Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2013., 22:28   #2821
Netko me gore pitao za pedijatra. Ako pedijatar, nakon sto je dijete dobilo 180 umjesto 200 g nalozi mami da ubaci bocicu navecer, onda, ne, nije upoznat s osnovama dojenja i od njega necu dobiti pomoc oko dojenja. Ako zena na pravom mjestu trazi savjet i svejedno ne ide, onda ide pedijatru da joj kaze koliko dijete treba u toj dobi piti ili kako to vec ide. Ako se mama mora osloniti samo na ono sto pise na kutiji ili trazi odgovore po forumima, onda je to totalna koma od sustava.
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 22:51   #2822
Na žalost, pedijatar će najvjerojatnije preporučiti upravo to-bočicu. Edukacija pedijatara je oko dojenja isključivo proizvoljna, ovisi samo o vlastitim preferencijama. Nekako se to pitanje uglavnom prebacuje na sestre. Žalosno.
To je upravo dio problema kojeg sam dotakla u prethodnom postu. Mnogo toga ostaje samo na riječima, a nema djela. Dok taj dio ne proradi na terenu, i dalje će stopa dojene djece biti mala, a frustiranih mama velika.
Sustav jest koma. Velika.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 23:09   #2823
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ajmo ovak: koliko u stvarnom zivotu znate zena koju su rekle da je majcino mlijeko bezveze i da je Ad super i da ce zato one tim hranit svoju djecu?
Ja iskreno niti jednu, i sve koje znam da su na Ad imaju jebenu griznju savjest jer ne doje, skup sa mnom
Evo ja neću dojiti, i nemam grižnju savjesti. Moje mišljenje je da se dojenje previše propagira i nameće. Ako žena ne želi dojiti, u čemu je problem i šta se to nekoga tiče?
malib is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 23:13   #2824
Eh, da. Jos ovo. Ne propagiraju Rode pusenje i dojenje. Istrazivanja (reference u knjizi koju sam gore spomenula) kazu da do 5 cigareta dnevno ne utjece ozbiljnije na dojenje, preko 20 ozbiljno utjece.

Pa nisu Rode neke frikuse koje preporucaju sto im se prohtije. Njihove preporuke se temelje na smjernicama raznih autoriteta iz razlicitih podrucja-dojenje, dohrana, autosjedalice, porod... Ali, tko zeli, naci ce zamjerku i osporavati sve i svakoga.
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 23:16   #2825
Quote:
malib kaže: Pogledaj post
Evo ja neću dojiti, i nemam grižnju savjesti. Moje mišljenje je da se dojenje previše propagira i nameće. Ako žena ne želi dojiti, u čemu je problem i šta se to nekoga tiče?
Tice se djeteta.

Ako je odluka informirana, znas sve o prednostima za sebe, dijete i cijelo drustvo, neka ti je sa srecom.
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 23:16   #2826
Quote:
malib kaže: Pogledaj post
Evo ja neću dojiti, i nemam grižnju savjesti. Moje mišljenje je da se dojenje previše propagira i nameće. Ako žena ne želi dojiti, u čemu je problem i šta se to nekoga tiče?
Ja ne mogu vjerovat da netko odbija dati svom vlastitom djetetu nešto što je najbolje za njega. Previše se propagira i nameće? Ako se mene pita-premalo se propagira. Mene se ne tiče što netko neće dojiti, ali na forumu smo da raspravljamo o tim temama.
__________________
1.12.2013. ZA !
-Adrijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 23:45   #2827
U vezi tih nekih spomenutih istrazivanja u vezi toga kako se neko dijete biti i pametnije i zdravije i svasta...mislim da je miss daisy napisala nesto u tom smjeru.... Osobno mislim da su to gluposti.
Nekih par mjeseci ili godina dana dojenja da je presudna i da ima toliku ulogu u necemu sto se desava za 30-40-50-60 godina. Ne, ne vjerujem.
Ako u toj kasnijoj dobi obolis od necega ili si mrvicu gluplji, mislim da to nema nikakve veze s tim, nego sa mnogocime sto u tim istrazivanjima nije bilo moguce uzeti u obzir. Na covjeka i njegovo zdravlje utice bezbroj faktora...tokom zivota, ne mozemo pojavnost bolesti povezivati sa samo jednim (i to jako davnim i kratkotrajnim djelovanjem) uz bezbroj faktora koji imaju utjecaja. Neizvedivo. Kako znati je li netko zdraviji zato jer je bio dojen ili zato jer ga su ga dobro i zdravo hranili, poticali na fizicku aktivnost itd.
Neka se ADice ne uvrijede...ovo je samo primjer kako je to mozda bilo ...recimo mame koje doje (tj. veci dio njih) su mozda bile dio onih koje vise citaju, informiraju se, krecu se u intelektualnim krugovima, preispituju ...mozda su inteligentnije, pa su i djeca odgajana u skladu s tim...pametnije...odgovornije, zdravija hrana, pedagoska literatura...itd. Vecina onih koje su na AD-u su mozda bile iz manje informiranih sredina, one koje ne traze informacije niti ih imaju gdje naci, odgajaju po stereotipu ...kao sto su mame, bake...
Ne, ne misllim da je to tako i da su dojilje pametne, a nedojilje glupe, ovo je samo ilustracija...i nikako se ne odnosi na nekog s foruma. Samo pretpostavljam kakvih sve mozda slucajeva ima i mislim si da zravlje i pamet ima veze (osim s genetikom) sa svime sto jedna mama (tj. obitelj) cini za sebe i dijete svaki dan. I da to koga ce nesto zakaciti tamo za 40-50 godina ima puno vise veze s tim kako je zivio tih svih 50 godina...pa i sa srecom, a najmanje je li cicao 3,6 ii 12 mjeseci.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 23:57   #2828
joj, ja sam to istrazivanje, cini mi se jos 2007/8 imala u rukama.
i dost faktora su oni kontrolirali, nije to bas tak neznacajno.
i bio je jako veliki uzorak skolaraca.
znam da smo ocajniciki se trudili pronac orginal istrazivanje, jer je sranje nastalo sto su to novinari (kao i obicno) krivo izinterpretirali i stavili bombastican naslov tipa dojena djeca imaju znacajno visi IQ od nedojene, zato treba dojiti.


i ja zato i mislim da u smislu propagande dojenja kao prirodne i lako dostupne hrane, ne treba obicnom narodu soliti pamet znanstvenim istrazivanjima.
jer se krivo interpretiraju i daje krivi znacaj.
a da ne spominjem buru osjecaja koja tome slijedi i posljedicno poljuvanje po propagatorima dojenja opcenito.
najveca je steta sto se u tome onda zanemare one bitne stvari oko dojenja.
(da ne spominjem da sam i sama tada imala jebeno negativan stav prema pticama....al doduse, tad nisam niti planirala dijete)

naravno da dojenje utjece na svasta, kao i puno toga u zivotu.
i super je da se istrazuje.
npr, da ja radim u vrticu, vrlo vjerojatno bih radila istrazivanje vezano uz adaptaciju dojene djece i nedojene, sa posebnim naglaskom onih koji jos doje za vrijeme adaptacije.
osim sto je to neka obaveza strucnog usavrsavanja, ja bih radila za svoj gust, jer me fakat zanima (i da mogu odg. koja kaze roditelju da prekine dojenje, strucno i opravdano reci da je to glupost sto prica, ili mozda i nije)
i da, svjesna sam sto sve moze utjecati na rezultate, i da je jedan od glavnim problema to sto bih varijablu doji ne doji imala doslovce na rijec roditelja, bez mogucnosti provjere.
al jbg, to je rizik.
kao vrlo vjerojatno i u ovom (iako, cini mi se da je bila skandinavija ili kanada, pa brijem da su oni posteniji i iskreniji nego nasi balkanci )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 00:02   #2829
Quote:
Joxy kaže: Pogledaj post
Tice se djeteta.

Ako je odluka informirana, znas sve o prednostima za sebe, dijete i cijelo drustvo, neka ti je sa srecom.
Informirana sam dovoljno, a koje bi bile prednosti za društvo? I za mene?
malib is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 00:06   #2830
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
npr, da ja radim u vrticu, vrlo vjerojatno bih radila istrazivanje vezano uz adaptaciju dojene djece i nedojene, sa posebnim naglaskom onih koji jos doje za vrijeme adaptacije.
osim sto je to neka obaveza strucnog usavrsavanja, ja bih radila za svoj gust, jer me fakat zanima (i da mogu odg. koja kaze roditelju da prekine dojenje, strucno i opravdano reci da je to glupost sto prica, ili mozda i nije)
i da, svjesna sam sto sve moze utjecati na rezultate, i da je jedan od glavnim problema to sto bih varijablu doji ne doji imala doslovce na rijec roditelja, bez mogucnosti provjere.
al jbg, to je rizik.
Ovo bi bilo dosta zgodno istrazivanje.
Iako, mislim da i tu ...nije moguce povezati kvalitetu adaptacije samo s dojenjem, jer puno toga utjece na dijete osim toga cime su ga hranili 6 ilil 12 mjeseci.
Odnos mame i djeteta je puno dublji od toga.
Cak mislim da bi se AD djeca mozda nasla u tom istrazivanju kao ona koja se bolje snalaze, jer mozda nisu toliko skoncentrirani na mamu/cicu...hranile su ih cuvale druge osobe od kada su se rodili, pa bi mozda i nove osobe ...tete, frendove lakse prihvatilli nego oni koji su bili ustekani na cicu. (jasno govorim o jaslickoj dobi)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 05:44   #2831
Quote:
malib kaže: Pogledaj post
Informirana sam dovoljno, a koje bi bile prednosti za društvo? I za mene?
Sudeci po ovome sto pises, ne bi se bas reklo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 08:30   #2832
Quote:
malib kaže: Pogledaj post
Informirana sam dovoljno, a koje bi bile prednosti za društvo? I za mene?
Društvo i ti osobno bi trebali biti na 2 mjestu a dijete na prvom. Ali nek ti je sretno pa kakav god izbor odabrala.
__________________
Bogatstvo se ne može kupiti ali se može roditi. 💓💓💓
Ex Wannabe mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 08:33   #2833
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Sudeci po ovome sto pises, ne bi se bas reklo.
jesi li ti informirana o štetnosti pesticida u hrani, o onečišćenju zraka i tla? i da li sukladno tome živiš u mjestu koje je pošteđeno takvih onečišćenja, zbog svoje djece? jer to bi bilo najbolje za njih. jesi li baš uvijek djetetu dala organski uzgojenu namirnicu, a ne špricanu? jer, za dijete bi bilo najbolje da jede samo organski uzgojenu hranu. i da živi na mjestu gdje je zrak čist. ti si vjerojatno informirana. ili nisi?

samo da ne bude nesporazuma, nikako ne zelim usporediti špricano voće i povrće sa ad mlijekom...

Zadnje uređivanje hedwig : 11.11.2013. at 08:41.
hedwig is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:27   #2834
Quote:
malib kaže: Pogledaj post
Informirana sam dovoljno, a koje bi bile prednosti za društvo? I za mene?
Evo za početak http://www.klinfo.hr/kategorija/hr/b...mjestu/8734/1/.

Toplo preporučam Rodin portal http://www.roda.hr/article/category/i-dojenje. Pročitaj tekstove i onda se smatraj informiranom.

Nemoj odluku o tako važnoj stvari temeljiti na iskustvu nekoliko prijateljica.
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:28   #2835
Quote:
hedwig kaže: Pogledaj post
jesi li ti informirana o štetnosti pesticida u hrani, o onečišćenju zraka i tla? i da li sukladno tome živiš u mjestu koje je pošteđeno takvih onečišćenja, zbog svoje djece? jer to bi bilo najbolje za njih. jesi li baš uvijek djetetu dala organski uzgojenu namirnicu, a ne špricanu? jer, za dijete bi bilo najbolje da jede samo organski uzgojenu hranu. i da živi na mjestu gdje je zrak čist. ti si vjerojatno informirana. ili nisi?

samo da ne bude nesporazuma, nikako ne zelim usporediti špricano voće i povrće sa ad mlijekom...
Na neka stvari ne možemo utjecati. A na neke ipak možemo.
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:36   #2836
Mozemo. Svatko tko ima stan u gradu, moze ga prodati i kupiti kucu i zemlju na selu, omoguciti djetetu da udise cist zrak i jede nespricano povrce. Ali jok, jer to je zrtva i stavljanje djetetove dobrobiti ispred svoje. Lakse je izvaditi sisu i reci - ja sam zena, majka, mljekara.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:42   #2837
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Mozemo. Svatko tko ima stan u gradu, moze ga prodati i kupiti kucu i zemlju na selu, omoguciti djetetu da udise cist zrak i jede nespricano povrce. Ali jok, jer to je zrtva i stavljanje djetetove dobrobiti ispred svoje. Lakse je izvaditi sisu i reci - ja sam zena, majka, mljekara.
Ne kužim te uopće. Ne voliš konstruktivne rasprave?
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:57   #2838
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Mozemo. Svatko tko ima stan u gradu, moze ga prodati i kupiti kucu i zemlju na selu, omoguciti djetetu da udise cist zrak i jede nespricano povrce. Ali jok, jer to je zrtva i stavljanje djetetove dobrobiti ispred svoje. Lakse je izvaditi sisu i reci - ja sam zena, majka, mljekara.
Nije to baš tak jednostavno
Recimo mi živimo u Zagrebu, širi centar.
također i radimo u Zagrebu, također širi centar.
Do čistog zraka i nezagađenog tla (dakle recimo Sesvete (koje si uglavnom ne možemo priuštiti, Zelina, ili na drugu stranu okolica Samobora, ili na jug iza Velike gorice) imamo 1 sat i to je minimalno i u idealnim uvjetima, od posla.
Dakle gubimo svakodnevno po 2 sata na vožnju

Jaslice/vrtić idu po mjestu stanovanja, dakle ne stignem u zakonskom roku od 10 sati po djete jer si moram uzeti pol sata više kad idem na posao da ne zakasnim, a do 17 sati po djete stignem samo u idealnim uvjetima, što je rijetko - dakle beba od godinu dana svaki dan u dežurstvu

O nekakvim aktivnostima za djete neću ni govoriti, jer u Zelini sigurno nema neki izbor

Eto to je samo ono što mi pada na pamet

Da se razumijemo, odrasla sam u Sesvetama pa jako dobro znam što pričam i ove vremenske relacije zaista jesu takve

Edit: mjenjat posao u današnje vrijeme - how yes no
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem

Zadnje uređivanje Francesca : 11.11.2013. at 11:10.
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 11:12   #2839
Jedan sat voznje u velikim gradovima nije puno. Vrtic moze biti privatni.
Ali nije bitno, mozda ti zaista to i ne mozes, zapravo ne mozda, vec sigurno jer znas bolje od mene svoje mogucnosti. Ipak, ostaje cinjenica da velik broj obitelji to mogu, ali ne zele. I to je OK i nije za osudu. Isto kao sto nije za osudu kad netko ne zeli dojiti. Zaista je bezobrazno toj osobi govoriti da nije informirana ili joj inputirati da nije dobra mama, a posebice je dvolicno to ciniti ako odgajas dijete u gradu, pustas ga da udise smog i jede pesticide, a mozes pronaci nacin da barem do polaska u skolu zivite na selu.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 11:14   #2840
A u privatnom vrtiću smijem ostaviti dijete preko 10 sati? nisam to znala
al ono - ne želim ostaviti djete 11 sati u vrtiću

I ja nisam nikoga osuđivala prosim lijepo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:29.