Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2016., 20:22   #181
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Da , slažem se sa člankom 48 st. 2 ali moja "odabrana liječnica" ne stiže napisati zahtijev. Dat ću joj do 1.3. rok , a onda će biti "performansa"
nemam pojma što bi ona pravno rekla za "rok" jer nemam svu papirologiju.Čl.48 je jasan ali treba pročitat i čl.6 pravilnika u kojem piše " pokreće na zahtjev osobe koja se vještači, odnosno osigurane osobe."
i "Postupak se može pokrenuti i na zahtjev osoba, odnosno osigurane osobe.".
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 11:16   #182
Zahvaljujem g.Cilim na odgovoru.Lijepo je kad ti netko jednostavno prikaže stanje stvari.Moja odluka je :traži posao.Još jednom hvala.
Tesa1959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 08:50   #183
Prijevremena mirovina - uvjeti

Molila bih stručne forumaše da mi pomognu ili me upute na adresu na kojoj mogu dobiti točnu informaciju.

Upit je za kolegicu koja u prosincu puni 60 godina starosti i 30 godina i šest mjeseci radnog staža.

Ponuđena joj je poprilična otpremnina ako se odluči otići iz firme krajem ove godine. Koliko se raspitala, ona bi trebala uplaćivati još 1,5 godinu sama produženo osiguranje preko Zavoda za zapošljavanje, ali ta mogućnost plaćanja vrijedi samo 1 godinu. Dakle, ako je to točno, kako može riješiti ovih 6 mjeseci koji joj još ostaju do prvog uvjeta za prijevremenu mirovinu.

Ustvari, zanima me da li ona uopće ima točne informacije s obzirom da svaki dan čuje nešto drugo. Kada ona ostvaruje prvi uvjet za prijevremenu mirovinu, ako uzme otpremninu u prosincu 2016.g?

Unaprijed hvala,
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 23:36   #184
- Krivo ste napisali da se produzeno osiguranje moze placati samo jednu godinu, ocito ste to pomjesali sa rokom od 12 mjeseci, citiram:

"nakon prestanka radnoga odnosa počinje teći rok od 12 mjeseci u kojem se takav nezaposlenik može prijaviti na produženo mirovinsko osiguranje i sam plaćati doprinose za mirovinski staž kao nezaposlena osoba. Trajanje produženoga mirovinskoga osiguranja nije ograničeno, pa se s takvim stažem mogu ispuniti uvjeti za sve vrste mirovina, kao da se radi o redovitom radnom odnosu."

- Prvi uvjet za prijevremenu mirovinu kolegica ce steci u 2018 godini kad navrsi (uplatama u produzeno mirovinsko osiguranje) ukupno 32 godinu radnog staza, znaci da mora uplacivati jos 1 godinu i 6 mjeseci iznos od cca 555 kn mjesecno.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 08:24   #185
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
- Krivo ste napisali da se produzeno osiguranje moze placati samo jednu godinu, ocito ste to pomjesali sa rokom od 12 mjeseci, citiram:

"nakon prestanka radnoga odnosa počinje teći rok od 12 mjeseci u kojem se takav nezaposlenik može prijaviti na produženo mirovinsko osiguranje i sam plaćati doprinose za mirovinski staž kao nezaposlena osoba. Trajanje produženoga mirovinskoga osiguranja nije ograničeno, pa se s takvim stažem mogu ispuniti uvjeti za sve vrste mirovina, kao da se radi o redovitom radnom odnosu."

- Prvi uvjet za prijevremenu mirovinu kolegica ce steci u 2018 godini kad navrsi (uplatama u produzeno mirovinsko osiguranje) ukupno 32 godinu radnog staza, znaci da mora uplacivati jos 1 godinu i 6 mjeseci iznos od cca 555 kn mjesecno.
Cilim, puno hvala na odgovoru. Ako može uplaćivati više od jedne godine, to njoj onda prihvatljivo. Odlična vijest! Problem je bio u tome što što je ona imala informaciju da produženo osiguranje može uplaćivati samo jednu godinu, ali ako može duže, tada ona može prihvatiti ove ponuđene uvjete.
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 12:31   #186
Bilo se nešto govorilo ovih dana da će se pomaknuti dobna granica za odlazak u mirovinu.
Može li mi tko reći hoće li se time promijeniti uvjeti za 1961. godište, koje je po do sada važečim propisima u prijevremenu mirovinu moglo u drugoj polovici 2018.
Staža će u tom periodu biti 37 godina i osam mjeseci.
Ako se i ne promijeni, ima li smisla duže ostati u osiguranju (poljoprivredno mirovinsko osiguranje), bi li se time iznos buduće mirovine povećao ili ne.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 13:07   #187
Ako se bude mjenjalo promjenit će se za sve.Dok nema bilo kakvog prijedloga ne zna se ništa.
Što više staža veća mirovina jer se manje umanjuje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 10:48   #188
Pozdrav svima...
Molila bih kompetentne objašnjenje izračuna odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu na stranici HZMO-a...

Dakle, izračun odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu, izbacio mi je ovo:

Uvjet godina života za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu ispunjavate 8.9.2023

Za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu potrebno je navršiti 33 godina i 3 mjeseci mirovinskog staža.


Naime, ovog trenutka imam već pune 34 godine neprekinutog radnog staža i 51 godinu i nekoliko mjeseci života.

Dakle, obzirom da ispunjavam uvjet staža, ostvarujem li pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ili moram čekati da ispunim i uvjet godina života u toj famoznoj 2023. godini...?
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 12:36   #189
Prema postojecem mirovinskom zakonu:
Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža.
U prijelaznom razdoblju od 2014. do 2029. godine žene ostvaruju pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi.

Sto znaci da u 2016. god. morate obavezno imati 56 godina i 6 mjeseci zivota i 31 godina i 6 mjeseci uplacenog radnog staza.
Kako radnog staza imate dovoljno ali godina zivota ne, morate cekati do 2023 god. kad navrsavate 58 godina i 3 mjeseca zivota i imat cete cca 41 godinu radnog staza.

Prijevremena mirovina se penalizira tako da se za svaki mjesec prije navrsenog uvjeta za starosnu mirovinu oduzima 0,34 % mjesecno, kako vama do starosne mirovine (63 godine i 3 mjeseca za zene u 2023. godini) nedostaje jos 5 godina (60 mjeseci) penalizirati ce vas sa 0,10% mjesecno (zbog cca 41 godine staza) sto bi ukupno umanjenje vase mirovine iznosilo 6%.

Sve ovo stoji ako se mirovinski zakon ne promjeni, navodno je vec prosla vlada imala prijedlog da se umjesto za zene povecanja od 3 mjeseca za svaku daljnju godinu povecava za 6 mjeseci, po tome bi ispalo da bi mogli u prijevremenu mirovinu i koju godinu kasnije.
I drugi je prijedlog bio da se penalizacija nebi smanjivala sa povecanjem godina staza vec da se za svaki mjesec prijevremenog umirovljenja umanjuje za 0,34%, sto znaci ako bi vam i dalje falilo do pune starosne mirovine 5 godina (60 mjeseci) u ovom slucaju umanjivali bi vam mirovinu za 20,4%.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 20.10.2016. at 12:53.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 18:26   #190
puno Vam hvala na iscrpnom odgovoru...
...a na "zakone"...
...ionako nemam komentara.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 20:16   #191
Nazalost sad je mirovinski zakon takav, po najavljenom biti ce jos nepovoljniji, a kad bi takav izmjenjen mogao u primjenu, vjerojatno tijekom 2017. god.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 09:33   #192
molim vas ako netko zna konkretnu informaciju : trenutno imam nekih 12 godina staža i izgledno je da od sljedece godine vise necu biti zaposlen u firmi u kojoj trenutno radim..sjecam se da sam prije 10-tak godina poceo uplacivanje u mirovinski Erste Plavi fond, ali zelim nesto drugo pitati..s obzirom da sam u meduvremenu poceo ostvarivati dostatne prihode iz drugih izvora osim radnog odnosa zanima ne da li nakon prestanka sluzbenog radnog odnosa mogu nastaviti uplacivati osobno za mirovinsko i zdravstveno, a da mi se to racuna kao radni staž do nekog novog zaposlenja ili cak do starosne mirovine..znaci pitanje je konkretno, da li mi moze ici staž za mirovinu, a da nisam u radnom odnosu ( sam si uplacujem) ili se to moze ostvariti na neke druge nacine?
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 23:51   #193
Taj institut se zove "Produženo osiguranje" i mjesecno ce te stajati cca 555,00 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 08:40   #194
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Taj institut se zove "Produženo osiguranje" i mjesecno ce te stajati cca 555,00 kn.
hvala
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 16:33   #195
pozdrav @Cilimu Ja imam drugi problem, ne znam je li za ovu temu...ja sam si doplatio produženo osiguranje (1. i 2. stup) do ukupno 15 godina staža i preporučeno mi je da tada prekinem jer ako ću nastaviti uplaćivati tu minimalnu svotu, na kraju ću imati istu mirovinu kao da nisam uplaćivao...od tada radim preko autorskog/umjetničkog ugovora i nisam (morao) uplaćivati doprinose, no po novom prijedlogu porezne reforme, to se mijenja na obaveznu uplatu za mirovinsko u visini 10%...kada jednom budem stekao starosne uvjete za odlazak u mirovinu, kako mogu saznati koliku mirovinu i prema kakvom izračunu mogu očekivati?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 20:42   #196
Postovani,
da bi ti moga tocnije odgovoriti trebalo bi mi jos podataka (poput sadasnjih godina starosti, sadasnjeg ukupnog radnog staza, i.t.d.), prema ovome sad mogu vam odgovoriti sljedece, zbog malih uplata u ovih 15 godina a vjerojatno i malih sljedecih uplata:
- Osiguraniku koji ostvaruje mirovinu samo prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a mirovina određena na osnovi navršenog mirovinskog staža i ostvarenih plaća je manja od najniže mirovine, određuje se po službenoj dužnosti najniža mirovina bez obzira na prihode korisnika mirovine.
- Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora te se može odrediti kao starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina, invalidska i obiteljska mirovina.

Vrijednost najniže mirovine u ovom trenutku iznosi 59,71 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 12:02   #197
datum odlaska u prijevremenu mirovinu

Pozdrav svima. U svibnju 2016 imam minimalne uvjete za prijevremenu mirovinu. Koji je datum odlaska u mirovinu najpovoljnjiji i zašto: 30.12.2016 31.12.2016 ili 01.01.2017
isabele is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 14:04   #198
Prvo dali ste jos u radnom odnosu.
Drugo moze dodatni podatak koliko tocno na danasnji dan imate godina starosti i koliko tocno radnog staza (godina, mjesec i dana).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 20:37   #199
Još radim. U subotu imam točno 57 godina, i 32 god 9 mj 10 dana staža
isabele is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 21:47   #200
Molio bih odgovor onih koji znaju. Zanima me kada bi mojoj mami bilo (financijski) najpovoljnije otići u mirovinu. U radnom je odnosu, ima 57 godina i za tri dana će imati točno 38 godina staža.

Samo da napomenem, ona bi htjela što duže raditi.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.