Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 22:18   #21
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nisam to ni rekao. Ne znam što je čovjek Van Gogh podrazumijevao pod dobrim životom, ali znam što nije. "Očito" je da on novac nije smatrao mjerilom dobrog života, a tvoja argumentacija njegovog "nedobrog" života se svodi isključivo na materijalnu oskudicu. Iz toga slijedi ono što sam i rekao, da je njegovo shvaćanje dobrog života potpuno drugačije nego tvoje.
Ne slijedi jer ti brkaš materijalizam i ono što je potrebno za egzistenciju. Ne poznajem ni jednog čovjeka koji npr. u današnje vrijeme nije u stanju svojim radom zaraditi ni za struju i grijanje, a da ga to ne frustrira i da je zadovoljan, a on svojim radom nije uspio zaraditi ni za hranu. Osim toga, činjenica da nije mogao prodati svoje slike govori i o neprivaćenosti njega i njegovog djela kojem se posvetio...

Sve bi bilo drugačije da je išao 'niz struju' (da se odrekao svojih ideala), no tada bi izgubio sebe. Kako god okreneš, nije dobro, usprkos svom radu, talentu, stvaralačkoj snazi i veličini.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 22:29   #22
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nisam to ni rekao. Ne znam što je čovjek Van Gogh podrazumijevao pod dobrim životom, ali znam što nije. "Očito" je da on novac nije smatrao mjerilom dobrog života, a tvoja argumentacija njegovog "nedobrog" života se svodi isključivo na materijalnu oskudicu. Iz toga slijedi ono što sam i rekao, da je njegovo shvaćanje dobrog života potpuno drugačije nego tvoje.
Iz tog razloga obični ljudi unatoč talentu i znanjima ne mogu postići što i geniji.
Ako je film vjerodostojan, biografski, gledao sam čini mi se dvije verzije...tamo se vidi njegov proces svojevrsne patnje i konačnog ludila u kojemu stvara svoja remek dijela.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 03:57   #23
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne slijedi jer ti brkaš materijalizam i ono što je potrebno za egzistenciju.
Ali Van Gogh je imao egzistenciju. Kako bi slikao bez egzistencije?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 10:48   #24
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ali Van Gogh je imao egzistenciju. Kako bi slikao bez egzistencije?
Ne zahvaljujući svojem radu, svojim radom nije mogao zaraditi ni za hranu. Stvarno ne znam što ti opet nije jasno i zašto se tebi uvijek u nedogled mora ponavljati.

Onaj tko se drži svojih ideala teško će uspjeti, ne pomaže čak ni to ako je genij u planetarnim i povijesnim razmjerima koji je povrh toga i produktivan i puno stvara - što pokazuje njegov prijmjer.

Sve je mnogo lakše kad se čovjek odrekne svojih ideala, kad se prilagodi masi, okolišu, tržištu... kad se ukalupi, kad proda sebe - no tada zapravo gubi sebe.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 11:22   #25
Uspio je a to je najvažnije.
Brat ga je podržavao..
i on je bio lud, kako da onda odustene od takvih ideala ili vlastitog doživljaja svijeta ?
Nemoguće.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 11:44   #26
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Šta je za vas idealizam novog doba?Pod novim dobom ne mislim nužno na neki novi svjetski poredak i slično, nego u globalu, heterogeno gledano cijeli svijet, a prvenstveno na Zapad.Imamo novu formulaciju idealizam = materijalizam.Sada je to definitivno postala i nova idelogija, dakle oni koji se prvenstveno vode materijalizom se smatraju ispravnim, i teoretski ispravnim po pirncipu =život je brz, nema nista izvan ovog života, što više stekni materijalnog i što više zadovolji ID.Uvjek kroz istoriju je bilo materijalzima, ali dns je on izašao iz skuta pojediančnosti, te polako poceo sa sebe da skida plašt idalizma kao maske (tj licemjerja).VIse i nema skirvanja kao nekad, da se govori o duhovnim vrijednostima, o narodu, pa čak i pravda pohlepa, nego direktno u vugla, bez skirvanja:Imam, uspio sam, ti nemas, cao.
Materijalista se dns ne krije stidljivo iza plašta idealizma, nije bojažljiv, ne opravdava se nego smatra da je on zapravo u pravu i to ne samo po principu, svako ima svoj životni put nego se to smatra ispravnim.Čovjek je čovjeku vuk, drugi su loši, zajbećate pa onda ti njih prvi zajebi.Darvinizam i pridona selekcija-omiljena rečenica.

Ako budes idealista gotov si.Naivan si.Glup si.Ne ostavljas nista opipljivo iza sebe.

Dok materijalista itekako ostavlja.Uzmimo primjer :Osoba A u ratu švercovala.Nije isla u rat.Poslije rata oprala lovu.Sad ima solidnu imovinu.Djeca fino u državnim poslovima, ili privatnici.Zadovoljni životom u smislu sigurnih prihoda.Ljetovanja.Nema ponizavnja i preživljavljna do prvog kao kod sirotinje (idelaista = sirotinja u većini slucaja nažalost).Onda oni svojoj djeci tj. unucima obebzbjede sa parama lijepo djetivnjstvo, kvalitetniju hranu, zdravstvenu njegu i školovanje na inostranim univerzitetima.

Idealista-Osoba B .Ratovao.Vodjen idealima.Uspio preživjeti ali fasovao PTSP.Država mu nije nsita pomogla.Radi bedno plaćen posao.Sirotinja.Nije uspio djecu odgojiti fino, falilo im i ljubavi od bolesna čovjeka i novaca.Nisu imali dovoljno novaca za fakultet.I oni rade slabije poslove.Imaju djecu.Djeca se nekvalitetno hrane, jedva se skupi za ekskurzije.Pitanje je hoce li imati para za fakultet.Nezadovljstvo i jednih i drugih.


Stavimo argumente na vagu Osoba A-Siguran dom.Neokrznuta psiha.Nema brige o finansijama.Počasni građanin (zaposljava veliki broj ljudi).Duži životni vijek.Školovana djeca i unuci i sl.

Osoba B-Sjebana psiha.Protrećna mladost.Nezadoovljna djeca.NEskolovana djeca.NEsigurnost za dom i njih i unuka i sl.
A da nema života poslije smrti, primjer osobe B nije ni na koga uticao , u smislu da ona nesta promjeni, čak je i sažaljevaju.Čak to nije uticalo na njenu djecu (po principu jbg tata nisi nam nista obezbjedio , trebo si i ti krasti), a ta osoba B je pasivna, ne nastaljva borbu za idealizam, jer je istrošena, a i drustvo te ubjedi da si naivan i glup.

Ko ima vise argumenata na vagi?
Nije to svojstveno samo 'novom dobu'.

Svinja od čovjeka će se bolje 'snaći' nego čovjek koji drži do načela, poštenja... i sve to što si napisao je realnost, ali nije svojstveno samo ovom prostoru i vremenu.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:12   #27
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne zahvaljujući svojem radu, svojim radom nije mogao zaraditi ni za hranu. Stvarno ne znam što ti opet nije jasno i zašto se tebi uvijek u nedogled mora ponavljati.
Nije mi jasno što vidiš loše u tome. Ako nije sramota primiti svjetlost od sunca, onda nije sramota ni primiti hranu od brata.

Quote:
Onaj tko se drži svojih ideala teško će uspjeti, ne pomaže čak ni to ako je genij u planetarnim i povijesnim razmjerima koji je povrh toga i produktivan i puno stvara - što pokazuje njegov prijmjer.
Nije uspjeh ono što rulja zove uspjehom. On je uspio. Stvorio je divne slike. One nisu postale divne tek onda kad su bile prihvaćene, nego su bile takve čim su stvorene.

Quote:
Sve je mnogo lakše kad se čovjek odrekne svojih ideala, kad se prilagodi masi, okolišu, tržištu... kad se ukalupi, kad proda sebe - no tada zapravo gubi sebe.
Točno. Netko će izabrati ono što je lakše, a netko ono što je bolje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 15:34   #28
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno što vidiš loše u tome. Ako nije sramota primiti svjetlost od sunca, onda nije sramota ni primiti hranu od brata.



Nije uspjeh ono što rulja zove uspjehom. On je uspio. Stvorio je divne slike. One nisu postale divne tek onda kad su bile prihvaćene, nego su bile takve čim su stvorene.
Bio je neprihvaćen u svojem vremenu i prostoru, svojim radovima nije si mogao osigurati ni elementarnu egzistenciju, ni hranu... život je okončao suicidom.

Je li to uspjeh kakav bi želio npr. svojem djetetu?

Ne poznajem ni jednu osobu koja svojim radom ne može zaraditi ni za svoju egzistenciju, ni za hranu, a da ju to ne pogađa i da to smatra uspjehom.

Dobro, ti si možda zaista u tom smislu specifičan, ali ti nisi mjerilo svijeta i ta tvoja egocentična perspektiva iz koje projiciraš na svijet oko sebe - meni ne djeluje relevantno. Prije ću se osloniti na sve ono što mi govore ljudi u stvarnom životu, nego na mišljenje jednog tvrdoglavog forumaša.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:17   #29
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Dobro, ti si možda zaista u tom smislu specifičan, ali ti nisi mjerilo svijeta i ta tvoja egocentična perspektiva iz koje projiciraš na svijet oko sebe - meni ne djeluje relevantno.
Znači ti koji, na temelju svoje jednostrane i plitke analize, lakomisleno čovjeku prišiješ "nedobar" život nisi egocentričan, nego ja koji ga branim.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:24   #30
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Znači ti koji, na temelju svoje jednostrane i plitke analize, lakomisleno čovjeku prišiješ "nedobar" život nisi egocentričan, nego ja koji ga branim.
Od čega ga "braniš"? Niti ga tko "napada" niti ga tko može napadati, čovjek je mrtav više od 120 godina...

Ne da mi se natezati s tobom, stvarno lupetaš bez veze...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:03   #31
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Od čega ga "braniš"? Niti ga tko "napada" niti ga tko može napadati, čovjek je mrtav više od 120 godina...
Branim ga od tvoje negativne ocjene njegovog života.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:24   #32
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Mozda ne bi bilo lose ako bi se definisalo sta znaci biti idealista ?
O kojim idealima se radi ?
Posto se ovde navodi ratna prica (a ona je imala veliki uticaj na zivote mnogih ljudi), pitanje - da li je Tudjman bio idealista ?
Da li su stotine hiljada ljudi koji su bili na Gazimestanu bili idealisti ?
Da li je idealizam sam po sebi nesto dobro ?
Idealista- čovjek koji se vodi idejama, odnosno koji se ne vodi prevashodno fizičkim zadovoljstvima, niti svoj duh hrani nečim kao što je količina bogatstva, moći, položaj u drustvu (pod uslovom naravno da je on posljedica moci, ili bogatstva).

To bi bila neka klasična priča o idealisti.Po principu se smatra da svaki idealizam nije dobar (put do paklla je poplčoan dobrim namjerama), pa izaivanje npr. rata od strane nekog, da bi se postigao neki ideal se ne smatra baš prihavljivim.No u tome i jeste poenta, da je sredstvo za ostarenje ideala često ono što je neohpodno, pa kako god bilo.Nista se samo od sebe ne mijenja.
I danas imamo idealistu, koji ne želi da se bori za ideal, nikakvom silom ili bunotvništvom, jer je bože moj nehumano, necivlizovano, no to je često i jedini način da se nešta promjeni.

To i jeste ključni problem, što za idealizam treba aktivna žrtva, borba, a ne pasivna žrtva.Dns imamo nekog ko se npr. vodi idealima, i on neće uci u politiku (jer će se okaljati), neće ici na proteste da blokira grad (jer je to neraiconalno, staće saobraćj, prvireda, bice štete), neće ići u rat (jer ubijaju se ljudi) i slicno.I onda ce život provesti žrtvujući se kao pasivni izolovani slučaj, koji neće nista aktivno postiic, samo ce se tim idealizom sam sebi dokazivati cijeli život i nista.

Tek, kad bi mu u potpunosti bila ugrožena egzistencija, i kad bi se mogao poistovjetiti sa masom , i kad masa (nije idealista nuzno onaj koji se bori protiv kapitala, materijalista, niti su to kroz istoriju bili svi oni koji su se borii protiv feudalaca, jer mnogi nakon reovuclija su krenuli za materijalizom ili jednistavno nisu sposobni dovoljno da se probiju) se nađe ugroženom, kad se kritična masa osjeti egzistencjalno ugoženom, može se nešta promjeniti.


U tvom posljednom pitanju je sadržan i ključ problema.Idealizam jeste dobar sa teorijskog aspekta, međutim zar nije riječ o sudaru dva hedonizma?Duhovnog i materijalnog?Kao što sam već i ranije napomenuo i u materijalizmu je sadržan dio idealizma, jer npr. kriminalci imaju svoje neke principe od kojih neodstupaju i kad bi sa nekim od njih pricao, za njega bi to bio ideal, da se je čovjek čovjeku vuk, i da ako ti neces nekog zajebati, pokrasti, ubiti, on ce tebe-zakon jačeg što bi rekli.

U tome i jeste čitav problem, što idealizam danas sa obzirom na to koliko se razvilo društva i određeni životni standard, mnogo traži a malo daje.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:07   #33
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Idealista- čovjek koji se vodi idejama, odnosno koji se ne vodi prevashodno fizičkim zadovoljstvima, niti svoj duh hrani nečim kao što je količina bogatstva, moći, položaj u drustvu (pod uslovom naravno da je on posljedica moci, ili bogatstva).
...
Meni sve to izgleda previse konfuzno.
Mozda mesas ideale i ideologiju.
Recimo, neko se vodi idejom (idealom?) da su samo odredjeni ljudi vredni zivota, ili imaju pravo odlucivanja, na odredjenoj teritoriji (ili cak celom svijetu).
Samo belci, samo Srbi, samo muslimani...
On si je umislio da bi tada bio raj na zemlji i bori se svim silama za to ne stedeci ni sebe, ni druge (pri tom ne trazeci nikakva materijalna bogatstva za sebe).
Idealista ?

Dakle o kojim idealima se radi ?
Ili mislis na idealizam ?

Sa konfuznim pretpostavkama, neces doci ni do kakvog jasnog i valjanog zakljucka.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:45   #34
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Branim ga od tvoje negativne ocjene njegovog života.
To znači da nisi shvatio ono što sam pisao...

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Dakle o kojim idealima se radi ?
Ili mislis na idealizam ?
Po onome kako je postavo temu, to spada pod 2.

Idealizam

1. fil. zajednički naziv za filozofske sustave (od Platona do Kanta i dr.) koji bit svega, bitak, nalaze u apstraktnom, pojmovnom, transcendentnom svijetu ideja, a ne u objektivitetu materijalne stvarnosti koju relativiziraju
2. životni stav po kojem čovjek svoje djelovanje usmjerava prema višim ciljevima etike, ideologije, nacije, religije, a ne podređuje ih samo osobnom koristoljublju, opr. materijalizam
3. shvaćanje umjetnosti kao izraza ideala (a ne kao prikazivanje ili predočivanje stvarnoga), opr. realizam
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 22:29   #35
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Meni sve to izgleda previse konfuzno.
Mozda mesas ideale i ideologiju.
Recimo, neko se vodi idejom (idealom?) da su samo odredjeni ljudi vredni zivota, ili imaju pravo odlucivanja, na odredjenoj teritoriji (ili cak celom svijetu).
Samo belci, samo Srbi, samo muslimani...
On si je umislio da bi tada bio raj na zemlji i bori se svim silama za to ne stedeci ni sebe, ni druge (pri tom ne trazeci nikakva materijalna bogatstva za sebe).
Idealista ?

Dakle o kojim idealima se radi ?
Ili mislis na idealizam ?

Sa konfuznim pretpostavkama, neces doci ni do kakvog jasnog i valjanog zakljucka.


Iako nisam izričito definisao, msm da se može relativno jasno zaključiti o čemu mislim.O idelaizmu u smislu rukovođena prinicpima, etikom, bez želje za materijalnim i njegovom slabljenju i čak danas sustavnom gaženju od strane materijalizma (subjektivnog idealizma?) i da ovaj potonji praktično organizuje kao čisti idealizam (hiperbolički gledano, uskoro cemo imati mjesta gdje će se materijalisri okupljati i slaviti moć, novac, materijalno -odnosno gledanje samo da se sebi udovolji u malom opsusu života od nekih pedesetak godina ili bolje rečeno počeće izlatiti knjige koje ce slaviti materijalizam, nema vise onog prikivanja).
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 09:43   #36
Kako promijeniti svijet ?

Jednim po jednim cinom dobrote...
(Bog u filmu "Svemoguci Evan")

... ili jednim po jednim cinom gadosti (moj dodatak).
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 11:14   #37
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kako promijeniti svijet ?

Jednim po jednim cinom dobrote...
(Bog u filmu "Svemoguci Evan")

... ili jednim po jednim cinom gadosti (moj dodatak).
Nemamo sposobnost mijenjanja svijeta već samih sebe.

Danas više nema neke snažne globalne ideje koje bi radikalno mijenjala svijet; nacizam je propao, komunizam se osušio i vene, a sve ostale ideje su preslabe i ne mogu mijenjati vlastitu okolinu već je samo iscrpljuju (kapitalizam).

Prepušteni smo dakle sami sebi.

Nesposobne za taj proces su se pokazale i religije; što su promjenile (nasilu dok su mogle) davno, promjenile su i stale tu gdje jesu.
Pojavljuju se samo krvavi ekstremi.

Osim što patimo od nedostatka novih ideja promjena patimo i od nedostatka nositelja istog.

Bez ideja i onoga koji bi s njima mijenjao svijet, stojimo tu gdje smo i naslonili smo se na materijalizam jer nam ono donaša kakvu takvu radost konzumacije bez duhovne inspiracije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 00:27   #38
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Danas više nema neke snažne globalne ideje koje bi radikalno mijenjala svijet; nacizam je propao, komunizam se osušio i vene, a sve ostale ideje su preslabe i ne mogu mijenjati vlastitu okolinu već je samo iscrpljuju (kapitalizam).

Prepušteni smo dakle sami sebi.
Neki imaju dobre prijatelje, srodne duše, neki žive s više ljubavi za druge nego za sebe, neki znaju da su srodne duše jače kad su zajedno i kad djeluju zajedno, puno jače od zbroja pojedinaca.

Od tuda i ovakva akcija za 21.8.:
UNITY MEDITATION AT THE ECLIPSE 2017-8-21

Drugo, nikada nismo sami. Naš viši Ja je uvijek s nama, naša tri vodiča su uvijek s nama, naši anđeli čuvari su uvijek s nama. Sam Bog je cijelo vrijeme s nama, u nama, i cijelo smo vrijeme okupani u njegovoj ljubavi. Gore je cijelo vrijeme ekipa koja nam želi pomoći ali moraju čekati da ih pozovemo.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:45   #39
Većina komentara ide u smjeru etičkih načela, a manje općenito..
ideje.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 12:00   #40
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Zašto stvari gledati tako crno-bijelo..? Zar nema ničeg između?
Da li zaista misliš da su ljudi toliko prosti da osim pohlepe, žderanja i jebanja nemaju ama baš nikakve druge potrebe..
Naravno da imaju, popis je jako dugačak i ljudi su jako kompleksna bića.
Naravno da se u bolesnom društvu kakvo je naše favoriziraju vrijednosti u svrhu komercijalizacije, na tome netko lijepo zarađuje. Da nema g i lošeg, i svaki put kada zastranimo van realiteta to nam se obije o glavu, možda ne danas ali prije ili kasnije.
Pogrešna je percepcija da ljudi koji imaju ...........sobom, bez obzira na stanje računa.

Kada se podvuče crta tada se može lako zaključiti da je srecept za sreću zapravo mir prema drugima i prema samome sebi. Balans je arancija tog mira, a balans se može postići samo ako upoznamo sebi i prihvatimo sebe sa svim svojim vrlinama i manama. A takvi ljudi, bilo siromašni bilo bogati imaju sposobnost da žive sretnim i realnim životom, prihvaćajući dobro i loše kao dio života i svakodnevice. Takvim ljudima ne trebaju novci da bi bili sretni, ne trebaju im tuđi novce i tuđa bol kako bi znali da vrijedi i da su dovoljno dobri, ne trebaju im skupa kola kako bi bili face, ne treba im hrpa alkohola i ludiranje kako bi osjećali da se zabavljaju, ne trebaju im drolje, kurve, ljubavnice, nasilikonirane supruge kako bi imali dojam da žive sretan i uspješan život i kako bi izbjegli strah od starosti..

I da se vratimo na početak... čemu biti gnjida od čovjeka i što time misliš dokazati sebi i drugima? Kakve strahove liječiš time u sebi? Zar misliš da će ti netko iskreno prići i otvoriti ti srce ako si đubre, egoistični kreten, ako nosiš 101 masku? Zar misliš da ćeš odgojiti dijete da bude čovjek, sretan čovjek ako ga ucjenjuješ i manipuliraš, ako kupuješ ljubav ili ga šalješ u pizdu materinu kada te naljuti. Zar misliš da život više vrijedi ako ti nekakva očajna glupača raširi noge jer i sama u svom očaju očajnički treba slamku spasa, krov nad glavom, sigurnost, osjećaj sopstvene vrijednosti..?

Prazna priča... mi smo odrasli ljudi nismo djeca, ne moramo kopirati druge, imamo mogućnost izabrati svoj put bez da nas bilo tko, društvo, trend, žena, ljubavnica ili bilo tko definira.
Druga je stvar što svjetom hodaju povrijeđenu ljudi, koji u svom destruktivnom očaju uništavaju sebe i sve oko sebe, a netko je našao način da na njima zaradi pa se to danas fura. Uvijek je bilo ovaca i uvijek će biti vune...




Tako lijepo napisano!!
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.