Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2012., 21:26   #21
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
jel se može malo detaljnije opisati taj napad na mirkovce?
Naši napali (uglavnom policija), srbima došao u pomoć cijeli OMB (a to je minimum 30 tenkova i još toliko BVP/OT), pa je dosta naših poginulo...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 10:54   #22
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Naši napali (uglavnom policija), srbima došao u pomoć cijeli OMB (a to je minimum 30 tenkova i još toliko BVP/OT), pa je dosta naših poginulo...
nije lijepo lagati
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 11:04   #23
prvi minobacački napad na Vikovce bio je 19.srpnja 1991, rano ujutro. Trajali su tri dana a onda prestali pa je žestoko počelo opet u devetom mjesecu. Prilikom prvog napada na grad, poginulo je nekoliko osoba na tržnici, sjećam se da je jedan čovjek ostao bez noge - iznenadili su nas, na dan kad je najviše ljudi u gradu, kupuju si za ručak...Fuj, kad se samo sjetim toga, neću to nikad zaboraviti.
Zanimljivo je da je moja mama tada radila u pošti na informacijama. One stare, s prespajanjem itd, još ništa nije bilo automatizirano, Nekoliko dana prije, dok je radila noćnu smjenu, ona i jedna kolegica su čule razgovor u kojemu su neki tipovi razgovarali o "tortama koje će 19. slati za Vinkovce".Nisu tada tome pridavali nikakvu važnost a eto ti... Valjda neke šifre.
tasha0705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 21:21   #24
evo isječak iz novina u vezi tog događaja (19.07.1991.)

http://img542.imageshack.us/img542/3711/79141150.jpg

u linku ispod imate uvećani prikaz

http://img535.imageshack.us/img535/3263/48257394.jpg
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:20   #25
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
evo isječak iz novina u vezi tog događaja (19.07.1991.)
maknuta slika
u linku ispod imate uvećani prikaz

http://img535.imageshack.us/img535/3263/48257394.jpg
Ovo je odlično! Kakav uvid u prošlost. Danas svi o ratu pričaju u rukavicama, sve finjaci. Danas se predstavlja da je Tuđman bio ekstremist a istina je da je narod bio nabrijan te je kritizirao vlast jer ne čini agresivnije i odlučnije korake spram pobunjenika. Hvala na članku.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.02.2012. at 15:35. Reason: maknuta slika
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 21:31   #26
http://i47.tinypic.com/akwfeu.jpg
Jankovci,iz kolone JNA i dr.25.10.1991.
bebe11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 23:31   #27
Quote:
petrimaca kaže: Pogledaj post
Bio sam zatočen u kasarni Đuro Salaj
Zapovjednik kasarne je čini mi se bio Hrvat imenom Tomislav? I sasvim pošteno oprao po Vinkovcima u nekoliko navrata...
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 15:56   #28
puno ste paušalnih stvari napisali, i još gore iskrivljenih.
Imao sam tu nesreću da sam služio JNA u novosadskom korpusu i proveo gotovo 4 mjeseca u Mirkovcima, na Vrapčani i nešto malo u vojarni u Vinkovcima, ali više nego dovoljno da znam imena smradova koji su pucali po civilima, mogu reći: znam istinu
kee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 21:59   #29
Quote:
kee kaže: Pogledaj post
puno ste paušalnih stvari napisali, i još gore iskrivljenih.
Imao sam tu nesreću da sam služio JNA u novosadskom korpusu i proveo gotovo 4 mjeseca u Mirkovcima, na Vrapčani i nešto malo u vojarni u Vinkovcima, ali više nego dovoljno da znam imena smradova koji su pucali po civilima, mogu reći: znam istinu
pozdrav kee
vrapčana, sigurno osiguranje skladišta,tamo sam do početka domovinskog rata kao pričuvni sastav antiterorističkog voda išao tovariti naoružanje i drugu opremu.debela hrastova hladovina. nego zanima jedna stvar, ako si bio u to vrrijeme u vojarni ,mislim 10 mj, ako je bilo priće kako je policajac na ulazu u jankovce sa stop palicom zaustavio tenk iz vojarne odnosno iz pravca mirkovci-laze , rukovali se , malo popričali i dr.imam i fotografiju koju je snimio kolega policajac pa ću je ubacit što prije.trenutno nisam siguran dali se vidi broj tenka..
bebe11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 09:53   #30
Quote:
any1 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna nešto više o vagonu koji je eksplodirao na pruzi Zagreb-Beograd u naselju Slavija? Čuo sam oprečne priče o tome pa ako netko zna detaljnije...
Cilj je bila željeznička stanica u Mirkovcima za koju su naši čuli da je srbo-četnički stožer.
Vježbanje je izvršeno sa vagonom na pruzi Županja -Vinkovci da bi se vidjelo koliko treba fitilja .
Vagon je natrpan svim i svačim neksplodiranim granatam, raznim eksplozivom, šarafima i ostalim metalnim otpadom.
Kada su vagon gurnuli prema Mirkovcima navodno je vagon usporilo žice napajanja za lokomotive koje stoje iznad pruge ,a ležale su preko tračnica (na to niko nije mislio prilikom planiranja) te je on eksplodirao i naneo popriličnu štetu i samom gradu.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 10:35   #31
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Cilj je bila željeznička stanica u Mirkovcima za koju su naši čuli da je srbo-četnički stožer.
Vježbanje je izvršeno sa vagonom na pruzi Županja -Vinkovci da bi se vidjelo koliko treba fitilja .
Vagon je natrpan svim i svačim neksplodiranim granatam, raznim eksplozivom, šarafima i ostalim metalnim otpadom.
Kada su vagon gurnuli prema Mirkovcima navodno je vagon usporilo žice napajanja za lokomotive koje stoje iznad pruge ,a ležale su preko tračnica (na to niko nije mislio prilikom planiranja) te je on eksplodirao i naneo popriličnu štetu i samom gradu.

Ovaj post je sa teme o Bosanskoj posavini. pretpostavljam da je riječ o istom slučaju.

Quote:
Pozdrav...
Ovo sto napisem nije tema vezan za posavinu, ali radjeno sa vlakom, zato cu ispricati....
1991 godini negdje krajem 10-og ili pocetkom 11-og mjeseca, dosli smo do velike kolicine exploziva, pa i do ideje sa tadasnjim zapovjednikom obrane, da 10 tona!!!!!! od tog exploziva posaljemo u susjedno selo Mirkovci koji je bio glavna uporiste neprijatelja.
Prilikom izvidjanje do kolodvora spomenutog sela zapazili smo da su sine na pet mjesta tesko osteceni minobacackim granatima. Prvo te smo sanirali, kad smo sjekli i varili sine satorskim krilima opkolili mjesto, da se plamen ne vidi. (trebalismo raditi i do 150m do neprijatelja). Nase cizme smo umotali u komade deke, a vecina alata u papir i izolir trake, opet je pao na sine jedan alat, mislim da je velika kljesta bio, napravivsi ogromnu buku, taman kad smo najblize bili neprijateljima. Nastala je jaka pucnjava sa njihove strane, na srecu nisu poslali patrole niti pogodili ikoga od nas... Sutradan smo odsjekli sajle koji su prije drizali kablove za struju za elektrcne vlakove, a onda su visjeli do sine, isto kroz do njih...
Dok smo namjestali exploziv i paljenje (jedan otvoreni vagon bio je pun) Zapovjednik je poslao jos dva vagona cisterne plina, da i to dodamo kompoziciji. Uzalud sam objasnjavao da je plin u cisterni u tecnom je stanju pa nece explodirati, nije se popustio. Pa sam napravio takvo paljenje da explozija napravi ogromnu rupu na krajevima cisterne, potom jedno drugo paljenje (explozija) sa odprilike dva minuta kasnjenjem zapali iscurjelog plina koji vec pretvorio u paru.
Kopoziciju je gurao jedan strojovodja sa vlakom, prije smo vec isprobali na drugoj relaciji, na koju brzinu treba da se ubriza, da bi inercija bude dovoljna prilikom odkacenja, da kompozicija stigne do kolodvora Mirkovca. S,zamjenikom smo stajali na predjem braniku vlaka i cekali , da u datom momentu podpalimo sporogorece stapine. Dok sam stajao na braniku, stalno su mi vrzmali slike zenske i decje rublje koje sam vidio, da se suse na konopima u Mirkovcima, prilikom mojih izvidjanja, nesto mi nije dalo mira, pa u zadnjem trenutku odsjekao sam 50 cm od sporogoreceg satpina i tako sam podpalio, moj zamjenik koji je stajao na drugoj strani branika nista nije primjetio....
Kompozicija tacno u ponoci odpusten od vlaka, pa par minuta kasnije explodirao 150-200m-ra od kolodvora, tacno ispred njihovih prvih bunkera (zemunice).
Detonacija se culo i u Osjeku, nazalost ili na srecu kod jedne vagon cisterne nije se odradio paljenje za plin. Pa smridljivi miris od njega stigao je do sela, a neprijatelj je mislio da smo poslali bojne otrove i ispraznili selo. Ovo sigurno znam jer sam oko tri sata ujutro otisao sam na mjesto detonacije, gdje sam nasao i mrtve i jednog tesko ranjenog, trazio je vode, dao sam mu pa nedugo poslije umro... Onda sam otisao do sela vec je bilo prazno bar taj dio gdje sam usao, a iz daljine sam cuo megafone, kako deru njihovi oficiri, da do daljnjega svi napuste Mirkovce...
Odmah sam se vratio do zapovjednistva i trazio sam 150 vojnika da formiramo obranu u Mirkovcima i da zauzmemo.
Odgovor je bio: Zato nemamo dovoljno sanage.... (a taj zapovjednik je danas najpoznatiji medju svima)
Neprijatelj se vratio dva dana kasnije u Mirkovce, a cjela akcija prakticki ostao bez najbitnijeg efekta. Zauzimanja sela...
Na pruzi se stvorila rupa otprilike 6m duboka a u precniku je bio sigurno vise od 20m-ra...
Pozdrav...Josic...
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 13:17   #32
Je, da to je isti događaj.
Samo moram priznati da je ovo najopširniji koji sam čuo.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 23:42   #33
nisam mislio da još uvijek netko čita ovaj dio foruma, ali evo da napišem moja saznanja, možda uspijemo sklopiti mozaik.
Dakle, služio sam JNA u Novom Sadu, 36 OMB, 2MB. (za ove podatke sam morao kopati po internetu, zaboravio sam). Skinuo sam se iz Mirkovaca 4.rujna 91. sa famoznim potvrdama za upis na fakultet, bilo je to vrijeme, sada mogu reći, kada je JNA odlučila definitivno stati na stranu Srba i mi, koji to nismo bili, smo im počeli smetati, osobito Albanci i mi Hrvati, i bilo im je jednostavnije da nas puste kućama na ovaj ili onaj način, nego da nas mora dio vojske čuvati ili da u datom trenutku odbijemo poslušnost.
Da malo skratim, pa ako bude bilo potrebe lako ću proširiti, 4.svibnja krenuli smo iz Novog Sada za Šid, a nakon toga u Vinkovačku vojarnu, sada znam da se zvala Đuro Salaj, i u tom periodu bio sam tamo, što u kasarni, što na skladištima Vrapčana ili u samom selu Mirkovci, na nekakvom punktu u ulici koja je završavala željezničkom stanicom, a zvala se, shodno tome željeznička ili kolodvorska, uglavnom okrenuti prema Ceriću.
Na dan napada naših junaka iz Županje bio sam na skladištu Vrapčana i sjedio u BVP-u na uzbuni, naravno slušali smo sve što se događa preko radio veze, nismo puno toga vidjeli, ali čuo sam dovoljno. (Za sada neću detaljizirati, ako vas bude zanimalo pitajte.)
Želim za ovaj puta ispraviti samo nekoliko krivih detalja kojima baratate:
komadant bataljuna, 2MB iz Novog Sada, major Tomislav Ilić nije bio Hrvat, isto kao ni KOS-ovac koji je bio cijelo vrijeme uz njega, kapetan Ivan Kljajić, za kojeg osobno smatram da je bio veće govno od Ilića, a nigdje ga ne spominjete, bili su Srbi. Ilić negdje iz južne, onakav sitan, crn i nije mogao biti drugo, a Kljajić je bio napuhana, prepotentna, oficirčina sa stavom meni nitko ništa ne može. Dragi moji Vinkovčani, isti taj Kljajić vam se noćima, u to vrijeme, opijao po Vinkovačkim krčmama, zajedno sa svojim isprdkom kapetanom po činu, a komandantom druge čete, po imenu Branko Čačija, a Hrvatom po nacionalnosti, mislim da je bio iz Travnika ili tako nešto, uglavnom iz Bosne. Premda, moram reći, taj je Branko u to doba još vjerovao u Jugoslaviju, a to je kasnije i nekim svojim djelima pokazao. Njih dvojica napijali su se po Vinkovcima, sve dok nismo krenuli u Mirkovce iz noći u noć, pijani se vraćali u kasarnu i tamo zajebavali stražu.
neću sada dalje (dok ne vidim da vas zanima), ali želio sam reći imena ove dvojice jer ih nigdje ne spominjete, a trebalo je.
kee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 09:23   #34
Pozz Kee.

Samo ti piši ako imaš volje.
Zanima me tvoje viđenje pucnjave u kafiču blizu vojarne?
Pričao sam sa sudionikom iste i koliko znam samo je jedan gardista poginuo ,a nekoliko ranjenih.

Dok si bio u vojarni da li je bilo dezertera odnosno ljudi koji su bježali preko žice?
Imaš li saznanja jeli istina da su oficiri pucali po ljudima koji su bježali iz vojarne?
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 06:26   #35
Nažalost o pucnjavi u kafiću ne mogu ti puno reći, mi smo bili u totalnoj izolaciji što se tiče informacija izvan same kasarne. Za nas je to bila, vjerovatno, još jedna noć provedena pod uzbunom i "u očekivanju napada". (Možda da ti meni napišeš što je bilo pa uspijem spojiti kakve kockice ili povezati događaje).
Istini za volju nikada nisam provodio te noći u stanju pripravnosti, moja i još jedna posada transportera uvijek smo bili onaj dio koji je na odmoru, a kad uzbuna i opasnost prođe mi smo išli na položaj da se ostali odmore. Tada to nisam kužio, ali nas nekoliko bilo je nepovjerljivo za te trenutke, pa su nas na taj način izolirali, a i mi smo shvatili da nešto ne štima sa "nacionalnim ključem", desetari, vozači, operateri tih posada PVB-a bili su uglavnom Hrvati ili Albanci. Kasnije se to pokazalo još izraženijim, osobito kada su nas prebacili na Vrapčanu, vojno skladište u blizini Mirkovaca, ali to je već druga priča.
Bilo je pokušaja bijega iz vojarne, osobno sam razmatrao tu avanturu sa jednim dečkom iz Zadra. Sjećam se da je u dijelu vojarne bila neka ekonomija, sadio se neki luk ili nešto tako i postojao je nekakav kanal kroz koji se lako moglo prići žici i proći je. Straža nije bila problem jer smo i mi stražarili u voznom parku pa smo uvijek znali odzive i lozinke. Veći nam je problem bio što i kamo dalje, nismo poznavali grad, jer kako smo došli iz Novog Sada nismo niti jednom bili u gradu, nismo znali kamo dalje, a moram priznati bili smo u strahu od svega, mozak nam je bio dobro ispran, (to je ona priča o nedostatku informacija izvana, bez štampe, tv i slično), a nismo imali nikakvu civilnu odjeću u kojoj bi bili barem malo manje uočljivi.
Pamtim događaj da je jedan vojnik pobjegao kroz nekakvu sobu za posjete, došli su mu roditelji i sve pripremili, društvo iz vojarne nije obraćalo previše pažnje i oni su jednostavno otišli, kasnije su u tu sobu postavili stražare, pa kad si imao posjetu bio je to topli razgovor pred puščanom cijevi i vjerovatno dobro osluškivanom svakom riječi. Isto tako moram reći da se ne sjećam da je bilo pucanja po vojnicima koji su bježali, mislim da sa sigurnošću mogu reći toga nije bilo, barem ne u vojarni.
Prostor za bijeg je bio puno veći iz Mirkovaca, što smo obilato i koristili, a razloga tome je puno.
Kad već spominjemo te priče o bjegu iz kasarne, kruži jedna, da je vozač majora Ilića, prije nego što je pobjegao, ostavio oproštajno pismo. Vozač se zvao Milan G., neću mu pisati prezime, Slovenac, ali pokušat ću stupiti u kontakt s njim pa ću ti javiti iz prve ruke
kee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 20:13   #36
Evo ako ikoga interesuje prava istina o takozvanom velikom poduhvatu sa vagonima-cisternama koje su gurnute na mirkovce iz pravca Vinkovaca.Ja sam Srbin ponosim se time nisam ovde da bih nikoga omalovazavao niti vredjao tako ako vas interesuje bilo sta o ratistu sa prostora Mirkovaca i okoline a tice se samih Mirkovaca i vojske u njima kao i teritorijalnoj odbrani pitajte ja cu vam reci ja sam iz Mirkovaca.Tu nema sta da se krije sta je bilo bilo je steta je ogromna i za jedne i za druge ma koliki patriota bio niko pametan nece reci da danas zivi bolje pre toga rata koji se zbio.O kasarnoj u Vinkovcima nemogu puno toga reci jer kad je nastala guzva ja sam bio na drugoj strani.Sto se tice dogadjaja sa vagonima koji su gurnuti na mirkovce prugom Beograd-Zagreb to znam tacno sta se desilo i ko je poginuo i sta je naneto time.Ukoliko zelite da mi sporite moje tvrdnje ja cu se povuci sa foruma jer nemam razloga da lazem i necu da lazem sve sto kazem znajte da jei sto posto istina jer ja sam verovatno jedan od retkih Srba na forumu samim time trebali bi ste to da cenite.Tacno je da su cisterne postojale i da su gurnute na mirkovce trebale su da eksplodiraju blizu zeleznicke stanice u Mirkovcima i eventualno da ostete kuce u Zeleznickoj ulici.Prva greska jeste ta sto i da su odradile ono zbog cega su isle u Mirkovce nebi nanele veliku stetu jer je zeleznicka stanica usamljena kao i danas a prve kuce su udaljene od stanice stotinjak metara.Druga stvar jeste ta sto nije postojalo ukopano mesto pored same pruge sem jednog bunkera u kojem se davala straza i pored strazarskog mesta ukopan je bio i tenk koji je gledao niz prugu u pravcu vinkovaca.Nije bilo potrebe toliko ljudstvo angazovati na strazi jer je Ceric daleko kao i mala bosna straze su bile rasporedjene na dugim mestima na koje pruga apsolutno nije imala sanse da naskodi cak i da je imala nuklerana glava na vagonu.Kad je straza uvidela da se vagon krece prugom ka Mirkovcima tenk je jednostavno izasao iz pozicije mirovanja iz bunkera,stao je na sine i imao je apsolutni pravac gadjanja cisterne jer je pruga u tome delu apsoluno ravna i nije mu vagon mogao izaci ni u jednom trenutnu iz linije gadjanja.Jednim hicem je pogodio i zaustavio.Eksplozija je bila jaka,treslo se sve u krug i stakla su popucala na pojedinim kucama.Nije bilo nikakve rupe na pruzi,vagon je samo sisao sa sina i tako je godinama stajao.Imao je rupu iz pravca sida i to je sve.U tome dogadjaju niko nije poginuo,niko nije ni ranjen jer je ljudstvo bilo daleko ispred mesta eksplozije.Te gluposti o umiranju vojnika u bunkeru i vodi dajte molim vas zar vam ne deluju detinjasto.A ulazak u Mirkovce posle eksplozije je bio jednako ravan ulasku svaba u Staljingrad.To apsolutno nije istina to vam ja tvrdim niti taj miris po Mirkovcima niti bilo sta drugo.Ne verujte u sve sto neko napise ko je cuo nesto pa pokusava da postane heroj ili nesto sto nije uspelo zeli da napravi u drugom svetlu.I druga stvar - U Mirkovcima nikad nisu dolazili cetnici iz Srbije to da vam bude nacisto.Dolazili su redovni vojnici na zadatak osiguranja tog dela prve linije i to vecinom Garnizon Kraljevo i Nis tenkovska jedinica.Mirkovci su pred sami rat bili slabo naoruzani i oruzije je donosio privatnim kolima reno cokula gospodin iz Beograda ime nije vazno.Prvo su stigli pistolji marke crvena zastava 7.62 popularno zvani tetejci i magnum 357 u manjem broju.Ako vas stagod jos interesuje pitajte
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 20:34   #37
Pozdrav mirkovčanin!


daj mi reci da li ti je poznat događaj od dana 04.07. 1991. kad je bio naš napad na Mirkovce.
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 09:39   #38
4.7 neznam da je bio neki veci poduhvat tj neki veci napad na mirkovce sa strane vinkovaca.Znam da je bio 22.Jula u ranim jutarnjim casovima sa strane vinkovaca na Mirkovacko naselje Bare je bio napad koji je iskreno iznenadio nas u Mirkovcima.Tada su vase snage istina usle na Bare i u tom napadu zaklan je jedan srbin u svojoj kuci na Barama koji e bio puki siromah i nije se brijao bio je malo i psihicki skrenuo.Hravti su tu bradu iskoristili kao propagandu kako su zaklali cetnika u Mirkovcima.Taj cetnik je bio Mirkovcanin starosedioc nije ni znao za cetnike a kamol da je bio njihov clan.To je bio tih upad na prostor tako da se nije pucnjava ni desila jer niko nije ni znao da su usli u Mirkovce.Ko zna gde su bare zna i da je to usamljena ulica daleko od samih Mirkovaca mozda oko kilometar mozda manje.E kad su Hravtske snege primecene blizu kuce Milicevic Mare onda je pocela pucnjava.Mara je otvorila vatru sa puskomitraljezom sa svog cardaka.U ispomoc odmah su dosle komsije cuvsi vatru i proradili su trombloni i rucni bacaci.Onda je obavestena komanda u mirkovcima i krenuo je opasan i dobrokordiniran kontra napad kao sto i sami znate preseceni ste sa Mirkovacke prve linije tj uz prugu i u Vrapcanskoj sumi vas je mnogo izginulo.Taj deo linije od silosa u vinkovcima prema vrapcani je jako slabo bio osiguran neznam zasto verovatno sto se nije predpostavljalo da ce pored Bosnjaka i njegovog salasa ko usuditi da ide ka mirkovcima posto je salas bio u nasim rukama.Mozda je taj napad sto pominjes bio sa salasa od Bosnjaka 4 7 1991 podseti me sa koje linije je bio napad.Bio je jedan napad sa prve linije tj od pravca Bolnice i vasarista i tada je bio dobar okrsaj tada ste dosli do prvih kuca u Mirkovcima tj do kuce porodice Vila u Mirkovcima ali je i taj napad uspesno odbijen uz velike gubitke sa vase strane.Samo me podseti jer ti datumi mi slabo kruze po glavi
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 10:01   #39
Na prvom postu desila se jedna greska sa moje strane.Naime o poziciji tenka koji je gadjo cisterne je rec.Tenk koji je bio ukopan uz prugu kod zeleznicke ulice nije gadjao cisternu.Gadjao je tenk koji je bio stacioniran u selu tj na mestu gde su bili minobacaci za vreme celog rata.To je ovo mesto danas:http://imageshack.com/a/img203/5928/6wqu.jpg
U basti toga dvorista bili su ukopani nasi vojnici i imao je drvored sljiva tako da tenk nije mogao odatle da dejstvuje vec jemorao da se prebaci na neko cistije mesto za dejstvo.A dousnik doticni gorepomenuti doktor cije ime nije bitno Hrvat iz Vinkovaca dojavio je kad je voz zagurao smrtonosni tovar.Gurao je od prilike do bolnice i bio je dobro zaletit.Znaci odmah je tenk upalio i krenuo da nadje pravac dejstva i tako je i bilo a odavde je dejstvovao sa desne strane pruge:http://imageshack.com/a/img850/9292/5ki0.jpg
Prvi hitac je promasio,drugi je imao pogodak.Reagovao bi on i pre trebala je prva linija da gadja koja nije gadjala neznamo zasto a on je bio u takvoj poziciji da je morao da saceka da dodje u pravac gadjanja jer nije hteo da dejstvuje ako bi promasio stradali bi i nasi srbi u maloj bosni.Cekao je i daljinu i pravac i iz drugog je pogodio.I nije tacno da je bila ponoc bilo je oko 4 popodne.Eto da zavrsimo sa time
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 20:47   #40
Quote:
mirkovcanin kaže: Pogledaj post
4.7 neznam da je bio neki veci poduhvat tj neki veci napad na mirkovce sa strane vinkovaca.Znam da je bio 22.Jula u ranim jutarnjim casovima sa strane vinkovaca na Mirkovacko naselje Bare je bio napad koji je iskreno iznenadio nas u Mirkovcima.Tada su vase snage istina usle na Bare i u tom napadu zaklan je jedan srbin u svojoj kuci na Barama koji e bio puki siromah i nije se brijao bio je malo i psihicki skrenuo.Hravti su tu bradu iskoristili kao propagandu kako su zaklali cetnika u Mirkovcima.Taj cetnik je bio Mirkovcanin starosedioc nije ni znao za cetnike a kamol da je bio njihov clan.To je bio tih upad na prostor tako da se nije pucnjava ni desila jer niko nije ni znao da su usli u Mirkovce.Ko zna gde su bare zna i da je to usamljena ulica daleko od samih Mirkovaca mozda oko kilometar mozda manje.E kad su Hravtske snege primecene blizu kuce Milicevic Mare onda je pocela pucnjava.Mara je otvorila vatru sa puskomitraljezom sa svog cardaka.U ispomoc odmah su dosle komsije cuvsi vatru i proradili su trombloni i rucni bacaci.Onda je obavestena komanda u mirkovcima i krenuo je opasan i dobrokordiniran kontra napad kao sto i sami znate preseceni ste sa Mirkovacke prve linije tj uz prugu i u Vrapcanskoj sumi vas je mnogo izginulo.Taj deo linije od silosa u vinkovcima prema vrapcani je jako slabo bio osiguran neznam zasto verovatno sto se nije predpostavljalo da ce pored Bosnjaka i njegovog salasa ko usuditi da ide ka mirkovcima posto je salas bio u nasim rukama.Mozda je taj napad sto pominjes bio sa salasa od Bosnjaka 4 7 1991 podseti me sa koje linije je bio napad.Bio je jedan napad sa prve linije tj od pravca Bolnice i vasarista i tada je bio dobar okrsaj tada ste dosli do prvih kuca u Mirkovcima tj do kuce porodice Vila u Mirkovcima ali je i taj napad uspesno odbijen uz velike gubitke sa vase strane.Samo me podseti jer ti datumi mi slabo kruze po glavi
Zar u prvom svom postu nisi napisao kako ste bili slabo naoružani u selu i doslovno imali samo pištolje koji su dovezeni "kolima".Majki Mari je valjda puškomitraljez s neba pao.
dekameron2009 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.