Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2017., 12:16   #81
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Ali za teologiju to sve nije ni bitno jer su sveti tekstovi evanđelja pisanli ljudi nadahnuti Duhom Svetim. Pisac je dakle samo jedan.
Teologije su apologetike - iznalaženje svih mogućih načina da se opravda i obrani svoj spis kao nepogrješiva Božja riječ za sva vremena.

Novi zavjet je skup nepovezanih spisa, koji su izuzetno mnogo manipulirani, mijenjani, dopisivani, ispravljani itd. (to vole naglašavat i muslimani, ali njihov Kuran pati od iste boljke)

Razni apologeti raznih vjera i spisa, uvijek mogu izmisliti i u to povjerovati da je svaka ispravka ili mnogo kasnija "dopuna" (falsifikat) zapravo nadahnuto Duhom Svetim, jer je Bog odlučio da bude dopunjena, ispravljena ili dio obrisan. Tako da svaka najsitnija sljedba može za sebe reći da je njihova verzija baš od Boga odobrena.

To su sve naravno besmislene iracionalnosti, jer u slučaju nekoliko verzija tekstova, nema Boga da kaže koje rečenice su prave a koje nisu, kao u slučaju npr. završetka Markova evanđelja, tako da sve ovisi o nekakvom autoritetu kojega su sami izmislili - Papi - koji zapovijedi koje rečenice su od Boga a koje nisu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 08:00   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Isus Krist najgori je lik povijesti religijske riječi, sa svojim ognjenim škrgut-paklom za neke ljude, a Muhamed je njegov nastavljač.
mislim da na ovaj popis treba dodati i Yaldabaotha, jasno ne ulazeći u mržnju bilo kojeg naroda..

Bog davnina izgubio je posjed nad bvojim zemaljskim carstvom, i svako
umno biće na ovoj kugli njega ili prezire ili ga ne poznaje. No, zašto bi bilo
važno to što ljudi nisu više pokorni Yaldabaothu, ako je njegov duh još uvijek
u njima; ako su oni, poput njega, ljubomorni, nasilni, svadljivi i pohlepni, dušmani umjetnosti i ljepoti? Zašto bi bilo važno što su oni odbacili okrutnoga
demijurga? Unutar sebe, unutar sebe samih mi moramo napasti i uništiti Yaldabaotha. - gnostička misao

"Bog Starog Zavjeta je nedvojbeno najneugodniji lik cijele fikcije: ljubomoran i ponosi se time; sitničav, nepravedan, opsjednut kontrolom, ne oprašta; osvetoljubiv, krvožedan etnički čistač; ne poštuje žene, homofob, rasist, čedomorac, genocidalan, filicidalan, zarazan, megalomanijalan, sadomazohističan, hirovito zlonamjeran nasilnik." - Znanstvenik Richard Dawkins
Uz pomoć znanosti sada možemo Bogu dijagnosticirati izrazit narcisoidan poremećaj ličnosti..
Rodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 10:47   #83
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Teologije su apologetike - iznalaženje svih mogućih načina da se opravda i obrani svoj spis kao nepogrješiva Božja riječ za sva vremena.
Ajmo reč, u njihovim očima, zamisli zanima ih učenik ali ne i Učitelj.

To oni valjda fokusom žele poručiti da svaki iole najmanji učenik veći je od Učitelja ; a kad ih priupitaš kojim pak to motom, ee to ti ne bi znali reči
i
zato (!)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 13:28   #84
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Novi zavjet je skup nepovezanih spisa, koji su izuzetno mnogo manipulirani, mijenjani, dopisivani, ispravljani itd. (to vole naglašavat i muslimani, ali njihov Kuran pati od iste boljke)

Razni apologeti raznih vjera i spisa, uvijek mogu izmisliti i u to povjerovati da je svaka ispravka ili mnogo kasnija "dopuna" (falsifikat) zapravo nadahnuto Duhom Svetim, jer je Bog odlučio da bude dopunjena, ispravljena ili dio obrisan. Tako da svaka najsitnija sljedba može za sebe reći da je njihova verzija baš od Boga odobrena.
Totalno proizvoljne izjave sljedbenika letećeg špagetnog čudovišta

Činjenica je da ne postoji verzija Biblije koja je apsolutno točna od slova do slova, od crtice do crtice, ali je zato, svaka rečenica sačuvana do danas sa svojim jasnim smislom.Danas, nakon toliko otkrića, osporavati vjerodostojnost Biblije, može raditi samo izrazito neuk ili zlonamjeran čovjek...
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 21:15   #85
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Totalno proizvoljne izjave sljedbenika letećeg špagetnog čudovišta
S krecionistima,kao što si ti, nikad se nisam slagao u ničemu, stoga bi me samo pohvala s te strane zabrinula.

Quote:
Činjenica je da ne postoji verzija Biblije koja je apsolutno točna od slova do slova, od crtice do crtice, ali je zato, svaka rečenica sačuvana do danas sa svojim jasnim smislom.Danas, nakon toliko otkrića, osporavati vjerodostojnost Biblije, može raditi samo izrazito neuk ili zlonamjeran čovjek...
Čitaj malo Barta Ehrmana, kako je pokazao i dokazao da su spisi Novog zavjeta totalno prerađivani i dopunjavani, da ih više nitko ne može povezat u smisleni tekst. Ko Humpty Dumpty.

http://www.bartdehrman.com/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304

Zadnje uređivanje Nepoznati : 01.05.2017. at 21:31.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 21:30   #86
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
mislim da na ovaj popis treba dodati i Yaldabaotha, jasno ne ulazeći u mržnju bilo kojeg naroda..
Daj da pogodim.... Ciljaš na Židove, kaj ne?

Quote:
Zašto bi bilo važno što su oni odbacili okrutnoga
demijurga? Unutar sebe, unutar sebe samih mi moramo napasti i uništiti Yaldabaotha. - gnostička misao
Whatever. Malo je Bogova koji mogu se komparirati s likom Isus Kristom. On donosi ideju vječnog ognjenog jezera - pakla za one koji nisu za njega. Gdje to još ima?

Quote:
"Bog Starog Zavjeta je nedvojbeno najneugodniji lik cijele fikcije: ljubomoran i ponosi se time; sitničav, nepravedan, opsjednut kontrolom, ne oprašta; osvetoljubiv, krvožedan etnički čistač; ne poštuje žene, homofob, rasist, čedomorac, genocidalan, filicidalan, zarazan, megalomanijalan, sadomazohističan, hirovito zlonamjeran nasilnik." - Znanstvenik Richard Dawkins
Ne bih se složio s Dawkinsom sasma po tom pitanju. Isus je beskrajno gori od Jahvea (premda ne tako neugodan na prvu loptu), jer Jahve bjesomučno nekog ili neki grad satre, pomaže pa odmaže, i to je to.

A lik Isus ima mjesto u kojem se peče ljude u paklenom ognju nakon njegove krvave Apokalipse tj. Sudnjega dana. bljak

Quote:
Uz pomoć znanosti sada možemo Bogu dijagnosticirati izrazit narcisoidan poremećaj ličnosti..
Ne možemo Bogu ništa dijagnosticirat, jer to je Univerzum i valja pitati prije svega znanost što je otkrila o tome.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 22:26   #87
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Malo je Bogova koji mogu se komparirati s likom Isus Kristom.
Živa istina.
Jer pa koji bi se to mitološki bogovi mogli samo tako usporediti s živim bogom, Sinom Boga Svemogućeg.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 22:50   #88
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
S krecionistima,kao što si ti, nikad se nisam slagao u ničemu, stoga bi me samo pohvala s te strane zabrinula.
Drago mi je da je tako, dok si na toj "strani" priče. Drž' se ti špageta!


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Čitaj malo Barta Ehrmana, kako je pokazao i dokazao da su spisi Novog zavjeta totalno prerađivani i dopunjavani, da ih više nitko ne može povezat u smisleni tekst. Ko Humpty Dumpty.
Ništa on nije pokazao niti dokazao, kao što to nisu mogli prije njega, niti će moći i poslije njega. Vi nikako da skužite jednu stvar - nismo mi u pravu jer smo pametniji, inteligentiji..nego je istina na našoj strani.

Btw, čitaj malo W. Craiga, Evansa itd. Možda nešto i naučiš.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 23:02   #89
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post

Btw, čitaj malo W. Craiga, Evansa itd. Možda nešto i naučiš.
?
ček malo, stanimo, ko tu kome kaj, oli ne vidiš kolega zbilja treba prvo istražiti Sveto pismo, pravno kategorički zakonodavnim mjerama, kak se već veli, pa tek onda usputno čitkati tamo neke pisce i uspoređivati, čak se i naljutiti
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 23:19   #90
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
?
ček malo, stanimo, ko tu kome kaj, oli ne vidiš kolega zbilja treba prvo istražiti Sveto pismo, pravno kategorički zakonodavnim mjerama, kak se već veli, pa tek onda usputno čitkati tamo neke pisce i uspoređivati, čak se i naljutiti
Slažem se. Još samo da kažem da je taj "mitski" učenik iz naslova teme sv. Ivan (Evanđelist).
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 00:14   #91
Udri će pastira a ovce će se razbježati,,,,Dakle pred križom nije niti jedan učenik apostol to pisac želi reći.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 00:17   #92
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Slažem se. Još samo da kažem da je taj "mitski" učenik iz naslova teme sv. Ivan (Evanđelist).
Nije baš običaj da se neko složi sa mnom, time onda svakako uzimam u obzir, dapače, naglasio si naslov teme (kojeg tu svi zaboraviše)

Tko li je taj zagonetni Ivan zapisan u Evanđelju?
paa
u svakom slučaju nije bio kršćanin, premda pripremio je put najvećem kršćaninu ikada, da, samom Sinu Božjem
i
time poručio (taj Ivan) da krštenje (podranjanje pod vodu) ne spašava samo po sebi, jer za spas potrebno je nešto daleko bolje.


Pozdrav biblio-bistrima
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:05.