Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 15:01   #161
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Česi ga obično pišu kao č, jedino kao dž na početku riječi (valjda i Slovaci tako).

Litvanci imaju dž.

Litvanski i latvijski su baltski koji su dosta arhaični, Česi i Slovaci ga koriste kako je gore napisano, u Mađarskom je dosta arhaičan, jedino za poljski nisam siguran.
Dž u ceskom dolazi vecinom u stranim rijecima (džez, džus, džungle i sl.), ali npr. tinejdžer je dokaz da nisi u pravu.

Usput, imena jezikâ pisu se malim slovom, a na hrvatskom se kaze Litavci i litavski dok su ovi tvoji oblici na srpskom...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:10   #162
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Dž u ceskom dolazi vecinom u stranim rijecima (džez, džus, džungle i sl.), ali npr. tinejdžer je dokaz da nisi u pravu.
Jest, tinejdžer je poznata češka riječ.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:12   #163
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Dž u ceskom dolazi vecinom u stranim rijecima (džez, džus, džungle i sl.), ali npr. tinejdžer je dokaz da nisi u pravu.
Tinejdžer je engleska riječ. Teenager.
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Usput, imena jezikâ pisu se malim slovom, a na hrvatskom se kaze Litavci i litavski dok su ovi tvoji oblici na srpskom...
Sva su imena malim, mađarski je bio tipfeler, to se valjda vidi?
Ok za Litavce i litavski, mea culpa;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Litavci
@Hekatonhir
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:17   #164
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
@Hekatonhir
Malo ga zadirkujem zbog neprecizna izražavanja, ništa drugo. Valjda je mislio reći da dž u češkom na početku dolazi većinom u stranim riječima, no tinejdžer je dokaz da može biti i u sredini.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:31   #165
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Malo ga zadirkujem zbog neprecizna izražavanja, ništa drugo. Valjda je mislio reći da dž u češkom na početku dolazi većinom u stranim riječima, no tinejdžer je dokaz da može biti i u sredini.
Valjda
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 14:29   #166
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Malo ga zadirkujem zbog neprecizna izražavanja, ništa drugo. Valjda je mislio reći da dž u češkom na početku dolazi većinom u stranim riječima, no tinejdžer je dokaz da može biti i u sredini.
Ne, nego tvoja obozavateljica pise gluposti.
Prvo, da Cesi dž pisu obicno kao č, sto sam ostavio bez komentara. A drugo, da dž dolazi jedino na pocetku rijeci. Pokazao sam da to nije tocno s primjerom tinejdzera, a vec prije sam pokazao to na primjeru grada Nový Bydžov. Pametnome dosta!

P.S. Madjarski tipfeler? Tipfeler bi bio kad bi na tastaturi nesvjesno (nepaznjom) pritisla tipku pokraj slova "m".
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 14:50   #167
Ja nisam žensko
Za ostatak, napisao sam ono što se odnosi na češki jezik, a ne na tuđice.
Ne izvlači se
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 19:12   #168
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Ne, nego tvoja obozavateljica pise gluposti.
Prvo, da Cesi dž pisu obicno kao č, sto sam ostavio bez komentara. A drugo, da dž dolazi jedino na pocetku rijeci. Pokazao sam da to nije tocno s primjerom tinejdzera, a vec prije sam pokazao to na primjeru grada Nový Bydžov. Pametnome dosta!
Još da si to tako i sročio...
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 00:03   #169
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dž kao glas postoji u dosta srednjeeuropskih jezika.
Česi ga obično pišu kao č, jedino kao dž na početku riječi (valjda i Slovaci tako).
Mađari kao dzs (zs izgovaraju kao ž).
Poljaci kao dż (ż izgovaraju kao ž).
Litvanci imaju dž.
Latvijci isto.
Bugari, Ukrajinci i ostali istočni slavnei imaju ćirilicu, a rumunji su romani (njima je to g).
Samo to je dosta rijedak glas u svim jezicima.
Litvanski i latvijski su baltski koji su dosta arhaični, Česi i Slovaci ga koriste kako je gore napisano, u Mađarskom je dosta arhaičan, jedino za poljski nisam siguran.
Tako da
A fonetsko pisanje je horor za sebe
Stručni naziv je zvučni postalveolarni afrikatni suglasnik.

Taj glas je prisutan kod tih jezika, ali mi se čini da je on preko drugih, neeuropskih jezika (ako ne računamo kavkaske) se pojavio u europske. Kod nas je primjerice došao preko turskog + glasovne promjene koje omogućuju izgovor. U engleski je došao kao njihov izgovor glasa "ž" i to iz starofrancuskog jezika. U talijanski je došao kao izvedenica glasa "j", slično kao i kod rumunjskog. Kod baltičkih naroda je čini mi se izveden iz glasa "dz" koji su rabili i stari Slaveni što upućuje na baltoslavenski prajezik.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 12:40   #170
Ok.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.