Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2017., 21:52   #81
Naravno da te kužim, pa odgovorih ti...(realnost je relativna)
ili..
Slično kao kad sanjaš da letiš pa padneš iz kreveta.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:57   #82
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
nije li teorijska fizika oksimoron
Nije. Fizika se sastoji od teorijske i eksperimentalne. Teorijska je osnova, da bi eksperimentalisti uopće znali kako će postaviti eksperiment koji potvrđuje ili opovrgava teorijski postavljenu hipotezu.

Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Samo ti nastavi
Polovit ćemo
Načelo koje sam spomenuo još se zove i Maldacenina dualnost, a radi se o pretpostavljenoj dualnosti baždarnih polja i gravitacije. Na jednoj strani te dualnosti stoje Anti de-Sitterovi prostori, a na drugoj konformalne teorije (baždarnih) polja kao npr Yang-Millsova polja. To bi bila neka osnova od koje se polazi.

Reci mi kad što ste polovili, da li da idemo dalje?

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
NIsam rekao eterom u smislu onoga što ga je ukinuo Einstein.
Nego u smislu kojeg etera si rekao?

T
Quote:
eorije koje si naveo (hipoteze su, matematika) se bave upravo prostorom.
Nijedna od teorija koje sam spomenuo se ne bave prostorom kao takvim, tek neke se bave oblicima (topologijom) prostora, jer to ima određenu eksplanatornu moć u samim teorijama, kao npr. u općoj teoriji relativnosti kod objašnjenja gravitacije na velikoj skali, ili u teorijama struna gdje su ključni oblici na mikro skali koji se zovu Calabi-Yau manifoldi.

Dakle, ne bave se prostorom, on je u gotovo svakoj teoriji (osim možda u LQG) zadani parametar i generalno se tretira kao kontinuum.

Quote:
Ako nisam u pravu ti objasni ali tako da nešto i napišeš..npr. ja volim fiziku pojednostaviti što se više može i davati primjere.
A nisi u pravu, nagađaš. Pokrenuo si raspravu o holografskom načelu u fizikalnom smislu što je objektivno vrlo teško, jer se radi o najmodernijoj teorijskoj fizici koju je vrlo teško objasniti široj populaciji.

Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
poanta je da me boli ona stvar jel "hologram" il nije.. znam samo da me boli nožni prst.. kužiš?
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Naravno da te kužim, pa odgovorih ti...(realnost je relativna)
ili..
Slično kao kad sanjaš da letiš pa padneš iz kreveta.
Još jednom napominjem da holografsko načelo u fizici nema nikakve veze s popularnom slikom iz novinskih članaka, stekli ste pogrešan dojam o čemu se radi.

Ne radi se o tome da je svemir hologram u trivijalnom smislu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:08   #83
pa objasni nam malo.. da se ne mučimo sami.. teoretske osnove i praktične implikacije. ja znam samo one youtube filmiće. nemoj tajit
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:39   #84
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nijedna od teorija koje sam spomenuo se ne bave prostorom kao takvim, tek neke se bave oblicima (topologijom) prostora, jer to ima određenu eksplanatornu moć u samim teorijama, kao npr. u općoj teoriji relativnosti kod objašnjenja gravitacije na velikoj skali, ili u teorijama struna gdje su ključni oblici na mikro skali koji se zovu Calabi-Yau manifoldi.


Ne radi se o tome da je svemir hologram u trivijalnom smislu.
Strune su 1D ili 0D ?

Sve te kompleksne matematičke simuilacije (i svi nazivi za čestice) služe da se objasni pojave i ponašanje čestica u jezgri, odnosno cijelloga atoma, i elektona dakle... a sve te čestice ili točnije ponašanja energije na određen način (što i je čestica zapravo, a u sudaraču se promatra snimka sudara i one kao varnice što su ustvari te čestice ?!) je zapravo navodno jelte, vibracija struna, kao na gitari recimo.

U trivijalnom smislu svemir je sagdan i od informacija, tako da ima mjesta za filozofski pristup (metafizički)..uostalom pa ideja o dimenzijama može se izraziti jednadžbama a može i vizijom toga. (ovo potonje je važno u oba slučaja, viša matematika je došla nakon ideje o tome, kao metoda dokazivanja koncepata..dakle prva ideja o tome je bila filozofska, možda duhovna što ovisi o osobi, znanstveniku..npr. Einstein i svi manje više fizičari koji su se bavili temeljima moderne fizike, su bili i filozofi odnosno duhovnost su propitivali. Relativnost npr. ima veze i sa psihološkim vremenom, subjektivnim doživljajem svakog od nas, naravno sama teorija se ne bavi time primarno ali kasnije se došlo do toga.
Naravno to nema veze sa onom narodnom.. sve je relativno.

Upravo to i je poanta spoznaje u duhovnosti, dakle svijest o nečemu u nečemu a to je univerzum.

Meni se čini da ti vjeruješ da je sve zapravo mehanika (kao što je i život al to je već druga tema ali sve je to povezano)... i da nema kreatora iza svega, pa zašto bi morao biti...
ali neka inteligencija svemira postoji (inače bi imao nered), uostalom to kaže Micio Kaku a on valjda nešto zna.

Usput..Njega treba čitati onaj koga ovo zanima.

Zadnje uređivanje Fantasist : 15.07.2017. at 15:12.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 15:16   #85
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
pa objasni nam malo.. da se ne mučimo sami.. teoretske osnove i praktične implikacije. ja znam samo one youtube filmiće. nemoj tajit
Teorijska osnova je (krajnje pojednostavljeno rečeno) da je ono što je bitno za potpuni opis nekog prostora sa svime što sadrži taj prostor (pa tako i Svemira) informacija - a da se ona može enkodirati na (d-1) periferiji tog prostora.

Praktične implikacije nisu izravne, kao što si rekao svejedno ti je da li svemir u nekom smislu hologram ili nije, međutim, neizravno holografsko načelo može ponuditi put ka jedinstvenoj fizikalnoj teoriji svega.

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Strune su 1D ili 0D ?
1D je struna, dalje u M-teoriji mogu postojati i 2d, 3d ili nd brane, uz pretpostavku da bi za potpuni opis svemira u tom teorijskom okviru trebalo ukupno 11 dimenzija (od čega su dodatne vrlo male protežnosti).

0D bi bila točka.

Quote:
Sve te kompleksne matematičke simuilacije (i svi nazivi za čestie) služe da se objasni pojave i ponašanje čestica u jezgri, odnosno cijelloga atoma, i elektona dakle... a sve te čestice ili točnije ponašanja energije na određen način (što i je čestica zapravo, a u sudaraču se promatra snimka sudara i one kao varnice što su ustvari te čestice ?!) je zapravo navodno jelte, vibracija struna, kao na gitari recimo.
Može se tako reći.

Quote:
U trivijalnom smislu svemir je sagdan i od informacija, tako da ima mjesta za filozofski pristup (metafizički)..uostalom pa ideja o dimenzijama može se izraziti jednadžbama a može i vizijom toga. (ovo potonje je važno u oba slučaja, viša matematika je došla nakon ideje o tome, kao metoda dokazivanja koncepata..dakle prva ideja o tome je bila filozofska, možda duhovna što ovisi o osobi, znanstveniku..npr. Einstein i svi manje više fizičari koji su se bavili temeljima moderne fizike, su bili i filozofi odnosno duhovnost su propitivali.
Ok.


Quote:
Meni se čini da ti vjeruješ da je sve zapravo mehanika (kao što je i život al to je već druga tema ali sve je to povezano)... i da nema kreatora iza svega, pa zašto bi morao biti...
Tako nekako.

Quote:
ali neka inteligencija svemira postoji (inače bi imao nered), uostalom to kaže Micio Kaku a on valjda nešto zna.
Ne znam što bi bila inteligencija svemira niti sam kad čuo ili pročitao da Kaku tako govori. Međutim, fizičari su često u nekom smislu panteisti, tako da to nije čudno, ali po meni nije niti bitno što netko osobno vjeruje.


Quote:
Usput..Njega treba čitati onaj koga ovo zanima
To nije loš odabir. Kakuov 'Hiperprostor' je vrlo dobra knjiga. Međutim, ponajbolji za popularizaciju moderne fizike je ipak Brian Greene, pa bi prije preporučio 'Tkivo Svemira', 'Elegantni svemir' i 'Skrivena stvarnost'.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 15:43   #86
Struna i je sagdana od niza točaka zar ne ? (a vibriranje strune je što drugo nego banalizirano rečeno 'printanje zbilje')
Što je drugo 1D nego to, a opet ovisi kroz koju dimenziju to sebi zamišljamo, dakle iz 3D (zato što smo tako naviknuli i uostalom sve oko nas je takvo) a da nas netko pita za 4 dimenziju prostora (ne vrijeme koje je zapravo dio 3D) nebi znali.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:19   #87
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Struna i je sagdana od niza točaka zar ne ?
Struna u teoriji nije dalje fizikalno djeljiva.

Quote:
(a vibriranje strune je što drugo nego banalizirano rečeno 'printanje zbilje')
Što je drugo 1D nego to, a opet ovisi kroz koju dimenziju to sebi zamišljamo, dakle iz 3D (zato što smo tako naviknuli i uostalom sve oko nas je takvo) a da nas netko pita za 4 dimenziju prostora (ne vrijeme koje je zapravo dio 3D) nebi znali
Što se dodatnih dimenzija tiče, nemamo nikakav problem računati s njima. Jedini problem je zamisliti dodatne prostorne dimenzije, ali to ionako nije bitno..

Mislim da baš u Kakuovom Hiperprostoru imaš intuitivne pokušaje objašnjenja dodatnih dimenzija i zašto je to uopće važno za fiziku.

Imaš čak i Abbotov roman Flatland koji je zanimljiv po tom pitanju..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 20:52   #88
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Struna u teoriji nije dalje fizikalno djeljiva.



Što se dodatnih dimenzija tiče, nemamo nikakav problem računati s njima. Jedini problem je zamisliti dodatne prostorne dimenzije, ali to ionako nije bitno..

Mislim da baš u Kakuovom Hiperprostoru imaš intuitivne pokušaje objašnjenja dodatnih dimenzija i zašto je to uopće važno za fiziku.

Imaš čak i Abbotov roman Flatland koji je zanimljiv po tom pitanju..
Izgleda sam propustio to o struni, ako nje djeljiva, što je onda ona da ne kažem od kud dolazi ?

Ok. pogledat ću taj roman, volim fikciju.

Uspenski se isto bavio time ('tertimum organum'), odnosno njega je inspirirao, Charles Howard Hinton.

Naravno i Platon i njegov primjer sa pećinom.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 22:10   #89
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Naravno i Platon i njegov primjer sa pećinom.
Citat:

"Je li svemir hologram?

Hologram je dvodimenzionalni komad otisnute plastike koji, kad ga se osvijetli odgovarajućom laserskom svijetlošću, projicira trodimenzionalnu sliku.
Početkom 1990.-ih su nizozemski nobelovac Gerard 't Hooft i Leonard Susskind, isti onaj fizičar koji je koautor teorije struna, iznijeli hipotezu da bi svemir mogao djelovati na način analogan hologramu.
Predložili su zapanjujuću mogućnost da bi procesi koje opažamo u svojoj trodimenzionalnoj svakodnevici mogli zapravo biti holografske projekcije fizikalnih procesa koji se odvijaju na dalekoj, dvodimenzionalnoj površini.
Prema toj novoj i neobičnoj viziji, mi sami i sve što vidimo bilo bi slično holografskim slikama.
Dok je Platon zamišljao da obična percepcija otkriva tek puke sjene stvarnosti, holografsko načelo slaže se s time, ali postavlja tu metaforu na glavu.
Sjene - ono što je ravno i postoji na dvodimenzionalnoj površini - su stvarne, a ono što naizgled ima bogatiju strukturu – višedimenzionalni entiteti (mi; svijet oko nas) – tek su projekcije sjena.
Da ponovim, premda je to čudnovata zamisao, a njezina uloga u konačnom objašnjenju prostorvremena nije ni izdaleka jasna, 't Hooftovo i Susskindovo takozvano holografsko načelo dobro je motivirano.
Jer, kao što smo izložili u prethodnom odjeljku, najveća moguća entropija koju neki prostor može sadržavati razmjerna je graničnoj površini tog prostora, a ne obujmu njegove unutrašnjosti.
Stoga je prirodno pretpostaviti da najdublje, fundamentalne sastavnice svemira, njegovi najosnovniji stupnjevi slobode – entiteti koji nose entropiju svemira kao što stranice Rata i mira nose njegovu entropiju – počivaju na obuhvatnoj površini, a ne u unutrašnjosti svemira.
Ono što doživljavamo u "obujmu" svemira – u njegovoj masivnosti, kako to fizičari često kažu – bilo bi određeno onime što se događa na njegovoj graničnoj površini, kao što je ono što vidimo u holografskoj projekciji određeno informacijama zapisanima na dvodimenzionalnom komadu plastike.
Zakoni fizike djelovali bi poput svemirskog lasera i osvjetljavali stvarne procese svemira – procese koji se odvijaju na tankoj, dalekoj površini - i tako stvarali holografske iluzije svakodnevnog života."

Kraj citata.

"Tkivo svemira"; Brian Greene; str. 435.-436.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 15:19   #90
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Izgleda sam propustio to o struni, ako nje djeljiva, što je onda ona da ne kažem od kud dolazi ?
U fizici su elementarne čestice na nekoj razini uvijek nedjeljive, zato se tako i zovu. To je ona starogrčka potraga za a-tomosom (nedjeljivim). Tako se nekad mislilo da je nedjeljiv atom, danas mislimo da su nedjeljivi kvarkovi i leptoni, ili ako idemo dalje van Standardnog modela možemo imati hipotezu da su strune nedjeljive.

Što je struna - jednodimenzioni komadić (kvant) vibrirajuće energije. Otkud dolazi, na to pitanje fizika u pravilu nikada ne odgovara, jer izlazi van njene domene.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 19:39   #91
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nemoguce je jednoznacno definirati pojam maje u hinduizmu buduci da ga razlicta ovijesna razdoblja, razlicite religijske tradicije/sekte i razliciti tekstovi drugacije dozivljavaju.

Stoga je onda nemoguce povlaciti niti paralele sa hinduizmom u globalu, kod njega uvijek treba bitno uze specificirati.
Slažem se . Iako sam to pročitao negdje u nekom tekstu pa sam pokušao to što jednostavnije definirati autorici . Konkretno živimo u Maji ( veolika iluzija)
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 23:36   #92
Hologram odnosno točnije holografski svemir je pojam koji nema veze sa duhovnošću jer taj pojam nije bitan za duhovni samorazvoj nego je to aspekt percepcije.
Pokušat ću svojim riječima objasniti za razliku od nekih koji čitaju sa interneta ali ne znaju objasniti.

Naime koncept holografskog svemira se može svesti na ljudsku percepciju.Dakle to je ljudska percepcija prema kojoj je sve što postoji hologram odnosno energetsko polje stvarnosti.Ako si gledala film "Matrix" i ako si ga još bolje shvatila onda si shvatila suštinu holograma.Prema holografskoj teoriji je hologram polje kolektivne svijesti u kojemu svi mi nesvjesno sudjelujemo svojim uvjerenjima i percepcijama.Dakle ne postoji Bog ili superiorna inteligencija nego jednostavno mi smo kao mali projektori koji stvaramo sliku holograma u kojoj mi živimo.
E sad, hologram je stvaran onoliko koliko ti je svijest proširena jer ja vjerujem u polje čiste svijesti koje je iznad ljudskog shvaćanja, percepcije i bilo kojeg oblika postojanja.Hologram bi bio utočište našeg energetskog postojanja no postoji i ono najprirodnije postojanje ,a to je čista svijest.E ona je izvan tog holograma.

Nije mi jasno čemu rasprava o strunama i dimenzionalnim prostorima i kakve veze s ovim ima kvantna fizika?Hologram je percepcija ljudskog uma ,a percepcija ne ovisi o ničemu navedenom.Percepcije su te koje stvaraju teorije o kojima pišete.Sve je u glavi promatrača.Ako ja promatram jedan predmet, taj predmet će biti stvaran sve dok ja gledam u njega.Kada maknem pogled s njega on gubi svoju stvarnost.Svi predmeti su zapravo vibracija kojoj mi dajemo vibraciju.Što bi predstavljao primjerice jedan stol kada ne bi bilo promatrača koji ga promatra odnosno percepcije koja ga percepcira ?
Što je stol u odnosu na prazan prostor ?Zemlja je planeta u odnosu na svemir.Što bi bila planeta da nema svemira ?Svemir je svemir u odnosu na što ?U odnosu na onoga koji taj svemir percepcira.Značaj se dobiva pažnjom zar ne inače značaja nema ,a ako nema značaja nema ni svrhe.

Poanta je ta da mi dajemo svrhu ovim vašim teorijama ali u isto vrijeme im i oduzimamo svrhu.Tko je onda u pravu od vas?Odgovor je nitko.

Zadnje uređivanje Alternativan : 26.07.2017. at 23:52.
Alternativan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 11:06   #93
Tko je promatrač i zašto dualizam ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:35   #94
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Tko je promatrač i zašto dualizam ?
Promatrač je onaj koji percepcira "svijest".
Dualizam? Dualizam ima više tumačenja tako da ne znam na koji dualizam misliš.
Alternativan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:37   #95
Quote:
Alternativan kaže: Pogledaj post
Promatrač je onaj koji percepcira "svijest".
Dualizam? Dualizam ima više tumačenja tako da ne znam na koji dualizam misliš.
npr.
Dakle ocean i kap, to je ta metafora.
Pitam se zašto je kap odvojena i ,
promatrač je očito reducirane svijesti ?

Dakle to sve štima ali ovo nema smisla i zato se kao zdravorazumski argument ozima ono što 'dokazivo' jest, materijalnost sa svojim zakonitostima. Naravno nemožemo to sigurno znati i onda se vrtimo u krug pred zidom metafizičkog.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:58   #96
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
npr.
Dakle ocean i kap, to je ta metafora.
Pitam se zašto je kap odvojena i ,
promatrač je očito reducirane svijesti ?

Dakle to sve štima ali ovo nema smisla i zato se kao zdravorazumski argument ozima ono što 'dokazivo' jest, materijalnost sa svojim zakonitostima. Naravno nemožemo to sigurno znati i onda se vrtimo u krug pred zidom metafizičkog.
Promatrač nije reducirane svijesti jer bi to značilo da je našu svijest netko ograničio.Promatrač je smanjene svijesti.Svijest ima svoj evolucijski napredak i ona napreduje i širi se (razvija).
Drugo je pitanje jeli moguće reducirati svijest pojedinca, vjerojatno da (znanjem).

Materijalnost nečega i zakonitost je produkt naše svijesti.Postoje svijesti kojima ta materijalnost ne znači ništa ,a pogotovo zakonitosti.Takvih primjera ima u svijetu koliko hoćeš.
Alternativan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 12:25   #97
Decki, svaka cast!

Nadam se da cete nastaviti jer ovo mi je sve zanimljivije!
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 14:31   #98
Quote:
Alternativan kaže: Pogledaj post
Promatrač je onaj koji percepcira "svijest".
Dualizam? Dualizam ima više tumačenja tako da ne znam na koji dualizam misliš.
a tko ili što percipira onog koji percipira 'svijest', pa i u dubokom snu bez snova kada nema svijesti ni o čemu postoji nešto što zna da nije bilo svijesti, i svijest i nesvijest, i postojanje i nepostojanje prepoznati su od nečeg (inače ne bi mogli o njima raspravljati) što je ponad svih parova suprotnosti
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 10:43   #99
Quote:
toma juda kaže: Pogledaj post
Što je to duh, a što duhovnost?
Ja ne znam dok ne vidim. Ako itko uslika hologram bar mentalno, nek nam objasni. Holy 21gram
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:41   #100
krenes od neke tocke i snalazis se

snalazis se jako dobro jer ssirazvijeno bice

sto radis unutra. trosis energiju! algoritam se igra s tobom. da ti bude jednostavnije igraj dvodimenzionalni tenis
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.