Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 23:18   #41
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Razum nije prepreka ni neprijatelj -- saveznik je.
Kako će biti saveznik ako je uzrok neznanja i podržavanja iluzije ?
ili racio znači u suštini dualizam 'ja i svijet'..skroz kontra duhovnosti gdje je cilj zapravo fuzija.

(nije uspjelo Kantu razumom se probiti, neće ni tebi ni bilo kome drugom..al uvijek postoje iznimke, možda, ustraj)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 00:07   #42
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Kako će biti saveznik ako je uzrok neznanja i podržavanja iluzije ?
Razum uzrok neznanja??? Ajme meni... A da (indoktriniran) ego nije možda stvaratelj i podržavatelj iluzije? Zdravorazumski, razum je neophodan alat kojim se, uz malo truda, možeš izvući iz iluzornog košmara i zabluda.

Quote:
ili racio znači u suštini dualizam 'ja i svijet'..skroz kontra duhovnosti gdje je cilj zapravo fuzija.
Ne ego? Kako bi ti, molim te, suvislo funkcionirao kad ne bi znao tko si ti, a tko je netko drugi, što ti radiš, a što drugi?

Quote:
(nije uspjelo Kantu razumom se probiti, neće ni tebi ni bilo kome drugom..al uvijek postoje iznimke, možda, ustraj)
Kako ćeš bez razuma pozdano znati/shvatiti, siguran biti, da si se probio?
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 23:08   #43
Mogu.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 14:54   #44
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Razum uzrok neznanja??? Ajme meni... A da (indoktriniran) ego nije možda stvaratelj i podržavatelj iluzije? Zdravorazumski, razum je neophodan alat kojim se, uz malo truda, možeš izvući iz iluzornog košmara i zabluda.



Ne ego? Kako bi ti, molim te, suvislo funkcionirao kad ne bi znao tko si ti, a tko je netko drugi, što ti radiš, a što drugi?



Kako ćeš bez razuma pozdano znati/shvatiti, siguran biti, da si se probio?
Intuicijom, to je poanta..to ti se spontano događa, u simbolima, ili kao ideja koja se u tren pojavi i nestane. Koliko u tome sudjeluje razum (možda kao priprema, npr. interesiraš se za ovu tematiku i podsvjest ti onda daje odgovore) možda, ali prije da je to iracioalno..smisao uvidi samo onaj koji je takav.


Diskutabilno je što je um a što razum (a što tzv. jastvo), može biti isto ali nije isto.
nema veze jel ego (subjektivizam zapravo), sve dok 'ja sam taj koji ovo misli..

Filozofijom i logikom nemožeš dosegnuti, dakle model koji navodniš nije primjeren duhovnosti.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 23:44   #45
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Intuicijom, to je poanta..to ti se spontano događa, u simbolima, ili kao ideja koja se u tren pojavi i nestane. Koliko u tome sudjeluje razum (možda kao priprema, npr. interesiraš se za ovu tematiku i podsvjest ti onda daje odgovore) možda, ali prije da je to iracioalno..smisao uvidi samo onaj koji je takav.
Što god da je, razum ti daje čvršći oslonac, nego li naklapanje ili nabadanje...

Quote:
Diskutabilno je što je um a što razum (a što tzv. jastvo), može biti isto ali nije isto.
Um obrađuje podatke, razum razabire, ego postavlja granice...

Quote:
Filozofijom i logikom nemožeš dosegnuti, dakle model koji navodniš nije primjeren duhovnosti.
Svaka želja, namjera i sklonost ima cilj smiriti i usrećiti duh. Bilo da su to materijalne ili tzv. duhovne težnje.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:26   #46
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Što god da je, razum ti daje čvršći oslonac, nego li naklapanje ili nabadanje...



Um obrađuje podatke, razum razabire, ego postavlja granice...



Svaka želja, namjera i sklonost ima cilj smiriti i usrećiti duh. Bilo da su to materijalne ili tzv. duhovne težnje.
Malobrojni ovo shvaćaju. Osobno sam na tom putu ali sam i dalje pun sumnji i misli koje i ti sam imaš.

Što se tiče razuma, uma, što je to uopće, reakcija na nešto, ili ?

Imaš više tipova ljudi, psihološki gledano, a to je dobar uvid u analizu svega ovoga oko duhovnosti (dakle npr. neke zanima nogomet neke mistizizam)...a o tome sam već pisao.
Jung je obavezna lektira zanimaoca tematike, nit znam pisati tako kao on, niti sam više u toj fazi (znam za sebe), ali sve je objasnio pod 'činjenica', duhovno iskustvo je upravo to iako ti nemaš uvid u moje ili nečije iskustvo. (druga stvar da ja manejviše kužim toj model svijeta) Može biti i san ali ako je to to (iskustvo), onda skroz svejedno jel to varka mozga. Zamisli da pjesniku kažeš poezija je varka (mozga) želja da se izmiri, prilagodba, neka napetost unutarnjeg i vanjskog svijeta itd. itd.

Zadnje uređivanje Fantasist : 22.07.2017. at 14:44.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:29   #47
Ovo što je navedeno nije čitanje misli nego je sinkronicitet meni se desilo do sada na tisuće sinkroniciteta apsolutno je moguće očitati i proslijediti misli svi smo umreženi ljudski um je softwer Soft-version Suptile-version ( mikro kvantnog računara, a ljudsko tijelo je biološki-Hardwer Hard-version Gross-version čitav Kosmos je makro kvantni računar najbolji primjer je Saturn Radio prijemnik i odašiljč frekvencija u planetarnom sistemu. Na android verzijama mobilnog telefona Samsung galaxy J 5 2016 opcija internet je pod logom saturna, a logo je označen istom bojom kojom se označava grlska čakra koja odašilje zvučno-valne Informacije.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 07:52   #48
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Dogodilo se...

primjer 1) išla sam u dućan i razmišljala o jednoj osobi iz kvarta koju nisam dugo vidjela, nije prošlo pet sekundi i ta osoba se stvorila ispred mene

Primjer 2) trebam se naći sa frendicom, dvoumim se dal da joj pošaljem poruku istog trena ili sat vremena kasnije da potvrdimo termin.
Odlučujem se za kasnije, ne prođe sekunda i dolazi frendičina poruka sa potvrdom termina.

Primjer 3) trebam se naći sa poznanicom na kavi. Isto kao i u gornjem slučaju, trebam potvrditi termin.
Ovog puta ne čekam, nego joj istog trena pošaljem poruku. Kada sam poruku poslala, shvatila sam da mi se na tu kavu baš i ne da. Razmišljam kako neću baš biti u najboljem svjetlu na toj kavi. Odgovara mi poznanica preko poruke da li ipak možemo kavu odgoditi za drugi put jer je umorna i ne da joj se


Vjerujem da se svakom čovjeku bar par puta dogodila slična situacija. Šta vi mislite? Da li ljudi osjećaju tuđe misli? I ako da, da li to možemo raditi svjesno?

Nadam se da je tema stavljana na dobar podforum
vidiš da možemo i smoj ti se dešava..ja imam recimo drugačije iskustvo kroz snove ..naprimjer nekoga sanjam i vidim ga sljedeći dan...meni se to kroz snove dešava a zašto neznam..i to su osobe koje ne viđam svakodnevno
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:56   #49
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
vidiš da možemo i smoj ti se dešava..ja imam recimo drugačije iskustvo kroz snove ..naprimjer nekoga sanjam i vidim ga sljedeći dan...meni se to kroz snove dešava a zašto ne znam..i to su osobe koje ne viđam svakodnevno
PROŠLOST I BUDUĆNOST

Kako je moguće da čovek u drami svoga sna unapred vidi buduće forme i događaje kada je ta drama sna samo posledica njegovih prošlih i sadašnjih impresija svakodnevnog života?

Da li je zaista moguće da čovek koji je u sadašnjosti, u stanju sna, pređe na drugu stranu i vidi određeni objekat koji u potpunosti pripada budućnosti i unapred utvrdi svoje buduće veze sa tim objektom, a da pri tome sve vreme ne zna za njega, sve dok konačno ne stupi u kontakt sa tim objektom i svesno se sa njim spoji u budnom stanju, jednog dana u dalekoj budućnosti?

Čak i kada bi tako nešto stvarno bilo moguće, i ako čovek u snu nenamerno zaista prodre u budućnost, odakle onda izvire ta budućnost koja se javlja u čovekovoj sadašnjosti?

Kako čovek koji živi u sadašnjosti preko svojih sopstvenih prošlih impresija uopšte može da dođe u dodir sa budućnošću, čak i u stanju sna, i da se unapred spoji sa impresijama budućih događaja i objekata? Šta je to što čoveka obdaruje sposobnošću predviđanja?

Ova povezivanja sa budućim objektima i događajima, i pored toga što ih čovek u sadašnjosti doživljava nenamerno i nesvesno, nastaju automatski i postoje samo zbog toga što je čovek tvorac drame u svom snu.

Čim čovek postane tvorac drame u svom stanju sna zahvaljujući izbijanju njegovih uspavanih impresija, to projektovanje njegovih vlastitih uspavanih impresija kao u ogledalu počinje da reflektuje njegovu prošlost kao da je ona stvarno njegova sadašnjost i čovek, našavši se i sam u ovoj drami, uranja u svoju prošlost još uvek je smatrajući svojom sadašnjošću.

Na ovaj način, iako je sve vreme u sadašnjosti, čovek nenamerno i nesvesno nastavlja da održava svoju prošlost smatrajući je svojom sadašnjošću. Dok nastavlja da održava svoju prošlost, čovek (koji je tvorac) postaje istovremeno i čuvar svoje sopstvene kreacije zbog ovog spontanog vezivanja za objekte iz drame svog sna. Iako se uspostavljaju nenamerno, ove veze održavaju kontinutitet drame, a ujedno nameću tvorcu i ulogu čuvara.

Svakim, ma i najmanjim činom očuvanja svega što je prošlo, čovek u svojoj sadašnjosti, kao čuvar svoje prošlosti, nenamerno i nesvesno, istovremeno postavlja i temelje budućnosti dok je još u sadašnjosti samim činom očuvanja prošlosti kao njegove sadašnjosti, te sadašnjosti koja je oduvek bila budućnost prošlosti.

Uzmimo za primer čoveka koji živi u sadašnjosti današnjeg dana i koji na jučerašnji dan gleda kao na svoju celokupnu prošlost, a na sutrašnji dan kao na svoju celokupnu budućnost.
Taj čovek je već samom tvrdnjom da živi u sadašnjosti današnjeg dana, nenamerno i ne znajući, već očuvao tu prošlost jučerašnjeg dana, ne samo kao sadašnjost današnjeg dana, nego i kao budućnost sutrašnjeg dana, samim tim što smatra da živi u sadašnjosti današnjeg dana.

Svakim, ma i najmanjim činom očuvanja te prošlosti jučerašnjeg dana, dok smatra da živi u sadašnjosti današnjeg dana, taj čovek, nenamerno i ne znajući, utvrđuje u sadašnjosti današnjeg dana ovo danas kao budućnost jučerašnjice.

I tako, mada prošlost i budućnost imaju svoja mesta, ipak se obe dosledno i istovremeno održavaju samo u sadašnjosti. Samo zahvaljujući sadašnjosti, prošlost i budućnost pronalaze svoju tačku neprestanog spajanja u sadašnjosti.

U večnosti postojanja ne postoji vreme.* Ne postoji ni prošlost, ni budućnost, postoji samo večna sadašnjost.

* Kako gruba, suptilna i mentalna sfera postoje samo u imaginaciji, tako i vreme i prostor postoje samo u imaginaciji. Zbog toga vreme nema apsolutnu vrednost, i u svakoj od ove tri sfere ima samo relativne vrednosti koje su međusobno potpuno nezavisne. Otuda vreme u gruboj sferi ne zavisi od vremena u suptilnoj i mentalnoj sferi; vreme u suptilnoj sferi ne zavisi od vremena u gruboj i mentalnoj sferi; a vreme u mentalnoj sferi ne zavisi od vremena u gruboj i suptilnoj sferi. San nije ništa drugo do doživljavanje grubih stvari pomoću suptilnog organa, i svi smo već čuli kako dug i komplikovan san može da se odigra u nezamislivo kratkom trenu onog imaginarnog vremena koje se meri prema kretanju kazaljke na satu.

~ Meher Baba
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 20:10   #50
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
PROŠLOST I BUDUĆNOST

Kako je moguće da čovek u drami svoga sna unapred vidi buduće forme i događaje kada je ta drama sna samo posledica njegovih prošlih i sadašnjih impresija svakodnevnog života?

Da li je zaista moguće da čovek koji je u sadašnjosti, u stanju sna, pređe na drugu stranu i vidi određeni objekat koji u potpunosti pripada budućnosti i unapred utvrdi svoje buduće veze sa tim objektom, a da pri tome sve vreme ne zna za njega, sve dok konačno ne stupi u kontakt sa tim objektom i svesno se sa njim spoji u budnom stanju, jednog dana u dalekoj budućnosti?

Čak i kada bi tako nešto stvarno bilo moguće, i ako čovek u snu nenamerno zaista prodre u budućnost, odakle onda izvire ta budućnost koja se javlja u čovekovoj sadašnjosti?

Kako čovek koji živi u sadašnjosti preko svojih sopstvenih prošlih impresija uopšte može da dođe u dodir sa budućnošću, čak i u stanju sna, i da se unapred spoji sa impresijama budućih događaja i objekata? Šta je to što čoveka obdaruje sposobnošću predviđanja?

Ova povezivanja sa budućim objektima i događajima, i pored toga što ih čovek u sadašnjosti doživljava nenamerno i nesvesno, nastaju automatski i postoje samo zbog toga što je čovek tvorac drame u svom snu.

Čim čovek postane tvorac drame u svom stanju sna zahvaljujući izbijanju njegovih uspavanih impresija, to projektovanje njegovih vlastitih uspavanih impresija kao u ogledalu počinje da reflektuje njegovu prošlost kao da je ona stvarno njegova sadašnjost i čovek, našavši se i sam u ovoj drami, uranja u svoju prošlost još uvek je smatrajući svojom sadašnjošću.

Na ovaj način, iako je sve vreme u sadašnjosti, čovek nenamerno i nesvesno nastavlja da održava svoju prošlost smatrajući je svojom sadašnjošću. Dok nastavlja da održava svoju prošlost, čovek (koji je tvorac) postaje istovremeno i čuvar svoje sopstvene kreacije zbog ovog spontanog vezivanja za objekte iz drame svog sna. Iako se uspostavljaju nenamerno, ove veze održavaju kontinutitet drame, a ujedno nameću tvorcu i ulogu čuvara.

Svakim, ma i najmanjim činom očuvanja svega što je prošlo, čovek u svojoj sadašnjosti, kao čuvar svoje prošlosti, nenamerno i nesvesno, istovremeno postavlja i temelje budućnosti dok je još u sadašnjosti samim činom očuvanja prošlosti kao njegove sadašnjosti, te sadašnjosti koja je oduvek bila budućnost prošlosti.

Uzmimo za primer čoveka koji živi u sadašnjosti današnjeg dana i koji na jučerašnji dan gleda kao na svoju celokupnu prošlost, a na sutrašnji dan kao na svoju celokupnu budućnost.
Taj čovek je već samom tvrdnjom da živi u sadašnjosti današnjeg dana, nenamerno i ne znajući, već očuvao tu prošlost jučerašnjeg dana, ne samo kao sadašnjost današnjeg dana, nego i kao budućnost sutrašnjeg dana, samim tim što smatra da živi u sadašnjosti današnjeg dana.

Svakim, ma i najmanjim činom očuvanja te prošlosti jučerašnjeg dana, dok smatra da živi u sadašnjosti današnjeg dana, taj čovek, nenamerno i ne znajući, utvrđuje u sadašnjosti današnjeg dana ovo danas kao budućnost jučerašnjice.

I tako, mada prošlost i budućnost imaju svoja mesta, ipak se obe dosledno i istovremeno održavaju samo u sadašnjosti. Samo zahvaljujući sadašnjosti, prošlost i budućnost pronalaze svoju tačku neprestanog spajanja u sadašnjosti.

U večnosti postojanja ne postoji vreme.* Ne postoji ni prošlost, ni budućnost, postoji samo večna sadašnjost.

* Kako gruba, suptilna i mentalna sfera postoje samo u imaginaciji, tako i vreme i prostor postoje samo u imaginaciji. Zbog toga vreme nema apsolutnu vrednost, i u svakoj od ove tri sfere ima samo relativne vrednosti koje su međusobno potpuno nezavisne. Otuda vreme u gruboj sferi ne zavisi od vremena u suptilnoj i mentalnoj sferi; vreme u suptilnoj sferi ne zavisi od vremena u gruboj i mentalnoj sferi; a vreme u mentalnoj sferi ne zavisi od vremena u gruboj i suptilnoj sferi. San nije ništa drugo do doživljavanje grubih stvari pomoću suptilnog organa, i svi smo već čuli kako dug i komplikovan san može da se odigra u nezamislivo kratkom trenu onog imaginarnog vremena koje se meri prema kretanju kazaljke na satu.

~ Meher Baba
Prema tome mi smo stvarači budućnosti,budućnosti koja postoji samo imaginarno jer vrijeme je iluzija a sada jedina apsolutna istina...ovdje i sada
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 22:49   #51
nema se šta čitat kod velike većine ljudi, oni su programirani društvenim vrijednostima i to je njihovo cijelo biće, njihove misli ne idu dalje od programa i dve tri dnevne preokupacije, ne posjeduju niti jednu vlastitu misao već program niti imaju takvu vrst potencijala, jedino što bi se možda moglo osjetiti je trenutna vibra, jel netko sjeban il nije, tako da nema se tu šta previše čitat, svi smo jednako programirani s blagim varijacijama na temu
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.