Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2003., 09:51   #41
Quote:
Satir I Kusch kaže:
Liječnik vidi čovjeka u svoj njegovoj slabosti, advokat u svoj njegovoj zloći, a svećenik u svoj njegovoj gluposti.
Artur SCHOPENHAUER, Parerga und Paralipomena
(odabrah za Gospon Pesa)
Otkud znas da bih, da sam musko, bila svecenik?

Tko svoje neznanje prizna, pokazao ga je jednom.
Tko ga pokusava sakriti, pokazuje ga puno puta.

(odabrah za pol foruma)
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:08   #42
Quote:
Gospon Pes:

Otkud znas da bih, da sam musko, bila svecenik?
Pa, to zna pola foruma.

Quote:
Simona:
Di me nađe!
Pojma nemam kak da si zemem ovu Mandžurijsku lekciju. Nikad čula za nju.
Nisam bila u školi kad je Matoš bio na redu.
U školi se i ne treba učiti podatke.
Za takovo što postoje leksikoni i enciklopedije.
(Napisao sam ti preksinoć da odoh i sam prepisivati.)
U školi se treba učiti vještina učenja, razmišljanja i djelovanja.
Tada bi velika većina ljudi znala "kak da si zeme", ne samo ovu lekciju.

Dobrota, plemenitost i ljepota, ako nemaju zube odmah čim se rode, nestaju, venu ili kako god hoćeš, jer ih nitko ne zarezuje pol posto. Tek kad se zubi pokažu, većini ljudi biva jasno da se to nešto, zubato, ne da tek tako pogaziti. A većina cijeni samo ono što je dovoljno jako da samo sebi izbori opstanak.
Dobrota, plemenitost i ljepota, bez zubiju, osuđene su na uski krug zaljubljenika, bez šanse da se taj krug proširi. Iako se radi o vrlinama, ipak nisu same sebi svrhom. Svrha im je, valjda, uspješna primjena u životu.
Kad dijeliš okolo bisere svinjama, ove neće ni shvatiti što su progutale. Nakon što progutaju biser, ostaju gladne, pa će ugristi i tebe, bez imalo zahvalnosti. Samo one svinje čiji hranitelj, s vremena na vrijeme, pokaže zube znaju cijeniti, ako već ne biser koji im ovaj dobaci, a ono barem onoga koji ih hrani. Tj., barem neće njega pojesti.
S obzirom da već poprilično dugo znam da dijeliš bisere (što je vrlo plemenito od tebe), a zube pokazuješ rijetko, tek kad te netko duboko zareže, ovim odabirom sam te želio potaknuti da razmisliš i o rezultatima svojeg dijeljenja.
Usporedi slučajeve kad si i kad nisi pokazala zube.

Quote:
Baphomet:

Užas...zar da sa tim heretikom parsifalom moram i citate dijelit'...il' je to indirektna insinuacija za našu dvojnu prirodu
Ma, kakva indirektna, to je bila direktna.
Provokacija, ne insinuacija.
Ako ne želiš dijeliti s njim, a ti uzmi cijeli citat sebi.
Njemu ću napraviti duplikat.
A dvojnost prirode i nije nešto loše. U različitostima svojih priroda možete naći puno zajedništva zbog međusobnog nadopunjavanja.
Potrebno je samo imati dobar vezivni element.
Npr., Goethea.

Quote:
Vještac:

U Satirovom stilu...
Idem brzo patentirati stil.
Vidim, nelicencirana upotreba već je počela.

Misli nastaju s manje ili više opravdanja. Razlozi nastanka mogu im biti jako šaroliki. No, sve ih povezuje jedna sitnica, a to je da su upućene nekome, zbog nečega.
Kad ih se samo nabraja djeluju jako nestvarno. Potreban je priličan napor ili dobro poznavanje suštine, da bi ih se shvatilo. Istrgnute iz konteksta djela znaju biti jako neuvjerljive, neke čak i iritantne.
Kad ih se poveže sa konkretnim licima (forumašima) i konkretnim događajima (raspravama) tada bivaju svima lakše shvatljive.
Kad se nešto shvati, tada se lako pamti.
Kad se nešto pamti, lako se nanovo upotrijebi.
Ukoliko veza između starih mislilaca i njihovih misli s jedne strane, te forumaša i rasprava s druge strane biva šaljivija, time se olakšava pamćenje.
Pa, još kad se tome pridoda malo pristojnosti u citiranju, tj., navede se autor i djelo iz kojega je neka misao istrgnuta, širi se sfera memorije. Zainteresirani lakše mogu vidjeti i ostatak, te u potpunosti shvatiti što je autor želio reći.

Moram napisati da mi je uvijek bilo važnije što je netko rekao, nego tko je nešto rekao. Sve dok nisam počeo sudjelovati na forumima. Na forumu prvo pogledam tko je nešto napisao, pa onda promislim da li mi se isplati utrošiti vrijeme na ono što je napisao. Tako se dade puno, jako puno vremena uštedjeti. A, vrijeme je novac, naročito na net-u.
Užasavam se raspravljanja u kojem frcaju citati. Bit raspravljanja nije dokazivanje poznavanja određene knjige, pa bila to i Biblija, nego dokazivanje rezultata razmišljanja onih koji raspravljaju. Naročito me smetaju citati knjiga koje svatko može ili bi morao imati u svojoj biblioteci. Bit citata iz takvih knjiga je samo podsjećanje i nukanje onog kome se citira da i sam pogleda na određeno mjesto u knjizi. Tek toliko, da se podsjeti na ono što je već pročitao, a nije možda najbolje zapamtio ili upotrijebio u raspravi. Za onog tko to nije čitao citat treba biti mamac da to učini. Način na koji citate koristi većina religijskih misionara na ovome forumu je upravo podcjenjivački za onoga kome se nešto citira. Normalno je onda da rezultira negativnim efektom i afektom.
Čak i prema citatima.

P(riznanje).S(atirovo).:
Kad nekog ponudim ovakvim tipom cigareta, ne može vidjeti što se u kojoj nalazi. Slučajni odabir dotične osobe uvjetuje i eventualni rezultat eksperimenta.
Često puta se dogodi da u kutiji imam i istovjetnih cigareta. Program kojeg koristim za odabir nije tako savršen, a niti baza podataka nije baš prepuna. Ne volim ja baš puno prepisivati, a ako to već činim, prepisujem ono sa čime se u vremenu prijepisa duševno slažem.
S obzirom da sam ovaj puta eksperiment izvršio na taj način da sam odglumio gorespomenutoodabrane za izvlačenje, jer nisu mogli biti prisutni, molio bih da se sve eventualne primjedbe pripišu Zakonu vjerojatnosti, Sudbini ili možda Sinkronicitetu.
Zavisno od primjedbodavčeve sklonosti i vjere.
Ja s tim nemam ništa.
Tako mi mlijeka u prahu i žiška u grahu.

Tko ima oči neka čita.
Između redova.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 19:17   #43
klub obožavatelja satirovih

Hahaha, Satire, care !

Pokušavam te čitat, između redaka, kako ti kažeš.
Između žiška i graha i još poneke leće jer je leća zdrava za oko.
Al' ima tu još nešto, još nešto između redaka za pročitat.
Miriše i na slanutak i na grah, ali i na još nešto, za sad meni neidentificirano

Usuđujem se pisat ovako, jer i ti sam sebe spominješ, pa je pretpostavka moja da mi nećeš zamjerit.
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 23:27   #44
Re: klub obožavatelja satirovih

Quote:
Essenca kaže:
klub obožavatelja satirovih
Alzo dakle Essenca!
Pa ti bi normalnog čovjeka do smrti od srama dovela!
Sva mi je sreća da sam operiran od srama, a niti normala mi nije baš normalna ovih dana. I tebi je to na sreću, jer bi za ubojstvo Satira odgovarala kao za ubojstvo čovjeka.

Klub obožavatelja Satira?
E, dušice draga, malo je to.
Crkvu, crkvu Satirovu ti osnuj!
Za nagradu možeš biti prvostolična papica!
Klopica, čak.
Jebanđelje napraviti, Satir-Bog ti dopušta.
Ako li ga nisi u stanju sama napraviti, pa možemo mi to zajedno, po duhu net-a učiniti.
I znaj, da nitko, ama baš nitko, neće moći pljuvati po toj crkvi!
Barem ne više i bolje, no što to mogu sam.

Nego, večeras mi se ne citira. Da bih ipak bio u sukladnosti s temom “diskusije”, parafrazirao bih tvoje duhovite misli iz nekih diskusija.

Naime, svojim obožavanjem možeš uvjeriti vjeverice na drveću, ali mene sigurno nisi.
Essenca, s dužnim štovanjem, ali ti vidiš samo moje slovo. Draga ti je moja napisana riječ..ali, da li sam ti drag i ja?
Jer ja jesam ova napisana riječ, ali ja sam i još mnogo toga, osim ovoga..
A te dijelove mene, ti ne poznaš..
Dakle, ak me već želiš obožavati, nije li to obožavanje upućeno zapravo mojim riječima, koje jedino poznaš?

Sorry, al' meni ipak više od toga treba.


P(retpostavka).S(atirova).:
Essenca, tvoja usudba pisanja potaknuta je od strane nedočastivog RitasBoga! Stoga, ne zamjeram tebi osobno, nego njemu.
Čut će me on već zbog toga!
Ma, što čut?
Već je čuo!
Eno ga, za kaznu svoju sprema večeru moju.
Vrti nešto na ražnju.
Uh, kako li samo miriši na nešto…
Nadam se da nije tvoja duša…
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 12:49   #45
Re: Re: klub obožavatelja satirovih

Quote:
Satir I Kusch kaže:
Alzo dakle Essenca!
Pa ti bi normalnog čovjeka do smrti od srama dovela!
Sva mi je sreća da sam operiran od srama, a niti normala mi nije baš normalna ovih dana. I tebi je to na sreću, jer bi za ubojstvo Satira odgovarala kao za ubojstvo čovjeka.

Klub obožavatelja Satira?
E, dušice draga, malo je to.
Crkvu, crkvu Satirovu ti osnuj!
Za nagradu možeš biti prvostolična papica!
Klopica, čak.
Jebanđelje napraviti, Satir-Bog ti dopušta.
Ako li ga nisi u stanju sama napraviti, pa možemo mi to zajedno, po duhu net-a učiniti.
I znaj, da nitko, ama baš nitko, neće moći pljuvati po toj crkvi!
Barem ne više i bolje, no što to mogu sam.

Nego, večeras mi se ne citira. Da bih ipak bio u sukladnosti s temom “diskusije”, parafrazirao bih tvoje duhovite misli iz nekih diskusija.

Naime, svojim obožavanjem možeš uvjeriti vjeverice na drveću, ali mene sigurno nisi.
Essenca, s dužnim štovanjem, ali ti vidiš samo moje slovo. Draga ti je moja napisana riječ..ali, da li sam ti drag i ja?
Jer ja jesam ova napisana riječ, ali ja sam i još mnogo toga, osim ovoga..
A te dijelove mene, ti ne poznaš..
Dakle, ak me već želiš obožavati, nije li to obožavanje upućeno zapravo mojim riječima, koje jedino poznaš?

Sorry, al' meni ipak više od toga treba.


P(retpostavka).S(atirova).:
Essenca, tvoja usudba pisanja potaknuta je od strane nedočastivog RitasBoga! Stoga, ne zamjeram tebi osobno, nego njemu.
Čut će me on već zbog toga!
Ma, što čut?
Već je čuo!
Eno ga, za kaznu svoju sprema večeru moju.
Vrti nešto na ražnju.
Uh, kako li samo miriši na nešto…
Nadam se da nije tvoja duša…


Satire, nisam ti se upucavala, mir s tobom.

Upucajem se tvojim riječima, tako je(gdje si onaj kontekst našo), jer su životne i pobuđuju na razmišljanje.
A nisam te prosila, bar koliko se ja sjećam.
Draga mi je od tebe, SAMO ova napisana riječ, jer tvoj nick(klub obožavatelja) jest tvoja riječ ovdje.
Ostalo od tebe ne poznam.
A ostalo od tebe se ne zove Satir I Kusch.
A kako da raspravljam o onome što/koga ne poznam?
Jer bih bila u krivu.
Ako ne bi nasumce pogodila.

A zašto sam se usudila napisat to što sam napisala, je najviše zbog ovoga moga posta sada.

Ne zamjeri na sebičnosti što se gledam naspram reakcije svoje!
Zato sam i ovdje.
Ako sam porad toga kriva, odmah mi namjeru na ražanj stavite.
Ali nešto mi govori da prikladnoga drva nema.
Zašto?
Jer ono čega nema, ne možeš spalit.
Jer ga nema.


Ovo sa sramom i nisam baš dobro razumjela.
Točnije, nikako.
Satire, možeš li me prosvijetlit u tome pitanju,
da (ne) (g)riješim više.


Za ovo područje od crkvenog prijedloga.
Ne razumijem pogotovo.
Uključujem svoj stroj od prašine.
I ono očitava različito.
Emotivno.
Gdje se to Esse taknula?
O Esse!
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 16:24   #46
Re: Re: Re: klub obožavatelja satirovih

Quote:
Essenca kaže:
Gdje se to Esse taknula?
O Esse!
O Esse, taknula si koprivu. Nju ne možeš ni pomilovati a da se ne ožariš.


Essenca, mir i s tobom.
Nisam ni mislio na upucavanje, no bilo mi malčice sumnjivo s jedne druge strane. Što ćeš, prelaskavo mi izgledalo.
Citat: "Ne vjeruj Danajcima ni kad darove nose."
Ne znači da sebe podcjenjujem, no ne vidim baš tako nešto veliko u svojim riječima što bi bilo vrijedno obožavanja.
Obožava se (sama riječ kazuje) Bog.
Normalna reakcija normalnog čovjeka bila bi sram.
"Bilo me je toliko sram da sam mislio da ću umrijeti od srama.", stara i prastara je rečenica u slučajevima velikog srama.
Mene je pak, život naučio da onaj koji se srami ostaje i gladan i žedan. Svjestan sam svojih mana i vrlina, pa se ne moram skrivati iza izraubanih floskula. Zato često velim da sam operiran od srama. Život mi je uspješno izvršio tu operaciju.
Kad se obožavanje iskazuje običnom čovjeku, onda je to ili laskanje ili ruganje.
Ima puno ljudi kojima se laskanje sviđa, čak u tolikoj mjeri da ne shvaćaju da im se laskavac u stvari ruga. Često puta ćeš naći takve primjere u humorističkim djelima.
Potražio sam u tvojim prijašnjim tekstovima "ono između tvojih redova", pa sam zaključio da mi se ne rugaš, nego da samo želiš izraziti kompliment. Kako je, ipak, taj kompliment pretjeran, odlučih se na odgovor tvojim vlastitim riječima kojima si tako elegantno otklonila parsifalovu "prosidbu". Jer i njegova "prosidba" je bila kompliment, a ako je nešto i bilo laskavo u njoj, mislim da nije bilo ruganje. Šala da, ruganje ne. Namjerno je izveo "prosidbu" na takav način da bi ti mogla bez grižnje savjesti odbiti ju. Parafrazirajući tvoj odgovor nisam baš imao na umu upucavanje, nego sam ti želio dati kompliment, jer ovo je takav topic, a tvoj odgovor parsifalu je bio dovoljno dobar da zaslužuje mjesto u izboru citata. Dakle, htio sam "jednim udarcem dvije muhe mlatnuti".
A, što se crkve tiče, pa…
…ako već napišeš "obožavalaca satirovih", znači da bih morao biti njihov Bog. A Bog, valjda, treba i nekakvu organizaciju. Crkva je u takvom slučaju primjerenija od tamo nekakvog kluba. Iako ovako otvoreni forum u stvari jeste javna pozornica, ne osjećam se baš kao estradni djelatnik. Koji smješkić, ili koja lijepa riječ dovoljna bi nagrada trebala biti svakome za uspješan nastup.
No, ne brini.
Da bi čovjek postao Bog, mora prvo umrijeti.
A, to mi se još ne mili.

O Esse, taknula si vrlo osjetljivo psihološko područje - područje komplimentiranja.
Nisu svi navikli na takovo što. Pitam se, kako li je tek to izgledalo u očima drugih forumaša? Obično se u takvim situacijama ljudi prave da ne vide ono što vide.
No, pamte.
I onog tko komplimente dijeli, i onog tko ih prima, a naročito njegovu reakciju.
Često puta zamrze obje strane.
Zbog obične ljubomore.
Puno bolje je pljuvati po nekome, nego li hvaliti ga.
Moja reakcija bi u svakom slučaju bila ležernija.
Ipak sam, na takovo što, naviknutiji.

Ima tu još jedna "kvaka". Nije baš "22", no nije niti daleko od nje.
Taknula si nešto što ne poznaš, barem ne u dovoljnoj mjeri, a požurila si to pohvaliti.
Prilično neoprezno od tebe.
Naročito neoprezno zbog iskazanog interesa prema psihologiji.
Kao Satir I. Kuš pišem ono što kao običan čovjek mislim da treba reći, pa bi se lako za koji dan mogla i sama "opeći".
Od obožavanja do sataniziranja Satira maleni je korak. Puno manji nego u obrnutom smjeru.
Jednostavno, podmitljivost mi nije baš bliska, a način na koji se nekome obraćam nije uvijek baš najugodniji. Što mogu, snishodljivost ne volim ni gledati, a kamoli prakticirati.

Na kraju, malo i za sam topic:
"Kudi me u lice, a hvali me iza leđa!"
Ne znam gdje i kad sam to pokupio, niti čija je to misao, no prihvatio sam ju odavno i prakticiram ju često.
Ona moja pohvala vet-u za Hrkljuša, bila je izvan svakog reda.
Jednostavno, nisam mogao odoljeti.
Znam, prilično neoprezno od mene.
No, nema veze.
Život čine i pokude i pohvale.
Iskoristio bih priliku pa pohvalio mudrost tvoje krojačice koju si objavila na topic-u "Prelamanje života".
Nadam se da je i ovo naše poveliko skretanje s osnovne teme razgovora ipak izlučilo dovoljno lijepih misli o duhovnosti ili barem djelomice prikazalo sliku naše osobne duhovnosti.

Hajd' sad, zdrava i vesela mi bila!
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 19:51   #47
Satire,

od ove net-ovske koprive, ne ostaju ožiljci,
a nauči se puno toga, ako želiš i ako se usudiš.
Znam da imam dva izbora-pisati na način da strogo pazim što pišem i da budem prema svima učtiva, ali isto tako i da budem impulsivna, dozvoljavajući sebi da drsko lanen ono što toga trena osjetim. Ovaj drugi izbor preferiram više, jer se nauči više.
Ako ne stavim hranu na pladanj, ona ostaje po strani, nepojedena, neprožvakana, neraspakirana.
Sigurna, ali netaknuta.


A opeći se bi bilo nemoguće ovdje, budući da se ne poznamo toliko dovoljno da bi nas previše ticale riječi jedno drugoga.
Taknut nas jedino može, naša vlastita reakcija ako ćemo pravo, neko reće jednom..
A iz toga se može puno naučit, ako se ima volje..
Zato kažem i da sam sebična, jer kroz tvoje pisanje, tražim svoje pisanje.
Isto tako ponekad namjerno stvaram situacije kao ove, samo zato da bi iz njih -od tebe ili nekog drugog, nešto više saznala, pa se u odnosu na to, odmjeravala.
Zato ću negdje ispast prkosna, bezobrazna, arogantna, a ponegdje sve suprotno od toga.

Najbitnije je to, što ću poslije znati(svakim pisanjem sve više i više) kako sam se zaista trebala ponašati.

Oni koji možda jedini gube u dijalozima sa mnom, su moji sugovornici.
Ali, da li i oni gube ili možda, dobivaju kao ja?


Znam što je parsi mislio pod time što je mislio. Znam da se nije rugao. Nismo nas dvoje baš, bez ikakve priče.
Odgovor sam mu dala na mom prethodnom postu, na tom istom topicu. Jednostavno sam se, zahvalila.
Ali parsija to nije zadovoljavalo. On je htio još, pa je napisao post reply-s predrasudama(po mojoj procjeni).
Može to parsi puno bolje. Zato sam odgovorila, na onaj način. Da li sam mu pokušala dati lekciju? Možda. Ali možda sam mu i učinila dobro. To parsi treba reći.


Ja osobno cijenim i meduze i koprive na ovom forumu.
Ne zbog njihovog peckanja, jer to volim šta ćeš.
Radije volim da me opsuju pa kažu o meni nešto o čem bi se dalo razmislit,
nego da mi kažu da sam dobra i na tome stanu. Jer ja po to ovdje nisam došla.
To sam tražila na početku svoje forumaške karijere. Sada više ne.
Zato sam napisala namjerno tebi, upravo ono što sam napisala.
Što mi je bilo na umu, to mi je bilo i na drumu, očito.


Jest, znam se i narugat pa budući da me to prati, onda nije ni čudno, da mi i komplimenti, teatralno ispadnu
Činjenica jest, da te često čitam, a sad imam i rijetku povlasticu(čitaj,poslasticu)i da ti se direktno obraćam.

Moram sad i reći, da sam, dok sam pisala taj subjekt o klubu obožavatelja, par puta pogriješila u pisanju i u isto pomsilila kako će biti reakcije na taj subjekt. Glavom mi je to prostrujalo.
I mogla sam to tada promjenit.
Namjerno nisam.
Pustila sam.

Da, taknula sam ono što ne poznam.
Ali da nisam taknula
kako bih upoznala
to isto, bar malo, malčice malo više?

Upoznaje se između ostalog i putem kontakta, kao ovih sada.

Ne smeta mi da se opečem.Takve rane Satire ne bole.
Takve poučavaju bez ožiljka. A to je važno.

Naravno da ti laskanjem danas, nisam dala pravo da ti laskam i sutra.
To ovisi o meni, kao i o tebi. A malo ovisi i o kreditu kojeg imaš.
Pa te ne bi možda napala odmah, nego bi malo pričekala, pitala, što se događa.


Kudi me u lice i hvali me u lice!
Jer ako mogu ponijeti grđenje, moram znati podnijeti i pohvalu, mada za ovo drugo nisam baš dobro izvježbana.
Na moju žalost!
Jer osjećam da to nije dobro.
Svaka riječ mi mora na neki način "isto" odzvanjati, a ne euforiju mi stvarati.
To je moj cilj.
Da ne likujem kao prase, ali i da ne bjesnim kao ris.


O satire, primi moj satirični naklon.
Da, sad vidim.
U meni zaista sada ima malo satire.
Ali satira je dobra.
I Satir isto.
Al' kako izgleda Satir-a ne inspiriraju komplimenti,
pa umjesto da kažem, zdrav i veseo ti bio,
da opsujem nešto?

))))
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 13:17   #48
[QUOTE]Essenca kaže:

Upoznaje se između ostalog i putem kontakta, kao ovih sada.


Hm…

Sad mi je jasno zašto sam se poslužio tvojim riječima.
Mogao bih i ovaj tvoj post prepisati. Gotovo u potpunosti.
Bolje da se samo naklonim:


Bez satire.
Jer, opisujući sebe, velikim dijelom si opisala i mene.

[QUOTE]Essenca kaže:

Al' kako izgleda Satir-a ne inspiriraju komplimenti,
pa umjesto da kažem, zdrav i veseo ti bio,
da opsujem nešto?


P(sovka).S(atirova).:
Mas pater! Zar sam morao toliko truda uložiti da bih sebe prepoznao u tebi?
Izgleda mi kao da više ne poznam samog sebe.
A možda sam bio umišljen?
Kao da sam unikat.

P(jesma).P(oslije).'S(ovanja).:
Joj Satire, jebale te lire,
jer ne čuješ da se pjesme šire.
Niti vidiš da usamljen nisi,
u tom mnoštvu, mnoga lira visi.

Daj se zbudi, pak operi oči,
trči tamo gdje se vino toči.
Nije dobro samo vino tvoje,
svako j' dobro, kad se pjesme roje.

Nek' oproste tebi svi odreda,
što si bježo od ljudskih obreda.
Štošta j' tebe kod ljudi smetalo,
pa s' mislio da ih je nestalo.

K'o što piše, malo gore više,
ima ljudi što vjetar ne njiše.
Samo treba pomnije pogledat,
pesimizmu ne treba se predat.

Svakim danom novi ljudi stižu,
svakim slovom nove misli nižu.
Dok je v'jeka, nek i ljudi bude,
nek i psuju, i to je za ljude.

K'o što nema kukolja bez žita,
nema lošeg da s' Dobro ne čita.
Nije loše, što Dobro porodi,
nit' je grijeh, ako Dobru vodi.

Neg' Satiru, misli si upregni,
zbog ljenosti, jezik ne pritegni.
Među ljude, s oblaka se sruči,
pa ih opsuj, al' od njih i uči.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 15:26   #49
Quote:
Satir I Kusch kaže:
Dobrota, plemenitost i ljepota, ako nemaju zube odmah čim se rode, nestaju, venu ili kako god hoćeš, jer ih nitko ne zarezuje pol posto. Tek kad se zubi pokažu, većini ljudi biva jasno da se to nešto, zubato, ne da tek tako pogaziti. A većina cijeni samo ono što je dovoljno jako da samo sebi izbori opstanak.
Dobrota, plemenitost i ljepota, bez zubiju, osuđene su na uski krug zaljubljenika, bez šanse da se taj krug proširi. Iako se radi o vrlinama, ipak nisu same sebi svrhom. Svrha im je,valjda,uspješna primjena u životu.
Kad dijeliš okolo bisere svinjama, ove neće ni shvatiti što su progutale. Nakon što progutaju biser, ostaju gladne, pa će ugristi i tebe, bez imalo zahvalnosti. Samo one svinje čiji hranitelj, s vremena na vrijeme, pokaže zube znaju cijeniti, ako već ne biser koji im ovaj dobaci, a ono barem onoga koji ih hrani. Tj., barem neće njega pojesti.
S obzirom da već poprilično dugo znam da dijeliš bisere (što je vrlo plemenito od tebe), a zube pokazuješ rijetko, tek kad te netko duboko zareže, ovim odabirom sam te želio potaknuti da razmisliš i o rezultatima svojeg dijeljenja.
Usporedi slučajeve kad si i kad nisi pokazala zube.

Tko ima oči neka čita.
Između redova.
Što se dijeljenja i "dijeljenja" tiče, odavno ne razmišljam o rezultatima. I to se pokazalo dobro. Meni. Uvijek "dobijem" na drugoj strani. Baš onda kad meni treba.

Neki mudraci kažu da to uvijek tako biva. To mi se prosvjetlilo tek onda kad sam opterećena rezultatima djelidbe gotovo završila na cesti. Zahvalnost onih koje sam "hranila". Pa ipak, pomoć je stigla od nekog kome sam "udijelila" tek mrvicu. Po mojoj procjeni.
Na kraju je svatko dobio po zasluzi.

Tako naučih da ne mjerim. Ništa. Ni zahvalnost, ni nezahvalnost.
Jer se uvijek računi poravnaju. Bez mog učešća.

A pokazivanje "zuba"?
Njih samo i eventualno pokazujem "autoritetima".
Jer, njima su "zubi" mjerilo veličine. Ako shvate ili im je stalo da shvate...to se već pokaže i tad "zubi" gube na važnosti u priči zvanoj život. "Opstanak" i tako osigurava vlastita muka uz eventualni uski krug "zaljubljenika" ili netko kome si udijelio tek mrvicu.
Ili da kažem ovako (u tvom stilu): sitnice su te koje život znače.

Eh, da...ne volim čitati između redova.

Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 18:26   #50
....

Da, upravo tako, sve je zaista tako.
Prepoznajem ono što pišeš i u glavi isto rišem.


Izgleda da se čovjek potrudit treba, da bi pronašao.
I mora u njemu ostat ono malo povjerenja u dobro(ili je to povjerenje u sebe),
da bi uopće išao prema naprijed, da ne bi stao.


Pitala sam se često, tko/što je moj pravi neprijatelj?


Možda ljudi oko mene.
MOžda.

Ali što mi vrijedi to saznanje ako na te ljude ja ne mogu utjecati.
A ako ćemo i pravo, ne bi bilo ni u redu da na njih utječem.


I što mi je onda preostalo?


Tad mi sine.

Sjetih se da bih se trebala odmorit..
Znaš od koga?

Od sebe.

Ja sam sve misli i sva nevolja baš i ko trenuci sreće.
Ja sam sve ono što si umišljam da znam kao i ono što još ne znam. I sva sam sumnja i bol. Sve je to u meni. I drugdje je to isto, ali rekoh, nije moja metla stvorena za to da druge čisti. Nije pogodna. Ostat će uvijek negdje prašine, pa čemu se onda gubit na ona područja koja nisu moj teritorij?


I kad se umorim od toga da se pitam i pitam,
ići ću se odmorit od sebe

jer ne vidim za sada,
drugog načina
do toga.



Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 22:03   #51
Quote:
Satir I Kusch kaže:


....
P(sovka).S(atirova).:
Mas pater! Zar sam morao toliko truda uložiti da bih sebe prepoznao u tebi?
Izgleda mi kao da više ne poznam samog sebe.
A možda sam bio umišljen?
Kao da sam unikat.
...


Voila! - Rekao bi Aganor...

A ja se samo sjecam stihova omiljenog mi pjesnika....

POBRATIMSTVO LICA U SVEMIRU

Ne boj se! nisi sam! ima i drugih nego ti
koji nepoznati od tebe žive tvojim životom.
I ono sve što ti bje, ću i što sni
gori u njima istim žarom, ljepotom i čistotom.

Ne gordi se! tvoje misli nisu samo tvoje! One u drugima žive
Mi smo svi prešli iste putove u mraku,
mi smo svi jednako lutali u znaku
traženja, i svima jednako se dive.

Sa svakim nešto dijeliš, i više vas ste isti.
I pamti da je tako od prastarih vremena.
I svi se ponavljamo, i veliki i čisti,
kao djeca što ne znaju još ni svojih imena.

I snagu nam, i grijehe drugi s nama dijele,
i sni su naši sami iz zajedničkog vrela.
I hrana nam je duše iz naše opće zdjele,
i sebični je pečat jedan nasred čela.

Stojimo čovjek protiv čovjeka, u znanju
da svi smo bolji, međusobni, svi skupa tmuša,
a naša krv, i poraz svih nas, u klanju,
opet je samo jedna historija duša.

Strašno je ovo reći u uho oholosti,
no vrlo srećno za očajničku sreću,
da svi smo isti u zloći i radosti,
i da nam breme kobi počiva na pleću.

Ja sam u nekom tamo neznancu, i na zvijezdi
dalekoj, raspreden, a ovdje u jednoj niti,
u cvijetu ugaslom, razbit u svijetu što jezdi,
pa kad ću ipak biti tamo u mojoj biti?

Ja sam ipak ja, svojeglav i onda kad me nema,
ja sam šiljak s vrha žrtvovan u masi;
o vasiono! ja živim i umirem u svjema;
ja bezimeno ustrajem u braći.


TIN
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 22:23   #52
Ja nisam ja.
Ja sam taj
što hoda pored mene, a ne vidim ga,
kojega katkada vidim,
i kojega katkada zaboravljam.

Taj što šuti, spokojan, kada govorim,
taj, što oprašta, blag, kada mrzim,
taj što šeće tamo gdje mene nema,
taj što će ostati uspravan kada ja umrem.












Znam dobro da sam deblo,
deblo stabla vječnosti.
Znam dobro da zvijezde
svojom krvlju hranim.
I da su ptice moje
sve sami jasni snovi.....
Znam dobro, kada me jednom
presječe sjekira smrti,
unutra će sinuti nebo.
 
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 16:36   #53
Dragonica za volanom

Tin je to dobro rekao ali mi se nije učinio sretan.
No možda se i varam, možda je on bio sretan na svoj način.
Sreća je ionako osobna (ne)stvar.
(Gle drskosti moje da određujem pitanje sreće!)
Ali
.. dok ga čitam, ne mogu a da se ne upitam


Gdje i koliko živi sva ova vaša forumaška teorija napisana?
i ako živi negdje, recite mi točno gdje
, a ako traje u svom vijeku trajanja,
onda mi recite što je to što vi činite, da ona još živi!


To je jako važno.
To mi je (j)ako, važno.


Čemu sve što napišem, ako napisano samo zauzima prostor.
Čemu sve što sričem, ako ono što je zamišljeno, samo preuzima prostor.


Jesam li zavladala rječju ili je ona zavladala mnome?
Ako je ovo drugo, kako mi možete vjerovati ičemu što pišem..

Znači,
reći mi trebate,

pomoću čega (me) registrirate?
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2003., 00:51   #54
Wink Pa kad smo već kod vjetra i pjesme....

LOVE IS THE MASTER

Love is the One who masters all things;
I am mastered totally by Love.
By my passion of love for Love
I have ground sweet as sugar.
O furious Wind, I am only a straw before you;
How could I know where I will be blown next?
Whoever claims to have made a pact with Destiny
Reveals himself a liar and a fool;
What is any of us but a straw in a storm?
How could anyone make a pact with a hurricane?
God is working everywhere his massive Resurrection;
How can we pretend to act on our own?
In the hand of Love I am like a cat in a sack;
Sometimes Love hoists me into the air,
Sometimes Love flings me into the air,
Love swings me round and round His head;
I have no peace, in this world or any other.
The lovers of God have fallen in a furious river;
They have surrendered themselves to Love's commands.
Like mill wheels they turn, day and night, day and night,
Constantly turning and turning, and crying out.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 00:49   #55
Vječnost u tvojim stopalima

[color= blue]Kako da umirim svoj nemir kojemu si uzrok ti, ljubljeni?

Kojim vinom ugasiti žeđ koja se na nepcu javlja pri samoj pomisli na tvoje ime?

Ako je ljubav koju osjećam vatra, ja sam drvo koje izgara u njoj i čini ju sjajnijom.
Ako je voda, ja sam kotač vodenice kojeg pokreće njena snaga.

Čime utišati urlik svoje duše koja tvoju zove?

Moje biće je rastrgano na komadiće i razlomljeno nebeskim svodom zrcaleći u svakoj zvijezdi dubinu koja izvire iz tvojih očiju.

Na početku mišljah da me dodir tvoje duše lomi i ubija; sad znam da me iscjeljuje.

Kroz tebe učim tko sam, u tebi vidim svoju sliku. Zraka koja se lomi oštra je i siječe duboko; kao vojska u jurišu sa bljeskom sablji spremnih da sasijeku neprijatelja. Bez milosti, tvoje postojanje razapinje me i baca čas gore, čas dolje, a ja samo bespomoćno stojim. Svaki otpor bio bi moj poraz.

U tom metežu suze se miješaju sa smijehom, bol i tuga sa srećom- granice nestaju.
Drhtim od radosti i straha. Zašto je ozdravljenje tako bolno?

Kroz tebe progovara vječnost i onaj koji je da bih konačno i ja bila. Jedino što mogu je pokloniti se i poljubiti ih u tvojim stopalima...[/color]


__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 11:27   #56
U Boccaciovom Decameronu ima priča o židovskom trgovcu.
Bio neki židovski trgovac koji je živio u Italiji, i imao je prijatelja katolika. Tom prijatelju, koji je bio bogobojazan, bilo je krivo što će njegov prijatelj, koji je bio također bogobojazan, pošten, pravedan (...) nakon smrti u pakao jer nije kršćanin. I nagovarao ga on da se krsti sve dok Židov nije rekao: DObro, imam nekog posla u Rimu, pa ću posjetiti i Papu pa ako mi se svidi - preobratit ću se!

Nato se katolik jako razžalosti, znajući koja je pokvarena bagra u to vrijeme vodila crkvu i već se pomirio s time da se ovaj nikad neće krstiti. Kadli, evo njega za par tjedana - sav sretan - krstio se.
- Hvala ti brate, evo ja povjerovao u Isusa. Naime uz ovako gramzive i pokvarene kardinale i biskupe, kršćani su preživjeli i Farizeje i Rimljane i proširili se cijelim svijetom. Ako vas dakle ne vode ljudi to mora biti sam Bog. I to vrlo moćan Bog koji je veći od svih papinskih opačina!"
(...)
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 12:04   #57
Život je komedija za one koji razmišljaju, a tragedija za one koji osjećaju.
Horace Walpole
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 13:45   #58
'Podaj mi orlova krila i vinut cu se k suncu!' ~ rece vrabac vilenjaku koji bijase kraj njega u jabukovoj krosnji.
Vilenjak ispuni njegovu zelju, ali teska krila povukose vrapca na zemlju.
Vilenjak zaklima: 'Sto orla uzdize, tebe vuce zemlji. Zato ostani pri onome sto ti je odredeno i iz toga ucini najbolje sto mozes.'
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 10:29   #59
Jezik kojim se u Bibliji služi Bog nije aramejski, hebrejski ili grčki, nego jezik ljubavi.
Lush Gjergji, "Zraka Božje ljubavi" Kršćanska sadašnjost ZG 1998.

Najveći grijeh je pomankanje ljubavi, nezainteresiranost za bližnjega.
Majka Terezija Bojaxhiu, Ibidem

[Majka Terezija]Otvorila je mnoge redovničke kuće, oaze molitve, dobrote, ljubavi, služenja u više od 120 zemalja; mnoge škole bolnice, sirotišta kuće za umiruće, "gradove radosti" za gubavce, centre za lječenje alkoholičara, drogiranih, za djevojke majke, bolesen od side... Ukratko, suočila se sa svim zlima današnjice i pokazala i dokazala da postoji samo jedan lijek za sva ta zla: lj u b a v.
Lush Gjergji, ibidem
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 21:24   #60


_KNJIGE_

Svrha proucavanja svetih knjiga i slusanja religijskih predavanja je da razviju samonadzor i mir u nama. Ja nisam za neobuzdano citanje knjiga, ma kako bile vrijedne. Previse citanja moze vam pomutiti um. Ono vodi u nadmudrivanje i intelektualnu oholost. Ono na cemu ja inzistiram je da procitano provedete u praksu. Ako ne sve, onda barem dvije tri stvari. Imajte takoder na umu da je knjiga samo putokaz, vodic. Citanje samo po sebi
ne moze biti kraj putovanja. To je samo prvi korak. Citajte zbog
prakticiranja, a ne zbog samog citanja. Previse knjiga u sobi ukazuje na to da osoba pati od intelektualne bolesti, kao sto previse tableta i bocica s lijekovima ukazuje na to da pati od neke fizicke bolesti.
S.S.B
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.