Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 10:45   #1
Mali topovi

Imaju li još uvijek nekog smisla ili su zastarjeli?
Npr. mali brdski top "Titov top"???
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 10:48   #2
https://en.wikipedia.org/wiki/76_mm_mountain_gun_M48
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 12:46   #3
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Imaju li još uvijek nekog smisla ili su zastarjeli?
Npr. mali brdski top "Titov top"???
Pa nisam baš siguran da imaju, s jedne strane minobacači 120 mm mogu bez problema postići tu udaljenost, a s jačim efektom na meti, a lakši su- a s druge, ne znam je li on sposoban za direktnu paljbu, ali današnji raketni lanseri i POVRS-i to isto mogu, samo preciznije i učinkovitije.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 15.10.2017. at 12:47. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 16:58   #4
Postoje elementarne razlike izmedju topa haubice i minobacaca.Top u principu koristi polozeniju putanju i kuteve do nekih 45° ,granate su sa manje eksploziva.
Mali topovi recimo do 100mm tipa ZiS ili sl. mogu posluziti i danas.POVRS koliko god precizniji bili mogu se ometati ili budu ograniceni atmosferilijama.Minobacaci imaju svojih ogranicenja i sl.
Glede tih malih topova koje smo u ratu koristili mislim da je vecina povucena.Sto zbog manjka municije sto zbog manjka posluga(to su bili kalibri uglavnom 76mm i 82mm). Takvi topovi su nerijetko sluzili u TO za vrijeme ex Juge. Kako smo se mi odlucili na profi vojsku i bez domobranstva ne cudi da su mnogi od tih topica rashodovani.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 22:27   #5
pa teoretski mogli bi služiti za ono za što su i namijenjeni. znači na mazge pa na velebit.....
možda nekoliko najopremljenijih vojski ih može zamijeniti sa protuoklopnim raketama dugog dometa ili ucav-ima, ali svima ostalim bi dobro došli ( u sklopu specijalnih planinskih postrojbi)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 23:59   #6
Nepokretni su. Stajati pokraj neceg takvog danas protiv modernog protivnika je smrtna presuda.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:01   #7
A na Toyotin pickup?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 19:35   #8
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nepokretni su. Stajati pokraj neceg takvog danas protiv modernog protivnika je smrtna presuda.
Oni koji su u šumi na brdu, ukopani u zemunici ili bunkeru, vole imati takav top s kojim mogu pogoditi sve što im se približava na pet kilometara udaljenosti. Taj top može pucati iz natkrite zemunice, a minobacač ne može. Ne može ni POVRS, treba izići, a s ZISom se može pucati iz sigurnog zaklona.

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Postoje elementarne razlike izmedju topa haubice i minobacaca.Top u principu koristi polozeniju putanju i kuteve do nekih 45° ,granate su sa manje eksploziva.
Mali topovi recimo do 100mm tipa ZiS ili sl. mogu posluziti i danas.POVRS koliko god precizniji bili mogu se ometati ili budu ograniceni atmosferilijama.Minobacaci imaju svojih ogranicenja i sl.
Glede tih malih topova koje smo u ratu koristili mislim da je vecina povucena.Sto zbog manjka municije sto zbog manjka posluga(to su bili kalibri uglavnom 76mm i 82mm). Takvi topovi su nerijetko sluzili u TO za vrijeme ex Juge. Kako smo se mi odlucili na profi vojsku i bez domobranstva ne cudi da su mnogi od tih topica rashodovani.
ZiS je bio bolji, jači domet je imao. Jel se sjećaš možda o čemu je ono zavisila preciznost pogodaka? Bilo je likova koji su stvarno dobro znali pogoditi s tim čudom. Ne tako dobro kao naši na haubicama 122mm točno u metar, ali vrlo dobro.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 21:06   #9
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
A na Toyotin pickup?
https://www.youtube.com/watch?v=2Z9-9FHnRt0#t=3m18s

taj top se teoretski može bilo kojim helikopterom prebaciti na vrh brda (ako treba u par tura)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 21:56   #10
https://youtu.be/P1Fn3SIqqp8


Poslano sa mog MI 5 koristeći Tapatalk
Babajagac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 00:02   #11
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post

ZiS je bio bolji, jači domet je imao. Jel se sjećaš možda o čemu je ono zavisila preciznost pogodaka? Bilo je likova koji su stvarno dobro znali pogoditi s tim čudom. Ne tako dobro kao naši na haubicama 122mm točno u metar, ali vrlo dobro.
Ne sjećam. ZiS nije bio moj VES tako da osim par generalnih stvari oko topništva u takve detalje ne znam. Ako je netko bio na ZiS možda nam može više približiti taj top.

No sad sam se sjetio i hrpe BST-ova, bestrzajnih topova 82mm.
Čak mislim da smo i mi proizvodili nešto tih topova 1991. kao i granate za isti.
Možda netko zna više...
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 08:08   #12
kod zis-a je glavna stvar za ono doba bila brzina granate
to mu je davalo polozeniju trajektoriju i s tim olaksavalo gadanje, pa su odmah isle price kako je to "artiljerijski sniper"
a inace, ove price o brdskim topicima su u danasnje vrijeme samo indikator kako netko nema pojma, jer je to puno muke za prakticki nula rezultata
jako brzo bi takav topic bio utisan skup s posadom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 08:44   #13
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kod zis-a je glavna stvar za ono doba bila brzina granate
to mu je davalo polozeniju trajektoriju i s tim olaksavalo gadanje, pa su odmah isle price kako je to "artiljerijski sniper"
a inace, ove price o brdskim topicima su u danasnje vrijeme samo indikator kako netko nema pojma, jer je to puno muke za prakticki nula rezultata
jako brzo bi takav topic bio utisan skup s posadom
Prevelika su ograničenja u upotrebi topova u planinskim uvjetima.
Preporučaju se minobacači.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.

Zadnje uređivanje MadMax- : 18.10.2017. at 09:00.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 10:05   #14
Nisu ti topičići odkantani bez razloga, mislim da su se na kraju i u bivšoj državi rabili samo za počasne plotune.
Vino...ovaajjj, minobacač 82mm uprtiš na pleća, preseliš ga kad, kam i kak ti se sprdne jer je težak nekih četrSpet kila i napraviš puno veći kraval nego s topom koji zahtijeva puno veći prostor za postavljanje, koliko-toliko ravan dio puta za dovlačenje na bojni položaj.
Još kad uračunaš da je ZIS imal prek tone, a travnički m-48B1 oko sedamsto kila, trigonometrija je jasna.

Onak, za silu, jedan fakin uprti minobacač na pleća, još dvojica mine, odaberu poziciju, ispucaju kaj imaju i zbrišu još dok protivnički topnički i ini izviđači pokušavaju otkriti kaj se zbiva. Je da je duša na jeziku, ali i glava na ramenima. S šezdesetkama slična priča, igračka teži nekih dvadeset kila i jedini zez je domet, malo veći od kilometra i pol.
Provjereno.

Kaj je s ova dva topa - relikta prošlosti, rasni SF. A nekak sumnjam da će se ikad više ratovati onako kako su to radile vojske unije i konfederacije.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 10:34   #15
hogi, mislim da tu ima tegljenja za dobru desetinu

no u svakom slucaju je rjesenje kudikamo jednostavnije i bolje nego natezati neku bijedu od topica po gudurama
dodatni je bonus kaj si ipak unekoliko i skriven i pucas indirektno, a ne da si izlozen nakon prvog pucnja svemu kaj se voli naljutiti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 10:54   #16
A čuj, nisam bez razloga napisal da je duša na jeziku. Danas to ne bih mogao, osim možda po ravnom i pod uvjetom da odmah nakon toga odem na sudar s fizioterapeutom, ne znam zakaj, ali osjećam da više nisam u naponu snage.
No pijanog ustašu ("Krešu") ak treba i danas nanašam kam god hoćeš.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 12:03   #17
Pričajte vi kaj hoćete ali bestrzajac je bio jebeno precizan.
Gađal sam ne tenk, nego kroz rupe na tenku s njim...
Ali za vući uzbrdo je bio malo nezgodan
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 12:27   #18
jesi gadal, ali ne zivi tenk i ne t-34 (osim ak si pucao po hv)
bilo koji danasnji bi te otpuhnul u povijest prije nego bi se stigao poveseliti pogotku
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 12:46   #19
Nisu bestrzajni otpisana priča još uvik...pogotovo ručni. A kamo li montirani na Toyotu
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 12:52   #20
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
jesi gadal, ali ne zivi tenk i ne t-34 (osim ak si pucao po hv)
bilo koji danasnji bi te otpuhnul u povijest prije nego bi se stigao poveseliti pogotku
Zakaj misliš da bestrzajac ne bi mogel pucat po "živom" tenku?
Zakaj bi me otpuhnul?
Mislim OK, možda bi me otpuhnul neki drugi, ali ovaj kojeg sam naciljal ne bi daleko dogural jer s tim jednostavno nemreš promašit.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.