Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2016., 10:09   #41
evo koga zanima pa da se razjasni jednom za sva vremena

Prema mišljenju Ministarstva iz listopada 2014. godine Zakon o zaštiti na radu samozaposlene osobe ne spominje u niti jednom svom dijelu. Stav Ministarstva je da samozaposlene osobe koje rade same u svom prostoru (dakle, ne rade na zajedničkim gradilištima ili drugim zajedničkim prostorima ili radnim mjestima) ne podliježu obvezama zaštite na radu. Dakle, samozaposlena osoba u tom slučaju ne mora biti osposobljena za rad na siguran način, posjedovati procjenu rizika, ne mora ispunjavati uvjete za poslove s posebnim uvjetima rada, ispitivati radni okoliš, električne instalacije, radnu opremu niti prijaviti težu ozljedu na radu. Inspektor rada nadzor nad samozaposlenim osobama može provoditi samo u slučajevima kada rade na zajedničkim privremenim ili pokretnim gradilištima i na zajedničkim mjestima rada.


Tko je samozaposlena osoba? To je fizička
osoba koja u sklopu svojeg poslovnog nastana
trajno obavlja gospodarsku djelatnost, a u kontekstu
prava EU-a obuhvaćena je odredbama
o pravu poslovnoga nastana (Struna – Hrvatsko
strukovno nazivlje). Samozaposlena osoba
u Republici Hrvatskoj trenutno može odabrati
dva načina registracije obavljanja gospodarske
djelatnosti. Jedan je da se registrira kao obrtnik
sukladno Zakonu o obrtu, a drugi je da osnuje
trgovačko društvo sukladno Zakonu o trgovač-
kim društvima

Međutim, pojam poslodavac ne
može se direktno dovesti u vezu sa samozaposlenom
osobom. Razlog? Ista osoba osim sebe
ne zapošljava jednog ili više radnika, te time nije
ispunjena definicija poslodavca.
U članku 5. Zakona definirano je koje su to
osobe koje obavljaju rad za poslodavca. Prvenstveno
to su radnici. To znači da poslodavac
organizira, a radnici izvode tehnološki proces.
U ovom odnosu postoji relacija da jedna osoba
organizira, a druga ili više njih izvršava radne
zadatke. Kod samozaposlene osobe ne postoji

Zadnje uređivanje dadodd : 14.06.2016. at 10:24.
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 11:22   #42
da se nadovežem ovo gore vrijedi samo za obrtnike, kontaktirao sam ministarstvo i evo točno šta svi jdoo , jedini zaposleni, i poslovni prostor moraju imati:

-procjena rizika
-osposobljavanje za zaštitu na radu
-atest elektroinstalacija
-ovisno o procjeni rizika, procjena radne okoline
-ovisno o vrsti posla, liječnički pregled (npr za rad na računalu duži od 4 sata)
.evakuacijski plan za prostor
-aparat za gašenje
-kutija prve pomoći

Ukoliko zaposlite još nekoga, onda ima još stvari koje se trebaju napraviti.
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 14:55   #43
dadodd - hvala na ovome, ovo puno spašava!



osposobljavanje za zaštitu na radu - jel vrijedi iz prošle firme?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 08:29   #44
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
dadodd - hvala na ovome, ovo puno spašava!



osposobljavanje za zaštitu na radu - jel vrijedi iz prošle firme?
neznam trebaš provjeriti, nekada vrijedi nekada ne..

ako treba nekom tko otvara na novo firmu, web stranice za sve uređaje sa hostingom i domenom, logo i sl. nek se javi, dajem popust za članove foruma
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 08:42   #45
evo nacin kako rjesiti registraciju po hitnom postupku..
kako su mi uletili neki poslovi morao sam u roku par dana sve obaviti da bi mogao realizirati te transakcije.

probati cu samo ukratko opisati kako i što.

*prvi dan: odmah ujutro otisao do javnog biljeznika koji provjereno radi registracije preko interneta. rekao mu da mi je hitno i da sam cuo da on je najbolji i da to rjesava po najbrzem sistemu i da moram ako je moguce bit sve u 2 dana gotov jer inaće cu isgubit klijenta i puno novaca (cista laž, samo sam našao na netu da radi preko interneta registraciju pa to ubrza postupak)..
malo papirologije.. bla bla.. pola sata.. pa me je poslao kod svog prijatelja na trgovacki sud da odma dogovorim naziv firme sa njim (covjek koji odobrava nazive i ne radi sa strankama ) ... nakon potvrde da mi je ime ok zovem JB i javljam mu koje ime... JB kaze da ce odmah uzet pripremit papire i javit mi se cim zavrsi da dodjem potpisati.
2 sata kasnije ( jos nije ni 12 ujutro) sam u JB i potpisujem papire, placam sto trebai idm dalje..
odlazim na hitro i predajem sve papire, dogovaram za pecat kod njih.. uplacujem sve sto treba i opet sa istom pricom da mi je hitno, klijent, bla bla... dobijam savjet od sluzbenice u hitro gdje i kod koga na trgovacki sud sutra ujutro da ubrzam postupak.

*drugi dan: ujutro na trgovacki sud ulazim u receni mi ured i provjeravam jesu li primili sve i kada ce poslati sutnjinji na potpis i odobrenje..
oko 9 ujutro je poslano i receno mi da cekam...
naravno da nisam cekao.. nego nabavim broj od sutkinje i uljudno je pocnem gnjaviti na telefon.. da skratim pricu.... narednih par sati sam obisao 4-5 ureda i nazvao 7-8 razlicitih tel. brojeva i sve je bilo potvrđeno... umjesto da kurur sa "hitro" pokupi te papire po rasporedu i odnese, ja sam se izborio da kao vlasnik/direktor/clan uprave uzmem te papire i osobno ih odnesem na hitro .... stizem na hitro sav znojan i dajem papire, taman prije 14.00 sluzbenica uspije sve protokolirat i kaze da vec ujutro mogu od 9.30 doc po rjesenje i pecat...

*treci dan... pokupim sve sto imam na hitro i idem u banku... sluzbenici dajem sve na hrpu i nakon pola sata sve rjeseno... odem sat vremena popit kavu dok oni to sve nesto odobre i protokoliraju... sat ipo kasnije me zove da je gotovo.. vracam se u banku i stavljam nekih 20 potpisa i pecata i racun je otvoren.
sada picim do knjigovođe i sve dogovaram sa njim.. odma mi salje na mail šrancu za izdavanje racuna.. a ostatak cemo laganini...


eto
tako lako
__________________
prodajen uje
HrGa2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 14:48   #46
imate li iskustava da vas potencijalne mušterije shvaćaju manje ozbiljno ako ste jdoo , a ne doo?

inače, za topioc
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 11:25   #47
napravit ćemo onda "tiskarsku" grešku u vizitkama, i izostaviti famozni J.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:19   #48
Regao sam cca 30 djelatnosti na trg sudu.

Sad mi kazu iz DZS da djelatnost koju kod njih regam,mogu obavljati, a ove ostale samo sa podruznicama.Jel to istina? Kako onda drugi d.o.o. sa jednom firmom mogu sve obavljati sta im pise na trg sudu, a jdoo ne?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:33   #49
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Regao sam cca 30 djelatnosti na trg sudu.

Sad mi kazu iz DZS da djelatnost koju kod njih regam,mogu obavljati, a ove ostale samo sa podruznicama.Jel to istina? Kako onda drugi d.o.o. sa jednom firmom mogu sve obavljati sta im pise na trg sudu, a jdoo ne?
prvi put to cujem.

meni je jdoo regan nedavno sa cca 70ak djelatnosti .. i nitko mi nije takvo nesto rekao.. a vec sam 3-4 razlicite djelatnosti stavio u funkciju (i to primarnu djelatnost jos nisam )
__________________
prodajen uje
HrGa2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:10   #50
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Regao sam cca 30 djelatnosti na trg sudu.

Sad mi kazu iz DZS da djelatnost koju kod njih regam,mogu obavljati, a ove ostale samo sa podruznicama.Jel to istina? Kako onda drugi d.o.o. sa jednom firmom mogu sve obavljati sta im pise na trg sudu, a jdoo ne?

Taj netko tko je to rekao ne zna svoj posao.
Na obrascu RPS stoji da je:
"Glavna djelatnost je ona koju poslovni subjekt pretežito obavlja. Za poslovne subjekte koji obavljaju djelatnost radi ostvarivanje dobiti proizvodnjom, prometom robe ili pružanjem usluga na tržištu glavna se djelatnost utvrđuje prema najvećem udjelu u ukupnoj dodanoj vrijednosti, a za poslovne subjekte koji ne ostvaruju dobit proizvodnjom, prometom robe i pružanjem usluga na tržištu prema najvećem udjelu broja zaposlenih po platnoj listi i isplaćenim bruto plaćama"

Ponekad ta glavna djelatnost može igrati veliku ulogu, recimo kod kreditiranja kada se krediti daju onima koje obavljaju određenu djelatnost a dokaz za to im je upravo ono što je prijavljeno na DZS
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:45   #51
Znači netko nezna svoj posao.

Prvo sam se čudio što sam čekao 2 tjedna na papir iz DZS-a, danas zovem - pogubili ga, pa ga ipak našli.

Onda ajd ipak dobro što ga nisu riješili, kažem joj da obriše pjeskarenje kao glavnu djelatnost, i neka stavi usluge informatičkog društva, što je web shop itd.

A ovo pjeskarenje i poliranje će čekati, dok dobijem poslovni za to i dozvolu za rad, proći će ohoho, a neki kurac moram zaraditi.

I onda sam ju pitao - da ćemo onda samo jednu djelatnost kod njih registriramo, ako na trgovačkom sudu regaš sve druge.
I tako mi je rekla - da samo tu smijem raditi, a da za ove druge moram podružnicu otvoriti.
Znači po tome, 30 djelatnosti - 30 podružnica.

Očito da mi krivo rekla

Eto, hoću informatičko društvo da mogu trgovati internetom, 3d modelirati itd što imam, a sastrane budem polirao automobile recimo na terenu itd.
I imam otvoren prijevoz za vlastite potrebe.

Prema njoj, moram 3 podružnice otvoriti.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:51   #52
Iman pitanjce. Krecem s jos jednom osobom u posao i odlucili smo otvoriti j.d.o.o. Sad, posto sam ja privremeno prijavljena u St, otvorila bih firmu na adresi na kojoj ce se nalaziti kafic. Taj je prostor vec u najmu, ugovor je napravljen s firmom covjeka s kojim otvaram taj novi j.do.o. E sad, mogu li ja staviti adresu firme na tu adresu, bez da ja kao pravna osoba potpisem taj novi ugovor o najmu, sto cu svakako uciniti kasnije, kad zavrsi sva procedura? ne razumin se bas u te fore, pa vas molim pomoc
__________________
Žele da im pokažem zemlju smrti. Žele da je moja magija stvarna. Žele da budem njihova boginja. I ja to jesam.
ravenhearst is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 12:36   #53
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Znači netko nezna svoj posao.
Yup. A pogotovo DZS

Tijekom otvaranja jdoo-a, jedino tamo mi je malo falilo da ne prijavim cijeli ured tadašnjem ministru. Još po svuda naljepnice ministarstva uprave o nekakvom sustavu kvalitete ili čega već, kako su oni tamo zbog nas i ostale mučke laži. Spasio ih je portir koji je jedini nešto znao. Treba ih sve na cestu ili plaća prema ocjenama korisnika pa da vidiš

S ostalim institucijama sve elegantno prošlo.

Quote:
ravenhearst kaže: Pogledaj post
Iman pitanjce. Krecem s jos jednom osobom u posao i odlucili smo otvoriti j.d.o.o. Sad, posto sam ja privremeno prijavljena u St, otvorila bih firmu na adresi na kojoj ce se nalaziti kafic. Taj je prostor vec u najmu, ugovor je napravljen s firmom covjeka s kojim otvaram taj novi j.do.o. E sad, mogu li ja staviti adresu firme na tu adresu, bez da ja kao pravna osoba potpisem taj novi ugovor o najmu, sto cu svakako uciniti kasnije, kad zavrsi sva procedura? ne razumin se bas u te fore, pa vas molim pomoc
Ako sam dobro shvatila, tvoj budući poslovni partner već ima firmu/kafić koji je na nekoj adresi X. A na toj adresi bi bila i vaša zajednička firma?

Ugovor o najmu će svakako tražiti porezna uprava kad budete prijavljivali novu firmu u svoju ispostavu, tako da neki ugovor o najmu morate sklopiti do tog trenutka. Sad, da li će nova firma sklopiti ugovor s kafićem (ako kafić smije davati prostor u podnajam) ili direktno s vlasnikom prostora, ovisi kako se svi dogovore.

Za bilježnika ne trebaš imati ugovor o najmu, ali moraš znati gdje će biti sjedište firme.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 14:18   #54
Rijeseno sa DZS-om, rekao sam nek pisu trgovinu preko unterneta i poste,a ostalo da ne pitaju jer neznaju.

Nego, recimo da mi se firma zove Geralt Prom

I hocu sad otvoriti web shop za robu,a hocu i ljepse ime web shopa.Recimo Internet shop Obucyme.

I hocu da bude na istoj adresi ko glavna firma.

Jel to poslovna jedinica ili izdvojeni pogon? Kako to uraditi?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 14:29   #55
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Rijeseno sa DZS-om, rekao sam nek pisu trgovinu preko unterneta i poste,a ostalo da ne pitaju jer neznaju.

Nego, recimo da mi se firma zove Geralt Prom

I hocu sad otvoriti web shop za robu,a hocu i ljepse ime web shopa.Recimo Internet shop Obucyme.

I hocu da bude na istoj adresi ko glavna firma.

Jel to poslovna jedinica ili izdvojeni pogon? Kako to uraditi?
ime firme je na svim potpisima i pecatima i ugovorima i racunima i sve sto je kao sluzbeno... a ti mozes nazvat web ducan "dajpare" ako hoces..
__________________
prodajen uje
HrGa2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 16:08   #56
Citam da vas par pise o problemima vezanima za evakuaciju i ostalo.

Ako vam ne treba prostor, sto nije onda bolja ideja uzeti virtualni ured? Kosta svega 400kn mjesecno.

http://www.instantoffice.hr/hr/usluge/virtualniured/
ARTificialMr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 08:42   #57
Quote:
HrGa2112 kaže: Pogledaj post
ime firme je na svim potpisima i pecatima i ugovorima i racunima i sve sto je kao sluzbeno... a ti mozes nazvat web ducan "dajpare" ako hoces..
Hvala

Forum majka, službe deda i baba.

Nego, da li na računu smije pisati ispod naziva firme i ostalih glupsoti - ime web dučana?

Zadnje uređivanje Geralt : 07.07.2016. at 09:35.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 10:56   #58
ugovor izmedu vlasnika stana i jdoo za sjediste? koliki prostor ste prijavili koliki porez placate ? ulaze li rezije od stana kojeg ste iznajmili od samog sebe ili oca,majke i sl u trosak na kraju godine ?
kralj1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 09:02   #59
Evo fine komplikacije kod mene, firma je otvorena 3.6.2016.
Statistiku sam dobio tek 10.7.2016. - izgubili zahtjev poštom.

Je planiram od 08.08.2016. prijaviti da počinjem sa poslom, ovo do sad je bilo sređivanje prostora itd.
Zato sam i otvorio firmu unaprijed radi R1 računa, da mogu kupiti robu, naručiti par strojeva iz vana da mi dolaze.

U međuvremenu sam na biro prijavljen.

I sad saznam da sam se trebao odmah prvog dana prijaviti da radi u svojoj firmi bla bla, da je ovo protuzakonito.

Sad, kako da sam se prijavio ako nisam imao statistiku? Zašto bi se prijavio ako je firma u mirovanju, tj nemam niti jedan izlazni račun, radilo se samo o nabavki materijala,strojeva i sređivanju prostora?

Kaže mi knjigovođa da će me vjerovatno prijaviti od 03.06.2016. i morati s isplatiti 2 zaostale plače.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 09:46   #60
Moje mišljenje je da se ne trebaš sad silom prijavljivati retrogradno od 3.6., prijavi se kako si mislio i otad da ti ide normalan obračun plaće, a ako ti i stigne kakva opomena za doprinose, možeš uvijek probati sa žalbom s ovim objašnjenjem kojeg si u postu napisao, uz napomenu o kašnjenju statistike itd! HZZO je ionako navodno prestao slati one famozne uplatnice za direktore, tako da možda ne bude nikakvih problema.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.