Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2011., 12:39   #41
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Da mi ne pišete na pp , kao što kaže rezon@tor . Nakon toliko vremena vjerovatno bi bilo puno špekuliranja . Nije priča , nego istina A kako je bježao , vjerovatno kao i ja kad sam morao bježati . Puno nas je bježalo na početku , ali ljudi ne vole pisati o tome ,ili su zaboravili
Upravo tako, puno puta sam rekao, a i napisao, to što neki kažu da su se povlaćili, takvih je jako malo bilo, uglavnom smo bježali te 1991. i to da spasimo glavu, razlika je samo u tome što su neki nastavili bježati i kad im glava više nije bila na panju, neki su bježali kad im glava uopće nije bila na panju, a neki su bježali i drugi dan se protiv četnika borili ponovo.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 13:48   #42
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Upravo tako, puno puta sam rekao, a i napisao, to što neki kažu da su se povlaćili, takvih je jako malo bilo, uglavnom smo bježali te 1991. i to da spasimo glavu, razlika je samo u tome što su neki nastavili bježati i kad im glava više nije bila na panju, neki su bježali kad im glava uopće nije bila na panju, a neki su bježali i drugi dan se protiv četnika borili ponovo.
Sad ne znam ni sam te 91 , jesam bio atletičar , ili ZNG-a ( uglavmom bio sam prilično brz )
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 18:24   #43
Zna li netkomožda za neke knjige o Kostajnici u ratu? Ili barem da se djelomično dotiče Kostajnice?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 20:41   #44
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Zna li netkomožda za neke knjige o Kostajnici u ratu? Ili barem da se djelomično dotiče Kostajnice?
Od Bobetka : Sve moje bitke , ili sl. naziv .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 00:24   #45
Hvala
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 20:45   #46
Što kaže Bobetko o padu Kostajnice:
Quote:
"Događaje oko Kostajnice, koji se često neodređeno spominju, osobno ocjenjujem na sljedeći način. Zadnja grupacija naših policijskih snaga, koja je branila Kostajnicu na čelu sa zapovjednikom Kalanjom, vodila je potajno pregovore s bivšom vojskom u Bosanskoj Dubici o predaji samoga grada. Oni su imali zadatak srušiti most. Međutim, razminirali su ga i dopustili da ga koristi vojska. Predali su oružje i po dogovoru bili privremeno smješteni u logoru na Manjači. Njihovo opravdanje kako nisu imali dovoljno oružja i municije ne samo da je netočno, nego za njih krajnje optužujuće, jer se nikada u toku Domovinskog rata nije dogodilo da se na ovakav način preda 350 ljudi. Drugog dana ujutro, tri žene i dva muškarca probili su se iz Kostajnice naoružani i izjavili sljedeće: "Mi smo svjedoci da su naši vojnici predali oružje četnicima. I mi smo uspjeli uzeti dio oružja. Jedna nam je žena poginula u minskom polju, a mi smo se probili i došli u Policijsku stanicu Sisak."
U toku te noći, iz policijske sam postaje zajedno s načelnikom Đurom Brodarcem u tri navrata razgovarao s Kalanjom, priopćio da mu je upućeno pojačanje od jedne bojne sa specijalnom jedinicom koju je vodio Jadranko Garbin, i da je njegov zadatak da uputi jedan vod u susret toj grupi, kako bi izbjegla minsko polje postavljeno kod Šupljeg kamena, dominantnog položaja u obrani Kostajnice, kojeg smo mi držali. Pitao sam ga čuje li te ljude koji su već blizu njega ili će stići - odgovorio je da čuje. Drugi odgovor u dva sata noću bio je da je uspostavio vezu s njima, u četiri sata se više nije javljao, a ujutro, u sedam, već se predao. Sva je sreća što je jedan vrlo vješt vojnik i čovjek, Garbin, izvukao tu bojnu jer bi vjerojatno ušla u četničku zasjedu i bila poražena. "
Dalje kaže Bobetko sljedeće:
Quote:
"No, tu je važan detalj, za kojeg Glavni stožer Hrvatske vojske snosi velik dio odgovornosti. Ja sam tražio da se u Sisak uputi jedan časnik iz Stožera, koji će zajedno sa mnom razraditi plan upotrebe jedne rezervne brigade kao pojačanje u obrani Kostajnice. Upućen je pukovnik Karl Gorinšek, koji je bio vrlo obrazovan vojnik. Ja sam razrađivao jednu, a on drugu varijantu upotrebe brigade. U svojoj varijanti predvidio sam da brigada izbjegne dolinu Une i da ide brdskim putevima do sela Majura i tu ojača obranu na groblju. Pukovnik Gorinšek je razradio varijantu da ta kolona ide od Dubice dolinom Une. Tražio sam ga da pošalje faks, za koju se varijantu opredjeljuje Stožer. Stožer se je opredijelio da kolona ide dolinom Une. Ona je naišla na organiziranu vatru tenkova, mijenjala je svoj pravac neorganizirana, ono što se kretalo prema Kostajnici išlo je upravo varijantnom koju sam predlagao. Zbog tih razloga stvari su se sporo odvijale, a vjerojatno bi ta pomoć bila presudna, da nije bila pogrešno upućena. Ti dokumenti nalaze se u Stožeru i mogu biti dokazni materijal.
Da sam ja, dakle, imao pravo zapovijedanja, tijek bi se stvari tu odvijao sasvim drugačije. Zaključak je: Kostajnica je izdana i nikakve objektivne mogućnosti ne opravdavaju one koji su izjavljivali ili izjavljuju da se Kostajnica nije mogla braniti."
- strana 191-192, Sve moje bitke, Janko Bobetko, Zagreb, Vlastita naknada, 1996

Zadnje uređivanje rezon@tor : 03.02.2011. at 06:32.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 00:31   #47
Hvala cicka, zanimljivo, ide na mlin o prodanim bojištima.

Teško se sporiti sa Bobetkom, no kolike je šanse imala Kostajnica? Koliko se dugo moglo oslanjati na cestu koja prolazi kroz srpska sela i ispod šumovitih brda na kojima caruju odmetnici, a s druge strane Une se cesta može lako nadzirati iz težeg naoružanja kojim oni nisu oskudjevali?

Bobetko je vjerovatno zato i želio probijanje puta preko brda u zaleđu (na tom području sjeverno od ceste Dubica-Kostajnica ima i hrvatskog stanovništva u selima Utolica, Timarci, Mračaj, Selište Kostajničko, Kostrići što je možda nevažan podatak za Rujan, no bi li naoružavanje tih sela recimo u Srpnju omogučilo alternativni put za Kostajnicu? )

Ako se već bacam u "šta bi bilo kad bi bilo" onda ću reči i da je po meni odmah u Srpnju trebalo utvrditi zajedno sa mjesnim stanovništvom Majur, Graboštane, Vedro polje i Stazu kod Sunje, naoružati hrvatsko stanovništvo u selu Stubalj i Mračaj (iako je to malo selo) i očistiti i osigurati Panjane i g. i d. Hrastovac.

S čime bi se taj veliki podhvat ostvario, s kojim snagama ? Pojma nemam. Sumnjam da je MUP Sisak imao dovoljno ljudstva, 120. brigada mislim da još nije formirana, samostalna bojna iz Siska je bila angažirana na prilazima Sisku i u Sunji, Petrinja je imala svoje probleme... možda neke snage iz ZG? Uglavnom obrana Kostajnice sa oslanjanjem samo na cestu Dubica-Kostajnica je iluzija, a isto tako je moguće da je u Rujnu bilo preteško preokrenuti tijek događaja.

Na isti su način pala i druga hrvatska mjesta na Banovini koja su također ovisili o jednoj cesti (Topusko, Dragotinci, Kraljevčani) i teško je danas nekog za to kriviti, pitanje je li postojala snaga koja je to mogla spriječiti.

Pozdrav
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:14   #48
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Bobetko je vjerovatno zato i želio probijanje puta preko brda u zaleđu (na tom području sjeverno od ceste Dubica-Kostajnica ima i hrvatskog stanovništva u selima Utolica, Timarci, Mračaj, Selište Kostajničko, Kostrići što je možda nevažan podatak za Rujan, no bi li naoružavanje tih sela recimo u Srpnju omogučilo alternativni put za Kostajnicu? )
Toliko me je dirnuo ovaj post. Vidi se da se radi o pravom hrvatskom domoljubu. 99% je takvih ljudi u Hrvatskoj!
Ja bih se ipak malo osvrnuo na politiku, kako 91.' tako i sadašnju. Ljudi su do 1991. živjeli 45 godina u bratstvu i jedinstvu, i samo su rijetki imali hrabrost se izraziti kao hrvati, a još rijeđi kao hdz-ovci. Kada je Antun Vrdoljak u Kostajnici osnivao hdz, išli su samo hrabri ljudi iz Baćina, a ne iz Utolice. I Baćin je jako loše prošao u ratu. Dok je Utolica dobro prošla. Druga je stvar što su danas glavni tajkuni iz Utolice, a u Baćinu šerifuju bosanci u hdz-u. no to je problem hdz-a... Ukratko, da odgovorim na izdvojeni post: Teško se moglo računati na naoružavanje hrvatskog stanovništvo koje se nije izjasnilo za hdz... možda griješim.
placko91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 15:51   #49
Ljudi koji su išli s Grabinom u taj proboj su mi rekli kako su bili krcati oružjem, kako su došli do Šupljeg Kamena, uletjeli su u minsko polje, pa su ih razbili tenkovi s druge obale Une, nakon čega su završili u šumi pa ih je jedan domaći izvukao. I to nakon dan i pol. Bili su krcati oružjem, protuoklopom i vjerojatno bi pad Kostajnice bio malo teži da su uspjeli ući.
E sad. Zašto i kako je Kalanj odigrao predaju, tko tu mulja, to je sve još uvijek priča bez jasnog zaključka.

A što se tiče naoružavanja tih sela, mislim kako se realno u onom času to nije moglo. ljudi nisu mislili kako će ih Srbi istjerat i poubijat. Nitko nije u to vjerovao.
Znam iz osobnog iskustva kako u to nitko nije htio vjerovati. A onda kad su se susjedi u pratnji bradatih spodoba i tenkova pojavili pred vratima - onda je bilo kasno.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 18:38   #50
Quote:
placko91 kaže: Pogledaj post
Ljudi su do 1991. živjeli 45 godina u bratstvu i jedinstvu, i samo su rijetki imali hrabrost se izraziti kao hrvati, a još rijeđi kao hdz-ovci. Kada je Antun Vrdoljak u Kostajnici osnivao hdz, išli su samo hrabri ljudi iz Baćina, a ne iz Utolice. .

Bogu hvala da se uključio netko iz tog kraja (ukoliko ne griješim). Bratsvo i jednistvo? Čuo sam da su tamo hrvati loše prolazili još od onog rata, jako loše, možda su moje informacije rezultat neke medijske kampanje...ima i toga.

No znam za te pojave "pacifizma" u nekim hrvatskim selima, meni se čini da su ti ljudi bili uplašeni; zbog vjere u nadmoć neprijatelja, zbog povijesnog iskustava i prijetnji iz susjednog sela, vjere da će biti pošteđeni ako se ne priklone "tuđmanovim ekstremistima" itd. Evo i cicka je o tome govorila.

Evo kad su pripadnici 110. brigade došli u Lasinju, mještani su negodovali, imali su dogovor da ne primaju zenge u selu i obečanje od srba da neće imati probleme

placko kako su prošli hrvati u Utolici i Timarcima? Jesu protjerani ili su ostali? Kako su im prošle kuće?

e i da potpuno se slažem s tobom, naoružavanje sela je stvarno često išlo preko HDZ
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:18   #51
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Ljudi koji su išli s Grabinom u taj proboj su mi rekli kako su bili krcati oružjem, kako su došli do Šupljeg Kamena, uletjeli su u minsko polje, pa su ih razbili tenkovi s druge obale Une, nakon čega su završili u šumi pa ih je jedan domaći izvukao. I to nakon dan i pol. Bili su krcati oružjem, protuoklopom i vjerojatno bi pad Kostajnice bio malo teži da su uspjeli ući.
E sad. Zašto i kako je Kalanj odigrao predaju, tko tu mulja, to je sve još uvijek priča bez jasnog zaključka.
Ima jedna mala knjiga, ja jako slabo pamtim autore i imena knjiga, rezervni policajac iz ZG dolazi sa postrojbom u Kostajnicu početkom Rujna. Ako se sjećam dobro njegovi opisi zadnjih dana su kaos, padanje linija, zarobljeni branitelji na djedu-preko veze su molili da se grad preda jer će ih u suprotnom sve zaklat, a da i oni imaju djecu...to je jako loše djelovalo na ove u gradu. Mislim da su baš tigrovi ostali odsječeni kod šupljeg kamena pa se ostali iz njihove postrojbe skupljali i išli u proboj po njih... (davno sam čito, nemojte zamjerit ak sam nešt fulao, samo me ispravite)

Jedan moj dalji rođak bio je u istoj toj postrojbi rez. policije, rekao je da su zadnjih dana jeli neke stare kekse sa paštetom jer su valjda i s hranom bili tanki

Zar nije i onaj doktor inzistirao na predaji jer je imao previše teških ranjenika?

Moja poanta je da je ta postrojba kao pomoć Kostajnici možda bila prekasno poslana. Gradu je trebala pomoć da zadrži sela u pozadini, Majur i to...kad je obrana sabijena na samo usko područje oko samog grada, kad su srbi držali Panjane, željezniki kol. i s PA/3 tukli po gradu sa Čukura, ako je stvarno pao djed...to je samo bilo odgađanje neizbježnog, produljenje agonije.

Puno ja nagađam i mudrujem, samo čekam da me neki branitelj poklopi i opere
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:03   #52
Ne znam o kojoj knjizi se radi. Jedina koja mi pada na pamet je od Bože Budimira gdje se osvrće i na pad Kostajnice.
Ovaj doktor o kome govoriš je dr. Nikolić. Neki ljudi ga praktički otpužuju za pad Kostajnice. On je inzistirao na predaji radi ranjenika. Radi se o rujnu mjesecu 91. Čovjek je mislio kako je za ranjenike bolje rješenje predaja. Tek poslje smo se naučili što znači predat se četnicima. Ali reći kako je jedan doktor kriv za predaju grada je malo prebacivanje odgovornosti.

Quote:
Puno ja nagađam i mudrujem, samo čekam da me neki branitelj poklopi i opere
Ah. Uvijek naleti neka sveznalica koja te rasturi forumskim iskustvom gdje nije pametno imat mišljenje osim ako nije potkrepljeno citatima iz Haške sudnice ili iz knjige Davora Marjana...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:07   #53
" Rat i sloboda " Božo Budimir
Quote:
....Sisačko banijsko bojište našlo se u teškoj situaciji.Nakon pristiglih pojačanja početkom rujna 10.K.S.VO uz masovnu upotrebu topništva, tenkova,avijacije i raketnih sustava,krenuo je u planiranu ofenzivu od Kostajnice do Topuskog.
Najveći problem za Zapovjedništvo banijsko-kordunskog područja je bio kako iz Kostajnice izvuči već okružene snage.U okruženju se prema operativnoj evidenciji našao 501 gardist,policajac i neutvrđeni broj civila,od kojih 240 gardista iz1."A" gbr.,206 policajaca iz PU Zagreb i 55 policajaca iz PP Kutina.Plan za izvlačenje u kolovozu razradio je operativni odjel Zapovjedništva ZNG za Sisak i Baniju, kojim je planirano da se proboj izvede sa 2."A" GBR.,57. "R" SAMB., dPZO(u ustroju ) i drugim ojačanjima rodova i službi sa ukupno 826 gardista s osloncem na snage Sunje, pravcem Sunja - Graboštani - Kostajnica. Plan se trebao realizirati krajem kolovoza.Međutim , general Bobetko je ovaj plan odbio.

Deblokada Kostajnice po njegovom planu izvedena je 9.rujna, pravcem Dubica _ Kostajnica , po komunikaciji dugoj preko 20 kilometara, izloženoj stalnoj neprijateljskoj vatri s lijeve i desne strane.

Snagom proboja zapovjedao je dopukovnik Vlado Hodalj, Zapovjednik 120 br. "R"HV.

Za proboj je ukupno angažirano 375 vojnika , dočasnika i časnika iz 120 br."R" HV, ojačanja i civila iz okolnih mjesta.

Zadatak 120 .br."R" HV bio je "očistiti komunikaciju Dubica - Kostajnica (22 kilometra) i spojiti se sa postrojbama ZNG i Policije u Kostajnici , a potom osigurati navedeni put i omogućiti dopremu hrane i ostalog u Kostajnicu"

U arhivi nema traga o planu proboja , kao ni izvedenoj analizi zbog čega i po čijoj zapovjedi je proboj zaustavljen.

Prema operativnom izvještaju Zapovjedništva 120 .br."R" HV ,u proboj se s polaznog položaja iz rajona Dubice krenulo 9 rujna u 08.00 sati a odustalo nakon ulaska udarnog dijela postrojbe (BOV i PA top), u minsko polje , njihovog onesposobljavanja i pogibije dva vojnika iz ojačanja.

Nakon toga Zapovjedništvo brigade je prosudilo da je nemoguće dalje nastaviti napad " jer je prijetila opasnost od presjecanja borbenog poretka, okruženja i uništenja postrojbe po djelovima i odlučilo da se postrojba po djelovima organizirano povuće u Dubicu, odnosno u Sisak".
To je i učinjeno do 22.30 sati 10.09.1991.godine.

Zbog toga , 120 br. "R"HV nije izvršila borbeni zadatak,nije se spojila sa snagama u okruženju.

Snage okružene u Kostajnici predale su se JNA 12.rujna 1991.godine.

Zarobljenici su deportirani u zloglasni srpski logor na Manjači u Bi H.Gardisti , policajci i civili koji se nisu htjeli predati , sami su se , bez ičije pomoći iz okruženja probili na slobodni hrvatski teritorij.

Hrvatsko Vrhovništvo i Zapovjedništvo banijsko -kordunskog područja imali su na raspolaganju još tri dana za poduzimanje vojno-političkih mjera i da spriječe predaju i zarobljavanje snaga u Kostajnici. Zadnji telefonski razgovor s operativnim dežurnim časnikom obavljen je 12.rujna u 19.25 sati.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 03.02.2011. at 06:43.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 15:00   #54
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Što kaže Bobetko o padu Kostajnice:

branila Kostajnicu na čelu sa zapovjednikom Kalanjom,
Nije Kalanja , već Kalan .
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
I
Moja poanta je da je ta postrojba kao pomoć Kostajnici možda bila prekasno poslana. Gradu je trebala pomoć da zadrži sela u pozadini, Majur i to...kad je obrana sabijena na samo usko područje oko samog grada, kad su srbi držali Panjane, željezniki kol. i s PA/3 tukli po gradu sa Čukura, ako je stvarno pao djed...to je samo bilo odgađanje neizbježnog, produljenje agonije.

Puno ja nagađam i mudrujem, samo čekam da me neki branitelj poklopi i opere
Da se razumijemo . Prava pomoč Kostajnici nikada nije ni poslana . Pomoć su bili ovi zarobljeni . Treba uzeti u obzir da je to sam početak rata i da nismo imali pojma o ničemu , samo dobru volju , a kada zagusti : strah . A ti samo nastavi , čak i nagađanja ljudi koji nisu sudionici mogu odvesti raspravu u dobrom smijeru .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 03.02.2011. at 06:41. Reason: poruke spojene
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 20:30   #55
Kostajnica je sa sjevera bila pritisnuta srpskim snagama, i jedina komunikacija je bila prema Dubici, a to je opet osjetljivo na paljbu s druge strane Une.

Nije se imali naoružanih ljudi da se sredi stanje sjeverno (pravcem Kostajnica-Sunja, te selima u trokutu Sunja-Kostajnica-Dubica).

Inače Kostajnica nikad ne bi pala, jer znam ljude otamo. Naši položaji na Djedu su paljbeno kontrolirali čak i Čukur, a kamoli sve ostalo. Gubitak zaleđa je sve sjebao.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 21:01   #56
cicka bum pogledo , to je u kgz, u mojoj kvartovskoj knjižnici.
Našao sam je jednom davno, mala knjižica, napisao pripadnik rez. policije (mislim da je rekao stanica u Ilici) iz zg.
Budem je potražio kasnije
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 22:02   #57
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Kostajnica je sa sjevera bila pritisnuta srpskim snagama, i jedina komunikacija je bila prema Dubici, a to je opet osjetljivo na paljbu s druge strane Une.

Nije se imali naoružanih ljudi da se sredi stanje sjeverno (pravcem Kostajnica-Sunja, te selima u trokutu Sunja-Kostajnica-Dubica).

Inače Kostajnica nikad ne bi pala, jer znam ljude otamo. Naši položaji na Djedu su paljbeno kontrolirali čak i Čukur, a kamoli sve ostalo. Gubitak zaleđa je sve sjebao.
Na žalost Kostajnica je bila osuđena na ono što joj se desilo . Prvo , nismo imali nikakvog teškog naoružanja , okruženi sa svih strana . Jedini , jako ne siguran put je bio kroz Hr Dubicu , Bačin i Rosulje . Sa jedne strane brda ,a na drugoj Una .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 10:10   #58
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
placko kako su prošli hrvati u Utolici
Utolica je specifikum. Bilo je Hrvata koji su se borili za Krajinu, i Srba koji su se borili za Hrvatsku. No da tako kažemo šokci su spašeni za Božić 92. kad su na Klancu zaustavljeni 'martićevci' iz komogovine. Priča se da je to bio pravi okršaj koji je trajao do ranog jutra. I nisu uspjeli ući u selo. Domaći vlaji su zaštitili šokce… S druge strane u samoj Oluji nije bilo žrtava među srbima u svim okolnim selima, dok je u Utolici poginulo 6 srba. Da se naslutiti da neki od današnjih velikih hrvata iz utolice koji su tada živjeli u krajini, i nisu imali čistu savijest tijekom 'krajine', pa su bili upućeni gdje će se nalaziti skrovišta u slučaju napada hrvatskih oružanih snaga.
placko91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 05:16   #59
Jel možeš precizirati di je taj Klanac?
Čekaj srbi iz Utolice se oružano sukobili s martićevcima, zbog obrane hrvata? To bi trebalo više reklamirati a ne da se dopušta ona kolektivistička klasifikacija "svi su oni isti"
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 18:02   #60
Ajde , da li ima itko na forumu da je bio učesnik proboja i opiše točno što se dešavalo . Da li je bilo i domaćih ljudi koji su branili Kostajnicu , ili je sve bilo na teret Tigrova ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.