Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2017., 03:29   #21
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
ima ovdje prosvjetljenih kako bi to već nazvali ili se priča iz druge ruke ili treće ?
Nope.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 18:42   #22
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
I to je koncept koji se služi drugim konceptom (stanje prosvjetljenja).
To nije koncept vec je nadilazenje koncepta.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Postoje radni koncepti kojima se svakodnevno služimo kao što su zakoni fizike, matematike i sl. od kojih nismo odvojeni jer je njihova primjena nezaobilazna u našoj svakodnevnici a postoje i koncepti kao što je "stanje prosvjetljenja" čije tumačenje ovisi o osobnim anegdotskim tumačenjima koji se razlikuju od čovjeka do čovjeka. O ovom posljednjem mnogi pričaju a da se ne može utvrditi tko je u pravu a tko u krivu. Svi mogu biti u pravu ali i u krivu.
Mogu svi biti u pravu ili u krivu,no mogu se isto tako naci i mnoge zajednicke tocke gdje se moze vidjeti da se radi o istom stanju jedino se upotrebljava druga terminologija.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Izdvojenost od čega? Života?
Ovdje se radi o iskustvu odvojenosti Sebstva od aktivnosti.
Patanjali to zove spoznaja razlike izmedju Budhija i Purushe. Bez iskustva, tesko je opisati o cemu se tu radi. To je prolazno stanje u razvoju visih stanja svijesti. Najvise stanje je stanje svijesti Jedinstva.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Glupost. Kakvo to djeluješ iz stanja nedjelovanja?
Ne postoji ništa u našem univerzumu (po sadašnjim spoznajama) što ne djeluje i što nije podložno djelovanju.
Mudraci kazu da postoji. Ovo je citat iz Bhagavad Gite o djelovanju I nedjelovanju.
Martinus to zove cvrsta tocka. Aristotel nepokretni pokretac.
Ako u raznim kulturama I tradicijama nailazimo na isto, onda vjerojatno tu nesto ima.
Maharishi Mahesh Yogi zove to stanje (Samadhi) stanje beskonacne tisine i beskonacnog dinamizma istovremeno.
To je sve ista stvar objasnjena na razne nacine.
Materijalisticki znanstvenici nemaju uvid u to. To se moze pronaci kod filozofa, svetaca i mistika u svim dijelovima svijeta…I Kastanedin don Juan je to zvao Tonal i Nagual.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. Dakle nismo izdvojeni od zakona prirode.
Što sve radiš spontano i kojom metodom određuješ što je od toga u skladu sa prirodnim zakonima a što nije?
Postoji nesto sto se zove viveka ili moc razlucivanja. Neki kazu da je to najveca vrlina. Viveka se razvija u stanju odvojenosti.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Opiši stanje svijesti blaženstva.
Blazenstvo najbolje opisuje sanskrtska rijec ‚ananda’.
I sama ta rijec tako zvuci. Glasovi se prelijevaju jedan u drugi bez trenja.
Tako izgleda i to unutarnje blazenstvo koje se rijecima ne moze opisati.
To blazenstvo se prelijeva unutar vas i vi ste svjesni da ste vi to blazenstvo.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 20:29   #23
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
To nije koncept vec je nadilazenje koncepta.
Izgleda da ne znaš što znači koncept.
Koncept - nacrt; skup bilježaka koje služe kao podsjetnik; zamisao, pojam.

Tvoja zamisao o tome što je "istinska sloboda" je koncept.
"Nadilaženje koncepta" ništa ne znači ukoliko ne objasniš što to predstavlja. Čim ideš objašnjavat što to predstavlja, stvaraš koncept odnosno zamisao o tome što predstavlja.




Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Mogu svi biti u pravu ili u krivu,no mogu se isto tako naci i mnoge zajednicke tocke gdje se moze vidjeti da se radi o istom stanju jedino se upotrebljava druga terminologija.
Navedi neke zajedničke točke oko kojih se svi slažu da se radi o stanju prosvijetljenosti.


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Ovdje se radi o iskustvu odvojenosti Sebstva od aktivnosti.
Patanjali to zove spoznaja razlike izmedju Budhija i Purushe. Bez iskustva, tesko je opisati o cemu se tu radi. To je prolazno stanje u razvoju visih stanja svijesti. Najvise stanje je stanje svijesti Jedinstva.
Identifikacija je moguća putem djelovanja objekta promatranja. Ako ne postoji djelovanje, ne postoje ni značajke koje ga razlikuju od nečega drugog.
Kako bi mogao percipirati nešto što nema formu, boju, frekvenciju, temperaturu....nema ničega!?
Ti si ovdje identificirao Sebstvo pa samim time potvrđuješ da se ono po svom svojim osobinama razlikuje od nečeg drugog. Dakle postoji percepcija njegovog djelovanja. U tom slučaju ideja o razdvajanju od aktivnosti pada u vodu.



Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Mudraci kazu da postoji. Ovo je citat iz Bhagavad Gite o djelovanju I nedjelovanju.
Martinus to zove cvrsta tocka. Aristotel nepokretni pokretac.
Ako u raznim kulturama I tradicijama nailazimo na isto, onda vjerojatno tu nesto ima.
Maharishi Mahesh Yogi zove to stanje (Samadhi) stanje beskonacne tisine i beskonacnog dinamizma istovremeno.
To je sve ista stvar objasnjena na razne nacine.
Materijalisticki znanstvenici nemaju uvid u to. To se moze pronaci kod filozofa, svetaca i mistika u svim dijelovima svijeta…I Kastanedin don Juan je to zvao Tonal i Nagual..
Znam da mudraci svašta pričaju. To ne znači da su uvijek u pravu.

Dobro onda. Pojasni mi kako to u praksi funkcionira. Kako čovjek u svojoj svakodnevnici djeluje iz stanja nedjelovanja?





Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji nesto sto se zove viveka ili moc razlucivanja. Neki kazu da je to najveca vrlina. Viveka se razvija u stanju odvojenosti.
Rekao si da djeluješ spontano u skladu sa zakonima prirode.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Blazenstvo najbolje opisuje sanskrtska rijec ‚ananda’.
I sama ta rijec tako zvuci. Glasovi se prelijevaju jedan u drugi bez trenja.
Bože To mi liči na šizofreniju. Bez uvrede.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Tako izgleda i to unutarnje blazenstvo koje se rijecima ne moze opisati.
To blazenstvo se prelijeva unutar vas i vi ste svjesni da ste vi to blazenstvo.
Kako tu možemo razlikovati pravo blaženstvo od lažnog?
Stvarnost ili halucinacija?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 22:55   #24
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Izgleda da ne znaš što znači koncept.
Slažem se da se značenje riječi koncept u smislu prosvjetljenja može tako interpretirati, no to vrijedi samo za one koji nisu doživjeli prosvjetljenje i samo spekuliraju o tome.

Oni koji su se prosvijetlili, za njih ne postoji nikakav koncept, oni samo koriste određene riječi kako bi pokušali opisati neopisivo, a drugi to zovu koncept.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Tvoja zamisao o tome što je "istinska sloboda" je koncept.
"Nadilaženje koncepta" ništa ne znači ukoliko ne objasniš što to predstavlja. Čim ideš objašnjavat što to predstavlja, stvaraš koncept odnosno zamisao o tome što predstavlja.
To se niti ne može objasniti, već se samo može doživjeti.
Jedini je način da se provodi duhovna praksa i sam dođe do toga iskustva.

…isto tako nema smisla raspravljati ovdje tko je u kojem stanju svijesti jer kakvog smisla ikoristi ima govoriti o tome...

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Identifikacija je moguća putem djelovanja objekta promatranja. Ako ne postoji djelovanje, ne postoje ni značajke koje ga razlikuju od nečega drugog.
Kako bi mogao percipirati nešto što nema formu, boju, frekvenciju, temperaturu....nema ničega!?
Ti si ovdje identificirao Sebstvo pa samim time potvrđuješ da se ono po svom svojim osobinama razlikuje od nečeg drugog. Dakle postoji percepcija njegovog djelovanja. U tom slučaju ideja o razdvajanju od aktivnosti pada u vodu.
Ne pada u vodu jer postoje različita 'viša' stanja svijesti.
Najprije se doživljava odvojenost (turyatit chetna), a zatim Jedinstvo (Brahmi chetna).
Proučavaj Šankaru, on je to opisao.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Znam da mudraci svašta pričaju. To ne znači da su uvijek u pravu.
Slažem se da svašta pričaju. Npr. Krišnamurti sa svojim 'budite ono što jeste'. Iako je bio prosvjetljen nije shvatio da ono što vrijedi za njega, ne vrijedi za druge. To je, zapravo,malo čudno. On bi, npr., sjeo pred ljude i rekao: „Zatvorimo oči i uđimo u to stanje.“, tako nekako otprilike. On bi ušao u samadhi prirodno, dok bi ovi ostali i misli bi im vrludale i ne bi znali što sa sobom…hahaha…

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Dobro onda. Pojasni mi kako to u praksi funkcionira. Kako čovjek u svojoj svakodnevnici djeluje iz stanja nedjelovanja?
To se odnosi na prosvjetljenog čovjeka.
Yoga je stanje koje objedinjuje dvije vrijednosti: tišinu i dinamizam.
Onaj tko djeluje, tko je dinamičan, a iznutra je utemeljen u toj tišini je yogi.
Npr. da bi netko ovako svirao violinu, mora biti duboko utemeljen u tom miru. Ona je možda prosvijetljena,a da čak nitine zna. Njoj to može biti prirodno stanje, što zapravo i jest:
https://www.youtube.com/watch?v=upkP46nvqVI
https://www.youtube.com/watch?v=UFfi0gxL6_Y


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Rekao si da djeluješ spontano u skladu sa zakonima prirode.
Kako se razvija stanje odvojenosti, tako se razvija i viveka što rezultira na kraju spontanim ispravnim djelovanjem.
Donošenje ispravnih odluka je jako bitno jer, da bi se netko prosvijetlio, potrebno je da ide putem ispravnosti. Može se reći da su odluke onošto nekoga prosvjetljuje.
Ti bi, npr.trebao u raspravi prestati upotrebljavati 'argumentum ad hominem' i nazivati nekoga šizofreničarem i raditi na svom karakteru. Umjesto toga, ubuduće, samo koristi argumente.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Bože …To mi liči na šizofreniju. Bez uvrede.
Ova moja izjava je potpuno benigna i začuđen sam ovim komentarom.
Inače, u sanskrtu se kaže da izgovorena riječ ima potpuno odgovarajuće značenje u odnosu na pojam koji predstavlja.
Tako sanskrtska riječ 'ananda'puno bolje opisuje blaženstvo od naše riječi.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kako tu možemo razlikovati pravo blaženstvo od lažnog?
Stvarnost ili halucinacija?
Što je to pravo, a što krivo blaženstvo? Odakle ti to. Molim te da mi odgovoriš obavezno na ovo jer me zanima odakle je to došlo. Zanima me da li netko to stvarno tako tumači ili to ti sam/a pitaš (više mi ličiš na žensko)?

Inače, nema smisla raspravljati o nečemu ako netko nema nikakvih iskustava.
Ako netko provodi duhovnu praksu, to ima smisla jer mu može poslužiti kao inspiracija, inače ne.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 23:55   #25
Za one koji ne meditiraju i naklonjeniji su "zapadnjačkom" putu:

"Promatrati nešto velika je čarobna formula na putu do samospoznaje. Promatranje mijenja kvalitetu promatranog, jer u tamu unosi svjetlo, to jest svijest. Ljudi bi stvari uvijek voljeli mijenjati i stoga samo teško shvaćaju da se od čovjeka jedino traži sposobnost promatranja.
Čovjekov najviši cilj - nazovimo ga mudrošću ili prosvjetljenjem - sastoji se od sposobnosti promatranja svega i spoznaje da je dobro onako kako jest. To znači istinsku samospoznaju.
Dokle god čovjeku još nešto smeta i dokle god nešto još drži potrebitim promjene, on nije postigao samospoznaju"
(R. Dahlke)

Ovdje je dakle uveden koncept (samo)promatranja kao put do prosvjetljenja, a samo prosvjetljenje je doživljaj koji se najbolje može opisati riječima/konceptom: blaženstvo - sreća - nirvana - i tome sl.
Simple as that
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:22   #26
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Za one koji ne meditiraju i naklonjeniji su "zapadnjačkom" putu:

"Promatrati nešto velika je čarobna formula na putu do samospoznaje. Promatranje mijenja kvalitetu promatranog, jer u tamu unosi svjetlo, to jest svijest. Ljudi bi stvari uvijek voljeli mijenjati i stoga samo teško shvaćaju da se od čovjeka jedino traži sposobnost promatranja.
Čovjekov najviši cilj - nazovimo ga mudrošću ili prosvjetljenjem - sastoji se od sposobnosti promatranja svega i spoznaje da je dobro onako kako jest. To znači istinsku samospoznaju.
Dokle god čovjeku još nešto smeta i dokle god nešto još drži potrebitim promjene, on nije postigao samospoznaju"
(R. Dahlke)

Ovdje je dakle uveden koncept (samo)promatranja kao put do prosvjetljenja, a samo prosvjetljenje je doživljaj koji se najbolje može opisati riječima/konceptom: blaženstvo - sreća - nirvana - i tome sl.
Simple as that
To je najviša istina: da je dobro onako kako jest.
…i taj proces promatranja se prirodno odvija kroz stanje odvojenosti koje se razvija kroz meditaciju. Ne mora to biti meditacija, već može biti bilo koja druga aktivnost jer nas priroda uvijek vodi u tom smjeru.
Npr., stavio sam gore link violinistice koja zrači tim unutarnjim mirom, a istovremeno je vrlo dinamična. To je to stanje 'odvojenosti' ili 'promatranja' (svjedočenja) samoga sebe kako nešto izvodite.
Da biste nešto savršeno izvodili, kao npr. Hilary Hahn, morate biti u tom stanju. To stanje je jednostavno prirodno.
Meditacija tu uvijek pomaže čime god da se bavimo jer se to stanje unutarnjeg mira postupno integrira u aktivnosti i tada dobijemo to stanje yoge: tišine i dinamizma istovremeno u kojemu je ta odvojenost prirodno stanje.
Kasnije se ta odvojenost razvija u stanje Jedinstva.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 00:02   #27
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Z Ovdje je dakle uveden koncept (samo)promatranja kao put do prosvjetljenja, a samo prosvjetljenje je doživljaj koji se najbolje može opisati riječima/konceptom: blaženstvo - sreća - nirvana - i tome sl.
Simple as that
Ak te istina opere vidjet ćeš koliko se budalaština nakotilo u glavama. Osjetit ćeš brzo kako ti emetici provociraju povraćanje. Kod nekoga osip, nekoga proljev...

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
T
Npr., stavio sam gore link violinistice koja zrači tim unutarnjim mirom, a istovremeno je vrlo dinamična. To je to stanje 'odvojenosti' ili 'promatranja' (svjedočenja) samoga sebe kako nešto izvodite.
Sklad, kakva odvojenost.

Quote:
Kasnije se ta odvojenost razvija u stanje Jedinstva.
Bradonji dojadila odvojenost pa se integrirao
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 00:26   #28
Jao, kako je fbuki mudar... prosto izaziva želju da uzmeš olovku i papir i prepišeš svaku riječ koju je napisao

__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 01:16   #29
Bojim se da unifikacija nije posljedica želje nego običnog zakona kad se ispucaju razjedinjenosti dolazi spajanje,time se čovjek zapravo svodi na umjetnu inteligenciju uvjetovanu unaprijed ispisanom scenariju.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 10:09   #30
Ja bih definirao 'savršeni koncept' kao: „Život se ljulja u zipci povlačenja“.
To je ta 'kozmička klackalica' koja se vječno ljuja.

U vedama se to definira kao 'nivartadhvam' (Rig Veda 10.19.1), retire engl., 'povuci se'.
Povuci se iz relativnog u apsolutno, transcendiraj, a zatim se povuci iz apsolutnog u relativno.
„Oni koji ne znaju su u mraku,a oni koji znaju su u još većem“.
Život je i jedno i drugo i apsolutno i relativno.
Vječni život se i odvija tako kroz vječne procese evolucije i involucije što bićima omogućuje vječno doživljavanje života.
Kroz proces evolucije biće se oslobađa iskustava stečenih u procesu involucije, uzdiže se, ali se opet vraća natrag kroz proces involucije i tako u vječnost.
Oba ta procesa su prirodna i temelje se na 'principu zasićenja': kad se biće zasiti mraka ide prema svjetlu, kad se zasiti svjetla ide prema mraku…i tako u vječnost.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 13:00   #31
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Slažem se da se značenje riječi koncept u smislu prosvjetljenja može tako interpretirati, no to vrijedi samo za one koji nisu doživjeli prosvjetljenje i samo spekuliraju o tome.

Oni koji su se prosvijetlili, za njih ne postoji nikakav koncept, oni samo koriste određene riječi kako bi pokušali opisati neopisivo, a drugi to zovu koncept.
Ok. Ako nemaš ideju o tome što je prosvjetljenje onda nemoj ni predstavljat svoj koncept prosvjetljenja.



Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
To se niti ne može objasniti, već se samo može doživjeti.
Jedini je način da se provodi duhovna praksa i sam dođe do toga iskustva.
Dobro onda pustimo opisivanje doživljaja. Što ti možeš sa tim iskustvima?
Kako ti oni koriste u svakodnevnom životu? Navedi primjer.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
…isto tako nema smisla raspravljati ovdje tko je u kojem stanju svijesti jer kakvog smisla ikoristi ima govoriti o tome...
Zašto onda govoriš o tome?


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Ne pada u vodu jer postoje različita 'viša' stanja svijesti.
Najprije se doživljava odvojenost (turyatit chetna), a zatim Jedinstvo (Brahmi chetna).
Proučavaj Šankaru, on je to opisao.
Nisi razumio suštinu identiteta.
Čim percipiraš svoje "Jastvo" znači da ono djeluje. Ako djeluje onda je ono aktivno.
Dakle tvoja tvrdnja o odvojenosti od aktivnosti je u kontradikciji jer je i Jastvo aktivno.

Čini mi se da ti i ljudi na koje se pozivaš zapravo govorite o drugačijem stanju sebe.
Kada sam bio u duhovnim vodama, pri kraju svog puta sam gledao na to "odvajanje" i "jastvo" kao simbolički prikaz odvajanja od beskorisnih poriva i ovisnosti koje nam zapravo ne trebaju a tjeraju nas na vječitu potjeru i žrtvu.
U više navrata mi se dogodilo da mislim da ne bih mogao živjeti bez posjedovanja određenog predmeta. I kada sam se silom prilika morao riješiti tog predmeta shvatio sam da to nije istina i da sam trošio puno energije u očuvanju vlasništva nad predmetom i da sam se na kraju oslobodio vezanosti.
Ne radi se tu samo o predmetima nego i mislima. Robovanje vrtlogu misli koje ništa ne rješavaju već troše ogromnu energiju i onesposobljavaju za djelovanje u sadašnjosti. Eckhart Tolle je to lijepo opisao u knjizi Moć Sadašnjeg Trenutka.

Ali vidim da neki duhovnjaci cijelu tu stvar izdvajanja doslovno shvaćaju i religiozno vjeruju u ono što bi kršćani nazvali Duša i Tijelo. Duša koja je zarobljena u tijelu.
Za ovo nisam našao uvjerljive argumente. Mislim, ima tu puno moćnih fraza koje američki filozof Daniel Denett zove Deepities koje zvuče duboko i smisaono a da zapravo ne znače ništa. Ne mogu se uhvatiti ni za glavu ni za rep. Pokušaj njihove primjene u praksi je jednako Arturovom lovu na sveti gral. Tamo je negdje, samo što ga nisi ulovio ali ga nikad ne posjeduješ.




Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
To se odnosi na prosvjetljenog čovjeka.
Znači trebao bih to upitati prosvjetljenog čovjeka?
Zašto stremiš prema prosvjetljenju ako ne znaš koje su prednosti prosvjetljenog čovjeka u praksi?


Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Yoga je stanje koje objedinjuje dvije vrijednosti: tišinu i dinamizam.
Onaj tko djeluje, tko je dinamičan, a iznutra je utemeljen u toj tišini je yogi.
Npr. da bi netko ovako svirao violinu, mora biti duboko utemeljen u tom miru. Ona je možda prosvijetljena,a da čak nitine zna.
Moje pitanje je bilo primjena djelovanja iz nedjelovanja u praksi. Daj mi primjer.
Vidiš, to je ono što ne volim kod duhovnjaka. Kad god tražiš nešto precizno, ovaj se izmiče i pleše.



Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Kako se razvija stanje odvojenosti, tako se razvija i viveka što rezultira na kraju spontanim ispravnim djelovanjem.
Rekao si da u slučaju uboda stršljena djeteta reagiraš spontano u skladu sa prirodom.
Što nije spontana reakcija u skladu sa prirodom? Ili možda bolje pitanje je Što je to Priroda?

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Donošenje ispravnih odluka je jako bitno jer, da bi se netko prosvijetlio, potrebno je da ide putem ispravnosti. Može se reći da su odluke onošto nekoga prosvjetljuje.
Ali tvoje stanje Jastva ne mora biti sukladno sa stanjem drugih ljudi. Tvoja odluka ne mora biti ispravna s obzirom na stanje drugih ljudi. Na to si uostalom i ukazao primjerom Gurua koji poziva ostale da budu to što jesu.
Mudrost podrazumijeva ponekad i bolne odluke jer nekad bolne odluke predstavljaju put do sreće. Jel tvoje Jastvo osjeća bol? Kakve su posljedice boli na Jastvo?

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Ti bi, npr.trebao u raspravi prestati upotrebljavati 'argumentum ad hominem' i nazivati nekoga šizofreničarem i raditi na svom karakteru. Umjesto toga, ubuduće, samo koristi argumente.
Ad hominem mi nikako nije bila namjera. Oprosti ako sam te uvrijedio time. Ne smatram te šizofreničarom. To bi bilo poprilično glupo jer je očigledno da si normalna osoba.
Tvoj opis pretakanja glasova me asociralo na stanje šizofrenije gdje ljudi čuju glasove i gdje postoje realni uvjeti da ti ljudi imaju takvo iskustvo.
I sad, recimo npr. da nitko pa ni ta osoba nema pojma da ona boluje od nekog oblika šizofrenije. I ta osoba se kune u svoja nadnaravna iskustva.
Na koji način ćemo utvrditi da se radi o šizofreniji odnosno istinskom iskustvu?



Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Što je to pravo, a što krivo blaženstvo? Odakle ti to. Molim te da mi odgovoriš obavezno na ovo jer me zanima odakle je to došlo. Zanima me da li netko to stvarno tako tumači ili to ti sam/a pitaš (više mi ličiš na žensko)?
Opisao sam gore situaciju. Nadodao bih da u povijesti svjetskih religija postoje značajni likovi koji su opisivali svoje nadnaravne vizije i iskustva. Jedan od poznatih primjera je Pavle i njegova vizija Isusa na putu za Damask. Tko garantira da taj čovjek nije bolovao od nekog moždanog poremećaja pa iz tog razloga imao halucinacije? Što ako se dogodio najjednostavniji primjer dehidracije pa je čovjek počeo halucinirati?
Indijci su poznati po dovođenju svog tijela u ekstreme. Potpuna izolacija, pokušaji življenja od "Prane" i ostale perverzije. Tko kaže da ključni karakteri u svjetskim religijama nisu bolovali ili privremeno doživjeli danas poznata stanja u kojima se javljaju halucinacije i da je njihovo svjedočanstvo u to vrijeme bilo sjeme ideja koje su se zatim formirale principom spojenih posuda u religiju tj. duhovnu filozofiju?

Ne kažem da je halucinacija u tom slučaju bila jedina osnova ali kada se kombinira sa ljudskim željama i potrebama + zrno mašte, dobije se čitavi sustav.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Inače, nema smisla raspravljati o nečemu ako netko nema nikakvih iskustava.
Ako netko provodi duhovnu praksu, to ima smisla jer mu može poslužiti kao inspiracija, inače ne.
Ne bih rekao da nemam baš nikakvih iskustava. Naprotiv, u svojevremenim meditacijama uz pomoć binauralnih frekvencija mislim da sam doživio stanje koje zovu Nirvana. Dogodilo mi se da sam nakon određenog vremena provedenog u meditaciji osjetio vibraciju kroz cijelo tijelo koja se pojačavala sve jače i jače, kao da me struja trese. I u jednom trenutku sve to nestaje i pojavi se osjećaj neopisive sreće. Ne znam kako da to točno opišem. Ushit, ljepota i beskrajna sloboda. U prsima je osjećaj topline a u trbuhu je nestao teret kojeg nisam bio ni svjestan do tog trenutka nestanka.
Vrlo dramatično iskustvo. To su bili samo vrhunci do kojih sam se izborio zato što nije lako doći do toga. Bilo kakav pokret misli i svijesti u tom procesu su prekidale proces pa je završavalo samo sa strujom u tijelu, mada me i taj fenomen veselio jer je toliko neobičan i drugačiji od svega.

Btw. čudna mi je tvoja opaska o sumnji u žensko. Da sam žensko moji argumenti bi manje vrijedili?
__________________
Love Lickers

Zadnje uređivanje implosive : 01.08.2017. at 13:42.
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 22:49   #32
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Ja bih definirao 'savršeni koncept' kao: „Život se ljulja u zipci povlačenja“.
To je ta 'kozmička klackalica' koja se vječno ljuja.

U vedama se to definira kao 'nivartadhvam' (Rig Veda 10.19.1), retire engl., 'povuci se'.
Povuci se iz relativnog u apsolutno, transcendiraj, a zatim se povuci iz apsolutnog u relativno.
„Oni koji ne znaju su u mraku,a oni koji znaju su u još većem“.
Život je i jedno i drugo i apsolutno i relativno.
Vječni život se i odvija tako kroz vječne procese evolucije i involucije što bićima omogućuje vječno doživljavanje života.
Kroz proces evolucije biće se oslobađa iskustava stečenih u procesu involucije, uzdiže se, ali se opet vraća natrag kroz proces involucije i tako u vječnost.
Oba ta procesa su prirodna i temelje se na 'principu zasićenja': kad se biće zasiti mraka ide prema svjetlu, kad se zasiti svjetla ide prema mraku…i tako u vječnost.
To što ti opisuješ je ići iz krajnosti u krajnost što jest i modus operandi velike većine ljudi na zemlji.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 00:55   #33
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Znači trebao bih to upitati prosvjetljenog čovjeka?
Zašto stremiš prema prosvjetljenju ako ne znaš koje su prednosti prosvjetljenog čovjeka u praksi?
Da li takav čovjek uopće i postoji. Da nije prosvjetljeni čovjek jedan veliki Godot ??
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 12:09   #34
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

..Zašto stremiš prema prosvjetljenju ako ne znaš koje su prednosti prosvjetljenog čovjeka u praksi?




..
Privukla me ova rečenica o kojoj vrijedi možda cijelu temu otvoriti.
Čini mi se da autor a i 99 od 100 duhovnjaka i duhovnjača vjeruju da je
''dobro '' prosvjetliti se odnosno postići ''viša '' ''bolja'' '' jača '' super i hiper i turbo stanja svijesti.

Za početak bih rekao da i povijest prosvjetljenih ljudi (Isus) i njihove eksplicitne izjavu ukazuju da tome nije tako.

Tj da je upravo obrnuto !! što god je neki čovjek ''čišći'' ,bolji ,plemenitiji to će imati manje ''uspjeha'' i PREDNOSTI u svakodnevnom životu.

Jedina prosvjetljena žena za koju znam Bernadette Roberts na jednom mjestu izričito kaže da ono što joj se dogodilo (Experience of no self tj postignuće onog što i Buddha) ne bi nikom preporučila ( a ipak je to put kojim će neizbježno krenuti duhovna evolucija za većinu ljudi jer nam je to ''uprogramirano '' u ''rast '')

Nisagadatta Maharaj isto tako na jedno mjestu kaže će upravo oni koji su realizirali lošije proći u ''svakodnevnoj '' rat race jer se neće gurati ili biti pohlepni, ambiciozni , iznajmljivati apartmane
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 20:38   #35
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li takav čovjek uopće i postoji. Da nije prosvjetljeni čovjek jedan veliki Godot ??
Upravo to.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 21:15   #36
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Privukla me ova rečenica o kojoj vrijedi možda cijelu temu otvoriti.
Čini mi se da autor a i 99 od 100 duhovnjaka i duhovnjača vjeruju da je
''dobro '' prosvjetliti se odnosno postići ''viša '' ''bolja'' '' jača '' super i hiper i turbo stanja svijesti.

Za početak bih rekao da i povijest prosvjetljenih ljudi (Isus) i njihove eksplicitne izjavu ukazuju da tome nije tako.

Tj da je upravo obrnuto !! što god je neki čovjek ''čišći'' ,bolji ,plemenitiji to će imati manje ''uspjeha'' i PREDNOSTI u svakodnevnom životu.

Jedina prosvjetljena žena za koju znam Bernadette Roberts na jednom mjestu izričito kaže da ono što joj se dogodilo (Experience of no self tj postignuće onog što i Buddha) ne bi nikom preporučila ( a ipak je to put kojim će neizbježno krenuti duhovna evolucija za većinu ljudi jer nam je to ''uprogramirano '' u ''rast '')

Nisagadatta Maharaj isto tako na jedno mjestu kaže će upravo oni koji su realizirali lošije proći u ''svakodnevnoj '' rat race jer se neće gurati ili biti pohlepni, ambiciozni , iznajmljivati apartmane
Ali i dalje trebamo vidjeti što "prosvjetljenje" zapravo znači. Je li to neka vrsta doslovne transcedencije ljudskog ili se tu radi o transcedenciji određenih ljudskih navika u okviru ljudskog.
Teistički pristup vs ateistički.
Iz teističke perspektive se nesumnjivo radi o nadilaženju ljudskog.
Ja kao ateist gledam na to kao oplemenjivanje ljudske prirode uz pomoć ljudskih potencijala.
Isusa i Buddhu vidim kao ljude koji su shvatili da se čovjek treba otkinuti od ovisnosti o suvišnostima koje u svojoj suštini rade daleko više štete nego koristi. Emocionalne ovisnosti čije uklanjanje oslobađa i time ne tjera na nerazumne i nesvjesne konfliktne reakcije.

Činjenica je da postoje kvalitete. Pitanje je samo o čemu se tu zapravo radi.
Ljudskim ili božanskim?
Jesu li karakterne kvalitete Isusa i Buddhe dostižne čovjeku ili je za to potrebno nadljudsko?
Ali meni već samo pitanje ukazuje na ljudsko jer čovjek može razumjeti jedino ono što je već u domeni njegovog iskustva. Koje svrhe bi bilo da je Isusova i Buddhina priča nešto što čovjek ne može prepoznati u sebi?
To bi bilo isto kao da ti netko govori na kineski.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 21:56   #37
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

Ali i dalje trebamo vidjeti što "prosvjetljenje" zapravo znači. Je li to neka vrsta doslovne transcedencije ljudskog ili se tu radi o transcedenciji određenih ljudskih navika u okviru ljudskog.
O tome su pisane knjige a i na ovom podforumu ima brdo tema.


Quote:
Iz teističke perspektive se nesumnjivo radi o nadilaženju ljudskog.
Nije ti lako izraziti, ali termin je sklizak.
''Nadilaženje ljudskog '' je vrlo široko i neprecizno.

Quote:
Ja kao ateist gledam na to kao oplemenjivanje ljudske prirode uz pomoć ljudskih potencijala.
E za ovo sam siguran pa bih komentirao.
Prosvjetljenje koje se spominje u duhovnosti i misticizmu nije prosvjetljenje koje se koristi u običnom govoru, i obrazovanju .
Ono što ti držiš za prosvjetljenje je posljedica učenja, napredovanja, čitanja, ''širenje vidika'' i nalazi se na razumskoj i personalnoj razini.
Prosvjetljeni pojedinci na taj ''tvoj '' način su npr Einstein, svi nobelovci, i općenito obrazovani ljudi svi rasa i profila.
Filozofski i politički termin prosvjetljenje različit je od
termina u duhovnosti kao što su prosvjetljenje(moksha, buđenje, samadhi, sahaja samadhi, nirvikalpa samadhi itd itd)

E pa ''duhovno prosvjetljenje je '' prije svega transpersonalno .
Ja se iz opreza i ove vrućine ne bih upuštao u definicije i teoretiziranje što je to prosvjetljenje i po čemu se Buddha razlikuje od Einsteina.

Ali ''tvoje'' prosvjetjenje je ''različito od ''onog prosvjetljenja koje je postigao Buddha ili Ramana Maharsi ili Nisargadattta Maharaj ili još živuća kršćanska mističarka i majka 4 djece Bernadette Roberts
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 04.08.2017. at 22:29.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 23:07   #38
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
O tome su pisane knjige a i na ovom podforumu ima brdo tema.
Druge teme su nebitne. Kada koristimo izraz "prosvijetljenost" onda bi trebali znati o čemu se radi. Ako ja trebam čitat beskrajne rasprave o njegovom značenju onda je njegova uporaba čisto gubljenje vremena.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Nije ti lako izraziti, ali termin je sklizak.
''Nadilaženje ljudskog '' je vrlo široko i neprecizno.
Nisam ja izmislio termin duhovne transcedencije.
Tvoje pitanje ide svima onima koji koriste taj termin.


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
E za ovo sam siguran pa bih komentirao.
Prosvjetljenje koje se spominje u duhovnosti i misticizmu nije prosvjetljenje koje se koristi u običnom govoru, i obrazovanju .
Nisam to ni rekao. Iako se mogu složiti da obrazovanje ima velikog učinka na širinu svijesti.



Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ono što ti držiš za prosvjetljenje je posljedica učenja, napredovanja, čitanja, ''širenje vidika'' i nalazi se na razumskoj i personalnoj razini.
Prosvjetljeni pojedinci na taj ''tvoj '' način su npr Einstein, svi nobelovci, i općenito obrazovani ljudi svi rasa i profila.
Jesi pročitao što sam napisao o Isusu i Buddhi? Pitam zato što ne pokazuješ znakove razumijevanja toga što sam napisao.


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
E pa ''duhovno prosvjetljenje je '' prije svega transpersonalno .
Ja se iz opreza i ove vrućine ne bih upuštao u definicije i teoretiziranje što je to prosvjetljenje i po čemu se Buddha razlikuje od Einsteina.

Ali ''tvoje'' prosvjetjenje je ''različito od ''onog prosvjetljenja koje je postigao Buddha ili Ramana Maharsi ili Nisargadattta Maharaj ili još živuća kršćanska mističarka i majka 4 djece Bernadette Roberts
Nisam ni slutio koliko vrućina utječe na ljude.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 23:18   #39
Prosvjetljenje je tehnika djeljenja sebe da bi izvršio majstorski čin unificiranja sebe u JEDNOTU.

To je kao namjerno izazvano ludilo da bi se poslije unificirao.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 23:34   #40
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Druge teme su nebitne. Kada koristimo izraz "prosvijetljenost" onda bi trebali znati o čemu se radi. Ako ja trebam čitat beskrajne rasprave o njegovom značenju onda je njegova uporaba čisto gubljenje vremena.
Riječi nisu potpun opis stvari i to je jedna od temeljnih istina filozofije i duovnosti i čudi me da te tako jednostavna istina frustrira.

Tako moje i tvoje i svačije razumijevanje termina prosvjetljenje, bog, svjesnost, duh, ljubav, istina nije i ne može nikada biti isto.

Svi znamo što je kamen ali zato što to svi znamo i lako nam je dostupan kamen malo vrijedi.

Svi smo čuli za termine bog,istina, ljubav, sreća, nirvana, prosvjetljenje ,duh, duša ali koliko ja znam

a) ja nemam pojma što je to gore nabrojano
b) nitko koga sam ja susreo ili čitao zna išta o tome
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.