Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2017., 23:44   #61
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Znaci li to da idealista nuzno mora biti naivan (i mozda malo glup) ?
Ne, ali je vrlo vjerojatno da će biti nesretan i da će loše proći.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Znaci li to da se on ne moze i dalje boriti za idealnu drzavu koju si zamislja ?
Može lupati glavom u zid u nedogled, ali već je ionako izmoren (taj iz primjera).

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
(mozda drugi imaju drugaciji ideal te idealne drzave)
Možda, ali stvar je obično puno banalnija i problem je u tome da je prevladala pohlepa, vlastohleplje i častohleplje...

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Znaci li to da je ipak negde ocekivao i izvesnu materijalnu korist za svoje idealisticko delovanje ?
Ne znači, moguće da je jednostavno očekivao bolji život za sve, društvo koje je uravnoteženo i skladno...

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Svakako, ali imas pustinjaka/umetnika/znanstvenika, koji su zbog svog idealizma (=bog/umjetnost/znanje su jedini bitni), ziveli u veoma oskudnim materijalnim uvjetima, pa ipak ostavili traga za sobom i bili mozda srecni.
Nadam se da u Hr. ljudi ipak ne umiru od gladi ?
Izuzeci ne potvrđuju ništa, a i ne može svatko živjeti kao 'divljak', pustinjak i sl., to nije 'prirodno' za većinu ljudi...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:21   #62
Poente moje teme je ta da pre svega, da je idealizam i materijaizam zapravo dio etike, odnosno izbora čovjeka kojim će se putem kreteati, ali ne samo u smislu idealista-zadoovljavam duhovnu ličnost, super ego i ego, a materijalista -hrana,piće,droga,seks-zadovoljavam Id prije svega, već i to da materijalista ima svoj ideal, i da se to danas sve više grupiše na neki način, kao ideologija uz poznate floskule (najači opstaju, ljudi su pokvareni, ako ti nećeš, drugi će, život je kratak i sl). te da materijalista uživa i u duhovnom hedonizmu!

A glavno pitanje je krize idealizma, jer imamo situaciju da je neki minimum zadovoljen (bar u razvijenim zemljama) i da je tesko naterjati nekoga da se odrekne od toga, i da ne bude makar malo materijalista (dobar posao, ljetovanja, dobra kola, lijepa hrana) te da ide da se bori.JEr revolucije su pre svge u pogledu pokretačke mase, a to su građani, izlazile iz gladnogg stomaka, zbog terora, jednom riječju , uslijed borbe za život, tj. neposrednu egzistenciju.

Kako danas mobilisati prosječnog čovjeka, da riskira životni standard i da se bori za druge (nprNijemca koji ce riksirati svoj standard, i boriti se za onog gladnog u Africi) uslijed krize idealizma u svakom smislu.

A onaj primjer sa pocetka teksta sam naveo samo kao ekstramnu vrstu primjera.Nažalost, moguće su i takve situacije da idelaisti vise bude slomljen duh nego nekom umjerenom materijalisti, jer pare su potrebne i za život i za zdravlje i duhovno uzdizanje.

Jbg hoces da se zdravo hranis i boljim proizovidima-treba ti vise novca

Hoces da proputuješ, da se duhovno uzdigneš, da upoznas druge kulture, umjetnikca djela i slicno-treba ti solidno novca

Hoces da se lijecis ako je u pitanju bolest koju ne porkiva zdravstveno-treba ti novca, ili ako porkiva, zbog loseg stanja u zdravstvu ko ima novca prije ce na red od tebe doci.

Hoces vlastiti dom , gdje imas mira, da se ne zezas stalno kao podstanar, sa osjećajem da nemas svoje, da si svugdje i uvjek gost -treba ti vise novca.

Ovi primjeri se pre svea odnose na tranzicijske zemlje, manje na razvijenije u Evorpi.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:49   #63
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Šta je za vas idealizam novog doba?Pod novim dobom ne mislim nužno na neki novi svjetski poredak i slično, nego u globalu, heterogeno gledano cijeli svijet, a prvenstveno na Zapad.Imamo novu formulaciju idealizam = materijalizam.Sada je to definitivno postala i nova idelogija, dakle oni koji se prvenstveno vode materijalizom se smatraju ispravnim, i teoretski ispravnim po pirncipu =život je brz, nema nista izvan ovog života, što više stekni materijalnog i što više zadovolji ID.Uvjek kroz istoriju je bilo materijalzima, ali dns je on izašao iz skuta pojediančnosti, te polako poceo sa sebe da skida plašt idalizma kao maske (tj licemjerja).VIse i nema skirvanja kao nekad, da se govori o duhovnim vrijednostima, o narodu, pa čak i pravda pohlepa, nego direktno u vugla, bez skirvanja:Imam, uspio sam, ti nemas, cao.
Ja vidim problem u egoizmu. Tehnologija Interneta je otkrila pravo lice naše prirode. Čim smo se mi smrtnici dokopali snage medijske moći, krenule su perverzije sa svih strana. Beskorisni uličari imaju moć uništavat ugled uspješnih ljudi, duhovnjaci se bogaćuju na beskorisnim proizvodima, Zemlja više nije okrugla nego ravna a NASA je zločinačka organizacija, budale tipa Alex Jones stvaraju vojsku ljudi koji ne vjeruju u ništa legalno jer legalno dolazi od vlasti a vlast je Urota, feminizam postaje sprdačina putem lažnih statistika, plaćenici koji rade fake recenzije o kozmetici, suplementima itd., Adobe vanzemaljci, duhovi, pojave na nebu, kontraverze o lijekovima, vodi i zraku......

Svi pričaju i pričaju ali nitko nije odgovoran za to što priča. Nitko ne snosi posljedice za to što priča.
Zidar se mora znojiti na terenu da bi naučio zidati, nogometaš mora dati sve od sebe da bi se istakao u konkurenciji, kirurg mora četvrtinu svog života provesti u učenju. Internet persona ne treba ništa od toga. Dovoljno da si uporan i da si vješt u manipulaciji.

Zaključak: odgovornost/restrikcija drži ego pod kontrolom. Kada nema restrikcije u vidu odgovornosti, svaka budala će tražit slavu i koristit easy way dok god može.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 19:02   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nemamo sposobnost mijenjanja svijeta već samih sebe.
Sad bih mogao početi nabrajati... dobrovoljni davaoci krvi, oni koji pomognu odjećom, hranom, savjetom... dobrovoljno sudjeluju u gašenju požara...

Možda pri tom mijenjaju i sami sebe... radi se o osjećaju za opće dobro i o povezanosti sa dobrobiti onih kojima je pomoć nužna.

Quote:
Danas više nema neke snažne globalne ideje koje bi radikalno mijenjala svijet; nacizam je propao, komunizam se osušio i vene, a sve ostale ideje su preslabe i ne mogu mijenjati vlastitu okolinu već je samo iscrpljuju (kapitalizam).
Možemo ih sada mirno obići kao muzejski inventar i možda naći inspiraciju za djelovanje na razini koju možemo dohvatiti.

Quote:
Prepušteni smo dakle sami sebi.
U kojem smislu ?

Quote:
Nesposobne za taj proces su se pokazale i religije; što su promjenile (nasilu dok su mogle) davno, promjenile su i stale tu gdje jesu.
Pojavljuju se samo krvavi ekstremi.
Ne, djelatni su ljudi i rade dobro i zlo, čime god da su inspirirani.

Quote:
Osim što patimo od nedostatka novih ideja promjena patimo i od nedostatka nositelja istog.
Postoje razne inicijative koje su već donijele dobrobit svijetu, barem na lokalnoj razini... dug je to put.

Quote:
Bez ideja i onoga koji bi s njima mijenjao svijet, stojimo tu gdje smo i naslonili smo se na materijalizam jer nam ono donaša kakvu takvu radost konzumacije bez duhovne inspiracije.
Postoje i oni koji se nisu predali, čak i bez vodstva heroja i titana...

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ja vidim problem u egoizmu. Tehnologija Interneta je otkrila pravo lice naše prirode. Čim smo se mi smrtnici dokopali snage medijske moći, krenule su perverzije sa svih strana. Beskorisni uličari imaju moć uništavat ugled uspješnih ljudi, duhovnjaci se bogaćuju na beskorisnim proizvodima, Zemlja više nije okrugla nego ravna a NASA je zločinačka organizacija, budale tipa Alex Jones stvaraju vojsku ljudi koji ne vjeruju u ništa legalno jer legalno dolazi od vlasti a vlast je Urota, feminizam postaje sprdačina putem lažnih statistika, plaćenici koji rade fake recenzije o kozmetici, suplementima itd., Adobe vanzemaljci, duhovi, pojave na nebu, kontraverze o lijekovima, vodi i zraku......

Svi pričaju i pričaju ali nitko nije odgovoran za to što priča. Nitko ne snosi posljedice za to što priča.
Zidar se mora znojiti na terenu da bi naučio zidati, nogometaš mora dati sve od sebe da bi se istakao u konkurenciji, kirurg mora četvrtinu svog života provesti u učenju. Internet persona ne treba ništa od toga. Dovoljno da si uporan i da si vješt u manipulaciji.

Zaključak: odgovornost/restrikcija drži ego pod kontrolom. Kada nema restrikcije u vidu odgovornosti, svaka budala će tražit slavu i koristit easy way dok god može.
Sve ovo o čemu govoriš je jedna strana medalje... postoji i druga, kao i za svaku tehnologiju, manje-više.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 10:22   #65
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post


U kojem smislu ?

U smislu velike globalne nove ideje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:21   #66
Nemruth Dagi,
Dok ljudi ne shvate da nas nedjelovanje ne izuzima od odgovrnosti, nema promjene svijeta.
Možemo promijeniti sami sebe, ali ako nismo mrdnuli da primjenimo promjenu, sve je uzalud.

Šačica isilovaca je razvalila 60 milijuna ljudi.
Zašto? Jer prosječan stanovnik tamo kaže: a kaj ja tu morem.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:39   #67
"Kaj ja tu morem" je dokaz izlaznosti na našim izborima...
pa ostanu doma.

Onda jamraju kakva nam je vlast.

Ne trebaš daleko ići da vidiš da su ljudi izgubili (ideološku?) nit vodilju a najgore od svega je ravnodušnost.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 15:35   #68
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
"Kaj ja tu morem" je dokaz izlaznosti na našim izborima...
pa ostanu doma.

Onda jamraju kakva nam je vlast.

Ne trebaš daleko ići da vidiš da su ljudi izgubili (ideološku?) nit vodilju a najgore od svega je ravnodušnost.
Jedni glasaju za idiote jer su protiv idiota s druge strane, a ovi s druge strane su ljuti na ove prve pa više ne izlaze na izbore i tako uđemo u beskonačni vorteks.

Ljudi često u životu biraju lošu opciju jer se boje da je alternativa još gora
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 15:54   #69
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Cut

Ne trebaš daleko ići da vidiš da su ljudi izgubili (ideološku?) nit vodilju a najgore od svega je ravnodušnost.
Dobro da si ideološku nit stavila po upitnik.
Ljudima promiče,pa čak i stručnjacima pojava(možda je to samo zaboravljeni recidiv iz povijesti)nove vrste ljudske osobnosti,a ne mogu se svrstati ni u psihopate ni u sociopate,mada naizgled dijele neke osobine.
Navela si ravnodušnost koja je samo jedna strana tih novoh osobnosti.
Ravnodušni prema okolini ili okolnostima u svijetu,ipak mare za sebe same.
No ova druga nova vrsta ima sljedeća svojstva:
totalna bezosječajnost, gubitak empatije,ljubavi,potrebe za pomaganjem bilo kome i bilo kada u bilo kojoj situaciji.Bilo čiji život(stotine ili milijuna) pa i vlastiti gube značaj.
Uspjeh i nedodirljivost kroz isti(svejedno u kojoj domeni i po kojoj osnovi)su im jedini cilj.
Čak im nije ni žudnja za moći svima važna.
Uspijevaju iz golog razloga jer mogu.Jer su se prilagodili kaotičnom svijetu,instikti su im takvi da u svakoj situaciji vide što kada i gdje činiti i
kako iskoristiti bilo kakvu situaciju lošu ili dobru za vlastiti uspjeh.
Inteligencija im je poluga vrhunske manipulativne sposobnosti.
Meni se čini da će taj novi soj ljudi biti željena populacija u tkz Novom svjetskom poredku.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 08:35   #70
@amary, jako dobro si definirala tu novu vrstu osobnosti. Često sam u dodiru s njima, iz fore ih zovem klonovi.
No ipak treba istaknuti da je i njihov navodni uspjeh ništa drugo do teška iluzija.
Zajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 14:10   #71
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U smislu velike globalne nove ideje.
Ali, nekakve "grassroots" inicijative uvijek postoje diljem svijeta, čak i u našem kvartu ili selu...

Što je loše u ovom... ?

Za promjenu nije ključan novac nego volja

Nije na odmet nekad se zakvačiti i sa državnom kleptokracijom, na pametan način, jasno...

Borba protiv razdjelnika: Građani počeli pobjeđivati HEP toplinarstvo

Pa, ako uspijemo u svemu tome, nekako je lakše zaboraviti na Fukuyamu...

Quote:
Kraj povijesti bit će vrlo tužan. Borba za priznanje, spremnost da se riskira vlastiti život za potpuno apstraktni cilj, svjetska ideološka borba koja izaziva smjelost, hrabrost, maštu i idealizam, bit će zamijenjena ekonomskim proračunom, beskonačnim rješavanjem tehničkih problema, i zadovoljavanjem sofisticiranih zahtjeva potrošača.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
"Kaj ja tu morem" je dokaz izlaznosti na našim izborima...
pa ostanu doma.

Onda jamraju kakva nam je vlast.

Ne trebaš daleko ići da vidiš da su ljudi izgubili (ideološku?) nit vodilju a najgore od svega je ravnodušnost.
Postoje ljudi koji su itekako aktivni i okrenuti svojoj društvenoj okolini, a ne izlaze na ono što se cinično naziva "festivali demokracije".

Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Dobro da si ideološku nit stavila po upitnik.
Ljudima promiče,pa čak i stručnjacima pojava(možda je to samo zaboravljeni recidiv iz povijesti)nove vrste ljudske osobnosti,a ne mogu se svrstati ni u psihopate ni u sociopate,mada naizgled dijele neke osobine.
Navela si ravnodušnost koja je samo jedna strana tih novoh osobnosti.
Ravnodušni prema okolini ili okolnostima u svijetu,ipak mare za sebe same.
No ova druga nova vrsta ima sljedeća svojstva:
totalna bezosječajnost, gubitak empatije,ljubavi,potrebe za pomaganjem bilo kome i bilo kada u bilo kojoj situaciji.Bilo čiji život(stotine ili milijuna) pa i vlastiti gube značaj.
Uspjeh i nedodirljivost kroz isti(svejedno u kojoj domeni i po kojoj osnovi)su im jedini cilj.
Čak im nije ni žudnja za moći svima važna.
Uspijevaju iz golog razloga jer mogu.Jer su se prilagodili kaotičnom svijetu,instikti su im takvi da u svakoj situaciji vide što kada i gdje činiti i
kako iskoristiti bilo kakvu situaciju lošu ili dobru za vlastiti uspjeh.
Inteligencija im je poluga vrhunske manipulativne sposobnosti.
Meni se čini da će taj novi soj ljudi biti željena populacija u tkz Novom svjetskom poredku.
Nije to toliko nov tip, ali naravno, društvene promjene mogu poticati takav manipulativan stil... ako ne bude dovoljan broj ljudi zainteresiran za drugi smjer promjena.

http://www.poticaj.net/?article=231
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 14:24   #72
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ljudima promiče,pa čak i stručnjacima pojava(možda je to samo zaboravljeni recidiv iz povijesti)nove vrste ljudske osobnosti,a ne mogu se svrstati ni u psihopate ni u sociopate,mada naizgled dijele neke osobine.
Navela si ravnodušnost koja je samo jedna strana tih novoh osobnosti.
Nedavno sam gledala na prvom programu dokumentarac o ugroženim vrstama. Uglavnom čovjek koji se sada bavi spašavanjem ugroženih vrsta govori:

Gledao sam na televiziji kako riječnih dupina ima sve manje i manje i kako će izmrijeti. Mislio sam, pa dobro, valjda će netko učiti nešto. Međutim, nitko nije učinio ništa i danas riječnih dupina više nema, izumrli su.

Uglavnom, u uređenim društvima a ako imaš osam milijardi ljudi društvo mora biti uređeno, svatko se bavi svojim poslom. I kao što od mene društvo očekuje da odem na posao, tako mi očekujemo da se neki drugi ljudi pobrinu o ugroženim vrstama ili afričkoj sirotinji. Društvo drugačije ne bi moglo funkcionirati. Jedino što ja mogu napraviti je poslati dio novaca koji zaradim udrugama koje se bave humanitarnim radom. Da sam neovisna o poslu, odnosno da imam osiguranu egzistenciju na drugi način mogla bi se i aktivno uključiti, ovako ne mogu. Ali to ne znači da mi nije stalo. Srce mi se paralo na sliku žabe, posljednjeg pripadnika njegove vrste. Kada on ugine te vrste žaba više neće biti.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.