Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 12:25   #41
"Dodir duha svetog" ima veze s crkvom isto kao i sa udruženjem taxista, vlakovođama, udruženjem kuhara, pekarskom zadrugom itd.
Crkva je potpuno isto "u duhu" kao i spomenute grupe. Crkva dapače ne voli previše one "u duhu", takvi ljudi šire obzore, nisu više dovoljno ekstremni i fanatični, prestaju biti sljedbenici, opasni su i nije ih lako kontrolirati. (Vidi slučaj Anthony De Mello)
I kome bi trebalo dokazivati status "dodirnutog" i zašto?
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:05   #42
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Dakle, španjolska spisateljica je doživjela dodir Duha Svetog a moja prijateljica i njen partner su imali grupnu halucinaciju?


Kako to...?


Jer susret sa nepoznatim nije izazvao u njih nikakvi poriv za štovanje, obožavanje, klanjanje, vjerski ushit...i odlazak u crkvu

Osnovni uvjet za dokazivanjem dodira ovakve vrste je priklanjanje jednoj duhovnoj praksi a ne otvaranje univerzalnim duhovnim obzora što govori o našoj duhovnoj prirodi bez obzira što smo po svojem zemaljskom identitetu.
Znakovi Duha koje crkva prepoznaje, nedostaju.
Atačirala sam uradak par postova ranije koji ih opisuje.

Ne umanjujem iskustvo tvojih prijetelja. Ne znam kako ga okarakterizirati.
Vrijedno ili manje vrijedno?
Jel to neka vizije ili susret s nekakvim duhovnim bićem, tko zna?
Možda da pitaš njih što im je značilo?
Koliko sam uspjela shvatiti iz onog što pišeš - ne mnogo.

Duh Sveti ne ostavlja te u tom "stanju"/raspoloženju.
Njegov je dodir doslovno "life changing".
Izvan svega što si ikada doživjela...ostavlja te bez daha.
Ispunjava nadahnućem kojeg se riječima ne može opisati.
Na svijet oko sebe više ne gledaš istim očima...ne ponašaš se više na isti način, što je svatko oko tebe u stanju uočiti (znakovi).

Nikog ne diskvalificiram.

Samo primjećujem.

Sveta Tereza Avilska:

“Poneki put me snađe tako velika želja da se pričestim, te ne znam da li se to može dosta naglasiti. Dogodilo mi se to i jednog jutra kad je tako kišilo te se činilo da se neće moći izići iz kuće. Kad sam već bila izvan nje, bila sam toliko izvan sebe zbog one želje, da mi se činilo kako bih, sve da su mi i koplja uprli u prsa, bila pošla između njih, a kamoli kroz vodu. Čim sam stigla u crkvu, zahvatio me je veliki ushit. Učinilo mi se da vidim kako se otvaraju nebesa;
Slavlje koje sam tada osjetila u sebi ne može se opisati, niti iskazati, niti će ga moći zamisliti tko to ne bude prošao. Shvatila sam da se tamo nalazi sve što se može poželjeti, a nisam vidjela ništa. Rekli su mi, a ne znam tko, da je jedino što sam tamo mogla učiniti to da shvatim kako ne mogu shvatiti ništa, te promatrati kakvo je ništavilo sve u usporedbi s Onim. Stoga se kasnije moja duša sramila videći da bi mogla zastati na ikakvoj stvorenoj stvari, a kamoli oduševiti se njome, zato što mi je sve nalikovalo na mravinjak."

Sve ono što sam spominjala i Ona spominje (ne mogu ti objasniti koliko mogu razumjeti, podsjetiti se u sebi na "Ono" o čemu govori...).

To je upravo ta razina nadahnuća...ili bolje rečeno, možda ne ta razina/stupanj kojeg je iskusila Tereza, ali je svakako TO...doslovno TO! (u svakom pogledu i dovljnoj "mjeri" da te u potpunosti pomete s nogu. SAMO JE SEKUNDA DOVOLJNA!!!)

Usporedi to sa iskustvom tvojih prijatelja i sama izvedi zaključke.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 11.09.2017. at 22:05.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:42   #43
https://www.youtube.com/watch?v=xdUIqKJyD0Q

neki komentari na ovo? zanimljiva mi je tema i malo sam istrazivao u zadnje vrijeme,u rimokatolickoj crkvi se duh sveti samo spominje formalno al u pentekostalnoj izgleda rade s njim na dosta konkretan nacin. nekako mi intuicija govori da bi nekako tako trebalo bit,bog sigurno nije ustogljen osuseni svecenik koji monotonim glasom cita retke iz biblije.
Landrolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:51   #44
Jeftina cirkuska predstava. Ništa što ne može prosječni scenski hipnotizer, ali uz puno veću zaradu i puno manje etičnosti posto psiho-fizioloske trikove prodaje naivnim vjernicima pod nešto drugo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 22:11   #45
Grozno, kakav cirkus i nasilje. Nesretni ljudi traže rješenje na krivom mjestu.
A pravo rješenje tegle uokolo skriveno na mjestu do kojeg ne postoji cesta, niti razdaljina.

Quote:
Landrolas kaže: Pogledaj post
...nekako mi intuicija govori da bi nekako tako trebalo bit,bog sigurno nije ustogljen osuseni svecenik...
Tako može biti u cirkusu, ne u realnosti. Tako ne bi trebalo biti...i nije. Kao što nije ni svečenik to.
Istina i rješenje nisu u nijednom objektu u koji možeš uperiti prst.
Jer da je, već bi ju našli.
Istina si Ti, ili kako je Sv Franjo sažeo "ono što tražiš je mjesto s kojeg tražiš"...sad se pitaj kako je to moguće, jesam li ja stvarno to što tražim?
Pitaj se "tko sam ja"?

Zadnje uređivanje Zajko : 11.09.2017. at 22:41.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 22:46   #46
Quote:
Zajko kaže: Pogledaj post
Grozno, kakav cirkus i nasilje. Nesretni ljudi traže rješenje na krivom mjestu.
A pravo rješenje tegle uokolo skriveno na mjestu do kojeg ne postoji cesta, niti razdaljina.


Tako može biti u cirkusu, ne u realnosti. Tako ne bi trebalo biti...i nije. Kao što nije ni svečenik to.
Istina i rješenje nisu u nijednom objektu u koji možeš uperiti prst.
Jer da je, već bi ju našli.
Istina si Ti, ili kako je Sv Franjo sažeo "ono što tražiš je mjesto s kojeg tražiš"...sad se pitaj kako je to moguće, jesam li ja stvarno to što tražim?
Pitaj se "tko sam ja"?
neznas da je predstava,spekuliras.isus se proslavio s izbacivanjem zlih duhova iz ljudi snagom duga svetog i to je bilo prvo sto je cinio. isto tako,ta metoda "ko sam ja" nece donijet puno ploda ne zavaravaj se,Ramana Maharishi je odavno napustio tijelo a metoda je vrlo opasna jer se pretvara u mentalnu formulu koja je sama sebi svrha.
Landrolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 23:59   #47
Super, pa ti već znaš istinu, onda tko sam ja da ti kvarim zabavu.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 10:59   #48
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Znakovi Duha koje crkva prepoznaje, nedostaju.
Atačirala sam uradak par postova ranije koji ih opisuje.

Ne umanjujem iskustvo tvojih prijetelja. Ne znam kako ga okarakterizirati.
Vrijedno ili manje vrijedno?
Jel to neka vizije ili susret s nekakvim duhovnim bićem, tko zna?
Možda da pitaš njih što im je značilo?
Koliko sam uspjela shvatiti iz onog što pišeš - ne mnogo.

Duh Sveti ne ostavlja te u tom "stanju"/raspoloženju.
Njegov je dodir doslovno "life changing".
Izvan svega što si ikada doživjela...ostavlja te bez daha.
Ispunjava nadahnućem kojeg se riječima ne može opisati.
Na svijet oko sebe više ne gledaš istim očima...ne ponašaš se više na isti način, što je svatko oko tebe u stanju uočiti (znakovi).

Nikog ne diskvalificiram.

Usporedi to sa iskustvom tvojih prijatelja i sama izvedi zaključke.
Dodirivanje onoga koji se naziva Duhom Svetim je u domeni crkve.
Ako te ne dodirne klasičnim putem (kulturološkim) i baci u stado onda te dodirne Duh i promjeniš ploču i postaješ njegov fan.

Nisu svi ljudi isti, niti svi padaju na takve dodire.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 11:02   #49
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Jeftina cirkuska predstava. Ništa što ne može prosječni scenski hipnotizer, ali uz puno veću zaradu i puno manje etičnosti posto psiho-fizioloske trikove prodaje naivnim vjernicima pod nešto drugo.
Masovna histerija...

http://kulturkokoska.rs/masovne-histerije/
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 22:23   #50
Po samoj Isusovoj definiciji, Duh Sveti stvara iznenađenja, ne možemo Ga staviti u jednu ladicu, ima svoju posebnu logiku i surađuje s onima samo koji su „rođeni od Njega“....I da, On puše. "Odnosi prašinu", "lomi granje", "skida šešire"..."nosi u sebi kapljice kiše"…

„Vjetar puše gdje hoće; čuješ mu šum, a ne znaš odakle dolazi niti kamo ide. Tako je sa svakim koji je rođen od Duha.“ (Iv 3, 8)
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 12:50   #51
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ne bih o tome tko je ili nije izmislio božanstva odnosno Boga,no ovdje mi je zapelo za oko: pretvaranje u svetost.
Kako uopće nesavršeno ljudsko biće može postati sveto,kad nas upravo kršćanstvo ući da je svet isključivo i samo Bog.
Poglašavanje svetim ljudsko biće od strane drugih ljudskih bića ,ma koje titule nosili,jer i te su im dane od drugih ljudskih bića,smatram, največim svetogrđem.
I kojim to načinom nesavršeno ljudsko biće postaje svetim:
življenjem iza zidina?
trapljenjem vlastitog tijela
obavljanjem neke dužnosti dane od crkve
životom kroz pridržavanje crkvenih pravila,

Ovi što se povlače iza zidina,povlače se i iz života koji su nam svima dani Božjom voljom,iz svake odgovornosti u odnosu na druge ljude,svakog aktivnog suživota s čovječanstvom,a to znači i trpljenja istog.
Ali i opet ovise o tima od kojih su se ogradili,radi krova nad glavom,hrane i pića.

Oni koji sebe podvrgavaju trapljenju,bilo samokažnjavanje fizičkog oblika bilo uskraćivanjem hrane,za koga to čine?
Za druge ljude ili same sebe?

Obavljanje dužnosti u službi crkve,počev od najvišeg pa do najnižeg u rangu,
koje im većinom omogučuju lagodan život,bez trpljenja koje podnose milijarde siromaha.To im osigurava svetost?

Ako je put u svetost popločan pravilima crkve,pakao je već prepun.
Nije nužno ovdje nabrajati što se događalo,događa se i događati će se poduprto tim pravilima.
Tko god da je rekao
"Lako je biti svet kad ne želiš biti čovjek(om)",
kao što si spomenula trebao bi biti svetac....
Mislim da nisi u pravu kada kažeš da nas kršćanstvo uči da je samo Bog svet.Pa u bibliji piše budite savršeni kao što je Otac moj savršen.Svi smo pozvani na svetost.
Camarilo Brillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:49   #52
Lucifer je krajnost svetosti Hermit.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 18:44   #53
Stvari koje Duh Sveti čini u životu, Qute;

1. Duh pokazuje svijetu što je grijeh, pravednost, i osuda (Ivan 16,8).

2. Duh nas upućuje u svu istinu (Ivan 16,13).

3. Duh nas nanovo rađa (Ivan 3,5-8; Titu 3,5).

4. Duh proslavlja i svjedoči za Krista (Ivan 15,26; 16,14).

5. Duh navješćuje Krista nama i u nama (Ivan 16,14-15).

6. Duh nas vodi (Rim 8,14; Gal 5,18; Mt 4,1; Lk 4,1).

7. Duh nas posvećuje (2 Sol 2,13; 1 Pet 1,2; Rim 15,16).

8. Duh nam daje snagu (Luka 4,14; 24,49; Rim 15,19; Djela 1,8).

9. Duh nas ispunjava (Ef 5,18; Djela 2,4; 4,8; 4,31; 9,17).

10. Duh nas uči moliti (Rim 8,26-27; Judina 1,20).

11. Duh u nama svjedoči da smo djeca Božja (Rim 8,16).

12. Duh u nama donosi plod, odnosno dokaz Njegovog djela i prisutnosti (Gal 5,22-23).

13. Duh raspodjeljuje duhovne darove i manifestacije (odraz) Njegove prisutnosti u tijelu i kroz tijelo (1 Kor 12,4; 8-10; Heb 2,4).

14. Duh nas pomazuje za službu (Luka 4,18; Djela 10,38).

15. Duh nas čisti i obnavlja (Titu 3,5).

16. Duh donosi jedinstvo tijelu (Ef 4,3; 2,14-18). Duh ovdje ima istu ulogu koju ima u Bogu. Duh je život koji ujedinjuje Oca i Sina. Duh istu ulogu ima i u crkvi. Kad Duh djeluje u grupi ljudi, On ih ujedinjuje u ljubavi. Dakle, siguran dokaz djelovanja Duha Svetoga u grupi je ljubav i jedinstvo, a ne znaci i čuda (oni su povremeni i ne znači da su uvijek istiniti).

17. Duh je naša garancija i zalog za buduće uskrsnuće (2 Kor 1,22; 2 Kor 5,5)

18. Duh nas zapečaćuje za dan otkupljenja (Ef 1,13; 4,30).

19. Duh nas oslobađa zakona grijeha i smrti (Rim 8,2).

20. Duh oživljava naša smrtna tijela (Rim 8,11).

21. Duh nam otkriva dubine Božje (1 Kor 2,10).

22. Duh nam objavljuje ono što nam je dano od Boga (1 Kor 2,12).

23. Duh prebiva u nama (Rim 8,9; 1 Kor 3,16; 2 Tim 1,14; Ivan 14,17).

24. Duh govori nama, u nama i kroz nas (1 Kor 12,3; 1 Tim 4,1; Otk 2,11; Heb 3,7; Mt 10,20; Djela 2,4; 8,29; 10,19; 11,12; 11,28; 13,2; 16,6-7; 21,4; 21,11).

25. Duh je posrednik po kojem smo u tijelo Kristovo kršteni (1 Kor 12,13).

26. Duh donosi slobodu (2 Kor 3,17).

27. Duh nas preobražava u sliku Krista (2 Kor 3,18).

28. Duh u našim srcima kliče: “Abba! Oče!” (Gal 4,6).

29. Duh nam omogućuje da očekujemo pravednost (Gal 5,5).

30. Duh nas opskrbljuje s Kristom (Fil 1,19).

31. Duh daje vječni život (Gal 6,8).

32. Duh nam daje pristup Bogu Ocu (Ef 2,18).

33. Duh nas (sve zajedno) ugrađuje u prebivalište Božje (Ef 2,22).

34. Duh nam objavljuje otajstvo Boga (Ef 3,5).

35. Duh jača naš duh (Ef 3,16).

36. Duh nam omogućuje da se pokoravamo istini (1 Pet 1,22).

37. Duh nam daje do znanja da Isus ostaje u nama (1 Iv 3,24; 4,13).

38. Duh ispovijeda da je Isus došao u tijelu (1 Iv 4,2).

39. Duh govori: “Dođi, Gospodine Isuse!”, zajedno sa Zaručnicom (Otk 22,17).

40. Duh je izlio Božju ljubav u naša srca (Rim 5,5).

41. Duh svjedoči o istini po našoj savjesti (Rim 9,1).

42. Duh nas uči (1 Kor 2,13; Ivan 14,26).

43. Duh nam daje radost (1 Sol 1,6).

44. Duh omogućuje da se propovijeda evanđelje (1 Pet 1,12).

45. Duh nas potiče (2 Pet 1,21).

46. Duh zna ono što je u Bogu (1 Kor 2,11).

47. Duh izgoni demone (Mt 12,28).

48. Duh nam doziva u pamet sve što je Isus rekao (Ivan 14,26).

49. Duh nas tješi (Djela 9,31).

50. Duh uzima iskustva Isusa – Njegovo utjelovljenje, službu, raspeće, uskrsnuće i uznesenje – i donosi ih u naše vlastito iskustvo.

Izvor: charismamag.com/samopismo.net


Sve gore spomenuto (upućivanje u istinu, proslavljanje, navještanje, učenje, poticanje, dozivanje pameti, spoznavanje onog što je Bog u nama, izlijevanje ljubavi u srce, spoznaja o tome "što je u Bogu" a što nije, svjedoćenje o istini po savjesti, posvećivanje, itd)....sažeto je u "viđenju"/svjedočanstvu dodira Duha Svetog, Svete Tereze;
(U isto vrijeme, onome tko ima "oko", jasno je u kojoj je mjeri um u biti ograničen u svojem pokušaju da uopće pojmi/konceptualizira navedeno stanje potpune "ispunjenosti Duhom"...)


Slavlje koje sam tada osjetila u sebi ne može se opisati, niti iskazati, niti će ga moći zamisliti tko to ne bude prošao. Shvatila sam da se tamo nalazi sve što se može poželjeti, a nisam vidjela ništa. Rekli su mi, a ne znam tko, da je jedino što sam tamo mogla učiniti to da shvatim kako ne mogu shvatiti ništa, te promatrati kakvo je ništavilo sve u usporedbi s Onim. Stoga se kasnije moja duša sramila videći da bi mogla zastati na ikakvoj stvorenoj stvari, a kamoli oduševiti se njome, zato što mi je sve nalikovalo na mravinjak."

U svjetlu tog iskustva, uistinu dolazi do izražaja ono puno puta ponovljeno, ali jednom izrečeno (Isus);

Matej 6,19 Ne zgrćite blaga na zemlji; gdje moljci i crvi sve uništavaju, gdje lopovi probijaju zidove i pljačkaju.
Matej 6,20 Već zgrćite blaga u *nebu, gdje ni moljci ni crvi ne čine pustoši, gdje lopovi ne probijaju ni ne kradu.
Matej 6,21 Jer, gdje je tvoje blago, ondje će biti također i tvoje *srce. (Lk 11.34-36)
Matej 6,22 Svjetiljka tijelu, to je oko (ono duhovno). Ako je dakle, tvoje oko zdravo, cijelo tvoje tijelo bit će u svjetlosti.
Matej 6,23 Ali, ako je tvoje oko bolesno, cijelo tvoje tijelo bit će u tminama. Ako je dakle svjetlost koja je u tebi mračna, kojih li tmina! (Lk 16.13)
Matej 6,24 Nitko ne može služiti dva gospodara: ili će voljeti jednog i mrzjeti drugog, ili će prionuti jednom, a prezrijeti drugog. Ne možete služiti Bogu i Novcu/mamoni. (Lk 12.22-31)

Osoba dodirnuta "Duhom", sve to u hipu razumije...sasvim spontano!

Čimviše;
Shvaća/spontano razumije/"vidi"...da je to što je gore izrečeno (Matej 6,19-24), izrečeno - ne s naše ljudske, intelektualne, mundene razine - već s "One" ravni. Oduševljne, nepojmljive...umu neshvatljive (koju Sv.Tereza opisuje; "ONIM u usporebi s čime je sve ništavilo...")
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 21.12.2017. at 19:53.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 09:37   #54
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Lucifer je krajnost svetosti Hermit.


(Lucifer - ne đavo, đavo je izmišljotina - Lucifer je najveća svetinja kosmosa)
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 10:17   #55
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post

Osoba dodirnuta "Duhom", sve to u hipu razumije...sasvim spontano!
U stvarnosti, kad te opiči energija "duha" tada nastaju mnoga pitanja; stara priča više ne drži vodu.
Za razumijevanje "razumjevanja" treba ti posuda egregora
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 14:41   #56
Riječ iskustvo je preuzeta iz čovjekova naravnog života. Iskustvo je, dakle, subjektivna kategorija.
U tom smislu čovjek govori: „Ja sam iskusio to i to, imam ovo iskustvo…“ Onaj drugi ne može „isprobati“ moje iskustvo.
Samo ja znam što znači voziti auto. To se meni sviđa, uživam u tome. Drugi će pitati: Kako to? On zapravo ne voli voziti auto. Njegovo osobno iskustvo je sasvim drukčije.
Teško je nekoga uvjeriti u nešto što se meni sviđa.
Uživam u šetnji, a netko drugi to si ne može uopće zamisliti. Volim moliti, volim se pokloniti Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu pa tako ostati duže vrijeme.
Netko drugi to izbjegava jer nema osobnog iskustva koje ga je oduševilo.
Čovjek može upravljati svojim iskustvom, odnosno, može ga programirati, pripremati.

Što se tiče, naime, iskustva "u redu Milosti" ipak je drukčije.
Bog se objavio. Ušao je u našu povijest.
On djeluje u nama i po nama.
Zato to iskustvo i je objektivna stvarnost neovisna o meni, veća od mene, koja na mene silazi i uzima me u posjed.
Tim iskustvom ja ne vladam jer me ono nadilazi.
Božja objava je objektivna.
Bog "Jest".
Toj se stvarnosti mogu predati, mogu je prihvatiti, podložiti se ili pak ne.
Predanjem se uvodi u intimu iskustva susreta. To iskustvo zahvaća sve slojeve bića, daje osobni doživljaj, takav da mogu reći: Imam iskustvo Duha Svetoga, njegovih darova i djelovanja.
Nikad, međutim, ne postajem gospodar tog iskustva, nego sam mu podložan.
Dakle, još jednom: nadnaravno iskustvo Duha Svetoga dogodilo se u povijesti bez moje intervencije. JA sam njemu podložan, ali ne nadležan.
Pitanje je uvijek na mojoj strani koliko zapravo želim da se to iskustvo obistini u meni…
Iskustvo naravnog svijeta, vlast nad prirodom, moć, znanje, nadnaravne sposobnosti, mnoštvo doživljenoga rađa samosvijest i može odvesti u samodopadnost, samodostatnost, oholost (i nešto je što karakterizira zavodljivost/"svjetlost" Luciferijansku; ono što udaljuje od Boga/proklamira "Ja sam Bog")
Iskustvo Duha Svetoga, ako je zdravo i pročišćeno, neprestano podsjeća čovjeka da je obdaren, ulijeva mu poniznu svijest zahvalnosti, potiče na poklon Bogu. Ono je zdravo ako nije samo sebi svrhom/ne slavi sebe nego služi proslavi Božjoj.
Čovjek postaje sposoban to iskustvo primiti tek kad ga se odrekne, kad je spreman klanjati se prisutnome Bogu i onda kad ga ne vidi i ne doživljava, kada „nema osobnog iskustva Boga“, odnosno kada osjeća „pustinju“ i upravo u tim trenucima potpuno vjeruje Bogu.
Najvažniji oblik i učinak duhovnog iskustva je sigurnost da smo Božja djeca (Rim 8,16). To nije razumska očevidnost, nego izraz čitava života.
Život prožet plodovima i nošen darovima Duha Svetoga znak je njegove prisutnosti i izvor sigurnosti.
Iskustvo Duha Svetoga u povijesti spasenja, od početka Biblije, također je i naše osobno duhovno iskustvo.
U Duhu Svetom prepoznajemo da nas i dalje Bog vodi za ruku.

Pater Arkadiusz Krasicki, CSSp
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 23.12.2017. at 15:26.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 15:05   #57
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Riječ iskustvo je preuzeta iz čovjekova naravnog života. Iskustvo je, dakle, subjektivna kategorija.


Što se tiče, naime, iskustva u redu milosti ipak je drukčije.

Tim iskustvom ja ne vladam jer me ono nadilazi.

Nikad, međutim, ne postajem gospodar tog iskustva, nego sam mu podložan.
neprestano podsjeća čovjeka da je obdaren, ulijeva mu poniznu svijest zahvalnosti, potiče na poklon Bogu. Ono je zdravo ako nije samo sebi svrhom nego služi proslavi Božjoj.
Ne trebaš biti svećenik i teolog da bi imao mistična iskustva.
Dapače, ona nisu NIČIJI monopol.

Život je subjektivna kategorija!
Odnosno, naši životi koje oblikujemo i stvarnost koja nas ujedno oblikuje.

Milost proizlazi iz fenomena predodžbe boga koja nas voli i šalje sina; trebalo mu je jako dugo, do tada nije bilo milosti na ovom svijetu, o jeah...

Ljudi ne mogu vladati mističnim i inim iskustvima a kao takve spontana ih ne mogu niti kontrolirati. Mogu iz eventualno izazvati kemijom, glađu ali se pitamo što naš um radi pri tome
Povremeni mističari bez toga ljudskog uplitaja, samo uživati u njima ili se propitivati što im se to dogodilo.

Ljudi su podložni duhovnom svijetu jer mu pripadaju po svojoj prirodi ali ga malo poznaju i malo znaju zakone koje tamo vladaju.

Čovjek na putu duhovnosti je zahvalan na svemu što ima i što nema jer mu je svijest razvijenija od onoga koji se skutrio u uske okvire tora.
Budit ti zahvalan kad ti u životu - ne ide...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 22:35   #58
Mistična duša

"Sve poteškoće u molitvi izviru iz jednog uzroka: iz toga što se moli kao da Bog nije prisutan." (Sv. Tereza Avilska).

Duhovni rast teži prema sve dubljem sjedinjenju s Bogom. To se sjedinjenje zove “mistično”, jer po sakramentima, “svetim misterijima”, sudjelujemo u Kristovu otajstvu, a po njemu i u otajstvu Presvetog Trojstva. Bog zove sve nas u intimno jedinstvo sa sobom, iako samo nekima daruje posebne milosti ili izvanredne znakove mističnog sjedinjenja (usp. KKC, br. 2014).

Do mističnog iskustva dolazi se putem čiš­ćenja, prosvjetljenja i sjedinjenja. U susretu s Božjom veličinom, ljepotom i ljubavlju, duša osjeća svoju grešnost pa se mora pročistiti kroz veliku patnju. Kad se očisti i duhovno ojača, doživljava božansko prosvjetljenje te na kraju sjedinjenje s božanskom Ljubavlju. Preobražena, duša dobiva duboku radost, mir, uravnoteženost i sigurnost. Mistične doživljaje često prate i mistične pojave: ekstaza, viđenje, ukazanje, bilokacija, objava, levitacija, karizme, stigme…

Autentična krš­ćanska mistična iskustva uvijek su u skladu s Božjom objavom i crk­venim naukom. Mistična duša je svjesna da je njezino iskustvo čisti Božji dar, a ne plod osobnog nastojanja i truda (kao kod nekrš­ćanskih mistika). Svjesna je da Bog ide prvi u potragu za njom; traži od nje da bude otvorena i poslušana, nudeći joj svoje preobražavajuće svjetlo i ljubav. Isto tako, ona je svjesna da između duha i materije nema rascjepa, jer Kristovo utjelovljenje pomiruje nebo i zemlju, čisti čovjeka i ujedinjuje ga s Bogom. Napokon, za razliku od nekrš­ćanskih mistika, koji su uglavnom zaokupljeni samo svojim “odnosom” s Bogom ili s božanstvom, pravi krš­ćanski mistik uvijek je zauzet i za bližnjega. Krš­ćanska kontemplacija i mistične objave imaju duboki, iako skriveni, utjecaj na Crk­vu i na svijet. Mistične duše izgrađuju Crk­vu i svijet iznutra.

Budući da je mistični doživljaj u svojoj biti neizreciv, mistici se služe simbolima kad opisuju svoja stanja (oblak, tamna noć, pustinja, zaruke, ženidba). Mistično iskustvo donosi duši duboki uvid u već objavljene vjerske istine. Iako je kratkotrajno i ponovljivo, ono ostavlja duboki trag u duši. Zahvaljujući mističnim iskustvima, duša spoznaje da je sve Božji dar i milost.

Mistične duše prepoznajemo po dubokom nutarnjem miru i radosti, sigurnosti i slobodi. To su osobe duboke vjere, čvrste nade i žarke ljubavi. One šire mir i blagoslov na sve oko sebe.

Moderna mističarka sv. Faustina Kowalska piše: “Oko mene užas su i sivilo. Ostajem smirena – kao dubina u moru. Jer tko se pouzdaje u Tebe, Gospodine, neće se izgubiti – po Tvojoj nauci” (Dnevnik, br. 1322).

Fra Josip Ikić
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 23.12.2017. at 22:52.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 11:11   #59
Mistična iskustva ne moraju biti povezana sa apsolutom, bogom, Izvorom...
Dovoljno je da izlaze iz forme fizikalnih zakona, pokazujući da ne postoji niti prostor niti vrijeme kako ga mi zamišljamo i doživljavamo.

Mistična iskustva "vjerskih istina" postoje samo u onih koji u njih vjeruju.
Oni su svoje snažne osjećaje prema takvom sadržaju duboko usadili u same sebe pa stvaraj pri tome snažne emocije: ushićenje, oduševljenje, zanesenost, zanos, entuzijazam, zaluđenost, opojnost, ushit, žestina, opčinjenost, euforija, ostrašćenost, zanesenjaštvo, razdraganost, očaranost, ekstaza, ushićenje, žar, ...

Svi ostali bez takvih snažnih emocija imaju drugačija iskustava, ovisno o njihovom unutrašnjem duhovnom svijetu kojeg njeguju u sebi.

Zanimljivo je ljepljenje tuđih tekstova ko mokrih plahti na štriku.
Pokazuje li to nedostatak duha vlastitog izričaja na ovu temu
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 20:44   #60
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mistična iskustva "vjerskih istina" postoje samo u onih koji u njih vjeruju.
Oni su svoje snažne osjećaje prema takvom sadržaju duboko usadili u same sebe pa stvaraj pri tome snažne emocije: ushićenje, oduševljenje, zanesenost, zanos, entuzijazam, zaluđenost, opojnost, ushit, žestina, opčinjenost, euforija, ostrašćenost, zanesenjaštvo, razdraganost, očaranost, ekstaza, ushićenje, žar, ...
Spoj dva suprotna pojma u sintagmu "vjerska istina" kakvo semantičko značenje može imati? Kad se jedno suprotstavlja drugom. Prije svega, na svaki način isključuje jedno drugo.

Što se pak tiče "mističnih" iskustava, projekcija i halucinacija vjerskog sadržaja, te stvari dolaze do izražaja, u svjesnome, kad vjernik u pozitivnom emotivnom zanosu gubi kontrolu i prepušta se nekom zamišljenom "onostranom" liku koji ga inspirira u idealističkom smislu. Lik iz mašte mora strogo predstavljati dobrostivost u svakom mogućem pogledu, dok suprotno tome nakalemljuje se izmišljenom i nepopravljivom krivcu za sva zla svijeta. Neodgovorno je i djetinjasto kriviti nešto drugo (rivala vraga) za stvari koje čine ljudi zbog svoje gramzivosti.

Dublja iskustva kod vjernika, kad i ako se zalome, jesu vrlo ugodna, opuštajuća, ozdravljujuća i tobož mistična, ali vjernik ih pripisuje zamišljenom nadnaravnom biću koje "ispunjava" njegove zamišljene ideale. On traži spas/ispunjenje u zamišljenom objektu pukim vjrovanjem, a ne u samome sebi, iako spontano u afektu ponekad dođe do iskustava te vrste (dublja unutarnja iskustva).

Stoga, vjera je apstrakcija puna zabluda, kič za uši; surogat iskustvu i izravnom uvidu u prirodu stvarnosti ili mogućoj spoznaji...

Quote:
Svi ostali bez takvih snažnih emocija imaju drugačija iskustava, ovisno o njihovom unutrašnjem duhovnom svijetu kojeg njeguju u sebi
Projekcije boje iskustvo, kao i unutarnji sadržaji, ali tim stvarčicama ne treba pridavati osobitu pažnju ni zadržavati se na njima, još manje, ili uopće ne, njegovati utiske, impresije... pohranjeno... kad se okrećemo prema nutrini.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.