Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 01:34   #41
Cudno je to.
Ja kada vidi dvoje zaljubljenih, uvek je to nekako ista zaljubljenost.
Drugaciji parovi, mozda drugacija prica, shvatanje, razvoj...da, ali ipak, nekako ista zaljubljenost.
Verovatno postoje i znastvene studije, glede fizioloskih aspekata zaljubljenosti i verovatno su, ako ne isti, neki parametri veoma slicni.

Zasto bi sa duhovnoscu/prosvetljenem bilo drugacije ?
Ja, sam kod svih duhovnih (mozda i prosvetljenih) ljudi koje sam sreo, video istu duhovnost.
Da, razlicite price, razliciti sistemi, razlicita dubina uvida,
ali ipak ista bozanska iskra u ocima, isti blagi ton u govoru, isto ljubavno zracenje, ista bistrina pogleda.

Nemam konkretnog dokaza, ali sam ubedjen da postoji samo jedna duhovnost, samo jedno prosvetljenje (mozda sa nekim stupnjevima) i da duhovnost nije tako proizvoljna pojava, kako ju se ovde pokusava prikazati (cak ni fizioloski proizvoljna).
Druga je prica sto se ne da tako lako definirati, objektivno izmeriti, te je stoga cela oblast podlozna subjetivnim zabludama i manipulaciji subjektima.
PS
Zato sam kao mozda "idealan koncept" i naveo "budi srecan".
Naravno da je moguce zabludeti u trazenju "srece", ali bez preteranog mudrovanja (sofisticiranih tradicionalnih koncepata, koji nisu deo naseg iskustva), biti srecan, kao osluskivanje svoje najdublje nutrine, moze biti prilicno jednostavan i od manipulacija zasticeni put (ako je covek iskren sa sobom).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 10:21   #42
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Zato sam kao mozda "idealan koncept" i naveo "budi srecan".
To je i Meher Babin 'koncept' 'Don't worry be happy'.
No, ako netko ne meditira, teško će doći do toga stanja.

Zato je koncept 'nivartadhvam' najuzvišeniji: 'povuci se', 'transcendiraj' i onda djeluj iz tog polja.

Postoji priča o Brahmi koji, kada je pokušao stvarati Univerzum, nije, u početku, uspio.
Tada je čuo riječ 'Tapa' što znači pokora, da se povuče i meditira. Kad je meditirao, utemeljio se u transcendentnom, tek onda je mogao početi stvarati.

Ovo je alegorija koja objašnjava svu tajnu života, stvaranja i kreativnosti: povuci se u sebe i onda djeluj utemeljen u toj tišini, u tom stanu yoge /Jedinstva.
Kako će to netko izvesti,to je druga stvar. Postoje brojne tehnike i škole koje nude razne metode no put je uvijek 'povuci se' 'transcendiraj'.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:05   #43
Quote:
Bagi9;6.8.2017 kaže:
...
Zato je koncept 'nivartadhvam' najuzvišeniji: 'povuci se', 'transcendiraj' i onda djeluj iz tog polja.
...
Quote:
Bagi9; 20.7.2017 kaže:
...
Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.
...
Quote:
Bagi9;25.7.2017 kaže:
...
Istinska sloboda bi bila 'odvojenost' od koncepta.
...
Steta, a tako si dobro poceo.

Vidim da si dobro informiran, te sigurno znas i onu zen pricicu:

" Jedan studentu odlučio je otići u svijet kako bi susreo velikog mudraca i učio od njega. Nakon što je konačno našao velikog mudraca koji mu je trebao postati učitelj, student mu je odmah počeo pripovijedati svoja uvjerenja koja je stekao tijekom svog putovanja. Učitelj ga je pozorno slušao, a onda je donio čaj i šalicu koju je stavio pred njega. Student je na tren zastao da malo uhvati zrak od toliko pričanja i u tom trenu je primijetio kako je njegova šalica već puna no učitelj je još uvijek dolijevao čaj koji se prolijevao okolo.

“Učitelju, moja šalica je puna. Zašto još uvijek ulijevaš čaj?” –upitao je student začuđeno.
“Ti si poput ove šalice” – rekao je učitelj-“Napunio si se s toliko znanja da nije ostalo ni malo prostora za rast.” "
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 15:27   #44
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali i dalje trebamo vidjeti što "prosvjetljenje" zapravo znači.
Transformacijski proces osobe osvjestavanjem.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Je li to neka vrsta doslovne transcedencije ljudskog ili se tu radi o transcedenciji određenih ljudskih navika u okviru ljudskog.
Teistički pristup vs ateistički.
Iz teističke perspektive se nesumnjivo radi o nadilaženju ljudskog.
Ne radi.

Radi se o nadilazenju potcinjenosti nizim porivima te optimalnoj uporabi nizih i visih.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ja kao ateist gledam na to kao oplemenjivanje ljudske prirode uz pomoć ljudskih potencijala.
Znaci gledas isto.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Isusa i Buddhu vidim kao ljude koji su shvatili da se čovjek treba otkinuti od ovisnosti o suvišnostima koje u svojoj suštini rade daleko više štete nego koristi.
Dobro vidis.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Emocionalne ovisnosti čije uklanjanje oslobađa i time ne tjera na nerazumne i nesvjesne konfliktne reakcije.
Ne radi se samo o uklanjanju emocionalne ovisnosti niti samo emocijama nego generalnom osvjestavanju unutarnjih mehanizama te razvijanju samokontrole i kontinuiranom razvoju. Emocije i misli tu postaju alati koji sluze umjesto necega cemu se sluzi.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Činjenica je da postoje kvalitete. Pitanje je samo o čemu se tu zapravo radi.
Ljudskim ili božanskim?
"Ili" je nepotrebno.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Jesu li karakterne kvalitete Isusa i Buddhe dostižne čovjeku ili je za to potrebno nadljudsko?
Dosizne su covjeku.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali meni već samo pitanje ukazuje na ljudsko jer čovjek može razumjeti jedino ono što je već u domeni njegovog iskustva. Koje svrhe bi bilo da je Isusova i Buddhina priča nešto što čovjek ne može prepoznati u sebi?
Ne bi bilo svrhe.

Iskustveno znanje:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gnosis
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 18:48   #45
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Transformacijski proces osobe osvjestavanjem.
Tzv. prosvjetljenje značilo bi oslobođenje od iluzija svih vrsta, koje nas drže zatočene u matrici (mentalnoj i emocionalnoj) našom vjerom i voljom. Tu se uključuje i rasturanje osobnosti, generatora iluzije.

Promjene su djelomično mijenjanje osobnosti ili dodatak, nadogradnja nečim drugim/novim.

Quote:
Ne radi se samo o uklanjanju emocionalne ovisnosti niti samo emocijama nego generalnom osvjestavanju unutarnjih mehanizama te razvijanju samokontrole i kontinuiranom razvoju. Emocije i misli tu postaju alati koji sluze umjesto necega cemu se sluzi.
Kako ćeš doći do tih duboko ukorijenjenih mehanizama? Kojom tehnikom? Načinom?

Za samokontrolu pak potreban je određeni stupanj zrelosti, shvaćanje... Ostalo je uzaludno mučenje i prženje, bez "željenih" rezultata.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 23:08   #46
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Tzv. prosvjetljenje značilo bi oslobođenje od iluzija svih vrsta, koje nas drže zatočene u matrici (mentalnoj i emocionalnoj) našom vjerom i voljom. Tu se uključuje i rasturanje osobnosti, generatora iluzije.
Iluzije - da, osobnost - ne.
Ego generira iluzije. Osobnost je nesto drugo.

Ego - "ono sto ja mislim da sam Ja"

(na temelju limitacija fizickih cula i feedbacka vanjskog svijeta)

Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Promjene su djelomično mijenjanje osobnosti ili dodatak, nadogradnja nečim drugim/novim.
Osobnost - Unikatni partikularni potencijal, dolazi rodjenjem, nepromjenjivo

Karakter - ono sto se iz potencijala razvija i oblikuje cijeli zivot

Neki brkaju jedno s drugim pa se oslanjaju na nerad i inerciju sa "takav sam kakav sam prihvati me kakav jesam". (Promovirano stanje svijesti idiotizacijom zapadnih medija)

Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Kako ćeš doći do tih duboko ukorijenjenih mehanizama? Kojom tehnikom? Načinom?
Nema jednostavnog odgovora.

Za pocetak opazanje i razmatranje unutarnjih i vanjskih procesa i adaptacija.
Misli, emocije, rijeci, ponasanje.

+

Neki imaju "meditaciju", neki "molitvu".
Radi se o istom. Iako su neki pobrkali meditaciju sa praznoglavoscu, neki "molitvu" sa zicanjem i praznoglavoscu a neki i jedno i drugo sa kronicnim neradom i inercijom.

Promjena djelovanja i navika oblikuje karakter. Razvoj karaktera razvija bazu iz koje se razvijaju daljnje sposobnosti.

Postoji set disciplina koje se mogu danas istraziti online i uglavnom sezu daleko u proslost.

Jedan koristan primjer su moralni kodeksi i aksiomi raznih ucenja koji usmjeravaju u stanje svijesti:

http://www.aldokkan.com/art/proverbs.htm

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_..._of_Pythagoras

Neke stvari mogu zvucati poznato iz trenutno popularnih ucenja.
Sto nije slucajno.

Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Za samokontrolu pak potreban je određeni stupanj zrelosti, shvaćanje...
Tocno.

Radi cega su ocekivanja da ce linija manjeg otpora i bilo kakva brza rijesenja uroditi plodom i dovesti nekog do "prosvjetljenja" - nerealna ocekivanja.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 14:01   #47
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Privukla me ova rečenica o kojoj vrijedi možda cijelu temu otvoriti.
Čini mi se da autor a i 99 od 100 duhovnjaka i duhovnjača vjeruju da je
''dobro '' prosvjetliti se odnosno postići ''viša '' ''bolja'' '' jača '' super i hiper i turbo stanja svijesti.

Za početak bih rekao da i povijest prosvjetljenih ljudi (Isus) i njihove eksplicitne izjavu ukazuju da tome nije tako.

Tj da je upravo obrnuto !! što god je neki čovjek ''čišći'' ,bolji ,plemenitiji to će imati manje ''uspjeha'' i PREDNOSTI u svakodnevnom životu.

Jedina prosvjetljena žena za koju znam Bernadette Roberts na jednom mjestu izričito kaže da ono što joj se dogodilo (Experience of no self tj postignuće onog što i Buddha) ne bi nikom preporučila ( a ipak je to put kojim će neizbježno krenuti duhovna evolucija za većinu ljudi jer nam je to ''uprogramirano '' u ''rast '')

Nisagadatta Maharaj isto tako na jedno mjestu kaže će upravo oni koji su realizirali lošije proći u ''svakodnevnoj '' rat race jer se neće gurati ili biti pohlepni, ambiciozni , iznajmljivati apartmane
Ljudi vjeruju zato što im se tako prezentira, zato što i kompletan religijsko-duhovni marketing, kao i svaki drugi, počiva na takvim porukama i obećanjima.

Deterdžent koji ne objavi da će ukloniti svu prljavštinu nećeš kupiti, nećeš prihvatiti ni ideju koja ti nešto ne nudi. Recimo, proširenje svijesti, hodanje po vodi, bezbroj djevica ili raj na drugom svijetu ... , u svakom slučaju, nečim te moraju namamiti u zamjenu za potporu i nešto novca.

Možemo kriviti ljude što žele lakši život, što su naivni ili se zapitati je li pošteno obećavati sve i svašta, a onda ne ispuniti obećanje.
Henkel ti se sigurno neće ispričati što te navukao jer Persil naprosto nije svemoćan, to se zna, ali promotori religijsko-duhovnog ne dovode u pitanje svoj supreme. Izostanak sjajnih rezultata uvijek svale na tebe.
Illana is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 14:43   #48
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nisam to ni rekao. Iako se mogu složiti da obrazovanje ima velikog učinka na širinu svijesti.
...
Ima i nema.
To je zapravo isto vrlo ljudski, da ne kažem relativno. Ne u onom smislu "diploma ne znači ništa" pa je upitno da li netko nešto uistinu zna ili ne zna ... nego onda kad je neko znanje upravo na zavidnoj razini.

Ako širina svijesti ima neke veze s karakterom ili temperamentom, ni obrazovanje ni IQ, ni genij ni talenti tu puno ne jamče. Naprotiv, mnogi od velikana znanosti i umjetnosti nerijetko su teški ljudi ili loši prijatelji, partneri, roditelji, ..., iako o koječemu puno znaju.
Illana is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 15:07   #49
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Riječi nisu potpun opis stvari i to je jedna od temeljnih istina filozofije i duovnosti i čudi me da te tako jednostavna istina frustrira.
Nije čak ni bitno je li opis "potpun" ili nije. Bitno je da postoji razumijevanje termina bez obzira na emocionalno stanje i uvjerenja.
Naš dijalog svjedoči tome da postoje termini koji su obojici po značenju dovoljno jednaki da smisaono komuniciramo.
Riječi same po sebi nemaju nikakvo značenje već im značenje mi dajemo zajedničkim konsenzusom. Bez razumijevanja nema konsenzusa.
Ako oko značenja određenog termina ne možemo ostvarit zajednički konsenzus onda ga je uzaludno koristiti. Sad je samo pitanje koji su razlozi da ne možemo ostvariti konsenzus oko značenja tog pojma!?

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Tako moje i tvoje i svačije razumijevanje termina prosvjetljenje, bog, svjesnost, duh, ljubav, istina nije i ne može nikada biti isto.
Kada razumijevanje ljubavi i istine ne bi bilo dovoljno slično, ne bi bilo ljubavi ni istine. Ne bi bilo ljudske vrste.
Razumijevanje termina prosvjetljenje, bog, i duh nije jednako i baš zbog toga je irelevantno. Uporaba tih termina može emocionalno značiti jednoj osobi a drugoj ništa i tu priča završava.


Svi znamo što je kamen ali zato što to svi znamo i lako nam je dostupan kamen malo vrijedi.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Svi smo čuli za termine bog,istina, ljubav, sreća, nirvana, prosvjetljenje ,duh, duša ali koliko ja znam

a) ja nemam pojma što je to gore nabrojano
b) nitko koga sam ja susreo ili čitao zna išta o tome
Bit će nešto od tebe.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 15:48   #50
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Transformacijski proces osobe osvjestavanjem.
To može značiti bilo što. Svijest je samo sadržaj budnog stanja uma.
Sadržaj određuje njen izgled. Svaki čovjek ima sadržaj svoje svijesti i u skladu sa njime se ponaša.
Mislim da ti "osvještavanjem" smatraš određen (poželjan) sadržaj svijesti.



Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ne radi.

Radi se o nadilazenju potcinjenosti nizim porivima te optimalnoj uporabi nizih i visih.
Mogao bih se tu složiti mada prvo trebamo vidjeti koji su to "viši" porivi.


Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Dobro vidis.
Kako znaš?


Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ne radi se samo o uklanjanju emocionalne ovisnosti niti samo emocijama nego generalnom osvjestavanju unutarnjih mehanizama te razvijanju samokontrole i kontinuiranom razvoju. Emocije i misli tu postaju alati koji sluze umjesto necega cemu se sluzi.
Možeš li dat primjer generalnog osvještavanja unutarnjih mehanizama?

Pitam zato što mi se fraza "osvještavanje unutarnjih mehanizama" čini dosta pretencioznom u smislu da si otkrio sve mehanizme koji djeluju na ljudsko ponašanje. Koliko znam, nitko još nije posve otkrio tajnu kompleksnosti ljudske prirode.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 19:48   #51
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Svijest je samo sadržaj budnog stanja uma.
Svijest nije sadrzaj a budnost nije jedno stanje nego varijabilno svojstvo razine/razvijenosti svijesti.

Covjek nije u potpunosti "budan" kad se ustane iz kreveta.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Mogao bih se tu složiti mada prvo trebamo vidjeti koji su to "viši" porivi.
http://www.john-uebersax.com/plato/plato3.htm


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Možeš li dat primjer generalnog osvještavanja unutarnjih mehanizama
Generalnog ne.

Partikularnog - pojmis principe hranjenja pa bolje biras sto i kako asimiliras.

"Osvijesteno" hranjenje > svjesno djelovanje u adaptaciji hranjenja > optimizirano hranjenje

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Pitam zato što mi se fraza "osvještavanje unutarnjih mehanizama" čini dosta pretencioznom
Jer ti stav utjece na interpretaciju.
Uz adaptirani stav se ne cini.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 22:58   #52
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Iluzije - da, osobnost - ne.
Ego generira iluzije. Osobnost je nesto drugo.

Ego - "ono sto ja mislim da sam Ja"
Osobnost je, uz gensko nasljeđe, sve što pojedinac na/u sebe nakupi kroz život. To su uvjerenja, vjerovanja, obrazac razmišljanja, isključivi stavovi, sklonosti, skup navika, identifikacija...

Ego je njen dragocjen dio. Naravno i um, razum, intelekt, sklop emocija.
Da, od toga "ja" sve počinje, množi se i održava (iluzija).


Quote:
Osobnost - Unikatni partikularni potencijal, dolazi rodjenjem, nepromjenjivo

Karakter - ono sto se iz potencijala razvija i oblikuje cijeli zivot
Sva ta silna spika o buđenju, oživljavanju i razvoju potencijala, spiritualnoj pozitivizaciji, napredovanju, rastu, misterijima, "višim" svijestima... najčešće veze nema, ili uopće nema, s "prosvjetljenjem", mokšom ili oslobođenjem.

Quote:
Za pocetak opazanje i razmatranje unutarnjih i vanjskih procesa i adaptacija
To je promatranje i pokušaj razumijevanja produkata dubokih unutarnjih nesvjesnih mehanizama.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 00:34   #53
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Steta, a tako si dobro poceo.

Vidim da si dobro informiran, te sigurno znas i onu zen pricicu:

" Jedan studentu odlučio je otići u svijet kako bi susreo velikog mudraca i učio od njega. Nakon što je konačno našao velikog mudraca koji mu je trebao postati učitelj, student mu je odmah počeo pripovijedati svoja uvjerenja koja je stekao tijekom svog putovanja. Učitelj ga je pozorno slušao, a onda je donio čaj i šalicu koju je stavio pred njega. Student je na tren zastao da malo uhvati zrak od toliko pričanja i u tom trenu je primijetio kako je njegova šalica već puna no učitelj je još uvijek dolijevao čaj koji se prolijevao okolo.

“Učitelju, moja šalica je puna. Zašto još uvijek ulijevaš čaj?” –upitao je student začuđeno.
“Ti si poput ove šalice” – rekao je učitelj-“Napunio si se s toliko znanja da nije ostalo ni malo prostora za rast.” "
Meni je puno draža ova priča: http://atma.hr/zelim-pronaci-boga/

“Učitelju, želim postati tvoj učenik.”- kaže mladić.

“Zašto?” – odgovori učitelj.

Mladić razmisli na trenutak pa odgovori.

“Zato što želim pronaći Boga.”

Učitelj naglo poskoči, zgrabi mladića za vrat, odvuče ga do rijeke i zaroni mu glavu ispod vode. Nakon što mu je tako držao glavu neko vrijeme dok se mladić koprcao i mlatarao rukama i nogama kako bi se oslobodio, učitelj ga napokon izvuče iz rijeke. Mladić iskašlje vodu i jedva dođe do daha. Kad se najzad uspio smiriti i normalno udahnuti, učitelj progovori:

“Reci mi što si najviše želio dok si bio ispod vode?”

“Zrak!” – odgovori mladić.

“Vrlo dobro,” – mudro će učitelj. “Sad otiđi kući i vrati mi se kad budeš htio pronaći Boga s tolikom željom kao što iz upravo imao želju za zrakom.”
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 03:50   #54
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Osobnost je, uz gensko nasljeđe, sve što pojedinac na/u sebe nakupi kroz život. To su uvjerenja, vjerovanja, obrazac razmišljanja, isključivi stavovi, sklonosti, skup navika, identifikacija...
To su produkti osobnosti i karaktera koji definiraju stanje svijesti.

Sve sto osoba jest nije osobnost.
Osobnost utjece na to sto osoba moze biti.

Osobnost se ne razvija kroz zivot, s njom se dolazi na svijet.
Karakter se razvija kroz zivot.

Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Ego je njen dragocjen dio. Naravno i um, razum, intelekt, sklop emocija.
To nisu dijelovi osobnosti.

Osobnost je individualni potencijal.
Ego je dojam, interpretacija sebe.
Razum je stanje uma.
Intelekt je svojstvo/sposobnost racionalnosti uma.
Sklop emocija je produkt osobnosti i stanja karaktera.

Za to sto si naveo moze se ugrubo reci da definira osobu no to nije osobnost.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 18:46   #55
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Sve svi u pravu. Svi putevi na kraju vode razbijanju koncepata.

I onda duhovni put postaje ekstremno zajeban, jer nema više uporišta u ničemu.

Nema tu zemljovida, nema nikakvog vodstva, nema riječi, nema znanja, nema objašnjenja, nema utjehe bit će sve ok, ni ruke koja bi te prevela preko te rijeke.

Svak za se travu pase i svak se u nepoznato van uma, pa samim tim i van svakog koncepta, sam mora baciti.

Moja pretpostavka je da mnoge iskrene duše zapnu na rubu tog ambisa i onda ili tu tavore ili se vrate koncpetima i rađe se s njima zabavljaju i pričaju o kundalini ili otvaranju čakri ili šta je reko mooji ili jeff, nego da se zalete i polete beyond and above kaveza uma.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 23:32   #56
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Svijest nije sadrzaj a budnost nije jedno stanje nego varijabilno svojstvo razine/razvijenosti svijesti.

Covjek nije u potpunosti "budan" kad se ustane iz kreveta.
Gle, ako ćemo voditi smisaon razgovor onda počni argumentirati svoje stavove. Deklaracije su beskorisne.


Zanima me tvoje mišljenje.




Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Generalnog ne.
"Ne radi se samo o uklanjanju emocionalne ovisnosti niti samo emocijama nego generalnom osvjestavanju unutarnjih mehanizama......"

Jel ti poznata ova rečenica? Ajde molim te budi dosljedan.



Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Partikularnog - pojmis principe hranjenja pa bolje biras sto i kako asimiliras.

"Osvijesteno" hranjenje > svjesno djelovanje u adaptaciji hranjenja > optimizirano hranjenje
Primjer: djevojka/supruga te prevarila (poševila se) sa najboljim prijateljem.
Kako primjenjuješ svoj princip hranjenja na tu situaciju?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 23:45   #57
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Sve svi u pravu. Svi putevi na kraju vode razbijanju koncepata.

I onda duhovni put postaje ekstremno zajeban, jer nema više uporišta u ničemu.

Nema tu zemljovida, nema nikakvog vodstva, nema riječi, nema znanja, nema objašnjenja, nema utjehe bit će sve ok, ni ruke koja bi te prevela preko te rijeke.

Svak za se travu pase i svak se u nepoznato van uma, pa samim tim i van svakog koncepta, sam mora baciti.

Moja pretpostavka je da mnoge iskrene duše zapnu na rubu tog ambisa i onda ili tu tavore ili se vrate koncpetima i rađe se s njima zabavljaju i pričaju o kundalini ili otvaranju čakri ili šta je reko mooji ili jeff, nego da se zalete i polete beyond and above kaveza uma.
Ili kao ja idu loviti ribu. https://www.youtube.com/watch?v=1iUD7NkKnnY

Najveća mudrost u životu je da čovjek pronađe pravu ludost

"- Zasto ne loviš ribu? Izgleda velika ludost, što i jest, ali postane najveća strast. I brani čovjeka od njegovih ludosti. Svijet se moze rušiti, a ti ćeš, nepomičan, buljiti u vodu.
Najveća mudrost u životu je da čovjek pronađe pravu ludost.
Da je vlast pametna, naredila bi svima: udicu u šake, pa na rijeku, lovi ribu! Ne bi bilo buna ni nereda. Kažem ti: lovi ribu, Ahmete Sabo!
- Ne mislim dizati bune, nije mi potrebna nikakva ludost. Miran sam, kao što vidiš.
- Isuviše. Toga se i bojim. Bojim se šta će biti kad se probudiš. Lovi ribu, Ahmete Sabo!"


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Nisagadatta Maharaj isto tako na jedno mjestu kaže će upravo oni koji su realizirali lošije proći u ''svakodnevnoj '' rat race jer se neće gurati ili biti pohlepni, ambiciozni , iznajmljivati apartmane
Ili iznajmljivati apartmana i svu lovu davati ženi !

A meni je ionako dovoljno da mogu svakih par godina promijeniti preko zime
osnovu mreže na mrežama. A to je nekih 700 kuna na dužinu 200 m.
Svoj rad ne računam , to radim uz pjesmu: https://www.youtube.com/watch?v=IFS7EPJuTfM

Zadnje uređivanje krena : 09.08.2017. at 23:57.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 00:19   #58
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ili kao ja idu loviti ribu. https://www.youtube.com/watch?v=1iUD7NkKnnY

Najveća mudrost u životu je da čovjek pronađe pravu ludost

"- Zasto ne loviš ribu? Izgleda velika ludost, što i jest, ali postane najveća strast. I brani čovjeka od njegovih ludosti. Svijet se moze rušiti, a ti ćeš, nepomičan, buljiti u vodu.
Najveća mudrost u životu je da čovjek pronađe pravu ludost.
Da je vlast pametna, naredila bi svima: udicu u šake, pa na rijeku, lovi ribu! Ne bi bilo buna ni nereda. Kažem ti: lovi ribu, Ahmete Sabo!
- Ne mislim dizati bune, nije mi potrebna nikakva ludost. Miran sam, kao što vidiš.
- Isuviše. Toga se i bojim. Bojim se šta će biti kad se probudiš. Lovi ribu, Ahmete Sabo!"



“Enlightenment is a destructive process.
It has nothing to do with becoming better or being happier.

Enlightenment is the
crumbling away of untruth. It's seeing
through the facade of pretence. It's the
complete eradication of everything we
imagined to be true.”


Adyashanti


Meni se čini da je u stvari idealno, lagano, evolutivno i samim tim posve prirodno ući u taj destruktivni proces kroz pecanje, heklanje , sađenje cvijeća ili planinarenje primjerice nego kroz mantru, tantru, jantru, jogu, čitanje, zadržavanje daha ili filozofiranje.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 00:34   #59
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Gle, ako ćemo voditi smisaon razgovor onda počni argumentirati svoje stavove. Deklaracije su beskorisne.
Nema tu stavova.

Dojam korisnosti je relativan. Velikim dijelom i o interpretaciji i kriterijima.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Zanima me tvoje mišljenje.
Misljenje je mentalni proces koji moze i ne mora dovesti do razumijevanja, a za postizanje razumijevanja cesto je korisniji vlastiti. A za razumijevanje nekih koncepata i nuzan.

Imas bazu za vlastiti proces na tom linku.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
"Ne radi se samo o uklanjanju emocionalne ovisnosti niti samo emocijama nego generalnom osvjestavanju unutarnjih mehanizama......"

Jel ti poznata ova rečenica? Ajde molim te budi dosljedan.
U cemu vidis problem ?

Postoji mnostvo "mehanizama" koji se razvojem svijesti osvjestavaju dio po dio.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Primjer: djevojka/supruga te prevarila (poševila se) sa najboljim prijateljem.
Kako primjenjuješ svoj princip hranjenja na tu situaciju?
Nikako.

Osim ako je jela nesto za vrijeme seksa.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 16:55   #60
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
“Enlightenment is a destructive process.
It has nothing to do with becoming better or being happier.

Enlightenment is the
crumbling away of untruth. It's seeing
through the facade of pretence. It's the
complete eradication of everything we
imagined to be true.”


Adyashanti


Meni se čini da je u stvari idealno, lagano, evolutivno i samim tim posve prirodno ući u taj destruktivni proces kroz pecanje, heklanje , sađenje cvijeća ili planinarenje primjerice nego kroz mantru, tantru, jantru, jogu, čitanje, zadržavanje daha ili filozofiranje.

"Prosvjetljenje je destruktivan proces. Nemaju nikakve veze s poboljšanjem ili sretnijim. Prosvjetljenje je raspadanje od neistine. Vidi kroz pročelje pretvaranja. To je potpuno iskorjenjivanje svega što smo zamislili da budemo istiniti. "Adyashanti” Adyashanti


Nije ni čudo da je Krishnamurti U. G. rekao : "Ako je ovo što sam ja doživio prosvjetljenje, onda treba bježati iz toga iskustva ko vrag od tamjana"

Inače on nije volio yogu koju je jedno vrijeme vježbao. Rekao je o njoj da nikad nije vidio kravu ili pak kozu da se isteže i radi halasan. A pranayamu još manje.
Prema tome, yoga je obična neprirodna ludorija.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.