Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2017., 23:35   #61
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Osobnost se ne razvija kroz zivot, s njom se dolazi na svijet.
Karakter se razvija kroz zivot.
Po tome genetika određuje/predisponira osobnost? Što drugo? Možda karma?
Ali to ne mora biti tako, ako se misli na te stvari. Puno toga može se mijenjati, jače izražavati, odbacivati iil usvajati.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
[I]
Nije ni čudo da je Krishnamurti U. G. rekao : "Ako je ovo što sam ja doživio prosvjetljenje, onda treba bježati iz toga iskustva ko vrag od tamjana"
Ne može se od toga pobjeći, dođe li vrijeme za to. Niti se možeš na to prisiliti.

Quote:
Inače on nije volio yogu koju je jedno vrijeme vježbao.
Prestao je brinuti i zamarati se što će se događati s njegovim tijelom i psihom. Moguće, nije ga (previše) zanimalo koliko će sreće ugrabiti i kad će skončati. Pun k. mu je bio ljudskih pizdarija kojih se nagledao i naslušao.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:21   #62
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Pun k. mu je bio ljudskih pizdarija kojih se nagledao i naslušao.
Nije on jedini !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 02:04   #63
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Po tome genetika određuje/predisponira osobnost? Što drugo? Možda karma?
Karma afektira ishod genetike.
Genetika nije jedini faktor koji utjece na osobnost.

Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Ali to ne mora biti tako, ako se misli na te stvari.
Ako se misli i djeluje, utjece se na posljedice, izborom lanca akcije-reakcije.
Principi koji dovode do manifestacije posljedica nisu podlozni promjeni.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 10:44   #64
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Tzv. prosvjetljenje značilo bi oslobođenje od iluzija svih vrsta, koje nas drže zatočene u matrici (mentalnoj i emocionalnoj) našom vjerom i voljom.
Ne od "iluzija svih vrsta", nego isključivo onih vezanih za vlastito postojanje, a ponajmanje "našom vjerom i voljom", jer put razvoja je put stvaranja ili put rođenja "sebe". Nema "nas" i to jest suština problema. Ako i postoji prosvijetljen čovjek, to znači da je do promjene došlo samo na jednom polju, ta osoba i dalje može raditi vrlo loše, neracionalne ili čak i negativne stvari šta je dosta teško za razumijeti. Prosvjetljenje ne nudi slobodu, bar ne na način kako se uobičajeno poima ista. Možda bi se i prije moglo kazati da nudi vrlo ograničen, uzak put, a vrlo važno put obilježen neprekidnim naporom, enormnim trenjem. No samo nudi, čini dostupnu opciju, daleko od toga da primorava na istu, dapače, najčešće se ljudi ne pomaknu pedalj dalje misleći da su na kraju "puta" tamo gdje je u biti početak, prag Postojanja.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:19   #65
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
...
Inače on nije volio yogu koju je jedno vrijeme vježbao. Rekao je o njoj da nikad nije vidio kravu ili pak kozu da se isteže i radi halasan. A pranayamu još manje.
Prema tome, yoga je obična neprirodna ludorija.
Da li je video kravu, ili pak kozu, da po ceo dan sede za kompjuterom ?
Vezbanje hatha joge i meditacija dokazano uticu na bolje psihofizicko zdravlje.
Kritike uglavnom dolaze od onih koji jogu ne poznaju, ili su lenji da vezbaju, ili pak ocekuju carobni stapic, koji ce ih prosvetliti.
UG je tu verovatno posebna prica i ne mora biti neko merilo prosvetljivanja.



Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:02   #66
Mačke i psi to ne rade jer vježbaju, nego rade INSTIKTIVNO !
Ali i mi to radimo:

Istezanje - ujutro se instiktivno istežemo i protežemo kako bi pripremili tijelo za fizički teret koji očekujemo tijekom dana. U isto vrijeme, istezanje je dobro za mišiće, obnavlja protok krvi i poboljšava raspoloženje


http://metro-portal.rtl.hr/7-cudnih-...o-stiti/102580

Nisam nikad vidio svoju mačku da ide kod susjede i tamo se isteže pola sata.
Ali sam vidio susjedu koja ide 200 metara dalje u fitnes centar na yogu. I tamo se 5 puta tjedno isteže po pola sata.

Ja sam osobno više sa ovakvu vrstu vježbanja:

Zadnje uređivanje krena : 14.08.2017. at 00:14.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 13:40   #67
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Karma afektira ishod genetike.
Genetika nije jedini faktor koji utjece na osobnost.
Dijete u ranoj dobi života izražava se u trećem licu jednine kad govori nešto o sebi. Ono što slijedi je razvoj osobnosti i naučeni način izražavanja: "ja sam"...

Quote:
Ako se misli i djeluje, utjece se na posljedice, izborom lanca akcije-reakcije.
Principi koji dovode do manifestacije posljedica nisu podlozni promjeni.
Po tome osobnost (iliti potencijal osobe) ostao bi po rođenju ograničen na taj potencijal. Strogo bi život osobe ostao determiniran osobnošću, okvirima osobnosti, do kraja života.

Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ne od "iluzija svih vrsta", nego isključivo onih vezanih za vlastito postojanje,
Da, u prvom redu.

Quote:
a ponajmanje "našom vjerom i voljom", jer put razvoja je put stvaranja ili put rođenja "sebe". Nema "nas" i to jest suština problema. Ako i postoji prosvijetljen čovjek, to znači da je do promjene došlo samo na jednom polju, ta osoba i dalje može raditi vrlo loše, neracionalne ili čak i negativne stvari šta je dosta teško za razumijeti
Nema tu promjene. Ima raspadanja, do potpunog rasula, svega što nam se činilo svetim, čvrstim i važnim. Misli se na unutarnji svijet.

Što može raditi takav čovjek teško je reći.

Quote:
Prosvjetljenje ne nudi slobodu, bar ne na način kako se uobičajeno poima ista. Možda bi se i prije moglo kazati da nudi vrlo ograničen, uzak put, a vrlo važno put obilježen neprekidnim naporom, enormnim trenjem. No samo nudi, čini dostupnu opciju, daleko od toga da primorava na istu, dapače, najčešće se ljudi ne pomaknu pedalj dalje misleći da su na kraju "puta" tamo gdje je u biti početak, prag Postojanja.
Izvorno, prosvjetljenje je sinonim za oslobođenje/unutarnju slobodu od ideje "ja sam" i svega što proizlazi iz toga "ja", prividno putuje, množi se i razvija.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 13:57   #68
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Mačke i psi to ne rade jer vježbaju, nego rade INSTIKTIVNO !
Nisam nikad vidio svoju mačku da ide kod susjede i tamo se isteže pola sata.
Ali sam vidio susjedu koja ide 200 metara dalje u fitnes centar na yogu. I tamo se 5 puta tjedno isteže po pola sata.
Zar nikad nisi zamijetio i osjetio fizičku ugodu vježbanja, ako si to ikad radio.

Smiješno je uspoređivati životinje i ljude u vezi s tim. Čovjek može suspregnuti instinktivni poriv. Životinja mu se ne opire.

Quote:
a sam osobno više sa ovakvu vrstu vježbanja:
To je prije svega rad radi egzistencijalne potrebe, često i protiv dobre volje. Ali da je taj rad, umjereno, dobar za psihofizičko zdravlje to stoji.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 23:31   #69
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Zar nikad nisi zamijetio i osjetio fizičku ugodu vježbanja, ako si to ikad radio.
Nisam nikad osjetio fizičku ugodu vježbanja. Puno sam puta radio yoga-asane, ali ne iz gušta. Više zbog toga jer su mi rekli da će me manje leđa boliti.
Jedino imam gušt dizati ručno mreže preko pasivnog koluturnika. Tada mogu dignuti u 4 sada kilometar mreža i iste baciti u more. Pod uvjetom da uhvatim barem 5 kg ribe.
Ili okopavati vrta malom frezom koja je jako bučna i uz to vibrira. Neka vrsta motornog šamanskog bubnjanja
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 23:47   #70
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Jedino imam gušt dizati ručno mreže preko pasivnog koluturnika. Tada mogu dignuti u 4 sada kilometar mreža i iste baciti u more. Pod uvjetom da uhvatim barem 5 kg ribe.
Ipak vježbaš kroz rad, i to s voljom
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 16:55   #71
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"Promatrati nešto velika je čarobna formula na putu do samospoznaje. Promatranje mijenja kvalitetu promatranog, jer u tamu unosi svjetlo, to jest svijest. Ljudi bi stvari uvijek voljeli mijenjati i stoga samo teško shvaćaju da se od čovjeka jedino traži sposobnost promatranja.
Čovjekov najviši cilj - nazovimo ga mudrošću ili prosvjetljenjem - sastoji se od sposobnosti promatranja svega i spoznaje da je dobro onako kako jest. To znači istinsku samospoznaju.
Dokle god čovjeku još nešto smeta i dokle god nešto još drži potrebitim promjene, on nije postigao samospoznaju"
(R. Dahlke)
Par stoljeća ranije:
Quote:
Kad se dogodi da duh može sebe promatrati, samim tim se pretpostavlja da on prelazi većem savršenstvu, odnosno da je ispunjen radošću, tim većom što jasnije može predstaviti sebe i svoju moć djelovanja. - Spinoza
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 10:00   #72
Postoji savršeni koncept, istraži što je Isus "mislio" kad je rekao "Kraljevstvo nebesko je u vama"...ili što je Sv Franjo "mislio" kad je rekao "mjesto koje tražite je mjesto s kojeg tražite".
Ili što je Prorok "mislio" sa tvrdnjom "onaj ko poznaje sebe, poznaje i gospoda".
Napravi si uslugu i ne dvoji o autentičnosti tih izjava, prihvati ih kao apsolutnu istinu, bez imalo sumnje.
Jednostavno shvati/razumi/spoznaj tko si. Postavi si pitanje svih pitanja.,"tko sam ja?".
Ti si čudo, savršen si, slobodan, čista ljubav. Ako misliš da nisi, umislio si to, živiš u ime nečeg što ne postoji.
Ljubav.

Zadnje uređivanje Zajko : 18.08.2017. at 10:12.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 13:21   #73
Quote:
Instrument sjedinjenja suprotnosti zove se LJUBAV.
Ljubav teži sjedinjenju – ljubav hoće stapanje, a ne da bude razdvojena.
Ljubav je ključ sjedinjenja suprotnosti jer ona pretvara ti u ja, a ja u ti.
Ljubav je pristajanje bez ograničenja i uvjeta.
Ljubav hoće postati jedno s čitavim svemirom – dokle god nam to nije pošlo za rukom, mi ljubav nismo ostvarili.
Dokle god ljubav bira, ona nije stvarna ljubav, jer ljubav ne razdvaja a izbor to čini...
/R. Dahlke/

..
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 10:25   #74
U suštini, svaki koncept bi trebalo transcendirati i na kraju odbaciti.
Može se reći da je svaki koncept dobar na određeenom stupnju razvoja, no na kraju uvijek dolazi njegovog odbacivanja, tj. dolaska u stanje gdje nam on više nije potreban…
…, no ljudi, naročito religiozni fanatici ili 'znanstveni' fanatici drže se svojih koncepata jer još nisu stigli do biti.

Čitam sad knjigu „Uspon na goru Karmel“ sv.Ivana od Križa gdje on upravo ovo opisuje dajući mu naziv: promatranje i motrenje.
Promatranje je kontemplacija koja nas želi dovesti u stanje božanskog jedinstva, dok je motrenje sam ulazak u to stanje. Kad smo ostvarili stanje motrenja, više se ne treba baviti kontemplacijom jer je ona ostvarila svoju svrhu.

No, postoje mogi učitelji kao Kršnamurti koji govore 'budite ono što jeste' ili svi oni drugi koji govore o 'vječnom sada' i življenju u 'sadašnjem trenutku' i odbacuju sve koncepte.
Njihova greška je u tome što oni daju savjete da ne treba ništa raditi, već samo 'promatrati', 'biti ono što jesi',…istina je da je ovo odličan opis toga stanja, no on neće ljude dovesti do oslobođenja i božanskog jedinstva.

Griješe, dakle, i oni koji su vezani za određeni koncept i oni koja ga potpuno odbacuju kao nepotreban.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 14:14   #75
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Izvorno, prosvjetljenje je sinonim za oslobođenje/unutarnju slobodu od ideje "ja sam" i svega što proizlazi iz toga "ja", prividno putuje, množi se i razvija.
Nije problem u slobodi od "ja sam", nego upravo od neimanja istog.
Na svakom ćošku se viče "ja sam", "ja jesam", "ja osjećam", "ja...", međutim kamo sreće kada postoji igdje život, nekakvo postojano, cjelovito i najobičnije "ja".
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 21:33   #76
Velika je razlika između "ja sam" i "ja jesam".
Prvo pretpostavlja da si ti nešto, odvojeni subjekt, a druga da nema "samostojećeg ja" da nisi nikad ni postojao kao ja, osim kao umišljeni entitet.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 09:34   #77
Quote:
Zajko kaže: Pogledaj post
Velika je razlika između "ja sam" i "ja jesam".
Prvo pretpostavlja da si ti nešto, odvojeni subjekt, a druga da nema "samostojećeg ja" da nisi nikad ni postojao kao ja, osim kao umišljeni entitet.
Istina je i jedno i drugo.
Radi se o istovremenosti jednote i mnogostrukosti tj. da su „Gospodin i njegove energije istovremeno iste i različite“ (Chaitanyina doktrina, tzv. Achintya bhedabheda tatwa, a i drugi slično ili isto govore).

U suštini postoji samo svijest koja je svjesna same sebe i u stvarnosti ne postoji ništa drugo jer je iluzija (Brahman Satya Jagad mithya, Samo je Brahman stvaran, svijet je iluzoran; neki prevode 'pojavan').

Martinus kaže da identitet »stvorenih stvari« kao »iluzije« postoji samo »izvan« života. U »okvirima« života»stvorene stvari« su doista stvarnost.
To znači da je naša suština transcendentalna, no u relativnom svijetu mi uvijek postojimo vječno kao pojedinačno biće, kao kap u oceanu vječnog života.
Bog postoji vječno kao ocean (za Martinusa je bog cijeli manifestirani svemir), dok smo mi, kao pojedinačna bića, samo kap u tom oceanu vječnog života. Možemo rasti, postati planet,zvijezda, galaksija,no uvijek ćemo biti samo jedan 'Njegov dijelić'.
Bog doživljava život kroz sva bića, a mi živimo u Njemu vječno se razvijamo i rastemo kroz procese evolucije i involucije.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 09:39   #78
Mi ne živimo u njemu, a niti on u nama. Nema nas dvoje.
ON nikada nije bio objekt, već subjekt.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 19:08   #79
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
U suštini, svaki koncept bi trebalo transcendirati i na kraju odbaciti.
Može se reći da je svaki koncept dobar na određeenom stupnju razvoja, no na kraju uvijek dolazi njegovog odbacivanja, tj. dolaska u stanje gdje nam on više nije potreban…
…, no ljudi, naročito religiozni fanatici ili 'znanstveni' fanatici drže se svojih koncepata jer još nisu stigli do biti.
Koncepti su konstrukcije uma i ne mogu transcendirati. Um može, ali tada više ne postoje koncepti.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 23:27   #80
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Koncepti su konstrukcije uma i ne mogu transcendirati. Um može, ali tada više ne postoje koncepti.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.