Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2007., 19:18   #121
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Struja, voda, plin, TV, telefon - zastarjevaju potraživanja nakon godinu dana.
Negdje to i piše, naletila sam na to i zapamtila jer se uvijek baratalo nekim dužim rokom.
Ali dogodi se da simpići iz elektro..., katedrale duha,... itd žele naplatit i poslije.
Njihovo pravo da traže, ako platiš a nisi morao, poslije nema nazad.
Samo što stvaraju paniku među onima koji su sve poplaćali a nisu sačuvali račune duže od godine.
Neka netko ipak provjeri tu godinu dana, za svaki slučaj...
Ustvari bilo je govora o tome kako ih preveslati. Npr. osoba x ima dug za 1,2,3 mjesec i onda 2 i 3 se plati, svi koji dolaze se isto tako plate a onda kad dođe 1 mjesec slijedeće godine nastaje zastara. Sad ono što smo mi raspravljali je bilo nakon koliko dolazi do toga 1,3 ili 5 godina.
__________________
Du `cha mee gagh roch.
kor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 21:24   #122
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Struja, voda, plin, TV, telefon - zastarjevaju potraživanja nakon godinu dana.
Negdje to i piše, naletila sam na to i zapamtila jer se uvijek baratalo nekim dužim rokom.
Ali dogodi se da simpići iz elektro..., katedrale duha,... itd žele naplatit i poslije.
Njihovo pravo da traže, ako platiš a nisi morao, poslije nema nazad.
Samo što stvaraju paniku među onima koji su sve poplaćali a nisu sačuvali račune duže od godine.
Neka netko ipak provjeri tu godinu dana, za svaki slučaj...
Da, piše u jednim Narodnim, morao bi pogledati.
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 21:33   #123
Quote:
kor kaže: Pogledaj post
Ustvari bilo je govora o tome kako ih preveslati. Npr. osoba x ima dug za 1,2,3 mjesec i onda 2 i 3 se plati, svi koji dolaze se isto tako plate a onda kad dođe 1 mjesec slijedeće godine nastaje zastara. Sad ono što smo mi raspravljali je bilo nakon koliko dolazi do toga 1,3 ili 5 godina.
E stvarno je došlo ljeto, svi nešto smišljaju...
Ako sam te dobro skužila, zastara potraživanja za taj 1. mjesec koji je ostao neplaćen, dolazi nakon godinu dana.
Bez obzira što smišljao s računima za preostale mjesece i kojim ih ritmom plaćao.
Kad prođe godina dana, a da oni ne vide da nisi, ili da osoba x nije platila, e onda više ne mogu ništa.
Mogu probat, ali ti kažeš, ako ti se s njima razgovara, da si platio, bacio račun itd, itd...
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 21:34   #124
Quote:
nika007 kaže: Pogledaj post
sandučić?
a koji sad sandučić

EDIT
a gdje je nestao sandučić ???
e stvarno...
__________________
:)

Zadnje uređivanje colour : 02.07.2007. at 21:36. Reason: confused
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 21:49   #125
Rezije zastarjevaju za 1 godinu i to pise u Zakonu o obveznim odnosima.

Samo ukoliko vjerovnik pokrene postupak naplate zastara se prekida i ne tece vise.

Iz iskustva znam da tuzbe sjevaju i za iznose ispod 50 kuna
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 22:01   #126
Quote:
Vespazijan kaže: Pogledaj post
Rezije zastarjevaju za 1 godinu i to pise u Zakonu o obveznim odnosima.

Samo ukoliko vjerovnik pokrene postupak naplate zastara se prekida i ne tece vise.

Iz iskustva znam da tuzbe sjevaju i za iznose ispod 50 kuna
A što je s npr. onim dopunskim zdravstvenim, ili kako se to već zove, što penzići masovno uplaćuju?
Bila jednom na socijalnom a pred vratima tim i tim, masa ljudi.
I sad čujem ženu koja je dobila za sebe i muža da mora donijet uplatnice
da je platila za, mislim, cijelu jednu godinu.
Oni je u kompjuteru nemaju. A ona nema više te uplatnice jer je prošlo dve ili tri godine.
Bilo mi žao žene, dobra joj se cifra nakupila. I nije joj bilo jasno što su toliko čekali.
Ona je redovno uplaćivala sve a oni sad našli zaostatke.
Kraće: za koliko tu nastupa zastara potraživanja?
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 00:52   #127
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
a koji sad sandučić

EDIT
a gdje je nestao sandučić ???
e stvarno...
Tebi se nekakvi sandučići priviđaju??
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:32   #128
Potrazivanje za rezije zastarjeva u roku od jedne godine, ukoliko zastara tece sto znaci da rok od jedne godine nije prosao a vjerovnik ili povjerilac podnese tuzbu protiv vas rok zastare se prekida medjutim ukoliko je potrazivanje zastarjelo odnosno ukoliko je proslo vise od jedne godine a vjerovnik tada podnese tuzbu tada se MORATE na sudu pozvati na zastaru jer se radi o prirodnoj ili naturalnoj obavezi koja se ne moze sudskim putem ostvariti sto znaci da zavisi iskljucivo od vas dali cete platiti ii ne.Ukoliko se ne pozovete na zastarjelo potrazivanje na sudu sud ce vam dosuditi da morate platiti dug. Znaci MORATE se pozvati na zastaru jer na nju sud ne pazi po sluzbenoj duznosti. Jos je bitno da pored roka zastare od jedne godine obratite paznju od kad taj rok pocinje da tece, a pocinje da tece od dana kada vam je obaveza placanja duga rezije dospjela.
CondoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 09:04   #129
Dobro jel neko zna za kolko godina nastupa zastara za svaki posebni račun
(npr vodovod, toplana, GSKG....i td)
Jogi6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 09:09   #130
2 ili 3 godine, negdje smo već pisali
normalno ako već nisu pokrenuli postupak prisilne naplate
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 10:08   #131
Quote:
Jogi6 kaže: Pogledaj post
Dobro jel neko zna za kolko godina nastupa zastara za svaki posebni račun
(npr vodovod, toplana, GSKG....i td)
dobro, jel znaš ti pročitat uputu prije nego kreneš pisat po ovom pdf-u

nego dižeš temu iz prašine
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 12:55   #132
evo popisa, pa oni koji znaju, ljubazno molim da napisete.... Ako sto fali dodajte

Plinara -
Vodovod i odvodnja -
Cistica -
Komunalna naknada, naknada za uređenje voda -
Mobitel-
telefon -
pricuva-
Elektra -
Toplana -

Ovo sa, pisala za Zg, ne znam dali se tako zovu i u drugim gradovima...
dancika is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.08.2007., 15:36   #133
dobivaš žuti
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 17:37   #134
Ma dignuo sam kredit pa bi htio platit neke dugove, pa se dogodilo da su mi nasli neke ne podmirene račune iz 1998, 99, 2000 godine.
Pa me zanima jel to vrijedi ili je to u zastari, jel do sad nije dosla niti jedna ovrha.
Jogi6 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.08.2007., 17:44   #135
sad se stvarno nebi htjela mješati u razloge,ali mi je totalno glupo ako je netko potrošio 100 kn.za vodu i nije platio račun i da se pokušava izvući na zastaru.
nejasno.
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 18:26   #136
Zastara za račune (voda, struja, smeće...) je godinu dana.
dakle ako dobijete riješenje o ovrsi (koje nije pravomoćno) a zadnji račun za koji vas terete je bio prije godinu, napišete prigovor na osnovi zastare.
Inače sada ovrhe vode javni bilježnici, sve do prigovora, i njemu podnosite prigovor, onda on to dostavlja natrag sudu.
Prigovor podnesite u tri primjerka, svaki mora imati originalni potpis, i roku od 8 dana, ako ide poštom obavezno preporučeno, jer se onda uzima datum kad je pošiljka predana na poštu, ako šaljete običnom poštom uzima se datum primanja pošiljke, pa se ljudi malo zeznu.
__________________
Welcome to where ever you are,
this is your life you made it this far.
neznalicaXXL* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 23:12   #137
Nasljedio stan, nasljedio račune.....ja od 2003 godine sve redovno plačam..voda je 56 kn pa mi je na računu pisalo nepodnireni dug....otišo provjerit i našli dugove od 97 do 02 god. pa je to ispalo oko 7 tisuča kuna sa kamatama. a ima i kod drugih po par tisučica.
Jogi6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 09:28   #138
Quote:
Jogi6 kaže: Pogledaj post
Nasljedio stan, nasljedio račune.....ja od 2003 godine sve redovno plačam..voda je 56 kn pa mi je na računu pisalo nepodnireni dug....otišo provjerit i našli dugove od 97 do 02 god. pa je to ispalo oko 7 tisuča kuna sa kamatama. a ima i kod drugih po par tisučica.
to sigurnoe ne moras placati....
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 18:22   #139
Pitanje.
Nama je pukla cijev u podrumu i iscurilo je 50.000kn vode. Kad samo razbili podrum i iskopali malo dublje ispod je bila bara te vode. sad vodovod želi da platimo tu vodu a potrošili je nismo. žalili smo se i dobili rješenje da nas u potpunosti tereta za tu potrošnju.
Nakon koliko nastupa zastara tog potraživanja i koji se rok uzima kao početni?
Hvala!
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 18:30   #140
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
to sigurnoe ne moras placati....
Misliš po zastari?
Naime pri preuzimanju nasljeđa po smrti neke osobe,postoji i ono škakljivo pitanje:Prihvačate li nasljeđe...
a to znači i sva dugovanja pokojnika!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.