Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2017., 09:46   #81
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Koncepti su konstrukcije uma i ne mogu transcendirati. Um može, ali tada više ne postoje koncepti.
Postoje uvijek jedino kad smo slobodni nismo više vezani za njih i više nam nisu potrebni.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 09:50   #82
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoje uvijek jedino kad smo slobodni nismo više vezani za njih i više nam nisu potrebni.


Da, čak i kad imaš relativnu spoznaju o istini moglo bi se reči da imaš koncept, međutim tada "koncept" nosi jednu drugu kvalitetu.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 10:04   #83
Čamac služi da se njime prijeđe rijeka. Kad smo prešli rijeku, ostavimo ga tamo.
On neće nestati, ali nam više nije potreban.

Onda naiđemo na slijedeću rijeku,uzmemo drugi čamac,...
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:53   #84
dobra postava

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje..

tako bi trebalo biti i u pravilu je, ali

ali kako vrijeme ide 1 i 1 su 2. i nitko se ne vraca vise na 1. to ostaje usadeno u nama.

kad dode do kraja, uzmi za primjer ponovno matematicki primjer


di smo mi od tog. a i da kocis malo unaprijed nebi nista puno dobio. samo novi dizajn
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 17:31   #85
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Kencepti su inherentno iluzorni pa je onda uopce pitanje njihove savrsenosti bespredmetno.

Ako vec postoji savrsenstvo u koncemptualnom svijetu to je matematika

No sto se religija tice uglavnom se radi o raznim projekcijama hiperaktivnog uma bez dovoljo egzaktnog filtriranja. Zongliranje idejama koje su se odvojile od svoje svrhe modeliranja okolisa radi lakse organizacije i komunikacije do mjere da pojedinci njima pridaju ne samo neovisan zivot nego ga ponekad nadredjuju i pretpostavljaju fizickom.

Nijedan koncept ne treba uzimati preise ozbiljno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 19:41   #86
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?
Da. To je islam. Izvoli se informirati: http://islamska-zajednica.hr/

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost. Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu. Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...
To je kao da očekuješ da sad svako za sebe ponovo otkriva azbuku (pismo), jezik, metode zdravstvenog liječenja i održavanja zdravlja... jednostavno je tvrdnja bez mnogo smisla. Ali, podržavam tvoj apel da svi idemo svojim putem.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode. Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode. Sto mislite o ovome?
Jedina sloboda za čovjeka je u islamu, jer je to vjera prema kojoj je Bog načinio ljude. Nema drugog puta za istinsku sreću i zadovoljstvo čovjeka, i za njegov uspjeh na oba svijeta, ovom i budućem. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 10:16   #87
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Jedina sloboda za čovjeka je u islamu, jer je to vjera prema kojoj je Bog načinio ljude. Nema drugog puta za istinsku sreću i zadovoljstvo čovjeka, i za njegov uspjeh na oba svijeta, ovom i budućem. Pozdrav
Kudum bey, što ti se događa?

Što je sa svim drugim duhovnim iskustvima koje ljudi imaju?

Ništavno...

Upoznao si SAMO islam jer živiš u takvom okruženju a dijeliš mudrost da je to jedini ispravni put.

Bog je načinio ljude da traže vlastite putove jer svi su vrijedni pa nijedan nema primat istine.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 12:14   #88
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kencepti su inherentno iluzorni pa je onda uopce pitanje njihove savrsenosti bespredmetno.
Svi koncepti nastaju na osnovu nečijeg iskustva i kad se znanje prenosi ono više nije izvorno i dolazi do mnogih prinaka, a pitanje je isto do kakvog je iskustva tvorac određenog koncepta došao jer svi imaju neku svoju priču i viđenje. Oni koji ta iskustva nemaju im mogu samo vjerovati…i kako onda doći ovdje do nekog relevantnog zaključka.
Na kraju se upletu politika, ekonomija i imamo sav taj cirkus uokolo.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ako vec postoji savrsenstvo u koncemptualnom svijetu to je matematika
Može i glazba, ne sva, ali J.S.Bach tu svakako spada.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
No sto se religija tice uglavnom se radi o raznim projekcijama hiperaktivnog uma bez dovoljo egzaktnog filtriranja. Zongliranje idejama koje su se odvojile od svoje svrhe modeliranja okolisa radi lakse organizacije i komunikacije do mjere da pojedinci njima pridaju ne samo neovisan zivot nego ga ponekad nadredjuju i pretpostavljaju fizickom.
Riječ yoga najbolje opisuje stanje kojemu treba težiti, a radi se o ravnoteži i integraciji apsolutnog i relativnog, materijalnih i duhovnih vrijednosti. Sve drugo je zabluda.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nijedan koncept ne treba uzimati preise ozbiljno
Možemo izabrati dva puta: da budemo skeptični prema svemu ili da se predamo nekom učitelju i vjerujemo mu slijepo. Ljudi uglavnom to i rade jer im se ne da misliti previše pa postaju fanatici uvjeravajući druge kako je samo njihov put ispravan.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 12:33   #89
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Da. To je islam. Izvoli se informirati
Naravno, za tebe je to islam.
Marljivo radi na svome spasenju…,a druge pusti neka idu svojim putem ili možda stranputicom, ionako te neće slušati.

Inače, religija koja dozvoljava ubijanje krava za mene je apsolutno neprihvatljiva.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 13:15   #90
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Možemo izabrati dva puta: da budemo skeptični prema svemu ili da se predamo nekom učitelju i vjerujemo mu slijepo.
Postoji još puteva. Jedan je da budemo skeptični samo prema onome što zaslužuje sumnju i propitivanje, a prema ostalom ne budemo.

Takozvana predaja učitelju i slijepo vjerovanje su najčešće teški egotrip, na koji se obično odluče lijeni i neinteligentni umovi, u nadi da će im guru rješavati njihove mentalne zapetljancije i u konačnici to što žele dati na tanjuru.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 16:08   #91
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Naravno, za tebe je to islam. Marljivo radi na svome spasenju… a druge pusti neka idu svojim putem ili možda stranputicom, ionako te neće slušati.
Ja ne držim nikoga; neka svatko ide putem kojim želi. Oprezni me hoće poslušati, bartem neki.

Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Inače, religija koja dozvoljava ubijanje krava za mene je apsolutno neprihvatljiva.
Islam ne dozvoljava ubijanje krava, ovaca, kokoši, konja, pasa, mačaka... Postoji hadis (predaja) da će se i za nepravdu prema jednoj mački ići u džehennem, jer i ona ima svoje pravo kod nas.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kudum bey, što ti se događa?
Ništa ružno.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Što je sa svim drugim duhovnim iskustvima koje ljudi imaju? Ništavno...
Poštujem svačiji duhovni put.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Upoznao si SAMO islam jer živiš u takvom okruženju a dijeliš mudrost da je to jedini ispravni put.
Živim u multikulturalnoj sredini. Islam jest vjera prema kojoj je Bog načinio ljude. To nije ljudska izmišljotina, nego Božija vjera.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bog je načinio ljude da traže vlastite putove jer svi su vrijedni pa nijedan nema primat istine.
Istina, svi su vrijedni, osim puteva nasilnika i podrugljivaca, a Islam, iako jest vrhunac istine i pravde, može obuhvatiti sve puteve. I tvoj put, recimo. Ja i tebe prepoznajem kao muslimanku (u pozitivnom smislu to kažem), iako sam svjestan da ti to ne vidiš i najvjerovatnije ne dijeliš moje mišljenje. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 19:25   #92
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Živim u multikulturalnoj sredini. Islam jest vjera prema kojoj je Bog načinio ljude. To nije ljudska izmišljotina, nego Božija vjera.

Istina, svi su vrijedni, osim puteva nasilnika i podrugljivaca, a Islam, iako jest vrhunac istine i pravde, može obuhvatiti sve puteve. I tvoj put, recimo. Ja i tebe prepoznajem kao muslimanku (u pozitivnom smislu to kažem), iako sam svjestan da ti to ne vidiš i najvjerovatnije ne dijeliš moje mišljenje. Pozdrav
Ako si multi.kulti jasno ti je da takva sredina ne trpi netoleranciju.


I nasilnici i podrugljivci imaju svoj put.
I oni su vrijedni kakvi god da bili.
Nisam religiozna i ne želim nikakvu ladicu...za let si dušo, stvorena...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 21:17   #93
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Kvadratura kruga over and over again.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 22:52   #94
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Čamac služi da se njime prijeđe rijeka. Kad smo prešli rijeku, ostavimo ga tamo.
On neće nestati, ali nam više nije potreban.

Onda naiđemo na slijedeću rijeku,uzmemo drugi čamac,...
U teoriji da, ali u praksi... Problem je u tome što si ljudi vole umisliti da im čamac ne treba već nakon par zaveslaja, pa skoče u rijeku a obale još realno nije na vidiku.

Mudra osoba zna da je obala poprilično daleko (u principu ju ni ne vidimo dok ne umremo), te da je čak i sa tim čamcem put vrlo neizvjestan.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 01:56   #95
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Jedina sloboda za čovjeka je u islamu, jer je to vjera prema kojoj je Bog načinio ljude.
Preživjet će ljudi margine, ne brini...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 02:10   #96
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Mudra osoba zna da je obala poprilično daleko (u principu ju ni ne vidimo dok ne umremo), te da je čak i sa tim čamcem put vrlo neizvjestan.
Misaoni čovjek misli. Razmišlja, hodam po vodi a obala mi daleko. Bistrog mi oka vidim s obale mi se smiju, ali do mene njihov smijeh ne dopire. Pogledam more, to ajkule plivaju podno vala, na površini nijedne peraje. Znan ja znan, delfini su u blizini, moji morski prijatelji... dok je njih, života mi ne mislim do onih tamo obalnih. Mahni im jer ja nemam vremena.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 00:35   #97
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Misaoni čovjek misli. Razmišlja, hodam po vodi a obala mi daleko. Bistrog mi oka vidim s obale mi se smiju, ali do mene njihov smijeh ne dopire. Pogledam more, to ajkule plivaju podno vala, na površini nijedne peraje. Znan ja znan, delfini su u blizini, moji morski prijatelji... dok je njih, života mi ne mislim do onih tamo obalnih. Mahni im jer ja nemam vremena.
Znaš kako se kaže - bolje biti sam nego u lošem društvu. Istina, bar ti nitko ne dodijava... A nikad nisi baš sasvim sam...
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 11:03   #98
Quote:
Bagi9 kaže: Pogledaj post
Postoji li nesto sto bismo mogli nazvati savrseni koncept?

Sve religije imaju nesto sto bismo mogli definirati kao koncept ili odredjenu kozmologiju kroz koji objasnjavaju stvarnost.

Svi ti razni koncepti temelje se na uvidima njihovih osnivaca dok ostali sljedbenici uglavnom samo vjeruju u njih i na kraju ih taj koncept i odvede u tom pravcu.

Nije li smisao da se svi ti koncepti odbace i transcendiraju i da svatko sam dodje do vlastitog uvida i spoznaje...

Sto ako je problem vec u samom pocetku i odredjeni koncept covjeka jednostavno niti ne moze dovesti do istinske slobode.
Ja zapravo mislim da i jeste tako i da nakon mnogih razocarenja i odbacivanja svih tih krivih koncepata covjek na kraju dolazi, nakon niza zivota, do istinske slobode.

Sto mislite o ovome?
Mislim da je savršen koncept onaj koji te može približiti cilju koji si postaviš kao duhovno biće. Ne postoji univerzalno savršen princip jer je sve relativno.

I slažem se da koncepte treba transcedirati. Oni su više kao pomagala, tipa taj čamac koji ste spomenuli. No, s druge strane, ne treba čamac odbaciti kao nevrijedan kasnije, jer da ga nije bilo, ne bismo mogli prijeći rijeku.
Mislim da se ne može dosegnuti van-konceptualno stanje uma osim u stanju samadhija. No samadhi podrazumijeva odvojenost od materijalne uvjetovanosti uma.
Svi mi čaak i kada odbacimo sve religijske i filozofske koncepte, ostaju nam oni vlastiti, što inherentni, što socijalno nametnuti, što osobno izvedeni. Ne znam ima li tu kraja osim u vidu prosvjetljenja.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 01:57   #99
Prvo je sujevjerje a onda metadon zvan religija i zakrpe na programe jedan za drugim..Niz
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.