Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2017., 17:17   #81
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
O cemu vi zapravo pricate ?
Mozete li dati jedan konkretan primer "ujedinjenja" znanosti i duhovnosti ?
Bilo da se odnosi na teoriju koja ih ujedinjuje, bilo na praksu.
Na to bi ti Tesla znao dat jako dobar odg.
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 17:44   #82
Quote:
Graviton kaže: Pogledaj post
Na to bi ti Tesla znao dat jako dobar odg.
Mozda bi znao, iako sumnjam.Problem je sto je malo mrtav, ne mozemo provjeriti bi li znao pa nema smisla spominjati, a za nista sto je napravio (a da funkcionira) nam bas i ne treba nekakva duhovnost da bi se objasnilo.

Doduse, tesko je ista o tome tvrditi kada ne znamo sto je uopce dohovnost, jos jedan suvisan i neprecizan izraz (kao i prosvjetljenje) koji znaci sve, nista, bilo sto...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:21   #83
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
npr. izvanjski svijet postoji ali ga naš um interpretira, naše tijelo je isto dio izvanjskog, ali to je relativna razina (mi TO jesmo ali i nismo), zbog uma odnosno iluzije vremena.
"Ja jesam, isto kao što i nisam." kaže Heraklit
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:35   #84
Quote:
Graviton kaže: Pogledaj post
Na to bi ti Tesla znao dat jako dobar odg.
Tesla je bio skeptičan prema spiritualnim tvrdnjama.

Ali nakupio se lažnih knjiga o Tesli, gdje postoje brojne izmišljotine koje Tesla nikada nije izrekao.
Pa to kola internetom...
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!" “Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:40   #85
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Pročitaj ovo :
Jasno mi je što pišeš, i je istina da nešto fali izmedju. Slažem se da fali psihologije definitivno. Jung i Freud su pokušali, ali nažalost ništa bez iskustva...
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:48   #86
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mozda bi znao, iako sumnjam.Problem je sto je malo mrtav, ne mozemo provjeriti bi li znao pa nema smisla spominjati, a za nista sto je napravio (a da funkcionira) nam bas i ne treba nekakva duhovnost da bi se objasnilo.

Doduse, tesko je ista o tome tvrditi kada ne znamo sto je uopce dohovnost, jos jedan suvisan i neprecizan izraz (kao i prosvjetljenje) koji znaci sve, nista, bilo sto...
Ako sam to napisao, onda sam i provjerio. Ako je netko mrtav, ne znači da njegove tajne ostaju skrivene.

Netreba duhovnost da bi se objasnilo, pošto nam je sam Tesla već to objasnio. Jesi li se zapitao ikada, tko je njemu to objasnio?

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tesla je bio skeptičan prema spiritualnim tvrdnjama.

Ali nakupio se lažnih knjiga o Tesli, gdje postoje brojne izmišljotine koje Tesla nikada nije izrekao.
Pa to kola internetom...
Tesla je bio više logičan tip. Nije brijao na spiritualno, al nije ni bio ateist. Znao je da ima nešto nama neshvatljivo, a s vremenom je i otkrio...
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 19:41   #87
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
beskorisno laprdanje apologetskog karaktera koji pokušava organiziranost misli i elokventnost prezentacije podvaliti pod činjenicu.
Ukratko, sofizam.
Ili po narodski rečeno najobičnije mudrijašenje.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 19:47   #88
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
Kosmos je toliko divan, raznolik i saren...
Moguće. Ali također i ogroman, neuredan, hladan i surov. Ako ne i jedino takav. Ovisi tko ga i s koje točke gledišta promatra.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 19:52   #89
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ako ideš uspoređivati duhovnost i znanost trebaš prvo definirati duhovnost.
Šta je duhovnost?
Da, to je u vezi ove teme pravo pitanje. Ako ne i jedino pravo pitanje. Zato i nema neke zajedničke znanstveno-duhovne teorije svega odnosno riješenja koja bi ujedinila znanost i duhovnost.
Manje više svi znaju što je to znanost, ali prave univerzalne definicije duhovnosti koja ne bi bila samo grubo opisna jednostavno nema, pa se onda postavlja pitanje sa čim se tu znanost zapravo treba objediniti odnosno ujediniti.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 20:19   #90
Quote:
Graviton kaže: Pogledaj post
Tesla je bio više logičan tip. Nije brijao na spiritualno, al nije ni bio ateist.
Prije je bio ateist nego da nije bio. Najbolji prijatelj mu je bio okorjeli ateist Mark Twain...
U djetinjstvu bi radije umro nego postao pop. Nema spomena Boga u njegovoj Autobiografiji. Ne znam je li ikada pohodio bogomolje.

Quote:
Znao je da ima nešto nama neshvatljivo, a s vremenom je i otkrio...
Naravno da ima mnogo toga nama neshvatljivoga, i pitanje je hoćemo li ikada sve shvatiti. Osobno mislim da nećemo nikada.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!" “Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 21:37   #91
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Prije je bio ateist nego da nije bio. Najbolji prijatelj mu je bio okorjeli ateist Mark Twain...
U djetinjstvu bi radije umro nego postao pop. Nema spomena Boga u njegovoj Autobiografiji. Ne znam je li ikada pohodio bogomolje.



Naravno da ima mnogo toga nama neshvatljivoga, i pitanje je hoćemo li ikada sve shvatiti. Osobno mislim da nećemo nikada.
-Prvo cu ti komentirat tvoj potpis, iako nisam katolik, al imam ogromno postovanje prema Isusu, koji je za mene vise manje bio prvo filozof, koji je nešto uspio. Drugo, mislim to je i najbitnije, on možda je zatražio od Boga da ga mimoiđe taj kalež, al zar si zaboravio da ga taj kalež na njegovu žalost ipak nije mimoišao, dakle poslušao Ga je...

- Takvi stavovi da nećemo ovo il nećemo ono shvatit il što god, nas neće nikam odvest.

- Znam i njegovo djetinjstvo i svašta o njemu i kako ga je život vodio, al pusti sve što piše za javnost, neke stvari se shvate po onom kakav je on zapravo i bio. psiha njegova, koja se nemože prepoznat samo tako, već puno puno razumjevanja treba steć... Ateist, agnostik, to neznam sa sigurnošču sto je vise bio, al je sigurno neko vrijeme bio oboje, al govorim vam da s vremenom nije bio ništa od navedenog, pošto je shvatio spiku, a svojim radom to je i dokazao.

Naravno da je i dalje veoma zbunjeno shvatit o čemu točno pišem, al tu smo svi da iznesemo svoja mišljenja, pa eto...
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:48   #92
Quote:
Graviton kaže: Pogledaj post
-Prvo cu ti komentirat tvoj potpis, iako nisam katolik, al imam ogromno postovanje prema Isusu, koji je za mene vise manje bio prvo filozof, koji je nešto uspio. Drugo, mislim to je i najbitnije, on možda je zatražio od Boga da ga mimoiđe taj kalež, al zar si zaboravio da ga taj kalež na njegovu žalost ipak nije mimoišao, dakle poslušao Ga je...
Njegovo bolećivo i plačljivo oklijevanje da s malo privremene muke spasi sve od vječnog plača u ognjenom jezeru, pokazuje koliko taj izmišljeni lik u priči prezire čovjeka (takvi su općenito bogovi u mitologijama). Nevrijedan štovanja. Jedan Sokrat je svjetlosne godine ispred toga lika Isusa Krista.

Quote:
- Takvi stavovi da nećemo ovo il nećemo ono shvatit il što god, nas neće nikam odvest.
Znanost je svjesna da ne zna sve, pa zato i istražuje. Oni koji tvrde da su sve doznali ili dokučili, ili Bog im reko pa znaju, to je kočnica razvitka i postavljanje zida. Ujedno je i bahato.

Quote:
- Znam i njegovo djetinjstvo i svašta o njemu i kako ga je život vodio, al pusti sve što piše za javnost, neke stvari se shvate po onom kakav je on zapravo i bio. psiha njegova, koja se nemože prepoznat samo tako, već puno puno razumjevanja treba steć... Ateist, agnostik, to neznam sa sigurnošču sto je vise bio, al je sigurno neko vrijeme bio oboje, al govorim vam da s vremenom nije bio ništa od navedenog, pošto je shvatio spiku, a svojim radom to je i dokazao.
O čemu ti?

Quote:
Naravno da je i dalje veoma zbunjeno shvatit o čemu točno pišem, al tu smo svi da iznesemo svoja mišljenja, pa eto...
Whatever....
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!" “Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 17:26   #93
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jedan Sokrat je svjetlosne godine ispred toga lika Isusa Krista.
Moguće, ali Sokrat je ipak bio prisiljen samo popiti otrov (ukoliko nije htio napustiti grad), a nije bio izložen mogućnosti teškog mučenja i smrti na križu, što bi svaki normalan i razuman čovjek nastojao izbjeći.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 18:06   #94
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Moguće, ali Sokrat je ipak bio prisiljen samo popiti otrov (ukoliko nije htio napustiti grad), a nije bio izložen mogućnosti teškog mučenja i smrti na križu, što bi svaki normalan i razuman čovjek nastojao izbjeći.
Svaki normalan i razuman čovjek bi se žrtvovao na križu, kad bi znao da tako spašava milijarde ljudi od vječnog urlikanja od muka u ognjenom jezeru.

Lik Isus se nećkao da to učini, i prihvatio je samo kad se lik Bog Otac oglušio na njegove kukavičke vapaje da ga toga poštedi.... Iako je po priči znao da će poslije smrti zasjesti na nebesko prijestolje.

Sokrat ga šiša po svim točkama.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!" “Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 20:40   #95
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Lik Isus se nećkao da to učini, i prihvatio je samo kad se lik Bog Otac oglušio na njegove kukavičke vapaje da ga toga poštedi.... Iako je po priči znao da će poslije smrti zasjesti na nebesko prijestolje.
Hajde, priznaj sam bi li se ti nećkao da si znao kakve te muke čekaju i kakva smrt?
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 00:11   #96
Mislim da se rasprava duhovnost i znanost vodi u preuskoj i po meni manje bitnoj oblasti.
Citam upravo knjigu The Turning Poin od Fritjofa Capre, koju je napisao jos 1982.
Ako stavimo na stranu pokusaj, da se siluje kvantna fizika spajanjem sa ezoterijom, mnoge tadasnje pojave u drustvu, koje kriticki opisuje, su jos uvek aktuelne.
Duhovnost, shvacena kao celoviti pogled na svet i zivot, a ne samo kao pokusaj prosirenja svesti raznim tehnikama meditacije, molitve...
nuzno mora da se bavi i uticajem znanosti, ovaj put ne kao orudja spoznaje (koju duhovnjaci i vernici cesto pokusavaju da omalovaze, iz sasvim drugacijih razloga), vec kao oruzja u rukama politike, vojske, multinacionalnih kompanija (posebno u oblasti proizvodnje oruzja, lekova, hrane, energenata).
Duhovnost bi valjda trebala da vodi zdravom pojedincu i drustvu, ali ako pogledamo razvoj zapadnih konzumerskih drustava, mogu se uociti brojni devijantni trendovi, koje vode bolesti i pojedinca i drustva.
Takva kritika, ne zahteva verovanje u kvantnog atmana, u ezotericke najave novog doba, ili razne teorije zavera, vec samo ljubav prema zivotu i zelju/volju da ljudi usitinu bolje zive (sto je samo donekle uslovljeno poboljsanjem materijalnog standarda).

Ovo je ono sto mi zapravo najvise nedostaje na forumima alternativa i duhovnost - pokusaj, barem rasprave o novim mogucnostima zivljenja
(u svakom smislu, kako pojedinca tako i drustva).
PS
Na zalost nisam nasao knjigu u pdf za download, a ovde je tekst u kome se kritikuje Caprin pristup (nisam sve citao, ali verovatno su dosta osnovane kritike, no to ne umanjuje njegove kritike na izvesne pojave) - ubaciti u google "How do you solve a problem like a (Fritjof) Capra?"

Zadnje uređivanje Dragan : 05.07.2017. at 00:49.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 12:34   #97
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Mislim da se rasprava duhovnost i znanost vodi u preuskoj i po meni manje bitnoj oblasti.
Citam upravo knjigu The Turning Poin od Fritjofa Capre, koju je napisao jos 1982.
Ako stavimo na stranu pokusaj, da se siluje kvantna fizika spajanjem sa ezoterijom, mnoge tadasnje pojave u drustvu, koje kriticki opisuje, su jos uvek aktuelne.
Duhovnost, shvacena kao celoviti pogled na svet i zivot, a ne samo kao pokusaj prosirenja svesti raznim tehnikama meditacije, molitve...
nuzno mora da se bavi i uticajem znanosti, ovaj put ne kao orudja spoznaje (koju duhovnjaci i vernici cesto pokusavaju da omalovaze, iz sasvim drugacijih razloga), vec kao oruzja u rukama politike, vojske, multinacionalnih kompanija (posebno u oblasti proizvodnje oruzja, lekova, hrane, energenata).
Duhovnost bi valjda trebala da vodi zdravom pojedincu i drustvu, ali ako pogledamo razvoj zapadnih konzumerskih drustava, mogu se uociti brojni devijantni trendovi, koje vode bolesti i pojedinca i drustva.
Takva kritika, ne zahteva verovanje u kvantnog atmana, u ezotericke najave novog doba, ili razne teorije zavera, vec samo ljubav prema zivotu i zelju/volju da ljudi usitinu bolje zive (sto je samo donekle uslovljeno poboljsanjem materijalnog standarda).

Ovo je ono sto mi zapravo najvise nedostaje na forumima alternativa i duhovnost - pokusaj, barem rasprave o novim mogucnostima zivljenja
(u svakom smislu, kako pojedinca tako i drustva).
PS
Na zalost nisam nasao knjigu u pdf za download, a ovde je tekst u kome se kritikuje Caprin pristup (nisam sve citao, ali verovatno su dosta osnovane kritike, no to ne umanjuje njegove kritike na izvesne pojave) - ubaciti u google "How do you solve a problem like a (Fritjof) Capra?"
On je meni vrlo drag. Jel vjeruješ da sam ga već u nekoliko navrata htio ubaciti u temu, ali mi se jednostavno nije dalo jer kako si i sam rekao u manje bitnu oblast.

Sve sam njegovo pročitao i po meni je vrlo bitno kako i on sam tvrdi promijeniti paradigmu. No sad nemam vremena, pa možda kasnije ili ovih dana.

Na drugom compu imam dosta njegovih materijala pa ti mogu poslati. Ne znam točno da li i The Turning Poin. Btw da li je materijal na engleskom problem?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 12:55   #98
znanost je proizašla iz duhovnosti
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 16:19   #99
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Svaki normalan i razuman čovjek bi se žrtvovao na križu, kad bi znao da tako spašava milijarde ljudi od vječnog urlikanja od muka u ognjenom jezeru.

Lik Isus se nećkao da to učini, i prihvatio je samo kad se lik Bog Otac oglušio na njegove kukavičke vapaje da ga toga poštedi.... Iako je po priči znao da će poslije smrti zasjesti na nebesko prijestolje.

Sokrat ga šiša po svim točkama.
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Hajde, priznaj sam bi li se ti nećkao da si znao kakve te muke čekaju i kakva smrt?
Bi li se ti nećkao da spasiš svoje dijete od sigurne smrti?
Bi li bio zabrinut za novo odijelo da ga ne uprljaš pri tome?

E sad proširi žrtvu za spas djetetova života na cijelu svoju obitelj, rodbinu, susjede, svoj grad, svoj narod, cijelo čovječanstvo, prije i poslije, ne samo od smrti, nego i od vječne ognjene torture u paklu koja ne prestaje nikada.

Eto ti odgovora. Koji se to čovjek ne bi žrtvovao kad bi znao da će njegova žrtva spasiti milijune ljudskih bića?

Isus Krist je bio kukavac, Bog nedostojan ljudskog štovanja, jer ne poštuje ljude ...
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!" “Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 16:35   #100
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Bi li se ti nećkao da spasiš svoje dijete od sigurne smrti?
Bi li bio zabrinut za novo odijelo da ga ne uprljaš pri tome?

E sad proširi žrtvu za spas djetetova života na cijelu svoju obitelj, rodbinu, susjede, svoj grad, svoj narod, cijelo čovječanstvo, prije i poslije, ne samo od smrti, nego i od vječne ognjene torture u paklu koja ne prestaje nikada.

Eto ti odgovora. Koji se to čovjek ne bi žrtvovao kad bi znao da će njegova žrtva spasiti milijune ljudskih bića?

Isus Krist je bio kukavac, Bog nedostojan ljudskog štovanja, jer ne poštuje ljude ...
ljudi poput tebe će uvijek naći razlog samo da bi spustili nekog tko je zapravo i napravio nešto. Ljubomorna ima veliku moć zasljepljivanja...

Sin čovječji je zakon, a vi koji ne vidite zašto, bi se možda trebali posvetiti sebi i svom slijepom materijalnom pogledu na svijet.
Graviton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.