ima važnu tržišnu funkciju, kao kad npr proizvođač automobila zaustavi proizvodnu traku na tjedan dana.
stari bulazniš na kvadrat.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 19:30   #1031
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
stari bulazniš na kvadrat.
Samo ti skrečem pažnju da je plaćeni nerad česta pojava u tržišnoj ekonomiji. Recimo, zagrebački pročistać ima nerad plaćen iz budžeta, za količinu vode koja ne pritekne na pročišćavanje. Pa onda kupci plina plaćaju i nepreuzeti plin, pjevači naplaćuju nepjevanje. To se često ugovara i ne vidim zašto bismo iz budžeta plaćali nerad multinacionalki koja pojeduje pročistać, a ne bismo nekom Hrvatu koji neradi i time omogućuje veću cijenu rada i stalan rad ovom koji radi.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 19:43   #1032
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Samo ti skrečem pažnju da je plaćeni nerad česta pojava u tržišnoj ekonomiji. Recimo, zagrebački pročistać ima nerad plaćen iz budžeta, za količinu vode koja ne pritekne na pročišćavanje. Pa onda kupci plina plaćaju i nepreuzeti plin, pjevači naplaćuju nepjevanje. To se često ugovara i ne vidim zašto bismo iz budžeta plaćali nerad multinacionalki koja pojeduje pročistać, a ne bismo nekom Hrvatu koji neradi i time omogućuje veću cijenu rada i stalan rad ovom koji radi.
ove prve nebuloze nisam razumio.
na ovo zadnje me infarkt pogodio..
mogu li ja onda bit taj koji ne radi, a ti onaj koji radi... pa ja tebi dižem cijenu rada, ti mene uzdržavaš svojim radom i dobro meni, dobro tebi?..
majko mila šta vam je socijalizam napravio u glavama.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:12   #1033
Splićo slažem se s tobom. I ja bih htio biti onaj koji ima više koristi od zajedničkih uplata u odnosu na vlastite. Nažalost, ja sam onaj koji ne dobije nazad 10% onoga što uplatim (ne samo zdravstveni sustav, već općenito).

Ima mnogo ljudi koji su zdravi, a jednostavno ne žele raditi niti usavršavati svoje znanje.

Nije pravedno da onaj tko više radi i više uplaćuje nema nikakvu prednost u odnosu na onog tko uplaćuje nekoliko puta manje ili ništa. Jedino bi djeci do 18 dao sve besplatno, tj. solidarno, možda čak i do kraja redovitog školovanje, jer djeca i mladi nisu još mogli zaraditi novce.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:20   #1034
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
mogu li ja onda bit taj koji ne radi, a ti onaj koji radi... pa ja tebi dižem cijenu rada, ti mene uzdržavaš svojim radom i dobro meni, dobro tebi?..
Naravno da možeš, a kapitalist koji me zapošljava plaća i tebi zdravstveno da ja ne bi bio u položaju tražiti i dobiti više što bi se preslikalo u veću cijenu njegovih proizvoda na štetu svih kupaca. Zato kupci tebi plaćaju nerad.
Kao fol solidarnost, a ono pohlepa zapravo.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:35   #1035
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
ne bi ga pustio da crkne, dao bi mu nekakvu minimalnu zdravstvenu uslugu, ali sigurno ne onakvu kakvu ima onaj tko radi... isto kao što ti meni nebi dao pola plaće nego rial paštu i sapun.
dakle, vraćamo se na ono prvo što sam rekao: dvije klase zdravstva - viša za ljude koji rade i niža za one koji ne rade.
Kakve su to klase zdravstva? Koliko si upućen u pojedine bolesti i njihovu terapiju? Bi li to značilo da bi nekome odbio mogču terapiju jer nije u istoj klasi zdravstva?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:55   #1036
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Splićo slažem se s tobom. I ja bih htio biti onaj koji ima više koristi od zajedničkih uplata u odnosu na vlastite. Nažalost, ja sam onaj koji ne dobije nazad 10% onoga što uplatim (ne samo zdravstveni sustav, već općenito).

Ima mnogo ljudi koji su zdravi, a jednostavno ne žele raditi niti usavršavati svoje znanje.

Nije pravedno da onaj tko više radi i više uplaćuje nema nikakvu prednost u odnosu na onog tko uplaćuje nekoliko puta manje ili ništa. Jedino bi djeci do 18 dao sve besplatno, tj. solidarno, možda čak i do kraja redovitog školovanje, jer djeca i mladi nisu još mogli zaraditi novce.
naravno da nije pravedno... ali oni su odgajani da im sve pripada bez rada i njima je to normalno... naročito starije generacije.
međutim, taj parazitski mentalitet nestaje, ali sporo.
kad sam iste stvari govorio prije 6-7 godina, paljba parazita po meni bila je puno jača nego danas... danas isto njurgaju ali puno tiše.
samo treba protiv parazitskog mentaliteta govoriti što više i što glasnije.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 20:58   #1037
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš, a kapitalist koji me zapošljava plaća i tebi zdravstveno da ja ne bi bio u položaju tražiti i dobiti više što bi se preslikalo u veću cijenu njegovih proizvoda na štetu svih kupaca. Zato kupci tebi plaćaju nerad.
Kao fol solidarnost, a ono pohlepa zapravo.
i dalje ne razumijem ove nebuloze.
kapitalist plaća meni zdravstveno da ti ne bi mogao tražit više?
to bi se preslikalo u veću cijenu proizvoda?
šta znače ove rečenice?
čija solidarost? čija pohlepa?
ovo nema smisla.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 21:03   #1038
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Kakve su to klase zdravstva? Koliko si upućen u pojedine bolesti i njihovu terapiju? Bi li to značilo da bi nekome odbio mogču terapiju jer nije u istoj klasi zdravstva?
nisam upućen u bolesti ni terapije niti moram biti da bi zastupao ideju da netko treba imati veća prava na ono što je zaradio od onoga tko nije.

a da li bi odbio nekome pružio neku terapiju?
pa pružio bi mu je ali bi mu je naplatio od imovine.
ako nema imovine, pružio bi mu je i dalje, naravno da ga ne bi pustio da umre.
ali bi ga sigurno na listi čekanja stavio iza onoga tko treba istu takvu terapiju, a radi.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 21:05   #1039
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nisam upućen u bolesti ni terapije niti moram biti da bi zastupao ideju da netko treba imati veća prava na ono što je zaradio od onoga tko nije.

a da li bi odbio nekome pružio neku terapiju?
pa pružio bi mu je ali bi mu je naplatio od imovine.
ako nema imovine, pružio bi mu je i dalje, naravno da ga ne bi pustio da umre.
ali bi ga sigurno na listi čekanja stavio iza onoga tko treba istu takvu terapiju, a radi.
Ružno za reći, ali ovaj koji radi je važniji i za državu i za društvo od onog koji ne radi. Država živi od tuđeg rada i poreza, i ona mora držati zdravima one koji rade, radi vlastitog dobra.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 21:26   #1040
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nisam upućen u bolesti ni terapije niti moram biti da bi zastupao ideju da netko treba imati veća prava na ono što je zaradio od onoga tko nije.

a da li bi odbio nekome pružio neku terapiju?
pa pružio bi mu je ali bi mu je naplatio od imovine.
ako nema imovine, pružio bi mu je i dalje, naravno da ga ne bi pustio da umre.
ali bi ga sigurno na listi čekanja stavio iza onoga tko treba istu takvu terapiju, a radi.
Segregacija znači.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.