Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2012., 16:14   #281
Quote:
Krijes Sedam kaže: Pogledaj post
i ja sam svojedobno prešao iz istog razloga iz PBZ CO fonda.
kako sam inače u PBZ banci (štednja, tekući, novčani), za mirovinski sam izabrao erste plavi.
za dobrovoljni mirovisnki sam u reiffeisen fondu
Hoce netko napisati koliko ima love u obveznom mirovinskom fondu?
Evo ja sam clan od 2002. i imam 42.000kn.
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 19:25   #282
Quote:
marko27 kaže: Pogledaj post
Hoce netko napisati koliko ima love u obveznom mirovinskom fondu?
Evo ja sam clan od 2002. i imam 42.000kn.
69.000 kn od početka 2003.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 16:10   #283
Quote:
Krijes Sedam kaže: Pogledaj post
i ja sam svojedobno prešao iz istog razloga iz PBZ CO fonda.
kako sam inače u PBZ banci (štednja, tekući, novčani), za mirovinski sam izabrao erste plavi.
za dobrovoljni mirovisnki sam u reiffeisen fondu
Analizirao sam HANFA-ine izvještaje i vidim da AZ Fond trenutno ima najvecu vrijednost obracunske jedinice.
Zanimljivo je da je do 8. mjeseca 2011 godine Erste Plavi bio vodeći po tom kriteriju, tada je pao u razinu pribliznu ostalim fondovima prema kraju godine, dok je AZ Fond ostao prilicno visoko naspram ostalih.
Gledam i ovaj grafikon prinosa OMF-a ali tu se stvari mijenjaju puno drasticnije, primjerice Erste Plavi je imao prinos tokom prva 3 kvartala 2011 vrlo nizak da bi u zadnjem kvartalu 2011 i prvom kvartalu 2012 poprilicno nadmasio ostale.

Erste Plavi ima najmanje članova, slijedi ga PBZ CO pa zatim Raiffeisen i AZ Fond koji imaju u prosijeku duplo vise clanova od prva dva.
Zanimljivo je i za vidjeti kod godisnjeg izvjesca za 2006 godinu kako je Erste imao vrlo visok broj prelazaka iz drugih fondova a istovremeno je i AZ Fond imao veliku brojku (vise od 90%) prelazaka u drugi fond. Iz nekog razloga su ljudi masovno bjezali iz AZ u Erste plavi

Moze netko pojasniti sto je ustvari najvaznije za pratiti kod OMF?
Koji su kriteriji najvazniji pri odabiru najboljeg Obveznog mirovinskog fonda odnosno sto je najvaznije za pratiti kod analize stanja OMF-a s ciljem dobivanja što sigurnije prognoze u njihovo buduće stanje?
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 11:45   #284
Nisam neki stručnjak, no ja sam se prije par godina prešao iz PBZ CO-a jer je kontinuirano bio najlošiiji, nisam požalio.
Sada se Erste opasno približio AZ-u po vrijednosti obračunske jedinice.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 15:46   #285
Quote:
Krijes Sedam kaže: Pogledaj post
Nisam neki stručnjak, no ja sam se prije par godina prešao iz PBZ CO-a jer je kontinuirano bio najlošiiji, nisam požalio.
Sada se Erste opasno približio AZ-u po vrijednosti obračunske jedinice.
Pa istina, ja sam to isto pratio, u pocetku mi je bilo svejedno no vidim da sad vec nakon skoro 5 godina su konstantno najslabiji, a buduci da nakon 3 godine clanstva u istom fondu prelazak se ne naplacuje, zasto ne prijeci.

Sad se dvoumim izmedu Erste Plavog fonda i AZ, oni su se i inace zadnjih godina nerijetko mijenjali u vrhu...
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:43   #286
Rađe vi zasujte te fondove pitanjima u što ulažu vaše novce, kako to da su prinosi manji nego da ste novce držali u bankama na štednji. Da vam olakšam na što ciljam. Mirovinski fondovi služe kao servis bankama. Tamo gdje su banke u problemima uskaću mirovinski fondovi sa vašim/našim novcima, saniraju/kupuju dionice/obveznice a banke se povlaće iz tih ulaganja ne gubeći gotovo ništa.
Ljudi žive u neznanju a zadnjih par godina se događa velika pljačka obveznika mirovinskih fondova. Kasno će biti za djelovanje kad vam penzije budu male, a sve zato da si Luković i co mogu isplačivati bonuse zbog dobrog poslovanja.
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 10:56   #287
Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Rađe vi zasujte te fondove pitanjima u što ulažu vaše novce, kako to da su prinosi manji nego da ste novce držali u bankama na štednji. Da vam olakšam na što ciljam. Mirovinski fondovi služe kao servis bankama. Tamo gdje su banke u problemima uskaću mirovinski fondovi sa vašim/našim novcima, saniraju/kupuju dionice/obveznice a banke se povlaće iz tih ulaganja ne gubeći gotovo ništa.
Ljudi žive u neznanju a zadnjih par godina se događa velika pljačka obveznika mirovinskih fondova. Kasno će biti za djelovanje kad vam penzije budu male, a sve zato da si Luković i co mogu isplačivati bonuse zbog dobrog poslovanja.
a ti nisi dio ni jednog omf-a?
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:13   #288
Quote:
Krijes Sedam kaže: Pogledaj post
a ti nisi dio ni jednog omf-a?
A gle, dole sam napisao vaše/naše.
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 09:32   #289
Pitanjce:
što u slučaju da banka skrbnik propadne?
Kokoska je pisala o slučaju da fond negativno posluje sredstva su osigurana od strane banke skrbnika i dr. te se prebacuju u dr fond. (ako sam dobro shvatila). Dakle zdravo seljački,koliko novca je uplaćeno toliko ću i dobiti (minimalno). E sad,ovisno o fondu raste ili pada mogućnost dodatne "zarade". Ako sam u krivu molim da me ispravite :-)
O fondovima nisam imala pojma do nedavno kada sam dobila poštom obavijest regos-a da me po služb.dužnosti raspoređuju u taj i taj OMF obzirom da ga nisam osobno odabrala u roku 3 mj. pa se sada informiram
AzI is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 10:51   #290
Nedavno sam radio neke analize OMF-a pa sam dosao do interesantnog rezultata da je zapravo svejedno kolika je Vrijednost Obracunske Jedinice (VOJ) cime se fondovi najcesce isticu jedan nad drugima i prikazuju uspjesnost. Što hocu reci je da se zapravo dolazi na isto bez obzira koliki je VOJ.

Zao mi je samo sto nisam sacuvao dokument u kojem sam radio analizu, zaboravio sam postupak kojim sam radio....
No ipak, jesam li ja tu pobrkao neke loncice, da li je moguce da je to tako kako sam naveo u drugoj recenici?
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:31   #291
pa svejedno je, u smislu da ti to ništa ne garantira u budućnosti. Sadašnja cijena samo sugerira koliko je netko bio uspješan u budućnosti.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 11:28   #292
Pozz. Sto je s novcem u omf nakon sto osoba koja uplacuje umre? Mogu li roditelji dobiti taj novac posto ta osoba nece poceti koristiti mirovinu za nekih 40 godina?
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 21:22   #293
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
Pozz. Sto je s novcem u omf nakon sto osoba koja uplacuje umre? Mogu li roditelji dobiti taj novac posto ta osoba nece poceti koristiti mirovinu za nekih 40 godina?
Nasao sam na stranicama fonda sto treba ciniti...

Sent from my HTC Sensation
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:55   #294
Što treba činiti?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 00:03   #295
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Što treba činiti?
Što u slučaju smrti člana OMF-a?

Ako član obveznog fonda umre prije ostvarivanja prava na mirovinu, a članovi obitelji imaju pravo na obiteljsku mirovinu , ukupno kapitalizirana sredstva sa računa toga člana, obvezni mirovinski fond će putem Središnjeg registra osiguranika prenijeti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji će odrediti obiteljsku mirovinu na temelju ukupnoga mirovinskog staža preminulog osiguranika, kao da je preminuli osiguranik bio osiguran samo u sustavu obveznoga mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti.

Ova odredba neće se primijeniti ako je umrli član obveznog fonda u času smrti bio stariji od 50 godina i ako je bio član obveznog fonda duže od pet godina, te ako bi članovima obitelji na temelju ukupnih kapitaliziranih sredstava preminuloga člana obveznog fonda, mjesečna svota obiteljske mirovine koja bi pripadala prema programu mirovinskog osiguravajućeg društva (MOD) uvećana za iznos osnovne obiteljske mirovine, iznosila više od mjesečne svote obiteljske mirovine samo iz sustava obveznog mirovinskog osiguranja na temelju međugeneracijske solidarnosti. U tom slučaju ukupna kapitalizirana sredstva sa računa preminulog člana obveznoga fonda prenijet će se putem Središnjeg registra osiguranika mirovinskom osiguravajućem društvu koje članovi obitelji izaberu, a koje im osigurava trajnu mjesečnu obiteljsku mirovinu prema svome programu, u skladu s posebnim zakonom.

Ako član obveznog fonda umre, a članovi obitelji nemaju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ukupno kapitalizirana sredstva na računu preminulog člana obveznog fonda predmet su nasljeđivanja prema Zakonu o nasljeđivanju.



Kako pokrenuti postupak isplate nasljednih sredstava ?

Potrebna dokumentacija za isplatu nasljedstva koja se treba dostaviti Središnjem registru osiguranika na adresu, Gajeva 5. 10000 Zagreb, je:
1. Original ili ovjerena preslika (fotokopija) pravomoćnog Rješenja o nasljeđivanju
2. Zahtjev za isplatu nasljedstva (formular zahtjeva za isplatu nasljedstva)
Zahtjev za isplatu nasljedstva može se dostaviti REGOS-u i u slobodnoj formi, a mora sadržavati sljedeće elemente:
1. Ime i prezime pokojne osobe
2. JMBG pokojne osobe
3. Ime i prezime podnositelja zahtjeva
4. JMBG podnositelja zahtjeva
5. račun na koji će se isplatiti nasljedstvo
6. naziv i račun banke u kojoj je otvoren račun na koji će se isplatiti nasljedstvo
Ako su sredstva s osobnog računa umrlog člana obveznog fonda naslijeđena, a član obitelji naknadno stekne pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i pravo na mirovinu izvodi od umrlog člana fonda, obiteljska mirovina se određuje kao osnovna mirovina prema tom Zakonu.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 14:03   #296
Bok,

trenutno sam u raiffeisen mirovinskom fondu, pa bih vas molio dali da se prebacim u neku drugi bolji fond, ako da koji ? i gdje se može inače vidjeti kako koji stoji ?

hvala !
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 16:04   #297
kako stoji fondovi:

http://www.hrportfolio.hr/hr/fondovi...inski_fondovi/

http://www.hanfa.hr/index.php?LANG=H...D=2&AKCIJA=250
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 11:19   #298
čisto malo za usporedbu:






što će se dogoditi kad naši fond menađeri priznaju da su se kockali s našim novcem "ulaganjem" u HR dionice i obveznice?
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 11:32   #299
Prijavio sam se u AZ obvezni mirovinski fond pa me zanima hoće li mi oni sami poslati korisničke podatke za prijavu na korisničke stranice ili moram ja poslati zahtjev?
Hvala.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 07:59   #300
član sam PBZCO obveznog mirovinskog fonda, a oni su kontinuirano najgori od sva 4 OMF pa sam odlučio da promijenim fond (AZ mi se čini kao najbolji)

zanima me da li gubim nešto s promjenom OMF?
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:24.