Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2009., 02:15   #1
Akcija "Maslenica"

Evo za početak link za one koji ne znaju o čemu se radi:

http://www.domovinskirat.hr/content/view/1862/936/

Operacija "Maslenica" predstavljala je prekretnicu u domovinskom ratu, pogotovo u životima žitelja mjesta na kojima se operacija odvijala, za sve stanovnike Zadra i zadarske županije.
Tom akcijom ponovno je uspostavljena komunikacija između sjevera i juga Hrvatske, koja se dotada odvijala preko paškog mosta i trajektne linije Prizna-Žigljen.
Treba spomenuti da su izvedbi ove operacije, kao i obrani dostignutih vrta bojišnice sudjelovale sve gardijske brigade HV-a.
U operaciji su oslobođena 92. četvorna kilometra, uključujući i mjesta Rovanjsku, Maslenicu, Jasenice, Novigrad, Podgradinu, Paljuv, Murvicu, Islam Latinski, Islam Grčki, Kašić, Crno, Babin Dub, Lakići, Smoković, Zračna luka Zemunik, dok su Škabrnja i Pridraga bili "ničija zemlja"...
na drugom krilu, na sinjskoj bojišnici istovremeno je oslobođeno nekoliko sela i zaselaka, a što je posebno bitno i brana Peruča, koju je Ratko Mladić minirao i dignuo u zrak, ali je brza intervencija inženjerije HV-a i djelatnika HEP-a spriječena katasrtofa velikih razmjera.
Stjepan Mesić, inače predsjednik Republike Hrvatske, dao je jednom prilikom izjavu na hrvatskom radiju, "da je akcija "Maslenica" bila neuspješna, da je sprovedena zbog izbora i da smo u njoj izgubili 185 ljudi a nismo se pomakli ni milimetra"...
Naravno, to je konstrukcija koja nema veze s istinom, a čiji cilj je bio obezvrijeđivanje i medijsko blaćenje zapovjednika te akcije, legendarnih Hrvatskih generala Janka Bobetka i Ante Gotovine.
Ipak, u jednom je Mesić bio u pravu:
Ta akcija ima veze s izborima, ali ne onima na koje je on mislio, a to su bili uje bez lokalni izbori, jer je HDZ u zadarskoj županiji jak i dan danas i pobjeđuje i bez takvih operacija, pa je to običan nonsens. Uostalom, svjedoci koji su bili na tadašnjem sastanku VONS-a tvrde da je jedini Mesić spomenuo izbore, u smislu "to je dobro, dobićemo lokalne izbore sad" dok su ga Tuđman i Šušak gledali u čudu, u smislu "o čemu ovaj priča", i to u trenutku dok je na stolu jedina tema bila raščlamba operacije i sastanak radi izdavanja uputa o daljnjem postupanju HV-a na dostignutim crtama bojišnice.
A izbori sa kojim je bila povezana operacija, točnije njen tajming, su bili američki predsjednički izbori, te se početak te operacije poklopio sa inauguracijim Billa Clintona, "tog krvožednog trećerazrednog saksofonista"
Neko može misliti da je to bilo slučajno, a on i koji su pozorno pratili tijek događanja znaju da nije...

Da čujem, razmišljanja i komentare same operacije ali isto tako i razmišljanja u svezi ovog podlog i drskog pokušaja prekrajanja novije hrvatske povijesti i to ni manje ni više nego od strane predsjednika države...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 13:38   #2
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
jedna od 'gadnijih' operacija i bitnih...

a evo sad se poklapa s još jednim događajem u Zadru..
Boduje je jednim bodom, kao i čistačica u MUP-u. Daklem, nebitna je.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 13:42   #3
Maslenica je najvaznija operacija HV u DR.
Cestitke svim sudionicima.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 14:48   #4
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Maslenica je najvaznija operacija HV u DR.
Cestitke svim sudionicima.
Hm vrlo dvojbeno.Kad se vec krenulo onda nije trebalo ni stajat,hocu rec trebalo zauzet i usce zrmanje i ono tamo okolo da oni ne pucaju po onim pontonima a i moglo lose zavrsit ovi neki biseri izgleda uopce nisu racunali na kontranapad
Lui konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:00   #5
Quote:
Lui konj kaže: Pogledaj post
Hm vrlo dvojbeno.Kad se vec krenulo onda nije trebalo ni stajat,hocu rec trebalo zauzet i usce zrmanje i ono tamo okolo da oni ne pucaju po onim pontonima a i moglo lose zavrsit ovi neki biseri izgleda uopce nisu racunali na kontranapad
Evo pametnoga. Dečko, ti zaboravljaš kako su nama za vratom puhali ovi iz MZ-a.
Srbi su bili ti koji su NON STOP kršili sporazum. Eh, da su UN-ovci štitili Hrvate u okupiranom području kako su štitili Srbe za vrijeme Oluje.
Ova ista Europa kojoj se mi danas guzimo je na svaki naš vojni korak prijetila sankcijama, šta su drugo mogli nego manevrirat malo akcija, malo primirje!?
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:10   #6
Quote:
Tuđman i Šušak
grad koji ima obalu tudjmana i ulicu suska, moze samo naprijed ici.

turizam,hmmm volio bih da ostane mirno kao sto i jest.

pozdrav
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:10   #7
sami Srbi tvrde da su u kontru na Maslenici bacili sve što je valjalo.

I kad nisu uspili probiti, znali su da su gotovi. Ostalo je bilo batrganje.

Uz Vukovar, najveća bitka Srba i Hrvata u RH.
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:17   #8
Quote:
Opasne Misli kaže: Pogledaj post
Evo pametnoga. Dečko, ti zaboravljaš kako su nama za vratom puhali ovi iz MZ-a.
Srbi su bili ti koji su NON STOP kršili sporazum. Eh, da su UN-ovci štitili Hrvate u okupiranom području kako su štitili Srbe za vrijeme Oluje.
Ova ista Europa kojoj se mi danas guzimo je na svaki naš vojni korak prijetila sankcijama, šta su drugo mogli nego manevrirat malo akcija, malo primirje!?
Pa samo par km,nisam mislija da knin napadnu.Pod prepostavkom da nije bilo jakog otpora a mozemo mi pricat sat god hocemo ali oni su bili iznanedjani,nisu mislili otvorit cestu al nisu bas ni napad ocekivali Evo jedno konkretno pitanje zna li tko ko je drza posedarje i zaniam me u vezi zadra 92 i 93 koliko je i kada bilo topnickih napada i eventualno zracnih?
Lui konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:22   #9
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
sami Srbi tvrde da su u kontru na Maslenici bacili sve što je valjalo.

I kad nisu uspili probiti, znali su da su gotovi. Ostalo je bilo batrganje.

Uz Vukovar, najveća bitka Srba i Hrvata u RH.
[nadovezujem se]
Ovu operaciju bi trebalo slaviti barem kao Oluju i Bljesak jer smo Zapadu, ali i zločincima sa istoka, pokazali da možemo sami obraniti zemlju kao i osloboditi svoj teritorij bez ikakvih vanjskih intervencija koja su išla pod ruku sa srbendama.

Zadnje uređivanje Opasne Misli : 23.01.2009. at 15:30.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:22   #10
U pet dana su razbijeni potpuno, i da nije bilo MZ Oluja" vjerojatno ne bi bila ni potrebna. Nakon što je oslobođeno Novigradsko ždrilo i nakon što su zauzete pozicije Velika-Mala Bobija te Tulove grede, kompletna dolina-Glinica-Obrovac su nam bili na dlanu a srbi su već napustili Obrovac i krenula je bježanija, (nešto slično "Oluji") da tada nismo bili zaustavljeni od MZ u najmanju ruku bi oslobodili Obrovac, Benkovac, Gračac i bio bi nam otvoren put za Knin.

Ako ništa drugo, Akcija Maslenica" nam je poslužila kao pokazatelj što možemo očekivati kasnije u Oluji"

Kad se razbije prva linija četnika, njihova vojska u spašavanju vlastite guzice gazi i svoje civile.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 16:49   #11
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Boduje je jednim bodom, kao i čistačica u MUP-u. Daklem, nebitna je.
Sarkazam, ali potpuno opravdan sarkazam
Samo kad se sjetim onih momaka iz 3. gardijske brigade koje je dopalo da prvi brane kontru, i da za to dobiju samo jedan bod, to je prava pravcata katastrofa.
S tim da ja tu ne optužujem ministricu Kosor, jer ona najvjerovatnije nema pojma o tome kako se to odvijalo, ali optužujem ovdje sad javno onog Dečaka, Merčepa, Đakića, Kaćinarija i ostale koji su trebali na to ukazati prilikom određivanja pravilnika, jer oni bi trebali znati što je bilo ako su branitelji, i kad već zastupaju branitelje pred vladom (iako, ja kao branitelj nikad nikome od njih nisam dao mandat da me zastupa pred vladom)
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 16:56   #12
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Maslenica je najvaznija operacija HV u DR.
Cestitke svim sudionicima.
Slažem se s tobom, ali ipak bi trebalo dodati "nakon 91.", jer ipak Vukovar je bitka svih bitaka, a to da je "Maslenica" po meni bitnija od "Oluje", da ne spominjem sve ove druge operacije poput "Bljeska" ili "Džepa", a u prilog tome ide i tvrdnja koju sam već naveo, da su u izvedbi operacije i u obrani dostignutih crta bojišnice sudjelovale sve gardijske brigade, što mislim da se nije ponovilo više u nijednoj operaciji.
Također je bitno pripomenuti da je to prva akcija u kojoj je sudjelovalo naše ratno zrakoplovstvo (tu mislim na borbene zrakoplove, jer nikako ne želim umanjiti onu nevjerovatnu hrabrost naših dečki u Slavoniji 1991. i njihovih bojler-bombi iz zrakoplova za zaprašivanje usjeva).
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 16:57   #13
Quote:
Lui konj kaže: Pogledaj post
Hm vrlo dvojbeno.Kad se vec krenulo onda nije trebalo ni stajat,hocu rec trebalo zauzet i usce zrmanje i ono tamo okolo da oni ne pucaju po onim pontonima a i moglo lose zavrsit ovi neki biseri izgleda uopce nisu racunali na kontranapad
Ovaj post je sam po sebi biser, pa ga nije potrebno dalje komentirati...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:00   #14
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom, ali ipak bi trebalo dodati "nakon 91.", jer ipak Vukovar je bitka svih bitaka, a to da je "Maslenica" po meni bitnija od "Oluje", da ne spominjem sve ove druge operacije poput "Bljeska" ili "Džepa", a u prilog tome ide i tvrdnja koju sam već naveo, da su u izvedbi operacije i u obrani dostignutih crta bojišnice sudjelovale sve gardijske brigade, što mislim da se nije ponovilo više u nijednoj operaciji.
A Maestral???
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:01   #15
Quote:
Opasne Misli kaže: Pogledaj post
Evo pametnoga. Dečko, ti zaboravljaš kako su nama za vratom puhali ovi iz MZ-a.
Srbi su bili ti koji su NON STOP kršili sporazum. Eh, da su UN-ovci štitili Hrvate u okupiranom području kako su štitili Srbe za vrijeme Oluje.
Ova ista Europa kojoj se mi danas guzimo je na svaki naš vojni korak prijetila sankcijama, šta su drugo mogli nego manevrirat malo akcija, malo primirje!?
Ma ne. on samo oće reći da Bobetko i Gotovina zajedno nisu imali toliko vojničkog znanja i iskustva da uopće nisu uzeli u obzir kontraudar
To je već viđeno, a navedeni je još samo trebao dodati da je ta operacija izvedena radi lokalnih izbora, da smo izgubili 185 ljudi a da se nismo pomakli ni milimetra...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:05   #16
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
grad koji ima obalu tudjmana i ulicu suska, moze samo naprijed ici.

turizam,hmmm volio bih da ostane mirno kao sto i jest.

pozdrav
Mali ispravak, grad nema obalu nego ulicu doktora Franje Tuđmana, koja je najvažnija ulica, žila kucavica grada, a ulica je to ime dobila 11. prosinca 1999. godine.
Off topic: imam tekući račun u jednoj od banaka i novce mogu podizati na bakomatima u slijedećim ulicama:
1. Ulica doktora Franje Tuđmana
2. Ulica doktora Ante Starčevića
3. Obala Kralja Tomislava
4. Ulica Bleiburških žrtava
5. Ulica Stjepana Radića

Zanimljivo
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:09   #17
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
sami Srbi tvrde da su u kontru na Maslenici bacili sve što je valjalo.

I kad nisu uspili probiti, znali su da su gotovi. Ostalo je bilo batrganje.

Uz Vukovar, najveća bitka Srba i Hrvata u RH.
Kratko, jasno i precizno
Inače, bio sam u toj kući nakon operacije "Oluja" gdje je bilo njihovo glavno zapovjedništvo, a kontru je osobno vodio Ratko Mladić, a bio je tu i ona seljačina Arkan...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:10   #18
Quote:
Opasne Misli kaže: Pogledaj post
A Maestral???
A nije, nije. Baš gledam.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:14   #19
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Kratko, jasno i precizno
Inače, bio sam u toj kući nakon operacije "Oluja" gdje je bilo njihovo glavno zapovjedništvo, a kontru je osobno vodio Ratko Mladić, a bio je tu i ona seljačina Arkan...
Ima u srpskom serijalu "Jedinica" gdje kapetan Dragan priča kako su Arkanovci pod Legijinom komandom krenuli tu frontalno i da su popušili, i sutra se spakirali za Beograd...

Tu je i zaginuo onaj komandant Vukova s Vučjaka. Da Vukovi s Vučjaka...
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:15   #20
Quote:
Opasne Misli kaže: Pogledaj post
A Maestral???
Pa koliko ja znam 3. i 5. gardijska su i u vrijeme "Oluje" a i u vrijeme "Maestrala" i "Južnog poteza" osiguravale bojišnicu prema Podunavlju.
U tim operacijama nisam sudjelovao, pa ne mogu govoriti sto posto, ali ono što mogu sto posto reći je da sam tada bio pripadnik 9. gardijske i mi smo nakon "Oluje" imali zadaću osiguravanja južnog bojišta, odnosno, morali smo paziti da iz Crne Gore ne krenu prema Dubrovniku ponovno.
Nisu se usudili, što je prava šteta, jer smo tada bili u vrhunskoj formi pa bi se poigrali s njima ko naši neki dan sa Španjolcima u rukometu...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.