Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2017., 23:16   #41
Ja često imam snove nekih povijesnih bitaka, uklopljenih u okolinu u kojoj se krećem. A uopće se ne bavim poviješću niti gledam takve filmove
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:17   #42
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Napisao si da ne postoji dobro i loše kako um to stavlja u krajnosti

E, pa postoji!
Rekoh da nisi samo razumeo o čemu sam pisao.
Postoji, svakako da "postoji" ali samo u umu na način kako to ograničeni (odnosno naš individualni) um percipira, i svako iskustvo takođe postoji samo u umu "dobro" i "loše".
Takođe, samo u umu postoji bilo kakva podela na "dobre i tzv loše ljude" jer se svest duše poistovećuje sa nestvarnim iskustvom dvojnosti. Da nema tog ograničenog iskustva i poistovećivanja svakako ne bi ni bilo Života niti u ljudskoj formi doživljaja odvojenosti ili zasebnosti no, to što se čini da je Život stvaran to potpuno druga pojava, stvaran je koliko i nestvarna podela na "dobro i loše", "gore i dole", "levo i desno", "pakao i raj", "ja i ti".

Da li neko zaista zna gde je gore i dole u ovom kosmosu?

Postoji nešto što svojim procesom ruinira nekakav drugi proces, to nazivamo "štetnom pojavom", ali kada je čovek u pitanju i njegov psihički život odnosno projekcija života, u bezbrojnim pojavama je ono što je za nekog dobro za nekog drugog eventualno štetno, i to zavisi od inidivudlne situacije itd, tako da pričanje o moralu je mnogo složenije, dok je sušta činjenica ta da je Život jedan i nepodeljen, celovit proces ispoljavanja i poniranja, što bi neko nazvao "igra vremena i energije", forma je privremena, nestalna, promenljiva, da ne govorimo o psihološkoj dimenziji ljudi koji sanjaju da žive i da su "budni" i u "stvarnosti".

Dabome da, na nivou koji podrazumeva ovu našu običnu svest o odvojenosti individue, o društvenim normama i konvencijama unutar kulturnih okvira različitih zajednica, o instinktu preživljavanja i kumpulzivnosti čoveka za kojeg postoji samo ono što mu čula donose, na tom nivou se mora govoriti "o moralu", "o šteti", "o opasnostima", o "dobrim i lošim ljudima", "o dobom vs zlom". Ja o tome ne govorim.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 05:56   #43
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Postoji, svakako da "postoji" ali samo u umu na način kako to ograničeni (odnosno naš individualni) um percipira, i svako iskustvo takođe postoji samo u umu "dobro" i "loše".
Tako slično pričaše i stariji članovi moje familije, rekoše snažan karakter predstavlja u prošlom životu mora da si bio neko na vlasti, pitam tko, kažu ne može se znati ali snaga ti se 'odašilje', a dal si danas muško il žensko manje je bitno jer duša ti prošla stoljećima pronašla te i sad si svoj. Pitam što će mi biti po smrti, rekoše to ne možemo znati ali snagom se preinačuje do samog konca postojanja. Tako onda, slušajući njih, u prošlom životu bila sam ako ne lord a onda vitez, definitivno!, i malo tko mi bio ravan, a ipak našao se jedan koji me na viteškom dvoboju porazio, padoh mrtva, a gle danas sam opet tu i vodim bitke, ovog puta mentalno što se veli inteligentne, s tim da se ponešto našalim, to mi valjda ostalo od viteštva zbog kojeg onog dana padoh pred kopljem protivnika, isto i danas, padnem pa se podignem, istog karaktera iste misli iste namjere... time onda moj prošli život se nije baš nešto promijenio... osim, naravno, više me ne zovu lordom ili vitezom, dapače dospjeh čak do - zovu me Pravim Životom (premda im stoput rekoh nisam to jA).


Pretpostavljam, i vi biste imali što ispričati o svojim 'prošlim' životima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:42   #44
Quote:
Baraba12321 kaže: Pogledaj post
Ja često imam snove nekih povijesnih bitaka, uklopljenih u okolinu u kojoj se krećem. A uopće se ne bavim poviješću niti gledam takve filmove
Ali imao si sate povijesti u školi, pretpostavljam, i čitao o tome?
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 08:29   #45
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako možeš napredovati, tako možeš i nazadovati.

Ako ubiješ čovjeka da mu otmeš pare, radiš isto što i ostale zvijeri u prirodi i onda se inkarniraš u rikverc. Ako samo jedeš, spavaš, razmnožavaš se i braniš se, u čemu si drugačiji od psa?

Pomak u duhovnom znanju je pravi pomak naprijed i zato si postao čovjekom
zvijer u prirodi nikad ne ubija radi pohlepe i zloce vec radi gladi, i na taj nacin održava prirodu u ravnoteži.
pas osim što jede, spava, razmnožava se, cuva kucu i uveseljava onog tko se brine o njemu...itd...

nitko u tom lancu nije manje ili više vrijedan, svi imaju svoju ulogu i samim tim prica o napretku ili nazadovanju pada u vodu.
stavljati sebe ispred drugih nije znak duhovnog napretka vec neznanja i ega koji želi biti dominantan.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 14:18   #46
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
zvijer u prirodi nikad ne ubija radi pohlepe i zloce vec radi gladi, i na taj nacin održava prirodu u ravnoteži.
pas osim što jede, spava, razmnožava se, cuva kucu i uveseljava onog tko se brine o njemu...itd...

nitko u tom lancu nije manje ili više vrijedan, svi imaju svoju ulogu i samim tim prica o napretku ili nazadovanju pada u vodu.
stavljati sebe ispred drugih nije znak duhovnog napretka vec neznanja i ega koji želi biti dominantan.
Zver u prirodi ubija radi hrane, instinkta i zabave (pogledaj kako se recimo macke, od kucnih do velikih, pa i pingvini itd znaju poigravat i nepotrebno mrcvarit plijen, cak ga ni ne pojest na kraju). Prirodna ravnoteza se sama uspostavlja, a ne necijom svjesnom namjerom (osim kod covjeka) i stvari se nerjetko nadju u dizbalansu pa neka nova vrsta koja udje u ekosustav unisti njegov dotadasnji balans prevelikim izlovom i razmnozavanjem itd...

Nema romantike i pseudoreligijske mistifikacije u tome.

Sobzirom da jedino covjek tu zna sto radi i moze ciniti svjesne izbore naravno da je vise vrijedan
Osim toga vrijednost je subjektivna kategorija, ingrup preferens je najprirodniji i potreban mehanizam, kako medju ljudskim zajednicama tako i prema drugim bicima. Normalno da ti je tvoje djete vaznije od ikog drugog i da je tvoja vrsta vaznija od drugih.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 14:21   #47
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
zvijer u prirodi nikad ne ubija radi pohlepe i zloce vec radi gladi, i na taj nacin održava prirodu u ravnoteži.
pas osim što jede, spava, razmnožava se, cuva kucu i uveseljava onog tko se brine o njemu...itd...

nitko u tom lancu nije manje ili više vrijedan, svi imaju svoju ulogu i samim tim prica o napretku ili nazadovanju pada u vodu.
stavljati sebe ispred drugih nije znak duhovnog napretka vec neznanja i ega koji želi biti dominantan.
Pa kad nitko nije više ili manje vrijedan, onda ti nemaš ništa protiv da u slijedećm životu budeš mravojed?

Nismo se došli u materijalni svijet zajebavati, nego nešto od života napraviti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 16:37   #48
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa kad nitko nije više ili manje vrijedan, onda ti nemaš ništa protiv da u slijedećm životu budeš mravojed?

Nismo se došli u materijalni svijet zajebavati, nego nešto od života napraviti
nemam.....ako trebam proci to iskustvo da bi nešto naucila, zašto bi imala nešto protiv.

i, naravno da se nismo došli u materijalni svijet zaje...,ovdje smo došli da taj materijalni svijet zahebava nas...znaš onu poslovicu "dao bog da imao pa nemao"
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 02:17   #49
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zver u prirodi ubija radi hrane, instinkta i zabave (pogledaj kako se recimo macke, od kucnih do velikih, pa i pingvini itd znaju poigravat i nepotrebno mrcvarit plijen, cak ga ni ne pojest na kraju).
Kućne ljubimce nema smisla uspoređivati s životinjama u divljini, iliti zakazalo im divlje, tolko se potrudili pritomiti ih, da, susjed u kući drži tigra na lancu, u dnevnom boravku kad gosti na kavu puff na kauču sjede ko kipovi, prosto ne vjeruju odrastao tigar je mali mezimac i ne bi te pojeo prvom prilikom, ali gazda kuće time želi reči jeste li gosti svjesni težak vam je pristup do mene (da nam je znati što je taj bio u prošlom životu).

Nismo mišljenja pingvini mrcvare, skroz suprotno, ispituju jel stvarno ded stvor kojeg ne mislimo pojesti, ili moguće 'misle' (u životinja promišljanje ne postoji) bio je to neprijatelj našem toru, provjerimo ga trostruko i ostavimo ga da drugi slični njemu ne bi nit prilazili... našem.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 04:07   #50
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Kako to da se ljudi uvijek "sjećaju" svoje prošlosti kao ljudi ? Nitko se ne sjeća neke močvare u kojoj je gmizao niti da je letio naokolo i pio drugim sisavcima krv i sl.
Pa to je logički, jer se sjećaš onih detalja u kojima si imao jači mentalni kapacitet. Navodno oni koji dođu do kraja kao Buddha, oni se navodno sjećaju svega...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 19:42   #51
to ne postoji, bajka kao i raj/pakao poslije smrti... Postoji dok si živ.

"Duša" nema mogućnost prenošenja informacija s tijela na tijelo, pošto je to tjelesna funkcija. Isto tako i da nekim slučajem naša "duša" završi u nekom psu, čovjeku il tko zna, ne znaći da bi taj novonastali život imao ikakve veze s nama. Kaže se da su u dubini sva bića jednaka...
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.