Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2005., 10:48   #1
Oleander

Molim da mi netko kaže smije li se i kada orezivati oleander, jer je ove godine prerastao visinu prostorije u kojoj prezimljava.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 14:32   #2
Ne dozvoli da ti miljeko iz reza dođe na ranu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 08:41   #3
Zahvaljujem na savjetu.
S obzirom na tvoj odgovor zaključujem da smijem, ali još uvijek neznam kada je najbolje vrijeme za orezivanje.
 
Odgovori s citatom
Old 09.09.2005., 02:49   #4
Ja sam svoj oleandar rezao i na taj nacin unistio. E sad, nisam bas siguran je li ga rezanje unistilo, previse vode ili sto, tek poceli su mu se susiti listovi, napale ga usi i na kraju je jadan umro. Nisam ga mogao prezaliti.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2005., 13:51   #5
Nažalost, morat ću riskirati.
Ionako neće preživjeti ako ga ostavim da prezimi vani, a za smještaj bi mi trebala visina hale (već sad je visok preko 3 m).
 
Odgovori s citatom
Old 11.09.2005., 13:36   #6
ma sisaj!
njega je stvarno tesko unistiti.
ovaj gore navedeni nije propao zbog rezanja nego zgog svega zajedno sto ga je snaslo, rez je bio samo jedan od sokova.


obicno se oleanderu sisaju grane u korjenu, buduci da najcesce ima formu grma, al ako ima oblik stabla, grane treba prorijediti i prikratiti.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 13:56   #7
Zahvaljujem na odgovoru.
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 11:19   #8
u kojem slucajevima se treba orezivati? moj je jos relativno mali. da li trebam nesto s njim napraviti na proljece da bi ljepse rastao ili kaj...
__________________
blonde inside
azuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 16:43   #9
Quote:
vandaluzija kaže:
Molim da mi netko kaže smije li se i kada orezivati oleander, jer je ove godine prerastao visinu prostorije u kojoj prezimljava.
Ja sam svoje na moru rezao u proljece (4 mj.) zasto sto sam tada bio tamo, sa ciljem da se razgranaju do ljeta.
Po mom iskustvu ta je biljka apsolutno neunistiva i mozes ju rezati kad god (ja sam ih orezivao i sredinom 8. mjeseca), samo sto ih kasnije rezes to ti je manja sansa da ce te godine ta grana cvasti, pogotovo u Zagrebu.
djecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2006., 17:14   #10
Nerium oleander se orezuje u proljeće ovisno o poneblju.Najbolje je orezati ga u 3. ili 4. mjesecu ovisno o godini prije početka vegetacije kako bi potaknuli postrane i adventivne pupove na rast na početku vegetacije.Ono što je veoma bitno,oleander je otrovna biljka i pazite da Vam njegov sok ne dospije na kožu,jer može izazvati alergijske reakcije i oštečenje kože.
arhitekt01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 08:08   #11
Oleander - bijele naslage, uši, što li....

Pozdrav!

Ima li netko iskustva, zna li ili što? Kao što u naslovu piše - oleander mi ima puno lišće, većinom s donje strane, po stabljici a i gore po listovima puno bijelih, čvrsto priljubljenih točkica za koje pretpostavljam da su neki nametnici, uši ili tako nešto. Zanima me čime bih to tretirala, neki obični insekticid ili ....?

Nisam ovdje naišla na sličan problem pa molim vašu pomoć.
Hvala!
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 12:08   #12
štitaste uši.

ima gomile preparata, ali jedan od najboljih (iz mog iskustva) je metasystox.

nije ni skup, pa probaj.
tahita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 22:56   #13
Quote:
tahita kaže: Pogledaj post
štitaste uši.

ima gomile preparata, ali jedan od najboljih (iz mog iskustva) je metasystox.

nije ni skup, pa probaj.
prvo s krpom lagano na alkohol očistiti što više možeš a tek onda špricati,
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 14:12   #14
Vidi ovo...https://www.forum.hr/showthread.php?t=143059
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 07:39   #15
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
prvo s krpom lagano na alkohol očistiti što više možeš a tek onda špricati,
Hvala svima na odgovoru. Jučer pošpricala sa nekim insekticidom, ne znam sad kak se zove pa ću vidjeti. Špricala sam i grane a i listove i s gornje i donje strane.

Nego, Topala, neće li alkohol štetiti?
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 02:07   #16
Question Oleandar - drvo

Kako da oleandar uzgojim kao drvo s čvrstim, jakim granama i deblom? (Viđala sam takve).
Čitala sam da ga u slučaju kad se želi stablo ne treba orezivati, ali ja sam na taj način dobila samo hrpu dugih, dosta tankih i savitljivih grana koje se (pogotovo u cvatnji i nakon nje - kad se pojave "mahune" koje su dosta teške) savijaju gotovo do tla...Nemam osjećaj da ću uspjeti na taj način, prije će se pretvoriti u puzavicu
Zna li tko?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 02:44   #17
Za to ti trebaju proći godine i godine.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 04:58   #18
moguce da uzgojis oleander sa velikim i jakim granama uz puno truda, vode obrezivanja, mijenjanja zemlje i 10 godina
Tiesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 08:27   #19
pa ne znam koliko sad ovaj tvoj ima grana, al ako imaš još koji ja bi probala ostaviti samo jednu koja će brže zadebljati i orezivala bih ga, to bi potaklo brže stvaranje stabla. i jedan savijet, ako ih ne držiš radi razmnožavanja nemoj im dopustiti da stvaraju sjemenke, kad cvijet ocvate otkini ga to ti potiče biljku na novo cvijetanje. a ako stvara sjeme samo troši bez veze energiju.
sretno
mikicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 00:20   #20
Našla sam na jednom mjestu odgovor na pitanje, pa ako još nekog zanima: do visine na kojoj želimo da počne grananje uklonimo sve postrane izboje i ostavimo samo jednu (lijepu, najjaču, uspravnu) granu. Nju orežemo, pustimo da se razviju 3 nova izboja iznad mjesta reza, pa opet ponavljamo rezanje (ili otkidanje vrhova) svih novih grana kad se donekle razviju...i tako dobijemo razgranatost...Istovremeno, uklanjamo svaki novi izboj na "deblu" (jer se oni i dalje povremeno pojavljuju, sve dok deblo ne "odustane" od uzaludne borbe ...
Hvala mikicak, to je zapravo isto ono što si i ti napisala...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.