Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2010., 20:32   #1
Tučnjava

Koja je svrha tucnjave i zašto ona nastaje kao ispraznjenje frustracije? Mislim svi su se nekad nasli u toj situaciji...svađaš se i svađaš i samo jedna kriva riječ i kao da te nešto ponese(ja priznajem imam kratak fitilj, 3-4 puta godišnje se potučem)...jednostavno se nemože kontrolirat...

Nekako me to zanima sa psihološkog stajalista pa molim pametne forumase da prokomentiraju? Sto je to i zasto se radi? Meni bi neki najlogicniji odgovor bio borba za opstanak...ali nitko nije napadnut u verbalnom delitktu da nebi mogao opstat....

Zadnje uređivanje Krvnik : 20.04.2010. at 21:05.
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 20:58   #2
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
.jednostavno se nemože kontrolirat...
eto.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 21:36   #3
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Nekako me to zanima sa psihološkog stajalista pa molim pametne forumase da prokomentiraju? Sto je to i zasto se radi? Meni bi neki najlogicniji odgovor bio borba za opstanak...ali nitko nije napadnut u verbalnom delitktu da nebi mogao opstat....
Da, to je zanimljivo pitanje, otkud taj poriv da fizicki zatremo nekoga kome ne mozemo parirati u raspravi. Obicno je to pokazatelj nadmocnog intelekta koji je sputan nesto slabijim socijalnim vjestinama.
Mada je moja anamneza potpuno drugacija, ja tucnjavu prakticiram iskljucivo kao oblik zabave.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 23:24   #4
Pokazatelj nadmoćnog inteletkta?
Prije će biti pokazatelj gnojiva u lubanji.

Ne smatram osobu koja se tuče, dakle kojoj je to stil života, psihički stabilnom. Normalni ljudi se ne tuku, već nastoje izbjegavati takve stvari, ili rješavaju razmirice svađom. Tuča ne rješava ništa. Tuča je posljedica nadvladavanja evolucijski primitivnijih dijelova mozga. Civilizirani čovjek je naučen izbjegavati je.
Mislim što, potučeš se i? Što? Što dobivaš s tim? Poštovanje? Čije? Seljačina i krkana? Boli me kurac za njihovo poštovanje.
Naravno da ponekad imam agresivne porive, ali nisam im rob. Bilo bi me sram sebe da nasrnem na drugoga zbog riječi. Fizički napad je druga stvar, to je samoobrana, čuvanje samog sebe. Ali nasrtanje? Nisam kretenčina.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 23:28   #5
Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Da, to je zanimljivo pitanje, otkud taj poriv da fizicki zatremo nekoga kome ne mozemo parirati u raspravi. Obicno je to pokazatelj nadmocnog intelekta koji je sputan nesto slabijim socijalnim vjestinama.
Mada je moja anamneza potpuno drugacija, ja tucnjavu prakticiram iskljucivo kao oblik zabave.
Baš...

EDIT: Ontopic, ne znam nisam agreisvna i mislim da bi agresivce trebalo kastrirati....
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 23:28   #6
Svako nasilje, tako i fizički obračuni su izraz nemoći da se izraziš na ljudskiji način.
Mislim da ne postoji čovjek koji nikada nije imao taj poriv.

Moramo se učiti kontrolirati emocije i koristiti više razuma. Nije nikakav junak onaj tko je uvijek spreman upotrijebiti šaku, palicu ili nešto treće.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 00:06   #7
kakav slabiji intelekt?

pa kad se raspravljaš s budalom koja se odjednom počne ponašati kao dijete, derati, psovati, gurati prste u uši i govoriti "lalalalalala ne čujem te", vrijeđati, iščuđavati se, afektirati, gestikulirati ko manijak, normalno da ga poželiš opalit da se više ne digne s poda

al ja obično otiđem kad mi se netko tako počne ponašat
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 17:16   #8
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
kakav slabiji intelekt?

pa kad se raspravljaš s budalom koja se odjednom počne ponašati kao dijete, derati, psovati, gurati prste u uši i govoriti "lalalalalala ne čujem te", vrijeđati, iščuđavati se, afektirati, gestikulirati ko manijak, normalno da ga poželiš opalit da se više ne digne s poda

al ja obično otiđem kad mi se netko tako počne ponašat
Pa mi ne pričamo o primitivnim nagonima, već o ponašanju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 17:36   #9
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Meni bi neki najlogicniji odgovor bio borba za opstanak...ali nitko nije napadnut u verbalnom delitktu da nebi mogao opstat....
mislim da je stvar u statusu.
Ljudi su društvena bića i kao takvi imamo neku hijerarhiju i zna se 'tko je gdje'. Verbalna agresija (svađa, povišeni tonovi) je stanje pred tuču i vjerojatno analogna režanju pasa prije tuče. Uglavnom se tu rješi bitka i slabiji odustane. Ako se ne rješi, dođe do tuče.
Status nosi sa sobom određene beneficije, pa bi to mogla biti motivacija, makar često nesvjesna, za tuče i slične konflikte.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 20:21   #10
lol i ja se potukla!
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:08   #11
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mislim što, potučeš se i? Što? Što dobivaš s tim? Poštovanje? Čije? Seljačina i krkana? Boli me kurac za njihovo poštovanje.
Naravno da ponekad imam agresivne porive, ali nisam im rob. Bilo bi me sram sebe da nasrnem na drugoga zbog riječi. Fizički napad je druga stvar, to je samoobrana, čuvanje samog sebe. Ali nasrtanje? Nisam kretenčina.
Malo me cudi spominjanje postovanja seljacina i krkana, buduci da tako nesto nitko nije naveo. Cini mi se da je tu rijec o tvom unutarnjem konfliktu. Sam postavljas pitanje a odgovor dajes nekom zamisljenom drugom. Tom zamisljenom drugom pritom pridajes atribute koji su u tvom vrijednosnom sustavu negativni. Vidljiv je tu strah od vlastitih agresivnih poriva, koje i sam priznajes (potpuno nepotrebno buduci da su imanentni covjeku), samo da bi se prikazao boljim od onih koji te porive ne mogu kontrolirati. Taj strah izgleda paralizirajuce djeluje na tvoj inace zivahan um, pa nisi u stanju prepoznati ironiju ni u najjednostavnijem (evolucijski primitivnom) obliku. Nisi u stanju jer si suocen s blasfemijom. Religija nenasilja, slobode i politicke korektnosti je napadnuta! U nedostatku stvarnog protivnika pocinjes bacati udarce u prazno. Boriti se s vlastitom sjenom. Boldati narocito efektne dijelove teksta. Da bi na kraju ustvrdio: "nisam kretencina" (za razliku od zamisljenog drugog).
Ne boj se, nitko to nije ni rekao.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:23   #12
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pa mi ne pričamo o primitivnim nagonima, već o ponašanju.
pa mnogi provedu taj nagon u djelo i ne krivim ih
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:44   #13
dvoje ljudi se pofajta na osobnoj razini i rezultira tučnjavom - i nekako mogu shvatiti
iako mi je primitivno, ali nekad se ljudi stvarno ne mogu konbtrolirati

ako mi je išta debilno, onda su to planirane tučnjave u svrhu ko fol viših ciljeva - primjer; torcida i boysi
__________________
:)
smile4me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 20:49   #14
pa tko bi se mogao kontrolirati kad te netko npr.šupi po faci normalno da ti dodje da ga odalamis da se vise ne digne.
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 21:35   #15
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
(ja priznajem imam kratak fitilj, 3-4 puta godišnje se potučem)...jednostavno se nemože kontrolirat...
čuj, ako te napadne netko s namjerom da te dobro izudara, ne dao bog da ti slomi kosti, meni je potpuno zdravo da ti razbiješ njemu pičku u samoodbrani.

dakle, kod tebe je pitanje; jesi li nasilan bez smisla ili sa smislom ?

da je moja generacija četnicima okretala drugi obraz, sad ti vjerojatno ne bih pisao ili bih pisao iz Harkanj divizije.

Quote:
Sto je to i zasto se radi? Meni bi neki najlogicniji odgovor bio borba za opstanak...ali nitko nije napadnut u verbalnom delitktu da nebi mogao opstat....
ako nisi prirodno podao, učlani se u nekakav boksački klub, pa kad te tamo dobro našamaraju, prisjest će ti tvoj "kratki fitilj".

"oni" će te brzo naučiti "verbalnom rješavanju problema"


boom
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 21:55   #16
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Koja je svrha tucnjave i zašto ona nastaje kao ispraznjenje frustracije? Mislim svi su se nekad nasli u toj situaciji...svađaš se i svađaš i samo jedna kriva riječ i kao da te nešto ponese(ja priznajem imam kratak fitilj, 3-4 puta godišnje se potučem)...jednostavno se nemože kontrolirat...

Nekako me to zanima sa psihološkog stajalista pa molim pametne forumase da prokomentiraju? Sto je to i zasto se radi? Meni bi neki najlogicniji odgovor bio borba za opstanak...ali nitko nije napadnut u verbalnom delitktu da nebi mogao opstat....
iskreno mislim da svi koji se tuku da su idioti i da su tako glupave osobe da je to smjesno....kako se mozes s nekim udarat znajuci da ces ga ozljedit ili da ce on tebe ozljedit i ako imas imalo savjesti ce ti biti zao ili ako ga slucajno jako istuces i ubijes sjebes si cjeli zivot....
AnteVoziStoju is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 16:57   #17
Potukla san se samo 2 puta u svom zivotu i nije bilo ni njamanje dobro.
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 17:09   #18
Quote:
AnteVoziStoju kaže: Pogledaj post
iskreno mislim da svi koji se tuku da su idioti i da su tako glupave osobe da je to smjesno....kako se mozes s nekim udarat znajuci da ces ga ozljedit ili da ce on tebe ozljedit i ako imas imalo savjesti ce ti biti zao ili ako ga slucajno jako istuces i ubijes sjebes si cjeli zivot....
Pa to i jest cilj, da ga ne želiš ozlijediti onda ga ne bi ni udarao.
R.o.K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 18:24   #19
funkcija tučnjave je regulacija i utvrđivanje hierarhije u skupini

to je veoma neučinkovita metoda koju zato treba često ponavljati da bi služila nekoj svrsi, pa se uglavnom izbjegava pod svaku cjenu, jer podrazumjeva gubitak energije i opasnost od ozljeda, kao i nesigurnost ishoda i mogučnost eskalacije sukoba

naravno kod pojedinaca sa slabom samokontrolom ili večom tendencijom agresivnom ponašanju, kao i kod gubitka inhibicija usljed raznih stanja tučnjavu je teže izbječi
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 21:10   #20
Interesantno pitanje , ali evo jedno interesantnije :
Zasto neki ljudi kad osjete , recimo , ljubomoru , imaju nagon da se potuku.
Na primjer , prosle godine je sa mnom u skolu isao jedan decko koji je veci u sirinu , nego u visinu . . . fkt je lik bio prenabildan. Problem je u tome sto je svaki drugi dan dolazio u modricama. Znaci , on ide normalno putem i naidje grupica od 4-5 momaka i prebiju ga ( kao ono "ti bilder , a?" ).
Drugi primjer : Hoda ulicom neki decko sa pičozom koja je prezgodna i prelijepa , i naidje tako neka grupica i prebiju tog decka zato sto hoda sa takvom pičozom.
Znam , odgovor je ljubomora. Pa , ako su vec ljubomorni , zasto se oni ne nabildaju , i ne nadju letece pičoze ? :ne za :
PussyLicker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.