Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2010., 21:28   #81
Svojim ocima sam procitao , ne i vidio na onoj temi o VW polu novom , da autu kad malo naglije okrenes volan na mjestu , jos ak je recimo klima ukljucena , isto tak svjetlo ono u kabini smanji mu se intezitet
Meni je to malo onak , pa kaj nema neki osigurac nekako da se to sprjeci , al vele ljudi da je to tak normalno. Meni se (sa ispravnim akkuom)to ne dogada.
ivo patijera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:30   #82
Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
slažem se sa navedenim, ali moram dodati da donorski alternator daje struju UPOREDO sa donorskim akumulatorom, što znači da svih 200A koje primatelj oče povuć, ne prolazi samo kroz alternator, već je to samo nadopuna snage koju daje donorski akumulator... opterećenje se dijeli na donorski akumulator i donorski alternator.... svak će dati koliko može, a tek ako primateljev auto želi povući više nego što mu donorski akumulator i donorski alternator mogu dati ukupno, dolazi donorov alternator u opasnost...
Gle, ajmo dublje u elektrotehniku...

Dakle, nije bitno koliko ko dijeli, ali je bitno da ako anlaser ruši napon na 8V ruši ga i akumulatoru i alternatoru (osnava paralelnog spoja),

znači izoliraš alternator, zaboraviš akumulator.

I sad alternatoru koji oće dat 14V rušiš napon na 8V... To je užaš, rušenje 6Volti, znači gotovo kratki spoj!!!!!!
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:33   #83
Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
Svojim ocima sam procitao , ne i vidio na onoj temi o VW polu novom , da autu kad malo naglije okrenes volan na mjestu , jos ak je recimo klima ukljucena , isto tak svjetlo ono u kabini smanji mu se intezitet
Meni je to malo onak , pa kaj nema neki osigurac nekako da se to sprjeci , al vele ljudi da je to tak normalno. Meni se (sa ispravnim akkuom)to ne dogada.
To ti je dokaz da alternator, ne daje dovoljno struje ni za svoj vlastiti auto, a da ce stavit najmaji moguci kapacitet akumulatora u auto radi cijene je jasno samo po sebi.. Akumulatori istog kapaciteta nemaju iste maksimalne struje koje se koriste kod anlasanja.

kad padne nivo svjetla kod auta u leru, akumulator ne moze zadrzat potreban napon a bome mu mi alternator nema dosta snage pomoći...kako ce takav autić upalit auto sa praznim akumulatorom duplog kapaciteta spojenog u paralelu a da mu motor nije upaljen, bilo bi jako interesantno vidjeti u živo...
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:34   #84
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Aj jos jednom procitaj sve sto si napisao....Ja jako dobro znam sto je struja... i teoriji i praksi.. I sto su nekad normalni auti radili.. Jel Twingo star 3 mjeseca neispravan jer mu svjetla u leru slabije svjetle? Nije..nego je tako projektiran...

Punjenje baterija, kapaciteti, to je sve sto mi je potpuno jasno, ne zato sto mi je struka nego zato sto sam sve i probao u praksi..
Sto nisam probao je da sam sa svojih 40 Ah davao dizelu sa 80 Ah, da mu je dosta 40 toliko bi i imao..j


9Ah akumulator od skutera može BEZ PROBLEMA upaliti Golfa TDI.

Da, bez greške!!!

Ali samo kojih 3 paljenja i onda posustane...

Po zimi, dok TDI treba struju za grijače, ispraznil bu ga prije neg pomisli zaverglat.

ZATO se na dizel stavljaju veći kapaciteti nego na manje benzince...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:43   #85
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
To ti je dokaz da alternator, ne daje dovoljno struje ni za svoj vlastiti auto, a da ce stavit najmaji moguci kapacitet akumulatora u auto radi cijene je jasno samo po sebi.. Akumulatori istog kapaciteta nemaju iste maksimalne struje koje se koriste kod anlasanja.

kad padne nivo svjetla kod auta u leru, akumulator ne moze zadrzat potreban napon a bome mu mi alternator nema dosta snage pomoći...kako ce takav autić upalit auto sa praznim akumulatorom duplog kapaciteta spojenog u paralelu a da mu motor nije upaljen, bilo bi jako interesantno vidjeti u živo...
Uh uh uh fali tebi znanja...

U radu motora (mašine) alternator održava (nastoji održati) napon instalacvije na cca 14V (13,6V idealno, u stvarnosti i do 14,4V)...

Akumulator daje cca 12,5 Volti... a opterećen oko 12V

Znači Alternator daje cca 2Volta iznad akumulatora...

Kada NAGLO opteretiš instalaciju (upali se ventilator kilera, upali se servo...) dođe do kratkotrajnog VELIKOG opterećenja, što povuče i preko 100A.

Tada alternator NE može dati energiju pa akumulator ide u pomoč, no napon pada na akumulatorskih 12V...

Da li znaš kolika je razlika u intenzitetu svjetla žarulje napajanih sa 12 i sa14 Volti???

Skoro 1/3!!!!!!!!!
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:46   #86
Ja sam stavio neki od cinimise 80Ah , znam da je dosta jaci od onog koji je bio . Reko od viska glava ne boli i stvarno , sad pali ko lud

nego , u trokutu alternator-aku-anlaser
tko je najslabija karika , ciji se nedostaci prvi vide
i dak je istina da u slucaju da su i sva trojica dobra i grijaci ok , da ako je kompresija losa da ce duze verglat , dizl stariji?kakvo bi bilo rjesenje za ekspresno popravit kompresiju? tog nema jeli
ivo patijera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:53   #87
Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
Ja sam stavio neki od cinimise 80Ah , znam da je dosta jaci od onog koji je bio . Reko od viska glava ne boli i stvarno , sad pali ko lud

nego , u trokutu alternator-aku-anlaser
tko je najslabija karika , ciji se nedostaci prvi vide
i dak je istina da u slucaju da su i sva trojica dobra i grijaci ok , da ako je kompresija losa da ce duze verglat , dizl stariji?kakvo bi bilo rjesenje za ekspresno popravit kompresiju? tog nema jeli
Jedina mana vegeg kapaciteta moze bit ta da alternator nece imati sanse puniti ga kako treba za maksimalno trajanje jer nije proracunat za to pa ce malo krace trajati )Idealno punjenje konstantnom strujom 10%, konstantnim naponom 13,5-14 volti ako ne padne ispod i kod 40 Ah kad se upale svjetla)

Ja bit jednom godisnje dopunio punjacem za akumulatore (2 sata dovoljno)

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 21:59.
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:54   #88
Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
nego , u trokutu alternator-aku-anlaser
tko je najslabija karika , ciji se nedostaci prvi vide
Akumulator je naj slabija karika jer prvi ode, traje cca od 3 do 6 godina...

Alternator je lutrija... Može trajati koliko i auto (25 godina) a može krepati unutar godinu dana.

Anlaser je zapravo najrobusniji, nakon 100 000 - 150 000 kilometara treba podmazat ležajeve (puškice), provjerit-promjenit četkice i bakrene kotve, i vozi dalje...




Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
kakvo bi bilo rjesenje za ekspresno popravit kompresiju? tog nema jeli

Instant riješenje je da se u komore cilindara ulije kojih par ccm ulja...

Problem je jedino, kako ulit ulje...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 22:58   #89
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Gle, ajmo dublje u elektrotehniku...

Dakle, nije bitno koliko ko dijeli, ali je bitno da ako anlaser ruši napon na 8V ruši ga i akumulatoru i alternatoru (osnava paralelnog spoja),

znači izoliraš alternator, zaboraviš akumulator.

I sad alternatoru koji oće dat 14V rušiš napon na 8V... To je užaš, rušenje 6Volti, znači gotovo kratki spoj!!!!!!
brijem da ne govoriš napamet, pa mi je zato i gušt raspravljat....

al koliko se sjećam, nije uvijek rušenje na 8V... mislim da to ovisi i o stanju akumulatora.... a sa druge strane ( pričam o klasičnim autima, ne ovim modernim punim elektronike), palio sam jako, jako puno auta na kablove i nikada se nije dogodilo da je stradao alternator ili nekaj drugo... to je praksa...

da je to baš tako kako ti govoriš, spaljivanje reglera, dioda ili namotaja bi trebalo biti trenutno uz takvo opterećenje...
ispravi me ako griješim.. čovjek se uči dok je živ i umre bedast...
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 23:07   #90
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
9Ah akumulator od skutera može BEZ PROBLEMA upaliti Golfa TDI.

Da, bez greške!!!

Ali samo kojih 3 paljenja i onda posustane...

Po zimi, dok TDI treba struju za grijače, ispraznil bu ga prije neg pomisli zaverglat.

ZATO se na dizel stavljaju veći kapaciteti nego na manje benzince...
e sad si me razočarao... pa na koji način če taj mali akumulator dati potrebitih 200A za paljenje u tom trenutku?
nema teorije.... to sam voljan eksprimentirati uzhivo...
taj akumulator može davati struju 1A 9 sati ( teoretski) ili 9A 1 sat( opet teoretski), ali 200A ne može isisat ni u ludilu...
oćemo u male ćevape?
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 23:13   #91
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Jedina mana vegeg kapaciteta moze bit ta da alternator nece imati sanse puniti ga kako treba za maksimalno trajanje jer nije proracunat za to pa ce malo krace trajati )Idealno punjenje konstantnom strujom 10%, konstantnim naponom 13,5-14 volti ako ne padne ispod i kod 40 Ah kad se upale svjetla)

Ja bit jednom godisnje dopunio punjacem za akumulatore (2 sata dovoljno)
nije ni to mana.... tj, je mana ali samo ako se voziš na kratke relacije da se ne stigne obnoviti....inače, normalnom vožnjom alternator ne radi u max kapacitetu, te stoga ima rezerve puniti i jači akumulator....
obično su alternatori projektirani da mogu podnjeti duplo veće opterećenje od svih upaljenih TRAJNIH potrošača koji mogu biti upaljeni na vozilu... a to, u normalnoj vožnji, daje mogućnost puniti i veće akmulatore...

ja sam u svog puga 405 smjestio 100Ah ( jedva je stao) i normalno se puni i dopunjava... al zato, buraz, kreše dok još otvaram vrata....
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 23:28   #92
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Akumulator daje cca 12,5 Volti... a opterećen oko 12V
Hm,hm?


Što bi značilo opterećen?

Opterećen pokretanjem motora?

Onda napon padne debelo ispod 12 V.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 23:40   #93
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Hm,hm?


Što bi značilo opterećen?

Opterećen pokretanjem motora?

Onda napon padne debelo ispod 12 V.
neopterećen znači da voltmetrom mjeriš napone na polovima....
opterećen znači da daje struju nekom potrošaču....
al nie gogo mislio na anlasanje, mada je i to opterećenje, nego na sve ostalo....
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 08:45   #94
Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
brijem da ne govoriš napamet, pa mi je zato i gušt raspravljat....

al koliko se sjećam, nije uvijek rušenje na 8V... mislim da to ovisi i o stanju akumulatora.... a sa druge strane ( pričam o klasičnim autima, ne ovim modernim punim elektronike), palio sam jako, jako puno auta na kablove i nikada se nije dogodilo da je stradao alternator ili nekaj drugo... to je praksa...

da je to baš tako kako ti govoriš, spaljivanje reglera, dioda ili namotaja bi trebalo biti trenutno uz takvo opterećenje...
ispravi me ako griješim.. čovjek se uči dok je živ i umre bedast...
Ne govorim napamet, naravno
Nebu uvjek na 8V, ali to ti je neka referenca, jer po ISO/DIN/DOT standardima CCA (cold cranking amps) je upravo struja koju aku može dat da mu se napon na klemama ne spusti ispod (e sad neki vele 9.6 a neki 7.2 volta) pa ja uprosječim, i velim 8V...

Ma, možeš ti upalit oho-ho puta na kabele bez da buš išta spržil...
Ali ja se nebi igral... (i inače u životu ne volim kocku... )
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 08:48   #95
Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
e sad si me razočarao... pa na koji način če taj mali akumulator dati potrebitih 200A za paljenje u tom trenutku?
nema teorije.... to sam voljan eksprimentirati uzhivo...
taj akumulator može davati struju 1A 9 sati ( teoretski) ili 9A 1 sat( opet teoretski), ali 200A ne može isisat ni u ludilu...
oćemo u male ćevape?
A što misliš, zašto se akumulatori za paljenje koje imamo zovu START-akumulatori, a oni akumulatori koji su u viljuškarima, UPS-ovima ili sagwey-ima su deep-cycle akumulatori???

Zato što start-akumulatori jesu tako konstruirani "da bez obzira na kapacitet" budu u stanju u kratkom vremenu dati IZUZETNO VELIKE STRUJE.

Taj mali aku (9Ah) može bez grča na licu dati 200A.

Isprobal, gnojf 3 TDI, i aku sa beverly-a... (9Ah)...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 08:51   #96
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Hm,hm?


Što bi značilo opterećen?

Opterećen pokretanjem motora?

Onda napon padne debelo ispod 12 V.
Zna se što je opterećenje, 1/10 do 1 * nazivni kapacitet...

Znači za aku od 45Ah, od 4.5A do 45 A...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 09:35   #97
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
To ti je dokaz da alternator, ne daje dovoljno struje ni za svoj vlastiti auto, a da ce stavit najmaji moguci kapacitet akumulatora u auto radi cijene je jasno samo po sebi.. Akumulatori istog kapaciteta nemaju iste maksimalne struje koje se koriste kod anlasanja.

kad padne nivo svjetla kod auta u leru, akumulator ne moze zadrzat potreban napon a bome mu mi alternator nema dosta snage pomoći...kako ce takav autić upalit auto sa praznim akumulatorom duplog kapaciteta spojenog u paralelu a da mu motor nije upaljen, bilo bi jako interesantno vidjeti u živo...
ajde fino isprobaj.

upali bilo koji auto pa skini kleme s akumulatora. ne samo da alternator daje dovoljno struje za rad motora, nego će davati dovoljno struje i za grijač stakla, klima ventilator, radio, svjetla.......

može biti da je twingo tak projektiran, ali da sam ja vlasnik tog auta, ja bi se zaletil kod električara da provjeri ispravnost punjenja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 12:05   #98
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ajde fino isprobaj.

upali bilo koji auto pa skini kleme s akumulatora. ne samo da alternator daje dovoljno struje za rad motora, nego će davati dovoljno struje i za grijač stakla, klima ventilator, radio, svjetla.......
U leru ?


Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Da li znaš kolika je razlika u intenzitetu svjetla žarulje napajanih sa 12 i sa 14 Volti???
Skoro 1/3!!!!!!!!!
Je li zaista razlika tolika ?
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 12:11   #99
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Je li zaista razlika tolika ?
Ne. Razlika je još veća. Ako je nazivni napon 12V na 10V ta žarulja daje pola svog svjetlosnog toka.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 12:21   #100
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ne. Razlika je još veća. Ako je nazivni napon 12V na 10V ta žarulja daje pola svog svjetlosnog toka.
Pokušavam si to predočiti i izračunati ... Možeš ubrzati proces i ponuditi kakvu formulu.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.