Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2003., 19:41   #1
Lijepe misli o duhovnosti i mudre izreke

Naisla sam na neki lijepe misli o duhovnosti....pa sam ih htjela negdje postati....pa mozete i vi isto tako neke na koje naletite, a mozete i komentirati
Kako vas uhvati inercija .....


"Zbog velikog utjecaja modernog života lakomisleno se tretira izraz duhovnosti.
Postoji i razlog, stoljećima se ponavljaju duhovne izreke papagajski, bez razumijevanja njihovog značaja. Većina misli da je duhovnost pjevanje bađana, puđe, dobra djela, meditacija o Bogu.

Čovjeka prate dva nedostatka koja ga sprečavaju da misli o Bogu, prvi jer prikriva svoje bezbrojne greške, i drugi jasno objavljuje i najmanje greške drugih.

Duhovnost znaći uništenje životinjske prirode u čovjeku i pomaganje da shvati svoju božansku svijest.
Duhovnost u suštini znaći da čovjek ne bi trebao razvijati samoživost i ponos božanskih sila, već da razvije duhovnu snagu.

Najvažnija činjenica koja je najviše zanemarena je to da duhovnost znaći da sve moći koje se očituju u čovjeku potječu od duha , a ne uma (ja-ego).

Duhovnost ne znaći prelazak od svjetovnog do božanskog, već da čovjek ispolji božanstvenost koja je u njemu.

Pogrešno je misliti da je duhovnost odvojena od svakodnevnog života, ona je ostvarenje uloge duha u svakodnevnom životu—način života.

Duhovnost ne znaći vođenje usamljenog i povučenog života. Prava duhovnost zove na jednotu cijelog čovječanstva.

Duhovnost je izraz poticaja unutarnjeg duha. Cjeli naš život povezan je sa duhom.

Dobra djela koja su izvršili vanjski instrumenti tijela ne mogu se smatrati duhovnim.

Bađani, puđe, sadane dobri su činovi i metode kao pomočni elementi pročišćenja uma,
važan je rezultat u promjeni stavova.

Ako ne pokorimo animalnu prirodu svi vanjski oblici obožavanja su beskorisni i bezvrijedni.

Što znaći životinjska priroda? To je poistovjećivanje tijela sa sebstvom (atmom).


Predati se u duhovnom smislu znaći odbaciti svoj ego, drugim riječima
Vede kažu:»Ja nisam—samo jedno jeste»

U duhovnoj dimenziji pojedinac se rastapa u Božanskom i postaje jedinstven. Rastapanje nije nestanak osobnosti već nestanak ličnosti /malog ega).

Duhovnost je svijenost jedinstva svih stvari, poput razumijevanja da su sve religije u svom izvoru ujedinjene (ispod površine). One su jedno u svom korenju, ali nikad u svom ispoljavanju, odnosno na površini su svaka za sebe.

Duhovnost dolazi kad se čovjek kroz ljudske vrijednosti preobrazi u ljudsko biće.

Duhovnost je sloboda od vlastitog uma, (ne vezanost za čula, i «ja i moje»). Samo u duhovnosti uzrok ne postoji.
I baš zbog toga što duhovnost podrazumijeva slobodu unutar sebe, malo je onih koji su stvarno duhovni ( spiritualni).

Duhovnost je jedinstvo koje se događa putem potpunog povjerenja odnosno cjelovitog sjedinjenja, u kojemu je um očišćen od svake vezanosti i mržnje, od sebičnosti i osjećaja posjedovanja.

Duhovnost egzistira samo u «sada».

Svetost, cjelina, duhovno je stanje u kojem jeste, i u kojem ne osjećate nikakvo «Ja».


Oslobođenje od posljedica neznanja može se osigurati samo duhovnim znanjem (jnana).

Samo znanje o Atmi je pravo znanje i istinska duhovnost."
S.S.B.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 20:48   #2
"Sva bića nose na leđima sjenku,
i u rukama sunce;
Spajajući dah svjetlosti i sjenke,
ravnoteža se uspostavlja u svijetu."

Lao-Ce
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 22:04   #3
Quote:
Svetost, cjelina, duhovno je stanje u kojem jeste, i u kojem ne osjećate nikakvo «Ja».


Samo znanje o Atmi je pravo znanje i istinska duhovnost."

Pa Atma je više, tj. božansko ja.


Valjda si mislila na niže ja.
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 22:33   #4
...kao što veli Baph-Lao-Ce-omet, sjenka i sunce...

tako se materijalno i duhovno nadopunjuju, a ne isključuju.
Želeći ih razgraničiti mogu zamisliti – duhovnost kao posudu koju materijalnost puni i prazni, i kako god se punila i praznila, posuda ostaje okvir, kao konstanta.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 18:31   #5
Quote:
grizli kaže:
Pa Atma je više, tj. božansko ja.


Valjda si mislila na niže ja.
to nisu moje misli, to je citat, međutim mislilo se doista na Atmu ...
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 18:37   #6
Quote:
planinar kaže:
...kao što veli Baph-Lao-Ce-omet, sjenka i sunce...

tako se materijalno i duhovno nadopunjuju, a ne isključuju.
Želeći ih razgraničiti mogu zamisliti – duhovnost kao posudu koju materijalnost puni i prazni, i kako god se punila i praznila, posuda ostaje okvir, kao konstanta.

može i obrnuto.-..tijelo kao posuda, kao školjka koju duh puni i pokreće ....
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 18:38   #7
"...Približavanje smrti dočekat ću istim licem kakvim je promatram kod drugih.Pokoravat ću se naporima, ma koliki oni bili i tijelo ću podupirati duhom. Živjeti ću u uvjerenju da sam rođen za druge: prirodi ću biti zahvalan, jer kako bi se ona mogla brinuti o meni?Mene, jedinoga, poklonila je svima, a meni jedinome sve....."
Seneca
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 18:54   #8
Wink

"Sve što se uopće može misliti može se misliti jasno. Sve što se može izreći može se izreći jasno."

L.Wittgenstein
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 20:27   #9
"Nitko vas ne može osloboditi, jer vas nitko nije ni zarobio. Dopuštate da vas opeku svjetovni užici, a onda plačete od bola. Vrane proganjaju crvenkastu lunju sve dok u kljunu nosi ribu. Ona u letu mijenja smjer pokušavajući izmaći vranama koje joj nastoje oteti ribu. Konačno, kad se umori, ptica ispušta ribu i tog je trenutka slobodna. Zato odbacite vezanost za osjetila, tad vas tuga i briga neće više mučiti. Lunja slijeće na granu, čisti kljunom svoja krila, uživajući u sreći. I vi možete biti sretni ako iz kljuna ispustite ribu."
S.S.B.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 12:15   #10
Wink

i umrijeti od gladi! svjetovni zivot je nemoguci bez svjetovnih uzitaka - ne moraju to biti neke raskalashene stvari, ali sve sto u principu radis u svijetu je zato jer ti daje osjecaj uzitka. svjesni ili nesvjesni. uzivati u svijetu je ok, s odredjenim nivoom svjesti i razlikovanja
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 13:00   #11
TO YOU - Walt Whitman

STRANGER, if you passing meet me and desire to speak to me, why should you not speak to me?

And why should I not speak to you?
Shaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 15:49   #12
"Tajna čeka da bude otkrivena
spoznajom očiju nezamagljenih žudnjom;
srca ljudi okovana željom
jedino vide tajni veo."

Lao-Ce
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 22:32   #13
Kako da zamislim sebe,
kako da zamislim život bez promjene?
Samo putem promjene.
EKV
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 22:34   #14
Život je poput lutke; skidaš jednu ljusku za drugom i katkada moraš plakati .

Carl Sandburg
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 23:11   #15
zar nije sve u borbi ...dokle ćeš izdržat

Quote:
kisha kaže:
"Nitko vas ne može osloboditi, jer vas nitko nije ni zarobio. Dopuštate da vas opeku svjetovni užici, a onda plačete od bola. Vrane proganjaju crvenkastu lunju sve dok u kljunu nosi ribu. Ona u letu mijenja smjer pokušavajući izmaći vranama koje joj nastoje oteti ribu. Konačno, kad se umori, ptica ispušta ribu i tog je trenutka slobodna. Zato odbacite vezanost za osjetila, tad vas tuga i briga neće više mučiti. Lunja slijeće na granu, čisti kljunom svoja krila, uživajući u sreći. I vi možete biti sretni ako iz kljuna ispustite ribu."
S.S.B.
Lijepo...a da zadržiš ribu do kraja, pokačiš se sa vranama do kraja, i ako uspiješ ...sletiš na granu , svakako, i popapaš ribu sam, u slobodi,i uživaš u sitosti.....

Sori zalutao sam....
Cijeli dan čitam, prvi put, vas na religiji, inače nikad to ne otvaram....Koja ste vi ekipa....
Marakana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 00:57   #16
Re: zar nije sve u borbi ...dokle ćeš izdržat

Quote:
Marakana kaže:
Lijepo...a da zadržiš ribu do kraja, pokačiš se sa vranama do kraja, i ako uspiješ ...sletiš na granu , svakako, i popapaš ribu sam, u slobodi,i uživaš u sitosti.....

Sori zalutao sam....
Cijeli dan čitam, prvi put, vas na religiji, inače nikad to ne otvaram....Koja ste vi ekipa....
A čuj, možeš i tako pokušat, ovo je samo jedan od primjera kako se osloboditi vezanosti, zar ne?! I svatko bira svoj način , onaj koji mu najviše paše
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 00:59   #17
Nikad se ne zna neće li se ispostaviti da je smrt najveći blagoslov za ljudsko biće, pa ipak je se ljudi plaše kao da sigurno znaju da je ona najveća od svih zala.

Sokrat
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 01:03   #18
Quote:
jimmy kaže:
i umrijeti od gladi! svjetovni zivot je nemoguci bez svjetovnih uzitaka - ne moraju to biti neke raskalashene stvari, ali sve sto u principu radis u svijetu je zato jer ti daje osjecaj uzitka. svjesni ili nesvjesni. uzivati u svijetu je ok, s odredjenim nivoom svjesti i razlikovanja
To što ti pričaš nemam nikakve veze s onim citatom,osim u pogledu hrane.... I sam znaš da je riječ o vrlo lijepoj metafori vezanosti čovjeka za materijalni svijet koja ga nekad nepotrebno sputava, jer se on sam sputava vezivanjem za hm-nepotrebno?!...
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 15:22   #19
Nije li sigurnije ili čak mudrije vjerovati da život nema nikakvog značenja?
Takav stav nije lažni oklop; činjenica je da život sam po sebi nema smisla. Čovjek jednostavno ide naprijed, radi, trudi se koliko može. Radost života je u kretanju; samoj akciji..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 20:03   #20
Quote:
Duhovnost znaći uništenje životinjske prirode u čovjeku i pomaganje da shvati svoju božansku svijest.

Najvažnija činjenica koja je najviše zanemarena je to da duhovnost znaći da sve moći koje se očituju u čovjeku potječu od duha , a ne uma (ja-ego).
Ja ove dvije stvari neću nikad uspjeti probaviti.
Bar ne u ovom životu.

Čovjek ne može uništiti životinjsku prirodu u sebi bez da uništi i sebe.
Kako izgleda ljudsko biće s uništenom životinjskom prirodom?
Diše li uopće?

A ovo o duhu i umu , ja se svaki put kad stignem na ovaj podforum sudarim s tom preprekom.

I nikako da skužim razliku između duha i uma. Nikako.

Ima li tko neke jednostavne definicije koje moj (raz)um može shvatiti?
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.