Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2010., 16:37   #1041
...

Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
najžalosnije je što su sva trojica u pravu... a tebi se toliko toga nagruvalo da ti se apsolutno sve pomiješalo... i euforija zbog silne premoći u teškom naoružanju te 1991. i dijelom 1992. dok naših snaga bilo nije ni blizu dovoljno, dok ste bili nadomak Zadra (Zadar nije bio prazan, žene i djeca onih koji su mogli i željeli ih skloniti, sklonjeni su) i moral ljudi koji rat još ni okusili nisu osim izdaleka gdje su na položajima slušali priče o raznim specijalcima i komandosima kako oslobađaju Škabrnju od ustaša koji su ovo ili ono...

Stanje stvari je jednostavno takvo bilo tih dana (1991. i 1992.) da u Zadru nisu imali s čime ni kako napadati bilo što što im nije u dometu osobnog naoružanja. A vi ste mogli (i htjeli) zaista gađati i cijeli Zadar i kompletnu okolicu kao na dlanu jer ste imali s čime (JNA vam je ostavila dovoljno da držite te položaje). Nije baš da ste bili redovni i precizni u gađanjima ali niste puno promašivali. Zadar ste mogli zauzeti da ste htjeli novi Vukovar, no točno to bi vam od njega i ostalo. O svemu tome građani tvoje CAO u Obrovcu i Benkovcu slušaju još uvijek samo na radiju i gledaju "vesti" o paljenju guma u Dubrovniku i o JNA koja osigurava konvoj Libertas i igra se mirotvorca. "S vremena na vrijeme" zapucate i na Maslenicu čisto da vam se "domaći" ne opuste a i nas da podsjetite da ste jači. Te 1992. završavaju sve ratne operacije na onome što mi zovemo južno bojište koje je bilo pod generalom Bobetkom, Dubrovnik je obranjen (imaš temu o tome tu na podforumu ako te zanima više o tome), ljudi su stekli dragocjeno iskustvo bliske borbe i opet s moćnijim ali neodlučnim neprijateljem osvajačem. Takvi dolaze i pripremaju Maslenicu, gardijske brigade s ratnim iskustvom, pripadnici specijalne policije koji su iza sebe ostavili 1991. u zapadnoj i istočnoj Slavoniji i borbe tamo, ljudi koji su branili i obranili Gospić. Vi ste takvih iskusnih imali samo povremeno kad bi se neki našli "specijalni" na putu iz Posavine u Hercegovinu, ostatak ljudi je još paradirao u uniformama bez ispaljenog metka iz osobnog naoružanja, bez iskustva ljeta/zime u rovovima. A onda vas je zadesila Maslenica i pokazalo se koliko ste organizirani i uvježbani. Rat je odjednom postao daleko bliži i stvarniji no što se činio dosad... ali hej... sad kad ste imali protiv koga više niste imali ni s kim ni s čim, "specijalne" je zaokupirala Posavina. Rasulo? Možda ne odmah nakon Maslenice, no život vam je svakako bio i miliji i drugačije ste ga gledali i živjeli no dotad.

Vidiš koliko toga stane u razdoblje od 16.8.1990. do kraja ožujka 1993.? I kako se stanje mijenja kad se zaista treba i braniti?

Za priču o traktoru ne znam... ali za koze znam sasvim provjereno, njihova vlasnica se bježeći iz svog sela godinu i pol dana skrivala po špiljama i kasnije "uhvaćena" pa razmijenjena...

A za ovo o pravašima, lijevima i desnima... ne znam šta da ti kažem... u presjeku kad pogledam unatrag kroz familiju... jedino ja ispadam "prosječan" sa svake strane i uravnotežen...


hm,da.vecinom se slazem,i ajde da ne pricamo o ovcama i kozama,o stanovima i ostaloj imovini.

tako je protekao taj dio rata,slazem se.zatim je na scenu stupio plan sajrusa vensa koji je potpisan i primjenjen 1992-godine,i koji je vama dobrodosao u tom momentu,za razliku od nas koji smo njime samo izgubili puno toga.kako na vojnom planu tako i na politickom.sve se to odrazilo na funkcionisanje nase vojske.da nije bilo prihvatanja tog plana,da smo ostali na polozajima na kojima smo i bili sa tehnikom i ljudstvom koje smo imali,akcija maslenica pod tim okolnostima vjerovatno ne bi bila ni planirana ni izvodjena na nacin na koji je izvedena.ovako,sa planiranjem akcije maslenica,igralo se i na tu kartu da je nase oruzje u skladistima,da nasa vojska mora sprovesti mobilizaciju jer je jedna od tacaka vensovog plana bila i demobilizacija vojske.neki od vas ce reci da smo imali svega i svacega,da,imali smo.

ali sama mobilizacija i izvlacenja teskog naoruzanja je kasnilo vec u startu.nije bilo vremena da se to uradi na pravi nacin.niste ni vi za akciju maslenica ustali to jutro,presvukli se u uniforme i planirali kako izvrsiti napad.ta demilitarizacija i plan sajrusa vensa,vama je dao vremena da pazljivo planirete akciju maslenica.u danima koji su usljedili,izgubili smo dio teritorija,desilo se rasulo u mnogim jedinicama i u tim okolnostima ocekivali smo dalje napredovanje HV.politicki vrh je ocekivao reakciju MZ jer su napadnute zone pod zastitom UN,medjutim svima je bilo jasno da reakcije nece biti,sem neke protestne note i sl.garancije koje smo imali od UN,da cemo biti pod njihovom zastitom bile se presudne da potpisemo taj plan.medjutim,izigrani smo,i svoju naivnost smo platili gubitkom strateski vaznih teritorija.da smo znali da cemo biti izigrani,i da ce UN i MZ,progledavati kroz prste RH,mi taj plan ne bismo potpisali,a onda bi bilo puno teze napraviti prodor i kroz R.Kotare i na potezu rovanjska-jasenice.u svemu tome,kljucni je bio velebit,gdje nije ni bilo nasih snaga osim u nekim nizim djelovima u vidu patrola predvidjenim tim planom.nakon zauzimanja dominantnih kota u velebitu,a bez odgovora od strane nas nekim efikasnijim kontranapadom,koji je u obliku kakav je trebao biti izostao zbog nekoliko razloga.komanda SVK,nije imala dobre procjene od pocetka vaseg napada,nije se znalo ni koji su ciljevi tog napada,ni da li ce se napad nastaviti.

oni su mislili da oce i umjesto da smo krenuli u protunapad,zauzeli su se novi polozaji i mi smo poceli çekati.to cekanje je trajalo sve do kraja rata,sama svjest se promjenila,vise nismo razmisljali o napadima,nego samo o tome kad cemo i gdje biti napadnuti.kasnije akcije HV,medacki dzep i zapadna slavonija jasno su i pokazivali da smo sa pravom strahovali od posljedica takve pasivne uloge,tacnije pasivne odbrane.1994.godina je bila godina gde je SVK usljed svih mogucih faktora,kako vojnih,politickih i ekonomskih,i razna druga desavanja pocela da drasticno slabi,da se osipa ljudstvo,gubi moral,pritisnuti sa desavanjima na bihacu i na grahovu i dinari(koja je opet bila kljuc uspjeha kasnije u oluji) i bilo je tad svima jasno da necemo moci vojno da se odbranimo u slucaju napada.1995.godine stanje je bilo jos gore,da ne kazem katastrofalno,pogotovo nakon akcije bljesak kada vojska r.Srpske a ni Srbija nisu nista ucinile da zastite to podrucje.nama je bilo jasno to jos dok je padao glamoc i grahovo,ali sad smo se konacno i uvjerili da pomoc necemo dobiti od nikoga.to je ionako lose stanje u SVK pogorsalo i samo se cekalo kad ce usljediti i konacni napad.

kad je napad otpoceo,odredjeni djelovi naseg korpusa su u odredjeno vrijeme dobijali i naredjenje o povlacenju.mi u velebitu smo ga dobili medju zadnjim(nakon knina,benkovca) i to tacno u 11.15 minuta 05.08.1995.ne trebam ni reci da nismo znali da je knin vec prakticno pao,da su vase snage bile nama debelo iz ledja na velebitu i da su 12 sati prije toga neke jedinice vec uveliko bile u povlacenju.ja posto to nisam znao,cudio sam se tome.mi u velebitu smo izgubili one kote koje smo nakon zagrebackog sporazuma bili zaposjeli kad ste se vi povukli i vratili smo se na stare polozaje.nekih ozbiljnijih napada od strane HV u velebitu nije ni bilo osim sporadicne paljbe,intenzivnije nego inace i artiljerijske vatre.onda smo krenuli bez da znamo kuda i na koje polozaje,sisli u zaseok ploca putem koji smo iskopali ranije,vecina pjeske...nastavili prema muskovcima,nadajuci se da ce tamo biti neka komanda ili neko ko ce nas pregrupisati i sl,zatim prosli prema zegaru koji je takodje bio prazan.tada smo culi da je sve palo,pronosile se price o izdaji i sl,znali smo da je rat izgubljen i tako.

Zadnje uređivanje Scotsman : 22.07.2010. at 18:21. Reason: Razbijanje posta radi čitljivosti. Stisni koji put Enter
gaggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 16:43   #1042
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
e lipi moj,dobri Ante,ja sam zivio do rata u Zadru,navija za Hajduk,nikad u Srbiji,dotad bio,Krajina je nastala i nestala igrom slucaja,nikako planski,niko od lokalnih Srba nije mastao o Velikoj Srbiji.Hrvatska o kojoj ti pricas,odjednom vise nije bila ista,ja sam prije rata ponosno pjeva Lijepa nasa,e onda se ta ista majka domovinaodjednom ponjela prema meni,kao zla maceha. Otac i svi zaposleni u u jednoj firmi,koji su srpske nacionalnosti dobijaju otkaz,ZATO STO SU SRBI
[mozes provjeriti ovo},u osnovnu skolu u koju mi je isao mladji brat{os marsal tito}na ulazu osvane 10 metara dugacak grafit,ZABRAMNJEN ULAZ PSIMA I SRBIMA,prije i jedne ispaljene granate,cetvoro mojih komsija nestaje bez traga,nadjeni mrtvi na Bokanjcu,naravno nikad niko nije za to odgovarao. Za te ubijene ljude odgovorno tvrdim,da nikad nisu imali nikakve veze,sa srbovanjem ili kakvim oruzjem ili sl.,BILI SU SAMO SRBI, JA licno napadnut od lokalnog klosara i njegove grupe,jer sam u ljeto,1990.!!!!!,izgovorio rjec peskir,a ne sugaman,tako da lipi moj Antisa,za mene i mnogobrojne Srbe,tu nije bilo buducnosti. Znam da ti i ostali Hrvati,imate drugacije vidjenje o svemu ovom,al sam se bar nadao,da zelite cuti misljenje,nas trofaznih.
a ja ću ti reći da su se moja dica igrala do zadnjeg dana sa sinovima (navijali za Partizan) Ilije Tauza zapovjednika kninskog zatvora za kojeg smo znali da je na barikadama od 90. Žena i dica su mu živila normalno u našoj zgradi, čak s našima išli u podrumu za prvih zračnih uzbuna. jedno jutro žena sa sinovima sa kuferima ode u kasarnu, dva dana prije početka pakla u samom zadru i ja je posli vidim u JNA kamionu na osiguravanju izlasku armije iz grada na Bilom brigu.
Niko je nije ni krivo pogleda , a na zidu im je cilo vrimr visila Titova slika koja se vidila iz dvorišta zgrade jer su bili u prizemlju 8to je bila tada totalna ludost/provokacija)
Tisuće srba još živi u zadru i preživili su svakava sranja od budala jer su znali da su u svom gradu i svojoj zemlji. ne sam to nego su bili i u HV-u.
A polupismenim seljacima u bukovici i zd zaleđu su dobili što su i tražili, gotovo bez iznimke.

i što smo konstatirali ? ništa, možćemo do sutra ovako.
Poanta je u korijenima ovog rata, od famoznog memoranduma, preko mitinga do kulminacije na barikadama i strategiji i matrici ratovanja da JNA pregazi obranu i onda propusti domaće krvoloke da se iživljavaju na kolegama sa posla,škole,susjedima i tako fizičkim uništenjem etnički čiste teritorji...
btw, moram priznati da je gagy najobjektivniji s druge strane do sada i pridonio je kvaliteti rasprave a i dobro se drži...moje skromno mišljenej

Zadnje uređivanje hr1u00 : 22.07.2010. at 16:51.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 16:50   #1043
Quote:
daviteljzd kaže: Pogledaj post
moram na ovo reagirati,pa čovječe prvo oružje JNA koje je dala benkovačkim srbima je bilo u listopadu 1989 a kako je ono na mitingu SDS-a u veljači 1990 u Zadru Rašković kliknuo da je Gaženica srpska luka?
Čovječe 40% zadarski srba je ostalo u Zadru i preko njih 200 borilo se u HV-u.
Znači oni su bili budale?
U zgradi preko puta moje živi 100 srba i svaki dan gledam kako im dolazi rodbina iz Srbije i CG na ljetovanje.
ni blizu od 40%,nije ostalo,a to za oruzje 1989.,pa vi ste ga imali 1971.,ako cemo tako gledati. Ja ovdje nikog ne pokusavam ubjediti,kako smo mi Srbi,bili cvjece,imamo mi milion mana,trebalo bi mi 18 stranica,samo to da napisem,al govorit,kako ste vi Hrvati,andjeli,a mi ovakvi ili onakvi,stvarno nema smisla. JA sam se ovdje javio,da bi,ako uopste nekog interesuje,opisao sta se desavalo sa druge strane nisana,za vreme akcije Maslenica,ako kao takav nisam dobrodosao na forum,necu se vise ni javljati. Mozemo tako 100 godina,kom je zapoceo,ko je kriv,imacemo uvjek razlicita stajalista
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 16:51   #1044
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
e lipi moj,dobri Ante,ja sam zivio do rata u Zadru,navija za Hajduk,nikad u Srbiji,dotad bio,Krajina je nastala i nestala igrom slucaja,nikako planski,niko od lokalnih Srba nije mastao o Velikoj Srbiji.Hrvatska o kojoj ti pricas,odjednom vise nije bila ista,ja sam prije rata ponosno pjeva Lijepa nasa,e onda se ta ista majka domovinaodjednom ponjela prema meni,kao zla maceha. Otac i svi zaposleni u u jednoj firmi,koji su srpske nacionalnosti dobijaju otkaz,ZATO STO SU SRBI
[mozes provjeriti ovo},u osnovnu skolu u koju mi je isao mladji brat{os marsal tito}na ulazu osvane 10 metara dugacak grafit,ZABRAMNJEN ULAZ PSIMA I SRBIMA,prije i jedne ispaljene granate,cetvoro mojih komsija nestaje bez traga,nadjeni mrtvi na Bokanjcu,naravno nikad niko nije za to odgovarao. Za te ubijene ljude odgovorno tvrdim,da nikad nisu imali nikakve veze,sa srbovanjem ili kakvim oruzjem ili sl.,BILI SU SAMO SRBI, JA licno napadnut od lokalnog klosara i njegove grupe,jer sam u ljeto,1990.!!!!!,izgovorio rjec peskir,a ne sugaman,tako da lipi moj Antisa,za mene i mnogobrojne Srbe,tu nije bilo buducnosti. Znam da ti i ostali Hrvati,imate drugacije vidjenje o svemu ovom,al sam se bar nadao,da zelite cuti misljenje,nas trofaznih.
I sam si vidio da želimo čuti vaše mišljenje. To je većina nas koja nije željela ovaj rat. Znadeš li koliko se krunica u naših ljudi, a osobito žena izmolilo, ne da vas uništimo i protjeramo, nego da rata ne bude. Vi ste taj rat proizveli, vi ste ga na svaki mogući način nastojali održati, pa čak i onda kada je to po vas postalo kobno. Nije li to potreba za samouništenjem? A spominjanje svoje obitelji preseli na forum psihologija.I ja je imam, a neću ovdje govoriti kako je tko pešao na drugi svijet. To su stvari koje se tiču nas osobno, a ne da tobopžnjom kuknjavom za njima pljujemo po pijetetu kojega civiliziran čovjek treba održavati.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 16:53   #1045
...

Quote:
daviteljzd kaže: Pogledaj post
moram na ovo reagirati,pa čovječe prvo oružje JNA koje je dala benkovačkim srbima je bilo u listopadu 1989 a kako je ono na mitingu SDS-a u veljači 1990 u Zadru Rašković kliknuo da je Gaženica srpska luka?
Čovječe 40% zadarski srba je ostalo u Zadru i preko njih 200 borilo se u HV-u.
Znači oni su bili budale?
U zgradi preko puta moje živi 100 srba i svaki dan gledam kako im dolazi rodbina iz Srbije i CG na ljetovanje.
daj davitelju,sad bas lupas!kao prvo!odgovorno tvrdim da JNA do 1991.godine ni jednom jedinom covjeku nije dala ni jedan komad oruzja,ni jednog metka a da nije bio njen pripadnik.nikome!

a to za J.Raskovica koji je bio protiv svake oruzane pobune i koji se borio za ostanak u RH politickim sredstvima,cisto sumnjam da je izjavio tako nesto.jos u Zadru!dokumetuj mi to bas da se uvjerim i sam.
cak je na povike na mitinzima kad se vikalo ''ocemo oruzje'',on govorio danam ne trebaju puske nego kemiske.naravno,mnogi su ga tad prozvali da je izdajnik.
a to za srbe,nije ih sigurno ostalo 40 %,u tolikom procentu nisu ostali ni u jednom gradu u RH. - u zgradi preko puta tvoje zivi 100 srba? pa toliko Srba ne zivi u zgradi preko puta moje,ovdje u BG,a kamoli tu.
gaggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 16:55   #1046
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
ni blizu od 40%,nije ostalo,a to za oruzje 1989.,pa vi ste ga imali 1971.,ako cemo tako gledati. Ja ovdje nikog ne pokusavam ubjediti,kako smo mi Srbi,bili cvjece,imamo mi milion mana,trebalo bi mi 18 stranica,samo to da napisem,al govorit,kako ste vi Hrvati,andjeli,a mi ovakvi ili onakvi,stvarno nema smisla. JA sam se ovdje javio,da bi,ako uopste nekog interesuje,opisao sta se desavalo sa druge strane nisana,za vreme akcije Maslenica,ako kao takav nisam dobrodosao na forum,necu se vise ni javljati. Mozemo tako 100 godina,kom je zapoceo,ko je kriv,imacemo uvjek razlicita stajalista
Pa tko te tira sa foruma,ja sam te pita di si ratova u Maslenici a ti ništa?
daviteljzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 16:57   #1047
jasenovac !?!??!
1971 ?!?!?

pa dajte se više pogledajte u ogledalo. Započeli ste sve ratove u bivšoj jugi, vođeni su iz BG, sve ste ih popušili, majčica srbija vam je troqurcu, NATO vas je bombardira, cili svit vas je osudija, ostali ste bez Kosova, Crne Gore...

isprika ostalima za off topic
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:36   #1048
Politički dio akcije "Maslenica" zvuči ovako: Republika Hrvatska je bila već više od godinu dana međunarodno priznata država. Imala je sav potreban državni aparat, a koji uključuje i Hrvatsku vojsku. Sve osobe koje su na teritoriju RH nosile oružje, a nisu bile pripadnici HV-a ili MUP-a, bili su jednostavno - odmetnici. <--- točka
Stoga molim akciju "Maslenica" ne nazivati napadajnom, već oslobađajućom operacijom.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:00   #1049
...

Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Politički dio akcije "Maslenica" zvuči ovako: Republika Hrvatska je bila već više od godinu dana međunarodno priznata država. Imala je sav potreban državni aparat, a koji uključuje i Hrvatsku vojsku. Sve osobe koje su na teritoriju RH nosile oružje, a nisu bile pripadnici HV-a ili MUP-a, bili su jednostavno - odmetnici. <--- točka
Stoga molim akciju "Maslenica" ne nazivati napadajnom, već oslobađajućom operacijom.
ajde? pa ako ja pricam iz konteksta ''odmetnika'' jer sam bio odmetnik onda je normalno da kazem da je rjec o ofanzivnoj akciji.
gaggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:39   #1050
mrki vuk ja sam Hrvat i te 1990 sam ostao bez posla u firmi koja posluje i danas.Otac i mater prisilno umirovljeni za puno manju mirovinu ¸nego što je bila plaća.
Koje smo oružje imali 1971¸nisam ovo dobro razumia?
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 19:47   #1051
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Koje smo oružje imali 1971¸nisam ovo dobro razumia?
Mislim da aludira se na Bugojansku skupinu i Hrvatsko prolijece.
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:27   #1052
da se malo vratimo na vojne teme,zasto je ucinak artiljerije{topnistva}sa obe strane bio katastrofalan,cini mi se da je vise sluzila za zastrasivanje i psiholoski afekat. Jel u pitanju losa obucenost ili sta vec.Sto se tice samog orkana,ja sam vec rekao,da sam ja bio samo u obezbedjenju istog,imali 2 BOV-a,jedan sa srelama 2-M,i jedan sa PAT-20mm,ciljeve,kad i sta ce biti gadjano,nit sam odredjivao,nitn sam vecino znao,sta se gadja.Pa evo pitam ja vas,jel smo imali kakvih pogodaka,mislim na vojne ciljeve,nemojte molim vas sad o Zadru i civilnimzrtvama. Pitam cisto za vojnen ciljeve.Jednom ste nas trazili u nokolini Liscica,pola sata,nakon sto smo ispalili nekoliko raketa,al vec smo bili otisli. E da,imali ste dobrog minobacacliju za minobacac 60 ili 82 mm,u Zemuniku,oko Ludare,bio je prilicno opasan.
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:07   #1053
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
da se malo vratimo na vojne teme,zasto je ucinak artiljerije{topnistva}sa obe strane bio katastrofalan,cini mi se da je vise sluzila za zastrasivanje i psiholoski afekat. Jel u pitanju losa obucenost ili sta vec.Sto se tice samog orkana,ja sam vec rekao,da sam ja bio samo u obezbedjenju istog,imali 2 BOV-a,jedan sa srelama 2-M,i jedan sa PAT-20mm,ciljeve,kad i sta ce biti gadjano,nit sam odredjivao,nitn sam vecino znao,sta se gadja.Pa evo pitam ja vas,jel smo imali kakvih pogodaka,mislim na vojne ciljeve,nemojte molim vas sad o Zadru i civilnimzrtvama. Pitam cisto za vojnen ciljeve.Jednom ste nas trazili u nokolini Liscica,pola sata,nakon sto smo ispalili nekoliko raketa,al vec smo bili otisli. E da,imali ste dobrog minobacacliju za minobacac 60 ili 82 mm,u Zemuniku,oko Ludare,bio je prilicno opasan.
vuče, oprosti. Ne da mi vrag mira, U svemu tome, ti si bio mali od kužine.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:20   #1054
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
vuče, oprosti. Ne da mi vrag mira, U svemu tome, ti si bio mali od kužine.
nisandzija na kazanu,haha,dobar si
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:41   #1055
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
e lipi moj,dobri Ante,ja sam zivio do rata u Zadru,navija za Hajduk,nikad u Srbiji,dotad bio,Krajina je nastala i nestala igrom slucaja,nikako planski,niko od lokalnih Srba nije mastao o Velikoj Srbiji.Hrvatska o kojoj ti pricas,odjednom vise nije bila ista,ja sam prije rata ponosno pjeva Lijepa nasa,e onda se ta ista majka domovinaodjednom ponjela prema meni,kao zla maceha. Otac i svi zaposleni u u jednoj firmi,koji su srpske nacionalnosti dobijaju otkaz,ZATO STO SU SRBI
Ajme majko rasplakao si me

Agresija na Hrvatsku je planirana godinama,još krajem 80-tih, a Srpska pobuna u Hrvatskoj jest dirigirana izvana,ali su je jedva dočekali

Vikanje "Ovo je Srbija" 1988. ni neću spominjati
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 22:29   #1056
Teško je više pisati,imati živaca a novi žele nešto novo reći.
Za vrijeme domovinskog rata 60 % Srba je ostalo pod vlašću RH.Mnogi jer su tako osjećali ,malobrojni po zadatku.

U tzv. krajini ili u onome što su oni proglasili paradržavom 1991 je na tom prostoru živjelo 53% Hrvata a 1995. za vrijeme Oluje su mogli stati u 5 autobusa.
Ova dva nekadašnja sugrađanina znaju koliko je praovoslavnih crkava porušeno u Dalamciji, a di god je bratija nevinh i ugoženih stigla porušili su i katoličke crkve i ponegi groblja.
Naoruzavanje Srba sa šireg prostora Zadra je išla intenzivno putem tzv. žutih mobilizacijskih kartona JNA a oruzje se zaduživalo u vojarni Šepurine.
Srbovali ste od 1987. javno a nakon 1988. i nosanja moći cara Lazara čak je i orjunaška Slobodan Dalamcija pisala o četničkoj ikonografiji i veličanju Slobodana koji je zbog neispunjenih planova pokopan u dvoriše ženine mu kuće.
Sve prije po vama ustašoidne hrvatske vlasti koja je došla u proljeće 1990.tada je vladala poznata hrvatska šutnja a glavni političari su bili Stanko Stojčević,Drago Dimitrović,Stipe Šuvar i Ivica Račan.
Vama nikakva Hrvatska nije odgovarala,vi ste je mrzili i onda i sad.Ja znam da vi volite Zadar i imate životne uspomene iz tih dana i uvijek će te ih se sjećati.Vi volite grad ali ne volite i ne priznajete nikakvu Hrvatsku-bilo pod Titom,Šuvarom,Tuđmanom,Račanom,Mesićem.
Pljucali ste pijat iz kojeg ste jeli i dobro živjeli i zato ste doživjeli takvu sudbinu .Svi ste vi sada samo čudni apatridi-ljudi s papiirima o državljanstvu ali bez Domovine.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 22.07.2010. at 22:54.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 00:36   #1057
Quote:
gaggy36 kaže: Pogledaj post
ajde? pa ako ja pricam iz konteksta ''odmetnika'' jer sam bio odmetnik onda je normalno da kazem da je rjec o ofanzivnoj akciji.
Neće biti. Tada si ti bio osoba koja je imala nelegalno oružje u međunarodno priznatoj državi.
Dakle, bio si odmetnik. Dakle, imali smo pravo maknuti te sa područja RH.
Dakle, kad smo te napali oslobađali smo svoj međunarodno priznat teritorij.

P.S. Jesi ti ono bio kuVar kad je sve završilo kako nisi planirao?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 01:59   #1058
...

Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Neće biti. Tada si ti bio osoba koja je imala nelegalno oružje u međunarodno priznatoj državi.
Dakle, bio si odmetnik. Dakle, imali smo pravo maknuti te sa područja RH.
Dakle, kad smo te napali oslobađali smo svoj međunarodno priznat teritorij.

P.S. Jesi ti ono bio kuVar kad je sve završilo kako nisi planirao?
nisam bio kuvar,mozes slobodno staviti to na banku!
gaggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 02:11   #1059
...

Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Neće biti. Tada si ti bio osoba koja je imala nelegalno oružje u međunarodno priznatoj državi.
Dakle, bio si odmetnik. Dakle, imali smo pravo maknuti te sa područja RH.
Dakle, kad smo te napali oslobađali smo svoj međunarodno priznat teritorij.

P.S. Jesi ti ono bio kuVar kad je sve završilo kako nisi planirao?
a kad si ti imao oruzje u onoj SRFJ prije priznavanja Hrvatske onda su i oni imali pravo maknuti te?sta lupas...drzi se vojnih tema,pusti te paragrafe i slicna sranja.
gaggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 08:53   #1060
Quote:
gaggy36 kaže: Pogledaj post
a kad si ti imao oruzje u onoj SRFJ prije priznavanja Hrvatske onda su i oni imali pravo maknuti te?sta lupas...drzi se vojnih tema,pusti te paragrafe i slicna sranja.
Hrvatska u SFRJ bila je jedna od država članica federacije čiji status je bio zagarantiran u ustavu SFRJ i SRH. Prisjeti se onoga o "naoružanom narodu".
Isto to oružje uzeli ste nam sklonivši ga u skladišta JNA.
Ono što je po tadašnjim zakonima bilo nelegalno dolazilo je uglavnom iz velikosrpske kuhinje sakrivene iza "brige za Jugoslaviju.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.