Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2018., 18:17   #1
Mirovinski fondovi

Dobio sam pismo od Raiffeisen mirovinskih fondova iz kojeg su me obavjestili da sam postao član njihovog obaveznog mirovinskog fonda i objasnili A, B i C kategoriju mirovinskog fonda.

U 10. mjesecu sam počeo sa SOR-om, što mi je prvo radno iskustvo.

Imam par pitanja:

1) Kako to da su me učlanili u Raiffeisen fond? Pretpostavljam da nije cijeli mirovinski fond Hrvatske u Raiffeisenu, nego da je podjeljen po različitim bankama, je li tako?

A ja sam nasumično učlanjen u R?

2) Kažu mogu birati između ta 3 fonda sa različitim razinama rizika i očekivanih prinosa i to mi baš nije jasno.

Znači li to da svaka osoba u Hrvatskoj ima drukčiju mjesečnu mirovinu ovisno o tome koliko su uspješno upravitelji fonda ulagali njihove doprionse i koliko im je stanje na mirovinskom računu kada uđu u mirovinu?

Što ako nekom totalno zeznu ulaganje i na kraju mu ostane 0 na mirovinskom, jel ta osoba onda nema mirovinu uopće?

3) Što preporučujete od tih kategorija, s obzirom da sam na početku radnog vijeka? (ako su kategorije iste u svakoj banci pa su vam poznate)
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2018., 15:18   #2
To je samo za 2. stup. Tebi se od plaće u startu odbija 20% za mirovine. 15% od toga ide ljudima koji su sad u mirovini i naziva se 1. stup (stup generacijske solidarnosti ili whatever). Preostalih 5% ide u 2. stup za koji ti odabireš tko će upravljati snjim te s kojim rizikom. Realno, nema tu neke velike razlike, ne možeš očekivati da će netko upravljati s tuđim (tvojim novcem) kvalitetno. Oni će dobiti svoju plaću, profitirali s tvojim novcem ili ne.
Pa da ponovim, to o čemu ti pričaš je 2. mirovinski stup LINK.
E sad, što će biti stim novcem dok ti dođeš do mirovine je upitno jer se taman ovih dana proteže ta tema u Vladi. Hoće li ukinuti, pokrast taj novac ili isplatiti na račune pojma nemam ali bih na tvom mjestu iskreno zaboravio da uopće postoji i uštedio živce (koji su vrijedniji od tog novca tamo).

I na pitanje hoćeš li dobiti mirovinu ako ti oni "spraše" sav novac iz 2. stupa....dobit ćeš ti svejedno mirovinu na osnovi međugeneracijske solidarnosti, od ljudi koji će u budućnosti raditi jer ti osim 2. stupa uplaćuješ i 1. stup jel. Međutim, pričamo o nečemu što se biti tek za cca 40 godina u tvom slučaju i možda u međuvremenu mirovine više neće postojati ili će se sistem skroz izmijeniti.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 22:19   #3
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
To je samo za 2. stup. Tebi se od plaće u startu odbija 20% za mirovine. 15% od toga ide ljudima koji su sad u mirovini i naziva se 1. stup (stup generacijske solidarnosti ili whatever). Preostalih 5% ide u 2. stup za koji ti odabireš tko će upravljati snjim te s kojim rizikom. Realno, nema tu neke velike razlike, ne možeš očekivati da će netko upravljati s tuđim (tvojim novcem) kvalitetno. Oni će dobiti svoju plaću, profitirali s tvojim novcem ili ne.
Pa da ponovim, to o čemu ti pričaš je 2. mirovinski stup LINK.
E sad, što će biti stim novcem dok ti dođeš do mirovine je upitno jer se taman ovih dana proteže ta tema u Vladi. Hoće li ukinuti, pokrast taj novac ili isplatiti na račune pojma nemam ali bih na tvom mjestu iskreno zaboravio da uopće postoji i uštedio živce (koji su vrijedniji od tog novca tamo).

I na pitanje hoćeš li dobiti mirovinu ako ti oni "spraše" sav novac iz 2. stupa....dobit ćeš ti svejedno mirovinu na osnovi međugeneracijske solidarnosti, od ljudi koji će u budućnosti raditi jer ti osim 2. stupa uplaćuješ i 1. stup jel. Međutim, pričamo o nečemu što se biti tek za cca 40 godina u tvom slučaju i možda u međuvremenu mirovine više neće postojati ili će se sistem skroz izmijeniti.
Hoćeš reči da se još ne zna na koji način će se ti novci isplatiti?

Ali u principu novac koji ću ja dobivati na temelju drugog stupa ovisit će o uspješnosti ulaganja mog fonda (a ne nekog cijelokupnog sustava). Dakle ja koji sam u Raifajzen A možda bude super ulaganje, a neko ko je u C popuši sve i tu se neće raditi neko spajanje mojih novaca i njihovih nepostoječih, nego ja dobivam svoje, a on ništa?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 15:50   #4
Imam pitanje, pa bi bila zahvalna ako mi neko moze pojasniti. Naime, htjela sam provjeriti stanje novca u mirovinskom i usla sam preko e-gradanina u regos i provjerila uplate za 2.obavezni mirovinski stup. Trazila sam uplate u 1.stup ali nista nisam nasla. Di grijesim? Mislim da bi moralo to biti dostupno gradanima...
Gdje provjeriti uplate u 1. stup?
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 16:17   #5
Ne možeš vidjeti uplate u prvi stup je ti novci nisu "tvoji".
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 16:22   #6
1. stup ti je 15% bruto iznosa od plaće. Ta lova za tebe ne postoji pa nema smisla da gledaš iznos jer će te samo lupiti depresija.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 15:27   #7
Kako ne postoji? Al se kad dode vrijeme za penziju ne pita oces li penziju iz 1. ili iz oba stupa?
https://www.mirovinsko.hr/hr/osnovna-mirovina/282
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 15:39   #8
Prvi stup je međugeneracijska solidarnost. To znači da tvoje sadašnje uplate u prvi stup financiraju sadašnje umirovljenike, a tvoju mirovinu će financirati oni koju tada budu uplaćivali. Znači da tvoja mirovina ne ovisi direktno o tvojim uplatama u 1. stup.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 15:41   #9
Jest, ali za prvi stup se ne gledaju uplate u mirovinski sustav već se računaju vrijednosni bodovi ovisno o stažu i odnosu zadnje plaće sa prosječnom.
To što si uplatila ide sadašnjim umirovljenicima. To nije iznos na koji možeš računati u starosti.

edit: preduhitren s odgovorom.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 19:33   #10
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Prvi stup je međugeneracijska solidarnost. To znači da tvoje sadašnje uplate u prvi stup financiraju sadašnje umirovljenike, a tvoju mirovinu će financirati oni koju tada budu uplaćivali. Znači da tvoja mirovina ne ovisi direktno o tvojim uplatama u 1. stup.
Quote:
FuzzBall kaže: Pogledaj post
Jest, ali za prvi stup se ne gledaju uplate u mirovinski sustav već se računaju vrijednosni bodovi ovisno o stažu i odnosu zadnje plaće sa prosječnom.
To što si uplatila ide sadašnjim umirovljenicima. To nije iznos na koji možeš računati u starosti.

edit: preduhitren s odgovorom.
puno vam hvala, sad mi je jasnije. Sad znam koliko nisam znala
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2023., 06:16   #11
sad malo gledam stanje na svom računu obveznog mirovinskog fonda (kategorja b) u zadnjih 6-7 godina.
koje su to fluktuacije. ja naivno vjerovala da imam svaki mjesec više novca na računu. nisam to nikad prije provjeravala. kad ono znalo je biti (pogotovo 2017), tri mjeseca kasnije - par tisuća kuna manje.

to valjda ovisi o njihovim ulaganjima, s obzirom da je kategorija b miks ulaganja u obveznice i dionice, a dionice su rizičnije. jel to tak ide?
Carmen 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2023., 06:25   #12
Tako je, to su zapravo udjeli u fondu i ukupna svota ovisi o tome koliko fondu dobro ide...
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2023., 06:46   #13
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Tako je, to su zapravo udjeli u fondu i ukupna svota ovisi o tome koliko fondu dobro ide...
thx!
Carmen 5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.