Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 18:29   #1
Ograničenost religijskih koncepata

Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 21:00   #2
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...
Ovo pitanje je primjerenije forumu Filozofija.

Koncept je intelektualna predispozicija za racionalno poimanje.
Spoznaja nije samo intelektualna, intelektualno je dio.

Umjesto religije korisnije je poimati ucenja, skole.
Religije su nastale na njima a poistovjecivanje jednog s drugim radi permutacija i degeneracije novijeg doba dovodi do zabluda.

Svako ozbiljnije ucenje otkriva jedan dio slagalice ili koristi specifican pristup i formulaciju u prenosenju istih principa kao i ostala.

Koncepti nisu tu da se odbace nego razmotre i iskoriste kao baza.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 23:06   #3
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ovo pitanje je primjerenije forumu Filozofija.

Koncept je intelektualna predispozicija za racionalno poimanje.
Spoznaja nije samo intelektualna, intelektualno je dio.

Umjesto religije korisnije je poimati ucenja, skole.
Religije su nastale na njima a poistovjecivanje jednog s drugim radi permutacija i degeneracije novijeg doba dovodi do zabluda.

Svako ozbiljnije ucenje otkriva jedan dio slagalice ili koristi specifican pristup i formulaciju u prenosenju istih principa kao i ostala.

Koncepti nisu tu da se odbace nego razmotre i iskoriste kao baza.
"Jedan od najčuvenijih mudraca drevne Indije bio je Svetaketu.
Evo kako je postao mudar.
Kada je napunio sedam godina, otac ga je poslao da uči Vede, svete spise. Zahvaljujući vrijednom učenju i svojoj pameti, dječak je nadmašio sve svoje drugove, tako da je na kraju postao najveći stručnjak za svete spise, i to prije svoje osamnaeste godine.
Kada se vratio kući, otac mu je postavio tri pitanja, da bi provjerio njegove sposobnosti:

- Jesi li naučio ono poslije čega svako učenje postaje nepotrebno?
- Jesi li otkrio ono poslije čega prestaje svaka patnja?--
- Jesi li učinio ono čemu nikoga ne možeš naučiti?

Ne, odgovorio je zbunjeni Svetaketu.
Onda je sve što si naučio za tih deset godina beskorisno, sine moj.

Svetaketua je tako pogodila istina ovih riječi, da se šutnjom posvetio traženju mudrosti koja se riječima ne može izraziti."

> Jesi li naučio ono poslije čega svako učenje postaje nepotrebno?

Ovdje se govori o tom 'transcendiranju' koncepta i traženju mudrosti koja se ne može riječima izraziti.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 01:52   #4
"Transcendiranje koncepta" je sintagma koja tebi predstavlja nesto a po retorici to znacenje sugerira odbacivanje.

https://www.merriam-webster.com/dictionary/transcend


Prica ne govori o odbacivanju nego nadilazenju.
Govori o ucenju i svrhi ucenja gdje samo ponavljanje bez razumijevanja i implementiranja u vlastito bivanje i dublje poimanje stvarnosti u domenu neizrecivog ne donosi plodove razvoja.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 02:05   #5
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?
...
Budi srecan ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:21   #6
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Na tragu Jeda McKenne.... ?

Kada nakon bezuspješne potrage i niza škola, učenja, duhovnih praksi itd ne postigneš ono što si naumio i zbog čega si i započeo potragu, pa to sve indignirano odbaciš - tek to je pravo pravcato oslobođenje. Jer, to je oslobođenje od vlastitih želja i ciljeva zbog kojih si i krenuo na put....
(Ja vjerujem da ljudi koji su tzv duhovni tragači, traže nešto više i/ili nešto drugo i tome sl, su uglavnom oni koji se nisu prilagodili uobičajenim načinima postizanja sasvim konkretnih svjetovnih ciljeva .... )
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 08:18   #7
Tko vjeruje u duhovni put onda smo svi na duhovnom putu, znajući to ili ne i tako nam je kraj svima isti sa drukčijim situacijama .
A u biti ko vjeruje u Boga ili duhovni put ili kako već tko to zove , tko se udubi u to razmišljanje ili kontepletaciju ne razmišlja o nikakvom konceptu . Koncepte pišu radi razbibrige
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 12:52   #8
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Tko vjeruje u duhovni put onda smo svi na duhovnom putu, znajući to ili ne i tako nam je kraj svima isti sa drukčijim situacijama .
A u biti ko vjeruje u Boga ili duhovni put ili kako već tko to zove , tko se udubi u to razmišljanje ili kontepletaciju ne razmišlja o nikakvom konceptu . Koncepte pišu radi razbibrige
U ovom postu u predocavanju svojeg poimanja koristio si mentalne koncepte:

- Boga
- duhovnog puta
- znanja
- kraja
- situacija
- vjerovanja
- zvanja
- udubljivanja
- razmisljanja
- razbibrige


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Concept
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:28   #9
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
U ovom postu u predocavanju svojeg poimanja koristio si mentalne koncepte:

- Boga
- duhovnog puta
- znanja
- kraja
- situacija
- vjerovanja
- zvanja
- udubljivanja
- razmisljanja
- razbibrige


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Concept
, pa sve je onda mentalni koncept ,odnosno sve može bit i nemora ? zaboravi si kontepletacija šta je ona ? živli
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 20:31   #10
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?
Postojalo ili ne potpuno je svejedno jer jedno je savršen koncept u ljudskoj glavi a drugo je njegova primjenjivost izvan ljudske glave.
To što u tvojoj glavi ideja savršeno funkcionira ne znači da isto tako funkcionira u praksi odnosno tvojoj interakciji sa drugim ljudima i prirodom o čemu ovisi tvoj opstanak. Svijet se ne nastoji prilagoditi tebi.


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.
Da.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.
Da.


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...
Da. Može nečiji koncept pričati što god želi ali kad se tiče rješavanja tvojih egzistencijalnih problema, činiš samo ono što znaš na temelju svog iskustva.
Dijete ti ubode stršljen, trčiš po knjigu i tražiš stihove o ubadanju stršljena?
Tražiš duhovnu poruku ubadanja stršljena?
NE! Trčiš i poljevaš mu ručicu hladnom vodom, ljubiš ga i razmišljaš ga voziti na hitnu. Ma kakvo Sveto Pismo u tom trenutku? Uspjeh tvojeg rješavanja problema ovisi o tvojim iskustvima i spremnosti na reagiranje sada i odmah.


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Kao prvo, religija je kod većine ljudi (zapadnog svijeta) samo alat kojeg se loviš kada nemaš drugih opcija. U slučaju uboda djeteta ne krećeš sa molitvom nego činiš ono što iskustveno znaš a kasnije se moliš.
Kao drugo, ne postoji "istinska sloboda".
Situacija uboda stršljena traži da reagiraš zato što ti je važnije od svega pomoći svom djetetu. Nemaš slobodu nesuosjećanja i u tom trenutku odlaska na pivu u lokalnu birtiju.
Uvijek postoje uvjeti zbog kojih radiš nešto. Pa čak i ako te uopće ne dira nesreća tvog djeteta. Odlazak na pivo je uvjetovano potrebom za lagodnošću.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 23:47   #11
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Postoje savršene budale koje sanjare poput mene da će jednog dana biti Petar Pan no dođe i osamdeseta a ne poletiš.
No i dalje se nadam nije da sam izgubio nadu.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 23:51   #12
Koncept koji nije savršen propadne prije nego ga izgovoriš.

Jedino savršeni koncept možemo slijediti u životu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 18:42   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Koncept koji nije savršen propadne prije nego ga izgovoriš.

Jedino savršeni koncept možemo slijediti u životu
Koncept je apstrakna ideja koja predstavlja tip i osnovne karakteristike nekog seta objekata u nečijem umu. (iz engleske wipedije)
Dakle, čak i ako suzimo to od sedam milijardi na samo one koji su nekakva vjerovanja u nešto, opet dobivamo pristojnu brojku koncepata.
Koji je savršen?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 19:02   #14
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Koncept je apstrakna ideja koja predstavlja tip i osnovne karakteristike nekog seta objekata u nečijem umu. (iz engleske wipedije)
Dakle, čak i ako suzimo to od sedam milijardi na samo one koji su nekakva vjerovanja u nešto, opet dobivamo pristojnu brojku koncepata.
Koji je savršen?
Pilula koju nažalost ja nikad nisam uzeo.

Popiješ i sve je prekrasno.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 19:04   #15
No, i kada je sve prekrasno, iskustva se razlikuju.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 19:09   #16
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
No, i kada je sve prekrasno, iskustva se razlikuju.
To nije moja domena toga raja ne znam.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 11:08   #17
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Koncept je apstrakna ideja koja predstavlja tip i osnovne karakteristike nekog seta objekata u nečijem umu. (iz engleske wipedije)
Dakle, čak i ako suzimo to od sedam milijardi na samo one koji su nekakva vjerovanja u nešto, opet dobivamo pristojnu brojku koncepata.
Koji je savršen?
Svatko živi u svom svijetu i za svakoga je najbolji onaj koncept s kojim se susreo u životu. Život nam uvijek daje ono što je najbolje za nas i našu evoluciju u određenom trenutku, bili religiozni ili ne, slijedili neko učenje ili ne. Sam život je najbolji učitelj.
Svako biće je na određenom stupnju razvoja i nalazi se na određenoj evolucijskoj stepenici i dobiva uvijek ono što mu je potrebno za razvoj.
Sve što smo pročitali, vidjeli, svaki susret s nekim, sve što radimo nas na neki način determinira i dio je našeg 'koncepta' i poimanja stvarnosti i sve nam to pomaže da se razvijamo i evoluiramo.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kao prvo, religija je kod većine ljudi (zapadnog svijeta) samo alat kojeg se loviš kada nemaš drugih opcija. U slučaju uboda djeteta ne krećeš sa molitvom nego činiš ono što iskustveno znaš a kasnije se moliš.
Kao drugo, ne postoji "istinska sloboda".
Situacija uboda stršljena traži da reagiraš zato što ti je važnije od svega pomoći svom djetetu. Nemaš slobodu nesuosjećanja i u tom trenutku odlaska na pivu u lokalnu birtiju.
Uvijek postoje uvjeti zbog kojih radiš nešto. Pa čak i ako te uopće ne dira nesreća tvog djeteta. Odlazak na pivo je uvjetovano potrebom za lagodnošću.
Istinska sloboda bi bila 'odvojenost' od koncepta. To je konkretno iskustvo koje se doživljava u stanju prosvjetljenja.
Sve to postoji u našoj glavi, no ipak smo odvojeni od svega toga. Ništa se ne može obrisati jer je sve zauvijek zapisano. Zato je slobodu moguće doživjeti tek kroz odvojenost.

Sloboda nije, dakle, da ne djelujemo, već da djelujemo iz tog stanja odvojenosti, stanja nedjelovanja. Aristotel je To zvao 'nepokretni pokretač'.

>Pa čak i ako te uopće ne dira nesreća tvog djeteta
U tom stanju slobode mi djelujemo spontano u skladu s prirodnim zakonima i naravno da ćemo pomoći djetetu.
Suosjećanje je isto tako potpuno razvijeno jedino zbog stanja svijesti blaženstva čovjek lakše podnosi patnju koja ga može snaći kao npr. nesreća djeteta. I prosvjetljenom je teško ako mu dijete pati, ali mu to stanje blaženstva omogućuje da se lakše nosi sa svime.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 09:16   #18
ima ovdje prosvjetljenih kako bi to već nazvali ili se priča iz druge ruke ili treće ?
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:58   #19
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Istinska sloboda bi bila 'odvojenost' od koncepta. To je konkretno iskustvo koje se doživljava u stanju prosvjetljenja.
I to je koncept koji se služi drugim konceptom (stanje prosvjetljenja).

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sve to postoji u našoj glavi, no ipak smo odvojeni od svega toga.
Postoje radni koncepti kojima se svakodnevno služimo kao što su zakoni fizike, matematike i sl. od kojih nismo odvojeni jer je njihova primjena nezaobilazna u našoj svakodnevnici a postoje i koncepti kao što je "stanje prosvjetljenja" čije tumačenje ovisi o osobnim anegdotskim tumačenjima koji se razlikuju od čovjeka do čovjeka. O ovom posljednjem mnogi pričaju a da se ne može utvrditi tko je u pravu a tko u krivu. Svi mogu biti u pravu ali i u krivu.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Zato je slobodu moguće doživjeti tek kroz odvojenost.
Izdvojenost od čega? Života?

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sloboda nije, dakle, da ne djelujemo, već da djelujemo iz tog stanja odvojenosti, stanja nedjelovanja. Aristotel je To zvao 'nepokretni pokretač'.
Glupost. Kakvo to djeluješ iz stanja nedjelovanja?
Ne postoji ništa u našem univerzumu (po sadašnjim spoznajama) što ne djeluje i što nije podložno djelovanju.


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
>Pa čak i ako te uopće ne dira nesreća tvog djeteta
U tom stanju slobode mi djelujemo spontano u skladu s prirodnim zakonima i naravno da ćemo pomoći djetetu.
Zanimljivo. Dakle nismo izdvojeni od zakona prirode.
Što sve radiš spontano i kojom metodom određuješ što je od toga u skladu sa prirodnim zakonima a što nije?


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Suosjećanje je isto tako potpuno razvijeno jedino zbog stanja svijesti blaženstva čovjek lakše podnosi patnju koja ga može snaći kao npr. nesreća djeteta. I prosvjetljenom je teško ako mu dijete pati, ali mu to stanje blaženstva omogućuje da se lakše nosi sa svime.
Opiši stanje svijesti blaženstva.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 13:00   #20
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
ima ovdje prosvjetljenih kako bi to već nazvali ili se priča iz druge ruke ili treće ?
I mene zanima.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.