Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 15:20   #101
život i smrt lice su i naličje istog novčića, ako pogledaš taj novčić u cijelosti pitanje nastavka života nakon smrti postaje besmisleno, slično je sa sudbinom i slobodnom voljom, kao i svim ostalim 'neodgovorivim' pitanjima, takva pitanja pronalaze svoj 'odgovor' u nadilaženju kroz određenu vrst razumjevanja na osnovu iskustva
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:57   #102
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
A neki stručnjaci baš misle da to i nije toliko udaljeno.
Pa možda uopće i nije.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
A neki su više skeptični i, ako ignoriramo one koji misle da nešto takvoga nije moguće, misle da smo još kojih 100 ili više godina udaljeni za to.
Ja sam si nekak mislila da bi trebalo barem 300 godina za ostvarivanje nečeg takvog, al ko zna...


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Više poput digitalnog virtualnog svijeta kojeg stvara super-računalo, no da.
Pa da, onda je to ista stvar. Mislim, hologram je projekcija fotona i svjetla. Digitalni virtualni svijet bi bio to isto. Barem po mom shvaćanju.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Za ljude poput mene to je kao da pitaš 'kamo je otišla pjesma nakon što su glazbenici prestali pjevati i svirati instrumente' ili 'kamo je otišao ples nakon što su plesači prestali plesati'.
Da.
Kužim te....


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Imam mačku sada a imao sam jednu i prije nje, i iskreno ne sjećam se je baš. Znam samo da ju je pregazio auto, moj otac ju je morao zgaženu maknuti sa ceste, i navodno još je bila živa i umrla mu je u rukama. Pogodi tko ju je prvi našao?
A onda je jadna patila i mučila se, ak je još bila živa...
Znači ti si ju našao.
Upravo se to isto dogodilo mojem mačiću; Pregažen...


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ne znam prije koliko godina je to bilo, no ugl. Tebi je sve to još valjda 'friško'.
Da, friško je. No imam osjećaj ko da ću ostat istraumatizirana do kraja života.
Jer slika njegovog jadnog, beživotnog, izmrcvarenog tjelešca na cesti ostala mi je trajno utisnuta u glavi. A još kad tome dodam i da sam ga nakon zakapanja golim rukama otkopala, histerizirala, jaukala, plakala, milovala ga i govorila mu da se digne, da mu nije ništa....
Vikala sam : "Ovo nije moguće! Ovo se ne događa! Ovo je samo ružan san iz kojeg ću se probuditi..."
Mislim da su mi tad, u toj teškoj traumi, i u tom stanju akutnog šoka nastradali živci.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Meni očito nije, što mi govori da ili imam problema sa memorijom ili da takve emocije nisu trajne. A za ostalo sam zbilja pogrešna osoba, ja imam dosta 'hladan' odnos prema smrti.
Eh, da barem ja imam hladan odnos prema smrti. Definitivno bi me poštedio ove patnje koju sad proživljavam.


Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nisam netko tko bi ti okolo ostalih stvari mogao pomoći.
Ma OK je... Ionako mislim da mi nitko ne može pomoći. Vjerojatno zbog toga što si ni sama ne želim pomoći.

Zadnje uređivanje LongHorizons : 23.05.2017. at 21:10.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:14   #103
Quote:
muni kaže: Pogledaj post
Živo biće u materijalnom svijetu prenosi svoja različita životna shvaćanja iz jednoga tijela u drugo, kao što zrak prenosi mirise. Tako prihvaća jednu vrstu tijela i ponovno je napušta kako bi prihvatilo drugu.
Bhagavat gita (peporuka za pročitati)

Poslano sa mog SM-T815 koristeći Tapatalk
Jel ti to govoriš o reinkarnaciji?
Pretpostavljam da da, al nisam 100% sigurna.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:31   #104
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
život i smrt lice su i naličje istog novčića, ako pogledaš taj novčić u cijelosti pitanje nastavka života nakon smrti postaje besmisleno, slično je sa sudbinom i slobodnom voljom, kao i svim ostalim 'neodgovorivim' pitanjima, takva pitanja pronalaze svoj 'odgovor' u nadilaženju kroz određenu vrst razumjevanja na osnovu iskustva
Kak to misliš, pitanje nastavka života nakon smrti postaje besmisleno? Ništa nisam skužila kaj si napisao/napisala. Jel možda hoćeš reći da su sudbina i slobodna volja zapravo jedno te ista stvar? Kao kad npr. misliš da sve izbore u životu donosiš sam, a onda na kraju ispadne da ti je cijelo vrijeme to i bila (već unaprijed određena/zacrtana) sudbina?
Ali kako na osnovu iskustva? Zar te iskustvo često ne prevari? Mislim, prvo te navede na jedan put, pa ti sugerira da je on pogrešan, da bi te onda usmjerilo u nekom sasvim desetom pravcu?
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:39   #105
Eius in obitu nostro preasentia muniamur
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 22:58   #106
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
Kak to misliš, pitanje nastavka života nakon smrti postaje besmisleno? Ništa nisam skužila kaj si napisao/napisala. Jel možda hoćeš reći da su sudbina i slobodna volja zapravo jedno te ista stvar? Kao kad npr. misliš da sve izbore u životu donosiš sam, a onda na kraju ispadne da ti je cijelo vrijeme to i bila (već unaprijed određena/zacrtana) sudbina?
Ali kako na osnovu iskustva? Zar te iskustvo često ne prevari? Mislim, prvo te navede na jedan put, pa ti sugerira da je on pogrešan, da bi te onda usmjerilo u nekom sasvim desetom pravcu?
kad bi se izuzelo jedno iz tog para oprečnosti što bi onda ostalo?

um prepoznaje samo suprotnosti, on nije u stanju pojmiti apsolutne kategorije, znači da um nema odgovor na to pitanje, pa se proizvoljno priklanja ili jednoj ili drugoj strani, kad ne bi bilo mraka dali bi bili svjesni svjetlosti kao takve?

istinsko razumjevanje uvijek uključuje i iskustvo onoga što smo razumjeli, to se jednom riječju naziva spoznaja
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 18:49   #107
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
To što kažeš, da je dobro vjerovati u nešto, vrlo vjerojatno je istina. Jer primjetila sam da su neki ljudi oko mene, koji čvrsto vjeruju u nešto, sretni. Definitivno se čine puno sretniji od mene. Ta njihova vjera ih, da se tako izrazim, "drži". No kod mene je problem što mi se ništa ne čini dovoljno uvjerljivo, jednostavno sam takva, i čini mi se da me nikakva uvjerenja/stajališta ne mogu (sasvim) zadovoljiti. Sve mi nakon određenog vremena počne djelovati nekako neuvjerljivo i "predaleko" da bih to mogla stvarno osjetiti. A kad ti je nešto "neopipljivo", onda normalno da počneš sumnjati u to.
Sumnje su normalne. Zato to i zovemo vjera, a ne znanost.

Quote:
No usprkos svemu, svakodnevno se pitam GDJE je dušica mog dragog mačića, mog malenog anđela, za čiju se smrt krivim.
Je li mu duša negdje izgubljena ili zatočena tu na Zemlji zbog moje tuge za njim i zbog toga što ga ne mogu "pustiti" i oprostiti se s njim? Zbog toga što živim u ogorčenju, neprihvaćanju i poricanju onog što mu se dogodilo? Ili se možda stvarno reinkarnirao u neku drugu macu? U tom slučaju, pitam se bih li ga prepoznala, da dođe k meni?
Eto, takva pitanja me muče i proganjaju svakodnevno.
To je čest problem. Teško nam je otpustiti. Ali hoćeš s vremenom i tada ćeš se sjećati samo ljubavi prema njemu.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 17:13   #108
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
kad bi se izuzelo jedno iz tog para oprečnosti što bi onda ostalo?

um prepoznaje samo suprotnosti, on nije u stanju pojmiti apsolutne kategorije, znači da um nema odgovor na to pitanje, pa se proizvoljno priklanja ili jednoj ili drugoj strani, kad ne bi bilo mraka dali bi bili svjesni svjetlosti kao takve?

istinsko razumjevanje uvijek uključuje i iskustvo onoga što smo razumjeli, to se jednom riječju naziva spoznaja
Hoćeš zapravo reći da bez zla ne bi bilo ni dobra (kao bez zla ne bi znali prepoznati dobro), bez mraka ne bi bilo svjetlosti, bez tuge ne bi bilo sreće, bez nepravde ne bi bilo pravde itd.itd.?
Ako je to u pitanju, onda bi to, po nekim filozofskim shvaćanjima, trebalo biti u savršenoj ravnoteži, a nije. Čak je često u neravnoteži u korist zla i nepravde.
Barem ja to tako vidim.

Znači spoznaja bi bila ono što u sebi intuitivno osjećaš da je istina. Ali to ne garantira da to i jest istina; da je tvoja osobna spoznaja prava istina. I ono što je za tebe istina za nekog drugog je samo tlapnja/besmislica, i obratno.
Pa kako onda na zelenu granu?
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 17:25   #109
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
To je čest problem. Teško nam je otpustiti. Ali hoćeš s vremenom i tada ćeš se sjećati samo ljubavi prema njemu.
Da, teško je otpustiti. Iz mog iskustva, preteško. Pogotovo ako sebe kriviš za taj gubitak.

Možda i hoću, kako ti kažeš, s vremenom otpustiti, i onda se sjećati samo ljubavi prema njemu i lijepih trenutaka s njim. Ali zasad sam, vjeruj mi, milijun svjetlosnih godina od toga. Jer svako sjećanje na njega, bilo sretno, bilo tužno, izaziva u meni neopisivu bol. Na momente mi se čini da ću umrijeti od tuge za njim.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 22:14   #110
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post
Da, teško je otpustiti. Iz mog iskustva, preteško. Pogotovo ako sebe kriviš za taj gubitak.

Možda i hoću, kako ti kažeš, s vremenom otpustiti, i onda se sjećati samo ljubavi prema njemu i lijepih trenutaka s njim. Ali zasad sam, vjeruj mi, milijun svjetlosnih godina od toga. Jer svako sjećanje na njega, bilo sretno, bilo tužno, izaziva u meni neopisivu bol. Na momente mi se čini da ću umrijeti od tuge za njim.
Jel sam ja ovo dobro shvatio... tebi je uginuo mačić. Što mu se dogodilo? Jesi li razmišljala da nabaviš ili udomiš novog? Možda ti bude lakše.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 22:53   #111
Quote:
LongHorizons kaže: Pogledaj post

Znači spoznaja bi bila ono što u sebi intuitivno osjećaš da je istina.
spoznaja je direktno iskustvo koje ne ostavlja mjesta špekulacijama
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 11:37   #112
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Jel sam ja ovo dobro shvatio... tebi je uginuo mačić. Što mu se dogodilo? Jesi li razmišljala da nabaviš ili udomiš novog? Možda ti bude lakše.
Da, jesi , dobro si shvatio.
Pregazio ga je auto 15 ili 20 minuta nakon što ga nisam pustila k sebi u kuću.
A htio je k meni, čekao me pred vratima, a ja sam mu ta vrata zatvorila pred njegovom milom njuškicom. Još pamtim njegov zadnji razočarani pogled. On me volio i vjerovao mi, a ja ga nisam zaštitila. Okrenula sam mu leđa kad me najviše trebao, iznevjerila sam ga i razočarala. I sada me krivnja razdire. Ne mogu si oprostiti, a i ne zaslužujem da si oprostim.

Jesam razmišljala da udomim novog (inače uvijek udomljavam ili uzmem napuštene i gladne s ceste/grmlja, nikada ne kupujem). Trenutno imam doma kujicu, mačku i 2 mačka. Oni su također svi udomljeni.
Ali vjeruj mi, to što ih sada imam pored sebe nije mi neka utjeha, jer NEMA NJEGA. Kad mazim i hranim svoje ostale ljubimce svaki puta osjećam užasnu krivnju i grižnju savjest jer NEMA NJEGA. Očito sam još previše ispunjena bolom i ogorčenošću.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 11:58   #113
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
spoznaja je direktno iskustvo koje ne ostavlja mjesta špekulacijama
Gle, tvoje mi rečenice djeluju tako "šifrirane", nekako previše "zakukuljene" u filozofiju...

Ja sam više sklonija mišljenju da apsolutna istina ne postoji. Dakle, ni sama spoznaja ne postoji jer je sve relativno, i, suprotno ovome što ti kažeš, smatram da to ostavlja mnogo prostora za špekulacije.

A možda je stvarno problem u meni. Možda mi trenutni problemi u životu "iskrivljuju" pogled na život i svijet.
LongHorizons is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.