Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 20:54   #4361
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Pa recimo na temelju činjenica posredovanih nam od strane znanosti?
Logika je ipak misaona disciplina.
Samo krajnje iracionalna osoba pristaje na ograničenja izvora vlastite percepcije samo na ona dobivena uz pomoć po definiciji krajnje subjektivnih i vrlo uskih osobnih iskustava, jer se time zapravo zatvara u vrlo usku domenu osobnih spoznaja umjesto da koristi baštinu praktički kompletnog čovječanstva što je u svojoj suštini znanost i tako proširi svoje obzore i učini ih objektivnijim.
Na kraju krajeva, poslovica dobro makar pojednostavljeno zaključuje da glup čovjek uči iz svojih pogrešaka, a pametan iz tuđih.
Da, to je naravno vrlo dobro... ali kao sto nauka moze dokazati da trcanjem dolazi do spaljivanja masti i mrsavljenja, tako i svatko moze izabrati hoce li o tome samo citati iz knjiga, ili ce uz teorijsku naobrazbu pokusati i sam steci iskustvo u trcanju. Po meni je kompletnije znanje onoga tko uz teorijsko ima i prakticno znanje o tome.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 00:58   #4362
Budisticki centar Zagreb organizira:

Zen Yoga tecaj - Jelsa 18-25.8.2017.

Prijave
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 01:08   #4363
Slovenski buddhisticki samostan Samanadipa kod Trebnja trazi samostanskog pomocnika koji bi neko vrijeme zivio u samostanu. Radi se o nezaredjenoj osobi koja pomaze redovnicima u nabavkama za samostan (redovnici ne smiju koristiti novac), pripremi hrane za redovnike i ostalim sitnijim poslovima.

Zauzvrat nude hranu, smjestaj i poduku te dovoljno vremena za osobno proucavanje buddhizma i meditaciju. Vise o ponudi procitajte - OVDJE
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:57   #4364
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post

Nitko te ne moze hipnotizirazi da vidis prolaznost svih pojava i njihovu prazninu. Da su mogli druge ljude osloboditi, duhovni ucitelji poput Buddhe i njemu slicnih bi to vec ucinili. Ali ako je vjerovati barem onome sto se pripisuje Buddhi, on je tvrdio upravo da to svatko moze vidjeti samo sam za sebe. Nitko drugi ne moze vidjeti za tebe.
Za to nam ne treba budizam niti 20 godina meditiranja svaki dan po 3 sata.
To se može uvidjeti već sa 20 godina starosti i bez meditiranja.
Dosta je pročitati Knjigu propovjednikovu: https://hr.wikipedia.org/wiki/Propovjednik_(knjiga)

Glavne teme knjige su svrha i krhkost života. Riječ ispraznost se pojavljuje oko 40 puta: "Ispraznost nad ispraznošću, veli Propovjednik, ispraznost nad ispraznošću, sve je ispraznost! Kakva je korist čovjeku od svega truda njegova kojim se trudi pod suncem? (Prop 1,2-3)". U Jerolimovu latinskom prijevodu koristi se za to imenica "vanitas" (taština),, pa i Marulić piše: "Tašćina od tašćin i sve je tašćina, / ovi svit jest osin i magla i hina." Ton knjige je pesimističan i skeptičan. Jedna od najpoznatijih misli iz knjige je "nema ništa novo pod suncem (Prop 1,9)". Pisac ukazuje na prolaznost i kratkoću života. Smatra da mudrost, užici i veliki napori imaju malo smisla: "Jer čovjek se trudi mudro i umješno i uspješno, pa sve to mora ostaviti u baštinu drugomu koji se oko toga nije uopće trudio. I to je ispraznost i velika nevolja (Prop 2,21)".

A i mnogi drugi o tome pišu. Npr. http://www.putsvijesti.com/tekstovi/10
O ovome su pisali mnogi mudraci, jer su shvatili važnost jedne takve svjesnosti. Oni su shvatili svoju prolaznost i s tim su shvatili da ne postoji nijedan problem u našem životu koji je iznad te naše prolaznosti, nijedna stvar koja bi je mogla odagnati. Naša prolaznost je iznad svega, i sve je ispod nje. Stoga, ne treba je se bojati već je treba koristiti kao savjetnika. A kako? E pa, kada bi svoju smrt pitali o nekom problemu koji nas izluđuje ona bi nam sigurno odgovorila: "Nemoj da brineš, još te nisam dotakla!". A s tim nam želi reći da jednostavno nemamo vremena da se brinemo, i da svaki trenutak treba da cijenimo kao da je zadnji trenutak života.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 21:15   #4365
Krena moj, jedno je to citati po beletristikama, a drugo je to dozivjeti u svojim vlastitim mislima, osjecajima, culima, tijelu...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 19:31   #4366
Budizam medju menadjerima:

http://www.huffingtonpost.com/2014/0...n_4658712.html

Sto mislite o tome? Pomaganje bliznjem, upaya, suptilna propaganda, prostitucija?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 20:31   #4367
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Budizam medju menadjerima:

http://www.huffingtonpost.com/2014/0...n_4658712.html

Sto mislite o tome? Pomaganje bliznjem, upaya, suptilna propaganda, prostitucija?
Pomaganje bližnjem.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 01:32   #4368
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Krena moj, jedno je to citati po beletristikama, a drugo je to dozivjeti u svojim vlastitim mislima, osjecajima, culima, tijelu...
Propovjednika već doživljavam u vlastitim mislima, osjecajima, culima, tijelu.
Još malo pa će penzija, a to znači da da se riječi propovjednika (ispraznost nad ispraznošću, sve je ispraznost...........), mogu prevesti na više budistički način.
To bi valjda poetski rečeno bila ova pjesmica:


PENZIONERSKA HIMNA

Godinama opterećen,
Umno poremećen,
Seksualno rasterećen,
Novčano ugrožen,
Vremenom pregažen,
Dosadom zaražen,
Tekstilno unakažen,
Uvijek drijema,
Zuba nema,
Jede sve manje,
Sere sve tanje,
Smežurana lica,
Rijetka stolica.
Sve mu smeta,
Svakog grdi,
Ide i prdi,
Na bijeli luk smrdi,
Nitko ga ne gleda,
Leđa pognuta,
Stomaka naduta,
Dupe sve manje,
Noge sve tanje,
Guza sve uža,
Muda sve duža,
Kita viseća,
Totalna nesreća.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 00:29   #4369
Nekoliko clanaka o otvaranju theravadskog buddhistickog centra u Srbiji, na obroncima Fruske gore:

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/...omoci-sam-sebi

http://www.espreso.rs/vesti/drustvo/...i-muzicar-foto

Pravi buddhisticki Woodstock Ekipa, steta sto vas nije bilo
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 01:18   #4370
Jedna mudra pričica dalekog istoka za laku noć: Šetaše dva budistička monaha uz potok, učitelj i učenik..., naiđu na prekrasnu ženu, princezu, koja ih zamoli da je prenesu priko potoka jer ako zamoči haljinu njeni će znat da je bila van dvora. Monasi to učiniše, ona krenila za dvor a oni nastavili hodat u šutnji. Nakon 10 minuta učenik odjednom upita učitelja: "Učitelju, zar nama nije kao monasima zabranjeno taknut žensko tijelo, a upravo taknuli ovu ženu dok smo je prenosili?", učitelj odgovori: "Da, ali ja sam maknuo to s uma još u trenu kad smo je spustili, zašto ti još o tome misliš?" Učeniku sve bilo jasno.
Star-Lord is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 23:55   #4371
PRIJAVA NA THERAVADA BUDDHIST MISSIONARY UNIVERSITY, MJANMAR

Želite da provedete godinu dana u Burmi, na Theravada Buddhist Missionary University u Jangonu, proučite Budino učenje i još dobijete diplomu? Ovo je prilika! Preuzmite prijavu ovdje
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:02   #4372
Iskreno rečeno, meni kao budisti, nije jasno, zašto bi neko danas u doba kada je Mahajana živa i kada se javno podučava, kad je dostupna, uzeo za sveru svog interesa jedan tako arhaični oblik Budizma, kao što je Theravada, i to još u Miramaru, mija-mjau kako li se to već ....
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 20:57   #4373
Po cemu je teravada arhaicnija od mahajane?

Kako uopce datiras mahajanu?

Je li arhaicnost samo u starosti ili sadrzaju?

Ako je u starosti koliko mora biti staro da bi bilo anarhicno, ako je u sadrzaju koji je to sadrzaj?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:34   #4374
To što sam okarakterizirao Theravadu kao arhaičnu nema veze sa starosi, nego više sa izričajem, metodologijom podučavanja i prakticiranja. Možda zato što opsesivno insistira na zapisima Budinih učenja na pali kanonu, i kao da sama povijesno ne dopušta promjene, kao da je okoštala oko njega.
Ništa nije trajno i nepromjenjivo pa zašto to Budino učenje bilo. Izgleda da je još uvjek pomalo prisutan jaz između stvarnog i formalnog učenja kao u doba Asange. Insistiranje da je nešto tako samo zato što je to rekao Buda, strano je duhu Budizma. Gdje je tu sumnja, propitivanje, analiziranje, promišljanje kao osnovni alati. Ko je rek`o, ko je rek`o; Zeko je rek`o!
Meni kao budisti nebitno je, da li je nešto rekao Buda ili nije, nego da li je to istina ili nije. Patnja postoji zato što ona postoji a ne zato što je na nju skrenu pažnju i objasnio je Buda Šakjamuni.

A možda ima veze sa poviješću jer se je Theravada odvojila od glavne budističke struje još u samim počecima Budizma, prije pojave Mahajane, prije Vasubandua. A kad smo kod njega jedna mala digresija; jedna njegove definicija npr. ponosa: ponos je nadutost svijesti koji ima za logički iskaz ja sam veći ili jednak nekome-nečemu. Da li to zvuči arhaično iako je nastalo u trećem stoljeću? Za to vrijema Theravada samo po svom "pali kanon, pali kanon".
Budistička povijest ide dalje, Nagarđuna - medjamika pa Ćandrakīrti bez kojega je nemoguće razumjeti prožimanje Budizma i Hinduizma i ko je od koga što uzeo i ko je koliko "profitirao". Zatim Šantideva koji je objasni što znači suosjećanje kao temelj Mahajane, pa stvaranje budističkih sveučilišta Nalande, pa "preseljenje" Nalande na Tibet preko Padmasambave - Guru Rinpoche-a, pa opet prelazak budizma preko Tilope, Narope, na Marpu na Tibet. Onda "kozmička faza " budizma na Tibetu Karmapa, Conkapa, Thogme Zangpo (37 praksi bodistve), pa na stotine vrhunskih tibetskih filizofa, jogija, teoretičara, praktičara i " svakakvih čudesa ".A Theravada još uvijek "pali kanon, pali kanon"
Zatim širenje Darme sa Tibeta na ostatak svijeta, prebjeg Dalaj Lame i drugih učitelja u Indiju sa esencijom znanja t.j. prelazak Darme sa Tibeta na ostatak svijeta, dolazak Dudjom Rinpoche-a u Englesku pa Chogyam Trungpa-e u Ameriku pa i dolazak Ayang Rinpoche-a u Hrvatsku kao prvog u nizu velikih učitelja., a Teravada još uvijek isto. Pa sad kao da to nije pomalo arrhično i dogmatično.

Sa druge strane znam da svaka Budina riječ može biti uzrokom prosvijetljena, i ne kažem da Theravada nije Budino učenje i da se kroz njega ne može napredovati, ali ko voli konzervativno....
Kod čitanja Budinih govora na paliju, nemam nikakvih problema sa praćenjem i razumjevanjem teksta, (mada mi je draži sanskrtski prijevod jer je puno informativniji ) ali kada dođu Theravada komentari nije mi dobro i ne mogu se oteti dojmu da je pomalo prozaičan. Možda je to samo stvar ukusa, a možda i nije.
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 21:10   #4375
Mahayana je svakako sarolikija, ali sa druge strane ima vise arhetipskih magijsko-misticno-mitoloskih elemenata sto se isto moze smatrati svojevrsnim araizmom.

Sa jedne strane ima vjerojatno razradjeniju filozofiju jer se vise morala i sukubljavati sa konkurencijom kako unutar budizma tako i izvan, ali sa druge strane ima i vise populisticke, pucke religioznosti, sutre su bombasticnije i bajkovitije itd. Mislim da smo mi na zapadu skloni izvlaciti intelektualne djelove price - sto je sasvim ok, ali nisam bas siguran da je to rava slika mahajane jer isto zapadnjaci rade i sa teravadom.

Slazem se sa tobom da je fiksacija na "povijesnog" (u stvari ranotekstualnog) Budu filozofski gledano pogresna jer je nesto ili tocno po sebi ili nebitno, rgument autoriteta i povijesnosti nije dobar.

Medjutim, tu i nema neke velike razlike izmedju ta dva pravca. To sto mi danas znamo da se mahajana dugorocno razvijala i da su neke stvari relativno recentne ne znaci da su izvorni autori i sljedbenici tih tradicija tako razmisljali. Naprotiv, svaka se promjena i novitet nastoji afirmirati na nacin da se poveze sa nekim povijesnim likom. Odlican je primjer zen koji je izmislio cijelu pseudopovijesnu konstrukciju tajnog penosenja, patrijarha itd koja nema previse osnove u vecini svojih elemenata od Bude do HuiNenga.

Tibetanci su pribjegli i dodatnom triku kroz koncept termi.

Nista to nije specificno, isto rade sve religije vise ili manje, ali pokazuje da mahajana nije neka moderno-intelektualisticka sekularno-budisticka skupina nego joj je bilo uvijek prilicno stalo da si pridaje autoritet tradicije, drevnosti, izvornog Budina ucenja isl.

A pitanje je s druge strane i koliko je teravada zaista toliko izvorno-tradicionalna koliko se voli vidit...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 21:42   #4376
Imaš tzv. Bodhisatve.

Dok je Buda išao svojim putem spoznaje i oslobođenja, ali po buđenju se ipak predomislio pa je postao učiteljem prvo malobrojnih iz užeg kruga, a kasnije je to postala i religija. Izgleda kako mu to nije bila namjera što je na nekom mjestu i rekao i može se pronaći taj citat.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 03:31   #4377
Quote:
Bango kaže: Pogledaj post
Iskreno rečeno, meni kao budisti, nije jasno, zašto bi neko danas u doba kada je Mahajana živa i kada se javno podučava, kad je dostupna, uzeo za sveru svog interesa jedan tako arhaični oblik Budizma, kao što je Theravada, i to još u Miramaru, mija-mjau kako li se to već ....
Ma da... theravada je jedan osrednji put, manja, sporednija i jednom rijecju... bezveznija staza... koja se zasniva na ucenju nekog tamo Buddhe ili kako li se vec zvao taj posve beznacajan i prevazidjen lik u povijesti buddhizma. Kako uopce mozemo usporedjivati svetost i velicinu danasnjih tulkua s nedoradjenim smislom za metafiziku jednog arhaicnog i primitivnog oblika buddhizma, koji se eto... mijau-mijau, vau-vau... njeguje po kojekakvim opskurnim mjestima u svijetu?!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 00:19   #4378
Zanimljiva serija od 36 polusatnih akademskih predavanja o azijskim filozofijama (Indija, Kina, Japan)...

KLIK
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 11:24   #4379
Ima li kakvih tekstova/govora o samom oslobođenju? Kako netko zna da je dostigao oslobođenje?

Npr. jhane su dobro i detaljno obrađene, a barem prve 2-3 su mi prilično jasne za navigaciju kroz tu vrstu iskustava.

Ima li kakvih tekstova, osim Tibetanske knjige mrtvih, koji se bave time što se događa nakon smrti tijela? Po mogućnosti nešto slobodnije od folklora i mitologije.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 21:58   #4380
Oslobodjenje i ono sto se desava nakon smrti su dvije potpuno razlicite stvari. Theravada pa cak niti mahayana ne vjeruju da mozes puno toga napraviti za sebe nakon smrti. Kada umres, game over. Dalje te vodi karma. Mozda vajrayana nesto o tome zna vise, tko ce ga znati? Ja se ne sjecam da bi Buddha u Pali kanonu nesto govorio o tome, ali mozda grijesim.

Sto se tice oslobodjenja, toga vec ima. Mislim da smo objavljivali tu negdje Nibbana Suttu, pretrazi malo po starim porukama. Ali ako ne nadjes, uvijek se moze pregledati obiman prijevod Pali kanona na: http://srednjiput.rs/pali-kanon/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.