Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2014., 16:17   #4061
Quote:
gricko071 kaže: Pogledaj post
34 godine, zensko, primljena sa simptomima TIA (ostala na promatranju 24 h, i za to vrijeme su mi uradjeni svi ovi gore nalazi, pored 2 CT, non stop holtera) Otpustena bez dijagnoze.
Kolega je odgovorio na temi o EKG-u, gdje ste također postavili upit. Recimo, taj podatak ima jako veliku važnost u Vašem slučaju, a niste ga ovdje iznijeli. Također, za mnoge parametre na koje ste testirani nisu navedeni rezultati pa je sve skupa teško komentirati.
Quote:
mima29 kaže: Pogledaj post
Ja se osjecam odlicno i nemam nikakve simptome, ali me zabrinjavaju nalazi sedimenta urina. Ne znam sto to znaci i na sto upucuju.
Poštovana,

u sedimentu urina imate dosta cilindara. Hijalini cilindri ne moraju odražavati patologiju (bolest), a fino granulirani cilindri mogu, ali se mogu naći i kod osoba koje nemaju bolest bubrega, npr. kod intenzivnog vježbanja, a negdje se navodi i (jača) dehidracija kao mogući uzrok takvog nalaza. Svakako bi bilo dobro da se ponovi sediment urina uz prethodno dobru hidraciju. Ne vidim na nalazu jesu li određivani i proteini u mokraći.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 20:29   #4062
Hvala lijepa na odgovorima..3 puta moram davati sutra ce mi reci kad da sljedeci put donesem jel sljedeci dan ili...
mala.tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 12:31   #4063
3 jutra se za redom daje i onda se cekaju nalazi 5 dana samo ne znam od kad pocinje teci tih 5 dana.. od prvog davanja stolice na analizu ili od zadnjeg?

Oprostite sto sam dosadna ali zanoma me ta procedura od 5 dana. Kada to stupa na snagu ako sam danas predala prvi uzorak?

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.07.2014. at 17:18. Reason: spajanje postova
mala.tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 17:20   #4064
Poštovana,

za svaki uzorak stolice od primitka do rezultata treba proći najmanje 2 dana. Naime, ako je stolica negativna, rezultati mogu biti gotovi već za 2 dana, a ako su pozitivni, tada je za rezultat potrebno pričekati do 5 dana ukupno. Dakle, sva tri rezultata imat ćete u roku od 5 dana od predanog zadnjeg (trećeg) uzroka stolice, a možda i prije.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 18:43   #4065
Hvala lijepa na odgovorima
mala.tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 19:14   #4066
Mene interesira jos jedna stvar.. je mi se moze ici raditi odmah nakon prvog nalaza ili se treba cekati sva tri? Radi se o koprokultuei
mala.tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 18:34   #4067
u 19. sam tjednu trudnoće i danas sam dobila nalaze krvne grupe. može li neko prokomentirat šta ovo doli točno znači? osim očitog, da sam B+. hvala.

ABO krvna grupa: B

Rh(D) krva grupa: + (pozitivan)

indirektni antiglobulinski test: neg

HBsAg: neg

napomene: u plazmi nisu nađena antieritrocitna protutijela. kontrola u 34. tjednu trudnoće.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 13:35   #4068
inzulinska rezistencija

Pozdrav, dobila sam nalaz za inzulinsku rezistenciju, vidim da su mi glukoza i inzulin u granicama normale, ali što znači periferna osjetljivost na inzulin, aktivnost beta stanica gušterače, i u kojem intervalu bi trebao biti indeks inzulinske rezistencije? Unaprijed hvala!


Glukoza 5,8 mmol/L (referentni interval 4,2 do 6)
Inzulin 10,0 mU/L (referentni interval 2,6 do 24,9)
Aktivnost beta stanica gušterače(HOMA kalkulator) 93,9%
Periferna osjetljivost na inzulin (HOMA kalkulator) 64,4%
Indeks inzulinske rezistencije (HOMA kalkulator) 1,6
UnDeuxTrois is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 13:28   #4069
Zadnji uzorak za koprokultiru sam predala u cetvrtak
Kad mogu ocekivati malaze i kakva ke procedira za dalje?
mala.tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 15:22   #4070
Molilo bih vas ako netko zna tumačenje nalaza hla tipizacije tkiva:

HLA-A 2 3
HLA-C NT NT
HLA-B 27 ND
Bw4/Bw6 NT NT
HLA-DR 11 13
DR51/DR52/DR53 52 ND
HLA-DQ 3 1
CDC & specificitet :
B+T Ly, CDC, DTT – B Ly T Ly, CDC, DTT + B T Ly T Ly:
Napomena : M14

Thnx!
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 21:15   #4071
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
u 19. sam tjednu trudnoće i danas sam dobila nalaze krvne grupe. može li neko prokomentirat šta ovo doli točno znači? osim očitog, da sam B+. hvala.

ABO krvna grupa: B

Rh(D) krva grupa: + (pozitivan)

indirektni antiglobulinski test: neg

HBsAg: neg

napomene: u plazmi nisu nađena antieritrocitna protutijela. kontrola u 34. tjednu trudnoće.
Poštovana,

ovo su sve uredni nalazi. Napravljen je test na protutijela koja mogu prijeći posteljicu i uništiti eritrocite djeteta i taj test je u Vas negativan, a tako i treba biti. Testirani ste i na hepatitis B i nalaz je uredan. Za krvnu grupu i Rh faktor ste i sami zaključili.

Quote:
mala.tratinčica kaže: Pogledaj post
Zadnji uzorak za koprokultiru sam predala u cetvrtak
Kad mogu ocekivati malaze i kakva ke procedira za dalje?
Do sada ste već morali dobiti rezultate. Ako su negativni, prekinut će se bolovanje i moći ćete raditi. Ako je, međutim, jedan od uzoraka pozitivan, odnosno dva uzastopna uzorka nisu negativna, morat ćete ponoviti pretragu i nećete se moći vratiti na posao sve dok uzorci ne budu negativni.

Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Molilo bih vas ako netko zna tumačenje nalaza hla tipizacije tkiva:

HLA-A 2 3
HLA-C NT NT
HLA-B 27 ND
Bw4/Bw6 NT NT
HLA-DR 11 13
DR51/DR52/DR53 52 ND
HLA-DQ 3 1
CDC & specificitet :
B+T Ly, CDC, DTT – B Ly T Ly, CDC, DTT + B T Ly T Ly:
Napomena : M14

Thnx!
Osnovna ideja ove pretrage počiva, naime, na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba. Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

U oči upada HLA-B27 koji može značiti povećan rizik za obolijevanje od reaktivnog artritisa (oko 40 puta veći rizik od osobe koja nema taj HLA), uveitisa (upale srednje očne ovojnice) - oko 10 puta veći rizik, ankilozantnog spondilitisa (čak oko 80 puta veći rizik) itd.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 19:20   #4072
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,


U oči upada HLA-B27 koji može značiti povećan rizik za obolijevanje od reaktivnog artritisa (oko 40 puta veći rizik od osobe koja nema taj HLA), uveitisa (upale srednje očne ovojnice) - oko 10 puta veći rizik, ankilozantnog spondilitisa (čak oko 80 puta veći rizik) itd.
Thnx
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 20:39   #4073
Quote:
UnDeuxTrois kaže: Pogledaj post
Pozdrav, dobila sam nalaz za inzulinsku rezistenciju, vidim da su mi glukoza i inzulin u granicama normale, ali što znači periferna osjetljivost na inzulin, aktivnost beta stanica gušterače, i u kojem intervalu bi trebao biti indeks inzulinske rezistencije? Unaprijed hvala!


Glukoza 5,8 mmol/L (referentni interval 4,2 do 6)
Inzulin 10,0 mU/L (referentni interval 2,6 do 24,9)
Aktivnost beta stanica gušterače(HOMA kalkulator) 93,9%
Periferna osjetljivost na inzulin (HOMA kalkulator) 64,4%
Indeks inzulinske rezistencije (HOMA kalkulator) 1,6
Poštovana,

nema univerzalno prihvaćenog i dogovorenog normalnog raspona za HOMA-IR. Tako se u literaturi i u istraživanju nalaze različiti rasponi, ali se u općenitom može uzeti kao gornja vrijednost 2,0. Prema tome o inzulinskoj rezistenciji bila bi riječ kada bi taj indeks bio veći od 2.

Idealne vrijednosti indeksa bile bi oko 1.

Aktivnost beta stanica gušterače govori o tome kolika je proizvodnja inzulina, a periferna osjetljivost na inzulina govori o tome kolika je učinkovitost inzulina.

Kod inzulinske rezistencije proizvodnja inzulina je povećana a učinkovitost smanjena pa je prva vrijednost (aktivnost beta stanica) relativno viša, a druga (periferna osjetljivost) relativno niža.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 22:23   #4074
Molim vas da mi objasnite sta znaci Se 3(tri),MCV 98.8fL i MCH 34.2ps...Jesu li nalazi zabrinjavajuci???
Neeri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 11:44   #4075
Quote:
Neeri kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi objasnite sta znaci Se 3(tri),MCV 98.8fL i MCH 34.2ps...Jesu li nalazi zabrinjavajuci???
Morate pročitati uvodni post i napisati tražene podatke - zašto je vađena krv (neke tegobe, sistematski pregled, trudnoća), dob (ne mora biti točan broj godina, dovoljno je, primjerice, dvadesete, tridesete itd.), cijeli nalaz.

Ne, odstupanja nisu velika.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 23:03   #4076
Od doktora smo dobili šture informacije i ne znam o čemu se točno radi, pa bi molio ako netko ima vremena/zna da mi proanalizira niže priloženo otpusno pismo. Radi se o osobi od 60 godina. Guglao sam nepoznate pojmove i koliko sam ja shvatio, doktori sumnjaju na karcinom. E sad, da li je neki dobroćudni/zloćudni/uznapredovali/u nastajanju...? hvala!

edit: http://upload.slike.com/slika/?image...29px-nalaz.jpg
nemavezekako is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 13:20   #4077
Zasto se na nalaz urinokulture ceka skoro tjedan dana?
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 20:03   #4078
Quote:
nemavezekako kaže: Pogledaj post
Od doktora smo dobili šture informacije i ne znam o čemu se točno radi, pa bi molio ako netko ima vremena/zna da mi proanalizira niže priloženo otpusno pismo. Radi se o osobi od 60 godina. Guglao sam nepoznate pojmove i koliko sam ja shvatio, doktori sumnjaju na karcinom. E sad, da li je neki dobroćudni/zloćudni/uznapredovali/u nastajanju...? hvala!

edit: http://upload.slike.com/slika/?image...29px-nalaz.jpg
Da to je temeljito suspektno na karcinom,a karcinom na tom mjestu je u trenutku otkrivanja gotovo uvjek nekurabilan treba se što prije javiti kirurgu kompetentnom za tu regiju da se vidi ima li ikakve šanse za nekom resekcijom, ako nema ostaje samo palijativa...

Quote:
tipica kaže: Pogledaj post
Zasto se na nalaz urinokulture ceka skoro tjedan dana?
Zato jer bakterijama treba dat vremena da porastu...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 14:44   #4079
Upit

Može li mi netko kompetentan odgovoriti koje je pravo značenje ovih brojki
za tumorske biljege?

http://prntscr.com/4a38ua

Unaprijed zahvalan
__________________
više od brata poštujem susjeda
prvisusjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 16:09   #4080
U zadnje vrijeme mi se povremeno (nakon tezeg fizickog napora) pojavi tamna mokraca. Napravila sam pretrage urina i krvi koje su u redu (cak je i urinokultura sterilna). Krvna slika o.k., ALT, AST, bilirubin, urea... sve u granicama. No u nalazu mokrace imam pozitivan urobilinogen (treba biti negativan) i 5-15 eritrocita (a normalono je 0-2). Eritrociti su takodjer obiljezeni sa dva ++.

Napominjem da me ponekad u krizima presjece, te da sam nedavno pila antibiotike (ne znam da li to moze imati neke veze). Takodjer izlozena sam trenutno i vecem fizickom naporu.

Zna netko zasto je samo ovo poviseno, a sve drugo o.k.?
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.