Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2002., 18:14   #1
Lightbulb Razine duhovnog razvoja

Razina 1- kaotični/antisocijalni

Najniža razina, na kojem se nalazi otprilike 20% ljudske populacije.
Karakteristike:
- odsutnost duhovnosti, odsutnost morala, bezosjećajnost
- o postojanju Boga i duhovnog svijeta ne razmišljaju, niti ih to zanima
- odnosi sa drugim ljudima se zasnivaju isključivo na vlastitim, sebičnim, interesima, temelje se na manipulaciji a to su često sposobni vrlo efikasno prikrivati
- kaotični su, pošto ih odsutstvo morala vodi putem grube impulzivnosti
- često upadaju u neprilike, postaju kriminalci, seksualni manijaci, silovatelji, ubojice.Put za činjenje nedjela im je otvoren pošto ih nedostatak morala i savjesti ne sprječava u njihovim deliktima
- dio ljudi na ovoj razini duhovnog razvoja uspije postići samodisciplinu ali je stavljaju u službu ostvarivanja vlastitih ambicija.
- u ostvarivanju svojih ambicija su beskrupulozni, sve će učiniti za ostvarenje svojih ciljeva
- to im vrlo često omogućuje uspinjanje do pozicija moći i osobnog prestiža tako da mnogi postanu i slavne ličnosti
- ljudi sa prve razine ponekad mogu spoznati kaotičnost svog bića, što za njih predstavlja bolno iskustvo koje mogu nastojati jednostavno odbaciti, međutim ako u tome ne uspiju može doći i do samoubojstva.Ponekad ih takvo iskustvo može dovesti na put duhovnog razvoja do razine 2, što se može vidjeti u činjenici da notorni kriminalci koji u zatvoru dođu u doticaj s nekom religijom nerijetko postanu fanatični vjernici.

Razina 2-formalno institucionalni

Ovo je druga razina duhovnog razvoja.
Nazvana je institucionalnom pošto su ljudi na ovom nivou snažno vezani za instituciju koja ih nadgleda- takva institucija može biti npr.vojska, no kod većine ljudi je riječ o formalnoj religiji .
- ljudi na ovoj razini se čvrsto vezuju uz svoju vjersku instituciju što im osigurava odsutnost kaotičnog života sličnog ljudima na razini 1.
- većina njihovih moralnih vrijednosti nastaje pod jakim utjecajem njihove religije
- ljudi na ovoj razini zavise o vjerskoj instituciji koja ih na neki način štiti i nadgleda, a izrazito su privrženi formi religije (rituali, ceremonije, redovite molitve, vjerski obredi, čitanje "svetih" knjiga itd.)
- redovito vjeruju da će Bog kazniti one ljude koji ne poštuju zapovijedi i rituale koje nalaže njihova religija ("Božji zakoni")
- uvjereni su da će jedino vjernici, pripadnici njihove religije dospjeti u raj, dok je za ostale određeno čistilište ili pakao
- ljudi sa razine 2 su izrazito osjetljivi na promjenu forme religije, jer to je upravo ta forma od koje oni zavise na putu oslobođenja od kaosa.Zato mnogi pokušaji reforme religije neizbježno rezultiraju raskolom.Kao posljedica takvih pojava, mnoge religije se nisu stoljećima mijenjale te su ostale na nižim razinama civilizacijskog razvitka.
- vizija Boga ljudi nivoa 2 je prilično djetinjasta: oni redovito zamišljaju Boga kao nekoga tamo visoko gore koji veliku moć, i koji ima mogućnost kažnjavati ljude za njihova nedjela.

To je vizija Boga kao Gospodara i policajca, kojemu ljudi razine 2 iskazuju pokornost i kojega se često boje.Pri tom imaju vrlo malo razumijevanja za onu polovinu Boga koja živi u nama, odnosno za ono božansko u ljudskom duhu.Takav Bog-tiranin je ljudima sa nivoa 2 upravo i potreban za njihov duhovni razvoj- takav strah od Boga ih odbija od grešništva i nemorala, a njihova religija im daje upute o tome što je dobro a što loše
- Bog je po njima redovito muškog roda, teško im ga je zamisliti kao univerzalno ili, ne daj Bože, žensko biće.

Razina 3-skeptični/individualni

- ljudi na se ovoj razini odvajaju od formalne religije koju promatraju sa svog kritičkog i razumskog stajališta
- imaju vlastiti moralni sustav na kojeg religija nema značajniji utjecaj
- bezuvjetno vjeruju u moć razuma, vjeruju samo u ono što mogu zaista spoznati i dokazati, stoga uglavnom ne vjeruju ni u postojanje Boga
- često smatraju da je vjerovanje u Boga nazadna pojava prošlih vremena te da su ljudi koji vjeruju u Boga intelektualno inferiorniji u odnosu na njih
- vjeruju u znanstveno tumačenje života i svijeta, no ne razmišljaju o mogućnosti postojanja ljudima nespoznatljivog dijela univerzuma

Razina 4- razumsko gnostički

Ovo je najviša faza duhovnog razvoja.
Ljudi na ovoj razini imaju neke značajke ljudi sa razine 3 (odmak od formalne religije, njeno kritičko razmatranje, izgrađeni moralni sustav)
Ono što ih razlikuje od ljudi razine 3 je slijedeće:
- vjeruju u moć razuma i objektivne spoznaje, ali nipošto bezuvjetno
- ljudi sa razine 4 su otvorenih nazora, ništa a priori ne odbacuju, sve pojave ma kako nevjerojatno izgledale analiziraju iz više aspekata, bez predrasuda, i na temelju toga donose zaključak o njima
- njihova mogućnost otvorenog i razumskog razmišljanja ih dovodi do spoznaja neshvatljivih za ljude sa nivoa 3, a tiču se mogućnosti spoznaje duhovnog svijeta i Boga.Često se dešava da se ljudi sa nivoa 3 čude “kako tako obrazovan i pametan čovjek može vjerovati u takve gluposti”.
- ljudi sa razine 4 su svjesni svih ograničenja ljudske spoznaje putem osjetila.Ipak znanstvene spoznaje najčešće ne odbacuju nego ih integriraju sa svojim duhovnim spoznajama te tako dobiju sliku svijeta koja tvori jednu smislenu i povezanu cjelinu
- vizija Boga ljudi sa razine 4 nije niti malo slična onoj ljudi sa razine 2: Bog za njih nije nekakvo zasebno biće i Gospodar kojemu se treba pokoravati: Bog je apstraktno biće, sveprožimajući duh Svemira, red i smisao postojanja čiji se dio nalazi i u nama samima.
- iako ljudi sa razine 4 nisu vezani uz vjerske institucije, ipak mogu postati poklonici određene formalne religije za koju misle da se nalaze najbliže Vječnoj istini.





Iz knjige Scott S. Peck: “Put kojim rijetko putujemo”

Zadnje uređivanje VeronikaN : 10.01.2012. at 19:11. Reason: prilagodba naziva
Super Hrvoje is offline  
Old 18.12.2002., 20:49   #2
Simpaticna mi je ova podjela, no koliki postotak ljudi realno upada u ovakva grupiranja? Koliko god dobro zamisljeno (nastranu sto kategorizira ljude na "vise" i "nize" razvijene duhovnosti), ipak je preopcenito.

Ja se po ovoj logici nalazim izmedju nivoa 3 i nivoa 4, ali u ne uklapam se u potpunosti u nijednu od dvije grupacije.
A di si ti? (Daleka Obala)
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Old 18.12.2002., 21:40   #3
Nivoi duhovnog razvoja nisu striktno određeni, postoje naravno i prijelazni oblici.Recimo da bi se po prilici 60% ljudi moglo svrstati u čiste oblike, a ostalih 40% u prijelazne.

Gdje bih sebe stavio? Prije 2-3 godine bi se stavio na nivo 3 (tada sam bio ateist), a sada mislim da bih se slobodno mogao svrstati na nivo 4.

Inače, prema citiranoj knjizi, a i prema mom dubokom uvjerenju, smisao života jest upravo duhovni razvoj!
Duhovni razvoj bi se mogao promatrati kao konstantno usavršavanje, usvajanje novih spoznaja, te etičkih i moralnih načela.

Svi smo mi stavljeni u određeno životno okruženje, da bi se putem određenih događaja i situacija stekli nova iskustva i duhovno se razvijali.

Cilj duhovnog razvoja je spoznaja Vječne istine te približavanje savršenstvu Boga nadvlađivanjem svog ega.
Super Hrvoje is offline  
Old 19.12.2002., 02:16   #4
Ne bih se složila s nijednim od navedenog !!!


Ja sam V.abc nivo,tj.nivo Lavanda

Ne priznavanje racia kao jedinog,al važnog u ovom bivanju..
Ne priznavanje institucija,pogotovo vjerskih,samo nekih odrednica njihovog sustava vrijednosti,ostalo sinkretizam vl.morala,dharme,istine i ostalih duhovnih pogleda koje smo pokupili na putovanju kroz vl.iskustvo ...
A sve začinjeno najplemenitijim : sagledavanju Jednote u mnogolikosti kroz plemeniti "plin" : Ljubav
kisha is offline  
Old 19.12.2002., 03:24   #5
Lijepo razmišljanje.
Vrlo pametno i argumentirano objašnjenje" Nivoa"

To je to !
Onaj s trećeg (nema teoretske) da se sporazumi sa onim s prvog ili petog.

I to je to !!!!!

Što će čovječanstvo.................UNIŠTITI..........THE END
__________________
IM Forumaš
Agri is offline  
Old 19.12.2002., 09:31   #6
Svatko od nas je na putu

i valja uvažiti Heisenbergovo načelo neodređenosti.

Quote:
Super Hrvoje kaže:

Razina 4- razumsko gnostički

Ovo je najviša faza duhovnog razvoja.


Iz knjige Scott S. Peck: “Put kojim rijetko putujemo”
Jako cijenim navedenog gospodina, ali baš nisi trebao izbrati najgore od onog što je napisao. Svaka je klasifikacija manje više proizvoljna, a ako joj još dodamo i kvantifikaciju onda dobijemo
"Ide Mara preko sela šezdest posto nevesela"

Uz to nije mi jasno što radi "razum" na razini 4. Pa valjda um ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje VeronikaN : 10.01.2012. at 19:12.
adriatic is offline  
Old 19.12.2002., 10:40   #7
zanimljiva podjela...
no postoji još jedna nadogradnja na tom putu.
te prve četiri opisuju faze koje se tiču našeg ega...
u četvrtoj fazi čovjek bi trebao postati i svog tzv. "duhovnog ega" kojim je proputovao prve četiri faze...
i odbaciti ga, kao razumsku komponentu, kao jedno prelazno stanje prema nećemu što se može okarakterizirati kao djelovanje i hodanje Putem koje proizlazi iz jednog sasvim drugog principa.
djelovanje na osnovu tog drugog principa u nama samima, tražitelja polagano odvaja od svega za što može prionuti svojim umom, razumom, svijesti od ove prirode...

nazovimo ga gnostički nivo...
no nečemo robovati terminima i podjelama...
možete ga nazvati kako god želite...
npr.
Ide Mara preko sela, munjena odozgo i vesela...
Porto is offline  
Old 19.12.2002., 12:51   #8
Wink

Hej, imal sam jednom tu knjigu u rukama!
Nisam ju čital cijelu nego samo baš ovo poglavlje o nivoima, knjigu sam našel kod frenda...
I stvarno su mi ti nivoi bili lijepo otkriće

Ali, ako se dobro sječam, tip je dalje pripovijedao da ponetko može imati i glavu u jednome nivou, ruke u nekom drugom, noge u trećem...

(Oprostite ako se krivo sjećam )
Roga Baba is offline  
Old 20.12.2002., 18:19   #9
Čini mi se da je od svih ovih nivoa najlakše razabrati ljude sa nivoa 2:

Evo za koje forumaše ja smatram da se nalaze na nivou 2:

Lukić (iako bi on vrlo lako mogao biti i na nivou 1 ), Lukićevci (doshljak, znanac, passenger, submarine i ostali), krschanin, Gorčin, Shady, Adura i ostali muslimani.
Za Aduru možda ima nade za napredovanje jer mi se čini da se kod njega vodi teška borba između razuma i krutih islamskih dogmi.


Baphomet je najvjerojatnije na nivou 3, a najbolji kandidat za nivo 4 bi bio semargl.


Živa misterija mi je gdje bi smjestio Peseka
Super Hrvoje is offline  
Old 20.12.2002., 18:33   #10
Pa ja mislim da ovaj četvrti nivo, nije i zadnji nivo.

Zadnji nivo bi po meni bio nivo kad čovjek ostvari potpuno oslobođenje od vezanosti za ovaj svijet i onda ima izbor da se nikad ne vrati na zemlju ili da se na zemlju vrati kao naš Spasitelj.

E sad, tko dođe do tog nivoa nek mi se javi
Uranus is offline  
Old 20.12.2002., 18:34   #11
Super Hrvoje

U vrecu pa u potok.

A cuj, ak je 4 maksimalno, ja sam 5.
Gospon Pes is offline  
Old 20.12.2002., 18:44   #12
Super Hrvoje, brijem da tu neces naci nikoga tko brije da je ispod 4. Fakat. Ja sam kao i Gospon pes, bar na 5
illegale is offline  
Old 20.12.2002., 18:46   #13
Polako, polako! Ti najprije trebas koji postic napisati. Na rijec ti ne vjerujemo nista, ti si s Politike.
Gospon Pes is offline  
Old 21.12.2002., 19:35   #14
Jao hrvoje imal kakav nivo za subjektivnost procjene karaktera necijeg nivoa...
"sudom kojim sudis tim sudom ce ti se suditi"?


Apsolutno nemam "dogmi"(jeli ovo moje "apsolutno" dogma? neko bi se zapitao...no to su igre rijeci ..... unutra dobro "osjetim" apsolutno) po pitanju vjerovanja, nije samo stvar "vjerovanja" nego i nacina zivota,samo to je moja intima sto bi rekli i to znaju oni koji me znaju, ovdje samo "raspravljamo" o nekim temama.
Adura is offline  
Old 21.12.2002., 19:55   #15
Netko je vec rekao da su ti nivoi preopceniti. I ja bih rekla.
Tesko je to uopce klasificirati. Mislim da je i s duhom slicno kao i s inteligencijom... Netko ima bolje preduslove i dalje ce stici od nekog drugog.
Gospon Pes is offline  
Old 21.12.2002., 20:43   #16
Poganinu Hrvoje!
Tvoj nivo je onaj u svinjskom blatu grijeha i ljudskih zabluda, i zato pokaj se, nadam se da jos imas vremena!
__________________
...jedan od prorockih sinova.
Prorok is offline  
Old 21.12.2002., 21:58   #17
Tko je sve ovdje u zabludi?

Jel se ovaj zeza ili stvarno misli ovo što govori ?


Vjerojatno je jedan od onih fanatika sa nivoa 2!


Quote:
Adura:

"sudom kojim sudis tim sudom ce ti se suditi"
Nadam se!!

Inače Adura, postavit ću ti jedno kratko pitanje po kojem se može utvrditi jesi li dogmatik ili razuman čovjek (mislim da znam odgovore na ovo pitanje putem tvojih postova, ali eto, ipak ga postavljam da budem siguran):

1. Vjeruješ li zaista da je cijeli Kur'an Božja riječ koju je Muhammed primio od Allaha (uključujući šerijatske zakone)?

Ako je odgovor potvrdan, onda si definitivno na nivou 2 a to znači da te nakon smrti neće čekati nikakve 72 hurije nego 72 nove inkarnacije dok se ne osvjestiš i duhovno ne napreduješ!
Super Hrvoje is offline  
Old 22.12.2002., 00:25   #18
Quote:
1. Vjeruješ li zaista da je cijeli Kur'an Božja riječ koju je Muhammed primio od Allaha (uključujući šerijatske zakone)?
kao prvo razlikujem Kur'ansku poruku od mnogih interpretacija serijatskog prava, ustvari postoji vise skola interpretacije tog prava tako da to dvoje nije isto.

Kur'an je uputa poslana poslaniku Muhammedu s.a.v.s. da potvrdi istinitost prijasnjih knjiga , koja priznaje sve prijasnje Bozije Poslanike i niti medju ijednim od njih pravi razlike, koja nalaze da se cine dobra djela kao potvrdja vjere u Boga, koja od ljudi trazi da razmisljaju da se uvjeravaju u znakove Bozije u prirodi u nauci i sl.
Koja "izaziva" sve one koji ne misle da je Kur'an rijec Bozija da naprave slicnu Knjigu (ali da ne pozivaju Boga kao svjedoka pri tome) , ili da nadju neku proturjecnost u Kur'anu.

Kur'an jeste Poruka i Uputa ljudima da ne skrenu na kriv put ,poslana Muhammedu s.a.v.s ,sacuvana, puna je mudrosti.

Znaci ne mjesaj kruske i jabuke, postoje razlicite interpretacije Kur'ana i serijatskog prava i to dvoje nije identicno.

A ako me pitas za propise koji su propisani u Kur'anu a ticu se zivota, oni su sasvim korektni i jasni i donose dobro ljudima koji ih primjenjuju.
Adura is offline  
Old 22.12.2002., 01:52   #19
SuperSkeptik, da si na nivou kojim se deklariraš, ne bi dijelio ljude, nego bi ih razmnožavao.

Srećom po ljudstvo, nisi.

Eh, da!
Još nešto!
Tj., nešto ti je malo klasa.
Tj., ne tebi.
Nego onome od kojega si prepisao.

A, gdje su tvoje kategorije?

Da li ih uopće ima?

Gdje bi bio po njima?

Zar je moguće da bi bio na Temama?
Satir I Kusch is offline  
Old 22.12.2002., 01:54   #20
Quote:
Adura kaže:

A ako me pitas za propise koji su propisani u Kur'anu a ticu se zivota, oni su sasvim korektni i jasni i donose dobro ljudima koji ih primjenjuju.
Adura, propisi u Kur'anu Časnom donose dobro ljudima koji ih na sebi primjenjuju.

Primjena bilo kojeg propisa na druge rezultira neČasnim postupkom.

Stoga, nadam se da zaista razlikuješ Zakon od Kazne.
Razumjeti ćeš razliku između Kur'ana Časnog i šerijatskog, da ne velim, šeretskog prava.
A, to dvoje nije isto.
Bez obzira na interpretacije.
Jer, ne radi se tu o sličnim interpretacijama, nego o različitim.
Kur'an Časni je bio poruka ljudima.
Nekoć davno.
Na tadašnjem nivou razmišljanja, znanja i ponašanja ljudi.
Uostalom, kao i Biblija.

Mnoga poruka Kur'ana Časnog još je potrebma.

Stoga, još nije vrijeme za Novu Knjigu.

No, doći će.

Kad ljudi shvate Prijašnje Knjige.

Ne samo one zbog kojih religije ratuju, a ljudi umiru.

Nego i sve one zbog kojih ljudi žive.

A, ako, i onda kad, ljudi shvate sve Prijašnje Knjige, neće im tamo neki svemirac morati objaviti ništa.
Sami će napisati Novu Knjigu.

No, prije toga će ju živjeti.

Sve Prijašnje Knjige. pišući život kakav je tada bio, zapovijedale su kako ga se treba živjeti.
Da bi oni koji Zakon prihvate mogli preživjeti.

Nova Knjiga će pisati život onakovim kakovog treba živjeti, a živi se.
Da bi sva stvorenja, ne samo ljudska i božja, mogla živjeti.
Ne, neizostavno i preživjeti.

Jer, smrt jednog bića nije nestanak.
Nastavak je u drugom biću.

Eh, da!
Ne mora to biti čovjek.
A, zašto bi on to i bio?

Nova Knjiga se stvara.

A, čovjek ju, trenutno, piše.

Čovjek, trenutno, do daljnjega.

Kao i Prijašnje.
Satir I Kusch is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:48.