Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2015., 20:41   #41
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Kada se uzme u obzir cinjenica da su Britanci, Japanci, Francuzi, Rusi, a donekle i Amerikanci cijelu komunikaciju izmjedju svojih oklopnih trupa(i individualnih tenkova) sveli na fuckanje, mahanje zastavicama i panicno signaliziranje rukama onda je moj odgovor itekako udario u kostanu srz
Ti govoris o implementaciji tehnologije.
po cemu su TEHNOLOSKI bili ispred saveznika?
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 20:57   #42
Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Ti govoris o implementaciji tehnologije.
po cemu su TEHNOLOSKI bili ispred saveznika?
Implementacija i kolicina proizvodnje jesu dio napretka tehnologije.
Sto Indiji znaci sto poznaju tehnologiju WC skoljke kada 800 milijuna ljudi nema pristup kanalizaciji?

Njemci nisu bas bili svemirci koji su se borili sa praljudima ali;

-ciljnici na tenkovima, bez obzira na superiornost T-34ke naspram Pz.Kpfw. III i IV, efektivni domet topa T-34ke je bio dva/tri puta manji upravo zbog te "sitnice"

- prvih 6 svemirskih letova ljudske rase su bili pocinjeni(1944) pomocu raketa sa ogromnim kukarama na zakrilcima

- prve zrak/zemlja i zemlja zrak/rakete, potpuno beskorisne, no eto.

- gomila ostalih igracki(V2, "nightvision" ciljnici, raketni interceptori itd.)

- prvi koristljiv mlazni motor te naravno, prvi borbeni mlazni avioni(ne samo Me 262)

- Horten ho 229, Heinkel He 162, Pantera tenk(daleko najbolji bez ozbira sto ostali fanboyevi kazu), Stg 44, flashy podmornice, proizvodnja prvih digitalnih racunala bla bla bla

Naravno da sve te igracke padaju u vodu zbog Manhattan projekta, no nakon sto se covjek nagleda nacrta njemackih projekata koji nikad nisu dovrseni ili realizirani kako treba, covjeku dodje da se zapita je li sterotip o "tech Njemcu" opravdan.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 21:21   #43
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Implementacija i kolicina proizvodnje jesu dio napretka tehnologije.
Sto Indiji znaci sto poznaju tehnologiju WC skoljke kada 800 milijuna ljudi nema pristup kanalizaciji?
Govorimo o ratnim zbivanjima.

Quote:
Njemci nisu bas bili svemirci koji su se borili sa praljudima ali;

-ciljnici na tenkovima, bez obzira na superiornost T-34ke naspram Pz.Kpfw. III i IV, efektivni domet topa T-34ke je bio dva/tri puta manji upravo zbog te "sitnice"
Jednako tako Rusi su imali napredniju konfiguraciju oklopa i hemisfericne kupole.
U usporedbi s time konfiguracija oklopa na njemackim tenkovima je bila nazadna.
Panther je cista kopija T-34 kojim su tehnoloski napredni nijemci bili odusevljeni.

Quote:
- prvih 6 svemirskih letova ljudske rase su bili pocinjeni(1944) pomocu raketa sa ogromnim kukarama na zakrilcima
Ne sporim ja to. Kako je tocno ta tehnologija pomogla Nijemcima u WW2?
Nikako.
A nije ni Korolev bio neznalica.

Quote:
- prve zrak/zemlja i zemlja zrak/rakete, potpuno beskorisne, no eto.
Potpuno beskorisne i neupotrebljive.

Quote:
- gomila ostalih igracki(V2, "nightvision" ciljnici, raketni interceptori itd.)
Malo pomaze kad ti tenk ne moze upalit na -50.
A Sovjetski rola okolo.

- prvi koristljiv mlazni motor te naravno, prvi borbeni mlazni avioni(ne samo Me 262)

Quote:
- Horten ho 229, Heinkel He 162, Pantera tenk(daleko najbolji bez ozbira sto ostali fanboyevi kazu), Stg 44, flashy podmornice, proizvodnja prvih digitalnih racunala bla bla bla
Panther je kopija T-34 na kojem su napredni Nijemci ucili kako treba sloziti oklop od nazadnih Rusa.

Quote:
Naravno da sve te igracke padaju u vodu zbog Manhattan projekta, no nakon sto se covjek nagleda nacrta njemackih projekata koji nikad nisu dovrseni ili realizirani kako treba, covjeku dodje da se zapita je li sterotip o "tech Njemcu" opravdan.
A sto saveznici nisu imali tehnoloskih prednosti?
ASDIC,radar...

Nijemci nisu znali slozit nosac aviona koliko go tehnoloski napredni bili.
Cetveromotorni bombarder? Nula bodova.

Na brodovima nepouzdane visokotlacne turbine na zupcasti prijenos. (Primjer:Hipper)

Glavni avioni do kraja rata su ostali FW-190 i Me-109 koji su prvi let imali 1940 odnosno 1935.
A Ameri npr. prvi let F6F imaju u 6. mjesecu 1942,a avion ide u masovnu proizvodnju u veljaci 1943.
Do kraja rata Nijemcima ostaju kicma avijacije avioni projektirani tridesetih godina dok saveznici u isto vrijeme imaju petnaestak novih projekata.
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 21:56   #44
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post

- gomila ostalih igracki(V2, "nightvision" ciljnici, raketni interceptori itd.)
Sovjetski savez razvija nocnu optiku od 1935 (kao i Njemacka/SAD), a od 1944 imaju nocne ciljnike na puskama ("ISKRA").
Slican sistem kakvi su imali ameri i njemci.

A i taj raketni presretac ima vjerovatno najgori rezultat u povijesti zracne borbe.

Tehnicka "prednost" njemacke se ocituje u nemogucnosti da proizvedu blizinski upaljac za AA granate. Nesto sto bi im cak i pomoglo.
A da ne govorimo o radarski samovodjenoj protubrodskoj bombi "Bat", operativno koristenoj u WW2.
Tako nesto njemci nisu imali.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 22:59   #45
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Sovjetski savez razvija nocnu optiku od 1935 (kao i Njemacka/SAD), a od 1944 imaju nocne ciljnike na puskama ("ISKRA").
Slican sistem kakvi su imali ameri i njemci.

Njemacka tvrtka AEG ima vec gotov projekt 1935. te prva proizvodnja za vojne potrebe pocinje 1939. i njemacka postaje prva i jedina drzava za vrijeme ww2 sa puskama(http://en.wikipedia.org/wiki/Zielger%C3%A4t_1229), zrakoplovima i tenkovima opremljenim tom tehnologijom(na bojistu).

Quote:
antet kaže: Pogledaj post
A i taj raketni presretac ima vjerovatno najgori rezultat u povijesti zracne borbe.
Ne mijenja cinjenicu da su imali zrakoplov brzi od zvuka 41.


Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Tehnicka "prednost" njemacke se ocituje u nemogucnosti da proizvedu blizinski upaljac za AA granate. Nesto sto bi im cak i pomoglo.
A da ne govorimo o radarski samovodjenoj protubrodskoj bombi "Bat", operativno koristenoj u WW2.
Tako nesto njemci nisu imali.
https://www.youtube.com/watch?v=FWc5jce3IBY
http://en.wikipedia.org/wiki/Hensche...at_performance

O cemu ti pricas?
Sta bi bilo da ti je odgovorio neki ww2 entuzijast?
Ja sam samo laik ovdje sa pristupom internetu i skoro nikakvim interesom za tim ratom.

Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Panther je cista kopija T-34 kojim su tehnoloski napredni nijemci bili odusevljeni.

Nemam rijeci.
Mora da su svi automobili proizvedeni nakon 1920tih kopije Forda jer imaju nagnutu sajbu.


Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
A nije ni Korolev bio neznalica.
A nije ni djelovao do 1947. kada je kopiranjem V-2 i ostalih njemackih nacrta pokrenuo...ma zasto se uopce trudim...

Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Nijemci nisu znali slozit nosac aviona koliko go tehnoloski napredni bili.
http://en.wikipedia.org/wiki/Graf_Ze...rcraft_carrier

Nisu imali para.

Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Cetveromotorni bombarder? Nula bodova.
http://en.wikipedia.org/wiki/Messerschmitt_Me_264
http://en.wikipedia.org/wiki/Focke-Wulf_Fw_200_Condor
http://en.wikipedia.org/wiki/Focke-Wulf_Fw_300
http://en.wikipedia.org/wiki/Junkers_Ju_390

Nisu imali para.

Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Glavni avioni do kraja rata su ostali FW-190 i Me-109 koji su prvi let imali 1940 odnosno 1935.
A Ameri npr. prvi let F6F imaju u 6. mjesecu 1942,a avion ide u masovnu proizvodnju u veljaci 1943.
Do kraja rata Nijemcima ostaju kicma avijacije avioni projektirani tridesetih godina dok saveznici u isto vrijeme imaju petnaestak novih projekata.
Joj, daj molim me, blebeces samo da bi blebetao.

Lako Amerima sa 20-40% udjela gospodarstva planeta Zemlje drpati vojnu industriju, da ne govorim o bombardiranju i cinjenici da je Njemacka industrija jedva trpila tlaku jos od 39te.


Razumijem zasto ste oprezni sa "Ze Germans rule" scenarijem i zasto obozavate rusiti mitove, ali nista nece promijeniti cinjenicu da su Njemci imali najbolji kill/death ratio u ww2(sa Ferdinand tenkom kao rekorderom od 1/13) i da se ostatak planeta trebao udruziti da napokon smlavi drzavu manju od Teksasa.

Moje misljenje donekle stoji, bili su daleko od apsolutne tehnoloske nadmoci, bili su daleko od uopce primjetne tehnoloske nadmoci...ali su imali kojekakvu tehnolosku nadmoc.

Zadnje uređivanje Rocketman : 24.02.2015. at 23:12.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 00:34   #46
Ne da mi se cjepkat cijeli post.
Zadnja recenica je kljuc,nisu imali tehnolosku prednost niti su bili tehnoloski napredniji osim u raketnoj tehnologiji.
A te V1 i V2 su bile samo dobre za strasenje civila po Londonu. Umjesto utucenih gomila para na rakete za strasenje pametnije bi bilo da su stancali tenkove. Tipicna Njemacka megalomanija.

Nosac aviona su pokusali napravit,vidjeli su da ne raspolazu znanjem za to i odustali.

Sta se cudis da su Nijemci bili impresionirani sa T-34 kad je to cinjenica. I poslije nastane panther po uzoru na T-34.

Sam Guderian je insistirao na upgrejdanju PzIV umjesto preskupog i overenginered Tigra,a Nijemci jos pravili maglovite planove za katastrofalno lose projekte poput Mausa i sl.

Ti mi sad vadis kill/death ratio TDa poput elefanta koji je sluzio za obranu kamufliran u grmlju kilometrima od nadiruceg neprijatelja koji su ga na kraju pregazili. Tih elefanta je bio mizeran broj ionako.
Kod Kurska su se pokazale njegove slabosti protiv pjesastva.

I ne budi smjesan s ovim da nisu imali para. Ako su mogli trosit ogromna sredstva na pizdarije onda se moglo nac para za nesto stvarno potrebno.
Nije stvar u parama.
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 00:47   #47
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Njemacka tvrtka AEG ima vec gotov projekt 1935. te prva proizvodnja za vojne potrebe pocinje 1939. i njemacka postaje prva i jedina drzava za vrijeme ww2 sa puskama(http://en.wikipedia.org/wiki/Zielger%C3%A4t_1229), zrakoplovima i tenkovima opremljenim tom tehnologijom(na bojistu).
John Bairdov Noctovisor je radio jos 1927, a Zworkyn je imao gotov uredjaj iste godine kad je AEG imao gotov projekt.
SAD je operativno koristila T2 sa infracrvenim nisanom i lampom (slican sistem kao njemacki) prilikom invazije na Okinawu (travanj 1945).
Sovjetska ISKRA je napravljena 1944.
Na sovjetskim tenkovima naocale za nocno gledanje ("Dudka") testirane su u sijecnju 1940!!

Quote:

Ne mijenja cinjenicu da su imali zrakoplov brzi od zvuka 41.
Koji to?
Tvrdnja de je to Me-163 je samo to, tvrdnja bez dokaza.
A opet, i da je mogao ici brze od zvuka, kakva je vojna korist 1941 od toga?
S druge strane izvidjacka verzija Spifirea je dostigla M.92 u obrusavanju, sasvim dovoljno da pobjegne.

Quote:

https://www.youtube.com/watch?v=FWc5jce3IBY
http://en.wikipedia.org/wiki/Hensche...at_performance

O cemu ti pricas?
Sta bi bilo da ti je odgovorio neki ww2 entuzijast?
Ja sam samo laik ovdje sa pristupom internetu i skoro nikakvim interesom za tim ratom.
Previdio si nesto.
Ne govorim o radio vodjenoj bombi.
Bat je bilo "fire and forget" oruzje, nikakvo upravljanje preko radio veze pomocu ljudskog operatera nije bilo potrebno.
Ako su bas htjeli ciljati, imali su i takve bombe.

Kao sto vidis ne bojim se odgovora WW2 entuzijasta.
Ako vec imas pristup internetu mogao si pogledati o cemu se radi.
Quote:


Nemam rijeci.
Mora da su svi automobili proizvedeni nakon 1920tih kopije Forda jer imaju nagnutu sajbu.




A nije ni djelovao do 1947. kada je kopiranjem V-2 i ostalih njemackih nacrta pokrenuo...ma zasto se uopce trudim...



http://en.wikipedia.org/wiki/Graf_Ze...rcraft_carrier

Nisu imali para.
Politika je imala mnogo vise veze sa neizgradnjom nego novac.

Ali ipak su imali para da naprave 1179 He-177 u dvije ratne godine.
Njega smo zaboravili?

A opet, imali su prilicno resursa, no tositi ih da prevozis milione ljude po Evropi da bi ih ubio nije pametno upravljanje istima.

Quote:
Joj, daj molim me, blebeces samo da bi blebetao.

Lako Amerima sa 20-40% udjela gospodarstva planeta Zemlje drpati vojnu industriju, da ne govorim o bombardiranju i cinjenici da je Njemacka industrija jedva trpila tlaku jos od 39te.


Razumijem zasto ste oprezni sa "Ze Germans rule" scenarijem i zasto obozavate rusiti mitove, ali nista nece promijeniti cinjenicu da su Njemci imali najbolji kill/death ratio u ww2(sa Ferdinand tenkom kao rekorderom od 1/13) i da se ostatak planeta trebao udruziti da napokon smlavi drzavu manju od Teksasa.
To njemci tvrde ("magla rata", nisu mogli potvrdit), ali cak da je i istina opet je gotovo polovina svih proizvedenih Ferdinanda je izgubljena u prvoj bitci...

I na kraju sto im taj kill/death ratio vrijedi kad im je "death" dio na kraju svega bio jednak proizvodnji.

Quote:

Moje misljenje donekle stoji, bili su daleko od apsolutne tehnoloske nadmoci, bili su daleko od uopce primjetne tehnoloske nadmoci...ali su imali kojekakvu tehnolosku nadmoc.

Osim u raketnoj tehnologiji s tekucim gorivom te donekle u mlaznoj i ne bas.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 10:23   #48
Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Nije stvar u parama.
točno to - stvar je u superiornosti socijalističke naspram kapitalističke ekonomije, ne tolko u kvaliteti koliko u ekonomičnosti proizvoda .
naime u kapitalizmu za svaki uspješni i izuzetno kvalitetni proizvod sustav tržišnog natjecanja generira još bar 10 malo manje kvalitetnih i neuspješnih projekata, koje je proizvođačima onda preskupo potpuno odbaciti, pa se onda naknadno uguravaju kao pomoćna rješenja, isto tako sam sustav stalno generira nova i nova rješenja.

U planskoj privredi proizvod se međutim generira tek kad postoji potreba za njim, i zadužuje se točno određeni privr.subjekt da ga izradi, dakle puno manji postotak ekonomskog sustava je angažiran po proizvodu.Time se dobija veća kvantiteta i veća uniformnost što je idealno za vojne ekonomije. Većina ruskog oružja je u biti odgovor na neki tip njemačkog oružja (osim T34 koji je bio stvarno revolucionarni proizvod i po mobilnosti/ovjesu i po tipu pogona-dizel i po tipu oklopa-sloped i po širini gusjenica itd ) dakle i sam razvoj je jeftiniji.

Tako kao posljedicu na svaku rusku modifikaciju imamo bar 20 njem. modifikacija nekog tipa oružja. Sve to košta i novaca i resursa i radne snage i stvara dodatni kaos u logistici te upotrebi tog oružja , uzrok je nedovoljnom testiranju novih modela i sl. - svak ko je ikad igrao panzer general/panzer corps dobro je upoznat u praksi s tim fenomenom.

A apropo šire slike saveznika, svak ko je igrao call-of-duty zna koja je razlika izm. njemačke tenđere gewehr98 i američkog garanda , koji je na kraju rata bio standardno američko oružje a što stg44 nikad nije bio, dakle opet imamo tržišnu ekonomiju koja gubi vrijeme na v2 jer je tamo nova tehnologija i laka zarada i prestiž,, ili imamo sijaset malih visokokvalitetnih serija poput stg44 , fg42 i sl.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 14.03.2015. at 10:55.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 15:44   #49
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ali nema šanse da upotrijebi i jednu jedinu, jel bi bila istog trenutka pretvorena u pepeo.
To se inaće zove politika odvraćanja ili nekad ranije - zajamčenog uzajamnog uništenja.
Rusija danas i Njemačka onog vremena se teško mogu usporediti.
Rusija jest vojna sila međutim kao što su ljudi već spomenuli, limitiranih mogućnosti ako je usporedimo sa recimo vojnom snagom SAD-a.
NATO sange u Europi također posjeduju nuklearne kapacitete za odvraćanje, a ni u konvencionalnom suvremenom oružju ne zaostaju uopće za Rusima.
Čak i Kina je danas 1:1 gotovo sa Rusima kad se vojno usporede.
Kinezi kaskaju još za nekim stvarim glede vojne proizvodnje ,ali pitanje je dana kad će preuzeti i formalnu prednost od Rusa na Istočnoj zemljinoj polutki. S time , da Kina ima otvorenu ambiciju igranja na Svjetskoj sceni.

Rusi imaju puno ozbiljniji problem od same količine oružja u svojim skladištima - loš standard velike večine građana, nepovjerenje u institucije Ruske države i općenito nezadovoljstvo životom u Rusiji. Puno mladih Rusa odlazi na Zapad u potrazi za boljim životm. Tako da ni u cilju današne Rusije nije predugo i preveliko zaoštravanje sa Zapadom. SSSR je to koštalo postojanja, Rusiji bi se vrlo lako moglo dogoditi isto.
Uostalom, situacija u Ukrajini je takva da je imobiliziran onaj dio te zemlje gdje su proruski separatisti u večini.

Hitlerova Njemačka je bila nešto drugo, uslijed velike svjetske krize s jedne strane te neralnih pritisaka u smislu vraćanja ratnih dugova iz prvog svj. rata (dio Njamačke je bio i okupiran od strane Francuske nakon 1. Svj. rata )- vrlo lako je najradikalnija politička struja tada došla na vlast u toj zemlji.
No, uspjehu Blitzkriega treba pridodati još jedan bitan faktor -
kolebanje zapadnih sila + Staljinove Rusije, da sasjeću problem u korjenu!

Umjesto da interveniraju kad je požar još bio "mala vatrica" oni su navino čekali da se sam ugasi i tako pridonjeli da se rasplamsa po cijeloj Europi .
Iz tog razloga , važno je puhati i na hladno . Mislim da se to vidi sada u Ukrajini najbolje.

K tome, u povijesti čovječanstva ,bar onoj novijeg vijeka ( druge polovice 20.st. recimo ) bilo je i težih situacija nego danas u Ukrajini ,u odnosima Zapad - Istok (NATO - WPakt + CCCP ) : rat u Koreji, invazija Sovjeta na Čehoslovačku, gušenje ustanka u Mađarskoj, zaoštravanje s ex Jugoslavijom,
ratovi u Indokini , Berlinska kriza, Kubanska kriza ...evo to mi pada na pamet.
Situacije koje su bile iste ili puno puno opasnije nego ovo što se događa danas u Ukrajini s geopolitičkog stanovišta.
Problem je taj, što dio javnosti na Zapadu , nakon pada komunizma i raspada WPakta te CCCP samog, nije očekivao veće zaoštravanje sa Rusima na geoplitičkom planu. Do pojave Putina , to je i bilo tako (Jelcinovo doba recimo - vrijeme jeden "pijane" propale Rusije ). Zato taj "šok i nevjerica" sada na Zapadu.
Sve do jedne pogrešna teza.

Krenimo od prve, a to je da je RF vojno limitiranih mogućnosti. Po svim međunarodnim kriterijima i stručnjacima RF je druga vojna sila svijeta. Ona možda je limitiranih mogućnosti na 12 000 km od svojih granica, ali svugdje u njezinoj relativnoj blizini se može nositi s bilo kim kao što smo i vidjeli iz primjera Sirije gdje su Rusi povukli crvenu crtu.

Europske sile možda imaju nosače aviona i u teoriji mogu djelovati na bilo kojoj točki planeta, ali u praksi se pokazalo da im je za jednu Libiju nedostajalo municije i na kraju je nisu mogli dobiti bez američke pomoći, dok jedna Njemačka stavlja drške od metli na borbena vozila, jer im nedostaje topovskih cijevi.

Drugo, uopće ne znam odakle ti da mladi Rusi bježe iz RF-e, da vlada opće nezadovoljstvo životom u RF-i i da većina stanovnika ima loš standard.
Baš obrnuto, RF je druga zemlja na svijetu po broju imigranata, iza SAD. Više radnika danas dolazi u RF-u u potragu za boljim životom nego u Njemačku, VB-u, Francusku, Italiju itd. Znači jedino u SAD-e dolazi više imigranata.
Nedavno su u Moskvi našli cijeli podzemni grad ekipe iz Vijetnama i ostatka JI Azije koji su dolje spavali, radili (šivanje odjeće) i živjeli (dolje su našli i birc, kockarnicu, kino dvoranu, kokošinjac itd.).
Iz RF-e danas sele samo mutni likovi koje u Londonu (njihovom omiljenom odredištu) nitko ne pita za porijeklo njihova novca.

Inače između 2000. i 2013. ruski BDP je narastao 10 puta – sa 196 mlrd $ na 2 bilijuna i 50 mlrd $.
Od 1999. kada su nafta i prirodni resursi činili 44.5% ruskog BDP-a, do 2013. udio prirodnih resursa u ruskom BDP-u je pao na 18.7% (od toga nafta i plin 16%).
U apsolutnim brojevima to znači da je udio energenata i ostalih sirovina u ruskom BDP-u sa 87.22 mlrd $ 1999. narastao na 383.35 mlrd $ u 2013. dok su robe i usluge nevezane za energente i sirovine narasle sa 108.78 mlrd $ 1999. na bilijun i 666.65 mlrd $ 2013.

Industrijska proizvodnja im je narasla za 50% plus istovremena modernizacija cjelukupne industrije dok su posebno velike investicije usmjerene u zrakoplovstvo i svemirsku industriju, brodogradnju i proizvodnju visoko vrijednih strojeva i tehnološke opreme i ta modernizacija tek treba doći do izražaja.
Proizvodnja automobila im je udvostručena plus istovremena modernizacija automobilske industrije.
Proizvodnja hrane im je također narasla 100%.
Izvoz koji nema veze sa naftom i plinom im je narastao za 250%, dok im je sveukupan izvoz narastao 400%.
Prosječna produktivnost im je sa 40% produktivnosti razvijenih zemalja narasla na 80% produktivnosti razvijenih zemalja.

A ako se pitaš što prosječan Rus iliti Rosjanin ima od toga - između 2000. i 2008. prosječna plaća u RF-i je rasla stopom od 10% godišnje, a taj rast je zaustavljen zbog svjetske krize.
No za razliku od mnogih drugih nacionalnih ekonomija, njima plaće nisu počele padati, do masovnih otkaza nije dolazilo, te je situacija poprilično stabilna, čak i usprkos sankcijama i padu cijena energenata, situaciji u Ukrajini i financijskom ratu koji se vodi protiv njih.
Penzije su nastavile rasti i nakon 2008.

Treće - teza da "uspjehu Blitzkriega treba pridodati još jedan bitan faktor -
kolebanje zapadnih sila + Staljinove Rusije, da sasjeću problem u korjenu".
I tu nisi u pravu, Sovjeti su nudili zapadnoeuropskim zemljama savez protiv nacista, predlagali su vojno-obrambeni savez SSSR-a i Čehoslovačke uz ponudu da istog trenutka, čim njemačka noga stupi korakom na čehoslovačko tlo napadnu Njemačku, no odbili su njihove ponude, a Čehoslovacima su zabranili da imaju bilo kakve odnose sa SSSR-om.
Nakon Sudeta, slijedila je okupacija i komadanje cijele Čehoslovačke (u čemu je sudjelovala i Poljska) te su Sovjeti skužili da je vrag odnio šalu i da bi se mogli naći u neobranom grožđu, pa pristaju na pakt o nenapadanju sa Njemačkom.
Znači da su se slušali Sovjeti itekako se mogao taj problem riješiti još u korijenu.

Četvrto - nije bilo težih situacija u odnosima tj. jedino što se može usporediti je Kuba.
Najbolja usporedba bi bila - što bi bilo da su Rusi investirali u Kanadu milijarde i milijarde dolara i izveli državni udar kako bi Kanada postala anti-SAD država koja želi ući u savez sa RF-om, Kinom, Iranom, Brazilom, Argentinom itd. te koja želi iznajmiti svoje strateški i vojno najvrijednije područje Rusima.

I zadnje - nije Putinova pojava izazvala sukobe sa Zapadom, dapače. Koliko se sjećam Putin je nakon pada onih nebodera u New Yorku pružio svu moguću pomoć, kako obavještajnu tako i vojnu - naoružavali su Sjeverni savez, dopustili su opskrbu američkih vojnika preko ruskog teritorija, prelete američkih vojnih zrakoplova kroz ruski zračni prostor itd.
Putin je očekivao da će Zapad pozdraviti jaku RF-u i da će RF biti jedan od samostalnih zapadnih igrača.
Tek kada je 2007. dobio konačan odgovor od Washingtona što oni, a time i njihovi europski vazali, misle o tome, Putin je održao onaj svoj, sada već slavni govor u Münchenu kada je najavio kraj unipolarnog i uspon multipolarnog svijeta, a što su Anglosasi doživjeli kao objavu rata...
dampyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 14:46   #50
Socioekonomska stvarnost 1900 – 1945. je takva da se ne može uspoređivati sa današnjim stanjem u državi i društvu, pa isto tako ni politike koje su tada bile aktualne i koje su sada. Tko je ikad imao posla sa arhivskom građom, vrlo brzo je mogao vidjeti da se dokumenti i općenito stavovi pišu i distribuiraju za jezik nisko obrazovane populacije, koja je u prosjeku imala nikakvu ili nekoliko razreda osnovne škole, ili “par razreda gimnazije” i zanata, jer je većina stanovništva prije ratnih i poslijeratnih migracija bilo seljačko, što se tiče naše okoline, a ni drugdje nije puno bolje. Iz tog razloga je i HSS bila apsolutno najjača stranka i prema tome načelno jedini reprezentant demokratske volje iste te populacije u Hrvatskoj, što je i priznato Ustavom i sa čime bi načelno trebali biti zadovoljni svi jer su kao politika otvoreno kontrirali totalitarnim ideološkim tekovinama u uvjetima u kojima se mogla dogoditi onakva pošast kao prije sedamdesetak godina, bez obzira što nisu izdržali, a konvencije o genocidu itd. su se počele donositi tek nakon rata. Trenutno takvih uvjeta nema ni u Rusiji ni Europi, ali ima u Africi, duž Mediterana od Mauritanije do Irana, gdje cvate islamistički pokret.

Arhivski filmski materijali iz američkog DoD-a na kojima je radio i A. Hitchcock su prošle godine pretvoreni u dokumentarac Night Will Fall koji je premijerno prikazivan na ŽFF prošle godine, netko ga stavio na YT vidim. Branko Lustig je u filmu od cca 50 min.

Night will fall
http://en.wikipedia.org/wiki/Night_Will_Fall
https://www.youtube.com/watch?v=W18H3iEt50Q

Sirove snimke koncentracijskih logora nakon oslobođenja, DoD, NA Maryland, 43452; 238.2:
https://archive.org/details/nazi_con...tion_camps_mp4

Ovo bi trebali pretvorit u par nastavaka i puštati na HRT u 20:00 petkom ili uklopiti u nastavu za povijest u sš.
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 22:45   #51
Nisu glupi da bace takve bombe jedni na druge (ovi koji posjeduju nuklearno oruzje). Koristit ce ih samo na vlastitom teritoriju ako ne uspiju zaustavit korake neprijateljske vojske konvencionalnim putem. Takve drzave ratuju
"medjusobno" po trecim zemljama, npr. Vijetnam i Afganistan, u prvom su sovjeti davali savjetnike i oruzje a amerikanci trupe, dok se u drugom desio suprutni scenarij. Imate i primjer Kashmira koji se koristi kao ventil za ispuh.
flanker27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 09:04   #52
Ovom prigodom citairati ću uvaženog kolegu:

Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
teorija zavjere
Sjećate se da je nakon minskih pregovora MMF Ukrajini odobrio zajam od 17,5 milijardi $
e pa...
novac MMF-a se u tu svrhu uzima po kvotama, od država članica.
Tako će prvu tranšu kredita u iznosu od 13,75 milijardi $ morati izdvojiti Rusija
Tj. uplata je izvršena danas, kako kaže ministar financija RF Anton Siluanov
http://rt.com/business/240517-russia...Vfbkyo.twitter

I dodati:
Putin je prema Ukrajincima kao Hitler prema Židovima, nema što; poznato je da je Hitler davao pare Židovima
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 09:36   #53
I kad nema Putina, glavna vijest u Jutarnjem Putin.
Najprije su tvrdili da je umro,
zatiim da je postao otac
a sad da ima gripu?
Što će sutra reći?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2022., 20:52   #54
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Danasnja Rusija ne bi mogla pokoriti ni zemlje u svom okruzenju najvjerojatnije, a nesto vise od toga je cisti sf.
Pokazuje se kao dobra procjena
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2022., 22:14   #55
Dajte me najte… Stvarno je sve ove godine ova tema ovdje čučala!?b
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2022., 22:28   #56
Kakva je ovo tema? Nisam primijetio da je Rusija donijela rasne zakone, masovno spaljuje knjige i sl
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2022., 22:48   #57
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Kakva je ovo tema? Nisam primijetio da je Rusija donijela rasne zakone, masovno spaljuje knjige i sl
Ne, samo negiraju ukrajinsku državnost, povijest i etnicitet.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2022., 23:25   #58
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Kakva je ovo tema? Nisam primijetio da je Rusija donijela rasne zakone, masovno spaljuje knjige i sl
Tema iz 2015., pa samo ostavio, neka bude neobičan naslov.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2022., 12:42   #59
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Gledam ta propagadna videa iz Ukrajine, majka dvanaestero djece na fronti i slična sranja, i pitam se za što se oni točno bore?. Da im žene mogu biti surogat majke nakon što su surogat majčinstvo zabranile zemlje poput Indije, Nepala i Tajlanda? Da im žene kad ne nosu djecu za bogate parove koje ne mogu imati djecu, iliza bogate zapadnjakinje ne žele kvariti liniju trudnoćom, nude strancima za male novce? Da daju ilegalno bubrege? Da rade u splitskom škveru i pitaju se hoće li im Debeljak dati ikakvu plaću pošto u njihovoj zemlji nema posla?
Ljudi imaju pravo misliti i nadati se što god hoće, evo ovaj misli ovako
https://www.youtube.com/watch?v=y0ZNLAllH80

Bitno je da se poštuje Povelja OUN o ljudskim pravima kao i međunarodno pravo.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2022., 12:47   #60
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Čak i da je to točno, po čemu su jednaki ili gori od nacista? A nešti ukrajinske državnosti, povijesti i etniciteta kad zapravo malo bolje pogledaš. Zapravo čitav pojam nacije je zapravo prilično politički koncept. Evo npr francuska država i francuski narod. Država je rodila narod a ne suprotno, gušenjem niza franko-galskih etniteta, ali i talijanskih, katalonskih,germanskih i keltskih, nastala je današnja francuska nacija bazirana strogo na jeziku i kulturi pariškog područja. Tako sve je stvar kontrole i moći centralne vlasti u biti.

Moglo bi se reći štagod i o jugoslavenskim narodima, pogotovo onima koje su stvorili komunisti nakon WW2.
Šta čak i da je to točno, imaš Putinov govor prije invazije gdje to tvrdi.
Po tome što imaju identičan mentalni sklop kao nacisti.
A ove tvoje spike o negiranju ukrajinaca su za žešći ban.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.